PL226272B1 - Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną - Google Patents

Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną

Info

Publication number
PL226272B1
PL226272B1 PL405909A PL40590913A PL226272B1 PL 226272 B1 PL226272 B1 PL 226272B1 PL 405909 A PL405909 A PL 405909A PL 40590913 A PL40590913 A PL 40590913A PL 226272 B1 PL226272 B1 PL 226272B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaft
seat
magnetic liquid
pole piece
conical
Prior art date
Application number
PL405909A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405909A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Ochoński
Józef Salwiński
Marcin Szczęch
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL405909A priority Critical patent/PL226272B1/pl
Publication of PL405909A1 publication Critical patent/PL405909A1/pl
Publication of PL226272B1 publication Critical patent/PL226272B1/pl

Links

Landscapes

  • Sliding-Contact Bearings (AREA)
  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną, stosowane w budowie przyrządów i urządzeń precyzyjnych.
Promieniowo wzdłużne łożyskowanie przedstawione w opisie patentowym PL 200 295 polega na tym, że łożyska walcowe i czołowe łożyskowania wykonane, jako panewki z materiału porowatego, nasyconego cieczą magnetyczną, przedzielone są pierścieniowym magnesem trwałym wewnętrznym, który spolaryzowany jest osiowo oraz skierowany w stronę łożyska walcowego biegunem różnoimiennym w stosunku do bieguna magnesu trwałego zewnętrznego, który przylega po drugiej stronie do tego łożyska. Łożyskowanie skutecznie uszczelnione jest przez ciecz magnetyczną znajdującą się w szczelinie między wielokrawędziowym nabiegunnikiem a wałkiem.
Z opisu patentowego PL 212 394 znane jest również oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że czop posiada stożkową lub kulistą powierzchnię oporową, który oparty jest na porowatej panewce nasyconej cieczą magnetyczną, a po obu stronach czopa usytuowane są magnesy trwałe i wielokrawędziowe nabiegunniki, przy czym jeden magnes przylega do powierzchni czołowej czopa, a drugi do powierzchni czołowej panewki, a do magnesów przylegają nabiegunniki, natomiast nabiegunnik usytuowany poniżej czopa jest osadzony nieruchomo w obudowie, a nabiegunnik usytuowany powyżej czopa osadzony jest nieruchomo na wale, zaś ciecz magnetyczna znajduje się na powierzchni styku czopa z panewką oraz w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a wałem i gniazdem obudowy. W innej wersji łożyska, na wale usytuowana jest tulejka kołnierzowa ze stożkową lub kulistą powierzchnią oporową, która oparta jest na porowatej panewce nasyconej cieczą magnetyczną, a po obu stronach kołnierza tulejki usytuowane są magnesy trwałe i nabiegunniki, przy czym jeden magnes przylega do powierzchni czołowej kołnierza tulejki, a drugi do powierzchni czołowej panewki, a do magnesów przylegają nabiegunniki. Nabiegunnik usytuowany poniżej kołnierza tulejki jest osadzony nieruchomo w obudowie, a nabiegunnik usytuowany powyżej kołnierza tulejki osadzony jest nieruchomo na wale. Ciecz magnetyczna znajduje się na powierzchni styku kołnierza tulejki z panewką oraz w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a wałem i gniazdem obudowy.
Ze zgłoszenia patentowego P.401542 znane jest też ślizgowe łożysko oporowe smarowane cieczą magnetyczną, w którym na czopie wału osadzony jest wielokrawędziowy nabiegunnik w kształcie tulei kołnierzowej, z występami uszczelniającymi wykonanymi na cylindrycznej powierzchni kołnierza, a na walcowej powierzchni nabiegunnika umocowany jest magnes trwały i panewka porowata nasycona cieczą magnetyczną, posiadająca powierzchnię stożkową, która opiera się o powierzchnię stożkową gniazda w obudowie, zaś ciecz magnetyczna znajduje się na powierzchni styku panewki ze stożkową powierzchnią gniazda obudowy oraz w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika, a walcową powierzchnią gniazda obudowy.
Z polskiego zgłoszenia P.397289 znane jest wzdłużno-promieniowe łożyskowanie wałka, smarowane cieczą magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że w komorze utworzonej pomiędzy wałkiem, a gniazdem obudowy umieszczona jest panewka porowata z pierścieniowymi gniazdami wykonanymi na jej zewnętrznej powierzchni walcowej, w których osadzone są segmentowe magnesy trwałe spolaryzowane promieniowo, z biegunami (N) skierowanymi w stronę gniazda obudowy i biegunami (S) skierowanymi w stronę powierzchni wałka, a w górnej części gniazda obudowy umieszczony jest wielokrawędziowy nabiegunnik, zaś ciecz magnetyczna znajduje się na powierzchni styku panewki z wałkiem oraz w szczelinach pierścieniowych (δ) utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika, a powierzchnią wałka.
Z polskiego zgłoszenia P.401260 znane jest wzdłużno-promieniowe łożyskowanie wałka, smarowane cieczą magnetyczną, złożone z panewki porowatej nasyconej cieczą magnetyczną, magnesów trwałych spolaryzowanych osiowo, wielokrawędziowych nabiegunników i cieczy magnetycznej, charakteryzuje się tym, że w gnieździe obudowy, zamkniętej od dołu pokrywą, znajduje się obrotowy wałek z kołnierzem, na którym osadzone są kolejno: nabiegunnik, magnes trwały, panewka porowata, magnes trwały i nabiegunnik, natomiast pod kołnierzem osadzony jest na wałku pierścień nośny z umocowanym w nim magnesem trwałym, a w wytoczeniu pokrywy umieszczony jest pierścień nośny z umocowanym w nim magnesem trwałym, przy czym magnesy w obu pierścieniach nośnych ustawione są względem siebie biegunami jednoimiennymi, zaś ciecz magnetyczna znajduje się
PL 226 272 B1 na powierzchni styku panewki z gniazdem obudowy oraz w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami nabiegunników, a gniazdem obudowy.
Istota łożyska według wynalazku, zawierającego wałek z czopem stożkowym, panewkę porowatą, magnes trwały spolaryzowany osiowo, nabiegunnik wielokrawędziowy i ciecz magnetyczną, polega na tym, że w gnieździe obudowy osadzony jest magnes trwały w kształcie tulei, wewnątrz którego umieszczona jest walcowa panewka porowata nasycona cieczą magnetyczną, zaopatrzona w gniazdo stożkowe, w którym znajduje się stożkowy czop wałka. Ponadto do górnej powierzchni czołowej magnesu przylega wielokrawędziowy nabiegunnik osadzony w gnieździe obudowy, którego występy uszczelniające skierowane są w stronę powierzchni wałka, zaś ciecz magnetyczna znajduje się na powierzchni styku stożkowego czopa wałka z gniazdem stożkowym w panewce porowatej oraz w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika, a walcową powierzchnią wałka.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju wzdłużnym.
Łożysko składa się z wałka 1 z czopem stożkowym 1a, obudowy 2, panewki porowatej 3 nasyconej cieczą magnetyczną, magnesu trwałego 4 w kształcie tulejki, spolaryzowanego osiowo, wielokrawędziowego nabiegunnika 5 i cieczy magnetycznej 6.
W gnieździe obudowy 2 osadzony jest magnes trwały 4, a wewnątrz niego umieszczona jest walcowa panewka porowata 3 z gniazdem stożkowym. Wałek 1 zakończony jest czopem stożkowym 1a, który umieszczony jest w stożkowym gnieździe panewki 3. Do górnej powierzchni czołowej magnesu 4 przylega wielokrawędziowy nabiegunnik 5, osadzony w gnieździe obudowy 2, którego występy uszczelniające skierowane są w stronę powierzchni wałka 1. Ciecz magnetyczna 6 znajduje się na powierzchni styku stożkowego czopa 1a, wałka 1 ze stożkowym gniazdem w panewce porowatej 3 oraz w pierścieniowych szczelinach δ, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika 5, a walcową powierzchnią wałka 1. Pierścień uszczelniający 7 typu „o” uszczelnia nabiegunnik 5 względem gniazda obudowy 2. Nabiegunnik 5 wraz z magnesem 4 jest umocowany w gnieździe obudowy 2 za pomocą pierścienia osadczego sprężystego 8. Zamknięty obwód magnetyczny Φ utworzony jest przez wałek 1, obudowę 2, panewkę 3, magnes 4, nabiegunnik 5 i ciecz magnetyczną 6. W warunkach eksploatacji łożyska według wynalazku, czop stożkowy 1a wałka 1 ślizga się po powierzchni stożkowej gniazda panewki 3, a w wyniku oddziaływania sił pola magnetycznego ciecz m agnetyczna 6 utrzymywana jest na powierzchni styku czopa 1a z gniazdem panewki 3, tworząc cienką warstewkę filmu smarnego. Ponadto ciecz magnetyczna 6 umieszczona w pierścieniowych szczelinach δ pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika 5, a walcową powierzchnią wałka 1 stanowi bariery uszczelniające, które zapewniają szczelność łożyska.

Claims (1)

1. Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną, zawierające wał z czopem stożkowym, panewkę porowatą, magnes trwały spolaryzowany osiowo, nabiegunnik wielokrawędziowy i ciecz magnetyczną, znamienne tym, że w gnieździe obudowy 2 osadzony jest magnes trwały 4 w kształcie tulei, wewnątrz którego umieszczona jest walcowa panewka porowata 3 nasycona cieczą magnetyczną 6 zaopatrzona w gniazdo stożkowe, w którym znajduje się stożkowy czop 1a wałka 1, ponadto do górnej powierzchni czołowej magnesu 4 przylega wielokrawędziowy nabiegunnik 5 osadzony w gnieździe obudowy 2, którego występy uszczelniające skierowane są w stronę powierzchni wałka 1, zaś ciecz magnetyczna 6 znajduje się na powierzchni styku stożkowego czopa 1a wałka 1 z gniazdem stożkowym w panewce porowatej 3 oraz w pierścieniowych szczelinach δ, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika 5, a walcową powierzchnią wałka 1.
PL405909A 2013-11-04 2013-11-04 Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną PL226272B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405909A PL226272B1 (pl) 2013-11-04 2013-11-04 Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405909A PL226272B1 (pl) 2013-11-04 2013-11-04 Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405909A1 PL405909A1 (pl) 2015-05-11
PL226272B1 true PL226272B1 (pl) 2017-07-31

Family

ID=53040109

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405909A PL226272B1 (pl) 2013-11-04 2013-11-04 Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226272B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424082A1 (pl) * 2017-12-27 2019-07-01 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Ślizgowe łożysko oporowe smarowane cieczą magnetyczną

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424082A1 (pl) * 2017-12-27 2019-07-01 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Ślizgowe łożysko oporowe smarowane cieczą magnetyczną
PL233734B1 (pl) * 2017-12-27 2019-11-29 Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie Slizgowe lozysko oporowe smarowane ciecza magnetyczna

Also Published As

Publication number Publication date
PL405909A1 (pl) 2015-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL226272B1 (pl) Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną
PL222967B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL233734B1 (pl) Slizgowe lozysko oporowe smarowane ciecza magnetyczna
PL226271B1 (pl) Wzdłużno-promieniowe łożyskowanie obrotowego wałka, smarowane cieczą ferromagnetyczną
PL231369B1 (pl) Łożysko ślizgowe oporowe smarowane cieczą magnetyczną
PL223738B1 (pl) Ślizgowe łożysko oporowe smarowane cieczą magnetyczną
PL426804A1 (pl) Przepust wału obrotowego z wielostopniowymi uszczelnieniami ferromagnetycznymi
PL212395B1 (pl) Łożysko półkuliste wahliwe smarowane cieczą magnetyczną
PL226020B1 (pl) Slizgowe lozysko wzdluzno-poprzeczne smarowane ciecza magnetyczna
PL223721B1 (pl) Wzdłużno-promieniowe łożyskowanie wałka, smarowane cieczą magnetyczną
PL213619B1 (pl) Lozysko slizgowe poprzeczne smarowane ciecza magnetyczna
PL213716B1 (pl) Ułożyskowanie wahliwe wałka, smarowane cieczą magnetyczną
PL235978B1 (pl) Podwójne uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego
PL216119B1 (pl) Łożysko ślizgowe porowate, smarowane cieczą magnetyczną
PL240613B1 (pl) Łożysko oporowe wzdłużne smarowane cieczą magnetyczną
PL217841B1 (pl) Poprzeczne łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną
PL225537B1 (pl) Ochronne uszczelnienie łożyska tocznego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL212394B1 (pl) Oporowe łożysko ślizgowe poprzeczne smarowane cieczą magnetyczną
PL212393B1 (pl) Łożysko ślizgowe poprzeczne smarowane cieczą magnetyczną
PL243700B1 (pl) Hybrydowe łożysko wzdłużno-poprzeczne wałka
PL437832A1 (pl) Hybrydowe łożysko wzdłużno-promieniowe
PL209966B1 (pl) Łożysko kuliste wahliwe, smarowane cieczą magnetyczną
PL225206B1 (pl) Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL428997A1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego
PL220013B1 (pl) Poprzeczno-wzdłużne łożyskowanie wałka, smarowane cieczą magnetyczną