PL236402B1 - Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną - Google Patents

Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną Download PDF

Info

Publication number
PL236402B1
PL236402B1 PL418797A PL41879716A PL236402B1 PL 236402 B1 PL236402 B1 PL 236402B1 PL 418797 A PL418797 A PL 418797A PL 41879716 A PL41879716 A PL 41879716A PL 236402 B1 PL236402 B1 PL 236402B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flange
sleeve
bushing
housing
shaft
Prior art date
Application number
PL418797A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418797A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Ochoński
Józef Salwiński
Estera Bożek
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL418797A priority Critical patent/PL236402B1/pl
Publication of PL418797A1 publication Critical patent/PL418797A1/pl
Publication of PL236402B1 publication Critical patent/PL236402B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Abstract

Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną, który może być wykorzystany w budowie urządzeń, stosowanych w technice wysokiej próżni, zawierający wał, obudowę, łożyska toczne, tuleje kołnierzowe, walcowe magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki oraz ciecz magnetyczną charakteryzuje się tym, że tuleja kołnierzowa nieruchoma (3) osadzona jest w obudowie (2), tuleja kołnierzowa ruchoma (4) osadzona jest na wale (1), a pomiędzy obiema tulejami (3, 4) umieszczone są łożyska toczne (5), zaś w komorze pomiędzy łożyskami (5) usytuowany jest z luzem względem tulei nieruchomej (3) kołnierz (4a) tulei ruchomej (4), w którym umieszczone są równomiernie rozłożone walcowe magnesy trwałe (6), a do obu powierzchni bocznych kołnierza (4a), przylegają wielokrawędziowe nabiegunniki (7), osadzone na walcowych powierzchniach tulei kołnierzowej ruchomej (4) i wyposażone w występy uszczelniające, położone na zewnętrznych powierzchniach wielokrawędziowych nabiegunników (7).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną, który może być wykorzystany w budowie urządzeń, stosowanych w technice wysokiej próżni.
Z książki M. Brown, Seals and Sealing Handbook, Elsevier Advanced Technology, Oxford, 1995, str. 399, rys. 3 znany jest przepust wału wysokoobrotowego, złożony z obudowy, w której umieszczony jest ułożyskowany wał, magnes trwały spolaryzowany osiowo, dwa wielokrawędziowe nabiegunniki i ciecz magnetyczna, w którym układ chłodzenia stanowią obwodowe komory, wykonane w nabiegunnikach, osadzonych w obudowie pomiędzy łożyskami tocznymi, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a powierzchnią wału.
Z opisu patentowego US 4995622 znany jest próżniowy przepust wału obrotowego z wielostopniowym uszczelnieniem cieczą magnetyczną, zawierający magnes trwały spolaryzowany osiowo, umieszczony pomiędzy dwoma nabiegunnikami. Magnes wraz z nabiegunnikami usytuowany jest pomiędzy dwoma łożyskami tocznymi osadzonymi w obudowie. Nabiegunniki złożone są z szeregu cienkich pierścieni, wykonanych z materiału ferromagnetycznego, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w małych szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy wewnętrznymi walcowymi powierzchniami pierścieni, a wałem.
Z opisu patentowego US 5975536 znany jest próżniowy przepust wału uszczelniony cieczą magnetyczną, z obracającym się układem magnetycznym. W tym rozwiązaniu wielokrawędziowy nabiegunnik z występami uszczelniającymi, usytuowany pomiędzy łożyskami tocznymi w obudowie, stanowi integralną część wału. We wnękach wykonanych w nabiegunniku umieszczone są magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w małych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika, a wewnętrzną, cylindryczną powierzchnią komory dławnicowej w obudowie.
Znany jest także z polskiego opisu patentowego PL203336 próżniowy przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym, zawierający dwie tuleje kołnierzowe wraz z wielokrawędziowymi nabiegunnikami, co najmniej dwa magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, umieszczone w komorze dławnicowej, każdy pomiędzy dwoma nabiegunnikami oraz ciecz magnetyczną. Na tulei osadzonej w obudowie i na tulei osadzonej na wale wykonane są występy uszczelniające, przy czym każda tuleja wraz z nabiegunnikami stanowi oddzielną całość, zaś magnesy umieszczone są w pierścieniowych wnękach, wykonanych w każdej tulei pomiędzy nabiegunnikami. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach promieniowych pomiędzy występami uszczelniającymi jednej tulei, a walcową powierzchnią drugiej tulei.
Znany też z polskiego opisu patentowego PL219858 przepust wału wysokoobrotowego z wielostopniowym uszczelnieniem cieczą ferromagnetyczną, charakteryzuje się tym, że w komorze obudowy, pomiędzy łożyskami, na których osadzony jest wał, umieszczony jest pakiet uszczelniający, złożony z szeregu tulei kołnierzowych z obwodowymi rowkami, które stanowią komory chłodzące, a magnesy trwałe wraz z nabiegunnikami o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” osadzone są na obracającym się wale, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a odpowiednimi powierzchniami walcowymi tulei kołnierzowych.
Z opisu patentowego PL220983 znany jest również wysokoobrotowy przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną, w którym tulejka umocowana w obudowie ma kołnierz skierowany w stronę wału, natomiast tulejka osadzona na wale ma kołnierz skierowany w stronę obudowy, a na zewnętrznej powierzchni walcowej umocowanej w obudowie wykonany jest obwodowy rowek śrubowy, zaś w przestrzeni powstałej pomiędzy tulejkami umieszczone są wielokrawędziowe nabiegunniki, przedzielone magnesami trwałymi, umocowane w nieruchomej tulejce i skierowane występami uszczelniającymi w stronę wału lub na ruchomej tulejce z występami uszczelniającymi skierowanymi w stronę obudowy, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a odpowiednimi powierzchniami cylindrycznymi tulejek kołnierzowych.
Istotą przepustu wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną jest to, że tuleja kołnierzowa nieruchoma (3) osadzona jest w obudowie (2), tuleja kołnierzowa ruchoma (4) osadzona jest na wale (1), a pomiędzy obiema tulejami (3), (4) umieszczone są łożyska toczne (5),
PL 236 402 B1 zaś w komorze pomiędzy łożyskami (5) usytuowany jest z luzem względem tulei nieruchomej (3) kołnierz (4a) tulei ruchomej (4), w którym umieszczone są równomiernie rozłożone walcowe magnesy trwale (6). Do obu powierzchni bocznych kołnierza (4a), przylegają wielokrawędziowe nabiegunniki (7), osadzone na walcowych powierzchniach tulei kołnierzowej ruchomej (4) i wyposażone w występy uszczelniające, położone na zewnętrznych powierzchniach walcowych wielokrawędziowych nabiegunników (7). W pierścieniowych szczelinach δ utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników (7), a wewnętrzną powierzchnią cylindryczną tulei kołnierzowej nieruchomej (3) znajduje się ciecz magnetyczna. Na zewnętrznej powierzchni walcowej tulei kołnierzowej nieruchomej (3) wykonane jest obwodowe wytoczenie, które wraz z wewnętrzną powierzchnią cylindryczną obudowy (2) tworzy komorę chłodzącą (9).
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju wzdłużnym. Przepust składa się z wału 1, obudowy 2, tulei kołnierzowej nieruchomej 3 z kołnierzem 3a, tulei kołnierzowej ruchomej 4 z kołnierzem 4a, łożysk tocznych 5, walcowych magnesów trwałych spolaryzowanych osiowo, wielokrawędziowych nabiegunników 7 i cieczy magnetycznej 8. Tuleja kołnierzowa nieruchoma 3 z kołnierzem 3a skierowanym w stronę wału 1, osadzona jest w obudowie 2, a tuleja kołnierzowa ruchoma 4 z kołnierzem 4a skierowanym w stronę obudowy 2, osadzona jest na obracającym się wale 1. W komorze pomiędzy łożyskami 5, osadzonymi pomiędzy tulejami 3, 4 usytuowany jest luzem względem tulei nieruchomej 3, kołnierz 4a tulei ruchomej 4, w którym umieszczone są równomiernie rozłożone walcowe magnesy trwałe 6. Do obu powierzchni bocznych kołnierza 4a przylegają wielokrawędziowe nabiegunniki 7 osadzone na walcowych powierzchniach tulei kołnierzowej 4a i wyposażone w występy uszczelniające, położone na zewnętrznych powierzchniach walcowych nabiegunników 7. Na zewnętrznej powierzchni walcowej tulei kołnierzowej nieruchomej 3 wykonane jest obwodowe wytoczenie, które wraz z wewnętrzną powierzchnią walcową obudowy 2, tworzy komorę chłodzącą 9. Otwór 13 w obudowie 2 służy do doprowadzenia czynnika chłodzącego do komory 9. Ciecz magnetyczna 8 znajduje się w pierścieniowych szczelinach δ, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników 7, a wewnętrzną powierzchnią walcową tulei kołnierzowej nieruchomej 3. Zamknięty obwód magnetyczny Φ utworzony jest przez tuleję kołnierzową nieruchomą 3, magnes 6, nabiegunnik 7 i ciecz magnetyczną 8. Nakrętka 10 ustala położenie łożyska 5 w tulei nieruchomej 3, a nakrętka 11 mocuje tuleję nieruchomą 3 w obudowie 2. Pierścień sprężysty osadczy 12 ustala położenie tulei ruchomej 4 na wale 1. W warunkach eksploatacji przepustu według wynalazku, w którym zastosowano uszczelnienie z cieczą magnetyczną, w wyniku oddziaływania siły pola magnetycznego na ciecz magnetyczną 8, utrzymywana jest ona w szczelinach pierścieniowych δ pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników 7, a wewnętrzną powierzchnią walcową tulei kołnierzowej nieruchomej 3, osadzonej w obudowie 2 i tworzy bariery dla czynnika uszczelnianego, zapewniające wysoką szczelność. Ponadto, przy dużej prędkości obrotowej wału 1, zastosowany układ chłodzenia, zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy węzła uszczelniającego, a tym samym zwiększa jego trwałość.
Oznaczenia na rysunku:
- wał,
- obudowa,
- tuleja kołnierzowa nieruchoma,
3a - kołnierz,
- tuleja kołnierzowa ruchoma,
4a - kołnierz,
- łożysko toczne,
- walcowy magnes trwały,
- wielokrawędziowy nabiegunnik,
- ciecz magnetyczna,
- komora chłodząca, , 11- nakrętki ustalające,
- pierścień sprężysty osadczy,
- otwór dla czynnika chłodzącego, δ - szczelina pierścieniowa,
Φ - zamknięty obwód magnetyczny

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną, zawierający wał, obudowę, łożyska toczne, tuleje kołnierzowe, walcowe magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki oraz ciecz magnetyczną znamienny tym, że tuleja kołnierzowa nieruchoma (3) osadzona jest w obudowie (2), tuleja kołnierzowa ruchoma (4) osadzona jest na wale (1), a pomiędzy obiema tulejami (3), (4) umieszczone są łożyska toczne (5), zaś w komorze pomiędzy łożyskami (5) usytuowany jest z luzem względem tulei nieruchomej (3) kołnierz (4a) tulei ruchomej (4), w którym umieszczone są równomiernie rozłożone walcowe magnesy trwale (6), a do obu powierzchni bocznych kołnierza (4a), przylegają wielokrawędziowe nabiegunniki (7), osadzone na walcowych powierzchniach tulei kołnierzowej ruchomej (4) i wyposażone w występy uszczelniające, położone na zewnętrznych powierzchniach walcowych wielokrawędziowych nabiegunników (7), przy czym w pierścieniowych szczelinach δ utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników (7), a wewnętrzną powierzchnią cylindryczną tulei kołnierzowej nieruchomej (3) znajduje się ciecz magnetyczna (8), natomiast na zewnętrznej powierzchni walcowej tulei kołnierzowej nieruchomej (3) wykonane jest obwodowe wytoczenie, które wraz z wewnętrzną powierzchnią cylindryczną obudowy (2) tworzy komorę chłodzącą (9).
PL418797A 2016-09-22 2016-09-22 Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną PL236402B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418797A PL236402B1 (pl) 2016-09-22 2016-09-22 Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418797A PL236402B1 (pl) 2016-09-22 2016-09-22 Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418797A1 PL418797A1 (pl) 2018-03-26
PL236402B1 true PL236402B1 (pl) 2021-01-11

Family

ID=61661097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418797A PL236402B1 (pl) 2016-09-22 2016-09-22 Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236402B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418797A1 (pl) 2018-03-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL236402B1 (pl) Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną
PL217274B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego
PL219858B1 (pl) Przepust wału wysokoobrotowego z wielostopniowym uszczelnieniem cieczą magnetyczną
PL231497B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL223980B1 (pl) Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL235310B1 (pl) Próżniowy przepust wału obrotowego z uszczelnieniami cieczą magnetyczną
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL229193B1 (pl) Próżniowy przepust wału z zastosowaniem uszczelnień z cieczą magnetyczną
PL237026B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego
PL236180B1 (pl) Wielowystępowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla niemagnetycznych wałów
PL230873B1 (pl) Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną
PL238823B1 (pl) Przepust wału obrotowego z wielostopniowymi uszczelnieniami ferromagnetycznymi
PL233800B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla walu w ukladzie pionowym
PL426940A1 (pl) Uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną
PL223122B1 (pl) Przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną
PL224130B1 (pl) Próżniowy przepust wału uszczelniony cieczą magnetyczną
PL218346B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL234762B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL233831B1 (pl) Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna
PL230759B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego
PL225299B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału obrotowego z cieczą magnetyczną
PL220983B1 (pl) Wysokoobrotowy przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną
PL435545A1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego
PL236179B1 (pl) Wielowystępowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla niemagnetycznych wałów
PL222903B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla wału w układzie pionowym