PL230873B1 - Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną - Google Patents

Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną

Info

Publication number
PL230873B1
PL230873B1 PL417891A PL41789116A PL230873B1 PL 230873 B1 PL230873 B1 PL 230873B1 PL 417891 A PL417891 A PL 417891A PL 41789116 A PL41789116 A PL 41789116A PL 230873 B1 PL230873 B1 PL 230873B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bushings
permanent magnets
flanges
section
sleeves
Prior art date
Application number
PL417891A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417891A1 (pl
Inventor
Leszek Matuszewski
Original Assignee
Politechnika Gdanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdanska filed Critical Politechnika Gdanska
Priority to PL417891A priority Critical patent/PL230873B1/pl
Publication of PL417891A1 publication Critical patent/PL417891A1/pl
Publication of PL230873B1 publication Critical patent/PL230873B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną, znajdująca zastosowanie do uszczelniania wałów obrotowych maszyn i urządzeń, pracujących przy niewielkich ciśnieniach w środowisku gazu lub cieczy.
Z opisu patentowego PL 163174 znane jest wielostopniowe uszczelnienie ferromagnetyczne, zawierające osadzone przesuwnie w komorze dławnicowej nabiegunniki z wielokrawędziowymi powierzchniami bocznymi, oddzielone spolaryzowanymi osiowo magnesami trwałymi. W komorach pierścieniowych pomiędzy nabiegunnikami, pod magnesami są usytuowane kołnierze tulei osadzonych na wale. Powierzchnie czołowe kołnierzy tulei są skojarzone z wielokrawędziowymi powierzchniami nabiegunników. W szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników i czołowymi powierzchniami kołnierzy tulei znajduje się ciecz ferromagnetyczna.
Znane jest również z opisu patentowego PL 185033 wielostopniowe uszczelnienie dławnicowe z cieczą ferromagnetyczną, złożone z opraw wykonanych z materiału niemagnetycznego, w których osadzone są magnesy trwałe o przekroju ceowym, a oprawy umieszczone są w komorze dławnicowej zamkniętej dławikiem, przy czym w szczelinach pomiędzy wałem, a biegunami N i S magnesów znajduje się ciecz ferromagnetyczna, zaś w oprawach magnesów po stronie ściany komory dławnicowej i po stronie magnesów, wykonane są gniazda pierścieni uszczelniających typu „o” oraz kanały doprowadzające ciecz ferromagnetyczną i zamykane korkami, a na dnie komory dławnicowej korzystnie umieszczony jest dodatkowy pierścień uszczelniający.
W opisie patentowym PL208615 przedstawione jest także, wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną, w którym wielokrawędziowe nabiegunniki w postaci tulejek kołnierzowych o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” osadzone zarówno w obudowie jak i na wale, przedzielone są magnesami trwałymi spolaryzowanymi osiowo usytuowanymi pomiędzy nabiegunnikami w obudowie oraz pomiędzy nabiegunnikami na wale, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach promieniowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika osadzonego w obudowie, a walcową powierzchnią nabiegunnika osadzonego na wale oraz pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika osadzonego na wale, a walcową powierzchnią nabiegunnika osadzonego w obudowie.
Z opisu patentowego PL218346 znane jest też wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną, w którym nabiegunniki i tulejki kołnierzowe osadzone są w obudowie lub na wale, a we wnękach wykonanych w tulejkach i w nabiegunnikach po stronie obudowy i wału umieszczone są magnesy trwałe, usytuowane przemiennie biegunami N lub S względem powierzchni wału i obudowy, a ponadto kołnierze tulejek umieszczone są z luzem w wytoczeniach nabiegunników, tworząc promieniowe uszczelnienie labiryntowe, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a zewnętrznymi lub wewnętrznymi powierzchniami walcowymi tulejek.
Znane jest również wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną przedstawione w opisie patentowym PL218838, w którym tulejki kołnierzowe o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” w jednej wersji osadzone są na wale, a wielokrawędziowe nabiegunniki o przekroju litery „L” umocowane są w obudowie, zaś w drugiej wersji tulejki kołnierzowe o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” osadzone są w obudowie, a wielokrawędziowe nabiegunniki o przekroju litery „L” umocowane są na wale, przy czym pomiędzy kołnierzami tulejek, a walcowymi powierzchniami nabiegunników w kształcie litery „L” i bocznymi powierzchniami nabiegunników występuje luz. Ponadto w komorach utworzonych pomiędzy tulejkami kołnierzowymi, a nabiegunnikami o przekroju w kształcie litery „L” umieszczone są magnesy trwałe i nabiegunniki o przekroju prostokątnym, które osadzone są na walcowych powierzchniach nabiegunników o przekroju w kształcie litery „L”, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a odpowiednimi powierzchniami walcowymi tulejek kołnierzowych.
Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną, złożona z tulejek kołnierzowych nieruchomych, tulejek kołnierzowych ruchomych, magnesów trwałych o przekroju poprzecznym ceowym i cieczy magnetycznej, charakteryzuje się według wynalazku tym, że tulejki kołnierzowe nieruchome mają kołnierze skierowane w stronę wału, a tulejki kołnierzowe ruchome mają kołnierze skierowane w stronę obudowy. Pomiędzy kołnierzami tulejek występuje luz osiowy i promieniowy, zaś na wewnętrznych, walcowych powierzchniach tulejek kołnierzowych nieruchomych osadzone są magnesy trwałe o przekroju ceowym z ramionami skierowanymi w stronę wału i przylegające jedną z powierzchni boczPL 230 873 Β1 nych do bocznych powierzchni kołnierzy tulejek nieruchomych. Na zewnętrznych, walcowych powierzchniach tulejek kołnierzowych ruchomych osadzone są magnesy trwałe o przekroju ceowym z ramionami skierowanymi w stronę obudowy i przylegające jedną z powierzchni bocznych do bocznych powierzchni kołnierzy) tulejek ruchomych. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy końcami ramion stanowiącymi bieguny N i S magnesów trwałych o przekroju ceowym, osadzonych na tulejkach kołnierzowych nieruchomych, a zewnętrznymi, cylindrycznymi powierzchniami tulejek kołnierzowych ruchomych oraz w szczelinach pierścieniowych utworzonych pomiędzy końcami ramion stanowiącymi bieguny N i S magnesów trwałych o przekroju ceowym, osadzonych na tulejkach kołnierzowych ruchomych, a wewnętrznymi, cylindrycznymi powierzchniami tulejek kołnierzowych nieruchomych.
Uszczelnienie według wynalazku jest przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju osiowym.
Dławnica złożona jest z tulejek kołnierzowych nieruchomych 3, tulejek kołnierzowych ruchomych 4, magnesów trwałych o przekroju poprzecznym ceowym 5, 6 i cieczy magnetycznej 7. Tulejki kołnierzowe nieruchome 3 mają kołnierze 3a skierowane w stronę wału 1, a tulejki kołnierzowe ruchome 4 mają kołnierze 4a skierowane w stronę obudowy 2, przy czym pomiędzy kołnierzami 3a, 4a tulejek 3, 4 występuje luz osiowy i promieniowy. Ponadto na wewnętrznych walcowych powierzchniach tulejek kołnierzowych nieruchomych 3 osadzone są magnesy trwałe 5 z ramionami skierowanymi w stronę wału 1 i przylegające jedną z powierzchni bocznych do bocznych powierzchni kołnierzy 3a tulejek nieruchomych 3, a na zewnętrznych, walcowych powierzchniach tulejek kołnierzowych ruchomych 4 osadzone są magnesy trwałe 6 z ramionami skierowanymi w stronę obudowy 2 i przylegające jedną z powierzchni bocznych do bocznych powierzchni kołnierzy 4a tulejek ruchomych 4. Pierścienie uszczelniające 8 i 9 uszczelniają tulejki kołnierzowe 3 i 4 względem obudowy 2 i wału 1, natomiast pierścienie uszczelniające 10 i 11 uszczelniają magnesy trwałe 5 i 6 względem tulejek kołnierzowych 3 i 4. Pierścień sprężysty osadczy 12 mocuje tulejki kołnierzowe 4 wraz z osadzonymi na nich magnesami 6 na wale 1. Dławik 13 mocuje tulejki kołnierzowe 3 wraz z osadzonymi na nich magnesami 5 w obudowie 2. Ciecz magnetyczna 7 znajduje się w szczelinach pierścieniowych δ, utworzonych pomiędzy końcami ramion stanowiącymi bieguny N i S magnesów trwałych o przekroju ceowym 5, osadzonych na tulejkach kołnierzowych nieruchomych 3, a zewnętrznymi, cylindrycznymi powierzchniami tulejek kołnierzowych ruchomych 4 oraz w szczelinach pierścieniowych δ, utworzonych pomiędzy końcami ramion stanowiącymi bieguny N i S magnesów trwałych o przekroju ceowym 6, osadzonych na tulejkach kołnierzowych ruchomych 4, a wewnętrznymi, cylindrycznymi powierzchniami tulejek kołnierzowych nieruchomych 3. Siły pola magnetycznego utrzymują ciecz magnetyczną 7 w szczelinach pierścieniowych d. Zamknięte obwody magnetyczne Φι utworzone są przez magnesy trwałe 5, tulejki kołnierzowe ruchome 4 i ciecz magnetyczną 7, zaś zamknięte obwody magnetyczne Φ2 utworzone są przez magnesy trwałe 6, tulejki kołnierzowe 3 i ciecz magnetyczną 7.
W warunkach eksploatacji dławnicy według wynalazku, pomiędzy kołnierzami tulejek kołnierzowych nieruchomych i ruchomych powstają uszczelnienia labiryntowe promieniowo-osiowe, zaś uszczelnienia z cieczą magnetyczną usytuowane po zewnętrznych stronach kołnierzy tulejek, stanowią dodatkowe bariery uszczelniające zwiększające szczelność.
Oznaczenia na rysunku:
- wał,
- obudowa,
- tulejka kołnierzowa nieruchoma, 3a - kołnierz,
- tulejka kołnierzowa ruchoma, 4a - kołnierz, , 6 - magnesy trwałe o przekroju poprzecznym ceowym,
- ciecz magnetyczna, , 9, 10, 11 - pierścienie uszczelniające typu „o”,
- pierścień sprężysty osadczy,
- dławik, δ - szczelina pierścieniowa,
Φ1, Φ2 - zamknięte obwody magnetyczne.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną, złożona z tulejek kołnierzowych nieruchomych, tulejek kołnierzowych ruchomych, magnesów trwałych o przekroju poprzecznym ceowym i cieczy magnetycznej, znamienna tym, że tulejki kołnierzowe nieruchome (3) mają kołnierze (3a) skierowane w stronę wału (1), a tulejki kołnierzowe ruchome (4) mają kołnierze (4a) skierowane w stronę obudowy (2), przy czym pomiędzy kołnierzami (3a, 4a) tulejek (3) i (4) występuje luz osiowy i promieniowy, zaś na wewnętrznych, walcowych powierzchniach tulejek kołnierzowych, nieruchomych (3) osadzone są magnesy trwałe (5) o przekroju ceowym z ramionami skierowanymi w stronę wału (1) i przylegające jedną z powierzchni bocznych do bocznych powierzchni kołnierzy (3a) tulejek nieruchomych (3), a na zewnętrznych, walcowych powierzchniach tulejek kołnierzowych ruchomych (4) osadzone są magnesy trwałe (6) o przekroju ceowym z ramionami skierowanymi w stronę obudowy (2) i przylegające jedną z powierzchni bocznych do bocznych powierzchni kołnierzy (4a) tulejek ruchomych (4), przy czym ciecz magnetyczna (7) znajduje się w szczelinach pierścieniowych (δ), utworzonych pomiędzy końcami ramion stanowiącymi bieguny N i S magnesów trwałych (5) o przekroju ceowym, osadzonych na tulejkach kołnierzowych nieruchomych (3), a zewnętrznymi, cylindrycznymi powierzchniami tulejek kołnierzowych ruchomych (4) oraz w szczelinach pierścieniowych (δ) utworzonych pomiędzy końcami ramion stanowiącymi bieguny N i S magnesów trwałych (6) o przekroju ceowym, osadzonych na tulejkach kołnierzowych ruchomych (4), a wewnętrznymi, cylindrycznymi powierzchniami tulejek kołnierzowych nieruchomych (3).
PL417891A 2016-07-08 2016-07-08 Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną PL230873B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417891A PL230873B1 (pl) 2016-07-08 2016-07-08 Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417891A PL230873B1 (pl) 2016-07-08 2016-07-08 Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417891A1 PL417891A1 (pl) 2018-01-15
PL230873B1 true PL230873B1 (pl) 2018-12-31

Family

ID=60937367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417891A PL230873B1 (pl) 2016-07-08 2016-07-08 Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230873B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL235679B1 (pl) * 2017-10-10 2020-10-05 Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie Uszczelnienie dławnicowe z cieczą magnetyczną

Also Published As

Publication number Publication date
PL417891A1 (pl) 2018-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL221563B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL226540B1 (pl) Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną
PL230873B1 (pl) Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną
PL208615B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL218838B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL225374B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL225290B1 (pl) Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną
PL236728B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą ferromagnetyczną
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL234876B1 (pl) Przepust wału z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL233731B1 (pl) Przepust walu obrotowego uszczelniony ciecza ferromagnetyczna
PL230842B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie dławnicowe dla wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL242025B1 (pl) Uszczelnienie dławnicowe wielostopniowe z cieczą magnetyczną
PL241045B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie dławnicowe z cieczą magnetyczną
PL223980B1 (pl) Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL220231B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna
PL218346B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL234877B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL242860B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL242026B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału obrotowego z cieczą magnetyczną
PL241444B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału
PL227851B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie wału z zastosowaniem cieczy magnetycznej
PL221037B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL235310B1 (pl) Próżniowy przepust wału obrotowego z uszczelnieniami cieczą magnetyczną
PL223204B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego