PL226540B1 - Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną - Google Patents

Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną

Info

Publication number
PL226540B1
PL226540B1 PL409827A PL40982714A PL226540B1 PL 226540 B1 PL226540 B1 PL 226540B1 PL 409827 A PL409827 A PL 409827A PL 40982714 A PL40982714 A PL 40982714A PL 226540 B1 PL226540 B1 PL 226540B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pole pieces
section
shaft
housing
flanges
Prior art date
Application number
PL409827A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409827A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Ochoński
Piotr Grądkowski
Sławomir Zimowski
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL409827A priority Critical patent/PL226540B1/pl
Publication of PL409827A1 publication Critical patent/PL409827A1/pl
Publication of PL226540B1 publication Critical patent/PL226540B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną, znajdujące zastosowanie do uszczelniania wałów obrotowych maszyn i urządzeń, pracujących pod ciśnieniem w środowisku gazowym lub w warunkach wysokiej próżni.
Znane z opisu patentowego nr US 4 605 233 A wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną składa się z szeregu magnesów trwałych spolaryzowanych osiowo oraz umieszczonych pomiędzy nimi wielokrawędziowych nabiegunników, które mają występy uszczelniające usytuowane od strony wału. W szczelinach promieniowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników i powierzchnią wału znajduje się ciecz magnetyczna.
Opis patentowy nr PL 163 174 B1 ujawnia wielostopniowe uszczelnienie ferromagnetyczne, zawierające osadzone przesuwnie w komorze dławnicowej nabiegunniki z wielokrawędziowymi powierzchniami bocznymi, oddzielone spolaryzowanymi osiowo magnesami trwałymi. W komorach pierścieniowych pomiędzy nabiegunnikami, pod magnesami są usytuowane kołnierze tulei osadzonych na wale. Powierzchnie czołowe kołnierzy tulei są skojarzone z wielokrawędziowymi powierzchniami nabiegunników. W szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników i czołowymi powierzchniami kołnierzy tulei znajduje się ciecz ferromagnetyczna.
Znane jest także z opisu patentowego nr PL 208 615 B1 wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną, w którym wielokrawędziowe nabiegunniki w postaci tulejek kołnierzowych o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L”, osadzone zarówno w obudowie, jak i na wale, przedzielone są magnesami trwałymi spolaryzowanymi osiowo usytuowanymi pomiędzy nabiegunnikami w obudowie oraz pomiędzy nabiegunnikami na wale. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach promieniowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika osadzonego w obudowie a walcową powierzchnią nabiegunnika osadzonego na wale oraz pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika osadzonego na wale a walcową powierzchnią nabiegunnika osadzonego w obudowie.
Przedmiotem opisu patentowego nr PL 218 181 B1 jest też wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że magnesy umieszczone są pomiędzy wielokrawędziowymi nabiegunnikami osadzonymi przemiennie w obudowie i na wale, a również tulejki kołnierzowe osadzone są przemiennie na wale i w obudowie. Kołnierze tulejek osadzonych na wale usytuowane są w komorach utworzonych przez magnesy i nabiegunniki osadzone w obudowie, a kołnierze tulejek osadzonych w obudowie usytuowane są w komorach utworzonych przez magnesy i nabiegunniki osadzone na wale. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a cylindrycznymi powierzchniami tulejek.
Inne, znane ze zgłoszenia nr PL 389 525 A1 wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną charakteryzuje się tym, że tulejki kołnierzowe o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” osadzone są na wale, a wielokrawędziowe nabiegunniki o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” umocowane są w obudowie. Pomiędzy kołnierzami tulejek a walcowymi powierzchniami nabiegunników w kształcie litery „L” i bocznymi powierzchniami nabiegunników występuje luz. Ponadto, w komorach utworzonych pomiędzy tulejkami kołnierzowymi a nabiegunnikami o przekroju w kształcie litery „L” umieszczone są magnesy trwałe i nabiegunniki o przekroju prostokątnym, które osadzone są na walcowych powierzchniach nabiegunników o przekroju w kształcie litery „L”. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników a odpowiednimi powierzchniami walcowymi tulejek kołnierzowych.
Istota uszczelnienia wielostopniowego z cieczą magnetyczną, zawierającego tulejki kołnierzowe, wielokrawędziowe nabiegunniki, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo i ciecz magnetyczną polega na tym, że zawiera co najmniej jeden podzespół uszczelniający zabudowany pomiędzy wałem a obudową, składający się z nabiegunników o przekroju teowym osadzonych na wale lub w obudowie, które mają występy uszczelniające wykonane na zewnętrznych lub wewnętrznych powierzchniach walcowych kołnierzy. Na tulejkach kołnierzowych również o przekroju teowym, osadzonych na wale lub w obudowie przeciwległe do nabiegunników o przekroju teowym umieszczone są magnesy trwałe, przylegające do bocznych powierzchni kołnierzy oraz nabiegunniki o przekroju prostokątnym przylegające do magnesów z ich drugiej strony. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników o przekroju teowym a walcowymi powierzchniami kołnierzy tulejek kołnierzowych oraz w pierścieniowych szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników o przekroju prostokątnym a odpowiednimi zewnętrznymi lub wewnętrznymi powierzchniami walcowymi nabiegunników o przekroju teowym.
PL 226 540 B1
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju osiowym, przy czym na fig. 1 pokazano uszczelnienie, w którym tulejki kołnierzowe wraz z magnesami trwałymi i nabiegunnikami o przekroju prostokątnym umocowane są w obudowie, a nabiegunniki o przekroju teowym osadzone są na wale, natomiast na fig. 2 pokazano uszczelnienie w układzie odwrotnym.
Uszczelnienie zawiera trzy jednakowe podzespoły uszczelniające A, zabudowane pomiędzy wałem 1 a obudową 2. Każdy podzespół uszczelniający A składa się z wielokrawędziowego nabiegunnika o przekroju teowym 3, tulejki kołnierzowej 4, dwóch magnesów trwałych 5, 6 spolaryzowanych osiowo, dwóch wielokrawędziowych nabiegunników o przekroju prostokątnym 7 i cieczy magnetycznej 8. Tulejki kołnierzowe 4 umocowane są w obudowie 2, a wielokrawędziowe nabiegunniki o przekroju teowym 3 osadzone są na wale 1, jak przedstawiono na fig. 1 lub tulejki kołnierzowe 4 osadzone są na wale 1, a wielokrawędziowe nabiegunniki o przekroju teowym 3 zamocowane są w obudowie 2 jak przedstawiono na fig. 2. Nabiegunniki o przekroju teowym 3 mają występy uszczelniające wykonane na zewnętrznych (fig. 1) lub wewnętrznych (fig. 2) powierzchniach walcowych kołnierzy 3a. Również nabiegunniki o przekroju prostokątnym 7 mają występy uszczelniające wykonane na ich wewnętrznych (fig. 1) lub zewnętrznych (fig. 2) powierzchniach walcowych. Na walcowych powierzchniach tulejek 4 osadzone są magnesy trwałe 5, 6, przylegające do obu bocznych powierzchni kołnierzy 4a oraz nabiegunniki o przekroju prostokątnym 7 przylegające do tych magnesów z ich drugiej strony. Ciecz magnetyczna 8 znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników o przekroju teowym 3 a wewnętrznymi (fig. 1) lub zewnętrznymi (fig. 2) powierzchniami walcowymi kołnierzy 4a tulejek kołnierzowych 4 oraz w pierścieniowych szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników o przekroju prostokątnym 7 a odpowiednimi zewnętrznymi (fig. 1) lub wewnętrznymi (fig. 2) powierzchniami walcowymi nabiegunników o przekroju teowym 3. Pierścienie osadcze 9, 10 mocują nabiegunniki o przekroju teowym 3 i tulejki kołnierzowe 4 na wale 1 i w obudowie 2. Zamknięte obwody magnetyczne φ1, φ2 utworzone są przez nabiegunniki o przekroju teowym 3, kołnierze 4a tulejek kołnierzowych 4, magnesy trwałe 5, 6, nabiegunniki o przekroju prostokątnym 7 i ciecz magnetyczną 8.
W warunkach eksploatacji uszczelnienia według wynalazku, ciecz magnetyczna utrzymywana jest siłami pola magnetycznego w pierścieniowych szczelinach, tworząc bariery uszczelniające dla uszczelnianego czynnika, które zapewniają szczelność uszczelnienia.
Wykaz oznaczeń na rysunku
A - podzespół uszczelniający,
- wał,
- obudowa,
- nabiegunnik o przekroju teowym,
- tulejka kołnierzowa,
3a, 4a - kołnierze,
5, 6 - magnesy trwałe,
- nabiegunnik o przekroju prostokątnym ,
- ciecz magnetyczna,
9, 10 - pierścienie osadcze, φ1, φ2 - zamknięte obwody magnetyczne.

Claims (1)

1. Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną, zawierające tulejki kołnierzowe, wielokrawędziowe nabiegunniki, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo i ciecz magnetyczną, znamienne tym, że zawiera co najmniej jeden podzespół uszczelniający (A) zabudowany pomiędzy wałem (1), a obudową (2), składający się z nabiegunników o przekroju teowym (3) osadzonych na wale (1) lub w obudowie (2), które mają występy uszczelniające wykonane na zewnętrznych lub wewnętrznych powierzchniach walcowych kołnierzy (3a), a na tulejkach kołnierzowych (4) również o przekroju teowym, osadzonych na wale (1) lub w obudowie (2) przeciwległe do nabiegunników o przekroju teowym (3) umieszczone są magnesy trwałe (5, 6), przylegające do bocznych powierzchni kołnierzy (4a) oraz nabiegunniki o przekroju prostokątnym (7) przylegające do magnesów (5, 6) z ich drugiej strony, przy czym ciecz magnetycz4
PL 226 540 B1 na (8) znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników o przekroju teowym (3) a walcowymi powierzchniami kołnierzy (4a) tulejek kołnierzowych (4) oraz w pierścieniowych szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników o przekroju prostokątnym (7) a odpowiednimi zewnętrznymi lub wewnętrznymi powierzchniami walcowymi nabiegunników o przekroju teowym (3).
PL409827A 2014-10-17 2014-10-17 Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną PL226540B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409827A PL226540B1 (pl) 2014-10-17 2014-10-17 Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409827A PL226540B1 (pl) 2014-10-17 2014-10-17 Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409827A1 PL409827A1 (pl) 2016-04-25
PL226540B1 true PL226540B1 (pl) 2017-08-31

Family

ID=55762100

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409827A PL226540B1 (pl) 2014-10-17 2014-10-17 Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226540B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423123A1 (pl) * 2017-10-10 2019-04-23 Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie Hybrydowe uszczelnienie wału

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108799505A (zh) * 2018-09-03 2018-11-13 广西科技大学 一种对齿迷宫型磁流体密封装置
CN112648383B (zh) * 2020-12-31 2021-08-24 清华大学 磁性液体密封装置

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL423123A1 (pl) * 2017-10-10 2019-04-23 Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie Hybrydowe uszczelnienie wału

Also Published As

Publication number Publication date
PL409827A1 (pl) 2016-04-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL221563B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL226540B1 (pl) Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną
PL208615B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL225374B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL225290B1 (pl) Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną
PL230873B1 (pl) Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną
PL218838B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL220231B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL223204B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL223980B1 (pl) Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL218346B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL234836B1 (pl) Dławnica z wyrównanym rozkładem nacisków stykowych
PL236728B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą ferromagnetyczną
PL227851B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie wału z zastosowaniem cieczy magnetycznej
PL234876B1 (pl) Przepust wału z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL234877B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL221037B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL217657B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL230842B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie dławnicowe dla wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL225401B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego
PL233731B1 (pl) Przepust walu obrotowego uszczelniony ciecza ferromagnetyczna
PL218181B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL216467B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą ferromagnetyczną dla wału obrotowego
PL225165B1 (pl) Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną zwłaszcza dla łożyska tocznego