PL220231B1 - Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna - Google Patents

Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna

Info

Publication number
PL220231B1
PL220231B1 PL391808A PL39180810A PL220231B1 PL 220231 B1 PL220231 B1 PL 220231B1 PL 391808 A PL391808 A PL 391808A PL 39180810 A PL39180810 A PL 39180810A PL 220231 B1 PL220231 B1 PL 220231B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pole piece
cylindrical surface
magnetic fluid
pole
sealing
Prior art date
Application number
PL391808A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391808A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Ochoński
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL391808A priority Critical patent/PL220231B1/pl
Publication of PL391808A1 publication Critical patent/PL391808A1/pl
Publication of PL220231B1 publication Critical patent/PL220231B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną, znajdujące zastosowane do uszczelniania wałów obrotowych w urządzeniach pracujących w warunkach wysokiej próżni oraz w niskociśnieniowym środowisku gazowym.
Znane z opisu patentowego nr US 4605233 wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną, składa się z szeregu magnesów trwałych spolaryzowanych osiowo oraz umieszczonych pomiędzy nimi wielokrawędziowych nabiegunników, które mają występy uszczelniające usytuowane od strony wału. W szczelinach promieniowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników i powierzchnią wału, znajduje się ciecz magnetyczna.
Znane jest również z polskiego opisu patentowego nr 163174 wielostopniowe uszczelnienie ferromagnetyczne zawierające osadzone przesuwnie w komorze dławnicowej nabiegunniki z wielokrawędziowymi powierzchniami, oddzielone spolaryzowanymi osiowo magnesami trwałymi w kształcie pierścieni, przy czym po stronie wielokrawędziowych powierzchni nabiegunników znajduje się ciecz ferromagnetyczna, a w przestrzeniach pierścieniowych pomiędzy nabiegunnikami, pod magnesami trwałymi są usytuowane kołnierze tulei osadzonych na wale. Powierzchnie czołowe kołnierzy są skojarzone z wielokrawędziowymi powierzchniami nabiegunników, a ponadto w tulejach, po stronie wału oraz w nabiegunnikach, po stronie ścian komory dławnicowej są wykonane gniazda pierścieni uszczelniających.
Znane jest także z polskiego opisu patentowego nr 187576 wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla łożyskowania tocznego wału, zabudowane między dwoma łożyskami tocznymi, posiadające spolaryzowane poosiowe pierścieniowy magnes trwały, połączony nieruchomo z obudową.
Dwa zespoły nabiegunnikowe usytuowane po jego obu stronach, wielokrawędziowo obejmujące z niewielką szczeliną uszczelnianą powierzchnię obrotową oraz ciecz magnetyczną utrzymywaną w szczelinach siłami pola magnetycznego, przy czym każdy zespół nabiegunnikowy tworzy oprawa oraz przemiennie osadzone w niej nabiegunniki i pierścienie ślizgowe, wykonane z materiału niemagnetycznego, a uszczelniającą krawędź w każdym nabiegunniku wyznacza stożkowa powierzchnia jego otworu wewnętrznego.
Znane jest również ze zgłoszenia patentowego P-373544 wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną, w którym wielokrawędziowe nabiegunniki w postaci tulejek kołnierzowych o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” osadzone zarówno w obudowie jak i na wale, przedzielone są magnesami trwałymi spolaryzowanymi osiowo, usytuowanymi pomiędzy nabiegunnikami w obudowie oraz pomiędzy nabiegunnikami na wale, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w promieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika osadzonego w obudowie, a walcową powierzchnią nabiegunnika osadzonego na wale oraz pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika osadzonego na wale, a walcową powierzchnią nabiegunnika osadzonego w obudowie.
Znane jest także ze zgłoszenia patentowego P-387154 wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego, które charakteryzuje się tym, że w gniazdach tulejek kołnierzowych, wykonanych na wewnętrznych powierzchniach bocznych kołnierzy umieszczone są magnesy trwałe spolaryzowane promieniowo, przy czym jeden z magnesów spolaryzowany jest w układzie biegunów S-N, a drugi w układzie N-S względem powierzchni wału, a na powierzchniach walcowych kołnierzy znajdują się występy uszczelniające, ponadto po obu stronach zewnętrznych powierzchni bocznych kołnierzy tulejek znajdują się magnesy trwałe spolaryzowane osiowo oraz wielokrawędziowe nabiegunniki, przy czym w tulejce nieruchomej, magnes i nabiegunniki osadzone są na jej wewnętrznej powierzchnio walcowej, natomiast w tulejce ruchomej, magnes i nabiegunniki osadzone są na jej zewnętrznej powierzchni walcowej, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych, powstałych pomiędzy występami uszczelniającymi na nabiegunnikach i kołnierzach tulejek, a powierzchniami walcowymi tulejek, ruchomej i nieruchomej.
Istota wielostopniowego uszczelnienia z cieczą magnetyczną według wynalazku, zawierającego magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki oraz ciecz magnetyczną polega na tym, że w każdym podzespole uszczelnienia, dwa nabiegunniki wraz z magnesem trwałym osadzone są w obudowie, a jeden nabiegunnik umocowany jest na wale, przy czym jeden z nabiegunników nieruchomych wyposażony jest w ramię, które wraz z wnęką wykonaną w nabiegunniku ruchomym tworzy uszczelnienie labiryntowe osiowe. Dodatkowo, nabiegunnik nieruchomy zaopatrzony w ramię posiada także występy uszczelniające wykonane na części wewnętrznej powierzchni walcowej,
PL 220 231 B1 a nabiegunnik ruchomy posiada występy uszczelniające wykonane na części zewnętrznej powierzchni walcowej. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach promieniowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi jednego z nabiegunników nieruchomych, a zewnętrzną powierzchnią walcową nabiegunnika ruchomego oraz w szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika ruchomego, a wewnętrzną powierzchnią walcową drugiego nabiegunnika nieruchomego.
Zaletą wielostopniowego uszczelnienia z cieczą magnetyczną według wynalazku, jest zwiększenie stopnia szczelności, dzięki wydłużeniu drogi przejścia czynnika uszczelnianego z przestrzeni roboczej do otoczenia. Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju osiowym.
Uszczelnienie tworzą trzy podzespoły, z których każdy składa się z dwóch nabiegunników 3, 4 przedzielonych magnesem trwałym 6, osadzonych w obudowie 2 i jednego nabiegunnika 5 umocowanego na wale 1 i cieczy magnetycznej 7. Nabiegunnik 4 wyposażony jest w ramię 4a, które wraz z wnęką 5a wykonaną w nabiegunniku 5 tworzy uszczelnienie labiryntowe osiowe. Ponadto nabiegunnik nieruchomy 4 posiada występy uszczelniające wykonane na części wewnętrznej powierzchni walcowej, a nabiegunnik ruchomy 5 posiada występy uszczelniające wykonane na części zewnętrznej powierzchni walcowej. Ciecz magnetyczna 7 znajduje się w szczelinach 5 utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika nieruchomego 4, a zewnętrzną powierzchnią walcową nabiegunnika ruchomego 5 oraz w szczelinach δ pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika ruchomego 5, a wewnętrzną powierzchnią walcową nabiegunnika nieruchomego 3. Zamknięte obwody magnetyczne Φ utworzone są przez nabiegunniki 3, 4, 5, magnesy trwałe 6 oraz ciecz magnetyczną 7.
W warunkach eksploatacji uszczelnienia według wynalazku, w wyniku oddziaływania sił pola magnetycznego na ciecz magnetyczną 7, utrzymywana jest ona w małych szczelinach δ pomiędzy występami nabiegunników 4, 5 i odpowiednimi powierzchniami walcowymi nabiegunników 3, 5, tworząc bariery uszczelniające dla czynnika roboczego. Ramiona 4a nabiegunników 4 usytuowane z luzem we wnękach 5a nabiegunników 5 tworzą labirynt osiowy, który stanowi dodatkową przeszkodę dla czynnika roboczego.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną według wynalazku, zawierające magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki oraz ciecz magnetyczną, znamienne tym, że każdy podzespół uszczelnienia składa się z dwóch nabiegunników (3, 4) przedzielonych magnezem trwałym (6), osadzonych w obudowie (2) i jednego nabiegunnika (5) umocowanego na wale (1), przy czym jeden z nabiegunników nieruchomych (4) wyposażony jest w ramię (4a), które wraz z wnęką (5a) wykonaną w nabiegunniku ruchomym (5) tworzy uszczelnienie labiryntowe osiowe.
2. Wielostopniowe uszczelnianie z cieczą magnetyczną według zastrz. 1, znamienne tym, że nabiegunnik nieruchomy (4) posiada występy uszczelniające wykonane na części wewnętrznej powierzchni walcowej, a nabiegunnik ruchomy (5) posiada występy uszczelniające wykonane na części zewnętrznej powierzchni walcowej, zaś w szczelinach (5) utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi jednego z nabiegunników nieruchomych (4), a zewnętrzną powierzchnią walcową nabiegunnika ruchomego (5) oraz w szczelinach (5) pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika ruchomego (5), a wewnętrzną powierzchnią walcową drugiego nabiegunnika nieruchomego (3), znajduje się ciecz magnetyczna (7).
PL391808A 2010-07-12 2010-07-12 Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna PL220231B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391808A PL220231B1 (pl) 2010-07-12 2010-07-12 Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391808A PL220231B1 (pl) 2010-07-12 2010-07-12 Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391808A1 PL391808A1 (pl) 2012-01-16
PL220231B1 true PL220231B1 (pl) 2015-09-30

Family

ID=45510168

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391808A PL220231B1 (pl) 2010-07-12 2010-07-12 Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220231B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20230030538A1 (en) * 2021-08-02 2023-02-02 Tsinghua University Magnetic liquid sealing device resistible to axial and radial vibration

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20230030538A1 (en) * 2021-08-02 2023-02-02 Tsinghua University Magnetic liquid sealing device resistible to axial and radial vibration
US11616412B2 (en) * 2021-08-02 2023-03-28 Tsinghua University Magnetic liquid sealing device resistible to axial and radial vibration

Also Published As

Publication number Publication date
PL391808A1 (pl) 2012-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL221563B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL226540B1 (pl) Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną
PL217274B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego
PL220231B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna
PL208615B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL218838B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL225374B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL218346B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL222967B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL223980B1 (pl) Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL230873B1 (pl) Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną
PL225290B1 (pl) Uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną
PL217657B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL223204B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL221037B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL215140B1 (pl) Uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL218181B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL227851B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie wału z zastosowaniem cieczy magnetycznej
PL223122B1 (pl) Przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną
PL236180B1 (pl) Wielowystępowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla niemagnetycznych wałów
PL216467B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą ferromagnetyczną dla wału obrotowego
PL236181B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego
PL224130B1 (pl) Próżniowy przepust wału uszczelniony cieczą magnetyczną
PL220187B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału pionowego