PL234762B1 - Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego - Google Patents

Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego Download PDF

Info

Publication number
PL234762B1
PL234762B1 PL421907A PL42190717A PL234762B1 PL 234762 B1 PL234762 B1 PL 234762B1 PL 421907 A PL421907 A PL 421907A PL 42190717 A PL42190717 A PL 42190717A PL 234762 B1 PL234762 B1 PL 234762B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flange
movable
pole shoes
bushing
fixed
Prior art date
Application number
PL421907A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421907A1 (pl
Inventor
Lech Rowiński
Leszek Matuszewski
Original Assignee
Politechnika Gdanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdanska filed Critical Politechnika Gdanska
Priority to PL421907A priority Critical patent/PL234762B1/pl
Publication of PL421907A1 publication Critical patent/PL421907A1/pl
Publication of PL234762B1 publication Critical patent/PL234762B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego znajdujące zastosowanie w budowie maszyn i urządzeń o ruchu obrotowym, pracujących w środowisku cieczy, np. uszczelnienie wału pompy wirowej lub uszczelnienie wału napędowego śruby okrętowej.
Znane jest z opisu patentowego PL217274 hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego, w którym na wale osadzone są wielokrawędziowe nabiegunniki, na których umocowane są nabiegunniki wraz z magnesami trwałymi, a w obudowie umocowana jest tuleja walcowo-stożkowa, przy czym na powierzchniach walcowych i stożkowych nabiegunników wykonane są występy uszczelniające. Ciecz magnetyczna znajduje się w małych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a odpowiednimi powierzchniami walcowymi i stożkowymi tulei. Część stożkowa tulei tworzy ze ścianą obudowy komorę chłodzącą.
W opisie patentowym PL218973 przedstawiono uszczelnienie hybrydowe wału z cieczą magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że magnes i przylegające do niego tulejki kołnierzowe osadzone są na obracającym się wale, a po obu stronach obudowy umocowane są pokrywy. Kołnierze tulejek usytuowane są w komorze utworzonej pomiędzy obudową i pokrywami, a na walcowych powierzchniach kołnierzy tulejek wykonane są występy uszczelniające. Na walcowych powierzchniach tulejek znajdują się rowki śrubowe, przy czym na jednej tulejce rowki wykonane są w układzie lewoskrętnym, a na drugiej - w układzie prawoskrętnym. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi kołnierzy, a wewnętrzną, walcową powierzchnią obudowy. Wewnętrzne powierzchnie walcowe pokryw tworzą z rowkami śrubowymi tulejek uszczelnienia szczelinowe usytuowane po obu stronach uszczelnienia z cieczą magnetyczną.
Znane jest również z opisu patentowego PL 221367 hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego, w którym dwa wielokrawędziowe nabiegunniki mające przekrój poprzeczny w kształcie litery „L” przedzielone są magnesem trwałym, a dwa inne wielokrawędziowe nabiegunniki mają przekrój poprzeczny prostokątny i umieszczone są wraz z magnesami trwałymi w wielokrawędziowych nabiegunnikach o przekroju „L”. Pomiędzy nabiegunnikami usytuowany jest z luzem kołnierz tulejki kołnierzowej. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników, a walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej. Magnes trwały i wielokrawędziowe nabiegunniki wraz z magnesami umocowane są w obudowie, a tulejka kołnierzowa osadzona jest na wale. W odmianie uszczelnienia magnes trwały i wielokrawędziowe nabiegunniki wraz z magnesami trwałymi osadzone są na wale, a tulejka kołnierzowa umocowana jest w obudowie.
W opisie patentowym PL223204 ujawniono uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego, zawierające tulejki kołnierzowe, wielokrawędziowe nabiegunniki, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo i ciecz magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że tulejki kołnierzowe przedzielone nabiegunnikami o przekroju prostokątnym i magnesem trwałym osadzone są w obudowie lub na wale, a w komorach utworzonych pomiędzy nabiegunnikami a tulejkami kołnierzowymi umieszczone są nabiegunniki w kształcie tulejek kołnierzowych z występami uszczelniającymi wykonanymi na powierzchniach walcowych kołnierzy i osadzone na wale lub w obudowie. Na powierzchniach walcowych nabiegunników umieszczone są magnesy trwałe i nabiegunniki o przekroju prostokątnym. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a odpowiednimi powierzchniami walcowymi wewnętrznymi lub zewnętrznymi tulejek kołnierzowych oraz pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników a odpowiednimi powierzchniami walcowymi zewnętrznymi lub wewnętrznymi nabiegunników w kształcie tulejek kołnierzowych.
Jeszcze inne rozwiązanie uszczelnienia hybrydowego wału obrotowego przedstawiono w polskim zgłoszeniu patentowym P.410999, w którym na wale obrotowym osadzona jest tuleja kołnierzowa, na której z kolei umocowane są pierścieniowe magnesy trwałe, przylegające biegunami różnoimiennymi N i S do powierzchni bocznych kołnierza oraz wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome z występami uszczelniającymi położonymi na ich zewnętrznych powierzchniach walcowych. Na zewnętrznej, walcowej części tulei kołnierzowej wykonane są prawoskrętne rowki śrubowe, usytuowane po stronie komory roboczej, wypełnionej czynnikiem uszczelnianym. Tuleja kołnierzowa wraz z pierścieniowymi magnesami trwałymi i wielokrawędziowymi nabiegunnikami ruchomymi umieszczona jest w obudowie wewnątrz komory dławnicowej, zamkniętej pokrywą. W przegrodzie pokrywy umieszczone są walcowe
PL 234 762 B1 magnesy trwałe, zaś do obu powierzchni bocznych przegrody przylegają wielokrawędziowe nabiegunniki nieruchome. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników ruchomych, a wewnętrzną powierzchnią walcową komory dławnicowej w obudowie oraz w szczelinach pierścieniowych, pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników nieruchomych a zewnętrzną powierzchnią walcową tulei kołnierzowej, położoną po stronie otoczenia.
Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego, zawierające tuleje kołnierzowe: ruchomą i nieruchomą, pomiędzy którymi zamocowane są pierścieniowe magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome i nieruchome, a w szczelinach znajduje się ciecz magnetyczna, charakteryzuje się według wynalazku tym, że w obudowie osadzona jest tuleja kołnierzowa nieruchoma z kołnierzem skierowanym w stronę wału, w której, przylegająco do lewostronnej bocznej powierzchni kołnierza tulei kołnierzowej nieruchomej, umocowane są wielokrawędziowe nabiegunniki nieruchome przedzielone pierścieniowym magnesem trwałym. Na wale obrotowym osadzona jest tuleja kołnierzowa ruchoma z kołnierzem skierowanym w stronę obudowy, na której z kolei umocowane są wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome przedzielone pierścieniowym magnesem trwałym, przylegające do prawostronnej bocznej powierzchni kołnierza tulei kołnierzowej ruchomej. Na zewnętrznej walcowej części tulei kołnierzowej ruchomej wykonane są prawoskrętne rowki śrubowe, usytuowane po stronie komory roboczej, wypełnionej czynnikiem uszczelnianym. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wykonanymi na zewnętrznych walcowych powierzchniach nabiegunników ruchomych a wewnętrzną powierzchnią walcową tulei kołnierzowej nieruchomej, położoną po stronie komory roboczej oraz w szczelinach pierścieniowych pomiędzy występami uszczelniającymi, wykonanymi na wewnętrznych, walcowych powierzchniach nabiegunników nieruchomych, a zewnętrzną walcową powierzchnią tulei kołnierzowej ruchomej, położoną po stronie otoczenia
W warunkach eksploatacji uszczelnienia według wynalazku, szczelność zapewnia osiowo-promieniowe uszczelnienie labiryntowe, utworzone przez tuleje kołnierzowe - ruchomą i nieruchomą wraz z wielokrawędziowymi nabiegunnikami ruchomymi i nieruchomymi, przedzielonymi pierścieniowymi magnesami trwałymi, zaś ciecz magnetyczna utrzymywana w pierścieniowych szczelinach siłami pola magnetycznego, stanowi dodatkowe bariery dla czynnika uszczelnianego. Rowki śrubowe usytuowane na tulei kołnierzowej ruchomej obracającej się wraz z wałem, wywołują efekt pompowania zwrotnego, który powoduje odrzucanie czynnika uszczelnianego ze szczeliny prawostronnej do wnętrza komory roboczej.
Wynalazek jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju wzdłużnym.
W obudowie 2 uszczelnienia osadzona jest tuleja kołnierzowa nieruchoma 3 z kołnierzem 3a skierowanym w stronę wału 1, w której z kolei umocowane są wielokrawędziowe nabiegunniki nieruchome 6 przedzielone pierścieniowym magnesem trwałym 5, przylegające do lewostronnej bocznej powierzchni kołnierza 3a nieruchomej tulei 3. Na wale obrotowym 1 osadzona jest tuleja kołnierzowa ruchoma 4 z kołnierzem 4a skierowanym w stronę obudowy 2, na której z kolei umocowane są wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome 8 przedzielone pierścieniowym magnesem trwałym 7, przylegające do prawostronnej bocznej powierzchni kołnierza 4a ruchomej tulei 4. Na zewnętrznej walcowej części tulei kołnierzowej ruchomej 4, wykonane są prawoskrętne rowki śrubowe 10, usytuowane po stronie komory roboczej, wypełnionej czynnikiem uszczelnianym 11. Ciecz magnetyczna 9 znajduje się w pierścieniowych szczelinach δ, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wykonanymi na zewnętrznych walcowych powierzchniach nabiegunników ruchomych 8, a wewnętrzną powierzchnią walcową tulei kołnierzowej nieruchomej 3, położoną po stronie komory roboczej oraz w szczelinach pierścieniowych δ pomiędzy występami uszczelniającymi, wykonanymi na wewnętrznych, walcowych powierzchniach nabiegunników nieruchomych 6, a zewnętrzną walcową powierzchnią tulei kołnierzowej ruchomej 4, położoną po stronie otoczenia.
Uszczelnienie szczelinowe usytuowane po stronie komory roboczej, tworzy wewnętrzna, cylindryczna powierzchnia obudowy 2 oraz część zewnętrznej, walcowej powierzchni tulei kołnierzowej 4 wraz z rowkami śrubowymi 11. Tuleja kołnierzowa 3 wraz z magnesem 5 i nabiegunnikami 6 umocowana jest w obudowie 2 za pomocą pierścienia sprężystego osadczego 12, a tuleja kołnierzowa 4 wraz z magnesem 7 i nabiegunnikami 8 umocowana jest na wale obrotowym 1 za pomocą pierścienia sprężystego osadczego 13. Jeden zamknięty obwód magnetyczny Φι utworzony jest przez tuleję kołnierzową ruchomą 4, magnes trwały 5, nabiegunniki 6 i ciecz magnetyczną 9. Drugi zamknięty obwód magnetyczny Φ2 tworzą tuleja kołnierzowa nieruchoma 3, magnes trwały 7, nabiegunniki 8 i ciecz magnetyczna 9.
PL 234 762 B1
Oznaczenia na rysunku:
- wał obrotowy,
- obudowa,
- tuleja kołnierzowa nieruchoma, 3a - kołnierz,
- tuleja kołnierzowa ruchoma, 4a - kołnierz,
5, 7 - pierścieniowe magnesy trwałe,
- wielokrawędziowy nabiegunnik nieruchomy,
- wielokrawędziowy nabiegunnik ruchomy,
- ciecz magnetyczna,
- rowek śrubowy,
- czynnik uszczelniany (ciecz lub gaz),
12, 13 - pierścienie sprężyste osadcze, δ - szczelina pierścieniowa,
Φι, Φ2 - zamknięte obwody magnetyczne.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego, zawierające tuleje kołnierzowe: ruchomą i nieruchomą, pomiędzy którymi zamocowane są pierścieniowe magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome i nieruchome, a w szczelinach znajduje się ciecz magnetyczna znamienne tym, że w obudowie (2) osadzona jest tuleja kołnierzowa nieruchoma (3) z kołnierzem (3a) skierowanym w stronę wału (1), w której, przylegająco do lewostronnej bocznej powierzchni kołnierza (3a) tulei kołnierzowej nieruchomej (3), umocowane są wielokrawędziowe nabiegunniki nieruchome (6) przedzielone pierścieniowym magnesem trwałym (5), zaś na wale obrotowym (1) osadzona jest tuleja kołnierzowa ruchoma (4) z kołnierzem (4a) skierowanym w stronę obudowy (2), na której z kolei umocowane są wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome (8) przedzielone pierścieniowym magnesem trwałym (7), przylegające do prawostronnej bocznej powierzchni kołnierza (4a) tulei kołnierzowej ruchomej (4), przy czym na zewnętrznej walcowej części tulei kołnierzowej ruchomej (4) wykonane są prawoskrętne rowki śrubowe (10), usytuowane po stronie komory roboczej, wypełnionej czynnikiem uszczelnianym (11), zaś ciecz magnetyczna (9) znajduje się w pierścieniowych szczelinach (δ), utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wykonanymi na zewnętrznych walcowych powierzchniach nabiegunników ruchomych (8) a wewnętrzną powierzchnią walcową tulei kołnierzowej nieruchomej (3), położoną po stronie komory roboczej oraz w szczelinach pierścieniowych (δ) pomiędzy występami uszczelniającymi, wykonanymi na wewnętrznych, walcowych powierzchniach nabiegunników nieruchomych (6), a zewnętrzną walcową powierzchnią tulei kołnierzowej ruchomej (4), położoną po stronie otoczenia.
PL421907A 2017-06-13 2017-06-13 Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego PL234762B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421907A PL234762B1 (pl) 2017-06-13 2017-06-13 Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421907A PL234762B1 (pl) 2017-06-13 2017-06-13 Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421907A1 PL421907A1 (pl) 2018-12-17
PL234762B1 true PL234762B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=64634247

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421907A PL234762B1 (pl) 2017-06-13 2017-06-13 Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234762B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421907A1 (pl) 2018-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL234762B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL231497B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL225299B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału obrotowego z cieczą magnetyczną
PL237026B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL230842B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie dławnicowe dla wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL221367B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego
PL233800B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla walu w ukladzie pionowym
PL236402B1 (pl) Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną
PL230873B1 (pl) Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną
PL235451B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną
PL222903B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla wału w układzie pionowym
PL241444B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału
PL220187B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału pionowego
PL223980B1 (pl) Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL235928B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL223204B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL233735B1 (pl) Uszczelnienie walu w ukladzie pionowym z zastosowaniem cieczy magnetycznej
PL235679B1 (pl) Uszczelnienie dławnicowe z cieczą magnetyczną
PL241282B1 (pl) Uszczelnienie wału w układzie pionowym z zastosowaniem cieczy magnetycznej
PL223122B1 (pl) Przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną
PL428275A1 (pl) Uszczelnienie odśrodkowe z cieczą ferromagnetyczną
PL236728B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą ferromagnetyczną
PL242020B1 (pl) Przepust wału z uszczelnieniem z cieczą magnetyczną
PL230759B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego