PL221367B1 - Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego - Google Patents
Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowegoInfo
- Publication number
- PL221367B1 PL221367B1 PL396543A PL39654311A PL221367B1 PL 221367 B1 PL221367 B1 PL 221367B1 PL 396543 A PL396543 A PL 396543A PL 39654311 A PL39654311 A PL 39654311A PL 221367 B1 PL221367 B1 PL 221367B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- edge pole
- collar
- pole pieces
- section
- seal
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego, które stanowi kombinację osiowo-promieniowego uszczelnienia labiryntowego oraz uszczelnienia z cieczą magnetyczną i znajduje zastosowanie w budowie maszyn i urządzeń o ruchu obrotowym, pracujących pod ciśnieniem w środowisku gazowym lub w warunkach próżni.
Znane jest z opisu patentowego GB 2302921, zobrazowanego na fig. 4, uszczelnienie wału obrotowego, będące kombinacją uszczelnienia labiryntowego i uszczelnienia z cieczą magnetyczną. Uszczelnienie to składa się z pierścieniowego magnesu trwałego spolaryzowanego osiowo, umieszczonego w tulei osadzonej w obudowie, dwóch nabiegunników osadzonych na obracającym się wale oraz cieczy magnetycznej. Nabiegunniki wraz z tuleją tworzą dwa osiowe uszczelnienia labiryntowe, usytuowane po obu stronach magnesu, zaś ciecz magnetyczna jest utrzymywana siłami pola magnetycznego w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami nabiegunników wykonanych na czołowych powierzchniach nabiegunników, a bocznymi powierzchniami magnesu.
Znane z opisu patentowego PL 197 519 hybrydowe uszczelnienie wału, złożone z osadzonego na wale łopatkowego wirnika objętego wnęką obudowy oraz z uszczelnienia ferromagnetycznego zabudowanego wewnątrz pokrywy zamocowanej do obudowy, przy czym uszczelnienie ferromagnetyczne utworzony przez pierścieniowy magnes trwały, spolaryzowany osiowo i objęty dwoma wielokrawędziowymi nabiegunnikami oraz ciecz magnetyczną, charakteryzuje się tym, że wirnik po stronie przeciwnej do łopatek ma tulejowy występ, wprowadzony w wykonane w pokrywie pierścieniowe wytoczenie, a wewnątrz tulejowego występu osadzone jest uszczelnienie ferromagnetyczne, którego wielokrawędziowe nabiegunniki współpracują z powierzchnią walcową wytoczenia o mniejszej średnicy.
Ze zgłoszenia patentowego P-383439 znane jest też hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego, zawierające dwa wielokrawędziowe nabiegunniki zamocowane na wale, tuleję osadzoną w obudowie oraz co najmniej jeden magnes trwały i ciecz magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że osadzone na wale wielokrawędziowe nabiegunniki mają kształt tulejek kołnierzowych z występami uszczelniającymi usytuowanymi na powierzchniach cylindrycznych ich kołnierzy. Pomiędzy kołnierzami tulejek kołnierzowych umieszczony jest wewnętrzny kołnierz tulei nośnej, osadzonej w obudowie. We wnękach tulei nośnej umieszczone są magnesy trwałe, do których przylegają pokrywy zamocowane do obudowy, przy czym magnesy trwałe są spolaryzowane promieniowo naprzemiennie względem siebie, zaś znana ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi tulejek kołnierzowych, a wewnętrznymi powierzchniami cylindrycznymi tulei nośnej.
Także ze zgłoszenia patentowego P-389176 znane jest uszczelnienie hybrydowe wału z cieczą magnetyczną, zawierające magnes trwały spolaryzowany osiowo, dwie tulejki kołnierzowe oraz ciecz magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że na wale ma osadzony magnes trwały oraz przylegające do niego tulejki kołnierzowe z wykonanymi na powierzchniach walcowych kołnierzy występami uszczelniającymi, a na walcowych powierzchniach tulejek rowkami śrubowymi, na jednej tulejce prawoa na drugiej lewoskrętnymi. Kołnierze tulejek znajdują się w komorze utworzonej przez obudowę oraz pokrywy, umieszczone po jej obu stronach, natomiast ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi kołnierzy, a wewnętrzną walcową powierzchnią obudowy. Powierzchnie walcowe pokryw z rowkami śrubowymi tulejek tworzą z kolei uszczelnienia szczelinowe, usytuowane po obu stronach uszczelnienia z cieczą magnetyczną.
Istota uszczelnienia według wynalazku polega na tym, że dwa wielokrawędziowe nabiegunniki mające przekrój poprzeczny w kształcie litery „L” przedzielone są magnesem trwałym, a dwa inne wielokrawędziowe nabiegunniki mają przekrój poprzeczny prostokątny i umieszczone są wraz z magnesami trwałymi w wielokrawędziowych nabiegunnikach o przekroju „L”. Ponadto pomiędzy nabiegunnikami usytuowany jest z luzem kołnierz tulejki kołnierzowej. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników, a walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej. Magnes trwały i wielokrawędziowe nabiegunniki wraz z magnesami umocowane są w obudowie, a tulejka kołnierzowa osadzona jest na wale.
W innej wersji uszczelnienia magnes trwały i wielokrawędziowe nabiegunniki wraz z magnesami trwałymi osadzone są na wale, a tulejka kołnierzowa umocowana jest w obudowie.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, przedstawiającym uszczelnienie w półprzekroju wzdłużnym, przy czym fig. 1 i 2 przedstawia wersję uszczelnienia,
PL 221 367 B1 w której magnesy wraz z nabiegunnikami są osadzone nieruchomo w obudowie, a tulejka kołnierzowa umocowana jest na obracającym się wale, a fig. 3 i 4 - inną wersję uszczelnienia, w której tulejka kołnierzowa osadzona jest nieruchomo w obudowie, a magnesy wraz z nabiegunnikami umocowane są na obracającym się wale. Uszczelnienie składa się z magnesu trwałego 3 spolaryzowanego osiowo, dwóch wielokrawędziowych nabiegunników 4 o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L”, dwóch magnesów trwałych 5 spolaryzowanych osiowo, dwóch wielokrawędziowych nabiegunników 6 o przekroju poprzecznym prostokątnym, tulejki kołnierzowej 7 i cieczy magnetycznej 8. Wielokrawędziowe nabiegunniki 4 o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” przedzielone są magnesem trwałym 3 i umocowane są w obudowie 2 (fig. 1 i 2) lub osadzone są na wale 1 (fig. 3 i 4). Magnesy trwałe 5 wraz z wielokrawędziowymi nabiegunnikami 6 o przekroju prostokątnym umieszczone są w wielokrawędziowych nabiegunnikach 4 o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L”. Tulejka kołnierzowa 7 osadzona jest na wale 1 (fig. 1 i 2) lub w obudowie 2 (fig. 3 i 4), przy czym pomiędzy kołnierzem tulejki 7 a magnesem trwałym 3 i wielokrawędziowymi nabiegunnikami 4 o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” (fig. 1 i 3) oraz pomiędzy kołnierzem tulejki 7 a magnesem trwałym 3 i wielokrawędziowymi nabiegunnikami 6 o przekroju prostokątnym (fig. 2 i 4) występuje luz. W wersji rozwiązania ujawnionej na fig. 1 i 2 magnes trwały 3 i wielokrawędziowe nabiegunniki 4 i 6 wraz z magnesami 5 umocowane są w obudowie 2, a tulejka kołnierzowa 7 osadzona jest na wale 1, przy czym na fig. 1 wielokrawędziowe nabiegunniki 6 usytuowane są po zewnętrznych stronach uszczelnienia, a na fig. 2 - znajdują się wewnątrz uszczelnienia. W innej wersji rozwiązania, ujawnionej na fig. 3 i 4, magnes trwały 3 i wielokrawędziowe nabiegunniki 4 i 6 wraz z magnesami 5 osadzone są na wale 1, a tulejka kołnierzowa 7 umocowana jest w obudowie 2, przy czym na fig. 3 wielokrawędziowe nabiegunniki 6 usytuowane są po zewnętrznych stronach uszczelnienia, a na fig. 4 - znajdują się wewnątrz uszczelnienia.
W warunkach eksploatacji hybrydowego uszczelnienia wału obrotowego, pomiędzy wielokrawędziowymi nabiegunnikami 4 i 6 i magnesem trwałym 3 umieszczonymi w obudowie 2 a kołnierzem tulejki kołnierzowej 7 osadzonej na wale 1 (fig. 1 i 2) lub pomiędzy wielokrawędziowymi nabiegunnikami 4 i 6 i magnesem 3 osadzonymi na wale 1 a kołnierzem tulejki kołnierzowej 7 umocowanej w obudowie 2 (fig. 3 i 4) tworzy się osiowo-promieniowe uszczelnienie labiryntowe, a ciecz magnetyczna 8, utrzymywana w szczelinach δ siłami pola magnetycznego stanowi dodatkowe bariery uszczelniające dla czynnika roboczego.
Wykaz oznaczeń na rysunku
- wał
- obudowa
3, 5 - magnesy trwałe
- wielokrawędziowy nabiegunnik o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L”
- wielokrawędziowy nabiegunnik o przekroju prostokątnym
- tulejka kołnierzowa
- ciecz magnetyczna δ - wysokość szczeliny pierścieniowej
Claims (2)
1. Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego, zawierające tulejkę kołnierzową, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki oraz ciecz magnetyczną, znamienne tym, że dwa wielokrawędziowe nabiegunniki (4) mają przekrój poprzeczny w kształcie litery „L” i przedzielone są magnesem trwałym (3), a dwa inne wielokrawędziowe nabiegunniki (6) mają przekrój poprzeczny prostokątny i umieszczone są wraz z magnesami trwałymi (5) w wielokrawędziowych nabiegunnikach (4) o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L”, a ponadto pomiędzy nabiegunnikami (4 lub 6) usytuowany jest z luzem kołnierz tulejki kołnierzowej (7), zaś ciecz magnetyczna (8) znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników (4 i 6), a walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (7), przy czym magnes trwały (3) i wielokrawędziowe nabiegunniki (4 i 6) wraz z magnesami (3 i 5) umocowane są w obudowie (2), a tulejka kołnierzowa (7) osadzona jest na wale (1).
2. Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego, zawierające tulejkę kołnierzową, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki oraz ciecz magnetyczną, znamienne tym, że
PL 221 367 B1 dwa wielokrawędziowe nabiegunniki (4) mają przekrój poprzeczny w kształcie litery „L” i przedzielone są magnesem trwałym (3), a dwa inne wielokrawędziowe nabiegunniki (6) mają przekrój poprzeczny prostokątny i umieszczone są wraz z magnesami trwałymi (5) w wielokrawędziowych nabiegunnikach (4) o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L”, a ponadto pomiędzy nabiegunnikami (4 lub 6) usytuowany jest z luzem kołnierz tulejki kołnierzowej (7), zaś ciecz magnetyczna (8) znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników (4 i 6), a walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (7), przy czym magnes trwały (3) i wielokrawędziowe nabiegunniki (4 i 6) wraz z magnesami (3 i 5) osadzone są na wale (1), a tulejka kołnierzowa (7) umocowana jest w obudowie (2).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL396543A PL221367B1 (pl) | 2011-10-05 | 2011-10-05 | Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL396543A PL221367B1 (pl) | 2011-10-05 | 2011-10-05 | Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL396543A1 PL396543A1 (pl) | 2013-04-15 |
PL221367B1 true PL221367B1 (pl) | 2016-03-31 |
Family
ID=48536287
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL396543A PL221367B1 (pl) | 2011-10-05 | 2011-10-05 | Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL221367B1 (pl) |
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN108266533A (zh) * | 2018-02-11 | 2018-07-10 | 广西科技大学 | 一种交错型磁流体密封结构 |
CN108869754A (zh) * | 2018-08-13 | 2018-11-23 | 广西科技大学 | 一种防漏磁型磁流体密封结构 |
-
2011
- 2011-10-05 PL PL396543A patent/PL221367B1/pl unknown
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN108266533A (zh) * | 2018-02-11 | 2018-07-10 | 广西科技大学 | 一种交错型磁流体密封结构 |
CN108869754A (zh) * | 2018-08-13 | 2018-11-23 | 广西科技大学 | 一种防漏磁型磁流体密封结构 |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL396543A1 (pl) | 2013-04-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL221563B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną | |
PL221367B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego | |
PL217274B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego | |
PL208615B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną | |
PL227805B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych | |
PL218838B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną | |
PL218859B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie ochronne, zwłaszcza dla łożyska tocznego | |
PL401644A1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie dla walu w ukladzie pionowym | |
PL223204B1 (pl) | Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego | |
PL219517B1 (pl) | Próżniowy przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną | |
PL233735B1 (pl) | Uszczelnienie walu w ukladzie pionowym z zastosowaniem cieczy magnetycznej | |
PL220231B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna | |
PL218973B1 (pl) | Uszczelnienie hybrydowe wału z cieczą magnetyczną | |
PL219858B1 (pl) | Przepust wału wysokoobrotowego z wielostopniowym uszczelnieniem cieczą magnetyczną | |
PL218816B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego | |
PL223980B1 (pl) | Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym | |
PL241282B1 (pl) | Uszczelnienie wału w układzie pionowym z zastosowaniem cieczy magnetycznej | |
PL218346B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną | |
PL233800B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie dla walu w ukladzie pionowym | |
PL215140B1 (pl) | Uszczelnienie z cieczą magnetyczną | |
PL231497B1 (pl) | Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego | |
PL216903B1 (pl) | Uszczelnienie hybrydowe dla wału wysokoobrotoweg | |
PL214309B1 (pl) | Próżniowy przepust z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną | |
PL208613B1 (pl) | Próżniowy przepust wału uszczelniony cieczą magnetyczną | |
PL223122B1 (pl) | Przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną |