PL233831B1 - Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna - Google Patents
Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna Download PDFInfo
- Publication number
- PL233831B1 PL233831B1 PL424327A PL42432718A PL233831B1 PL 233831 B1 PL233831 B1 PL 233831B1 PL 424327 A PL424327 A PL 424327A PL 42432718 A PL42432718 A PL 42432718A PL 233831 B1 PL233831 B1 PL 233831B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- flange
- magnetic fluid
- magnetic
- permanent magnets
- polarized
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)
Abstract
Uszczelnienie odśrodkowe z wykorzystaniem cieczy magnetycznej, które zawierają kołnierz, pierścień, nabiegunniki z występami uszczelniającymi, ciecz magnetyczną i magnesy trwałe spolaryzowane w kierunku promieniowym. We wnękach obudowy (6 i 9) po obu stronach kołnierza (1a) znajdują się nabiegunniki z występami uszczelniającymi (2 i 5) oraz magnesy trwałe (3) spolaryzowane w kierunku promieniowym, zaś na powierzchni walcowej kołnierza (1a) umieszczony jest kolejny magnes trwały (4) spolaryzowany w kierunku promieniowym, ale o odwróconym układzie biegunów N-S niż w magnesach trwałych (3). Na powierzchni walcowej magnesu trwałego (4) umieszczona jest tuleja (8), a ciecz magnetyczna (7) znajduje się w szczelinach utworzonych pomiędzy występami, a powierzchniami bocznymi kołnierza (1a) i tulei (8). Układ elementów takich jak magnesy trwałe (3, 4), nabiegunniki z występami (2, 5), pierścień (8), kołnierz (1a) i ciecz magnetyczna (7), tworzy obwody magnetyczne (10 i 11), przy czym obudowy (6 i 9) uszczelnienia wykonane są z materiału o właściwościach niemagnetycznych.
Description
Przedmiotem wynalazku jest obrotowe uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną przeznaczone do uszczelniania wałów obrotowych maszyn i urządzeń, pracujących w warunkach wysokiej próżni oraz w środowisku gazowym przy niewielkich różnicach ciśnień.
Znane z opisu patentowego PL 217273 uszczelnienie odśrodkowe z zastosowaniem cieczy magnetycznej, zawierające tuleję z kołnierzem, wielokrawędziowe nabiegunniki, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo i ciecz magnetyczną. We wnękach wykonanych w elementach obudowy po obu stronach kołnierza tulei osadzonej na wale, umieszczone są wielokrawędziowe nabiegunniki oraz magnesy trwałe. Magnesy te usytuowane są jednoimiennymi biegunami w stronę powierzchni bocznych kołnierza. Trzeci nabiegunnik umieszczony jest w komorze wykonanej w elementach obudowy nad powierzchnią walcową kołnierza. Ciecz magnetyczna znajduje się w małych szczelinach pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a odpowiednimi powierzchniami bocznymi i powierzchnią cylindryczną kołnierza tulei.
Inne znane z opisu patentowego PL 216467 wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego zawierające tuleję kołnierzową osadzoną na wale, magnesy trwałe spolaryzowane promieniowo oraz ciecz ferromagnetyczną. W gniazdach usytuowanych na bocznych powierzchniach dwóch kołnierzy tulejki osadzone są magnesy trwałe spolaryzowane w układzie S-N i N-S względem powierzchni wału. Tulejka kołnierzowa posiada występy wykonane na jej zewnętrznych powierzchniach walcowych lub tylko na powierzchni walcowej. Nad powierzchnią kołnierzy w obudowie i pokrywie osadzona jest nieruchomo tulejka, która na wewnętrznej powierzchni walcowej ma występy uszczelniające. Ciecz ferromagnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych pomiędzy występami uszczelniającymi wykonanymi na tulejce kołnierzowej, a wewnętrznymi powierzchniami walcowymi obudowy i pokrywy oraz na wewnętrznej powierzchni walcowej nieruchomej tulejki. Ciecz ferromagnetyczna może również znajdować się między występami uszczelniającymi na wewnętrznej powierzchni nieruchomej tulejki, a zewnętrznymi walcowymi powierzchniami kołnierza.
Ze zgłoszenia patentowego PL 391762 znane jest uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną. Uszczelnienie to składa się z elementów obudowy, pomiędzy którymi znajduje się kołnierz wykonany na tulei. Występują dwa wielokrawędziowe nabiegunniki o przekroju poprzecznym w kształcie ceownika, a we wnękach tych nabiegunników osadzone są magnesy trwałe. Jeden z magnesów jest spolaryzowany w kierunku promieniowym w układzie biegunów N-S względem osi wału. Drugi magnes jest spolaryzowany w kierunku promieniowym w układzie biegunów S-N względem osi wału. Występy uszczelniające wykonane są na nabiegunnikach, skierowane w stronę boków kołnierza. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach osiowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunników, a powierzchniami bocznymi kołnierza tulei.
Istota uszczelnienia odśrodkowego z cieczą magnetyczną według wynalazku, składającego się z kołnierza, pierścienia, nabiegunników z występami uszczelniającymi, magnesów trwałych spolaryzowanych w kierunku promieniowym polega na tym, że wzajemne usytuowanie tych elementów tworzy dwa obwody magnetyczne. We wnękach obudowy znajdują się nabiegunniki z występami uszczelniającymi, pomiędzy którymi znajdują się magnesy trwałe spolaryzowane w kierunku promieniowym względem osi wału. W celu zwiększenia wartości pola magnetycznego w regionie występów uszczelnienia na kołnierzu umieszczony jest magnes trwały spolaryzowany w kierunku promieniowym względem osi wału. Magnes ten ma odwrócony kierunek polaryzacji N-S w odniesieniu do magnesów umieszczonych we wnękach obudowy. Na powierzchni walcowej magnesu umieszczona jest tuleja. Ciecz magnetyczna utrzymywana jest za pomocą pola magnetycznego i znajduje się w szczelinach utworzonych pomiędzy występami, a powierzchniami bocznymi kołnierza i tulei. Obudowy uszczelnienia wykonane są z materiału o właściwościach niemagnetycznych.
Uszczelnienie według wynalazku jest uwidocznione w przykładach na rysunku w przekroju osiowym. Fig. 1 przedstawia schemat uszczelnienia przy braku lub małej prędkości obrotowej wału. Schemat uszczelnienia przy dużej prędkości obrotowej wału przedstawia Fig. 2.
Uszczelnienie z cieczą magnetyczną składa się z wału obrotowego 1, na którym wykonany jest kołnierz 1a. Na powierzchni walcowej kołnierza umieszczony jest magnes trwały 4 spolaryzowany w kierunku promieniowym w układzie N-S względem powierzchni wału. Na powierzchni walcowej tego magnesu umieszczony jest pierścień 8. W obudowie 6 umieszczone są nabiegunniki uszczelnienia 2 i 5, na których wykonane są występy uszczelniające skierowane w kierunku powierzchni bocznej koł
PL 233 831 B1 nierza 1a. Między nabiegunnikami umieszczony jest magnes trwały 3 spolaryzowany w kierunku promieniowym w układzie S-N względem powierzchni wału. W obudowie 9 występuje taki sam układ magnesu trwałego i nabiegunników z występami i jest on usytuowany symetrycznie względem kołnierza 1a. Ciecz magnetyczna 7, która tworzy szczelną barierę znajduje się w szczelinach między występami na nabiegunnikach, a odpowiednimi powierzchniami bocznymi kołnierza i pierścienia. Obwody magnetyczne 10 i 11 utworzone są przez magnesy trwałe, nabiegunniki z występami, pierścień, kołnierz i ciecz magnetyczną.
W stanie spoczynku i przy małej prędkości obrotowej wału 1 (jak uwidoczniono na Fig. 1) ciecz magnetyczna 7 znajduje się pomiędzy występami na nabiegunnikach, a odpowiednimi powierzchniami bocznymi kołnierza 1a i pierścienia 8. Przy dużej prędkości obrotowej wału 1 (jak uwidoczniono na Fig. 2) w wyniku działania siły odśrodkowej, która przewyższa siłę magnetyczną ciecz magnetyczna 7 z nabiegunnika 5 zostaje przemieszczona do przestrzeni utworzonej między pokrywami 6 i 9, a powierzchnią walcową pierścienia 8, tworząc pierścień cieczy, który stanowi barierę dla uszczelnianego czynnika. Ze względu na mniejszą siłę odśrodkową, wynikającą z mniejszego promienia oddziaływania, na nabiegunniku 2 ciecz magnetyczna pozostaje na miejscu i jest utrzymywana siłami pola magnetycznego między występami, a powierzchniami bocznymi kołnierza 1a.
Wykaz oznaczeń na rysunku
I - wał
1a - kołnierz
- nabiegunnik z występami uszczelniającymi
- magnes trwały
- magnes trwały
- nabiegunnik z występami uszczelniającymi
- obudowa
- ciecz magnetyczna
- pierścień
- obudowa
- linie pola magnetycznego obwodu magnetycznego nr 1
II - linie pola magnetycznego obwodu magnetycznego nr 2
Zastrzeżenie patentowe
Claims (1)
1. Uszczelnienie odśrodkowe z wykorzystaniem cieczy magnetycznej zawierające kołnierz, pierścień, nabiegunniki z występami uszczelniającymi, ciecz magnetyczną i magnesy trwałe spolaryzowane w kierunku promieniowym, znamienne tym, że we wnękach obudowy (6) i (9) po obu stronach kołnierza (1a) znajdują się nabiegunniki z występami uszczelniającymi (2) i (5) oraz magnesy trwałe (3) spolaryzowane w kierunku promieniowym, zaś na powierzchni walcowej kołnierza (1a) umieszczony jest kolejny magnes trwały (4) spolaryzowany w kierunku promieniowym, ale o odwróconym układzie biegunów N-S niż w magnesach trwałych (3), przy czym na powierzchni walcowej magnesu trwałego (4) umieszczona jest tuleja (8), a ciecz magnetyczna (7) znajduje się w szczelinach utworzonych pomiędzy występami a powierzchniami bocznymi kołnierza (1a) i tulei (8), w taki sposób że układ elementów, takich jak magnesy trwałe (3), (4) nabiegunniki z występami (2), (5), pierścień (8), kołnierz (1a) i ciecz magnetyczna (7), tworzy obwody magnetyczne (10) i (11), przy czym obudowy (6) i (9) uszczelnienia wykonane są z materiału o właściwościach niemagnetycznych.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424327A PL233831B1 (pl) | 2018-01-22 | 2018-01-22 | Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424327A PL233831B1 (pl) | 2018-01-22 | 2018-01-22 | Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL424327A1 PL424327A1 (pl) | 2019-07-29 |
PL233831B1 true PL233831B1 (pl) | 2019-11-29 |
Family
ID=67384432
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL424327A PL233831B1 (pl) | 2018-01-22 | 2018-01-22 | Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL233831B1 (pl) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN1352752A (zh) * | 1999-05-28 | 2002-06-05 | Nok株式会社 | 遮光结构 |
CN1297766C (zh) * | 2000-10-12 | 2007-01-31 | Nok株式会社 | 磁性流体密封装置 |
PL221563B1 (pl) * | 2011-12-08 | 2016-04-29 | Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną |
-
2018
- 2018-01-22 PL PL424327A patent/PL233831B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL424327A1 (pl) | 2019-07-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL233831B1 (pl) | Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna | |
PL217274B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego | |
PL236182B1 (pl) | Kołnierzowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną wałów obrotowych | |
PL236180B1 (pl) | Wielowystępowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla niemagnetycznych wałów | |
PL235451B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną | |
PL236179B1 (pl) | Wielowystępowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla niemagnetycznych wałów | |
PL223980B1 (pl) | Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym | |
PL238823B1 (pl) | Przepust wału obrotowego z wielostopniowymi uszczelnieniami ferromagnetycznymi | |
PL218346B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną | |
PL220231B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna | |
PL242860B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie wielostopniowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego | |
PL227805B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych | |
PL218816B1 (pl) | Wielostopniowe uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną dla wału wysokoobrotowego | |
PL231497B1 (pl) | Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego | |
PL235310B1 (pl) | Próżniowy przepust wału obrotowego z uszczelnieniami cieczą magnetyczną | |
PL208613B1 (pl) | Próżniowy przepust wału uszczelniony cieczą magnetyczną | |
PL235648B1 (pl) | Uszczelnienie odśrodkowe z cieczą magnetyczną | |
PL243699B1 (pl) | Hybrydowe uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego | |
PL223122B1 (pl) | Przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną | |
PL236178B1 (pl) | Uszczelnienie odśrodkowe z cieczą ferromagnetyczną | |
PL229193B1 (pl) | Próżniowy przepust wału z zastosowaniem uszczelnień z cieczą magnetyczną | |
PL236402B1 (pl) | Przepust wału wysokoobrotowego z zastosowaniem uszczelnienia z cieczą magnetyczną | |
PL223204B1 (pl) | Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego | |
PL242025B1 (pl) | Uszczelnienie dławnicowe wielostopniowe z cieczą magnetyczną | |
PL220187B1 (pl) | Uszczelnienie hybrydowe wału pionowego |