PL221559B1 - Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego - Google Patents

Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego

Info

Publication number
PL221559B1
PL221559B1 PL397287A PL39728711A PL221559B1 PL 221559 B1 PL221559 B1 PL 221559B1 PL 397287 A PL397287 A PL 397287A PL 39728711 A PL39728711 A PL 39728711A PL 221559 B1 PL221559 B1 PL 221559B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pole pieces
movable
pole
fixed
shaft
Prior art date
Application number
PL397287A
Other languages
English (en)
Other versions
PL397287A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Ochoński
Józef Salwiński
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL397287A priority Critical patent/PL221559B1/pl
Publication of PL397287A1 publication Critical patent/PL397287A1/pl
Publication of PL221559B1 publication Critical patent/PL221559B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego, stosowane zwłaszcza przy łożyskowaniu wałów obrotowych w budowie maszyn i urządzeń.
Z polskiego opisu patentowego PL 185 488 znane jest uszczelnienie ferromagnetyczne dla łożysk tocznych, zawierające magnes trwały, wielokrawędziowe nabiegunniki i ciecz ferromagnetyczną, usytuowaną w szczelinach utworzonych pomiędzy nabiegunnikiem a wałem i charakteryzujące się tym, że pomiędzy wałem, a obudową urządzenia ma usytuowaną oprawę uszczelnienia, wykonaną z materiału niemagnetycznego, w której jest osadzony nieruchomo magnes trwały, spolaryzowany osiowo i przylegający do wielokrawędziowego nabiegunnika promieniowego, umieszczonego pomiędzy oprawą, a wałem i przylegającego do wargowego pierścienia uszczelniającego. Po przeciwnej stronie magnesu jest usytuowany wielokrawędziowy nabiegunnik osiowy, przylegający do pierścienia ślizgowego, osadzonego w oprawie, zaś wielokrawędziowy nabiegunnik promieniowy oraz wielokrawędziowy nabiegunnik osiowy są wykonane z materiału magnetycznego. Pod magnesem trwałym, pomiędzy nabiegunnikiem promieniowym, a nabiegunnikiem osiowym, jest usytuowana tuleja dystansowa. Ciecz ferromagnetyczna znajduje się dodatkowo w szczelinach pomiędzy nabiegunnikiem osiowym, a magnesem trwałym.
Znane z opisu patentowego PL 187 135 uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego posiada pierścieniowy magnes trwały, spolaryzowany promieniowo i umieszczony w cylindrycznych gniazdach: osadzonego w korpusie nabiegunnika zewnętrznego i koncentrycznego z nim nabiegunnika wewnętrznego. Gniazda wykonane są od strony łożyska bezpośrednio przy wielokrawędziowych powierzchniach cylindrycznych, które obejmują ramię tulei kołnierzowej osadzonej na wale. Od strony łożyska magnes trwały osłonięty jest pierścieniem ustalającym wykonanym z materiału p aramagnetycznego, a który wciśnięty jest między tuleje obu nabiegunników. W szczelinach między wielokrawędziowymi powierzchniami cylindrycznymi, a powierzchniami ramienia znajduje się ciecz magnetyczna, utrzymywana oddziaływaniem pola magnetycznego.
Z kolei z polskiego opisu patentowego PL 201 038 znane jest uszczelnienie ferromagnetyczne dla łożysk tocznych, które ma pomiędzy pierścieniem elastycznym a pierścieniem z elastycznego m ateriału magnetycznego osadzoną stalową tarczę dzieloną, z co najmniej trzema zbiornikami z cieczą magnetyczną, przy czym za stalową tarczą dzieloną w pierścieniu z elastycznego materiału magnetycznego ma ono umocowane dwie nieruchome tarcze metalowe, pomiędzy którymi znajduje się ruchoma tarcza metalowa osadzona w pierścieniu elastycznym.
Uszczelnienie znane z opisu PL 201 041 charakteryzuje się tym, że na bieżni wewnętrznej łożyska tocznego jest osadzony pierścień wewnętrzny wykonany z gumy magnetycznej i wyposażony w pierścieniowy nabiegunnik wykonany z materiału ferromagnetycznego i ukształtowany tak, że jego czołowa płaszczyzna jest równoległa do czołowej płaszczyzny pierścienia zewnętrznego wykonanego z gumy magnetycznej, przy czym w pierścieniowym nabiegunniku od strony łożyska tocznego jest osadzony magnes dystansujący spolaryzowany wzdłuż osi wału, którego linie sił pola magnetycznego są skierowane przeciwnie do linii sił pola magnetycznego pierścienia zewnętrznego. Przestrzeń utworzona pomiędzy tarczką ochronną i pierścieniowym nabiegunnikiem tworzy zbiorniczek cieczy magnetycznej.
Hybrydowe uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego znane z opisu zgłoszenia patentowego P.389547 charakteryzuje się tym, że nabiegunnik o przekroju poprzecznym w kształcie litery „C” osadzony jest na wale i przylega do wewnętrznego pierścienia łożyska, a we wnęce nabiegunnika umieszczona jest z luzem, wystająca część pokrywy, w której wykonane jest wytoczenie z osadzonym w nim magnesem trwałym spolaryzowanym promieniowo, a ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi, wykonanymi na wewnętrznych, walcowych powierzchniach we wnęce nabiegunnika, a gładkimi powierzchniami walcowymi wystającej części pokrywy lub pomiędzy występami uszczelniającymi wykonanymi na powierzchniach walcowych wystającej części pokrywy, a gładkimi powierzchniami walcowymi we wnęce nabiegunnika.
Istota uszczelnienia według wynalazku, składającego się z pokrywy, tulejki kołnierzowej, nabiegunników nieruchomych i nabiegunników ruchomych, magnesów trwałych spolaryzowanych osiowo oraz cieczy magnetycznej, polega na tym, że na wale osadzone są nabiegunniki ruchome o przekroju w kształcie litery „L”, a w obudowie umieszczone są nabiegunniki nieruchome również o takim samym przekroju. Obie pary nabiegunników przedzielone są magnesami trwałymi spolaryzoPL 221 559 B1 wanymi osiowo, przy czym magnesy są ustawione względem nabiegunników w układzie biegunów jeden S-N, a drugi N-S. Na wale osadzona jest tulejka kołnierzowa o przekroju poprzecznym w kształcie litery „E, przylegająca do nabiegunnika ruchomego, która wraz z pokrywą przymocowaną do obudowy tworzy uszczelnienie labiryntowe osiowe. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy walcowymi powierzchniami zewnętrznymi nabiegunników ruchomych, a walcowymi powierzchniami wewnętrznymi nabiegunników nieruchomych, przy czym nabiegunniki ruchome lub nieruchome posiadają występy uszczelniające, które w przypadku nabiegunników nieruchomych znajdują się na ich walcowych powierzchniach wewnętrznych, a w przypadku nabiegunników ruchomych na ich walcowych powierzchniach zewnętrznych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju wzdłużnym, przy czym na fig. 1 pokazano wariant rozwiązania uszczelnienia z występami uszczelniającymi wykonanymi na wewnętrznych powierzchniach walcowych nabiegunników nieruchomych, a na fig. 2 - wariant rozwiązania uszczelnienia z występami uszczelniającymi wykonanymi na zewnętrznych powierzchniach walcowych nabiegunników ruchomych.
Uszczelnienie na wale (1) ma osadzone nabiegunniki ruchome (5) o przekroju w kształcie litery „L”, a w obudowie (2) umieszczone są nabiegunniki nieruchome (4) również o przekroju w kształcie litery „L”. Obie pary nabiegunników (4) i (5) przedzielone są magnesami trwałymi (6) i (7) spolaryzowanymi osiowo, przy czym magnesy są ustawione względem nabiegunników w układzie biegunów jeden S-N a drugi N-S. Na wale (1) osadzona jest tulejka kołnierzowa (8) o przekroju poprzecznym w kształcie litery „E”, przylegająca do nabiegunnika ruchomego (5), która wraz z pokrywą (9) przymocowaną do obudowy (2) tworzy uszczelnienie labiryntowe osiowe. Ciecz magnetyczna (10) znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi usytuowanymi na wewnętrznych powierzchniach walcowych nabiegunników nieruchomych (4) a gładkimi powierzchniami walcowymi nabiegunników ruchomych (5) (fig. 1) lub w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi usytuowanymi na zewnętrznych powierzchniach walcowych nabiegunników ruchomych (4) a gładkimi powierzchniami walcowymi nabiegunników ruchomych (5) (fig. 2).

Claims (2)

1. Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego składające się z pokrywy, tulejki kołnierzowej, nabiegunników nieruchomych i nabiegunników ruchomych, magnesów trwałych spolaryzowanych osiowo oraz cieczy magnetycznej, znamienne tym, że na wale (1 ma osadzone nabiegunniki ruchome (5) o przekroju w kształcie litery „L”, a w obudowie (2) umieszczone są nabiegunniki nieruchome (4) również o takim samym przekroju, obie pary nabiegunników (4, 5) przedzielone są magnesami trwałymi (6, 7) spolaryzowanymi osiowo, przy czym magnesy są ustawione względem nabiegunników w układzie biegunów jeden S-N a drugi N-S, również na wale (1 osadzona jest tulejka kołnierzowa (8) o przekroju poprzecznym w kształcie litery „E”, przylegająca do nabiegunnika ruchomego (5), która wraz z pokrywą (9) przymocowaną do obudowy (2) tworzy uszczelnienie labiryntowe osiowe natomiast ciecz magnetyczna (10) znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy walcowymi powierzchniami zewnętrznymi nabiegunników ruchomych, a walcowymi powierzchniami wewnętrznymi nabiegunników nieruchomych.
2. Uszczelnienie ochronne według zastrz. 1, znamienne tym, że jedne z nabiegunników nieruchome lub ruchome posiadają występy uszczelniające, które w przypadku nabiegunników nieruchomych znajdują się na ich walcowych powierzchniach wewnętrznych, a w przypadku nabiegunników ruchomych na ich walcowych powierzchniach zewnętrznych.
PL397287A 2011-12-08 2011-12-08 Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego PL221559B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397287A PL221559B1 (pl) 2011-12-08 2011-12-08 Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397287A PL221559B1 (pl) 2011-12-08 2011-12-08 Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL397287A1 PL397287A1 (pl) 2013-06-10
PL221559B1 true PL221559B1 (pl) 2016-04-29

Family

ID=48539592

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL397287A PL221559B1 (pl) 2011-12-08 2011-12-08 Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221559B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106015360A (zh) * 2016-08-15 2016-10-12 广西科技大学 一种迷宫式磁流体密封装置

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106015360A (zh) * 2016-08-15 2016-10-12 广西科技大学 一种迷宫式磁流体密封装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL397287A1 (pl) 2013-06-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL221559B1 (pl) Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL222967B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
JP2017187061A5 (pl)
PL220008B1 (pl) Uszczelnienie z cieczą ferromagnetyczną dla łożyska tocznego
WO2013178603A3 (de) Lagereinrichtung mit aktiven magnetlagern zur lagerung eines drehbaren körpers, insbesondere eines rotors einer elektrischen reluktanzmaschine
PL220119B1 (pl) Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożysk tocznych
PL220973B1 (pl) Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL225206B1 (pl) Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL218186B1 (pl) Uszczelnienie ferromagnetyczne dla łożyska tocznego
PL218859B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne, zwłaszcza dla łożyska tocznego
US20210054936A1 (en) Seal device
PL225537B1 (pl) Ochronne uszczelnienie łożyska tocznego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL225292B1 (pl) Uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL222966B1 (pl) Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z wykorzystaniem cieczy magnetycznej
PL235928B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL243699B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego
PL223980B1 (pl) Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL212702B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne łożyska
PL235978B1 (pl) Podwójne uszczelnienie ochronne dla łożyska tocznego
PL226272B1 (pl) Oporowe łożysko ślizgowe smarowane cieczą magnetyczną
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL244954B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie smarowane cieczą magnetyczną
PL223192B1 (pl) Uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego
PL238088B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie ochronne łożyska tocznego
PL222903B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla wału w układzie pionowym