PL244707B1 - Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia - Google Patents

Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia Download PDF

Info

Publication number
PL244707B1
PL244707B1 PL440058A PL44005821A PL244707B1 PL 244707 B1 PL244707 B1 PL 244707B1 PL 440058 A PL440058 A PL 440058A PL 44005821 A PL44005821 A PL 44005821A PL 244707 B1 PL244707 B1 PL 244707B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
capacitor
acoustic
electronic system
appropriately selected
electrode
Prior art date
Application number
PL440058A
Other languages
English (en)
Other versions
PL440058A1 (pl
Inventor
Stanisław Kiszło
Michał SZYMAŃSKI
Michał Szymański
Krzysztof Kobyliński
Andrzej Frącek
Andrzej Wasilewski
Marek Piekart
Krzysztof Stasiewicz
Original Assignee
Inst Energetyki Inst Badawczy
Piekart Marek Maks Spolka Cywilna
Stasiewicz Krzysztof Maks Spolka Cywilna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Energetyki Inst Badawczy, Piekart Marek Maks Spolka Cywilna, Stasiewicz Krzysztof Maks Spolka Cywilna filed Critical Inst Energetyki Inst Badawczy
Priority to PL440058A priority Critical patent/PL244707B1/pl
Publication of PL440058A1 publication Critical patent/PL440058A1/pl
Publication of PL244707B1 publication Critical patent/PL244707B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R19/00Arrangements for measuring currents or voltages or for indicating presence or sign thereof
    • G01R19/145Indicating the presence of current or voltage
    • G01R19/155Indicating the presence of voltage

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Electrochromic Elements, Electrophoresis, Or Variable Reflection Or Absorption Elements (AREA)
  • Measurement Of Current Or Voltage (AREA)

Abstract

Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia charakteryzuje się tym, że w układzie elektronicznym zastosowano dwa odpowiednio dobrane kondensatory pierwszy (15a) i drugi (15b). Kondensator drugi (15b) połączony jest z dolną okładką specjalnego kondensatora (8) umieszczonego wewnątrz izolacyjnej głowicy (3) z osadzonym w niej kołkiem stykowym (7), przy czym odległość specjalnego kondensatora (8) od poziomej płytki (14) układu elektronicznego (15) jest długością pojemnika (9) na baterie. Natomiast dolna okładka specjalnego kondensatora (8) poprzez odpowiednio dobrany kondensator pierwszy (15a) jest połączona z odpowiednio dobrana elektroda drugą (21) umieszczoną w panelu sygnalizacyjno-sterowniczym (20) i z wejściem wzmacniacza pomiarowego, zaś masa układu elektronicznego (15) jest połączona z odpowiednio dobrana elektrodą pierwszą (16).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia przeznaczony do wykrywania obecności napięcia zmiennego w instalacjach i urządzeniach elektroenergetycznych.
Znane są różne rozwiązania wskaźników napięcia, a w każdym z nich jednym z najistotniejszych problemów jest zapewnienie poprawności wskazań w warunkach występowania obcych pól elektrycznych. Obce pola elektryczne swoim wpływem mogą wymusić silniejszą lub słabszą od napięcia badanego sygnalizację, zarówno fałszywie dodatnią, rozumianą jako błędna sygnalizacja nieistniejącego napięcia, jak i fałszywie ujemną, czyli sygnalizację braku napięcia w sytuacji kiedy ono realnie występuje. Zwłaszcza sygnalizacja fałszywie ujemna stanowi zagrożenie życia osób obsługujących dane urządzenie elektroenergetyczne, w którym obecność napięcia musi być jednoznacznie zweryfikowana.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 201460 akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia zawiera izolacyjną obudowę posiadającą w górnej części kołek stykowy, zaś w dolnej części sygnalizator optyczny i włącznik. W obudowie umieszczone są cztery elektrody, źródło zasilania, sygnalizator akustyczny z membraną i elementem piezoelektrycznym, oraz układ elektroniczny zawierający mikroprocesor, wzmacniacz pomiarowy i wzmacniacz akustyczny. Elektroda pierwsza połączona jest z kołkiem stykowym, elektroda druga połączona jest z masą płytki drukowanej obwodu elektronicznego, natomiast elektroda trzecia połączona jest z elektrodą czwartą i wejściem wzmacniacza pomiarowego. W rozwiązaniu tym sygnał autotestu nie obejmuje połączenia elektrody pierwszej, drugiej i trzeciej z pozostałymi obwodami elektronicznymi wskaźnika.
Istota akustyczno-optycznego wskaźnika napięcia według wynalazku polega na tym, że w układzie elektronicznym zastosowano dwa odpowiednio dobrane kondensatory kondensator pierwszy i kondensator drugi, który połączony jest z dolną okładką specjalnego kondensatora umieszczonego wewnątrz izolacyjnej głowicy z osadzonym w niej kołkiem stykowym, przy czym odległość specjalnego kondensatora od poziomej płytki układu elektronicznego jest długością pojemnika na baterie, zaś dolna okładka specjalnego kondensatora poprzez odpowiednio dobrany kondensator pierwszy jest połączona z odpowiednio dobraną elektrodą drugą umieszczoną w panelu sygnalizacyjno-sterowniczym i z wejściem wzmacniacza pomiarowego, natomiast masa układu elektronicznego jest połączona z odpowiednio dobraną elektrodą pierwszą.
Korzystnym jest, gdy pojemnik na baterie ma kształt walcowy, a na zewnętrznych powierzchniach czołowych ma dwa sprężyste styki górne i cztery sprężyste styki dolne, zaś w osiowo usytuowanej rurowej kolumnie o kwadratowym przekroju poprzecznym umieszczone są dwa przewody łączące dwa styki górne z odpowiednimi dwoma stykami dolnymi.
Korzystnym jest, gdy elektroda pierwsza stanowi jednocześnie ekran układu elektronicznego.
Zaletą akustyczno-optycznego wskaźnika napięcia według wynalazku jest zastosowanie specjalnego kondensatora umieszczonego w izolacyjnej głowicy oraz dwóch odpowiednio dobranych kondensatorów w układzie elektronicznym, a także odpowiednio dobranych co do powierzchni dwóch elektrod pierwszej i drugiej oraz wzajemne rozmieszczenie kondensatorów i elektrod względem siebie, co pozwala uzyskać maksymalny efekt tłumienia wpływu obcych pól elektrycznych. Natomiast połączenie elektryczne, realizowane za pomocą przewodów umieszczonych w rurowej kolumnie pojemnika na baterie, łączące generator autotestu ze specjalnym kondensatorem umieszczonym w głowicy i specjalny kondensator z elektrodą drugą umożliwia objęcie kontrolą autotestu połączenia płytki układu elektronicznego z kołkiem stykowym wskaźnika oraz poprawności połączeń wszystkich elementów eliminujących wpływ obcych pól zakłócających. Ponadto wskaźnik odznacza się bardzo małymi gabarytami i małą masą.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunkach na których, fig. 1 przedstawia wskaźnik w przekroju osiowym, a fig. 2 - blokowy schemat elektryczny wskaźnika.
Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia posiada izolacyjną obudowę 1 wykonaną w kształcie rury, której dolna część na całym obwodzie ma łagodnie rozszerzoną stożkowo powierzchnię, mającą wydłużoną jednostronnie ściankę z ukształtowanym w niej specjalnym złączem 2 służącym do połączenia z drążkiem izolacyjnym. W przypadku wskaźnika w wykonaniu ręcznym nie ma złącza 2, a wydłużona jednostronnie ścianka jest gładka. Do górnej części obudowy 1 przykręcona jest izolacyjna głowica 3 z kołnierzem 4 i z równomiernie rozmieszczonymi na obwodzie zbieżnymi żebrami 5. W wykonanym osiowo otworze głowicy 3 osadzona jest specjalna gwintowana tulejka 6, w której wkręcony jest kołek stykowy 7. Wewnątrz głowicy 3 umieszczony jest trwale specjalny kondensator 8, którego górna okładka zatopiona w materiale elektroizolacyjnym połączona jest za pośrednictwem gwintowanej tulejki 6 z kołkiem stykowym 7, zaś nieizolowana powierzchnia dolnej okładki kondensatora 8 jest dostępna po odkręceniu głowicy 3. W górnej części obudowy 1 umieszczony jest wyjmowany pojemnik 9 na baterie, który posiada po obu stronach zewnętrznych powierzchni czołowych dwa sprężyste styki górne 10 i cztery sprężyste styki dolne 11. Pojemnik 9 na baterie ma walcowy kształt i osiowo usytuowaną rurową kolumnę 12 o kwadratowym przekroju poprzecznym, w której umieszczone są dwa przewody 13. W obudowie 1 poniżej pojemnika 9 na baterie znajduje się pozioma płytka 14 układu elektronicznego 15, który 7 zawiera kondensator pierwszy 15a i kondensator drugi 15b, przy czym układ elektroniczny otoczony jest obwodowo elektrodą pierwszą 16 stanowiącą ekran układu elektronicznego 15. Poniżej układu elektronicznego 15 usytuowana jest puszka 17 sygnalizatora akustycznego zawierającego membranę 18 i element piezoelektryczny 19. Od dołu do puszki 17 sygnalizatora akustycznego przymocowany jest panel sygnalizacyjno-sterowniczy 20, wewnątrz którego umieszczona jest elektroda druga 21, zaś w dnie panelu sygnalizacyjno-sterowniczego 20 osadzone są mechaniczny włącznik 22 i czerwona dioda świecąca 23.
Wnętrze wskaźnika napięcia zabezpieczone jest przed zawilgoceniem poprzez zastosowanie szczelnych połączeń klejonych oraz pierścieni uszczelniających.
Po włożeniu pojemnika 9 z bateriami do obudowy 1 i po dokręceniu głowicy 3 dwa styki górne 10 przylegają do nieizolowanej powierzchni dolnej okładki specjalnego kondensatora 8, zaś cztery styki dolne 11 przylegają do odpowiednich punktów na poziomej płytce 14 układu elektronicznego 15. Poprzez dwa z czterech styków dolnych 11 dostarczane jest napięcie zasilające do układu elektronicznego 15, zaś dwa pozostałe styki dolne 11 są połączone za pomocą umieszczonych w rurowej kolumnie 12 pojemnika 9 na baterie dwóch przewodów 13 z odpowiednimi dwoma stykami górnymi 10, które są zwarte ze sobą dolną okładką specjalnego kondensatora 8.
Układ elektroniczny 15 zawiera kondensator pierwszy 15a i kondensator drugi 15b, mikroprocesor z generatorem autotestu, wzmacniacz pomiarowy i wzmacniacz akustyczny. Mikroprocesor generuje sygnał autotestu, który poprzez odpowiednio dobrany kondensator d rugi 15b, odpowiedni styk dolny 11 połączony jednym z przewodów 13 z odpowiednim stykiem górnym 10 dociera do dolnej okładki specjalnego kondensatora 8, po czym wraca poprzez drugi styk górny 10 połączony drugim przewodem 13 z odpowiednim stykiem dolnym 11 do masy poziomej płytki 14 układu elektronicznego 15. Następnie, poprzez odpowiednio dobrany kondensator pierwszy 15a równolegle jest kierowany do elektrody drugiej 21 i do wejścia wzmacniacza pomiarowego. Opisana droga sygnału autotestu od dolnej okładki specjalnego kondensatora 8 poprzez drugi styk górny 10 połączony drugim przewodem 13 ze stykiem dolnym 11 i poprzez odpowiednio dobrany kondensator pierwszy 15a do wejścia wzmacniacza pomiarowego pokrywa się z drogą sygnału napięcia mierzonego, które dociera z kołka stykowego 7 do dolnej okładki specjalnego kondensatora 8. Napięcie wyjściowe wzmacniacza pomiarowego jest mierzone przez mikroprocesor i w przypadku przekroczenia odpowiedniego poziomu następuje wysterowanie wzmacniacza akustycznego i diody świecącej 23. Przy napięciu odpowiadającemu wartości określonej zakresem wskaźnika zostają wygenerowane ciągłe sygnały akustyczny i optyczny, oznaczające obecność napięcia w badanym obiekcie. Przy napięciu niższym od podanego zakresu lub przy braku napięcia wskaźnik generuje przerywane sygnały akustyczny i optyczny w postaci migającej czerwonej diody świecącej 23, które to sygnały świadczą o braku określonej wartości napięcia, a jednocześnie są sygnałami autotestu potwierdzającymi sprawność wskaźnika. Ponieważ tor pomiarowy mierzonego napięcia jest torem pomiarowym autotestu, ewentualne uszkodzenie toru pomiarowego skutkuje niewykryciem sygnału autotestu i sygnalizuje uszkodzenie wskaźnika.

Claims (3)

1. Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia zawierający izolacyjną obudowę posiadającą w górnej części kołek stykowy, oraz umieszczone w obudowie źródło zasilania, układ elektroniczny zawierający mikroprocesor z generatorem autotestu, wzmacniacz pomiarowy i wzmacniacz akustyczny, sygnalizator akustyczny z membraną i elementem piezoelektrycznym, a także sygnalizator optyczny i włącznik oraz elektrody, znamienny tym, że w układzie elektronicznym (15) zastosowano dwa odpowiednio dobrane kondensatory kondensator pierwszy (15a) i kondensator drugi (15b), który połączony jest z dolną okładką specjalnego kondensatora (8) umieszczonego wewnątrz izolacyjnej głowicy (3) z osadzonym w niej kołkiem stykowym (7), przy czym odległość specjalnego kondensatora (8) od poziomej płytki (14) układu elektronicznego (15) jest długością pojemnika (9) na baterie, zaś dolna okładka specjalnego kondensatora (8) poprzez odpowiednio dobrany kondensator pierwszy (15a) jest połączona z odpowiednio dobraną elektrodą drugą (21) umieszczoną w panelu sygnalizacyjno-sterowniczym (20) i z wejściem wzmacniacza pomiarowego, natomiast masa układu elektronicznego (15) jest połączona z odpowiednio dobraną elektrodą pierwszą (16).
2. Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia według zastrz. 1, znamienny tym, że pojemnik (9) na baterie ma kształt walcowy, a na zewnętrznych powierzchniach czołowych ma dwa sprężyste styki górne (10) i cztery sprężyste styki dolne (11), zaś w osiowo usytuowanej rurowej kolumnie (12) o kwadratowym przekroju poprzecznym umieszczone są dwa przewody (13) łączące dwa styki górne (10) z odpowiednimi dwoma stykami dolnymi (11).
3. Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że elektroda pierwsza (16) stanowi ekran układu elektronicznego (15).
PL440058A 2021-12-30 2021-12-30 Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia PL244707B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL440058A PL244707B1 (pl) 2021-12-30 2021-12-30 Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL440058A PL244707B1 (pl) 2021-12-30 2021-12-30 Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL440058A1 PL440058A1 (pl) 2023-07-03
PL244707B1 true PL244707B1 (pl) 2024-02-26

Family

ID=87000513

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL440058A PL244707B1 (pl) 2021-12-30 2021-12-30 Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL244707B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL440058A1 (pl) 2023-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101614573B (zh) 浸水监测方法、装置及设备
US3774110A (en) Static electric field detector
US3889247A (en) Device for detecting the presence of liquids
US20110128154A1 (en) Battery electrolyte level indicator
JP5315474B1 (ja) 直流パルスを利用した敷設検査器
US3510766A (en) Probe device having a pair of aligned tubular sections for detecting electric leakage
US3964036A (en) Ionization smoke detector co-used to issue fire alarm and detect ambient atmosphere
PL244707B1 (pl) Akustyczno-optyczny wskaźnik napięcia
US7550974B2 (en) Ignition coil tester apparatus and method
US3125720A (en) Capacitor fault indicator including resistance voltage divider
US5841357A (en) Battery electrolyte monitor
JP2777954B2 (ja) 電解コンデンサ液漏れ検出装置
CN110967764A (zh) 一种水浸开关装置
CN110568377A (zh) 一种电池系统绝缘检测装置
KR101355159B1 (ko) 수위감지장치
JP2008249731A (ja) 静電気放電測定装置
US3516083A (en) Electric alarm system,preferably for a fire alarm
KR20210117519A (ko) 프로그램에 의해 구현된 점검 기능을 구비한 정온식 감지기
KR200145985Y1 (ko) 고압 검전기
JP6688257B2 (ja) 帯電プレートモニタ装置
KR101971693B1 (ko) 검사 가능한 스파크 점화장치 및 전용 검사기기와 이를 이용한 발파방법
KR20210117518A (ko) 점검 기능을 구비한 정온식 감지기
JP2020193931A (ja) 検電器チェッカー
JP2005166268A (ja) 除電装置
HU226180B1 (en) Transducer for filling level sensors