PL243959B1 - Taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenia podające oraz sposób podawania - Google Patents

Taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenia podające oraz sposób podawania Download PDF

Info

Publication number
PL243959B1
PL243959B1 PL426421A PL42642118A PL243959B1 PL 243959 B1 PL243959 B1 PL 243959B1 PL 426421 A PL426421 A PL 426421A PL 42642118 A PL42642118 A PL 42642118A PL 243959 B1 PL243959 B1 PL 243959B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
continuous
tobacco
tape material
aerosol
feeding
Prior art date
Application number
PL426421A
Other languages
English (en)
Other versions
PL426421A1 (pl
Inventor
Bartosz CIEŚLIKOWSKI
Bartosz Cieślikowski
Leszek Sikora
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL426421A priority Critical patent/PL243959B1/pl
Priority to PCT/IB2019/056242 priority patent/WO2020021430A1/en
Publication of PL426421A1 publication Critical patent/PL426421A1/pl
Publication of PL243959B1 publication Critical patent/PL243959B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/14Machines of the continuous-rod type
    • A24C5/18Forming the rod
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/01Making cigarettes for simulated smoking devices
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/14Machines of the continuous-rod type
    • A24C5/28Cutting-off the tobacco rod
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24FSMOKERS' REQUISITES; MATCH BOXES; SIMULATED SMOKING DEVICES
    • A24F40/00Electrically operated smoking devices; Component parts thereof; Manufacture thereof; Maintenance or testing thereof; Charging means specially adapted therefor
    • A24F40/40Constructional details, e.g. connection of cartridges and battery parts
    • A24F40/46Shape or structure of electric heating means
    • A24F40/465Shape or structure of electric heating means specially adapted for induction heating

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest urządzenie podające do podawania ciągłego materiału taśmowego do materiału tytoniowego generującego aerozol, w którym ciągły materiał taśmowy jest otoczony przez materiał tytoniowy generujący aerozol, które to urządzenie podające zawiera zespół zasilający do podawania ciągłego materiału taśmowego; zespół podający do podawania ciągłego materiału taśmowego do środkowej części materiału tytoniowego generującego aerozol wyposażony w powierzchnie prowadzące do prowadzenia materiału taśmowego; przy czym urządzenie podające jest przystosowane tak, aby zespół podający znajdował się w maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych między zespołem przygotowania materiału tytoniowego generującego aerozol, a zespołem formującym do formowania ciągłego wałka; charakteryzujące się tym, że zawiera zespół (17) dostosowany do wprowadzania obszarów o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym (9). Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób podawania ciągłego materiału taśmowego (9) i ciągły materiał taśmowy (9).

Description

Przedmiotem wynalazku jest taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenie podające oraz sposób podawania.
W fabrykach przemysłu tytoniowego wytwarzane są różnego rodzaju artykuły przeznaczone dla palaczy. Najbardziej popularne są papierosy zawierające część tytoniową i filtracyjną, lecz coraz częściej spotyka się produkty tytoniowe typu „heat non burn”, czyli produkty w których materiał generujący aromat jest podgrzewany. Produkty takie cechują się mniejszą emisją substancji szkodliwych dla palacza w stosunku do tradycyjnych papierosów w których tytoń jest spalany.
W produktach typu „heat non burn” jako materiał generujący aromat zazwyczaj wykorzystywany jest tytoń, który może występować w różnej postaci, przykładowo: krajanki tytoniowej, karbowanego papieru, folii tytoniowej lub arkusza homogenizowanego tytoniu. Mogą występować również inne materiały tu niewymienione, które również podczas podgrzewania będą generowały aerozol, który zaciągany jest do płuc palacza.
Do podgrzania materiału generującego aerozol zazwyczaj stosowany jest element w postaci blaszki lub pręta, który to jest umieszczany wewnątrz części papierosa wykonanej z materiału przeznaczonego do podgrzania. Element grzejny może być umieszczany w takim produkcie bezpośrednio przez palacza poprzez wprowadzenie go zazwyczaj od strony czołowej papierosa w część w której znajduje się materiał generujący aerozol, bądź też, może być w nim umieszczony już na etapie wytwarzania takiego papierosa.
W tym pierwszym przypadku element grzejny posiada zewnętrzne źródło zasilania prądem w celu podgrzania go elektrycznie do określonej temperatury wymaganej do wydzielenia się aerozolu z ma teriału tytoniowego.
W przypadku, gdy element grzejny umieszczony jest w części tytoniowej papierosa na etapie wytwarzania, do jego podgrzania wykorzystuje się zewnętrzne źródło energii, zazwyczaj promieniowania elektromagnetycznego przykładowo indukcyjne z którego element grzejny pochłania energię elektromagnetyczną i przekształca ją w energię cieplną potrzebną do ogrzania materiału tytoniowego. Do wykonania elementów grzejnych stosuje się materiały takie jak: metale, niemetale, materiały organiczne, materiały nieorganiczne i wszystkie inne, które są zdolne do pochłaniania energii elektromagnetycznej i przekształcania jej w ciepło.
Umieszczenie elementu grzejnego w części tytoniowej papierosa odbywa się na maszynach do wytwarzania elementów prętopodobnych stosowanych w przemyśle tytoniowym. Zazwyczaj element grzejny wprowadza się do jeszcze nieuformowanego wałka utworzonego z materiału generującego aerozol środkami wprowadzającymi, których zadaniem jest odpowiednie wypozycjonowanie elementu grzejnego w wałku, zazwyczaj centralnie tak, aby był on równomiernie otoczony z każdej strony materiałem generującym aerozol.
Element grzejny może być wprowadzany w nieuformowany jeszcze wałek jako już gotowy element o skończonej długości lub jako taśma o nieskończonej długości, która po uformowaniu wałka zostanie razem z nim pocięta na sztabki.
Cięcie takiego wałka z umieszczonym wewnątrz elementem grzejnym przy pomocy głowicy tnącej powoduje szybkie zużycie noża głowicy i jego stępienie, co negatywnie wpływa na jakość cięcia i jakość produktu. Wymusza to często przestoje w produkcji w celu wymienienia noży głowicy i przynosi duże straty finansowe.
W stanie techniki znane są taśmy do podgrzewania indukcyjnego produktów tytoniowych oraz urządzenia do osadzania takich taśm wewnątrz produktów przemysłu tytoniowego.
Z publikacji WO 2016 184928 znane jest urządzenie do wprowadzania ciągłego pasma materiału taśmowego wykonanego ze stali nierdzewnej w pasma materiału tytoniowego, który następnie zostaje uformowany w ciągły wałek tytoniowy i pocięty przy pomocy głowicy tnącej na sztabki o określonej długości.
W publikacji WO 2016 184929 przedstawione zostało urządzenie do wkładania elementu grzejnego w postaci segmentów o określonej długości wykonanych z ferromagnetycznego metalu, które to są umieszczane w paśmie materiału tytoniowego. Po uformowaniu takiego materiału w ciągły wałek tytoniowy zostaje on pocięty na sztabki o określonej długości, tak, że cięcie odbywa się pomiędzy rozmieszczonymi wewnątrz elementami grzejnymi.
Z publikacji WO2018091483 znane jest urządzenie do osadzania taśmy w ciągłym paśmie materiału włóknistego. Taśma osadzona w wałku wykonanym z materiału włóknistego może pełnić funkcję dekoracyjną smakową lub zmieniającą kierunek przepływu dymu tytoniowego. Może ona być wykonana z papieru, acetatu, włókna, tkaniny lub innych materiałów spełniających swoją funkcję w filtrze.
Istotą wynalazku jest urządzenie podające do podawania ciągłego materiału taśmowego do materiału tytoniowego generującego aerozol, w którym ciągły materiał taśmowy jest otoczony przez materiał tytoniowy generujący aerozol, które to urządzenie podające zawiera zespół zasilający do podawania ciągłego materiału taśmowego; zespół podający do podawania ciągłego materiału taśmowego do środkowej części materiału tytoniowego generującego aerozol wyposażony w powierzchnie prowadzące do prowadzenia materiału taśmowego; przy czym urządzenie podające jest przystosowane tak, aby zespół podający znajdował się w maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych między zespołem przygotowania materiału tytoniowego generującego aerozol, a zespołem formującym do formowania ciągłego wałka. Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera zespół dostosowany do wprowadzania obszarów o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół jest dostosowany do wykonywania w ciągłym materiale taśmowym obszarów o zmniejszonej wytrzymałości w postaci przewężeń, nacięć, otworów lub perforacji.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół jest dostosowany do wykonywania w ciągłym materiale taśmowym obszarów o zmniejszonej wytrzymałości w postaci zagnieceń lub karbów.
Ponadto istotą wynalazku jest sposób podawania ciągłego materiału taśmowego do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol w maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych przemysłu tytoniowego, w której pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol jest formowane tak, aby wytworzyć ciągły wałek, w którym ciągły materiał taśmowy jest otoczony przez materiał tytoniowy generujący aerozol, w którym podaje się ciągły materiał taśmowy do środkowej części pasma materiału tytoniowego generującego aerozol, tnie się ciągły wałek na sztabki prętopodobne głowicą tnącą. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że przed podaniem ciągłego materiału taśmowego do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol w ciągłym materiale taśmowym wykonuje się obszary o zmniejszonej wytrzymałości a także synchronizuje się głowicę tnącą z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że synchronizuje się głowicę tnącą z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym po podaniu materiału taśmowego do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że synchronizuje się głowicę tnącą z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym po uformowaniu ciągłego wałka tytoniowego CR.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że w ciągłym materiale taśmowym wykonuje się obszary o zmniejszonej wytrzymałości w postaci przewężeń, nacięć, otworów lub perforacji.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że w ciągłym materiale taśmowym wykonuje się obszary o zmniejszonej wytrzymałości w postaci zagnieceń lub karbów.
Ponadto istotą wynalazku jest sposób podawania ciągłego materiału taśmowego do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol w maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych przemysłu tytoniowego, w której pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol jest formowane tak, aby wytworzyć ciągły wałek tytoniowy, w którym ciągły materiał taśmowy jest otoczony przez materiał tytoniowy generujący aerozol, w którym podaje się ciągły materiał taśmowy do środkowej części pasma materiału tytoniowego generującego aerozol, formuje się pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol z ciągłym materiałem taśmowym w ciągły wałek, tnie się ciągły wałek na sztabki prętopodobne przy pomocy głowicy tnącej. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że podawany materiał taśmowy zawiera obszary o zmniejszonej wytrzymałości, i synchronizuje się głowicę tnącą z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że synchronizuje się głowicę tnącą z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym po podaniu materiału taśmowego do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że synchronizuje się głowicę tnącą z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym po uformowaniu ciągłego wałka tytoniowego CR.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że ciągły materiał taśmowy wykonany jest z materiału zdolnego do pochłaniania energii elektromagnetycznej i przekształcania jej w ciepło przykładowo: metale, niemetale, ceramika, materiały organiczne, materiały nieorganiczne.
Ponadto istotą wynalazku jest ciągły materiał taśmowy do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych przeznaczony do osadzania wewnątrz włókien materiału tytoniowego. Materiał taśmowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera obszary o zmniejszonej wytrzymałości względem nominalnej wytrzymałości materiału taśmowego, przy czym zmniejszenie wytrzymałości jest takie, że ułatwia cięcie nożem do cięcia produktów tytoniowych, przy czym obszary ułatwiające cięcie rozmieszczone są w miejscach przewidywanego cięcia produktu przemysłu tytoniowego.
Ponadto ciągły materiał taśmowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że obszary o zmniejszonej wytrzymałości mają postać przewężeń, nacięć, otworów lub perforacji.
Ponadto ciągły materiał taśmowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że obszary o zmniejszonej wytrzymałości mają postać zagnieceń lub karbów.
Ponadto ciągły materiał taśmowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że wykonan y jest z materiałów zdolnych do pochłaniania energii elektromagnetycznej i przekształcania jej w ciepło przykładowo: metali, niemetali, ceramiki, materiałów organicznych, materiałów nieorganicznych.
Znane są ze stanu techniki maszyny do wytwarzania sztabek zawierających materiał taśmowy, jednak nie rozwiązują one problemu zużywania się noży głowicy tnącej. Zaletą wynalazku jest zmniejszenie zużycia noży tnących produkty tytoniowe w przypadku, gdy produkty tytoniowe zaopatrzone są w taśmy wykonane z twardego materiału powodującego ich zniszczenie. Wynalazek zwiększa żywotność noży tnących dzięki czemu nie są wymagane tak częste ich wymiany, co jednocześnie zwiększa czas pracy maszyny.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia maszynę do wytwarzania sztabek tytoniowych z ciągłego pasma materiału tytoniowego zaopatrzoną w zespół;
Fig. 2 przedstawia maszynę do wytwarzania sztabek tytoniowych z ciągłego pasma materiału tytoniowego w drugim przykładzie wykonania;
Fig. 3 przedstawia maszynę do wytwarzania sztabek tytoniowych z włókien tytoniowych;
Fig. 4 przedstawia synchronizację głowicy tnącej z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości w ciągłym materiale taśmowym;
Fig. 5 przedstawia przekrój poprzeczny listwy formatowej w miejscu wprowadzania ciągłego materiału taśmowego w pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol w pierwszym przykładzie wykonania;
Fig. 6 przedstawia przekrój poprzeczny listwy formatowej w miejscu wprowadzania ciągłego materiału taśmowego w pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol w drugim przykładzie wykonania;
Fig. 7 przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w pierwszym przykładzie wykonania;
Fig. 7a przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w pierwszym przykładzie wykonania w widoku w przekroju poprzecznym;
Fig. 7b przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w drugim przykładzie wykonania w widoku w przekroju poprzecznym;
Fig. 8 przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w kolejnym przykładzie wykonania;
Fig. 9 przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w kolejnym przykładzie wykonania;
Fig. 10 przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w kolejnym przykładzie wykonania;
Fig. 11 przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w kolejnym przykładzie wykonania;
Fig. 12 przedstawia ciągły materiał taśmowy z obszarem ułatwiającym cięcie w kolejnym przykładzie wykonania.
Na fig. 1 została przedstawiona maszyna 1 do wytwarzania sztabek tytoniowych R z ciągłego pasma materiału tytoniowego 2 zaopatrzona w zespół 17. Pasmo materiału tytoniowego 2, przykładowo tytoniu homogenizowanego, w postaci ciągłego pasma może być podawane z zasobnik a 3. Pasmo materiału tytoniowego 2 zostaje rozciągnięte i nagniecione wzdłużnie rolkami w zespole 4 przygotowania pasma materiału tytoniowego. W wyniku rozciągania i nagniatania wzdłużnego pasmo materiału tytoniowego 2 jest łatwiej uformować w ciągły wałek. W zespole 4 przygotowania pasma materiału tytoniowego materiał może być nawilżany w celu łatwiejszego nagniatania. Maszyna 1 do wytwarzania sztabek tytoniowych R jest wyposażona w element prowadzący 5 w kształcie lejka, przez który przemieszcza się pasmo materiału tytoniowego 2 z zespołu 4 przygotowania pasma materiału tytoniowego. W czasie przechodzenia pasma materiału tytoniowego w przez element wprowadzający 5 następuje wstępne zagęszczanie pasma. Element prowadzący 5 może być wyposażony w otwory ułatwiające odprowadzanie nadmiaru powietrza spomiędzy zagęszczanych warstw materiału tytoniowego 2. Za elementem wprowadzającym 5 usytuowany jest element prowadzący 6 do prowadzenia pasma materiału tytoniowego 2, w którym następuje wstępne formowanie pasma 2. Element 6 jest przystosowany do współpracy z element podającym 7 urządzenia podającego 8 do podawania ciągłego materiału taśmowego 9 przez zespół podający 11, przy czym ciągły materiał taśmowy 9 jest dostarczany z zespołu zasilającego 10. Jako element podający 7 urządzenia podającego 8 w tym przypadku zastosowano koło po obwodzie którego, jego dolną krawędzią jest wprowadzany ciągły materiał taśmowy 9 w wstępnie formowane pasmo materiału tytoniowego 2 w elemencie prowadzącym 6. Elementem podającym 7 może również być rolka, pręt stacjonarny lub prowadnica, które będą wprowadzać ciągły materiał taśmowy 9 w wstępnie formowane pasmo materiału tytoniowego 2 w elemencie 6.
Przed wprowadzeniem ciągłego materiału taśmowego 9 w pasmo materiału tytoniowego 2, materiał taśmowy 9 przechodzi przez zespół 17, który wprowadza na ciągłym materiale taśmowym obszary o zmniejszonej wytrzymałości 30 (pokazane na fig. 7-12). Zmniejszenie wytrzymałości ciągłego materiału taśmowego 2 może odbywać się poprzez naniesienie na materiale przewężeń, nacięć, otworów, perforacji, nagnieceń lub karbów poprzecznie do kierunku transportowania materiału taśmowego 2, pomiędzy jego krawędziami. Ma to na celu osłabienie ciągłego materiału taśmowego 2 w celu jego łatwiejszego cięcia na mniejsze odcinki. Jako zespół do nanoszenia obszarów o zmniejszonej wytrzymałości może być przykładowo zastosowany: laser, wytłaczarka, szlifierka, rolka nagniatająca, prasa lub inne urządzenie, które będzie dostoswane do wprowadzenia zmian strukturalnych osłabiających materiał taśmowy.
Poprzez określenie obszar o zmniejszonej wytrzymałości 30 rozumie się takie miejsce na ciągłym materiale taśmowym 9 w którym jego wytrzymałość jest mniejsza względem jego nominalnej wytrzymałości, czyli wytrzymałości przed stanem naniesienia tych obszarów na ciągłym materiale taśmowym 9.
Dalej za urządzeniem podającym 8 w kierunku ruchu pasma materiału tytoniowego 2 znajduje się zespół podawania kleju 12 i zespół zawijania 13 pasma 2 w materiał osłonowy 14, przy czym zespół podawania kleju 12 i zespół zawijania 13 wyposażony w prowadnice do prowadzenia materiału osłonowego (bibułki) 14 należą do zespołu formującego 15. Materiał osłonowy 14 jest podawany przez zespół podający 18. W okolicy zespołu formującego 15 umieszczone są środki detektujące 21 dostosowane do wykrywania obszarów o zmniejszonej wytrzymałości 30 znajdujących się na ciągłym materiale taśmowym 2 umieszczonym w ciągłym wałku tytoniowym CR. Środki detektujące 21 wysyłają sygnał do urządzenia przetwarzającego 24 ( pokazany na fig. 4), które następnie wysyła sygnał pośrednio lub bezpośrednio do głowicy tnącej 16 w celu zsynchronizowania miejsca cięcia ciągłego wałka tytoniowego CR z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości XX. Po zdetektowaniu obszaru o zmniejszonej wytrzymałości 30 ciągłego materiału taśmowego 9 i zsynchronizowaniu głowicy tnącej 16 następuje cięcie ciągłego wałka tytoniowego CR w wyznaczonym miejscu na sztabki tytoniowe R.
Jako środki detektujące może być wykorzystane urządzenie optyczne, mikrofala lub inne wykorzystujące promieniowanie elektromagnetyczne. Środki detektujące muszą być umieszczone na maszynie 1 na odcinku pomiędzy zespołem podającym 11, a głowicą tnącą 16. Korzystnie mogą one być umieszczone na maszynie w okolicy zespołu formującego 15, gdzie ciągły wałek tytoniowy CR jest już uformowany i ustabilizowana jest pozycja ciągłego elementu taśmowego 9 wewnątrz wałka tytoniowego CR lub wcześniej zaraz za zespołem podającym 11 przed zespołem formującym 15 zanim zostanie uformowany ciągły wałek tytoniowy CR. Ciągły materiał taśmowy 9 to taki materiał, który w przekroju poprzecznym zazwyczaj jest prostokątem i ma szerokość większą od wysokości, korzystnie ma szerokość co najmniej dwukrotnie większą od wysokości. Materiał taśmowy może mieć w przekroju kształt koła lub elipsy.
Na fig. 2 przedstawiona została maszyna 1 w drugim przykładzie wykonania do wytwarzania sztabek tytoniowych R z ciągłego pasma materiału tytoniowego 2. Maszyna 1 wyposażona jest w urządzenie podające 8 do podawania ciągłego materiału taśmowego 9, przez zespół podający 11, przy czym ciągły materiał taśmowy 9 jest dostarczany bezpośrednio z zespołu zasilającego 10. W tym przykładzie wykonania ciągły materiał taśmowy 9 umieszczony w zespole zasilającym 10 posiada już naniesione obszary o zmniejszonej wytrzymałości 30, dlatego też brak jest zespołu do nanoszenia obszarów o zmniejszonej wytrzymałości XX. Po wprowadzeniu ciągłego materiału taśmowego 9 przez element podający 7 w wstępnie formowane pasmo materiału filtrowego na krawędzie bibułki 14 zostaje naniesiony klej głowicą klejową 12 i uformowany ciągły wałek tytoniowy CR w zespole formującym 15. W obszarze zespołu formującego 15 umieszczone są środki detektujące 21, które wykrywają obszar o zmniejszonej wytrzymałości 30 ciągłego materiału taśmowego i przekazują sygnał do urządzenia przetwarzającego 24 (Fig. 4) w celu zsynchronizowania miejsca cięcia nożem głowicy tnącej z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości 30.
Fig. 3 przedstawia kolejny przykład wykonania maszyny 1 do wytwarzania sztabek tytoniowych R z rozdrobnionego tytoniu. Materiał tytoniowy jest dostarczany przez zespół zasilający 17'. Ciągłe pasmo materiału tytoniowego jest dostarczane na bibułkę 14 i przechodzi przez obszar działania zespołu podającego 8. Podobnie jak w poprzednich przykładach wykonania ciągły materiał taśmowy 9 może być poddany obróbce w zespole 17 w celu wprowadzenia obszarów o zmniejszonej wytrzymałości 30, bądź też może już posiadać takie obszary, wówczas maszyna 1 będzie pozbawiona zespołu 17.
Po wprowadzeniu materiału taśmowego 9 w pasmo materiału tytoniowego znajdującego się w elemencie 6, w zespole formującym 15 zostaje uformowany ciągły wałek tytoniowy CR, który następnie przechodzi przez obszar działania środków detektujących 21 przy pomocy których zostaje wyzn aczony obszar o zmniejszonej wytrzymałości 30 ciągłego pasma materiału taśmowego 9 i zsynchronizowana głowica tnąca 16 z obszarem XX.
Na Fig. 4 przedstawiony został sposób synchronizacji miejsca cięcia C cięcia nożem 16' głowicy tnącej 16 ciągłego wałka tytoniowego CR z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości 30 ciągłego pasma materiału taśmowego 9. Po wejściu ciągłego wałka tytoniowego CR w obszar działania środków detektujących 21 wysłany zostaje sygnał 21' do urządzenia przetwarzającego 23, które to pośrednio przez inne urządzenia (niepokazane) lub bezpośrednio wysyła i odbiera sygnał 23' od/do głowicy tnącej w celu zsynchronizowania miejsca w którym ma zostać przecięty ciągły wałek tytoniowy CR z umieszczonym wewnątrz ciągłym pasmem materiału taśmowego 9 z nożem 16' głowicy tnącej 16 z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości 30. Po tak dokonanej synchronizacji następuje przecięcie ciągłego wałka tytoniowego CR na sztabkę o tytoniową R zawierającą segment materiału taśmowego 9'. Długość segmentu materiału taśmowego 9' odpowiada zasadniczo długości sztabki tytoniowej R.
Na Fig. 5 i Fig. 6 przedstawiony został element prowadzący 6 w przekroju poprzecznym w miejscu wprowadzania ciągłego elementu taśmowego 9 w pasmo materiału tytoniowego 2. Element 6 jest przystosowany do współpracy z elementem podającym 7 dostosowanym do podawania ciągłego materiału taśmowego 9. Jako element podający 7 na Fig. 5 zastosowano koło po obwodzie którego, jego dolną krawędzią 7a jest wprowadzany zasadniczo równolegle względem bibułki 14 ciągły materiał taśmowy 9 w wstępnie formowane pasmo materiału tytoniowego 2 w elemencie prowadzącym 6. Następnie pasmo materiału tytoniowego 2 wraz z umieszczonym zasadniczo centralnie ciągłym elementem taśmowym 9 zostaje owinięte w bibułkę 14 transportowaną na taśmie formatowej 19. Elementem podającym 7 może również być rolka, pręt, prowadnica lub inny element stacjonarny lub ruchomy, który będzie mógł wprowadzać ciągły materiał taśmowy 9 w wstępnie formowane pasmo materiału tytoniowego 2 w elemencie 6.
Przykład z elementem podającym 7' w postaci prowadnicy przedstawiony został na Fig. 6. W przykładzie tym ciągły element taśmowy 9 zostaje umieszczony zasadniczo poprzecznie do bibułki 14 w centralnym położeniu pasma materiału tytoniowego 2. Podane przykłady wykonania nie ograniczają innych możliwości umieszczenia ciągłego elementu taśmowego 9 w paśmie materiału tytoniowego 2.
Na kolejnych figurach przedstawione zostały przykłady wykonania obszaru o zmniejszonej wytrzymałości 30 w ciągłym materiale taśmowym 9. Obszar o zmniejszonej wytrzymałości 30 może być w postaci perforacji lub otworów 31 rozchodzących się zasadniczo w rzędzie jeden za drugim od jednej krawędzi 9a w kierunku drugiej krawędzi 9b. Otwory mogą być nanoszone na materiał taśmowy 9 poprzez wytłaczanie, wycinanie, wypalanie, nakłuwanie lub innymi znanymi technikami obróbki materiałów.
Otwory 31 mogą być przelotowe 31a lub nieprzelotowe 31b co zostało przedstawione na widoku w przekroju poprzecznym w miejscu A-A odpowiednio na Fig. 7a i Fig. 7b.
Na Fig. 8 przedstawiony został kolejny przykład wyko nania obszaru o zmniejszonej wytrzymałości 30 w ciągłym materiale taśmowym 9 w którym został naniesiony w postaci podłużnego otworu 32 przelotowego lub nieprzelotowego rozchodzącego się od jednej krawędzi 9a w kierunku drugiej krawędzi 9b.
Możliwe jest również wykonanie kilku podłużnych otworów 33 usytuowanych zasadniczo jeden za drugim rozchodzącego się od jednej krawędzi 9a w kierunku drugiej krawędzi 9b co zostało pokazane na Fig. 9.
Na Fig. 10 obszaru o zmniejszonej wytrzymałości 30 został wykonany w postaci podłużnego nacięcia 34 formującego rowek w materiale taśmowym 9. Nacięcie 34 przebiega w kierunku zasadniczo poprzecznym do materiału taśmowego 9 od jednej krawędzi 9a w kierunku drugiej krawędzi 9b.
Na Fig. 11 w celu zmniejszenia wytrzymałości materiału taśmowego 9 wprowadzony został obszar o zmniejszonej wytrzymałości 30 w postaci wycięć 35 w materiale taśmowym 9 od strony krawędzi 9a i 9b.
Wycięcia 35 usytuowane są zasadniczo przeciwległe każde na jednej z krawędzi 9a, 9b. Im głębsze wcięcie w głąb materiału taśmowego 9, tym większe zmniejszenie jego wytrzymałości.
Na Fig. 12 na ciągłym materiale taśmowym 9 w celu wprowadzenia obszarów o zmniejszonej wytrzymałości 30 na powierzchni ciągłego materiału taśmowego naniesione zostało nagniecenie 36 rozchodzące się zasadniczo poprzecznie od krawędzi 9a w kierunku krawędzi 9b.

Claims (19)

1. Urządzenie podające do podawania ciągłego materiału taśmowego do materiału tytoniowego generującego aerozol, w którym ciągły materiał taśmowy jest otoczony przez materiał tytoniowy generujący aerozol, które to urządzenie podające zawiera:
zespół zasilający do podawania ciągłego materiału taśmowego;
zespół podający do podawania ciągłego materiału taśmowego do środkowej części materiału tytoniowego generującego aerozol wyposażony w powierzchnie prowadzące do prowadzenia materiału taśmowego; przy czym urządzenie podające jest przystosowane tak, aby zespół podający znajdował się w maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych między zespołem przygotowania materiału tytoniowego generującego aerozol, a zespołem formującym do formowania ciągłego wałka;
znamienne tym, że zawiera zespół (17) dostosowany do wprowadzania obszarów o zmniejszonej wytrzymałości (30) w ciągłym materiale taśmowym (9).
2. Urządzenie według zastrz. 1 znamienne tym, że zespół (17) jest dostosowany do wykonywania w ciągłym materiale taśmowym (9) obszarów o zmniejszonej wytrzymałości (30) poprzez obróbkę materiału taśmowego (9) zmniejszającą jego połe powierzchni przekroju poprzecznego względem wartości nominalnej.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 znamienne tym, że zespół (17) jest dostosowany do wykonywania w ciągłym materiale taśmowym (9) obszarów o zmniejszonej wytrzymałości (30) w postaci przewężeń, nacięć, otworów lub perforacji.
4. Urządzenie według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 3 znamienne tym, że zespół (17) jest dostosowany do wykonywania w ciągłym materiale taśmowym (9) obszarów o zmniejszonej wytrzymałości (30) w postaci zagnieceń lub karbów.
5. Sposób podawania ciągłego materiału taśmowego do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol w maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych przemysłu tytoniowego, w której pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol jest formowane tak, aby wytworzyć ciągły wałek, w którym ciągły materiał taśmowy jest otoczony przez materiał tytoniowy generujący aerozol, w którym:
podaje się ciągły materiał taśmowy do środkowej części pasma materiału tytoniowego generującego aerozol, znamienny tym, że przed podaniem ciągłego materiału taśmowego (9) do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol (2) w ciągłym materiale taśmowym (9) wykonuje się obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30) synchronizuje się głowicę tnącą (16) z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości (30) w ciągłym materiale taśmowym (9).
6. Sposób według zastrz. 5 znamienny tym, że ponadto tnie się wałek na sztabki prętopodobne i synchronizuje się głowicę tnącą (16) z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości (30) w ciągłym materiale taśmowym (9) po podaniu materiału taśmowego (9) do pasma materiału t ytoniowego generującego aerozol (2).
7. Sposób według zastrz. 5 znamienny tym, że ponadto tnie się wałek na sztabki prętopodobne i synchronizuje się głowicę tnącą (16) z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości (30) w ciągłym materiale taśmowym (9) po uformowaniu ciągłego wałka tytoniowego CR.
8. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 5 do 7 znamienny tym, że w ciągłym materiale taśmowym (9) wykonuje się obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30) poprzez obróbkę materiału taśmowego (9) zmniejszającą jego pole powierzchni przekroju poprzecznego względem wartości nominalnej.
9. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 5 do 8 znamienny tym, że w ciągłym materiale taśmowym (9) wykonuje się obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30) w postaci przewężeń, nacięć, otworów lub perforacji.
10. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 5 do 8 znamienny tym, że w ciągłym materiale taśmowym (9) wykonuje się obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30) w postaci zagnieceń lub karbów.
11. Sposób podawania ciągłego materiału taśmowego do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol w maszynie do wytwarzania sztabek prętopodobnych przemysłu tytoniowego, w której pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol jest formowane tak, aby wytworzyć ciągły wałek tytoniowy, w którym ciągły materiał taśmowy jest otoczony przez materiał tytoniowy generujący aerozol, w którym:
podaje się ciągły materiał taśmowy do środkowej części pasma materiału tytoniowego generującego aerozol, formuje się pasmo materiału tytoniowego generującego aerozol z ciągłym materiałem taśmowym w ciągły wałek, znamienny tym, że podawany materiał taśmowy (9) zawiera obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30), i synchronizuje się głowicę tnącą (16) z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości (30) w ciągłym materiale taśmowym (9).
12. Sposób według zastrz. 11 znamienny tym, że ponadto tnie się wałek na sztabki prętopodobne i synchronizuje się głowicę tnącą (16) z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości (30) w ciągłym materiale taśmowym (9) po podaniu materiału taśmowego (9) do pasma materiału tytoniowego generującego aerozol (2).
13. Sposób według zastrz. 11 znamienny tym, że ponadto tnie się wałek na sztabki prętopodobne i synchronizuje się głowicę tnącą (16) z obszarem o zmniejszonej wytrzymałości (30) w ciągłym materiale taśmowym (9) po uformowaniu ciągłego wałka tytoniowego CR.
14. Sposób według któregokolwiek z zastrz. 4-13 znamienny tym, że ciągły materiał taśmowy (9) wykonany jest materiału zdolnego do pochłaniania energii elektromagnetycznej i przekształcania jej w ciepło przykładowo: metale, niemetale, ceramika, materiały organiczne, materiały nieorganiczne.
15. Ciągły materiał taśmowy (9) do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych przeznaczona do osadzania wewnątrz włókien materiału tytoniowego, znamienny tym, że zawiera obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30) względem nominalnej wytrzymałości materiału taśmowego (9), przy czym zmniejszenie wytrzymałości jest takie, że ułatwia cięcie nożem do cięcia produktów tytoniowych, przy czym obszary ułatwiające cięcie rozmieszczone są w miejscach przewidywanego cięcia produktu przemysłu tytoniowego.
16. Ciągły materiał taśmowy według zastrz. 15 znamienny tym, że obszar o zmniejszonej wytrzymałości (30) ma pole powierzchni przekroju poprzecznego mniejsze od pola powierzchni przekroju poprzecznego umieszczonego poza tym obszarem.
17. Ciągły materiał taśmowy według zastrz. 15 albo 16 znamienny tym, że obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30) mają postać przewężeń, nacięć, otworów lub perforacji.
18. Ciągły materiał taśmowy według zastrz. 15 albo 16 znamienny tym, że obszary o zmniejszonej wytrzymałości (30) mają postać zagnieceń lub karbów.
19. Ciągły materiał taśmowy według któregokolwiek z zastrz. od 15-18 znamienny tym, że wykonany jest z materiałów zdolnych do pochłaniania energii elektromagnetycznej i przekształcania jej w ciepło przykładowo: metali, niemetali, ceramiki, materiałów organicznych, materiałów nieorganicznych.
PL426421A 2018-07-24 2018-07-24 Taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenia podające oraz sposób podawania PL243959B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426421A PL243959B1 (pl) 2018-07-24 2018-07-24 Taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenia podające oraz sposób podawania
PCT/IB2019/056242 WO2020021430A1 (en) 2018-07-24 2019-07-22 Continuous tape material for inductive heating of tobacco materials comprising reduced strength areas, feeding apparatus and feeding method thereof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426421A PL243959B1 (pl) 2018-07-24 2018-07-24 Taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenia podające oraz sposób podawania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL426421A1 PL426421A1 (pl) 2020-01-27
PL243959B1 true PL243959B1 (pl) 2023-11-06

Family

ID=69181364

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426421A PL243959B1 (pl) 2018-07-24 2018-07-24 Taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenia podające oraz sposób podawania

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL243959B1 (pl)
WO (1) WO2020021430A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB202000687D0 (en) * 2020-01-16 2020-03-04 Nicoventures Trading Ltd Consumable for use with a non-combustible aerosol provision device
KR20220114059A (ko) * 2020-01-16 2022-08-17 니코벤처스 트레이딩 리미티드 비가연성 에어로졸 제공 디바이스와 함께 사용하기 위한 소모품
JP2024520081A (ja) * 2021-05-28 2024-05-21 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム サセプタ材料のバンドを含むエアロゾル発生物品を製造するための方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL8503427A (nl) * 1984-12-19 1986-07-16 Tobacco Res & Dev Sigaret en werkwijze voor het vervaardigen daarvan.
GB9119938D0 (en) * 1991-09-17 1991-10-30 Rothmans Int Tobacco Process and apparatus for manufacturing a rod of smoking material
JP7096820B2 (ja) * 2016-12-29 2022-07-06 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム エアロゾル発生物品の構成要素の製造のための方法および装置
DE102018108289A1 (de) * 2018-04-09 2019-10-10 Hauni Maschinenbau Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung von stabförmigen Tabaksegmenten mit jeweils einem Heizstreifen

Also Published As

Publication number Publication date
PL426421A1 (pl) 2020-01-27
WO2020021430A1 (en) 2020-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3562332B1 (en) Method and apparatus for the production of a component of an aerosol generating article
PL243959B1 (pl) Taśma do indukcyjnego podgrzewania materiałów tytoniowych, urządzenia podające oraz sposób podawania
DE60116641T2 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung von zigaretten mit langsamer flammenausbreitung
KR102472104B1 (ko) 에어로졸-발생 재료 로드 세그먼트
EP3469923B1 (en) Machine for making rod-shaped smoking articles
AU2010219107B2 (en) Smoking articles and method for manufacturing smoking articles
EA022276B1 (ru) Устройство и способ объединения компонентов для курительных изделий
CN110353301B (zh) 用于制造分别带有加热条带的棒状的烟草节段的装置和方法
CN113613519A (zh) 可感应加热的气溶胶生成制品、用于制造此类制品的方法和用于制造此类制品的感受器的设备
CN115515439A (zh) 用于生产条束的装置和方法以及烟草加工业的棒形物品
KR102028740B1 (ko) 흡연 물품 조립 기계 및 흡연 물품의 제조 방법
EP0448256A2 (en) Apparatus making thin laminate structures and forming the structures into lightweight, thin-walled tubes
US11224248B2 (en) Method and an apparatus for manufacturing rod-like articles for tobacco industry
JP2023134819A (ja) エアロゾル発生材からなるストランドを搬送するためのコンベアおよび方法、エアロゾル発生材からなるロッドの製造装置および方法
JP2023082072A (ja) エアロゾル発生材からなるロッドの製造装置および製造方法
WO2023112255A1 (ja) 充填要素、充填要素の製造装置、及び充填要素の製造方法
WO2023112256A1 (ja) 充填要素、充填要素の製造装置、及び充填要素の製造方法
WO2023112257A1 (ja) 充填要素、充填要素の製造装置、及び充填要素の製造方法
WO2023281645A1 (ja) 原料シートの製造方法
WO2023112254A1 (ja) 充填要素、充填要素の製造装置、及び充填要素の製造方法
WO2018206490A1 (en) Method of crimping a substantially continuous sheet of polymeric material
KR20230071781A (ko) 에어로졸 생성 물품
CN117396082A (zh) 用于产生包括感受器材料带的气溶胶生成制品的方法
KR20230071778A (ko) 에어로졸 생성 물품
PL242783B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego