PL243329B1 - Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana - Google Patents

Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana Download PDF

Info

Publication number
PL243329B1
PL243329B1 PL436285A PL43628520A PL243329B1 PL 243329 B1 PL243329 B1 PL 243329B1 PL 436285 A PL436285 A PL 436285A PL 43628520 A PL43628520 A PL 43628520A PL 243329 B1 PL243329 B1 PL 243329B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
banana
mass
banana peels
peels
water
Prior art date
Application number
PL436285A
Other languages
English (en)
Other versions
PL436285A1 (pl
Inventor
Marcin Jędrzak
Agnieszka Rosołowska
Original Assignee
Univ Technologiczno Przyrodniczy Im Jana I Jedrzeja Sniadeckich W Bydgoszczy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Technologiczno Przyrodniczy Im Jana I Jedrzeja Sniadeckich W Bydgoszczy filed Critical Univ Technologiczno Przyrodniczy Im Jana I Jedrzeja Sniadeckich W Bydgoszczy
Priority to PL436285A priority Critical patent/PL243329B1/pl
Publication of PL436285A1 publication Critical patent/PL436285A1/pl
Publication of PL243329B1 publication Critical patent/PL243329B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W90/00Enabling technologies or technologies with a potential or indirect contribution to greenhouse gas [GHG] emissions mitigation
    • Y02W90/10Bio-packaging, e.g. packing containers made from renewable resources or bio-plastics

Landscapes

  • Wrappers (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

Przedmiotem rozwiązania według wynalazku jest sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek owoców, zwłaszcza banana, przeznaczony do wytwarzania pojemników i opakowań biodegradowalnych. Sposób w którym w pierwszej kolejności skórki banana mieli się i miksuje z wodą w stosunku procentowym 25 - 75% wody i 75 - 25% skórek banana, aż do uzyskania gładkiej jednolitej masy, następnie masę rozprowadza się na powierzchni formy z tworzywa sztucznego do uzyskania warstwy o grubości 2 - 5 mm, a następnie suszy się w temperaturze 25 - 75 stopni, przez 15 - 120 min.

Description

Przedmiotem rozwiązania według wynalazku jest sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek owoców, zwłaszcza skórek banana, przeznaczony do wytwarzania pojemników i opakowań biodegradowalnych.
Z opisu patentowego PL 171872, znany jest biodegradowalny materiał, który zawiera 30-85% wagowych biodegradowalnego tworzywa syntetycznego na osnowie polisacharydu, 15-70% wagowych rodzimej skrobi lub niemodyfikowanej celulozy oraz ewentualnie zwykłe substancje pomocnicze. Sposób polega na tym, że biodegradowalne tworzywo syntetyczne stapia się w zakresie temperatur od temperatury topnienia tego tworzywa syntetycznego aż do 240°C, równocześnie lub następnie dodaje się skrobię bądź niemodyfikowaną celulozę, przy czym zawartość wody w skrobi nie przewyższa 20%, mieszaninę tę granuluje się i następnie na znanej drodze kształtuje się granulat, albo biodegradowalne tworzywo syntetyczne rozpuszcza się w rozpuszczalniku, który nie może rozpuszczać skrobi, następnie do tego roztworu dodaje się skrobię i otrzymany organozol kształtuje się na znanej drodze.
W opisie patentowym PL 207974 opisany jest biodegradowalny wielowarstwowy materiał opakowaniowy, składający się z papieru i powłoki polimerowej ulegający hydrolizie w warunkach repulpacji makulatury znamienny tym, że powłoka polimerowa zawiera mieszaninę polimerów: (w stosunku wagowym) 1,0% do 90,0% syntetycznego, amorficznego analogu naturalnego biopoliestru - poli[(R,S)-3-hydroksykwasu masłowego] (a-PHB), 5,0% do 95,0% polilaktydu i/lub jego kopolimerów, 5,0% do 10,0% kopolimeru kwasów terefitalowego, adypinowego i butanodiolu, przy czym jako syntetyczny amorficzny analog naturalnego biopoliestru zawiera poli[(R,S)-3-hydroksykwas masłowy] (a-PHB) otrzymany na drodze anionowej polimeryzacji (R,S)-3-hydroksymaślanu w obecności soli tetrabutyloamoniowych lub odpowiednich wodorotlenków.
W międzynarodowym zgłoszeniu opisu patentowego WO9703121 opisano kompozycje polimerowe zawierające skrobię lub komponenty skrobio-pochodne, a w szczególności wzbogacone w amylozę, zawierające także biodegradowalne poliestry alifatyczne, w tym polilaktyd oraz biodegradowalny materiał włóknisty (pulpa celulozowa) o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych i bardzo dobrej odporności na wodę. Niedogodnością takiego rozwiązania może być zaburzenie mikrostruktury kompozycji oraz jej trudne przetwarzanie, gdyż włóknista celuloza jest sama w sobie trudno przetwarzalna i ma tendencje do agregacji.
W opisie patentowym PL 214329B1 opisano biodegradowalne kompozycje polimerowe zawierające skrobię termoplastyczną ziemniaczaną lub kukurydzianą (skrobia uplastyczniona korzystnie gliceryną) i mieszaninę polilaktydu i polilaktydu szczepionego bezwodnikiem maleinowym oraz składniki kompatybilizujące (korzystnie gluten). Kompozycje opisane w wynalazku, dzięki zastosowaniu do ich otrzymania szczepionego bezwodnikiem maleinowym polilaktydu oraz dodatków kompatybilizujących (glutenu) charakteryzują się korzystnym zespołem właściwości wytrzymałościowych, dobrą elastycznością oraz udarnością, co w tego rodzajach kompozycji jest trudne do osiągnięcia. Ponadto, kompozycje otrzymane sposobem według wynalazku charakteryzują się wysoką podatnością na biodegradację oraz homogenicznością struktury, stabilnością kształtu w warunkach aplikacji, a także w podwyższonej temperaturze i warunkach podwyższonej wilgotności. Z kompozycji, według autorów wynalazku, wytwarzać można wyroby metodą wtrysku, wytłaczania i formowania przetłoczonego, przeznaczone na i elementy urządzeń gospodarstwa domowego, cateringu i artykułów biurowych. Niedogodnością opisywanego rozwiązania jest użycie w roli środka pomocniczego (kompatybilizującego) glutenu, który jako białko może częściowo ulegać rozkładowi w warunkach temperaturowych procesu otrzymywania kompozycji opisanych w wynalazku.
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania materiału wykonanego ze skórek bananów, w którym skórki mieli się na gładką jednolitą masę, a następnie miksuje się z wodą, kolejno powstałą masę rozprowadza się korzystnie na powierzchni formy z tworzywa sztucznego (PP), a następnie materiał suszy się korzystnie w zamkniętej suszarce o odpowiednio dobranej temperaturze i czasie. Grubość uzyskanej płaszczyzny lub/i bryły obiektu wykonanego z masy ze skórek banana zależy od ilości masy wyjściowej.
Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana, w którym w pierwszej kolejności skórki banana mieli się i miksuje z wodą w stosunku procentowym 25-75% wody i 75-25% skórek banana, aż do uzyskania gładkiej jednolitej masy, następnie masę rozprowadza się na powierzchni formy z tworzywa sztucznego do uzyskania warstwy o grubości 2-5 mm, a następnie powstałą masę suszy się w temperaturze 25-75 stopni, przez 15120 min.
Zastosowanie materiału wg wynalazku to zwłaszcza wszelkiego rodzaju opakowania spożywcze i pojemniki zwłaszcza na rośliny.
Materiał stanowi alternatywę dla plastiku powszechnie stosowanego do wyrobu pojemników i opakowań. Ponadto produkcja materiału nie wymaga dodawania do masy szkodliwych dla środowiska dodatków. Jest on również w pełni ekologiczny i biodegradowalny, a związki mineralne w nim zawarte mogą być pożywką dla rozwoju roślin.
Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana przedstawiono bliżej w przykładach wykonania
P rzykład 1.
W pierwszej kolejności za pomocą ostrego narzędzia dokonuje się wstępnego rozdrobnienia skórek banana. Następnie skórki mieli się na gładką jednolitą masę, a następnie miksuje się z wodą na gładką jednolitą masę w proporcji 25% wody i 75% skórek banana. Kolejno powstałą masę rozprowadza się wewnątrz formy z tworzywa sztucznego (PP), tworząc powierzchnie o grubości 5 mm, kolejno formę umieszcza się w suszarce i suszy się w temperaturze 25 stopni przez 120 min. Po wysuszeniu odstawia się formę do wystygnięcia i uzyskany pojemnik z masy bananowej wyciąga z formy.
Przykład 2.
W pierwszej kolejności za pomocą ostrego narzędzia dokonuje się wstępnego rozdrobnienia skórek banana. Następnie skórki mieli się, miksuje się z wodą na gładką jednolitą masę w proporcji 75% wody i 25% skórek banana. Kolejno powstałą masę rozprowadza się na powierzchni o wymiarach 50 χ 50 cm z tworzywa sztucznego (PP) tworząc warstwę o grubości 2 mm, kolejno formę umieszcza się w suszarce i suszy się w temperaturze 75 stopni przez 25 min. Po wysuszeniu odstawia się formę do wystygnięcia i uzyskaną płaszczyznę z masy bananowej zdejmuje z płaskiej płaszczyzny.

Claims (1)

1. Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana, znamienny tym, że w pierwszej kolejności skórki banana mieli się i miksuje z wodą w stosunku procentowym 25-75% wody i 75-25% skórek banana, aż do uzyskania gładkiej jednolitej masy, następnie masę rozprowadza się na powierzchni formy z tworzywa sztucznego do uzyskania warstwy o grubości 2-5 mm, a następnie suszy się w temperaturze 25-75 stopni, przez 15-20 mm.
PL436285A 2020-12-08 2020-12-08 Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana PL243329B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436285A PL243329B1 (pl) 2020-12-08 2020-12-08 Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436285A PL243329B1 (pl) 2020-12-08 2020-12-08 Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL436285A1 PL436285A1 (pl) 2022-06-13
PL243329B1 true PL243329B1 (pl) 2023-08-07

Family

ID=81943607

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL436285A PL243329B1 (pl) 2020-12-08 2020-12-08 Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243329B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL446453A1 (pl) * 2023-10-20 2024-05-20 Jarosław Firsowicz Materiał ekologiczny oraz jego zastosowanie

Also Published As

Publication number Publication date
PL436285A1 (pl) 2022-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103992517B (zh) 一种可连续化生产全降解淀粉基塑料合金及其制备方法
EP1040127B1 (en) Biodegradable mouldings
Briassoulis An overview on the mechanical behaviour of biodegradable agricultural films
Cinelli et al. Biocomposites based on polyhydroxyalkanoates and natural fibres from renewable byproducts
CN101824229B (zh) 热塑性植物纤维/聚乳酸共混材料及其制备方法
WO2007063361A1 (en) Bio based biodegradable polymer compositions and use of same
CN101942120A (zh) 一种淀粉基热可塑性生物降解材料及其制备方法
CN111133052A (zh) 可生物降解的聚合物混合物及其制备方法
CN105131542B (zh) 一种经丙交酯表面接枝处理的竹粉和聚乳酸共混复合材料及其制备方法与应用
PL243329B1 (pl) Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skórek banana
CN105949807A (zh) 聚乙烯醇基木塑复合材料及其熔融加工方法
Singh et al. Green and sustainable packaging materials using thermoplastic starch
CN104559098A (zh) 制革废弃皮胶原蛋白粉/聚乳酸复合材料的制备方法
CN105566873A (zh) 一种改性剑麻纤维聚乳酸复合环保汽车内饰材料
CN105504724A (zh) 一种添加电气石粉的汽车内饰材料
CN116041799A (zh) 一种生物质热塑性材料、制品及其制备方法
CN108219208A (zh) 一种热塑性淀粉复合材料及其制备方法
Fabunmi et al. Effects of incorporating polycaprolactone and flax fiber into glycerol-plasticized pea starch
CN105542414A (zh) 一种再生利用性能好的汽车内饰材料
CN101143966A (zh) 小麦麸质蛋白材料的热塑性加工
RU2782616C1 (ru) Способ производства полистирольной пленки
CN101781447A (zh) 热塑型葡甘聚糖/聚乳酸共混材料及其制备方法
BR102016014420A2 (pt) Processo de preparação de blendas poliméricas ambientalmente degradáveis reforçadas com nanocristais/nanowhiskers de celulose para produção de filmes flexíveis por extrusão
NL1007735C2 (nl) Biologisch afbreekbare vormstukken.
KR20030012482A (ko) 옥수수전분과 천연고분자화합물을 함유한 생분해성플라스틱용기 제조방법 및 상기 방법으로 제조된 생분해성플라스틱용기