PL242027B1 - Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną - Google Patents

Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną Download PDF

Info

Publication number
PL242027B1
PL242027B1 PL433470A PL43347020A PL242027B1 PL 242027 B1 PL242027 B1 PL 242027B1 PL 433470 A PL433470 A PL 433470A PL 43347020 A PL43347020 A PL 43347020A PL 242027 B1 PL242027 B1 PL 242027B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flange
sleeve
permanent magnets
poles
side surfaces
Prior art date
Application number
PL433470A
Other languages
English (en)
Other versions
PL433470A1 (pl
Inventor
Leszek Matuszewski
Original Assignee
Politechnika Gdańska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdańska filed Critical Politechnika Gdańska
Priority to PL433470A priority Critical patent/PL242027B1/pl
Publication of PL433470A1 publication Critical patent/PL433470A1/pl
Publication of PL242027B1 publication Critical patent/PL242027B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)
  • Sealing Of Bearings (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest uszczelnienie ochronne łożyska tocznego w środowisku cieczy magnetycznej, znajdujące zastosowanie przy łożyskowaniu wałów obrotowych maszyn i urządzeń, wymagających dużej pewności działania. Uszczelnienie ochronne ma tulejkę kołnierzową (4) z kołnierzem (4a) skierowanym w stronę wału (1) umocowana jest w obudowie (2), a wielokrawędziowy nabiegunnik w postaci tulejki kołnierzowej (5) z kołnierzem (5a) skierowanym w stronę obudowy (2) osadzony jest na wale (1) i posiada występy uszczelniające usytuowane na zewnętrznej walcowej powierzchni kołnierza (5a), a w obustronnych gniazdach powstałych pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (4) i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (5) oraz powierzchniami bocznymi kołnierza (4a) tulejki i powierzchniami bocznymi kołnierza (5a) umieszczone są magnesy trwałe (6, 7).

Description

Przedmiotem wynalazku jest uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną, znajdujące zastosowanie przy łożyskowaniu wałów obrotowych maszyn i urządzeń, wymagających dużej pewności działania.
Uszczelnienia z cieczą magnetyczną należą do klasy uszczelnień bezstykowych. Szczelność zapewnia płynny pierścień cieczy magnetycznej w regionie występu uszczelniającego. Charakteryzują się one małym momentem oporu i wysoką trwałością. Praktycznie nie występuje zużycie elementów uszczelnienia. Mogą one pracować w szerokim zakresie parametrów pracy w statycznych oraz dynamicznych warunkach. Według producentów uszczelnień, jak Eagle Burgmann czy Htc Highlight Tech Corp., w testach helem uzyskiwano nieszczelność tego rodzaju uszczelnień na poziomie 5 10-10 Pa m3/s.
Ciecze magnetyczne należą do grupy materiałów o sterowalnych właściwościach fizycznych, które mogą być zmieniane w wyniku działania pola magnetycznego. Sposób ich wytwarzania i potencjalne możliwości zastosowania opisał Jacob Rabinow, uzyskując stosowny patent. Szybki rozwój technologii związanych z zastosowaniem tych cieczy nastąpił, gdy NASA udostępniła na zasadach handlowych licencje na ich produkcję. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje cieczy magnetycznych: ciecz magnetoreologiczną (MRF) oraz ferrociecz (FF). Ciecze te różnią się przede wszystkim wielkością cząstek, przy czym ciecze FF wytwarzane są na bazie cząstek o średnicy rzędu kilku nanometrów, a ciecze MRF zawierają cząstki o rozmiarach rzędu kilku mikrometrów. Dodatkowo cząstki w tych cieczach pokrywane są czynnikiem powierzchniowo aktywnym (surfaktantem) w celu zapobiegania ich agregacji i sedymentacji.
Ze względu na istotne różnice w zachowaniu obydwu substancji, znajdują one zastosowanie w różnych aplikacjach technicznych. W uszczelnieniach wykorzystywana jest przede wszystkim ciecz FF. Pozostaje ona bowiem stabilna w warunkach oddziaływania 0,05 4- 0,1 ml zaaplikowana na jeden występ przy szczelinie „z” = 0,1 mm i nominalnej średnicy uszczelnienia Dn = 50 mm jest w stanie zapewnić szczelność w środowisku powietrza i próżni. W praktyce stosowane są różne kształty występu uszczelniającego. Najczęściej jest to: trapez niesymetryczny i prostokąt. Większe wartości ciśnienia krytycznego otrzymywane są w przypadku trapezu niesymetrycznego, ze względu na wyższą wartość pola magnetycznego w regionie występu. Z kolei kształt prostokąta zajmuje mniej miejsca (wymiar w kierunku osiowym wału). Jest to też z technologicznego punktu widzenia łatwiejszy kształt do wytworzenia. Ma to szczególne znaczenie, gdy występy mają być wykonane na nabiegunniku, a nie na wale. Uszczelnienia z cieczą magnetyczną cechuje pozornie prosta konstrukcja. W przypadku ich projektowania potrzebna jest jednak obszerna wiedza z zakresu konstrukcji, technologii, magnetyzmu, właściwości cieczy magnetycznych.
Uszczelnienia z cieczą magnetyczną mogą pracować w przypadku ciśnień nieprzekraczających 3,5 MPa. Konstrukcja w tym przypadku jest jednak bardzo skomplikowana i zajmuje dużo miejsca. Najczęściej ciśnienie robocze uszczelnianego czynnika wynosi nie więcej niż kilka barów. W sprzyjających warunkach mogą pracować przez ponad 10 lat bez potrzeby wykonywania przeglądów i bieżących napraw. Małe tarcie umożliwia osiąganie wysokich prędkości obrotowych do 10 000 obr/min. Temperatura pracy uszczelnienia w zależności od rodzaju ferrocieczy, zastosowanego systemu chłodzenia może wahać się w zakresie od -100 do 200°C.
Znane jest z opisu patentowego PL221559 uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego, które na wale ma osadzone nabiegunniki ruchome o przekroju w kształcie litery „L”, a w obudowie umieszczone są nabiegunniki nieruchome również o takim samym przekroju, obie pary nabiegunników przedzielone są magnesami trwałymi spolaryzowanymi osiowo, przy czym magnesy są ustawione względem nabiegunników w układzie biegunów jeden S-N, a drugi N-S , również na wale osadzona jest tulejka kołnierzowa o przekroju poprzecznym w kształcie litery „E”, przylegająca do nabiegunnika ruchomego, która wraz z pokrywą przymocowaną do obudowy tworzy uszczelnienie labiryntowe osiowe, natomiast ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy walcowymi powierzchniami zewnętrznymi nabiegunników ruchomych a walcowymi powierzchniami wewnętrznymi nabiegunników nieruchomych, przy czym nabiegunniki ruchome lub nieruchome posiadają występy uszczelniające, które w przypadku nabiegunników nieruchomych znajdują się na ich walcowych powierzchniach wewnętrznych, a w przypadku nabiegunników ruchomych na ich walcowych powierzchniach zewnętrznych.
Znane jest też z opisu patentowego PL222967 wielostopniowe uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego, w którym jeden magnes osadzony jest w obudowie i przylega z jednej strony do zewnętrznego pierścienia łożyska, a z drugiej strony do nabiegunnika również osadzonego w obudowie, z występami uszczelniającymi wykonanymi na jego wewnętrznej powierzchni walcowej, natomiast drugi magnes osadzony jest na wale i przylega z jednej strony do wewnętrznego pierścienia łożyska, a z drugiej strony do nabiegunnika w postaci kształtowej tulei kołnierzowej również osadzonej na wale, która na zewnętrznej powierzchni walcowej ma występy uszczelniające, zaś na powierzchni bocznej kołnierza ma wykonane wnęki, które z występami wykonanymi na bocznej powierzchni pokrywy, przymocowanej do obudowy tworzą uszczelnienie labiryntowe osiowe, przy czym jeden magnes jest usytuowany w układzie biegunów N-S, a drugi magnes w układzie biegunów S-N względem łożyska tocznego lub odwrotnie. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika nieruchomego i nabiegunnika ruchomego.
Z opisu patentowego PL223192 znane jest również uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną dla łożyska tocznego, które charakteryzuje się tym, że w pokrywie przymocowanej do obudowy, osadzony jest jeden magnes trwały wraz z wielokrawędziowym nabiegunnikiem nieruchomym, a na wale osadzona jest tuleja kołnierzowa, której kołnierz umieszczony jest z małym luzem osiowym względem nabiegunnika nieruchomego i z małym luzem promieniowym względem wewnętrznej powierzchni walcowej gniazda pokrywy. Ponadto na walcowej powierzchni tulei kołnierzowej od strony łożyska, osadzony jest drugi magnes trwały wraz z wielokrawędziowym nabiegunnikiem ruchomym. Ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika nieruchomego a zewnętrzną powierzchnią walcową tulei kołnierzowej oraz w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi nabiegunnika ruchomego a wewnętrzną powierzchnią walcową gniazda pokrywy.
Z kolei w opisie patentowym PL225165 przedstawiono uszczelnienie ochronne z cieczą magnetyczną, zwłaszcza dla łożyska tocznego zawierające dwa pierścienie nośne zewnętrzny i wewnętrzny o przekroju poprzecznym w kształcie litery „L” połączone ze sobą „na zakładkę” i osadzone nieruchomo w obudowie, tulejkę kołnierzową osadzoną na wale, pierścieniowe magnesy trwałe spolaryzowane osiowo i ciecz magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że jedna para magnesów trwałych przedzielona niemagnetyczną przekładką osadzona jest w wewnętrznym pierścieniu nośnym i przylega do jego bocznej ścianki prostopadłej do osi wału, a druga para magnesów trwałych przedzielona niemagnetyczną przekładką również umocowana jest w wewnętrznym pierścieniu nośnym i przylega do bocznej ścianki zewnętrznego pierścienia nośnego, prostopadłej do osi wału, przy czym magnesy położone po obu stronach kołnierza, nad przekładkami skierowane są biegunami jednoimiennymi N (lub S) do bocznych powierzchni kołnierza tulejki kołnierzowej, a magnesy położone po obu stronach kołnierza, pod przekładkami skierowane są biegunami jednoimiennymi S (lub N) do bocznych powierzchni kołnierza tulejki, a ponadto kołnierz tulejki kołnierzowej umieszczony jest z luzem wewnątrz komory utworzonej przez płaskie powierzchnie czołowe obu par magnesów trwałych i cylindryczną ściankę wewnętrznego pierścienia nośnego, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach osiowych, utworzonych pomiędzy powierzchniami czołowymi magnesów i przekładek a bocznymi powierzchniami kołnierza tulejki kołnierzowej oraz w szczelinie promieniowej utworzonej pomiędzy cylindryczną powierzchnią kołnierza tulejki kołnierzowej a cylindryczną ścianką wewnętrznego pierścienia nośnego.
Istota uszczelnienia według wynalazku, zawierającego tulejkę kołnierzową, wielokrawędz iowy nabiegunnik, magnesy trwałe o przekroju poprzecznym ceowym, ciecz magnetyczną i pokrywę, polega na tym, że tulejka kołnierzowa z kołnierzem skierowanym w stronę wału umocowana jest w obudowie, a wielokrawędziowy nabiegunnik w kształcie tulejki kołnierzowej z kołnierzem skierowanym w stronę obudowy osadzony jest na wale i posiada występy uszczelniające usytuowane na zewnętrznej walcowej powierzchni kołnierza nabiegunnika. W obustronnych gniazdach powstałych pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami wielokrawędziowego nabiegunnika oraz powierzchniami bocznymi kołnierza tulejki kołnierzowej i powierzchniami bocznymi kołnierza nabiegunnika umieszczone są magnesy trwałe o przekroju poprzecznym ceowym z ramionami skierowanymi w stronę powierzchni bocznych kołnierza tulejki kołnierzowej i powierzchni bocznych kołnierza nabiegunnika, przy czym ramiona dolne stanowią bieguny S, a ramiona górne - bieguny N magnesów. Ponadto, magnesy trwałe osadzone na zewnętrznych walcowych powierzchniach wielokrawędziowego nabiegunnika przylegają końcami dolnych ramion magnesów (biegunami S) do bocznych powierzchni kołnierza nabiegunnika, a pomiędzy końcami górnych ram ion magnesów (biegunami N) i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza tulejki kołnierzowej występują szczeliny osiowe, zaś pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami górnych ramion magnesów trwałych występują luzy promieniowe. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach promieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi na walcowej powierzchni kołnierza wielokrawędziowego nabiegunnika a wewnętrzną cylindryczną powierzchnią kołnierza tulejki kołnierzowej oraz w szczelinach osiowych utworzonych pomiędzy końcami biegunów N magnesów trwałych i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza tulejki kołnierzowej. Korzystnym jest, gdy wielokrawęd ziowy nabiegunnik w kształcie tulejki kołnierzowej z kołnierzem skierowanym w stronę wału umocowany jest w obudowie i posiada występy uszczelniające usytuowane na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni kołnierza nabiegunnika, a tulejka kołnierzowa z kołnierzem skierowanym w stronę obudowy osadzona jest na wale. W obustronnych gniazdach powstałych pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami wielokrawędziowego nabiegunnika a zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej oraz powierzchniami bocznymi kołnierza nabiegunnika i powierzchniami bocznymi kołnierza tulejki kołnierzowej, umieszczone są magnesy trwałe o przekroju poprzecznym ceowym z ramionami skierowanymi w stronę powierzchni bocznych kołnierza nabiegunnika i powierzchni bocznych kołnierza tulejki kołnierzowej, przy czym ramiona dolne stanowią bieguny N, a ramiona górne bieguny S magnesów. Ponadto, magnesy trwałe osadzone na wewnętrznych cylindrycznych powierzchniach wielokrawędziowego nabiegunnika przylegają końcami górnych ramion magnesów (biegunami S) do bo cznych powierzchni kołnierza nabiegunnika, a pomiędzy końcami dolnych ramion magnesów (biegunami N) i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza tulejki kołnierzowej występują szczeliny osiowe, zaś pomiędzy zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej i wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami dolnych ramion magnesów trwałych występują luzy promieniowe. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach promieniowych utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni kołnierza wielokrawędziowego nabiegunnika a zewnętrzną walcową powierzchnią kołnierza tulejki kołnierzowej oraz w szczelinach osiowych utworzonych pomiędzy końcami biegunów N magnesów trwałych a wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza tulejki kołnierzowej.
Tego rodzaju uszczelnienie zwiększa pewność działania układu i skutecznie zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń do wnętrza łożyska.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju wzdłużnym, przy czym fig. 1 przedstawia wersję uszczelnienia, na której tulejka kołnierzowa z kołnierzem skierowanym w stronę wału umocowana jest w obudowie, a wielokrawędziowy nabiegunnik w kształcie tulejki kołnierzowej z kołnierzem skierowanym w stronę obudowy osadzony jest na wale, a fig. 2 przedstawia uszczelnienia, na której wielokrawędziowy nabiegunnik w kształcie tulejki kołnierzowej z kołnierzem skierowanym w stronę wału umocowany jest w obudowie, zaś tulejka kołnierzowa z kołnierzem skierowanym w stronę obudowy osadzona jest na wale.
Wykaz oznaczeń na rysunku:
- wał,
- obudowa,
- łożysko toczne,
- tulejka kołnierzowa, 4a - kołnierz,
- tulejka kołnierzowa, 5a - kołnierz, , 7 - magnesy trwałe,
- ciecz magnetyczna,
- pierścień uszczelniający typu „O”,
- pierścień osadczy sprężynujący,
- pokrywa, δ8 - szczelina osiowa, δr - szczelina promieniowa, Φ1, Φ2 - zamknięte obwody magnetyczne
I. Przykład
Uszczelnienie łożyska tocznego 3 składa się z tulejki kołnierzowej 4, wielokrawędziowego nabiegunnika w postaci tulejki kołnierzowej 5, magnesów trwałych 6, 7 o przekroju poprzecznym ceowym, cieczy magnetycznej 8 i pokrywy 11. Tulejka kołnierzowa 4 z kołnierzem 4a skierowanym w stronę wału 1 umocowana jest w obudowie 2, a tulejka kołnierzowa 5 z kołnierzem 5a skierowanym w stronę obudowy 2 osadzony jest na wale 1 i posiada występy uszczelniające usytuowane na zewnętrznej walcowej powierzchni kołnierza 5a. W obustronnych gniazdach powstałych pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej 4 i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej 5 oraz powierzchniami bocznymi kołnierza 4a tulejki kołnierzowej 4 i powierzchniami bocznymi kołnierza 5a umieszczone są magnesy trwałe 6, 7 o przekroju poprzecznym ceowym z ramionami skierowanymi w stronę powierzchni bocznych kołnierza 4a i powierzchni bocznych kołnierza 5a, przy czym ramiona dolne stanowią bieguny S, a ramiona górne bieguny N magnesów trwałych 6, 7. Ponadto, magnesy trwałe 6, 7 osadzone na zewnętrznych walcowych powierzchniach tulejki kołnierzowej 5, przylegają końcami dolnych ramion magnesów (biegunami S) do bocznych powierzchni kołnierza 5a, a pomiędzy końcami górnych ramion magnesów (biegunami N) i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza 4a występują szczeliny osiowe δα, zaś pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej 4 i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami górnych ramion magnesów trwałych 6, 7 występują luzy promieniowe. Ciecz magnetyczna 8 znajduje się w szczelinach promieniowych δr utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi na walcowej powierzchni kołnierza 5a i wewnętrzną cylindryczną powierzchnią kołnierza 4a oraz w szczelinach osiowych δa utworzonych pomiędzy końcami biegunów N magnesów trwałych 6, 7 i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza 4a. Pierścień osadczy sprężynujący 10 ustala położenie tulejki kołnierzowej 5 na wale 1, a pokrywa 11 mocuje tulejkę kołnierzową 4 w obudowie 2.
II. P r z y k ł a d
Uszczelnienie ma wielokrawędziowy nabiegunnik w postaci tulejki kołnierzowej 5 z kołnierzem 5a, skierowanym w stronę wału 1 umocowany w obudowie 2 i posiada występy uszczelniające usytuowane na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni kołnierza 5a, a tulejka kołnierzowa 4 z kołnierzem 4a skierowanym w stronę obudowy 2 osadzona jest na wale 1. W obustronnych gniazdach powstałych pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej 5 i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej 4 oraz powierzchniami bocznymi kołnierza 5a i powierzchniami bocznymi kołnierza 4a umieszczone są magnesy trwałe 6, 7 o przekroju poprzecznym ceowym z ramionami skierowanymi w stronę powierzchni bocznych kołnierza 5a i kołnierza 4a, przy czym ramiona dolne stanowią bieguny N, a ramiona górne bieguny S magnesów trwałych 6, 7. Ponadto, magnesy trwałe 6, 7 osadzone na wewnętrznych cylindrycznych powierzchniach tulejki kołnierzowej 5 przylegają końcami górnych ramion (biegunami S) do bocznych powierzchni kołnierza 5a, a pomiędzy końcami dolnych ramion magnesów (biegunami N) i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza 4a tulejki występują szczeliny osiowe δa, zaś pomiędzy zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej 4 i wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami dolnych ramion magnesów trwałych 6, 7 występują luzy promieniowe. Ciecz magnetyczna 8 znajduje się w szczelinach promieniowych δr, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni kołnierza 5a a zewnętrzną walcową powierzchnią kołnierza 4a oraz w szczelinach osiowych δa, utworzonych pomiędzy końcami biegunów N magnesów trwałych 6, 7 i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza 4a. W obu wersjach uszczelnienia zamknięte obwody magnetyczne Φ1, Φ2 utworzone są przez tulejkę kołnierzową 4, tulejkę kołnierzową 5, magnesy trwałe 6, 7 i ciecz magnetyczną 8. Pierścienie uszczelniające 9 typu „O” uszczelniają powierzchnie styku ramion magnesów trwałych 6, 7 z tulejką kołnierzową 5. Pierścień osadczy sprężynujący 10 ustala położenie tulejki kołnierzowej 4 na wale 1, a pokrywa 11 mocuje tulejkę kołnierzową 5 w obudowie 2.
W warunkach eksploatacji uszczelnienia według wynalazku, podstawową funkcję uszczelniającą spełnia uszczelnienie labiryntowe osiowo-promieniowe, utworzone przez tulejkę kołnierzową 4, tulejkę kołnierzową 5, magnesy trwałe 6, 7 oraz pokrywę 11. Ponadto dodatkowe bariery uszczelniające stanowi ciecz magnetyczna 8 utrzymywana w szczelinach osiowych δ8 i szczelinach pierścieniowych δr przez siły pola magnetycznego, które chronią łożysko toczne 3 przed wnikaniem zanieczyszczeń do jego wnętrza.

Claims (2)

1. Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną, zawierające tulejkę kołnierzową, wielokrawędziowy nabiegunnik, magnesy trwałe o przekroju poprzecznym ceowym, ciecz magnetyczną oraz pokrywę, znamienne tym, że tulejka kołnierzowa (4) z kołnierzem (4a) skierowanym w stronę wału (1) umocowana jest w obudowie (2), a wielokrawędziowy nabiegunnik w postaci tulejki kołnierzowej (5) z kołnierzem (5a) skierowanym w stronę obudowy (2) osadzony jest na wale (1) i posiada występy uszczelniające usytuowane na zewnętrznej walcowej powierzchni kołnierza (5a), a w obustronnych gniazdach powstałych pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (4) i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (5) oraz powierzchniami bocznymi kołnierza (4a) tulejki i powierzchniami bocznymi kołnierza (5a) umieszczone są magnesy trwałe (6, 7) o przekroju poprzecznym ceowym z ramionami skierowanymi w stronę powierzchni bocznych kołnierza (4a) tulejki i kołnierza (5a), przy czym ramiona dolne stanowią bieguny S, a ramiona górne bieguny N magnesów trwałych (6, 7), a ponadto, magnesy trwałe (6, 7) osadzone na zewnętrznych walcowych powierzchniach tulejki kołnierzowej (5) przylegają końcami dolnych ramion magnesów biegunami S do bocznych powierzchni kołnierza (5a), a pomiędzy końcami górnych ramion magnesów biegunami N i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza (4a) występują szczeliny osiowe (δa), zaś pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (4) i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami górnych ramion magnesów trwałych (6, 7) występują luzy promieniowe, a ciecz magnetyczna (8) znajduje się w szczelinach promieniowych (δr) utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi na walcowej powierzchni kołnierza (5a) a wewnętrzną cylindryczną powierzchnią kołnierza (4a) tulejki oraz w szczelinach osiowych (δa) utworzonych pomiędzy końcami biegunów N magnesów trwałych (6, 7) i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza (4a).
2. Uszczelnienie według zastrz. 1 znamienne tym, że ma kołnierz (5a) skierowany w stronę wału (1) umocowany w obudowie (2) i posiada występy uszczelniające usytuowane na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni kołnierza (5a), a kołnierz (4a) skierowanym w stronę obudowy (2) osadzony jest na wale (1), przy czym w obustronnych gniazdach powstałych pomiędzy wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (5) i zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (4) usytuowane są magnesy trwałe (6, 7) o przekroju poprzecznym ceowym, przy czym ramiona dolne stanowią bieguny N, a ramiona górne bieguny S magnesów trwałych (6, 7), a ponadto magnesy trwałe (6, 7) osadzone na wewnętrznych cylindrycznych powierzchniach tulejki kołnierzowej (5) przylegają końcami górnych ramion magnesów biegunami S do bocznych powierzchni kołnierza (5a), zaś pomiędzy końcami dolnych ramion magnesów biegunami N i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza (4a) występują szczeliny osiowe (δa), zaś pomiędzy zewnętrznymi walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej (4) i wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami dolnych ramion magnesów trwałych (6, 7) występują luzy promieniowe, a ciecz magnetyczna (8) znajduje się w szczelinach promieniowych (δr), utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi na wewnętrznej cylindrycznej powierzchni kołnierza (5a) i zewnętrzną walcową powierzchnią kołnierza (4a) oraz w szczelinach osiowych (δa), utworzonych pomiędzy końcami biegunów N magnesów trwałych (6, 7) i wgłębieniami na bocznych powierzchniach kołnierza (4a).
PL433470A 2020-04-06 2020-04-06 Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną PL242027B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433470A PL242027B1 (pl) 2020-04-06 2020-04-06 Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL433470A PL242027B1 (pl) 2020-04-06 2020-04-06 Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL433470A1 PL433470A1 (pl) 2021-10-11
PL242027B1 true PL242027B1 (pl) 2023-01-09

Family

ID=78057985

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL433470A PL242027B1 (pl) 2020-04-06 2020-04-06 Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242027B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL433470A1 (pl) 2021-10-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6861730B2 (ja) しゅう動部品
CN102537367B (zh) 一种磁流体轴密封装置
CN103180643B (zh) 利用了磁性流体的密封装置
JP5745516B2 (ja) ころがり軸受
US3612549A (en) Pressure seal
CN206320302U (zh) 旋转及往复滑动的磁流体密封装置
Ochoński Dynamic sealing with magnetic fluids
JP6029241B2 (ja) 磁性流体シール装置
PL242027B1 (pl) Uszczelnienie ochronne łożyska tocznego z cieczą magnetyczną
CN112963538A (zh) 一种磁粉与磁性液体组合密封装置
JP5894045B2 (ja) 密封構造
CN206320304U (zh) 同心多轴磁流体密封结构
PL208615B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
Ochonski New designs of magnetic fluid exclusion seals for rolling bearings
PL233831B1 (pl) Obrotowe uszczelnienie odsrodkowe z ciecza magnetyczna
JP2015117755A (ja) ころがり軸受
PL236182B1 (pl) Kołnierzowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną wałów obrotowych
PL218346B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL238823B1 (pl) Przepust wału obrotowego z wielostopniowymi uszczelnieniami ferromagnetycznymi
PL236180B1 (pl) Wielowystępowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla niemagnetycznych wałów
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL236179B1 (pl) Wielowystępowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla niemagnetycznych wałów
PL220231B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna
PL210736B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału pionowego
PL242020B1 (pl) Przepust wału z uszczelnieniem z cieczą magnetyczną