PL241625B1 - Kompozycja na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania - Google Patents

Kompozycja na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania Download PDF

Info

Publication number
PL241625B1
PL241625B1 PL430179A PL43017919A PL241625B1 PL 241625 B1 PL241625 B1 PL 241625B1 PL 430179 A PL430179 A PL 430179A PL 43017919 A PL43017919 A PL 43017919A PL 241625 B1 PL241625 B1 PL 241625B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chitosan
deep eutectic
eutectic mixture
weight
lactic acid
Prior art date
Application number
PL430179A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430179A1 (pl
Inventor
Ewelina Jakubowska
Magdalena Gierszewska
Jacek Nowaczyk
Ewa Olewnik-Kruszkowska
Original Assignee
Univ Mikolaja Kopernika W Toruniu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Mikolaja Kopernika W Toruniu filed Critical Univ Mikolaja Kopernika W Toruniu
Priority to PL430179A priority Critical patent/PL241625B1/pl
Publication of PL430179A1 publication Critical patent/PL430179A1/pl
Publication of PL241625B1 publication Critical patent/PL241625B1/pl

Links

Landscapes

  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Manufacture Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest kompozycja chitozanowa z dodatkiem mieszaniny głęboko eutektycznej zawierającej cholinę i kwas organiczny charakteryzująca się tym, że zawiera od 40% do 80% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej powstałej ze zmieszania i ogrzewania w temperaturze od 40°C do 90°C chlorku choliny i kwasu malonowego lub mlekowego, w stosunku molowym 1:1. Zgłoszenie obejmuje też sposób otrzymywania biodegradowalnej kompozycji chitozanowej charakteryzującej się tym, że do roztworu chitozanu w roztworze kwasu organicznego o stężeniu 0,1 - 5% w/v dodaje się metodą rozpuszczalnikową od 40 do 80% wagowych ochłodzonej mieszaniny głęboko eutektycznej otrzymanej przez zmieszanie i ogrzewanie w temperaturze od 40°C do 90°C chlorku choliny i kwasu organicznego, korzystnie kwasu malonowego lub mlekowego, aż do osiągnięcia stanu jednorodnej cieczy, następnie całość miesza się w temperaturze pokojowej w ciągu 2 - 10 h po czym wylewa się lub nakłada na płaską powierzchnię i suszy w temperaturze od 25°C do 60°C do odparowania rozpuszczalnika.

Description

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja na bazie chitozanu z dodatkiem mieszaniny głęboko eutektycznej oraz sposób jej wytwarzania, zwłaszcza dla uzyskiwania błon i folii, które mają zastosowanie m.in. jako materiał biodegradowalny do opakowań do produktów spożywczych i folii ochronnych dla żywności.
Chitozan to nietoksyczny, biodegradowalny polimer polikationowy o niskiej immunogenności, otrzymywany w wyniku alkalicznej N-deacetylacji chityny, otrzymywanej z egzoszkieletów skorupiaków. Materiał ten charakteryzuje się wysoką pojemnością sorpcyjną i właściwościami bakteriobójczymi, co czyni go obiecującym materiałem do produkcji różnego typu filmów polimerowych do zastosowań spożywczych czy medycznych. Poważnym ograniczeniem w szerszym stosowaniu chitozanu jako materiału opakowaniowego są niekorzystne właściwości mechaniczne, zwłaszcza jego kruchość. W celu aplikacji chitozanu do produkcji materiałów opakowaniowych, czy opatrunkowych niezbędne jest stosowanie plastyfikatorów.
Z opisów patentowych CN101864082A oraz PL222739B1 znane są metody wytwarzania filmów/folii chitozanowych z roztworów wodnych. W celu poprawy właściwości mechanicznych filmów jako plastyfikator dodaje się glicerol, sorbitol lub glikol propylenowy. Jednak we wskazanych przypadkach otrzymywane były układy hydrożelowe lub suche membrany. Te ostatnie charakteryzują się dużą kruchością, co wyklucza ich stosowanie w przemyśle opakowaniowym. Wadą filmów chitozanowych z dodatkiem wspomnianych plastyfikatorów jest ich niewystarczająca stabilność. Stwierdzono, iż w wyniku migracji bądź parowania plastyfikatora filmy te, po kilku tygodniach, tracą swoje pierwotne właśc iwości mechaniczne.
Mieszaniny głęboko eutektyczne to mieszaniny dwóch lub więcej składników połączonych ze sobą na drodze reakcji kompleksowania akceptora wiązania wodorowego (np. czwartorzędowych soli amoniowych lub fosfoniowych) z odpowiednim donorem wiązania wodorowego (np. mocznik, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, glicerol itd.). Z opisu patentowego CN108078872 znana jest metoda wytwarzania „naturalnych” mieszanin głęboko eutektycznych, w których jako donory wiązania wodorowego wymieniono glicerynę, kwas cytrynowy, mocznik, kwas maleinowy i ksylitol, zaś jako akceptor wiązania wodorowego wskazano chlorek choliny, glicynę i L-prolinę. Otrzymane mieszaniny głęboko eutektyczne stosowane jako konserwanty hamują rozwój bakterii. Jako czynnik uplastyczniający suchy film lub folię z chitozanu zastosowano tu mieszaninę chlorku choliny i jednego z kwasów organicznych (np. kwas szczawiowy, malonowy, cytrynowy).
Z publikacji A.C. Galvis-Sanchez, M. Cidalia R. Castro, K. Biernacki, M.P. Gonęalves, H.K.S. Souz. Food Hydrocolloids 82 (2018) znany jest sposób wykorzystania chlorku choliny oraz kwasów organicznych na przykład kwasu malonowego, kwasu cytrynowego czy kwasu mlekowego jako naturalnych mieszanin głęboko eutektycznych (NADES) w celu uplastycznienia filmów chitozanowych. Metoda polega na tym, że na początku chlorek choliny suszono przez 24 h w temperaturze 70°C, następnie dodano kwas malonowy lub kwas mlekowy albo kwas cytrynowy w stosunku molowym 1 : 1 w celu otrzymania różnych mieszanin głęboko eutektycznych. Mieszaniny ogrzewano w 80°C aż do uzyskania klarownej cieczy, po czym pozostawiono je do ostygnięcia w temperaturze pokojowej. W celu otrzymania filmów chitozanowych mieszano uprzednio osuszony proszek chitozanu (suszony przez co najmniej 24 h w temperaturze 60°C) z otrzymanymi różnymi mieszaninami głęboko eutektycznymi przy użyciu moździerza i tłuczka przez 15 minut. Stosunek mieszanin chitozan/NADES dla wszystkich preparatów wynosił 70/30 (w/w). Następnie tak przygotowane zaprawy umieszczono w piecu w temperaturze 80°C na 30 minut. Po tym czasie zaprawę usunięto z pieca i dodano wodny roztwór kwasu octowego (3% w/w) i mieszano ręcznie przez 15 minut. Stosunek chitozan/kwas octowy był utrzymywany na stałym poziomie 25/75 (w/w) dla wszystkich preparatów. W dalszej kolejności otrzymane materiały prasowano na gorąco w okrągłych formach w temperaturze 110°C i przy odpowiednim obciążeniu między płytami ze stali nierdzewnej. Gorące filmy chitozanowe studzono następnie między płytami ok. 20 minut. Po tym czasie przechowywano je w wilgotności względnej 53%(R.H.) i temperaturze 25°C przez co najmniej 72 godziny. Przedstawiona powyżej metoda formowania termokompresyjnego jest bardzo czasochłonna i wieloetapowa.
W publikacji Almeida C.M.R. i in., „The role of choline chloride-based deep eutectic solvent and curcumin on chitosan films properties” Food Hydrocolloids 81 (2018) 456-466 ujawniono zastosowanie DES składającego się z chlorku choliny oraz kwasu mlekowego w stosunku 1 : 1, w filmach chitozanowych. Zbadano wpływ różnych zawartości DES w zakresie od 0-30%, na mechaniczne, optyczne właściwości folii chitozanowych.
PL 241 625 B1
Nieoczekiwanie okazało się, że zwiększenie stężenia mieszaniny głęboko eutektycznej chlorku choliny i kwasu mlekowego w stosunku 1 : 1 do ilości 40-80% wagowych znacznie poprawia właściwości mechaniczne folii chitozanowych.
Istotą wynalazku jest kompozycja chitozanowa z dodatkiem mieszanin głęboko eutektycznych jako plastyfikatora oraz sposób wytwarzania biodegradowalnych filmów/folii na bazie kompozycji chitozanowej z dodatkiem mieszanin głęboko eutektycznych metodą rozpuszczalnikową.
Kompozycja chitozanowa według wynalazku charakteryzuje się tym, że otrzymana jest z roztworu chitozanu w kwasie organicznym o stężeniu 0,1-5% w/v i z mieszaniny głęboko eutektycznej w ilości 40-80% wagowych otrzymanej przez zmieszanie i ogrzewanie w temperaturze 40-90°C chlorku choliny i kwasu mlekowego, w stosunku molowym 1 : 1, aż do osiągnięcia stanu jednorodnej cieczy, po czym całość jest mieszana w temperaturze pokojowej w ciągu 2-10 h.
Sposób wytwarzania według wynalazku filmów/folii chitozanowych z dodatkiem mieszanin głęboko eutektycznych jako plastyfikatorów metodą rozpuszczalnikową składa się z kilku etapów. Do roztworu chitozanu otrzymanego przez rozpuszczenie go w wodnym roztworze niskocząsteczkowego kwasu organicznego (pH <6,5) dodaje się jako plastyfikator mieszaninę głęboko eutektyczną, ochłodzoną do temperatury pokojowej. Przygotowanie mieszaniny głęboko eutektycznej polega na zmieszaniu chlorku choliny stosowanej jako czwartorzędowa sól amoniowa (akceptor wiązania wodorowego) z kwasem organicznym (jako donorem wiązania wodorowego), zachowując stosunek molowy składników 1 : 1. Następnie mieszaninę miesza się, ogrzewając ją i utrzymując w stałej temperaturze w zakresie 40-90°C, aż do osiągnięcia stanu jednorodnej cieczy. Korzystny dodatek plastyfikatora wynosi od 40 do 80% wagowych. Najbardziej korzystnie, gdy wynosi on 50% wagowych w przypadku plastyfikatora uzyskanego z dodatkiem kwasu mlekowego. Całość miesza się w temperaturze pokojowej w ciągu 2-10 h. Następnie otrzymany roztwór wylewa się lub nakłada na płaską powierzchnię i suszy w temperaturze 25-60°C, do momentu odparowania rozpuszczalnika.
Sposób według wynalazku został bliżej przedstawiony w niżej podanych przykładach, nie ograniczając jego zakresu ochrony.
Przykład 1.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 2,0253 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 20% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 3,8896 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 2,5104 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 80% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej. Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml roztworu chitozanu i miesza.
P r z y k ł a d 2.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 3,0380 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 30% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 3,4016 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 2,1968 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 70% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej.
Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml roztworu chitozanu i miesza.
Przykład 3.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 4,0506 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 40% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń.
PL 241 625 B1
Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się 2,9172 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 1,8828 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 60% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej. Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml odpowiedniego roztworu chitozanu i miesza.
Przykład 4.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 5,0633 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 50% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń.
Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 2,4310 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 1,5690 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 50% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej.
Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml odpowiedniego roztworu chitozanu i miesza.
P r z y k ł a d 5.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 6,0759 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 60% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń.
Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 1,9448 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 1,2552 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 40% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej.
Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml odpowiedniego roztworu chitozanu i miesza.
P r z y k ł a d 6.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 2,0253 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 20% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 3,8896 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 2,5104 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 80% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej. Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml roztworu chitozanu. Po 5 h mieszania w temperaturze pokojowej mieszaninę wylewa się na szalkę o średnicy 20 cm i suszy w temperaturze 25°C przez 7 dni.
Przykład 7.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 3,0380 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 30% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 3,4016 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 2,1968 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 70% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do
PL 241 625 Β1 temperatury pokojowej. Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml roztworu chitozanu. Po 5 h mieszania w temperaturze pokojowej mieszaninę wylewa się na szalkę o średnicy 20 cm i suszy w temperaturze 25°C przez 7 dni.
Przykład 8.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 4,0506 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 40% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się 2,9172 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 1,8828 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 : 1 (dla późniejszego uzyskania 60% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej. Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml odpowiedniego roztworu chitozanu. Po 5 h mieszania w temperaturze pokojowej mieszaninę wylewa się na szalkę o średnicy 20 cm i suszy w temperaturze 25°C przez 7 dni.
Przykład 9.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 5,0633 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 50% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 2,4310 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h. oraz 1,5690 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 :1 (dla późniejszego uzyskania 50% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej. Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml odpowiedniego roztworu chitozanu. Po 5 h mieszania w temperaturze pokojowej mieszaninę wylewa się na szalkę o średnicy 20 cm i suszy w temperaturze 25°C przez 7 dni.
Przykład 10.
Do kolby stożkowej o pojemności 1000 ml wsypuje się 6,0759 g chitozanu, wlewając 500 ml 2% (w/v) roztworu kwasu octowego (w celu uzyskania odpowiednio 60% wagowych chitozanu w końcowym filmie z dodatkiem uprzednio przygotowanej mieszaniny eutektycznej). Całość miesza się w temperaturze pokojowej 24 h, a następnie roztwór chitozanu sączy się przez lejek Schotta G1 w celu usunięcia zanieczyszczeń. Następnie do zlewki o pojemności 500 ml wprowadza się odpowiednio 1,9448 g chlorku choliny osuszonego w temperaturze 70°C przez 24 h oraz 1,2552 g kwasu mlekowego, zachowując stosunek molowy składników 1 :1 (dla późniejszego uzyskania 40% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej w filmie z dodatkiem chitozanu). Intensywnie mieszając, ogrzewa się mieszaninę w łaźni wodnej w temperaturze 60°C do uzyskania cieczy. Otrzymaną ciecz chłodzi się na powietrzu do temperatury pokojowej. Do zlewki zawierającej ochłodzoną mieszaninę głęboko eutektyczną wprowadza się 395 ml odpowiedniego roztworu chitozanu. Po 5 h mieszania w temperaturze pokojowej mieszaninę wylewa się na szalkę o średnicy 20 cm i suszy w temperaturze 25°C przez 7 dni.
Biodegradowalne folie chitozanowe z dodatkiem mieszaniny głęboko eutektycznej otrzymane powyżej opisaną metodą poddano badaniom wytrzymałościowym. Wartość modułu sprężystości (MY) otrzymanych folii chitozanowych zmniejszała się znacząco wraz ze wzrostem zawartości mieszaniny głęboko eutektycznej. Wyniki przedstawiono w poniższej tabeli:
Tabela 1
Wartości modułu sprężystości dla otrzymanych folii w zależności od zawartości mieszaniny głęboko eutektycznej otrzymanej z chlorku choliny i kwasu mlekowego
Zawartość mieszaniny głęboko eutektycznej [% wag.]
0 40 50 60 70 80
MY [MPa] 57.12 ± 1.24 31.22 ±2.54 19.01 ±1.04 7.09 ± 0.78 3.15 ± 1.02 1.32 ±0.24
PL 241 625 B1
Istotną zaletą sposobu według wynalazku jest prosta metoda otrzymywania folii/filmów chitozanowych, korzystne właściwości mechaniczne otrzymanych materiałów oraz łatwa dostępność surowców. Ponadto, zarówno chitozan, jak i składniki mieszanin głęboko eutektycznych są związkami pochodzenia naturalnego, całkowicie bezpiecznymi dla człowieka i ulegającymi biodegradacji.

Claims (3)

1. Kompozycja chitozanowa z dodatkiem mieszaniny głęboko eutektycznej zawierającej cholinę i kwas mlekowy znamienna tym, że zawiera od 40% do 80% wagowych mieszaniny głęboko eutektycznej powstałej ze zmieszania i ogrzewania w temperaturze od 40°C do 90°C chlorku choliny i kwasu mlekowego, w stosunku molowym 1 : 1.
2. Sposób otrzymywania biodegradowalnej kompozycji chitozanowej według zastrz. 1 znamienny tym, że do roztworu chitozanu w roztworze kwasu mlekowego o stężeniu 0,1-5% w/v dodaje się metodą rozpuszczalnikową od 40 do 80% wagowych ochłodzonej mieszaniny głęboko eutektycznej otrzymanej przez zmieszanie i ogrzewanie w temperaturze od 40°C do 90°C chlorku choliny i kwasu mlekowego, aż do osiągnięcia stanu jednorodnej cieczy, następnie całość miesza się w temperaturze pokojowej w ciągu 2-10 h, po czym wylewa się lub nakłada na płaską powierzchnię i suszy w temperaturze od 25°C do 60°C do odparowania rozpuszczalnika.
3. Sposób według zastrz. 2 znamienny tym, że ilość dodanej mieszaniny głęboko eutektycznej otrzymanej z chlorku choliny i kwasu mlekowego wynosi 50% wagowych.
PL430179A 2019-06-07 2019-06-07 Kompozycja na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania PL241625B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430179A PL241625B1 (pl) 2019-06-07 2019-06-07 Kompozycja na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430179A PL241625B1 (pl) 2019-06-07 2019-06-07 Kompozycja na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430179A1 PL430179A1 (pl) 2020-12-14
PL241625B1 true PL241625B1 (pl) 2022-11-07

Family

ID=73727704

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430179A PL241625B1 (pl) 2019-06-07 2019-06-07 Kompozycja na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241625B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL430179A1 (pl) 2020-12-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5147344A (en) Hydrogel foams, and a process for their preparation
CN102604141B (zh) 一种制备季铵化壳聚糖络合碘的抗菌膜的方法
KR102368895B1 (ko) 접착제 조성물, 이를 포함하는 접착제 및 이의 제조방법
US20170009024A1 (en) Method for producing gel
JP7288108B2 (ja) 低エンドトキシンのキトサンの製造方法
KR20120104156A (ko) 항미생물제를 포함하는 입자
EP3275945B1 (en) Hydrogel-forming composition and high strength hydrogel formed from same
JP7075403B2 (ja) 多孔性ハイドロゲルシートの製造方法およびその製造方法により製造された多孔性ハイドロゲルシート
WO2017035450A1 (en) Moldable compositions and methods of using the same
JP7339378B2 (ja) 低エンドトキシンのキトサンの製造方法
Ianchis et al. Hydrogel-clay nanocomposites as carriers for controlled release
CN107771088A (zh) 多孔结构以及制备该多孔结构的方法
US6521243B2 (en) Ionic chitosan -iodine complexes: antiseptic hydrogels and wound healing promoters
JP2015511663A (ja) 低エンドトキシンのキトサン製造方法
CN103007342B (zh) 生物可降解医用磷酸三钙/γ-聚谷氨酸复合材料及其制备方法
RU2519220C1 (ru) Местное гемостатическое средство
PL241625B1 (pl) Kompozycja na bazie chitozanu oraz sposób jej wytwarzania
EP1743695A1 (en) Oxygen absorber composition
RU2656502C1 (ru) Способ получения биоразлагаемой пленки на основе хитозана и крахмала для медицины
CZ2010126A3 (cs) Suchá substance hydrogelu pro krytí ran a zpusob její prípravy
CN102204916B (zh) 一种含头孢美唑钠化合物的药物组合物及其制备方法
CN111333918A (zh) 一种双醛纳米纤维素/麦卢卡蜂蜜抗菌复合薄膜的制备方法
CN112831069A (zh) 一种果胶海藻酸复合保鲜膜及其制备和应用
CN101934090B (zh) 一种可注射型骨修复材料及其制备方法
Choi et al. A facile method to fabricate hydrogels from DMSO polymer gels via solvent exchange