PL240751B1 - Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą - Google Patents

Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą Download PDF

Info

Publication number
PL240751B1
PL240751B1 PL407920A PL40792014A PL240751B1 PL 240751 B1 PL240751 B1 PL 240751B1 PL 407920 A PL407920 A PL 407920A PL 40792014 A PL40792014 A PL 40792014A PL 240751 B1 PL240751 B1 PL 240751B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
permeable
load
bearing
pouring
Prior art date
Application number
PL407920A
Other languages
English (en)
Other versions
PL407920A1 (pl
Inventor
Bogusław Prokop
Original Assignee
Prokop Boguslaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prokop Boguslaw filed Critical Prokop Boguslaw
Priority to PL407920A priority Critical patent/PL240751B1/pl
Publication of PL407920A1 publication Critical patent/PL407920A1/pl
Publication of PL240751B1 publication Critical patent/PL240751B1/pl

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)
  • Floor Finish (AREA)

Abstract

System konstrukcji nośnych do zalewania wodoprzepuszczalną masą z naturalnego kruszywa i spoiwa żywicznego posiada perforowane lub żebrowane konstrukcje nośne, służące do zalewania wodoprzepuszczalną masą z naturalnego kruszywa i spoiwa żywicznego, które to elementy nośne służą do wytwarzania wodoprzepuszczalnych płyt, pokryw, odwodnień, schodów, mebli ogrodowych. Konstrukcje nośne (3) systemu mogą być wykonane z bocznymi ściankami ograniczającymi i odpowiednim dnem, tworząc formy, w które to formy bezpośrednio zalewana jest masa wodoprzepuszczalna (6) i po wystygnięciu tworzy gotowe "bloki", stanowiące wodoprzepuszczalne elementy odwodnień liniowych, schodów, mebli, gotowe pokrywy studzienek kanalizacyjno - odwadniających lub gotowe płyty chodnikowe/tarasowe.

Description

PL 240 751 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą z naturalnego kruszywa i spoiwa żywicznego.
Znana jest masa wodoprzepuszczalna składająca się z naturalnego kruszywa, np. kamieni i spoiwa poliuretanowego/epoksydowego/innego. Standardowo masa ta zalewana jest bezpośrednio na odpowiednio przygotowane powierzchnie gruntu np.: powierzchnię drogową, powierzchnię chodnikową lub inną.
Wadą znanego rozwiązania jest możliwość pękania przy dużych obciążeniach oraz przede wszystkim ograniczenia w zastosowaniu związane z umiejscowieniem (głównie płaskie ziemne powierzchnie).
Istota płytowej konstrukcji nośnej do zalewania wodoprzepuszczalną masą polega na tym, że perforowana lub żebrowana konstrukcja nośna z bocznymi ściankami i dnem, tworząca konstrukcję do zalewania materiału wodoprzepuszczalnego, posiada otwory perforacyjne i elementy wystające.
Korzystnie płytowa konstrukcja nośna może posiadać łączniki do połączenia z kolejnymi płytami oraz może posiadać nóżki do regulacji wysokości.
Płytowa konstrukcja nośna, służy do wykonywania trwałych i mocnych, wodoprzepuszczalnych elementów kamiennych, np.: płyt, odwodnień liniowych, pokryw studni i odpływów, schodów/podestów, mebli ogrodowych, etc.
Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą z naturalnego kruszywa i spoiwa żywicznego posiada perforowaną lub żebrowaną konstrukcję nośną służącą do zalewania wodoprzepuszczalną masą z naturalnego kruszywa i spoiwa żywicznego, który to element nośny służy do wytwarzania wodoprzepuszczalnych płyt, pokryw, odwodnień, schodów, mebli ogrodowych. Konstrukcje nośne systemu mogą być wykonane z bocznymi ściankami ograniczającymi i odpowiednim dnem, tworząc formy, w które to formy bezpośrednio zalewana jest masa wodoprzepuszczalną i po wystygnięciu tworzy gotowe „bloki” stanowiące wodoprzepuszczalne elementy odwodnień liniowych, schodów, mebli, gotowe pokrywy studzienek kanalizacyjno-odwadniających lub gotowe płyty chodnikowe/tarasowe. Konstrukcje nośne systemu mogą posiadać elementy wystające ze ścian bocznych lub dna, służące do lepszego zintegrowania masy wodoprzepuszczalnej z konstrukcją nośną. Konstrukcja nośna może być uzbrojona w nóżki regulacyjne i/lub łączniki, łączące poszczególne płyty ze sobą, aby się nie przesuwały. Pokrywy wodoprzepuszczalne mogą być wyposażone w zaślepione tulejki z otworami pozwalające na wprowadzenie elementów służących do podnoszenia pokrywy.
Bez płytowych konstrukcji nośnych wykonanie takich trwałych elementów samoistnych nie jest możliwe.
Przedmiot wynalazku przedstawiono na poszczególnych rysunkach, gdzie fig. 1 pokazuje płytową konstrukcję nośną do zalewania wodoprzepuszczalną masą, fig. 2 przedstawia połączenie dwóch płytowych konstrukcji nośnych zalanych materiałem wodoprzepuszczalnym.
Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą posiada perforowaną lub żebrowaną konstrukcję nośną 3 z otworami perforacyjnymi 4 i elementami wystającymi 5 oraz bocznymi ściankami i dnem, tworząc konstrukcję do zalewania materiału wodoprzepuszczalnego. Płytowa konstrukcja nośna może posiadać łączniki 1 do połączenia z kolejnymi płytami. Może też posiadać nóżki 2 do regulacji wysokości.
Konstrukcja nośna 3 może być wykonana z tworzywa sztucznego lub stali.
Płytową konstrukcję nośną zalaną materiałem wodoprzepuszczalnym można zastosować jako podstawę do wykonania każdego innego elementu (płyty, odwodnienia, pokrywy, itd.), a także jako dolną konstrukcję do zalewania dużych powierzchni, która ograniczy zużycie masy wodoprzepuszczalnej i jednocześnie znacząco zwiększy wytrzymałość tak powstałej nawierzchni.
Płyty wodoprzepuszczalne mogą służyć do odprowadzenia wody opadowej pod nawierzchnią tarasu/balkonu.
Konstrukcje nośne 3 systemu mogą być wykonane w różnych formach, np. z bocznymi ściankami ograniczającymi i odpowiednim dnem, w które to formy bezpośrednio zalewana jest masa wodoprzepuszczalną i po wystygnięciu tworzy gotowe „bloki” stanowiące elementy np. odwodnień liniowych, schodów, mebli czy też gotowe pokrywy studzienek kanalizacyjno-odwadniających lub płyt chodnikowych/tarasowych. Drugim sposobem budowy poszczególnych rozwiązań z użyciem konstrukcji nośnych 3 jest najpierw wykonanie w odrębnych formach samych oddzielnych „bloków” z masy wodoprzepuszczalnej, a następnie ułożenie ich na odpowiedniej konstrukcji nośnej 3 żebrowanej. Ewentualnie można również, w celu otrzymania gotowego elementu, wlać masę w konstrukcję nośną 3 żebrowaną, traktując

Claims (3)

  1. PL 240 751 B1 ją jak formę do zalewania, po uprzednim ułożeniu takiej formy na płaskiej powierzchni, w celu zablokowania spływu wlewanej masy wodoprzepuszczalnej. Konstrukcje nośne 3 żebrowane pozwalają na oszczędność materiału (tworzywo, stal) służących do ich wytworzenia. Można również, w celu zwiększenia wytrzymałości rozwiązania, zastosować system hybrydowy, czyli najpierw wykonać oddzielne „bloki” z masy wodoprzepuszczalnej wylewanej do zaprojektowanej konstrukcji nośnej 3 płyty wodoprzepuszczalnej, a następnie ułożyć tak powstałe „bloki” na odpowiedniej konstrukcji nośnej 3. Dodatkowym aspektem innowacyjności wynalazku jest propozycja zastosowania, podczas zalewania konstrukcji nośnej 3 masą wodoprzepuszczalną, przekładek z siatki zbrojeniowej, np.: z włókna szklanego, w celu zwiększenia wytrzymałości i elastyczności samej masy po zastygnięciu. Konstrukcje nośne 3 są tak skonstruowane, że poprzez różne elementy wystające 5 np. ze ścian bocznych czy dna lub poprzez odpowiednie (szarpane, jak np.: przebicie blachy gwoździem) wykonanie perforacji, zalewana masa wodoprzepuszczalną wczepia się i ściśle integruje z taką konstrukcją nośną 3. W razie potrzeby, konstrukcja nośna 3 płyty wodoprzepuszczalnej może być uzbrojona w nóżki 2 regulacyjne i/lub łączniki 1, łączące poszczególne płyty ze sobą, aby się nie przesuwały (fig. 2). Pokrywy wodoprzepuszczalne mogą być wyposażone np.: w zaślepione tulejki z otworami pozwalające na wprowadzenie elementów służących do podnoszenia pokrywy.
    Oczywiście wszystkie konstrukcje nośne 3 systemu są rozwiązaniami przykładowymi i można je rozwijać i modelować. Natomiast najważniejszym aspektem wynalazku jest idea zastosowania takich konstrukcji nośnych 3 do wytworzenia konkretnych (nieistniejących samoistnie) rozwiązań, jak np. pokrywa studni kanalizacyjnej z kamienną nawierzchnią, pozwalające połączyć niemożliwe dla zwykłych żeliwnych pokryw walory praktyczności (ciągłość nawierzchni - brak otworów), wytrzymałości (konstrukcje nośne), a przede wszystkim estetyki (piękna kamienna nawierzchnia).
    Najważniejsze zalety systemu to: przede wszystkim możliwość zbudowania takich elementów wodoprzepuszczalnych, które samoistnie nie występują (kamienne odwodnienie liniowe, kamienna pokrywa wodoprzepuszczalną, etc.), aspekt ekonomiczny (ogromna oszczędność masy wodoprzepuszczalnej przy jednoczesnym zwiększeniu wytrzymałości i zmniejszeniu grubości), aspekt estetyczny (np. wykonanie odwodnienia liniowego bez widocznych elementów stalowych - wkomponowanie naturalnych kamieni w powierzchnię polbruku, płytek, betonu, asfaltu, etc.) oraz zminimalizowanie ryzyka kradzieży ściekowych kratek i pokryw żeliwnych, zastąpionych przez kamienne.
    Płytowa konstrukcja nośna wodoprzepuszczalna zbudowana jest z konstrukcji nośnej 3 posiadającej otwory perforacyjne 4 oraz elementy wystające 5. Wodoprzepuszczalny materiał wypełnia konstrukcję nośną 3. Płytowe konstrukcje nośne mogą być łączone ze sobą łącznikiem 1. Mogą też posiadać nóżki 2 z regulacją. Płytową konstrukcję nośną pokazano na rysunkach według fig. 1 i fig. 2.
    Przykładowa płytowa konstrukcja nośna z masą wodoprzepuszczalną, może być zastosowana do hydroizolacji tarasu/balkonu.
    Kolejnymi przykładami jest wykorzystanie płytowych konstrukcji nośnych wodoprzepuszczalnych w systemie schodów/podestów.
    Przykładem zastosowania płytowej konstrukcji nośnej wodoprzepuszczalnej jest wytworzenie stolika ogrodowego.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą znamienna tym, że perforowana lub żebrowana konstrukcja nośna (3) z bocznymi ściankami i dnem tworząca konstrukcję do zalewania materiału wodoprzepuszczalnego, posiada otwory perforacyjne (4) i elementy wystające (5).
  2. 2. Płytowa konstrukcja nośna według zastrz. 1 znamienna tym, że może posiadać łączniki (1) do połączenia z kolejnymi płytami.
  3. 3. Płytowa konstrukcja nośna według zastrz. 1 znamienna tym, że może posiadać nóżki (2) do regulacji wysokości.
PL407920A 2014-04-16 2014-04-16 Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą PL240751B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407920A PL240751B1 (pl) 2014-04-16 2014-04-16 Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407920A PL240751B1 (pl) 2014-04-16 2014-04-16 Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL407920A1 PL407920A1 (pl) 2015-10-26
PL240751B1 true PL240751B1 (pl) 2022-05-30

Family

ID=54330422

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL407920A PL240751B1 (pl) 2014-04-16 2014-04-16 Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240751B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111501462A (zh) * 2020-04-24 2020-08-07 广州市新茵园林绿化管理有限公司 一种基于渗水板的地面系统施工方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL407920A1 (pl) 2015-10-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9255404B2 (en) Methods for producing precast pervious concrete panels
US20100205899A1 (en) Masonry sub-flooring
CN204875442U (zh) 人行道地砖及人行道
CN104947934B (zh) 楼板层的制造方法
JP2015031057A (ja) 舗装構造
US20140284844A1 (en) Precast Pervious Concrete Panels
RU2643055C1 (ru) Способ изготовления несущих трехслойных панелей
CA2720230C (en) Drainage system, apparatus, and method
DE19801123B4 (de) Fundamentaufbau sowie Sockelelement für die Verwendung darin
PL240751B1 (pl) Płytowa konstrukcja nośna do zalewania wodoprzepuszczalną masą
US20170247850A1 (en) Drainage element cover and composition for producing the same
KR102255652B1 (ko) 옹벽블록 및 그를 이용한 건축물시공방법
CN215906486U (zh) 一种预制混凝土透水路面板
JP5601648B2 (ja) 自由勾配兼用有底側溝
WO2009053185A2 (en) A self-supporting paving for outdoor use
KR102052890B1 (ko) 외단열 지붕 시스템 및 이를 이용한 시공방법
CN105926820A (zh) 一种预制梁钢承板电阻网片组合楼面的施工工法
CN105298041A (zh) 一种户外楼梯
RU172734U1 (ru) Торцовая конструкция для плоскостного сооружения
JP2000136502A (ja) 透水性ブロック及びその製造方法
JP5485231B2 (ja) 床パネルと床パネル製造装置
KR100556546B1 (ko) 소일 네일을 이용한 옹벽 축조 공법 및 그 블록 제조방법
US11162229B1 (en) Paver system
RU2572579C2 (ru) Конструкция перекрытия со встроенной трубой для отопления пола
JP2012207483A (ja) 排水構造舗装体