PL239447B1 - Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa - Google Patents

Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa Download PDF

Info

Publication number
PL239447B1
PL239447B1 PL431475A PL43147519A PL239447B1 PL 239447 B1 PL239447 B1 PL 239447B1 PL 431475 A PL431475 A PL 431475A PL 43147519 A PL43147519 A PL 43147519A PL 239447 B1 PL239447 B1 PL 239447B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydraulic
wheels
tedder
rake
attached
Prior art date
Application number
PL431475A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431475A1 (pl
Inventor
Krzysztof Jadwisieńczak
Stanisław Konopka
Original Assignee
Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie filed Critical Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie
Priority to PL431475A priority Critical patent/PL239447B1/pl
Publication of PL431475A1 publication Critical patent/PL431475A1/pl
Publication of PL239447B1 publication Critical patent/PL239447B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Machines (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Abstract

Przetrząsaczo - zgrabiarka kołowo palcowa składająca się z ramy nośnej, którą od dołu wsparto na trzech obrotowych słupicach zakończonych piastami, na których osadzono koła jezdne oraz rurowego zaczepu do łączenia go z dolnym zaczepem ciągnika charakteryzuje się tym, że na ramie nośnej (1) w mocowaniach wahliwych (7) osadzone są ramiona sterownicze (8) palcowych kół sprężynowych w 2/3 ich długości, a końce ramion sterowniczych (8) połączone są z listwą (10) nastawczą, która z kolei połączona jest z siłownikiem (11) dwustronnego działania oparty drugim końcem na ramie nośnej (1). Koła sprężynowe połączone są z mechanizmem wydźwigowym (12) napędzanym silnikiem hydraulicznym (13) przymocowanym do ramy nośnej (1), do której za pomocą drugiego siłownika (14) hydraulicznego dwustronnego działania przymocowana jest przegubowa ruchoma rama pomocnicza (15) z nabudowanym panelem sterowniczym (16). Do panelu sterowniczego (16) przymocowany jest trójsekcyjny rozdzielacz i manometry, przy czym siłowniki hydrauliczne (11, 14), silnik hydrauliczny (13) wraz z manometrami, połączone są przewodami hydraulicznymi, w obwodzie których zamontowano zawory zwrotne i zawór dławiący, a zewnętrzną instalację hydrauliczną przetrząsaczo - zgrabiarki zakończono szybkozłączkami.

Description

Przedmiotem wynalazku jest przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa, w której ręczne nastawy związane z jej sterowaniem zastąpiono płynnym działaniem układu hydraulicznego.
Maszyny przetrząsająco-zgrabiające konstruowane są jako wielofunkcyjne rozwiązania techniczne, tzn. wykonujące przetrząsanie i zgrabianie lub jako wyspecjalizowane - przeznaczone tylko do określonych zadań agrotechnicznych (zgrabiania lub tylko przetrząsania).
Przetrząsaczo-zgrabiarki w zależności od sposobu agregatowania z ciągnikiem dzielą się na przyczepiane i zawieszane na właściwych układach ciągnika. Poza tym, wyodrębnić można maszyny do przetrząsania i zgrabiania z biernymi i aktywnymi elementami roboczymi, uzyskującymi napęd od kół podporowych lub jezdnych maszyny lub wałka odbioru mocy ciągnika. Aktywne przetrząsaczo-zgrabiarki działają bardziej dynamicznie na pokos, w wyniku ruchu wirowego. Ruch ten uzyskiwany jest również dzięki układom montowanym w ciągniku. Przykładem takich przetrząsaczo-zgrabiarek są, między innymi, przetrząsaczo-zgrabiarki: karuzelowe oraz taśmowe,
Przetrząsaczo-zgrabiarki beznapędowe (bierne), ze względu na prostą budowę, zaliczane są do najbardziej rozpowszechnionych maszyn stosowanych przy pracach związanych z przygotowaniem siana lub zielonek w małych i średnich gospodarstwach. W rzeczywistości spotkać je można jako przyczepiane do ciągnika za pomocą ruchomego dyszla sprzęgniętego z ramą w kształcie rury stanowiącej element spajający elementy robocze w postaci kół ze stalowymi sprężystymi palcami o średnicy około 1,2 m ułożyskowanymi na czopach i osadzonymi w gniazdach wahliwych ramion, które z kolei podnoszone i opuszczane są za pośrednictwem ręcznego mechanizmu wydźwigowego. Ustawienie przetrząsaczo-zgrabiarki z pozycji transportowej w pozycję przetrząsania lub zgrabiania odbywa się ręcznie przy użyciu płyty nastawczej i listwy nastawczej, ustalacza, wraz z przetyczką i dźwignią nastawczą. Są to rozwiązania, które cechują się niewielkim zapotrzebowaniem na moc więc często można je łączyć w pary w celu zwiększenia szerokości roboczej.
Do kolejnej grapy należą przetrząsaczo-zgrabiarki aktywne, zawieszane na trójpunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Sprężysto palcowe koła robocze otrzymują napęd od wałka odbioru mocy (WOM) ciągnika za pomocą wałka przegubowo-teleskopowego na jedną z dwóch przystawek, w zależności, od typu operacji technologicznej jaka ma zostać wykonana w danym momencie, (przetrząsanie czy zgrabianie). W czasie, gdy wykonywane jest przetrząsanie, wałek przegubowo-teleskopowy zakładany jest na przystawkę lewą w wyniku czego uzyskuje się ruch kół roboczych zgodny z mchem wskazówek zegara. Natomiast założenie wału na prawą przystawkę przekładni maszyny powoduje odwrotny ruch kół roboczych, w wyniku czego następuje zgrabianie siana w wały. Zbyt duże obroty kół powodują niszczenie i duże straty siana.
Kolejne rozwiązanie stanowi przetrząsaczo-zgrabiarka pasowa. Jest ona również zawieszana na trójpunktowym układzie zawieszenia ciągnika, a zespoły robocze napędzane są od wałka odbioru mocy ciągnika (WOM). Główne zespoły maszyny to: rama, mechanizm, przetrząsająco-zgrabiający połączony z przekładnią pasowo-klinową przeniesienia napędu oraz koła podporowe. Rama maszyny jest konstrukcją spawaną, do której przymocowane są dwie pary kół pasowo-klinowych. Na pasach klinowych zamontowane są zespoły robocze przetrząsająco-zgrabiające. Moment obrotowy z WOM ciągnika przenoszony jest za pomocą wałka przegubowo-teleskopowego. W zależności od operacji technologicznej, zespół roboczy maszyny należy odpowiednio ustawić i wyregulować. Podczas przetrząsania końce palców mechanizmu roboczego (sprężystych) lewej strony winny znajdować się około 0,16 m, a końce palców roboczych prawej strony - około 0,02 m nad powierzchnią gruntu. Natomiast przy zgrabianiu pokosów w wały należy ustawić tak maszynę aby końce palców sprężystych były na równej wysokości całej szerokości roboczej maszyny względem pola, przy zachowaniu marginesu, który zapewni to, że palce robocze nie będą stykać się z ziemią.
Przetrząsacz karuzelowy jest maszyną zawieszaną również na trójpunktowym układzie zawieszenia na podnośniku hydraulicznym ciągnika. Zespoły robocze w postaci wirników uzyskują napęd również od wałka odbioru mocy (WOM) ciągnika. Do ramy przetrząsacza karuzelowego przytwierdzone są zespoły robocze, którymi są wirniki. Do wirników przykręcone są ramiona zakończone podwójnymi palcami sprężystymi.
Innym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest zgrabiarka karuzelowa zawieszana na trójpunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Jest to maszyna, której zespoły robocze napędzane są od wałka odbioru mocy (WOM) ciągnika za pośrednictwem wału przegubowo-teleskopowego, łączonego z zębatą prze
PL 239 447 B1 kładnią stożkową. Zgrabiarka ta w swoim wyposażeniu ma jeden lub więcej zespołów roboczych o średnicy około 2,8 m każdy. Zespoły te składają się z ramion, do których przytwierdzone są sprężyste pa Ice, a zadaniem których jest zgrabianie siana. Po drugiej stronie końców ramion znajdują się wykorbione wały z rolkami, które współpracują z torem krzywkowym. Ich zadaniem jest zmiana stopnia pochylanie się palców sprężystych, względem krzywizny pola. Konstrukcje te często spotkać można w dużych gospodarstwach rolnych.
Z przedstawionego przeglądu literaturowego wynika, że istnieje olbrzymia ilość rozwiązań konstrukcyjnych przetrząsaczo-zgrabiarek, które można z powodzeniem agregatować z ciągnikiem za pomocą jego trójpunktowego układu zawieszenia, czy też polowego i szosowego zaczepu. Brakuje jednak rozwiązań konstrukcyjnych, których zapotrzebowanie na moc jest niskie, a ich konstrukcje pozwalają na łączenie ich w układy zwiększające obszar działania. Takimi rozwiązaniami są właśnie przetrząsaczo-zgrabiarki bierne kołowo palcowe, które mimo uciążliwego systemu zmiany ustawienia z pozycji transportowej w roboczą są często stosowane. W rozwiązaniach tych operator ręcznie musi kręcić korbą, by koła robocze ustawić w odpowiednią pozycję. Musi on również ręcznie zmieniać położenie dyszla względem ramy oraz ustawienie tylnego koła jezdnego. Jest to pracochłonne, długotrwałe i uciążliwe. Czynności te wykonywane są więc kosztem czasu i efektywności wykonywanych prac. W dodatku, biorąc pod uwagę powtarzanie tych samych operacji bardzo łatwo jest popełnić błąd, który może skutkować uszkodzeniem maszyny. Najczęstszą awarią, w tych mało skomplikowanych maszynach, jest wyłamanie sprężystych palców, co sprawia, że zabiegi nie są wykonywane stosunkowo dokładnie. Natomiast wymiana ich jest pracochłonna i długotrwała, co skutkuje wydłużeniem czasu pracy i wpływa negatywnie na prace operatora. Możliwość podniesienia kół roboczych w biegu usprawniłaby pracę, jak i zapobiegłaby niechcianym awariom i wykonywaniu tzw. nakładów lub omijaków.
Według wynalazku przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa składająca się z ramy nośnej, która od dołu wsparta jest na trzech obrotowych słupicach zakończonych piastami, na których osadzono koła jezdne oraz rurowego zaczepu do łączenia go z dolnym zaczepem ciągnika charakteryzuje się tym, że na ramie nośnej w mocowaniach wahliwych osadzone są ramiona sterownicze palcowych kół sprężynowych w 2/3 ich długości, a końce ramion sterowniczych połączone są z listwą nastawczą, która z kolei połączona jest z siłownikiem dwustronnego działania, który oparty jest drugim końcem na ramie nośnej 1. Koła sprężynowe połączone są z mechanizmem wydźwigowym napędzanym silnikiem hydraulicznym przymocowanym do ramy nośnej, do której za pomocą drugiego siłownika hydraulicznego dwustronnego działania przymocowana jest przegubowa ruchoma rama pomocnicza z nabudowanym panelem sterowniczym. Do panelu sterowniczego przymocowany jest trójsekcyjny rozdzielacz i manometry. Siłowniki hydrauliczne, silnik hydrauliczny wraz z manometrami, połączone są przewodami hydraulicznymi w obwodzie których zamontowano zawory zwrotne i zawór dławiący, a zewnętrzną instalację hydrauliczną przetrząsaczo-zgrabiarki zakończono szybkozłączami.
Zastosowanie nowo zaprojektowanego układu hydraulicznego składającego się z dwóch siłowników dwustronnego działania, silnika hydraulicznego, manometru, zawora dławiącego, rozdzielacza, oraz zaworu zwrotnego pozwala efektywnie wykorzystać i usprawnić pracę, wpływając jednocześnie na powstanie nowej grupy przetrząsaczo-zgrabiarek.
Możliwość wykorzystania szybkozłączy hydrauliki zewnętrznej ciągnika pozwoliła wyeliminować dodatkową pompę hydrauliczną oraz zbiornik na olej, a na ramie zamontowano tylko układy wykonawcze jak silnik i siłowniki hydrauliczne, których sterowanie odbywało się już z kabiny ciągnika. Czynnikiem roboczym w zaproponowanym układzie jest olej hydrauliczny tłoczony przez pompę podnośnika ciągnika. Jest on idealnym źródłem do wytwarzania dużych sił, przy małych gabarytach urządzeń odbierających. Jest mało ściśliwy, dzięki czemu uzyskuje się spokojne i płynne ruchy pozbawione niepożądanych wahnięć. Zapewnia samoczynne smarowanie oraz eliminuje korozję we wnętrzu mechanizmów. Wymienione względy wpływają na przewagę zastosowanego układu hydraulicznego nad możliwością zastosowania układu elektrycznego, czy pneumatycznego.
Zaproponowana konstrukcja instalacji hydraulicznej nabudowanej na ramie nośnej charakteryzuje się tym, że w pierwszym rzędzie eliminuje pracę ręczną człowieka, zastępując ją pracą układów hydraulicznych sterowanych trójsekcyjnym rozdzielaczem przez traktorzystę z ciągnika. Zespoły robocze przedstawionego układu są zasilane olejem z zewnętrznego układu hydraulicznego ciągnika co eliminuje potrzebę dodatkowego zbiornika na olej oraz pompy hydraulicznej nabudowanej na przetrząsaczo-zgrabiarce. Eliminuje się również konieczność wykorzystywania napędu WOM ciągnika do napędu pompy hydraulicznej.
PL 239 447 B1
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny przetrząsaczo-zgrabiarki wraz z nabudowanymi na ramie elementami wykonawczymi w ujęciu schematycznym, a fig. 2 - schemat układu hydraulicznego do praktycznej realizacji.
Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa sterowana hydraulicznie składa się z ramy nośnej 1, którą od dołu wsparto na trzech obrotowych słupicach 2 zakończonych piastami na których osadzono koła jezdne 3, 4, 5. Możliwość z agregatowania przetrząsaczo-zgrabiarki z zaczepem górnym lub dolnym ciągnika zapewniono przez zastosowanie zaczepu 6 rurowego.
Na ramie nośnej 1 w mocowaniach wah liwych 7 osadzone są ramiona sterownicze 8 palcowych kół sprężynowych 9 w 2/3 ich długości. Końce ramion sterowniczych 8 połączone są z listwą 10 nastawczą, która z kolei połączona jest z siłownikiem 11 dwustronnego działania, który oparty jest drugim końcem na ramie nośnej 1. Koła sprężynowe 9 połączone są z mechanizmem wy dźwigowym 12 napędzanym silnikiem hydraulicznym 13 przymocowanym do ramy nośnej 1. Do ramy nośnej 1 za pomocą siłownika hydraulicznego dwustronnego działania 14 przymocowano przegubową ruchomą ramę pomocniczą 15, z nabudowanym panelem sterowniczym 16 do którego przymocowano trójsekcyjny rozdzielacz 17 i manometry 18. Siłowniki hydrauliczne 11, 14, silnik hydrauliczny 13 wraz z manometrami 18, połączono przewodami hydraulicznymi 19 w obwodzie których zamontowano zawory zwrotne 20 i zawór dławiący 21. Zewnętrzną instalację hydrauliczną przetrząsaczo-zgrabiarki zakończono szybkozłączami 22.
Po dokonaniu obsługi codziennej związanej z określeniem stanu technicznego poszczególnych elementów roboczych przetrząsaczo-zgrabiarki (zużycie palców sprężynowych kół roboczych 9), sprawdzeniu ciśnienia w ogumieniu kół 3, 4, 5, dokonaniu przeglądu punktów smarowniczych, podłączeniu szybkozłączy 21 instalacji zgrabiarki z gniazdami zewnętrznej hydrauliki ciągnika, przetrząsaczo-zgrabiarka jest gotowa do pracy. Przesterowanie trójsekcyjnego rozdzielacza 17 wariant I w pozycję przepływu oleju do siłownika 14 powoduje wysuwanie się tłoczyska w wyniku czego następuje zmiana długości tegoż siłownika, a rama główna 1 zmienia położenie względem przegubowej ramy pomocniczej 15 z położenia Vt (transportu) na położenie Vp (praca). Ustawienia rozdzielacza trójsekcyjnego 17 z kolei w pozycję wariant III powoduje zmianę długości siłownika 11 w wyniku czego listwa nastawcza 10 przemieszcza się w kierunku P (prawo), L (lewo), a ramiona sterownicze 8 palcowych kół sprężynowych 9 z nią połączonych przestawiają się w pozycję zgrabiania lub przetrząsania. Wariant II ustawienia trójsekcyjnego rozdzielacza 17 w pozycję przypływu oleju do silnika hydraulicznego 13 pozwała na podnoszenie lub opuszczanie ramion sterowniczych 8 palcowych kół sprężynowych 9.

Claims (1)

1. Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa składająca się z ramy nośnej, którą od dołu wsparto na trzech obrotowych słupicach zakończonych piastami, na których osadzono koła jezdne oraz rurowego zaczepu do łączenia go z dolnym zaczepem ciągnika znamienna tym, że na ramie nośnej (1) w mocowaniach wahliwych (7) osadzone są ramiona sterownicze (8) palcowych kół sprężynowych (9) w 2/3 ich długości, a końce ramion sterowniczych (8) połączone są z listwą (10) nastawczą, która z kolei połączona jest z siłownikiem (11) dwustronnego działania, który oparty jest drugim końcem na ramie nośnej (1), natomiast koła sprężynowe (9) połączone są z mechanizmem wy dźwigowym (12) napędzanym silnikiem hydraulicznym (13) przymocowanym do ramy nośnej (1), do której za pomocą drugiego siłownika (14) hydraulicznego dwustronnego działania przymocowana jest przegubowa ruchoma rama pomocnicza (15) z nabudowanym panelem sterowniczym (16), do którego przymocowano trójsekcyjny rozdzielacz (17) i manometry (18), przy czym siłowniki hydrauliczne (11), (14), silnik hydrauliczny (13) wraz z manometrami (18), połączone są przewodami hydraulicznymi (19), w obwodzie których zamontowano zawory zwrotne (20) i zawór dławiący (21), a zewnętrzną instalację hydrauliczną przetrząsaczo-zgrabiarki zakończono szybkozłączami (22).
PL431475A 2019-10-14 2019-10-14 Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa PL239447B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431475A PL239447B1 (pl) 2019-10-14 2019-10-14 Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431475A PL239447B1 (pl) 2019-10-14 2019-10-14 Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431475A1 PL431475A1 (pl) 2021-04-19
PL239447B1 true PL239447B1 (pl) 2021-11-29

Family

ID=75469896

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431475A PL239447B1 (pl) 2019-10-14 2019-10-14 Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239447B1 (pl)

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4723404A (en) * 1985-05-21 1988-02-09 Kuhn S.A. Haymaking machine equipped with raking wheels
PL305295A1 (en) * 1994-10-04 1996-04-15 Mieczyslaw Czyz Hay tedder-rake
US6195973B1 (en) * 1998-06-19 2001-03-06 Claas Saulgau Gmbh Hay making machine with improved shaft coupling
PL231983B1 (pl) * 2016-10-13 2019-04-30 Firma Samasz Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Zgrabiarka przyczepiana do ciągnika rolniczego

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4723404A (en) * 1985-05-21 1988-02-09 Kuhn S.A. Haymaking machine equipped with raking wheels
PL305295A1 (en) * 1994-10-04 1996-04-15 Mieczyslaw Czyz Hay tedder-rake
US6195973B1 (en) * 1998-06-19 2001-03-06 Claas Saulgau Gmbh Hay making machine with improved shaft coupling
PL231983B1 (pl) * 2016-10-13 2019-04-30 Firma Samasz Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Zgrabiarka przyczepiana do ciągnika rolniczego

Also Published As

Publication number Publication date
PL431475A1 (pl) 2021-04-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6129961B2 (ja) 切断機械
DE19716379C1 (de) Heuwerbungsmaschine
US6109012A (en) Hay-making machine
AU2013283093B2 (en) Improved coupling device and agricultural machine comprising such a device
EP2567758A2 (de) Vorrichtung zum Reinigen von glatten Flächen
CN204697488U (zh) 液压水田整地机
DE19952555C2 (de) Heuwerbungsmaschine
EP2022317B1 (de) Heuwerbungsmachschine
CN2487214Y (zh) 一种搂草翻晒机
PL239447B1 (pl) Przetrząsaczo-zgrabiarka kołowo palcowa
CN109287142A (zh) 一种不停机液压自动无级调幅液压翻转犁
EP2436251B1 (de) Heuwerbungsmaschine zum Wenden von am Boden liegendem Erntegut
EP0059520B1 (en) Soil cultivating implements
US6354382B1 (en) Positionable work implement
RU2421969C2 (ru) Комбинированная сеялка
JP7147019B2 (ja) 連結ユニット
EP0784920A1 (en) An agricultural machine
KR20100134846A (ko) 이동작업차 전방에 장착되는 집초기
EP1829444B1 (de) Kreiselschwader
EP0622006A2 (de) Heuwerbungsmaschine
CN114026979A (zh) 一种刮板装置
CN218104088U (zh) 水田旋耙机
CN210900232U (zh) 一种伸缩与折叠双组合平田器
CN215991826U (zh) 一种折叠耙
RU227515U1 (ru) Камнеподборщик