PL238649B1 - Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych - Google Patents

Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych Download PDF

Info

Publication number
PL238649B1
PL238649B1 PL423325A PL42332517A PL238649B1 PL 238649 B1 PL238649 B1 PL 238649B1 PL 423325 A PL423325 A PL 423325A PL 42332517 A PL42332517 A PL 42332517A PL 238649 B1 PL238649 B1 PL 238649B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zinc
char
pyrolysis
sulfur
solution
Prior art date
Application number
PL423325A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423325A1 (pl
Inventor
Krzysztof Bytnar
Grzegorz Jodłowski
Mateusz Krzak
Janina Milewska-Duda
Wiesław Żmuda
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL423325A priority Critical patent/PL238649B1/pl
Publication of PL423325A1 publication Critical patent/PL423325A1/pl
Publication of PL238649B1 publication Critical patent/PL238649B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych, zwłaszcza zużytych opon, polegający na usunięciu z nich zanieczyszczeń w postaci związków cynku i siarki, co pozwoli na wykorzystanie karbonizatu jako m.in. zamiennika sadzy technicznej, adsorbenta do oczyszczania gazów odlotowych, czy też nośnika katalitycznego.
Odpady gumowe wraz z tworzywami sztucznymi stanowią 15-25% wszystkich odpadów powstających w wyniku działalności człowieka. Jak opisano m.in. z publikacji Jakóbiec J., Żmuda W. A., Budzyń S., Wysopal G. pt.: „Recykling energetyczny zużytych opon”, Autobusy: technika, eksploatacja, systemy transportowe, tom 12 nr 10 (2011) 205-211, największy udział w odpadach gumowych mają zużyte opony samochodowe, które stanowią poważny problem dla środowiska naturalnego, ze względu na ich wzrastającą ilość oraz dużą trwałość. Według szacunkowych danych przedstawionych w publikacji: Formela K., Haponiuk J., Cysewska M., Danowska M. pt.: „Modyfikacja Polimerów: stan i perspektywy w roku 2013”, rocznie na świecie wycofywanych jest około 17 mln sztuk opon.
Głównymi składnikami opon są mieszanki gumowe z kauczuku naturalnego i kauczuków syntetycznych, napełniacze takie jak m.in. sadza, kreda, krzemionka, tlenek cynku, siarka oraz środki usztywniające i wzmacniające, zmiękczacze, pigmenty, barwniki, aktywatory i wiele innych. Wprowadzone w ostatnich latach przepisy znacznie ograniczyły możliwość składowania zużytych opon, w związku z tym coraz powszechniej są one poddawane zagospodarowaniu m.in. recyklingowi polegającemu na produkcji granulatów gumowych, czy też odzysku złomu stalowego oraz częściowemu zawracaniu składników do procesu produkcji opon. Podejmowane są różne próby utylizacji zużytych opon, jednak jest to proces trudny technicznie oraz niejednokrotnie wiąże się z dużym nakładem energetycznym.
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza proces pirolizy, stanowiący metodę termicznego rozkładu substancji organicznej z wyłączeniem takich czynników niezbędnych do zgazowania jak tlen, powietrze, CO2, para wodna itp. Proces pirolizy posiada szereg zalet takich jak możliwy odzysk energii z procesu spalania gazu pirolitycznego i uzyskanie wartościowych produktów ciekłych oraz karbonizatu, które po dodatkowej przeróbce mogą zostać ponownie wykorzystane.
Znany jest z opisu patentowego PL 217003 B1 sposób ciągłego recyklingu opon samochodowych, polegający na pirolizie oczyszczonych opon samochodowych, który charakteryzuje się tym, że oczyszczone opony wprowadza się do zamkniętego hermetycznego aparatu, w którym w atmosferze beztlenowej ogrzewa się je przy pomocy przeponowego wymiennika ciepła do temperatury 450-600°C w czasie nie dłuższym niż 120-150 minut. Ogrzane opony samochodowe przesuwa się do sekcji aktywacji węgla, gdzie ogrzewa się je płytowym wymiennikiem ciepła do temperatury 700-850°C w czasie nie dłuższym niż 120-150 minut. Następnie zwęglone opony samochodowe przesuwa się grawitacyjnie i/lub przesuwa się przy pomocy transportowych urządzeń mechanicznych do sekcji chłodzenia i chłodzi się przy pomocy drugich chłodnic wodnych i chłodnic powietrznych, po czym kruszy się je przy użyciu kruszących urządzeń mechanicznych i oddziela się uzyskany aktywny węgiel od elementów metalowych. Uzyskany aktywny węgiel transportuje się do zbiorników aktywnego węgla. Elementy metalowe odprowadza się do pojemników na odpadowy metal. Powstające w wyniku pirolizy gazy chłodzi się chłodnicami wodnymi umieszczonymi wewnątrz hermetycznego aparatu, a uzyskany ściekający do rynien olej odprowadza się do zbiorników oleju. Nieskroplone gazowe węglowodory jako gaz palny kieruje się do pieca, z którego uzyskane gorące spaliny kieruje się do wymienników ciepła.
Znany jest ze zgłoszenia PL 213528 B1 sposób otrzymywania sorbentu, w którym mieszankę karbonizatu uzyskanego z pirolizy z użytych opon z żywicą fenolowo-formaldehydową lub mieszanką węgla spiekającego i smoły węglowej preparowanej, uformowaną w granule, po wysuszeniu poddaje się karbonizacji w temperaturze od 300 do 550°C w czasie jednej godziny. Mieszanka poddawana karbonizacji zawiera 33-65% wagowych karbonizatu uzyskanego ze zużytych opon oraz 35% wagowych żywicy fenolowo-formaldehydowej lub 33% wagowych węgla spiekającego łącznie z 34% wagowymi smoły węglowej preparowanej. Karbonizat uzyskany z pirolizy zużytych opon zawiera znaczną ilość siarki, około 2% wagowych. Siarka ta przechodząc w trakcie procesu otrzymywania sorbentu w jego skład odgrywa ważną rolę w trakcie usuwania rtęci ze spalin, gdyż reaguje z rtęcią tworząc trwały siarczek rtęci, zwiększając w ten sposób skuteczność sorbentu.
Karbonizat wytworzony z zużytych opon jest materiałem wysoko uwęglonym i wykazuje podobieństwo właściwości fizykochemicznych do sadzy, zawiera także substancję mineralną w ilości 18-25% wagowych. Głównymi pierwiastkami wchodzącymi w skład substancji mineralnej są cynk w ilości 35-45% wagowych, krzemionka w ilości 25-35% wagowych, wapń w ilości 3-6% wagowych, magnez w ilości 2-5% wagowych
PL 238 649 B1 oraz siarka w ilości 2-5% wagowych. Zawartość oraz skład substancji mineralnej, zwłaszcza cynku i siarki sprawiają problem z zagospodarowaniem karbonizatu w wielu technologiach przemysłowych. W artykule M. Musiał, J. F. Janik, W. A. Żmuda, pt.: „Weryfikacja przydatności karbonizatu z odpadów gumowych w lakiernictwie”, Przemysł chemiczny, 93/12 (2014) opisano, iż karbonizat uzyskany z pirolizy granulatu gumowego może być przydatny np. jako substytut sadzy technicznej w lakiernictwie, może także znaleźć zastosowanie jako paliwo stałe lub być użyty jako reduktor w procesie odzysku cynku metodą Waelza. Jednakże ze względu na duże zawartości siarki oraz popiołu w karbonizacie te zastosowania są ograniczone. Spalanie karbonizatu na dużą skalę wymagałoby bowiem odsiarczania spalin, zaś wykorzystanie go jako reduktora w procesie Waelza niszczyłoby armaturę pieca. Mimo iż odpady gumowe, w tym zużyte opony samochodowe, są poddawane recyklingowi poprzez pirolizę, a powstały karbonizat jest używany w praktyce przemysłowej, to nadal istnieje wiele potencjalnych i ważnych zastosowań, w których niestety nie może on zostać wykorzystany bez jego dalszej utylizacji, polegającej na usunięciu cynku i siarki, które w sposób istotny ograniczają te zastosowania.
Znane są ze zgłoszeń FR2494290 A1 i US4264568 A sposoby wydzielania związków cynku i ewentualnie siarki z karbonizatów pochodzących zwłaszcza z pirolizy odpadów gumowych np. zużytych opon. Cząstki karbonizatu o średnicy poniżej 1 μm zawierające co najmniej 3% wagowych cynku w przeliczeniu na ZnO oraz ewentualnie co najmniej 1% wagowy siarki poddaje się działaniu gazowego CI2 lub HCI, korzystnie dodawanych w ilości co najmniej 20 części wagowych na 100 części wagowych sadzy, w temperaturze co najmniej 750°C, korzystnie 750-1200°C i następnie oddziela utworzone lotne związki ZnCl2 i ewentualnie S2CI2. W procesie można odzyskać i ponownie wykorzystać cynk w ilości aż do 99% wagowych, jak również ponownie wykorzystać karbonizat po oczyszczeniu go z chloru poprzez działanie amoniakiem w temperaturze 800°C.
W znanych ze stanu techniki metodach usuwania związków cynku i siarki z karbonizatów pochodzących z pirolizy odpadów gumowych najczęściej stosuje się szkodliwe dla środowiska naturalnego związki chloru.
Celem wynalazku jest opracowanie prostego i taniego sposobu przetwarzania i uszlachetniania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych, poprzez usunięcie z nich związków cynku i siarki przy wykorzystaniu substancji nieszkodliwych dla środowiska naturalnego, tak aby można je było wykorzystać jako np. substytut sadzy technicznej, niskoemisyjne paliwo bezdymne, czy też nośnik katalityczny.
Istota sposobu przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych, polegającego na usunięciu z nich związków cynku i siarki, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że do zbiornika z karbonizatem w postaci granulatu, zawierającego od 2-9% cynku w przeliczeniu na ZnO i 1-5% siarki, dodaje się roztwór wodny wodorotlenku potasu o stężeniu 6-60% objętościowych i/lub roztwór wodny nadtlenku wodoru o stężeniu 3-12% objętościowych, przy czym na 1 g karbonizatu używa się co najmniej 10 cm3 tego roztworu, a następnie miesza się karbonizat z roztworem przez 2-12 godzin, w temperaturze 20-70°C, a w końcowym etapie po oddzieleniu roztworu zawierającego cynk i siarkę, karbonizat pozbawiony substancji mineralnej suszy się i przekazuje do ponownego wykorzystania jako substytut sadzy technicznej lub paliwo bezdymne lub nośnik katalityczny.
Sposób według wynalazku pozwala na zmniejszenie zawartości w karbonizacie związków cynku i siarki o 60-90% wagowych. Dzięki temu materiał spełnia normy wymagane dla sadzy technicznej i może być wykorzystany jako substytut sadzy technicznej: jako napełniacz do opon, taśmociągów i innych wyrobów z gumy. Ponadto zmniejszenie zawartości siarki w karbonizacie pozwala na wykorzystanie go jako niskoemisyjnego paliwa bezdymnego.
Dodatkową zaletą ujawnionego sposobu jest możliwość odzysku cynku z roztworu i jego późniejsze wykorzystanie np. w przemyśle metalurgicznym jako powłoki antykorozyjnej blach stalowych ocynkowanych lub w przemyśle chemicznym jako faza aktywna katalizatora uwodorniania/ odwodorniania alkoholi. Cynk może być także wykorzystywany jako anoda w bateriach cynkowo-węglowych.
Do przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych wykorzystano powszechnie dostępne wodne roztwory nadtlenku wodoru i wodorotlenku potasu. W wyniku zachodzących w sposobie procesów nadtlenek wodoru ulega rozkładowi do wody, a nadmiar wodorotlenku potasu reaguje z zawartą w karbonizacie krzemionką, w wyniku czego powstaje słabo rozpuszczalny w zimnej wodzie osad krzemianu potasu oraz woda. Odczyn pH uzyskanego roztworu jest obojętny, a sposób jest nieszkodliwy dla środowiska. Sposób według wynalazku przyczynia się także do wzrostu zagospodarowania odpadów gumowych, zwłaszcza zużytych opon.
PL 238 649 B1
Sposób według wynalazku został bliżej określony w poniższych przykładach wykonania, nie ograniczających jego zakresu.
P r z y k ł a d 1
Do zbiornika zawierającego 10 g karbonizatu w postaci granulatu uzyskanego w procesie pirolizy odpadów gumowych wg patentu EP2438142 B1, o uziarnieniu 0,2-5 mm, zawierającego 8,0% cynku w przeliczeniu na ZnO i 2,9% siarki dodano 100 cm3 roztworu wodnego nadtlenku wodoru o stężeniu 6% objętościowych. Następnie karbonizat z roztworem mieszano przez 2 godziny w temperaturze 50°C, a następnie odstawiono na 2 godziny do wystygnięcia. W końcowym etapie oddzielono roztwór zawierający cynk i siarkę od karbonizatu pozbawionego substancji mineralnej w 90% wagowych. Karbonizat suszy się i przekazuje do ponownego wykorzystania jako substytut sadzy technicznej, a z roztworu odzyskuje się cynk znanymi metodami.
P r z y k ł a d 2
Do zbiornika zawierającego 10 g karbonizatu w postaci granulatu uzyskanego w procesie pirolizy odpadów gumowych wg patentu EP2438142 B1, o uziarnieniu 0,2-5 mm, zawierającego 8,3% cynku w przeliczeniu na ZnO i 3,0% siarki dodano 98 cm3 roztworu wodnego nadtlenku wodoru o stężeniu 12% objętościowych oraz 2 cm3 roztworu wodnego wodorotlenku potasu o stężeniu 40% objętościowych. Następnie karbonizat z roztworem mieszano w zbiorniku z mieszadłem mechanicznym przez 1 godzinę w temperaturze 20°C, a w końcowym etapie oddzielono roztwór zawierający cynk i siarkę od karbonizatu pozbawionego substancji mineralnej w 90% wagowych. Karbonizat suszy się i przekazuje do ponownego wykorzystania jako paliwo bezdymne, a z roztworu odzyskuje się cynk znanymi metodami.
P r z y k ł a d 3
Do zbiornika zawierającego 10 g karbonizatu w postaci granulatu uzyskanego w procesie pirolizy odpadów gumowych wg patentu EP2438142 B1, o uziarnieniu 0,2-5 mm, zawierającego 9,0% cynku w przeliczeniu na ZnO i 3,5% siarki dodano 100 cm3 roztworu wodnego wodorotlenku potasu o stężeniu 8% objętościowych. Następnie karbonizat z roztworem mieszano w zbiorniku z mieszadłem mechanicznym przez 1,5 godziny w temperaturze 20°C, a w końcowym etapie oddzielono roztwór zawierający cynk i siarkę od karbonizatu pozbawionego substancji mineralnej w 90% (wagowych). Karbonizat suszy się i przekazuje do ponownego wykorzystania jako nośnik katalityczny, a z roztworu odzyskuje się cynk znanymi metodami.

Claims (1)

1. Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych, polegający na usunięciu z nich związków cynku i siarki, znamienny tym, że do zbiornika z karbonizatem w postaci granulatu, zawierającego od 2-9% cynku w przeliczeniu na ZnO i 1-5% siarki, dodaje się roztwór wodny wodorotlenku potasu o stężeniu 6-60% objętościowych i/lub roztwór wodny nadtlenku wodoru o stężeniu 3-12% objętościowych, przy czym na 1 g karbonizatu używa się co najmniej 10 cm3 roztworu, a następnie miesza się karbonizat z roztworem przez 2-12 godzin, w temperaturze 20-70°C, a w końcowym etapie po oddzieleniu roztworu zawierającego cynk i siarkę, karbonizat pozbawiony substancji mineralnej, suszy się i przekazuje do ponownego wykorzystania jako substytut sadzy technicznej lub paliwo bezdymne lub nośnik katalityczny.
PL423325A 2017-10-31 2017-10-31 Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych PL238649B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423325A PL238649B1 (pl) 2017-10-31 2017-10-31 Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423325A PL238649B1 (pl) 2017-10-31 2017-10-31 Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423325A1 PL423325A1 (pl) 2019-05-06
PL238649B1 true PL238649B1 (pl) 2021-09-20

Family

ID=66341888

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423325A PL238649B1 (pl) 2017-10-31 2017-10-31 Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238649B1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2509634B1 (fr) * 1981-07-20 1986-10-10 Cirta Ct Int Rech Tech Appliqu Procede de destruction de produits a base de matieres organiques contenant du soufre et/ou des halogenes et applications de celui-ci
CN101041725B (zh) * 2006-03-24 2012-05-16 陈书怡 一种旧弃弹性体、塑料的再生新方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL423325A1 (pl) 2019-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ma et al. Insight into chlorine evolution during hydrothermal carbonization of medical waste model
JP5057627B2 (ja) ゴム等の炭化水素材料の低エネルギー熱分解方法
DE4139512A1 (de) Verfahren zur thermischen verwertung von abfallstoffen
WO2000012599A9 (fr) Procede de traitement de resine ou de compose organique ou de dechets de plastique les contenant
CN110848697A (zh) 基于热解与气化机理的废塑料清洁处理工艺及其应用
JPS63260984A (ja) 重油および残留油の水素転化法
CN108660318A (zh) 一种从废漆渣中回收金属锌的回收工艺
CN104937076A (zh) 可燃性处理可燃性产物的方法,实施该方法(变化情况)的反应器以及包含该反应器的装置
Al-Salem et al. Kinetics and product distribution of end of life tyres (ELTs) pyrolysis: A novel approach in polyisoprene and SBR thermal cracking
Singh et al. Insight into the thermal kinetics and thermodynamics of sulfuric acid plant sludge for efficient recovery of sulfur
JP3129711B2 (ja) 石炭のコークス化と、塩素含有樹脂または塩素含有有機化合物、あるいはそれらを含む廃プラスチックの処理を並行して行う方法
US5707592A (en) Method and apparatus for treatment of waste materials including nuclear contaminated materials
JP2003253037A (ja) 塩素含有合成樹脂の脱塩素処理方法
PL238649B1 (pl) Sposób przetwarzania karbonizatów otrzymanych w wyniku pirolizy odpadów gumowych
US20090188649A1 (en) Pyrolytic decomposition apparatus and method for pyrolytically decomposing organic substances
WO2020260730A1 (es) Un proceso y un sistema de termólisis para la obtención de negro de humo recuperado y combustible a partir de neumáticos en desuso
RU2142357C1 (ru) Способ переработки изношенных шин
AU638497B2 (en) Waste disposal process
KR101525556B1 (ko) 가연성 물질의 탄화에 의한 혼합가스 정제 장치 및 그 장치를 이용한 가스 정제방법
RU2472699C1 (ru) Способ обезвреживания токсичных промышленных отходов
JP3670469B2 (ja) ポリ塩化ビニル含有廃プラスチック処理装置
JP4139194B2 (ja) コークスの製造方法
Senchugov et al. A. KAIDALOV
SU1201294A1 (ru) Способ утилизации отходов полимерных материалов
JP2006036804A (ja) 有機系廃棄物から可燃性ガスの製造方法