PL238607B1 - Ściana z zaworem nawiewnym - Google Patents

Ściana z zaworem nawiewnym Download PDF

Info

Publication number
PL238607B1
PL238607B1 PL428712A PL42871219A PL238607B1 PL 238607 B1 PL238607 B1 PL 238607B1 PL 428712 A PL428712 A PL 428712A PL 42871219 A PL42871219 A PL 42871219A PL 238607 B1 PL238607 B1 PL 238607B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
damping
pipe
elbow
box
Prior art date
Application number
PL428712A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428712A1 (pl
Inventor
Janusz Marek Kopecki
Damian Bartłomiej Kopecki
Original Assignee
Flop System Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Flop System Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Flop System Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL428712A priority Critical patent/PL238607B1/pl
Publication of PL428712A1 publication Critical patent/PL428712A1/pl
Publication of PL238607B1 publication Critical patent/PL238607B1/pl

Links

Landscapes

  • Ventilation (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest zawór nawiewny ścienny, zwłaszcza nawietrzak kątowy, ciśnieniowy znajdujący zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, w obiektach użytku publicznego i w budownictwie przemysłowym. Zawór osadzony jest w otworze wykonanym w murze (20) i warstwie izolacji termicznej (19) osadzona jest tłumiąca rura sprężysta (3), przy czym pomiędzy tłumiącą rurą sprężystą (3) i otworem wykonanym w murze (20) usytuowana jest szczelina (5), ponadto sprężysta rura tłumiąca (3) od strony regulatora nawiewu (1) dociskana jest płytą montażową dociskową (2) zamontowaną do muru (20). Drugi koniec sprężystej rury tłumiącej (3) od strony kratki czerpni powietrza (12) zaopatrzony jest w króciec wlotowy rury tłumiącej (6), który dociskany jest kratką czerpni (12) zamontowaną do muru (20).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ściana z zaworem nawiewnym, zwłaszcza nawietrzak kątowy znajdujący zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, w obiektach użytku publicznego i w budownictwie przemysłowym.
Zespół nawiewnika powietrza znany z polskiego opisu patentowego nr PL222223, zbudowany jest z ręcznie sterowanego regulatora przepływu oraz czerpni. Regulator przepływu posiada monolityczny cienkościenny korpus o kształcie zewnętrznym zbliżonym do rozciągłego prostopadłościanu przechodzącego w górnej części w powierzchnię połowy walca, przy czym korpus po jednej stronie prostopadłościennej części na przeważającej długości posiada prostokątne wybranie, ponadto cienkościenny korpus zakończony jest z jednej strony głowicą sterującą, a z drugiej strony korpus jest zakończony głowicą zamykającą, przy czym głowica sterująca posiada trzy równoległe do siebie przegrody wyposażone w półkoliste gniazda, które są usytuowane w osi podłużnej obrotu przesłony regulatora przepływu, podczas gdy głowica zamykająca posiada przegrodę wyposażoną w półkoliste gniazdo usytuowane w osi podłużnej obrotu przesłony regulatora przepływu i tym, że w półkolistych gniazdach głowicy sterującej umieszczony jest wałek profilowanej dźwigni sterownika wyposażonej w uchwyt usytuowany pomiędzy przegrodami oraz wyposażonej w kolumnowy występ usytuowany pomiędzy przegrodami a ponadto w przestrzeni między przegrodami umieszczony jest element sprężysty i tym, że czerpnia posiada monolityczny cienkościenny korpus o kształcie zewnętrznym zbliżonym do ćwiartki walca otwartego od strony płaskiej ściany „S”, przy czym czerpnia posiada po obu swoich stronach głowice montażowe wyposażone we wsuwane przegrody, służące do łożyskowania osi obrotu ruchomej przesłony.
Indywidualny system nawiewny znany z polskiego opisu patentowego nr PL180999, charakteryzuje się tym, że pomieszczenie wentylowane połączone jest górnym przewodem doprowadzającym z kanałem wywiewnym połączonym z otoczeniem dolnym przewodem doprowadzającym, przy czym kanał wywiewny przedzielony jest przegrodą usytuowaną poniżej otworu wywiewnego. Wyjście przewodu doprowadzającego znajduje się w pomieszczeniu sąsiadującym z pomieszczeniem, w którym usytuowany jest otwór wywiewny. Korzystnie jest gdy dolny przewód doprowadzający poprowadzony jest przez ogrzewane pomieszczenia wnętrza budynku.
Oprawa mocująca znana z polskiego opisu patentowego nr PL178946, przeznaczona jest dla mocowania zaworów wlotu lub wylotu powietrza do płaskiej konstrukcji, którą stanowi płyta sufitowa lub ścienna. Oprawa ma kształt cylindryczny i ma na przedniej krawędzi zamocowaną kryzę kołnierzową umieszczoną w płaszczyźnie prostopadłej do wzdłużnej osi symetrii części cylindrycznej oprawy. Cylindryczna część oprawy mocującej jest dopasowana do otworu ukształtowanego w płycie, zaś kryza kołnierzowa styka się z przednią powierzchnią płyty. Kryza kołnierzowa jest wyposażona w ostrza przebijające płytę, ułożone równolegle do wzdłużnej osi symetrii części cylindrycznej oprawy i wystające nad płytę po ich zamocowaniu na płycie. Jednoprzewodowy kanał wentylacyjny znany z polskiego opisu patentowego nr PL161196, ma postać rury o przekroju kwadratowym lub prostokątnym wykonanej z gipsu zbrojonego włóknem, znamienny tym, że ma ścianki o grubości do 0,15 wymiaru zewnętrznego krótszego boku w przypadku przekroju prostokątnego i jest wykonany z gipsu modyfikowanego ciętym włóknem na odcinki o długościach od 0,75 do 1,5 grubości ścianki w ilości do 3% masy zarobowej, upłynniaczem w ilości od 1,5 do 3% masy zarobowej i impregnatorem w ilości od 1 do 2% masy zarobowej.
Moduł przewodu wentylacyjnego znany z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr W. 122133, ma kanały zaopatrzone w kołnierze z otworami: kanał zewnętrzny i kanał wewnętrzny oddzielone materiałem izolacyjnym pomiędzy nimi. Kanał wewnętrzny i kanał zewnętrzny różnią się długością o wymiar a, przy czym kołnierz zewnętrzny kanału zewnętrznego zaopatrzony jest w segment obejmy. Kanał wewnętrzny jest dłuższy od kanału zewnętrznego. Segment obejmy przyłączony jest wkrętami do kołnierza zewnętrznego, a szczelina pomiędzy nimi uszczelniona jest masą uszczelniającą. Odległość pomiędzy ściankami kanału wewnętrznego i kanału zewnętrznego utrzymywana jest przez wkładkę dystansową. Wkładką dystansową jest odcinek rury z PCV.
Elastyczny kanał powietrzny znany z polskiego opisu wzoru użytkowego nr Ru.065094, składa się ze sztywnych segmentów o prostokątnym kształcie, w którym gniazdo wyposażone jest w wewnętrzny rowek, ograniczony zewnętrzną ścianką i wewnętrzną ścianką gniazda, w którym osadzony jest wtyk z występami blokującymi, osadzonymi rozłącznie w otworach blokujących zewnętrznej ścianki.
PL 238 607 B1
Bariera dla dymu i dźwięku przenikających do budynku znana jest z międzynarodowego zgłoszenia patentowego PCT nr WO2016167938A1. Bariera stanowi zespół konstrukcyjny zawierający element konstrukcyjny, przez który przechodzi penetracja. Przestrzeń pomiędzy penetracją i elementem konstrukcyjnym jest przynajmniej częściowo wypełniona materiałem uszczelniającym, na którym nałożona jest nieporowata uszczelka przymocowana trwale za pomocą kleju do obszaru mocowania na elemencie konstrukcyjnym.
Złącze do rury wylotowej powietrza suszarki z ramką znane jest z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE2606011A1. Ościeżnica może być zamontowana na podpórkach w szybie okiennej lub tam, gdzie łącznik ma przechodzić przez ścianę. Kanał ścienny może być połączony z jednej strony z elementem łączącym ramy, podczas gdy z drugiej strony kanału jest dwukierunkowy element łączący. Wkładki są wyposażone w integralne kołki, które wchodzą w odpowiednie otwory w ramie. Na ościeżnicy można przewidzieć elementy mocujące do osłony przeciwdeszczowej, na łączniku można zamontować sprężynowe elementy zaciskowe, a ościeżnica może posiadać okapnik. Konstrukcja wentylacji znana z japońskiego zgłoszenia patentowego nr JP2003028346A, zapewnia dobre pochłanianie hałasu przechodzącego do jej wnętrza przez korpus ściany. W tej konstrukcji wentylacyjnej zewnętrzna rura jest włożona do przelotowego otworu znajdującego się w korpusie ściany, wewnętrzna rura ma dźwiękochłonną warstwę nawiniętą na jej zewnętrznej obwodowej powierzchni jest włożona do zewnętrznej rury, a po wewnętrznej stronie przelotowego otworu jest zamontowany wewnętrzny, boczny, element otworu wentylacyjnego, zaś po zewnętrznej stronie przelotowego otworu zamontowany jest zewnętrzny boczny człon wentylacyjny.
Istota ściany według wynalazku polega na tym, że w otworze wykonanym w murze i warstwie izolacji termicznej osadzona jest tłumiąca rura sprężysta, przy czym pomiędzy tłumiącą rurą sprężystą i otworem wykonanym w murze utworzona jest szczelina, ponadto sprężysta rura tłumiąca od strony regulatora nawiewu dociskana jest płytą montażową dociskową zamontowaną do muru.
Korzystnie, drugi koniec sprężystej rury tłumiącej od strony kratki czerpni powietrza zaopatrzony jest w króciec wlotowy rury tłumiącej, przy czym drugi koniec sprężystej rury tłumiącej dociskany jest kratką czerpni zamontowaną do muru.
Korzystnie, drugi koniec sprężystej rury tłumiącej od strony kratki czerpni powietrza zaopatrzony jest w kolankową skrzynkę tłumiącą z mufą kolankowej skrzynki tłumiącej o prostokątnym wlocie, za którą usytuowane są kolejno rura prostokątna, króciec czerpni mufowy i kratka czerpni powietrza, przy czym kolankowa skrzynka tłumiąca pokryta jest warstwą wewnętrzną materiału dźwiękochłonnego i warstwą zewnętrzną materiału dźwiękochłonnego, ponadto pomiędzy kolankową skrzynką tłumiącą, mufą kolankowej skrzynki tłumiącej, rurą prostokątną, króćcem czerpni mufowym i izolacją termiczną umieszczona jest warstwa sczepnego materiału klejąco-tłumiącego.
Korzystnie, drugi koniec sprężystej rury tłumiącej dociskany jest kolankową skrzynką tłumiącą.
Korzystnie, kolankowa skrzynka tłumiąca osadzona jest w murze tak, że pomiędzy kolankową skrzynką tłumiącą i murem jest utworzona przestrzeń wypełniona sczepnym materiałem klejąco-tłumiącym.
Korzystnie, kolankowa skrzynka tłumiąca wygięta jest pod kątem 90° i ma niesymetryczny kształt o obłej geometrii w części przeciwległej do kratki czerpni powietrza i mufy.
Korzystnie, kolankowa skrzynka tłumiąca posiada obły kształt, polegający na tym, że ścianka przeciwległa do króćca wlotowego rury tłumiącej, jest na jednym końcu zagięta, łagodnie opadając w kierunku króćca wlotowego rury tłumiącej.
Korzystnie, rura prostokątna z króćcem czerpni mufowym oraz mufą kolankowej skrzynki tłumiącej połączona jest suwliwie.
Korzystnie, rura prostokątna wyposażona jest w klamrę.
Korzystnie, klamra zamocowana jest do muru kotwami.
Korzystnie, płyta montażowa dociskowa zamontowana jest do muru kotwami.
Korzystnie, płyta montażowa dociskowa zamontowana jest w murze wkrętami.
Korzystnie, pomiędzy sprężystą rurą tłumiącą i regulatorem nawiewu umieszczony jest króciec regulatora nawiewu.
Korzystnie, w szczelinie umieszczona jest rura osłonowa.
Ściana ma zawór nawiewny ze ściankami mufowymi króćca czerpni, rury prostokątnej, mufy kolankowej skrzynki tłumiącej i kolankowej skrzynki tłumiącej wykonane z tworzywa sztucznego o niedużej grubości około 2 mm, które nie deformują się wskutek działania różnic temperatur transportowanego
PL 238 607 B1 powietrza w okresie zimowym i letnim, a jednocześnie dodatkowo pochłaniają dźwięk i hałas zewnętrzny, które nie przedostają się go wnętrza przez zewnętrzną przegrodę budowlaną, w której jest zamontowany zawór. Warstwa sczepnego materiału klejąco-tłumiącego po utwardzeniu się utrzymuje ścianki króćca czerpni mufowego, rury prostokątnej, mufy kolankowej skrzynki tłumiącej i kolankowej skrzynki tłumiącej we właściwym kształcie i położeniu. Rurę prostokątną po zespoleniu jednym końcem z mufą z kolankową skrzynką tłumiącą uprzednio zespoloną z okrągłą rurą tłumiącą i osadzoną w otworze w ścianie, stanowiącą pierwszy punkt podparcia, drugim końcem z króćcem czerpni mufowym, przed obłożeniem ich warstwami sczepnego materiału klejąco-tłumiącego, można w wygodnie i precyzyjnie je pochylić względem poziomu, w celu umożliwienia odpływu wody opadowej, która mogłaby zalegać wewnątrz wskutek intensywnego deszczu lub zawiei śnieżnej. Klamra mocująca wyposażona w co najmniej jedną kotwę stanowi drugi punkt podparcia zespołu glifowego, składającego się z kolankowej skrzynki tłumiącej, rury prostokątnej, klamry, króćca czerpni mufowego i kratki czerpni powietrza. Klamra mocująca zaopatrzona jest w dwa otwory o wydłużonym kształcie umożliwiające precyzyjną korektę jej położenia w pionie, przez co poziomy kanał prostokątny, przez nią obejmowany, może być precyzyjnie pochylony ku wlotowi powietrza.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój pionowy ściany z zaworem nawiewnym prostym z wytłumieniem w ujęciu schematycznym, fig. 2 - przekrój poziomy ściany z zaworem nawiewnym prostym z wytłumieniem, fig. 3 przekrój poziomy ściany z zaworem nawiewnym prostym z wytłumieniem, fig. 4 - przekrój pionowy ściany z zaworem nawiewnym prostym z wytłumieniem, fig. 5 - przekrój poziomy ściany z zaworem nawiewnym kątowym, fig. 6 - przekrój poziomy ściany z zaworem nawiewnym kątowym z wytłumieniem, fig. 7 - przekrój pionowy ściany z zaworem nawiewnym kątowym z wytłumieniem, z widokiem czerpni z klamrą zewnętrzną, fig. 8 - przekrój pionowy ściany z zaworem nawiewnym kątowym z wytłumieniem, z widokiem kolanka, fig. 9 - ścianę z zaworem nawiewnym kątowym z klamrą wewnętrzną w widoku z tyłu, fig. 10 - ścianę z zaworem nawiewnym kątowym z klamrą wewnętrzną w widoku z przodu, fig. 11 - ścianę z zaworem nawiewnym kątowym z klamrą zewnętrzną w widoku z tyłu, a fig. 12 - ścianę z zaworem nawiewnym kątowym z klamrą zewnętrzną w widoku z przodu.
P r z y k ł a d 1
Ściana z zaworem nawiewnym ma zawór osadzony w otworze wykonanym w murze 20 i izolacji termicznej 19. Wewnątrz otworu umieszczona jest tłumiąca rura sprężysta 3. Pomiędzy tłumiącą rurą sprężystą 3 i otworem wykonanym w murze 20 utworzona jest szczelina 5. Sprężysta rura tłumiąca 3 od strony regulatora nawiewu 1 dociskana jest wzdłuż powierzchni docisku rury tłumiącej 4, płytą montażową dociskową 2 zamontowaną wkrętami 15 do muru 20. Drugi koniec sprężystej rury tłumiącej 3 od strony kratki czerpni powietrza 12 zaopatrzony jest w króciec wlotowy rury tłumiącej 6, który dociskany jest kratką czerpni powietrza 12 zamontowaną do muru 20. Pomiędzy sprężystą rurą tłumiącą 3 i regulatorem nawiewu 1 umieszczony jest króciec regulatora nawiewu 21, ponadto drugi koniec sprężystej rury tłumiącej 3 dociskany jest kratką czerpni 12 zamontowaną do muru 20. Czerpnia powietrza, zaopatrzona jest w części wlotowej w kwadratową kratkę osłonową, ze skośnymi, poziomymi lamelami okapnikowymi, w części wylotowej w króciec wlotowy rury tłumiącej 6 o przekroju kołowym, do połączenia z okrągłą tłumiącą rurą sprężystą 3. Tłumiąca rura sprężysta 3 wykonana jest w kształcie walca i ma przekrój kołowy. Regulator nawiewu 1 ma regulowany stopień otwarcia.
P r z y k ł a d 2
Ściana z zaworem nawiewnym ma zawór osadzony w otworze wykonanym w murze 20 i izolacji termicznej 19. Wewnątrz otworu umieszczona jest tłumiąca rura sprężysta 3. Pomiędzy tłumiącą rurą sprężystą 3 i otworem wykonanym w murze 20 utworzona jest szczelina 5. Sprężysta rura tłumiąca 3 od strony regulatora nawiewu 1 dociskana jest płytą montażową dociskową 2 zamontowaną kotwami 14 do muru 20. Płyta montażowa dociskowa 2 zamontowana jest w murze 20 wkrętami 15. Drugi koniec sprężystej rury tłumiącej 3 od strony kratki czerpni powietrza 12 zaopatrzony jest w kolankową skrzynkę tłumiącą 7, za którą usytuowane są kolejno mufa kolankowej skrzynki tłumiącej 8, rura prostokątna 9, klamra 10, króciec czerpni mufowy 11 i kratka czerpni powietrza 12, przy czym kolankowa skrzynka tłumiąca 7 pokryta jest warstwą wewnętrzną materiału dźwiękochłonnego 13 i warstwą zewnętrzną materiału dźwiękochłonnego 17, ponadto pomiędzy kolankową skrzynką tłumiącą 7, mufą kolankowej skrzynki tłumiącej 8, rurą prostokątną 9, króćcem czerpni mufowym 11 i murem 20 umieszczona jest warstwa 16 sczepnego materiału klejąco-tłumiącego. Ponadto drugi koniec sprężystej rury tłumiącej 3 dociskany jest kolankową skrzynką tłumiącą 7. Rura prostokątna 9 z króćcem czerpni mufowym 11 oraz
PL 238 607 B1 mufą kolankowej skrzynki tłumiącej 7 połączona jest suwliwie, co pozwala w trakcie montażu na dostosowanie do warunków budowlanych głębokości osadzenia rury prostokątnej w mufie, w zakresie długości mufy. Kolankowa skrzynka tłumiąca 7 osadzona jest w murze 20 tak, że pomiędzy kolankową skrzynką tłumiącą 7 i murem 20 jest utworzona przestrzeń 18 wypełniona sczepnym materiałem klejąco-tłumiącym. Ponadto kolankowa skrzynka tłumiąca 7 posiada obły kształt, polegający na tym, że ścianka przeciwległa do króćca wlotowego rury tłumiącej 6, jest na jednym końcu zagięta pod kątem 90°, łagodnie opadając w kierunku króćca wlotowego rury tłumiącej 6.
P r z y k ł a d 3
Ściana z zaworem nawiewnym wykonana jak w przykładzie drugim z tą różnicą, że w szczelinie 5 umieszczona jest rura osłonowa oraz rura prostokątna 9 wyposażona jest w klamrę 10, która zamocowana jest do muru 20 kotwami 14.
Zawór nawiewny kątowy zawiera zespół glifowy stanowiący zespolone króciec czerpni mufo wy 11, rurę prostokątną 9, klamrę 10 i kolankową skrzynkę tłumiącą 7 z mufą kolankowej skrzynki tłumiącej 8, które są wymagane przy montażu do ściany zewnętrznej budynku z kratką czerpni usytuowaną w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny ściany. Klamra 10 wewnętrzna sprężysta-samozaciskowa, wykonana jest w kształcie litery C z końcówkami zagiętymi ku sobie, przez co stabilizuje położenie zaworu nawiewnego kątowego opasając anatomicznie rurę prostokątną 9. Klamra 10 przylega do rury prostokątnej 9 z chwilą zwolnienia i zatrzaśnięcia się na niej dwóch, wcześniej ręczenie odchylonych na czas umieszczania rury prostokątnej 9, przeciwległych końców litery C. Z uwagi na szerokość klamry 10, anatomiczny do powierzchni rury prostokątnej 9 kształt, do stabilizacji położenia oraz regulacji kąta pochylenia zaworu nawiewnego kątowego celem zapewnienia odpływu skroplin, punktami ustalającymi pozycję zaworu kątowego są dwie kotwy 14. Klamra 10 zewnętrzna - niesprężysta, w kształcie litery C z końcówkami wygiętymi od sobie, opasając anatomicznie rurę prostokątną 9 i stabilizuje położenie zespołu glifowego dociskając rurę prostokątną 9, a zatem cały zespół glifowy, do płaszczyzny izolacji termicznej pokrytej warstwą materiału sczepnego. Z uwagi na szerokość klamry 10, anatomiczny do powierzchni rury prostokątnej 9 oraz kształt i siłę z jaką dociska ona rurę prostokątną 9 do powierzchni izolacji termicznej 19, dla regulacji kąta pochylenia zespołu glifowego celem zapewnienia odpływu skroplin punktami ustalającymi pozycję zespołu glifowego są dwie kotwy lub zapewnienia odpływu skroplin punktami pozycjonującymi są trzy punkty, w tym dwie kotwy oraz powierzchnia otworu wykonanego w murze 20 i w izolacji termicznej 19 lub wewnętrzna powierzchnia rury osłonowej, w których umieszczona jest tłumiąca rura sprężysta 3. Zarówno klamra 10 wewnętrzna i zewnętrzna umożliwiają montaż zaworu kątowego na dwa sposoby. Zgodnie z pierwszym sposobem, w pierwszej kolejności montuje się zespół glifowy, po czym na okrągły króciec wlotowy rury tłumiącej 6, nakłada się tłumiącą rurę sprężystą 3, którą po nałożeniu dociska się czołowo do ścianki kolankowej skrzynki tłumiącej 7, wskutek przesuwania cylindrycznej tłumiącej rury sprężystej 3 w otworze wykonanym murze 20 lub w otworze wykonanym murze 20 zabezpieczonym rurą osłonową, przy czym tłumiąca rura sprężysta 3 dociskana jest do otworu w murze 20 lub rury osłonowej płytą montażową dociskową 2 podczas przykręcania do powierzchni ściany. Zgodnie z drugim sposobem, montuje się zespół glifowy zintegrowany z tłumiącą rurą sprężystą 3 zespoloną z króćcem kolankowej skrzynki tłumiącej 6 za pomocą materiałów klejących. W tym przypadku tłumiąca rura sprężysta 3 wprowadzana jest do wnętrza króćca kolankowej skrzynki tłumiącej 6. Następnie przeciwległy do osadzonego w kolankowej skrzynce tłumiącej 7 koniec tłumiącej rury sprężystej 3 dociska się do otworu w murze 20 lub rurze osłonowej, podczas przykręcania płyty montażowej dociskowej 2 do powierzchni ściany. Zespół glifowy zaopatrzony jest w części wloto wej w prostokątną kratkę czerpni powietrza 12 ze skośnymi, poziomymi lamelami okapnikowymi i otworem drenażowym w dolnej części, króciec czerpni mufowy 11, rurę prostokątną 9, a w części wylotowej w kolankową skrzynkę tłumiącą 7 z prostokątną mufą kolankowej skrzynki tłumiącej 8 w części wlotowej oraz w części wylotowej króćcem wylotowym skrzynki tłumiącej 6 o przekroju kołowym, do połączenia z okrągłą tłumiącą rurą sprężystą 3. Prostokątna mufa m kolankowej skrzynki tłumiącej 8 może być połączona z kolankową skrzynką tłumiącą 7 za pośrednictwem rury prostokątnej 9 zaopatrzonej w uchwyt w kształcie klamry 10, która może być klamrą 10 wewnętrzną i klamrą 10 zewnętrzną, stabilizującą położenie czerpni i pozwalający na ustawienie właściwego kąta spadku umożliwiającego grawitacyjne odprowadzenie skroplin z wnętrza czerpni na zewnętrzną powierzchnię kratki osłonowej. Rura prostokątna 9 może być wyposażona w wewnętrzne rozpórki, stabilizujące jej kształt. Zespół glifowy, zarówno na powierzchniach swoich ścianach zewnętrznych jak i wewnętrznych może być pokryty warstwą materiału dźwiękochłonnego 13.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ściana z zaworem nawiewnym zawierająca osadzoną w otworze rurę łączącą regulator nawiewu z czerpnią powietrza, znamienna tym, że w otworze wykonanym w murze (20) i warstwie izolacji termicznej (19) osadzona jest tłumiąca rura sprężysta (3), przy czym pomiędzy tłumiącą rurą sprężystą (3) i otworem wykonanym w murze (20) utworzona jest szczelina (5), ponadto sprężysta rura tłumiąca (3) od strony regulatora nawiewu (1) dociskana jest płytą montażową dociskową (2) zamontowaną do muru (20).
  2. 2. Ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że drugi koniec sprężystej rury tłumiącej (3) od strony kratki czerpni powietrza (12) zaopatrzony jest w króciec wlotowy rury tłumiącej (6), przy czym drugi koniec sprężystej rury tłumiącej (3) dociskany jest kratką czerpni (12) zamontowaną do muru (20).
  3. 3. Ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że drugi koniec sprężystej rury tłumiącej (3) od strony kratki czerpni powietrza (12) zaopatrzony jest w kolankową skrzynkę tłumiącą (7) z mufą kolankowej skrzynki tłumiącej (8) o prostokątnym wlocie, za którą usytuowane są kolejno rura prostokątna (9), króciec czerpni mufowy (11) i kratka czerpni powietrza (12), przy czym kolankowa skrzynka tłumiąca (7) pokryta jest warstwą wewnętrzną materiału dźwiękochłonnego (13) i warstwą zewnętrzną materiału dźwiękochłonnego (17), ponadto pomiędzy kolankową skrzynką tłumiącą (7), mufą kolankowej skrzynki tłumiącej (8), rurą prostokątną (9), króćcem czerpni mufowym (11) i izolacją termiczną (19) umieszczona jest warstwa (16) sczepnego materiału klejąco-tłumiącego.
  4. 4. Ściana według zastrz. 3, znamienna tym, że drugi koniec sprężystej rury tłumiącej (3) dociskany jest kolankową skrzynką tłumiącą (7).
  5. 5. Ściana według zastrz. 3, znamienna tym, że kolankowa skrzynka tłumiąca (7) osadzona jest w murze (20) tak, że pomiędzy kolankową skrzynką tłumiącą (7) i murem (20) jest utworzona przestrzeń (18) wypełniona sczepnym materiałem klejąco-tłumiącym.
  6. 6. Ściana według zastrz. 3, znamienna tym, że kolankowa skrzynka tłumiąca (7) wygięta jest pod kątem 90° i ma niesymetryczny kształt o obłej geometrii w części przeciwległej do kratki czerpni powietrza (12) i mufy (8).
  7. 7. Ściana według zastrz. 3, znamienna tym, że kolankowa skrzynka tłumiąca (7) posiada obły kształt, polegający na tym, że ścianka przeciwległa do króćca wlotowego rury tłumiącej (6), jest na jednym końcu zagięta, łagodnie opadając w kierunku króćca wlotowego rury tłumiącej (6).
  8. 8. Ściana według zastrz. 3, znamienna tym, że rura prostokątna (9) z króćcem czerpni mufowym (11) oraz mufą kolankowej skrzynki tłumiącej (7) połączona jest suwliwie.
  9. 9. Ściana według zastrz. 3, znamienna tym, że rura prostokątna (9) wyposażona jest w klamrę (10).
  10. 10. Ściana według zastrz. 9, znamienna tym, że klamra (10) zamocowana jest do muru (20) kotwami (14).
  11. 11. Ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że płyta montażowa dociskowa (2) zamontowana jest do muru (20) kotwami (14).
  12. 12. Zawór według zastrz. 1, znamienny tym, że płyta montażowa dociskowa (2) zamontowana jest w murze (20) wkrętami (15).
  13. 13. Ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy sprężystą rurą tłumiącą(3) i regulatorem nawiewu (1) umieszczony jest króciec regulatora nawiewu (21).
  14. 14. Ściana według zastrz. 1, znamienna tym, że w szczelinie (5) umieszczona jest rura osłonowa.
PL428712A 2019-01-29 2019-01-29 Ściana z zaworem nawiewnym PL238607B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428712A PL238607B1 (pl) 2019-01-29 2019-01-29 Ściana z zaworem nawiewnym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428712A PL238607B1 (pl) 2019-01-29 2019-01-29 Ściana z zaworem nawiewnym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428712A1 PL428712A1 (pl) 2020-08-10
PL238607B1 true PL238607B1 (pl) 2021-09-13

Family

ID=71943634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428712A PL238607B1 (pl) 2019-01-29 2019-01-29 Ściana z zaworem nawiewnym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238607B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428712A1 (pl) 2020-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5132423B2 (ja) 貫通ダクト部材とその部材を用いた中空壁のダクト構造
ES2846861T3 (es) Receptor montado en la pared
ES2398166T3 (es) Sistema de marco para una malla de protección contra insectos o polen
US20180073244A1 (en) Wall system
KR102149948B1 (ko) 환기용 창틀 가이드의 유로 연결구
US20060223434A1 (en) System and method for mounting a fresh air exchanger to a window frame assembly
US10745917B2 (en) System, method and apparatus for thermal bridge-free insulation assembly
PL238607B1 (pl) Ściana z zaworem nawiewnym
KR101546921B1 (ko) 투습방수지를 이용한 건축물 외벽 단열구조
RU2523224C2 (ru) Клапан приточной вентиляции
JP5209956B2 (ja) 換気装置
RU178462U1 (ru) Приточный вентиляционный клапан
KR200448247Y1 (ko) 흡음체를 구비한 취출구
KR100951101B1 (ko) 시스템 창호
RU120691U1 (ru) Вентиляционное устройство
KR102197170B1 (ko) 실외기-외부 창 구조물 연결조립체
RU193659U1 (ru) Вентиляционное устройство
PL228158B1 (pl) Zestaw okna, w szczególnosci okna dachowego, z nawiewnikiem swiezego powietrza
US7125332B2 (en) Ceiling radiation damper and mounting method
FI125242B (fi) Tuloilmaventtiili
JP3627128B2 (ja) 空調換気扇
JP3878820B2 (ja) 換気装置
JP2000314186A (ja) 庇ユニット
RU163594U1 (ru) Наружный приточно-вытяжной колпак
RU66770U1 (ru) Вентиляционное шумозащитное устройство