PL238387B1 - Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu - Google Patents

Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu Download PDF

Info

Publication number
PL238387B1
PL238387B1 PL412702A PL41270215A PL238387B1 PL 238387 B1 PL238387 B1 PL 238387B1 PL 412702 A PL412702 A PL 412702A PL 41270215 A PL41270215 A PL 41270215A PL 238387 B1 PL238387 B1 PL 238387B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
magnesium
gypsum
calcium
solution
nitrate
Prior art date
Application number
PL412702A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412702A1 (pl
Inventor
Jacek Szczerba
Wiesław Wantuch
Leszek Urbańczyk
Jerzy Lis
Marcin Figura
Mirosław Bućko
Dominika Madej
Maria Majka-Wantuch
Henryka Szczerba
Michał OCHMAN
Michał Ochman
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Alwernia Spolka Akcyjna
Zakl Magnezytowe Ropczyce Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie, Alwernia Spolka Akcyjna, Zakl Magnezytowe Ropczyce Spolka Akcyjna filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL412702A priority Critical patent/PL238387B1/pl
Publication of PL412702A1 publication Critical patent/PL412702A1/pl
Publication of PL238387B1 publication Critical patent/PL238387B1/pl

Links

Landscapes

  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu w jednym procesie produkcyjnym. Wodorotlenek magnezu przeznaczony jest głównie do wytwarzanych mineralnych dolistnych nawozów zawiesinowych i produkcji materiałów ogniotrwałych, natomiast gips znajduje zastosowanie, jako nośnik wapnia i siarki, a także azotu i magnezu, do produkcji granulowanych nawozów nieorganicznych, zwłaszcza zawierających w swoim składzie mocznik albo do wytwarzania białego gipsu o specjalistycznym, zwłaszcza budowlanym przeznaczeniu.
W chińskim opisie patentowym CN 103950957A ujawniono proces otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z takich surowców, jak siarczan magnezu i mleczko dolomitowe, który polega na tym, że najpierw przeprowadza się etap reakcji strącania gipsu. Jako substratów użyto roztworów siarczanu magnezu oraz chlorku wapnia, które poddano mieszaniu. Uzyskaną mieszaninę osadu gipsu i roztworu chlorku magnezu oddzielono przez filtrację. Otrzymano filtrat w postaci dwuwodnego gipsu i roztwór chlorku magnezu. Dwuwodny gips jest bezpośrednio formowany i suszony powietrzem w celu uzyskania gipsu do produkcji cementu. Natomiast do otrzymanego roztworu chlorku magnezu wprowadzono mleczko dolomitowe w postaci wodorotlenków wapnia i magnezu. Reagenty poddano mieszaniu, a otrzymaną zawiesinę wodorotlenku magnezu w wodnym roztworze chlorku wapnia poddano filtracji i przemywaniu. Uzyskano osad wodorotlenku magnezu, a roztwór chlorku wapnia zawracano do początku procesu.
Z polskiego zgłoszenia patentowego P.280653 znany jest proces, w którym równocześnie otrzymuje się w drodze reakcji wymiany gips i roztwór kwasu solnego. Sposób ten polega na tym, że roztwór chlorku wapniowego, otrzymywany w metodzie Solvaya jako produkt uboczny, poddaje się działaniu stężonego kwasu siarkowego, a następnie po rozdzieleniu w drodze filtracji uzyskuje się roztwór kwasu solnego i gips, który znajduje zastosowanie jako biały pigment lub może posłużyć do otrzymania gipsu budowlanego.
Znane są także inne podobne procesy, w których obok gipsu otrzymuje się azotan potasu z roztworów siarczanu potasu i azotanu wapnia, a z roztworów ortofosforanu jednowapniowego i siarczanu potasu uzyskuje się ortofosforan jednopotasu. Stosowane są sposoby wytrącania wodorotlenku magnezu z roztworów azotanu lub chlorku magnezu w drodze strącania zawiesiną prażonego dolomitu. Wytworzony z dolomitu wodorotlenek wapnia strąca z roztworu soli magnezowej trudniej rozpuszczalny w wodzie wodorotlenek magnezu, natomiast wapń przechodzi do roztworu w postać azotanową lub chlorkową. Dodatkowo masa osadu zwiększa się o wodorotlenek magnezu pochodzący z dolomitu.
W opisie patentowym US4370422 ujawniono sposób wytwarzania wodorotlenku magnezu poprzez dodanie prażonego dolomitu do solanki w proporcji (MgO+CaO) : MgCL w zakresie od 0,66 :1 do 0,05 :1 i utrzymuje się temperaturę < 90°C aż do utworzenia ciała stałego, a następnie oddziela i suszy osad w temperaturze nie przekraczającej 200°C. Otrzymany wodorotlenek magnezu po wyprażeniu w temperaturze 1200°C pozwala na otrzymanie tlenku magnezu o czystości 98% MgO. Znani światowi producenci związków magnezu w swoich technologiach wykorzystują zawiesinę wodorotlenków wapnia i magnezu otrzymaną z gaszonego prażonego dolomitu do strącania wodorotlenku magnezu z chlorku magnezu różnego pochodzenia.
W procesie produkcji firmy Nedmag Industries ługuje się naturalne pokłady biszofitu MgCh6H2O, a do uzyskanej solanki, po wcześniejszym oczyszczeniu od związków boru i wapnia, wprowadza się mleczko prażonego dolomitu i wytrąca wodorotlenek magnezu, który po przemyciu filtruje się, suszy, a otrzymany wodorotlenek magnezu stanowi produkt handlowy lub półprodukt do otrzymywania magnezji kaustycznej lub spiekanej.
W firmie RHI AG jako źródło chlorku magnezu wykorzystywana jest woda morska po wcześniejszym oczyszczeniu jej od zanieczyszczeń mechanicznych, a po wytrąceniu soli wapnia kierowana jest do zbiorników reakcyjnych, do których dodawana jest oczyszczona zawiesina prażonego gaszonego dolomitu, a otrzymana mieszanina kierowana jest do osadników wodorotlenku magnezu. W kolejnych etapach prowadzone są procesy zagęszczania, przemywania, kalcynacji, brykietowania i spiekania w celu uzyskania magnezji prażonej. Wszystkie opisane sposoby wykorzystują naturalne źródła c hlorku magnezu i dolomitu, które znajdują się w bezpośrednim położeniu producentów, co stwarza zarówno dogodne uwarunkowania produkcyjne i ekonomiczne.
Celem wynalazku było opracowanie technologii otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z dolomitu, taniego ubocznego kwasu siarkowego i gorszej jakości węglanowych lub kalcynowanych
PL 238 387 B1 form magnezytów, bez potrzeby stosowania naturalnego chlorku magnezu czy wody morskiej, przy zbliżonej opłacalności ekonomicznej.
Istota sposobu otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu polegającego na strącaniu gipsu z roztworu zawierającego siarczan magnezu, a następnie wprowadzeniu do roztworu uzyskanego z filtracji gipsu mleczka dolomitowego w postaci zawiesiny wodorotlenków wapnia i magnezu charakteryzuje się tym, że uzyskany z procesu roztwarzania magnezytów kwasem siarkowym wodny roztwór siarczanu magnezu o stężeniu 25-35% masowych połączony z wodnym roztworem azotanu wapnia o stężeniu 1-15% masowych miesza przez okres 30-180 minut, a następnie uzyskaną zawiesinę gipsu w wodnym roztworze azotanu magnezu filtruje się. Do otrzymanego filtratu w postaci wodnego roztworu azotanu magnezu wprowadza się zawiesinę wodorotlenków wapnia i magnezu, otrzymaną w procesie gaszenia prażonego dolomitu, zawierającą 90 do 100% masowych stechiometrycznej ilości tlenku wapnia, w przeliczeniu na zawarty w roztworze azotanu magnezu kation magnezowy, przy czym reagenty poddaje się mieszaniu przez okres 60 do 240 minut. Z kolei otrzymaną zawiesinę wodorotlenku magnezu w wodnym roztworze azotanu wapnia filtruje się w temperaturze 36 do 40°C, przemywa wodą oddzielony wodorotlenek magnezu, a wodny roztwór azotanu wapnia zawraca się do początku procesu, przy czym ilość wody użytej do przemycia odfiltrowanego osadu wodorotlenku magnezu odpowiada różnicy mas wody wyprowadzonej z tymi produktami i wprowadzonej z roztworem siarczanu magnezu.
Korzystnie do strącania gipsu wprowadza się azotan wapnia w ilości 1 do 5% masowych większej od ilości stechiometrycznej określonej równaniem reakcji wymiany z siarczanem magnezu.
Korzystnie do gaszenia prażonego dolomitu stosuje się popłuczyny w postaci roztworu wodnego azotanu wapnia otrzymane z przemywania osadu odfiltrowanego wodorotlenku magnezu.
Korzystnie straty ilości azotanu wapnia występujące w procesie uzupełnia się poprzez dodanie do części lub całości roztworu azotanu wapnia znajdującego się w układzie równoważnej ilości kwasu azotowego, wapna hydratyzowanego lub wapna palonego.
Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu według wynalazku polega na tym, że wodny roztwór siarczanu magnezu o stężeniu 25-35% masowych połączony z wodnym roztworem azotanu wapnia o stężeniu 1-15% masowych miesza przez okres 30-180 minut, a następnie uzyskaną zawiesinę gipsu w wodnym roztworze azotanu magnezu filtruje się, a otrzymany osad gipsu korzystnie poddaje się przemywaniu. Do otrzymanego filtratu w postaci wodnego roztworu azotanu magnezu wprowadza się zawiesinę wodorotlenków wapnia i magnezu, otrzymaną w procesie gaszenia prażonego dolomitu, zawierającą 90 do 100% masowych stechiometrycznej ilości tlenku wapnia, w przeliczeniu na zawarty w roztworze azotanu magnezu kation magnezowy, przy czym reagenty poddaje się mieszaniu przez okres 60 do 240 minut. Z kolei otrzymaną zawiesinę wodorotlenku magnezu w wodnym roztworze azotanu wapnia filtruje się w temperaturze 36 do 40°C, przemywa oddzielony wodorotlenek magnezu, a wodny roztwór azotanu zawraca się do początku procesu.
Do strącania gipsu wprowadza się azotan wapnia w ilości 1 do 5% masowych większej od ilości stechiometrycznej określonej równaniem reakcji wymiany z siarczanem magnezu.
Do przemywania osadów gipsu i wodorotlenku magnezu stosuje się wodę.
Do gaszenia prażonego dolomitu stosuje się popłuczyny w postaci roztworu wodnego azotanu magnezu otrzymane z przemywania osadu odfiltrowanego gipsu i/lub wodorotlenku magnezu.
Ilość wody użytej do przemycia odfiltrowanych osadów wodorotlenku magnezu i gipsu odpowiada różnicy mas wody wyprowadzonej z tymi produktami i wprowadzonej z roztworem siarczanu magnezu.
Straty ilości azotanu wapnia występujące w procesie uzupełnia się poprzez dodanie do części lub całości roztworu azotanu wapnia znajdującego się w układzie równoważnej ilości kwasu azotowego, wapna hydratyzowanego lub wapna palonego.
P r z y k ł a d
Do mieszalnika wprowadza się 3180,0 kg wodnego roztworu zawierającego 159,0 kg Ca(NOs)2 i 3,7 kg Mg(NOs)2 oraz 345,4 kg wodnego roztworu siarczanu magnezu uzyskanego z procesu roztwarzania magnezytów kwasem siarkowym, zawierającego 108,6 kg MgSO4, które miesza się przez okres 60 minut, po czym schładza do temperatury 20°C, a następnie zawiesinę gipsu w wodnym roztworze azotanu magnezu poddaje się filtracji. Otrzymuje się 223,9 kg gipsu, zawierającego 30,1% masowych wilgoci, mierzonej w temperaturze 45°C i 3,7 kg azotanu magnezu oraz 3301,5 kg filtratu w postaci wodnego roztworu azotanu magnezu o stężeniu 4,1% masowych Mg(NOs)2, który kieruje się do reaktora wytrącania wodorotlenku magnezu, do którego wprowadza się także mleczko dolomitowe w postaci
PL 238 387 B1 zawiesiny wodorotlenków wapnia i magnezu, otrzymane w procesie gaszenia prażonego dolomitu. Reagenty poddaje się mieszaniu przez okres 180 minut, po czym zawiesinę wodorotlenku magnezu w wodnym roztworze azotanu wapnia w ilości 3558,5 kg filtruje się na filtrze próżniowym w temperaturze 38°C, otrzymując 3161,2 kg wodnego roztworu, zawierającego 147,3 kg Ca(NO3)2 i 3,7 kg Mg(NO3)2, który kieruje się do następnego cyklu produkcyjnego. Natomiast otrzymany wodorotlenek magnezu przemywa się wodą w ilości 104 kg, otrzymując 330,3 kg placka o zawartości 68,8% masowych wilgoci, oznaczonej w temperaturze 105°C, zawierającego 20,8% masowych wodorotlenku magnezu w przeliczeniu na MgO oraz 171 kg popłuczyn, które kieruje się do procesu gaszenia prażonego dolomitu.
W celu uzupełnienia ilości Ca(NO3)2 wyprowadzonej z produktami do 20,0 kg wodnego roztworu uzyskanego po filtracji wodorotlenku magnezu kierowanego do niezależnego reaktora dozuje się mieszając 4,5 kg wapna palonego o zawartości 90,0% masowych CaO, a następnie wprowadza się 14,3 kg kwasu azotowego o stężeniu 63,0% masowych HNO3. Reagenty miesza się przez minimum 30 minut, otrzymując wzbogacony o 11,7 kg Ca(NO3)2 wodny roztwór azotanu wapnia w ilości 38,8 kg, który wprowadza się do procesu wraz z zawracanym wodnym roztworem azotanu wapnia w ilości 3141,2 kg, pochodzącym z procesu filtracji wytrąconego Mg(OH)2.
Proces gaszenia prażonego dolomitu przebiega w niezależnym mieszalniku, do którego kieruje się podgrzane do temperatury 46°C popłuczyny z przemywania wodorotlenku magnezu, do których wprowadza się powoli 95,5 kg prażonego dolomitu z udziałem 52,2 kg CaO i 34,8 kg MgO i miesza się do zakończenia egzotermicznej reakcji, a otrzymaną zawiesinę sezonuje się przez 12 godzin. Następnie zawiesinę filtruje przez gęste sito, otrzymując po rozdziale 257 kg zawiesiny w postaci mleczka dolomitowego, w której masa wodorotlenku wapnia w przeliczeniu na CaO wynosi 50,2 kg, a masa wodorotlenku magnezu - odpowiednio 33,8 kg, zaś pozostały na sicie osad w ilości 9,5 kg zawiera 2,0 kg CaO i 1,0 kg MgO. Otrzymane mleczko dolomitowe kieruje się do reaktora buforowego, zapewniającego jednorodność zawiesiny, z którego dozuje się do reaktora, zapewniającego przebieg procesu strącania wodorotlenku magnezu.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu polegający na strącaniu gipsu z roztworu zawierającego siarczan magnezu, a następnie wprowadzeniu do roztworu uzyskanego z filtracji gipsu mleczka dolomitowego w postaci zawiesiny wodorotlenków wapnia i magnezu, znamienny tym, że uzyskany z procesu roztwarzania magnezytów kwasem siarkowym wodny roztwór siarczanu magnezu o stężeniu 25-35% masowych połączony z wodnym roztworem azotanu wapnia o stężeniu 1-15% masowych miesza przez okres 30-180 minut, a następnie uzyskaną zawiesinę gipsu w wodnym roztworze azotanu magnezu filtruje się, a do otrzymanego filtratu w postaci wodnego roztworu azotanu magnezu wprowadza się zawiesinę wodorotlenków wapnia i magnezu, otrzymaną w procesie gaszenia prażonego dolomitu, zawierającą 90 do 100% masowych stechiometrycznej ilości tlenku wapnia, w przeliczeniu na zawarty w roztworze azotanu magnezu kation magnezowy, przy czym reagenty poddaje się mieszaniu przez okres 60 do 240 minut, z kolei otrzymaną zawiesinę wodorotlenku magnezu w wodnym roztworze azotanu wapnia filtruje się w temperaturze 36 do 40°C, przemywa wodą oddzielony wodorotlenek magnezu, a wodny roztwór azotanu wapnia zawraca się do początku procesu, przy czym ilość wody użytej do przemycia odfiltrowanego osadu wodorotlenku magnezu odpowiada różnicy mas wody wyprowadzonej z tymi produktami i wprowadzonej z roztworem siarczanu magnezu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że do strącania gipsu wprowadza się azotan wapnia w ilości 1 do 5% masowych większej od ilości stechiometrycznej określonej równaniem reakcji wymiany z siarczanem magnezu.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że do gaszenia prażonego dolomitu stosuje się popłuczyny w postaci roztworu wodnego azotanu wapnia otrzymane z przemywania osadu odfiltrowanego wodorotlenku magnezu
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że straty ilości azotanu wapnia występujące w procesie uzupełnia się poprzez dodanie do części lub całości roztworu azotanu wapnia znajdującego się w układzie równoważnej ilości kwasu azotowego, wapna hydratyzowanego lub wapna palonego.
PL412702A 2015-06-12 2015-06-12 Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu PL238387B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412702A PL238387B1 (pl) 2015-06-12 2015-06-12 Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412702A PL238387B1 (pl) 2015-06-12 2015-06-12 Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412702A1 PL412702A1 (pl) 2016-12-19
PL238387B1 true PL238387B1 (pl) 2021-08-16

Family

ID=57542462

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412702A PL238387B1 (pl) 2015-06-12 2015-06-12 Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238387B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412702A1 (pl) 2016-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2756763C (en) Process for simultaneous production of potassium sulphate, ammonium sulfate, magnesium hydroxide and/or magnesium oxide from kainite mixed salt and ammonia
CN101734698B (zh) 一种由含铝物料制备氧化铝的方法
CN101760641B (zh) 从硫酸镁溶液中回收镁的工艺
CN102677177A (zh) 一种高长径比半水硫酸钙晶须的制备方法
CN101172627B (zh) 一种氢氧化镁的制备方法
US3497459A (en) Process for producing water soluble basic salts of aluminum and/or iron
CN103950957A (zh) 一种硫酸镁制备氢氧化镁的工艺方法
CN106629806A (zh) 一种利用红土镍矿湿法工艺废液生产二水石膏的方法
CN104787782B (zh) 制取工业硝酸钾与硫酸钙工艺
RU2535254C1 (ru) Способ комплексной переработки серпентин-хромитового рудного сырья
Mirzakulov et al. PROCESSING BRINE OF SALT LAKES OF KARAKALPAKSTAN IN PRODUCTS OF ECONOMIC PURPOSE.
EA030011B1 (ru) Твердая фосфатная соль и способ ее получения
PL238387B1 (pl) Sposób otrzymywania wodorotlenku magnezu i gipsu z roztworów siarczanu magnezu i prażonego dolomitu
AU570624B2 (en) Process for rapid conversion of fluoroanhydrite to gypsum
RU2753109C1 (ru) Способ переработки сыннырита
RU2437835C1 (ru) Способ получения дигидрата сульфата кальция
PL231745B1 (pl) Sposób otrzymywania azotanu wapnia i wodorotlenku magnezu
PL229861B1 (pl) Sposób równoczesnego otrzymywania roztworu azotanu sodu i zasadowego węglanu magnezu
CN105271315A (zh) 用芒硝生产硝酸钠的新方法
CN106006694A (zh) 一种煅烧炉气与硫酸钙生产碳酸钙工艺
EA046776B1 (ru) Способ комплексной переработки глинозёмсодержащих руд сульфатизацией
RU2539885C1 (ru) Способ комплексной переработки карбонатно-оксидных марганцевых руд
CN104355328A (zh) 一种硼泥碳化制得的轻质碳酸镁、生产方法及其用途
RU2302474C2 (ru) Способ получения магния из золы от сжигания бурых углей
CA3045719A1 (en) Releasing impurities from a calcium-based mineral