PL238212B1 - Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu - Google Patents

Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu Download PDF

Info

Publication number
PL238212B1
PL238212B1 PL428154A PL42815418A PL238212B1 PL 238212 B1 PL238212 B1 PL 238212B1 PL 428154 A PL428154 A PL 428154A PL 42815418 A PL42815418 A PL 42815418A PL 238212 B1 PL238212 B1 PL 238212B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
extrusion
polymer
blowing agent
vegetable oil
composites
Prior art date
Application number
PL428154A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428154A1 (pl
Inventor
Adam Gnatowski
Adam Jakubas
Original Assignee
Politechnika Czestochowska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Czestochowska filed Critical Politechnika Czestochowska
Priority to PL428154A priority Critical patent/PL238212B1/pl
Publication of PL428154A1 publication Critical patent/PL428154A1/pl
Publication of PL238212B1 publication Critical patent/PL238212B1/pl

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu przeznaczonych w szczególności do produkcji listew, teowników i ceowników stosowanych w budownictwie, przede wszystkim do wykończenia sufitów podwieszanych podłóg przy ścianach.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr PL 217215 B1 sposób wytwarzania kompozytu polietylenowego z nanonapełniaczem hybrydowym polegający na tym, że polimer miesza się z nanocząstkami oligosilseskwioksanu klatkowego T8 i innymi składnikami kompozytu, przeprowadzając mieszaninę w stan uplastyczniony i poddaje się ją procesowi wytłaczania w temperaturze 190-235°C. Po przejściu przez kąpiel wodną materiał granuluje się i suszy. Podczas wytwarzania kompozytu polietylenowego w procesie dyspergowania składników, dzięki obecności inicjatora wolnorodnikowego, zachodzi równocześnie szczepienie w osnowie polietylenu nanocząstek hybrydowego napełniacza zawierającego funkcyjne grupy winylowe.
Kompozyty polietylenu z nanocząstkami funkcjonalizowanych oligosilseskwioksanów klatkowych charakteryzują się, w porównaniu do czystych polimerów, kilkakrotnie wyższą udarnością, zwiększonym naprężeniem zrywającym i wydłużeniem przy zerwaniu. Wpływ na właściwości mechaniczne nanokompozytów polietylenu ma udział inicjatora wolnorodnikowego, który inicjuje reakcję szczepienia nanocząstek oligosilseskwioksanu na osnowie polimeru.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr PL 215768 B1 sposób wytwarzania kompozytu poli(tereftalanu etylenu) z nanonapełniaczem proszkowym polegający na tym, że poli(tereftalan etylenu) miesza się z nanokrzemionką o zaprogramowanej wielkości cząstek lub poli(organosilseskwioksanem), metodą wytłaczania reaktywnego w dwuślimakowej wytłaczarce współbieżnej, w temperaturze 230-270°C, przy szybkości obrotowej ślimaka w zakresie 150-300 obr/min. Kompozyty poli(tereftalanu etylenu) z nanocząstkami krzemionkowymi lub krzemoorganicznymi według wynalazku, w porównaniu do czystego poli(tereftalanu etylenu), charakteryzują się znacznie większym modułem sprężystości przy zginaniu i rozciąganiu, większą wytrzymałością na zginanie, podwyższoną udarnością i odpornością cieplną oraz zbliżoną wytrzymałością na rozciąganie. Właściwości mechaniczne zależą od rodzaju i zawartości zastosowanego nanonapełniacza, tj. poli(organosilseskwioksanu) lub krzemionki, wielkości nanocząstek, a także od obecności kompatybilizatora.
Znany jest z amerykańskiego opisu patentowego nr US 2009/0186179 A1 sposób otrzymywania nanokompozytu na osnowie PET o polepszonych właściwościach barierowych, przeznaczonego do wytwarzania m.in. folii polegający na tym, że do osnowy poliestrowej wprowadza się efektywną ilość wstępnie eksfoliowanego glinokrzemianu - sepolitu - modyfikowanego IV rz. solami amoniowymi.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr PL 213256 B1 sposób wytwarzania modyfikatora do polistyrenu i nanokompozyty polistyrenowe. Sposób wytwarzania nanokompozytów polistyrenowych polega na dodaniu 2 do 6% wagowych, w stosunku do polimeru, haloizytu, poddanego uprzednio działaniu pola ultradźwiękowego przez określony czas i modyfikację przez ogrzewanie mieszaniny haloizytu i żywicy oligocyklopentadienowo-styrenowej, w rozpuszczalniku organicznym, w temperaturze do 80°C, następnie usunięciu rozpuszczalnika i sproszkowanie produktu. Kompozyty, w których nastąpiło zabudowanie powierzchni modyfikatora polistyrenem otrzymano przez zmieszanie w stanie stopionym polimeru i modyfikatora, w zakresie temperatur od 190 do 210°C.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu wytwarzania kompozytów do produkcji wyrobów metodą wytłaczania, posiadających dobre właściwości wytrzymałościowe, szczególnie twardość, mały ciężar i łatwą skrawalność.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu polegający na zmieszaniu polimeru z napełniaczem i środkiem porotwórczym, a następnie umieszczeniu powstałej mieszaniny w układzie uplastyczniającym wytłaczarki, zhomogenizowanie w stanie plastyczno-płynnym polimeru i wytłoczenie z zastosowaniem głowicy wytłaczarskiej nadającej kształt danego wyrobu charakteryzujący się tym, że do mieszalnika bębnowego jako wsadu używa się polistyrenu w ilości 96,5%, poroforu chemicznego - 1,5%, bieli tytanowej - 1%, poroforu fizycznego - 0,7%, oleju roślinnego - 0,3%, następnie przy jednoczesnym mieszaniu dodaje się niewielką ilość oleju roślinnego, po czym dodaje się piasku kwarcowego o frakcji głównej od 0,016 do 0,1 mm w ilości od 10% do 30% napełniacza oraz kolejno ponownie niewielką ilość oleju roślinnego i tak sporządzoną kompozycję pozostawia się w mieszalniku bębnowym do momentu wymieszania składników, po czym transportuje się do wytłaczarki, gdzie w procesie wytłaczania następuje
PL 238 212 B1 homogenizacja polimeru ze składnikami dodatkowymi, porowanie, a następnie wytłaczanie gotowego profilu z użyciem głowicy wytłaczarskiej w temperaturze homogenizacji i wytłaczania wynoszącej: strefa zasilania 145°C - 160°C, strefa sprężania 150°C - 165°C, strefa dozowania 150°C - 165°C, temperatura głowicy 130°C - 160°C.
Sposób według wynalazku umożliwia łatwe i tanie uzyskanie gotowego wyrobu z zastosowaniem materiału naturalnego - piasku kwarcowego, niewymagającego dodatkowych operacji wykończeniowych. Wyrób nadaje się do bezpośredniego zastosowania w przemyśle budowlanym i cechuje się zwiększoną twardością związaną z zastosowaniem piasku kwarcowego i łatwą obrabialnością ze względu na zastosowanie jako osnowy tworzywa polimerowego, a zastosowanie poroforu w znacznym stopniu redukuje ciężar i zużycie do wytworzenia wyrobu materiału polimerowego.
P r z y k ł a d
Sposób według wynalazku został wykorzystany do wytworzenia profili maskujących do sufitów podwieszanych z karton-gipsu oraz profili maskujących przypodłogowych. Kompozycja sporządzona została poprzez zmieszanie w mieszalniku bębnowym polimeru - polistyrenu w postaci granulatu z poroforem chemicznym, expancelem - mikrosfery expancel jako porofor fizyczny, bielą tytanową oraz napełniaczem w postaci piasku kwarcowego o frakcji głównej 0,10/0,016/0,071, wskaźniku jednorodności 91%, i składzie chemicznym: SiO2 - 99,2%, Fe2O3 - 0,1%, węglany - 0,08%. Jako czynnika proadhezyjnego zastosowano olej roślinny dwukrotnie - przed i po dodaniu do kompozycji w mieszarce bębnowej piasku. Wsad do mieszarki składał się początkowo z: polistyrenu - 96,5%, poroforu - 1,5%, bieli tytanowej - 1%, expancel - 0,7%, oleju roślinnego - 0,3%.
Po wstępnym wymieszaniu dodawano piasku kwarcowego w ilościach odpowiednio do uzyskania późniejszego profilu o zawartości 10%, 20% i 30% napełniacza z odpowiednim ilościowo dodatkiem w stosunku do ilości całego wsadu oleju roślinnego. Następnie wymieszaną kompozycję zhomogenizowano w sianie uplastycznionym polimeru w wytłaczarce i wytłaczano profile. Temperatura homogenizacji i wytłaczania była następująca: strefa zasilania 150°C - 158°C, strefa sprężania 152°C - 163°C, strefa dozowania 151 °C - 155°C, temperatura głowicy 135°C - 155°C. Prędkość obrotowa ślimaka została dobrana odpowiednio do wymiarów, kształtu oraz rodzaju profilu, jak również konstrukcji kalibratora.
Uzyskany wyrób gładki na zewnątrz, porowaty w masie o odcieniu białym z wypełnieniem w postaci piasku kwarcowego został wykorzystany jako listwa przypodłogowa oraz listwa sufitowa o małej masie, dobrej izolacyjności akustycznej i cieplnej oraz wyższej ochronie przed zarysowaniem i wgnieceniem niż standardowe listwy przypodłogowe.

Claims (1)

1. Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu polegający na zmieszaniu polimeru z napełniaczem i środkiem porotwórczym, a następnie umieszczeniu powstałej mieszaniny w układzie uplastyczniającym wytłaczarki, zhomogenizowanie w stanie plastyczno-płynnym polimeru i wytłoczenie z zastosowaniem głowicy wytłaczarskiej nadającej kształt danego wyrobu znamienny tym, że do mieszalnika bębnowego jako wsadu używa się polistyrenu w ilości 96,5%, poroforu chemicznego - 1,5%, bieli tytanowej - 1%, poroforu fizycznego - 0,7%, oleju roślinnego - 0,3%, następnie przy jednoczesnym mieszaniu dodaje się niewielką ilość oleju roślinnego, po czym dodaje się piasku kwarcowego o frakcji głównej od 0,016 do 0,1 mm w ilości od 10% do 30% napełniacza oraz kolejno ponownie niewielką ilość oleju roślinnego i tak sporządzoną kompozycję pozostawia się w mieszalniku bębnowym do momentu wymieszania składników, po czym transportuje się do wytłaczarki, gdzie w procesie wytłaczania następuje homogenizacja polimeru ze składnikami dodatkowymi, porowanie, a następnie wytłaczanie gotowego profilu z użyciem głowicy wytłaczarskiej w temperaturze homogenizacji i wytłaczania wynoszącej: strefa zasilania 145°C - 160°C, strefa sprężania 150°C - 165°C, strefa dozowania 150°C - 165°C, temperatura głowicy 130°C - 160°C.
PL428154A 2018-12-13 2018-12-13 Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu PL238212B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428154A PL238212B1 (pl) 2018-12-13 2018-12-13 Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428154A PL238212B1 (pl) 2018-12-13 2018-12-13 Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428154A1 PL428154A1 (pl) 2020-06-15
PL238212B1 true PL238212B1 (pl) 2021-07-26

Family

ID=71086964

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428154A PL238212B1 (pl) 2018-12-13 2018-12-13 Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238212B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428154A1 (pl) 2020-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EA028980B1 (ru) Облегченные изделия, композитный материал, способы их получения
Lee et al. The effects of clay dispersion on the mechanical, physical, and flame‐retarding properties of wood fiber/polyethylene/clay nanocomposites
CN105073845B (zh) 制造具有增加填料含量的复合聚合物材料的方法
JP6138124B2 (ja) イソシアネートフリーのポリマーおよびその産生方法
US10584238B2 (en) Fiber reinforced polyvinyl chloride and copolyester compositions and articles made using these compositions
BE1018320A3 (nl) Pvc profielen met hoog gehalte aan minerale vulstof en hun gebruik.
JP2008525536A (ja) ポリマー粘土ナノコンポジットの相溶化
ES2656143T3 (es) Procedimiento de compatibilización de combinaciones de polipropileno, combinación de polipropileno y uso de la misma, producto y agente iniciador de la compatibilización de una combinación de polipropileno
Luna et al. Reactive processing of PA6/EPDM‐MA blends as modifier for application and development of high‐performance polypropylene
EP3246359A1 (en) Method of producing halogen-free flame retardant polymer composites
CN102206406B (zh) 透明耐热聚乳酸改性材料的制备方法
KR20210121200A (ko) 전분 블렌드의 제조 방법
WO2011130780A1 (en) Cellulose fibre-polymer composite material
US20110204543A1 (en) Method for the preparation of pre-reinforced and reinforced PVC polymers and devices thereof
PL238212B1 (pl) Sposób wytwarzania profili z kompozytów o podwyższonej twardości i zmniejszonej zawartości polistyrenu
PL233779B1 (pl) Sposoby wytwarzania kompozytow izotaktycznego polipropylenu
JP6353691B2 (ja) ガラスウール複合熱可塑性樹脂組成物及びその製造法、成形物。
BE1018319A3 (nl) Werkwijze voor de vervaardiging van pre-versterkte en versterkte pvc polymeren en inrichtingen daarvan.
Morajane et al. Impact of melt-processing strategy on structural and mechanical properties: Clay-containing polypropylene nanocomposites
JP6504775B2 (ja) ペレット状再生プラスチック材及びペレット状再生プラスチック材の製造方法
Abu-Zahra et al. Enhanced dimensional stability of rigid PVC foams using glass fibers
EP2945984B1 (en) Mouldable plastic coating
CA2741968C (en) Method for the preparation of pre-reinforced and reinforced pvc polymers and devices thereof
Kim et al. Effect of compatibilizers in WPC composites
CA2741969C (en) Pvc profiles with high contents of mineral filler and their uses