PL237952B1 - Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową - Google Patents

Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową Download PDF

Info

Publication number
PL237952B1
PL237952B1 PL429684A PL42968419A PL237952B1 PL 237952 B1 PL237952 B1 PL 237952B1 PL 429684 A PL429684 A PL 429684A PL 42968419 A PL42968419 A PL 42968419A PL 237952 B1 PL237952 B1 PL 237952B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nail
angular correction
intramedullary nail
dynamic
bending
Prior art date
Application number
PL429684A
Other languages
English (en)
Other versions
PL429684A1 (pl
Inventor
Piotr Stanisław Kowalewski
Roman Frątczak
Dominika Grygier
Jakub Słowiński
Original Assignee
Yuton Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Yuton Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Yuton Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL429684A priority Critical patent/PL237952B1/pl
Publication of PL429684A1 publication Critical patent/PL429684A1/pl
Publication of PL237952B1 publication Critical patent/PL237952B1/pl

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Abstract

Przedmiotem rozwiązania jest dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową, który w swojej konstrukcji posiada pierścienie obrotowe (4) o skośnych powierzchniach czołowych, których obrót powoduje wyginanie gwoździa co daje możliwość zmiany orientacji kątowej końców zrastającej się kości. Konstrukcja gwoździa bazuje na teleskopowym mechanizmie wysuwu z możliwością niezależnego obracania jednego z końców gwoździa oraz możliwością zginania gwoździa. Napęd mechanizmu wydłużania oraz zginania gwoździa stanowi przetwornik magnetyczny (5) umieszczony w środkowej części gwoździa. Przetwornik magnetyczny na skutek działania zewnętrznego pola magnetycznego obraca się i napędza niezależnie obydwa mechanizmy gwoździa. Gwóźdź może być stosowany do stylizacji kości po urazach oraz po zabiegu osteotomii.

Description

Przedmiotem wynalazku jest gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową, która pozwala na jednoczesną korekcję długości oraz korekcję kąta położenia końców zespalanej kości. Kształt oraz sposób wzajemnego przemieszczania między sobą poszczególnych elementów gwoździa dzięki wewnętrznemu układowi napędowemu umożliwia uzyskanie pożądanego przemieszczania się zrastających się kości.
Jednym ze sposobów rozwiązania problemów związanych z nierównościami kończyn jest ich operacyjne wydłużanie. Wydłużanie kończyn za pomocą zewnętrznych stabilizatorów, ze względu na ich wielkość oraz duże szanse zakażenia i innych powikłań jest uciążliwe i niebezpieczne dla pacjenta. Zastosowanie stabilizatora wewnętrznego jakim jest gwóźdź śródszpikowy powoduje, że proces gojenia odbywa się bezboleśnie, zaś wewnętrzny implant nie utrudnia codziennego funkcjonowania pacjenta. Ponadto istnieje dużo mniejsze ryzyko zakażenia rany.
Istniejące rozwiązania konstrukcyjne gwoździ śródszpikowych dają możliwość ich dynamicznego wydłużania za pomocą różnych napędów, ale nie umożliwiają wykonywania dynamicznej korekcji kątowej zespalanych końców kości w trakcie procesu leczenia. Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy z korekcją kątową dzięki swojej konstrukcji umożliwi korygowanie położenia kątowego zrastających się kości w trakcie procesu zrastania lub wydłużania. Zastosowany napęd elektromagnetyczny pozwoli na precyzyjne regulowanie kąta położenia końców kości w osi wzdłużnej kości oraz osi prostopadłej do osi kości.
Znane jest urządzenie do zespalania kości znane z polskiego opisu patentowego nr 162850, przeznaczone do korekcji zespalanych kości w kierunku wzdłużnym, z luzem w określonych granicac h oraz korekcji w kierunku poprzecznym. Urządzenie ma szczękę stałą i ruchomą połączone śrubą. Szczęki mają kanałki ustalające i owalne otwory do mocowania wszczepów kostnych. Kanałki i otwory są prostopadłe do płaszczyzny przechodzącej przez oś wzdłużną prowadnicy walcowej.
Znany z polskiego opisu patentowego 226930 gwóźdź śródszpikowy, rozprężalny do wydłużania kości z mechanizmem piezoelektrycznym, który przeznaczony jest do wydłużania kości z mechanizmem wydłużającym opartym na aktuatorach piezoelektrycznych. Gwóźdź składa się z korpusu środkowego, korpusu górnego z otworem poprzecznym oraz otworem wzdłużnym oraz trzpienia, na którym usytuowany jest mieszek oraz mocowany do powierzchni płaskiej dolnego gniazda mechanizm piezoelektryczny, zaś korpus środkowy ma gniazdo górne i dolne z elementami zapadkowymi wysuwanymi na zewnątrz i wprowadzanymi do rowków w korpusie środkowym, przy czym elementy zapadkowe oparte są na elemencie sprężynującym, który ma otwór oraz na całym obwodzie 12 otworów.
Znane z opisu patentowego US5961553 urządzanie do wydłużania kości długich posiada mechanizm wydłużający oparty na silniku elektrycznym, który obraca śrubę prowadzącą siłownika linowego. Silnik elektryczny połączony jest ze śrubą prowadzącą poprzez przekładnię redukcyjną. Część implantu zawierająca napęd linowy oraz tłok przyczepione są do kości. Wielkość wydłużenia określana jest na podstawie pomiaru liczby obrotów śruby prowadzącej. Układ pomiaru liczby obrotów śruby prowadzącej określa także kierunek obrotów.
Znane z opisu patentowego US5415660 gwóźdź przedłużający kończynę napędzany stopem z pamięcią kształtu, którego mechanizm wydłużający oparty jest na stopie z pamięcią kształtu oraz zespole zapadek. Implant zbudowany jest z dwóch połączonych teleskopowo cylindrów, które są połączone z kością. Element wykonany ze stopu porusza prętem posiadającym krawędzie dostosowane do zaczepiania się o haki zespołu zapadek. Krawędzie mają kształt wypustek zwężających się stopniowo w jednym kierunku. Sprawia to, że możliwy jest ruch pręta tylko w jednym kierunku.
Znany z opisu patentowego US5976138 system dystrakcji dla długich kości, który przemieszcza środkowy fragment kości podzielonej na trzy fragmenty (proksymalny, pośredni i dystalny). Fragment proksymalny i dystalny połączone są z obudową implantu natomiast fragment pośredni może być przemieszczany. Implant wyposażony w siłownik linowy oparty na wewnętrznym napędzie, który obraca śrubą prowadzącą. Implant przyczepiony jest do fragmentów kości za pomocą śrub.
Znany z opisu patentowego US2014/0236311 implant ma postać siłownika liniowego, którego dwa elementy zostały przyczepione do dwóch fragmentów kości. Implant zastępuje fragment usuniętej kości. Napęd stanowi silnik piezoelektryczny połączony z przekładnią napędzającą śrubę prowadzącą. Ruch obrotowy śruby prowadzącej zostaje zamieniony na ruch posuwisty wału za pomocą podłużnych wyżłobień i śrub umieszczonych w obudowie, a wchodzących w wyżłobienia. Napęd zasilany jest indukcyjnie z zewnętrznego źródła.
PL 237 952 B1
Istotą dynamicznego gwoździa śródszpikowego umożliwiającego korekcję kątową według wynalazku jest to że posiada on w swojej konstrukcji pierścienie obrotowe (4) o skośnych powierzchniach czołowych, których obrót powoduje wyginanie gwoździa co daje możliwość zmiany orientacji kątowej końców zrastającej się kości. Zginanie gwoździa umożliwia wykonywanie korekcji kątowej geometrii zespalanej kości. Konstrukcja gwoździa bazuje na teleskopowym mechanizmie wysuwu z możliwością niezależnego obracania jednego z końców gwoździa oraz możliwością zginania gwoździa poprzez obracania ściętych skośnie pierścieni obrotowych (4). Gwóźdź może być stosowany do stylizacji kości po urazach oraz po zabiegu osteotomii.
Implant składa się z elementów tworzących szkielet (skorupę) oraz napędu znajdującego się wewnątrz skorupy. Napęd umożliwia niezależny ruch członów gwoździa umożliwiając ich rozsuwanie oraz niezależne obracanie względem siebie. W procesie leczenia w zależności od potrzeby gwóźdź będzie powodował wydłużanie się lub wyginanie dając możliwość wydłużania lub korekcji wygięcia kości. Szkielet gwoździa budują człon bliższy (1), człon dalszy (2), człon środkowy (3) oraz pierścienie obrotowe (4). Napęd mechanizmu wydłużania oraz zginania gwoździa stanowi przetwornik magnetyczny (5) umieszczony w środkowej części gwoździa. Przetwornik magnetyczny na skutek działania zewnętrznego pola magnetycznego obraca się i napędza przekładnie mechanizmu wysuwu (7) oraz przekładnię mechanizmu zginania gwoździa (6). Przekładnia mechanizmu wysuwu (7) napędza przekładnię śrubową (8) która powoduje wysuwanie członu dalszego (2) z członu środkowego (3) wydłużając tym samym gwóźdź. Przekładnia mechanizmu zginania gwoździa (6) porusza wałem napędowym (9) pierścienie obrotowe (4) powodując zginanie gwoździa. Jest to możliwe ponieważ powierzchnie czołowe każdego z pierścieni obrotowych (4) nie są do siebie równoległe. Przekładnia mechanizmu wysuwu (7) oraz przekładnia zginania gwoździa (6) są blokowane niezależnie od siebie dlatego możliwe jest niezależne wykonywanie ruchu wysuwu lub zginania gwoździa.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schemat budowy dynamicznego gwoździa śródszpikowego umożliwiającego korekcję kątową, Fig. 2 przedstawia gwóźdź w stanie wysuniętym i zgiętym.

Claims (4)

1. Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową, znamienny tym, że posiada budowę składającą się z członu bliższego (1), dalszego (2), oraz środkowego (3) napędzanych poprzez układ napędowy w taki sposób, że gwóźdź może wydłużać się w sposób teleskopowy przy jednoczesnym wyginaniu się na skutek rotacji pierścieni obrotowych (4) posiadających nierównoległe powierzchnie czołowe.
2. Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową, znamienny tym, że posiada pierścienie obrotowe (4) o nierównoległych powierzchniach czołowych, które po obróceniu powodują zgięcie gwoździa.
3. Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową, znamienny tym, że posiada niezależnie blokowane przekładnie mechanizmu wysuwu (7) oraz przekładnię mechanizmu zginania gwoździa (6).
4. Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową, znamienny tym, że posiada przetwornik magnetyczny napędzany zewnętrznym polem magnetycznym, który napędza jednocześnie mechanizm wysuwu oraz mechanizm zginania gwoździa.
PL429684A 2019-04-18 2019-04-18 Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową PL237952B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429684A PL237952B1 (pl) 2019-04-18 2019-04-18 Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429684A PL237952B1 (pl) 2019-04-18 2019-04-18 Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL429684A1 PL429684A1 (pl) 2020-10-19
PL237952B1 true PL237952B1 (pl) 2021-06-14

Family

ID=72826579

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL429684A PL237952B1 (pl) 2019-04-18 2019-04-18 Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237952B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL441270A1 (pl) * 2022-05-25 2023-11-27 Yuton Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy z napędem hybrydowym

Also Published As

Publication number Publication date
PL429684A1 (pl) 2020-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2244468T3 (es) Aparato para la regulacion mediante trinquetes de segmentos oseos.
JP6606143B2 (ja) 伸縮式髄内ネイル、及びその動作機構
US8425512B2 (en) Fixation device and multiple-axis joint for a fixation device
US9113967B2 (en) Intracorporeal device for moving tissue
JP6904950B2 (ja) 医用機器用の装置
JP3338944B2 (ja) 脊柱変形の矯正装置
JP5911112B2 (ja) 形状記憶部材を有する髄内釘
CN111888012B (zh) 手术器械平台
ES2249054T3 (es) Dispositivo de distraccion.
US10064640B2 (en) Surgical device, in particular for minimally invasive surgery
CN105434002A (zh) 一种执行器可弯转的外科器械
JP2019150562A (ja) コンプレッサ/ディストラクタ
NO176261B (no) Utvendig fikseringsanordning med styrbar dempning
WO2019030848A1 (ja) 処置具
PL237952B1 (pl) Dynamiczny gwóźdź śródszpikowy umożliwiający korekcję kątową
KR100484610B1 (ko) 치아교정용 앵커식립장치
JPH02180254A (ja) 骨の固定装置
JP2024520072A (ja) 骨延長デバイス及びその使用方法
WO2023229477A1 (en) A dynamic intramedullary nail with a hybrid drive; a dynamic intramedullary nail set with a magnetic actuator
US20230263556A1 (en) Three dimensional distractors
WO2022200870A1 (en) A spinal anchoring element system
CN115999014A (zh) 可调弯鞘手柄
ITRM20120194A1 (it) Dispositivo fissatore per fili di kirchner con pinze mobili