PL236639B1 - Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową - Google Patents

Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową Download PDF

Info

Publication number
PL236639B1
PL236639B1 PL426730A PL42673018A PL236639B1 PL 236639 B1 PL236639 B1 PL 236639B1 PL 426730 A PL426730 A PL 426730A PL 42673018 A PL42673018 A PL 42673018A PL 236639 B1 PL236639 B1 PL 236639B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bag
paper
foil
bottom sheet
sheet
Prior art date
Application number
PL426730A
Other languages
English (en)
Inventor
Dariusz Lipski
Original Assignee
Torpol Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Torpol Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Torpol Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL426730A priority Critical patent/PL236639B1/pl
Publication of PL236639B1 publication Critical patent/PL236639B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W90/00Enabling technologies or technologies with a potential or indirect contribution to greenhouse gas [GHG] emissions mitigation
    • Y02W90/10Bio-packaging, e.g. packing containers made from renewable resources or bio-plastics

Landscapes

  • Bag Frames (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową stosowany jako opakowanie do towarów takich jak pasze, serwatka bądź mleko w proszku, a także do każdego rodzaju towaru z branży spożywczej.
Tego typu wielowarstwowe worki papierowe zazwyczaj składają się z warstwy folii i co najmniej jednej warstwy papieru oraz są wyposażone w łatwe zamykanie strony górnej, przeznaczonej do napełniania worka. Posiadają one dno wyposażone w kartki przykrywające, które służą do tego, aby przeciwdziałać niezamierzonemu otwarciu zagiętych i zaklejonych den. W celu otwarcia worka napełnionego towarem najczęściej sypkim zrywa się kartkę. Podczas takiego otwarcia worka istnieje niebezpieczeństwo dostania się włókna papieru do produktu, co nie w każdym przypadku jest tolerowane.
W niemieckim opisie patentowym oznaczonym DE 1 761 750 przedstawiony jest worek z zamknięciem dennym, w którym element zdzieralny, na przykład pasek lub sznurek, jest osadzony w taśmie zamykającej naklejonej na dno worka. W celu otwarcia worka należy oderwać pasek, który po oderwaniu tworzy szczelinę umożliwiającą dostęp do wnętrza.
Z niemieckiego patentu DE1105339 znany jest papierowy worek wykonany z jednej lub kilku warstw papieru posiadający w dnie wkładkę z klapką odrywającą, która służy do oderwania paska rozrywającego. Taka wkładka jest umieszczona na ściance dna i przymocowana do niej za pomocą kleju. Dolna ścianka dna została uprzednio perforowana tak, że perforacje znajdują się powyżej wkładki z klapką. Pociągniecie za klapkę powoduje otwarcie dna i umożliwia dostęp do zawartości worka.
W polskim opisie wzoru użytkowego W. 120041 ujawniony jest worek papierowy zamknięty posiadający na powierzchni co najmniej jednego dna naklejony arkusz z elastycznego materiału mający na spodniej powierzchni wklejony pasek. W celu otwarcia worka chwyta się za wystającą końcówkę paska i rozdziera arkusz uzyskując dostęp do wnętrza worka.
Z europejskiego patentu EP2403772 znany jest worek z dnem przykrytym kartką denną pod którą znajduje się folia sklejona rozłącznie z workiem papierowym, przez co folia po oderwaniu kartki jeszcze w całości zamyka worek papierowy i dopiero po jej zdjęciu odsłania produkt. Gdy złapie się folię za narożnik i ściągnie ją z papieru, dochodzi do otwarcia worka i wówczas produkt jest dostępny.
Znany proces wytwarzania wielowarstwowych worków papierowych z wkładem foliowym dzieli się na dwa etapy. W pierwszym etapie wykonuje się tutki, a w drugim formuje dno worka.
W sekcji klejenia poprzecznego nakładany jest klej w celu połączenia wstęgi papieru i wstęgi foli. Następnie w sekcji klejenia wzdłużnego klej zostaje nałożony na krawędź wzdłuż wstęgi papieru. Papier i folia są następnie zaginane i powstaje tutka. Kolejnym krokiem jest rozerwanie wstęgi na tutki po określonej długości. Poszczególne tutki przekazywane są następnie w celu formowania dna. W celu precyzyjnego formowania po otwarciu tutki na obu końcach wzdłuż zagięć następuje formowanie kieszeni i nakładanie wcześniej wykonanej kartki dennej na dno worka. Ostatnim etapem jest prasowanie worka w celu rozprowadzenia kleju i nadania właściwego kształtu.
Sposób wytwarzania wielowarstwowego papierowego worka z wkładką foliową polegający na łączeniu folii z papierem i formowaniu dna wyposażonego w element przykrywający w postaci dennej kartki charakteryzuje się tym, że folię w postaci foliowego rękawa łączy się z równoległą wstęgą papieru za pomocą kleju łączącego, po czym dzieli się na pojedyncze tutki i formuje dno oraz nakleja się kartkę denną z taśmą zrywającą. Na kartce dennej wzdłuż taśmy wykonuje się nacięcie, służące do szybkiego otwarcia worka.
Korzystnym jest, gdy wstęgę papieru prowadzi się równolegle do rękawa foliowego i perforuje się poprzecznie.
Korzystnym jest, gdy klej do łączenia warstw worka w sekcji klejenia poprzecznego nanosi się na rękaw foliowy punktowo, a w sekcji klejenia wzdłużnego nakłada się na papier liniowo.
Korzystnym jest gdy, wstęgę papieru formuje się na szerokość rękawa foliowego poprzez zaginanie ku sobie boków papieru na zakładkę, które po sklejeniu z folią zachodzą na siebie, a następnie przewija się przez wałki oraz koła dociskowe, po czym rozrywa się w miejscu perforacji tworząc tutkę.
Korzystnym jest, gdy w celu wykonania zamknięcia worka nakłada się na jego górną krawędź termotopliwy klej.
Korzystnie, gdy dno worka kształtuje się po otwarciu dolnej części tutki i nakłada się klej skrobiowy do jego połączenia.
PL 236 639 B1
Korzystnie, gdy po przygotowaniu papierowej kartki dennej nanosi się na nią klej tworząc wzdłużne warstwy klejące ułożone równolegle na całej długości kartki dennej, a następnie łączy się z taśmą zrywającą.
Korzystnie, gdy na kartce dennej nacina się zrywkę tj. miejsce do rozdarcia dna i otwarcia worka.
Korzystnie, gdy dno zamyka się naklejając kartkę denną z taśmą zrywającą, a następnie prasuje się worek utrwalając jego kształt.
Wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową wytworzony sposobem według wynalazku posiadający zamknięcie ze zrywką w postaci dennej kartki charakteryzuje się tym, że wkładka foliowa ma postać rękawa i jest zamocowana do warstwy papierowej za pośrednictwem sekwencji poprzecznych i równoległych złącz klejowych. Na zewnętrznej stronie dna worka znajduje się kartka denna wyposażona w taśmę zrywającą, przy czym na kartce wzdłuż taśmy wykonane jest nacięcie, służące do szybkiego otwarcia worka.
Korzystnym jest, gdy końce warstwy papierowej zachodzą na siebie tworząc złącze na zakładkę wzdłuż całej długości worka.
Korzystnie, gdy na górnej części worka naniesiona jest warstwa kleju termotopliwego tworząc górne zamknięcie do jego szybkiego zamykania.
W wariancie wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową posiada kilka warstw papieru.
Przedstawiona konstrukcja wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową do pakowania towarów sypkich dostosowana jest do szybkiego jego opróżniania. Wkładka foliowa wykonana z rękawa foliowego ogranicza ilość operacji przy tworzeniu tutki worka. Połączenie warstw papierowej i foliowej zostało utrwalone klejem tzw. „wiecznie żywym” wyróżniającym się tym, że nie wiąże całkowicie, lecz zachowują pewną lepkość. W związku z tym nawet po ostygnięciu można uzyskać bardzo dobre połączenie klejone.
Ponadto połączenie warstwy papieru na zakładkę eliminuje konieczność użycia noży.
Dzielenie rękawa na pojedyncze tutki w stacji zrywającej z zastosowaniem gumowych wałków ciągnących pozwala uzyskać dodatkową sztywność worka, co wpływa na zmniejszenie odpadu w kolejnym procesie. A co z tego wynika są łatwiejsze w składowaniu, transporcie, a także w trakcie procesu formowania zamknięcia i dna na kolejnej linii.
Dno wielowarstwowego worka papierowego uzbrojone jest w taśmę zrywającą, która oznaczona jest nacięciem na kartce dennej umożliwiając łatwe chwytanie za taśmę i precyzyjne otwarcie dna. Nacięcia kartki dennej do chwytu taśmy ułatwia chwycenie za zrywkę i otwarcie pojemnika do jego opróżnienia. Zerwanie taśmy pozwala na pełny i bardzo łatwy dostęp do zawartości, co oczywiście ułatwia opróżnianie worka i nie wymaga dodatkowych narzędzi do otwierania dna. Dzięki temu rozwiązaniu uniemożliwiamy dostanie się ciał obcych w trakcie opróżniania zawartości.
Wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową i ze zrywką denną posiada łatwe zamykanie strony górnej, przeznaczonej do napełniania worka.
Wielowarstwowy worek papierowy odtworzony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie warstwy worka, fig. 2 przedstawia w widoku worek ze szwem bocznym wykonanym na zakładkę, fig. 3 przedstawia szczegół S z fig. 1, fig. 4 przedstawia worek z zamknięciem górnym i dnem z papierową kartką denną, fig. 5 przedstawia powiększony widok dna worka z kartką denną, taśmą zrywającą, a fig. 6 przedstawia w układzie blokowym schemat linii produkcyjnych wytwarzania worka.
Początkowym i bazowym procesem rozpoczynającym przygotowanie gotowego półproduktu w postaci tutek, jest przygotowanie poszczególnych beli papieru na stanowiskach odwijających i precyzyjne ustawienie wstęg wzdłuż Linii przygotowania tutek A. Do tej kalibracji używane są balansatory wraz z siłownikami, które są odpowiedzialne za korektę położenia każdej pojedynczej wstęgi papieru.
Bazową warstwą nośną wielowarstwowego worka 1 (fig. 4) posiadającego dwie warstwy, papierową 1.4 i foliową 1.5 jak pokazano na fig. 1 i fig. 3 jest folia 1.5, która podawana jest w formie rękawa foliowego nawiniętego na gilzę, a następnie łączona równolegle ze wstęgą papieru. Napięcie spłaszczonego rękawa foli i wstęgi papieru ustala się dzięki regulacji oporów toczenia beli na odwijaku. Przewinięty i naciągnięty papier w pierwszej kolejności przechodzi przez sekcje perforacji, gdzie zostaje wstępnie nacięty. Klej skrobiowy 2.2 w sekwencji poprzecznej nakładany jest tuż po perforacji wstęgi papieru w celu łatwego zerwania złącza i zachowania struktury worka 1.
Następnym etapem jest punktowe nałożenie, poprzecznych złącz klejowych do połączenia papieru z folią. Do łączenia warstw folii i papieru użyty jest klej tzw. „wiecznie żywy” 2.3.
PL 236 639 B1
Kolejnym etapem jest nakładanie wzdłużne - liniowe kleju skrobiowego 1.2 na warstwy papieru do ich połączenia, tak aby tutka charakteryzowała się dużą wytrzymałością przy procesie zrywania, a także w po produkcyjnej eksploatacji.
Warstwa papierowa połączona jest wzdłużnie na zakładkę tzn. zachodząc nieco na siebie tworzy wzdłużny szew 1.1. Efekt ten uzyskuje się podczas perforacji wstęgi papieru na poszczególnych wałkach ciągnących przy pomocy ostrzy nacinających ustawionych w określonym wzorze na szerokości warstwy papieru. Za zamknięcie tutki w miejscach złączy klejowych odpowiedzialne są zespoły wałków i kół dociskowych, które utrwalają i dociskają tutkę w miejscach zagięć. Dzielenie rękawa na pojedyncze tutki o odpowiedniej długości odbywa się w stacji zrywającej, gdzie gumowe wałki naciągające pod pływem impulsu z siłowników zamontowanych na wałkach prowadzących tutkę, oddzielają kolejne tutki wzdłuż perforacji.
W następnym etapie następuje przetransportowanie tutek z Linii przygotowania tutek A na Magazyn B i z Magazynu przejściowego B na Linię zamykania dna i przygotowanie zamknięcia górnego C, na której formuje się i zamyka dno 3 worka 1. Stacją pierwszą jest miejsce do pobierania tutek tzw. „rotasak”. Pasy ciągnące przesuwają tutkę wzdłuż linii, a zamocowane sierpy rotacyjne otwierają i formują dno 3, a w tym samym czasie na górną część worka 1 nakładany jest termotopliwy klej 2.1 do szybkiego zamknięcia i otwarcia co pozwala na jego szczelne zamknięcie.
Kolejnym procesem jest nakładanie kleju na otwarte dno 3 i jego zamknięcie. Równocześnie na Linii przygotowania kartki - zrywki dennej D taśma zrywająca 3.2 łączona jest ze wstęgą papieru i cięta na pojedyncze kartki denne 3.3. Zestaw talerzyków klejących nanosi na kartkę denną 3.3 wzdłużne złącza klejowe 3.1. Następnie odbywa się nacinanie zrywki, czyli miejsca do rozdarcia dna 3 i otwarcia worka 1. Denna kartka 3.3 z klejem nakładana jest na uformowane i zamknięte dno 3, a następnie cała długość worka 1 jest prasowana przez zestaw wałków dociskowych, co pozwala na utrwalenie kształtu. Tak więc uformowany wielowarstwowy worek 1 transportowany jest do stacji kontroli jakości i układany na palecie, a następnie przewieziony na magazyn zbiorczy.
Wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową pokazany w widoku na fig. 4 posiada wkładkę foliową 1.5 w formie rękawa, która jest przymocowana do warstwy papierowej 1.4 za pośrednictwem sekwencji poprzecznych i równoległych złącz klejowych. Boczna warstwa papierowa 1.4 wielowarstwowego worka 1 połączona jest wzdłużnie na zakładkę tzn. zachodzi nieco na siebie tworząc wzdłużny szew 1.1 jak pokazano na fig. 1, fig. 2 i fig. 3.
Wielowarstwowy worek 1 posiada zamknięcie górne z warstwą termotopliwego kleju 2 jak pokazano na fig. 4 eliminujące możliwość zanieczyszczenia zawartości w środku.
Na fig. 4 pokazane zostało zamknięcie dolne wielowarstwowego worka papierowego 1 z papierową wkładką denną 3.3 i taśmą zrywającą 3.2. Na fig. 5 przedstawiono powiększony szczegół przedstawiający wzdłużne złącza klejowe 3.1, które są nałożone na kartkę denną 3.3. Umieszczona na kartce dennej 3.3 taśma zrywająca 3.2 posiada uchwyt 3.4 ułatwiający zerwanie taśmy 3.2.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową polegający na łączeniu folii z papierem i formowaniu dna wyposażonego w element przykrywający w postaci dennej kartki znamienny tym, że folię polimerową (1.5) w postaci foliowego rękawa łączy się z równoległą wstęgą papieru za pomocą kleju łączącego (1.3), po czym dzieli się na pojedyncze tutki i formuje dno (3), a następnie nakleja się kartkę denną (3.3), którą wyposaża się w taśmę zrywającą (3.2), przy czym na kartce (3.3) wzdłuż taśmy (3.2) wykonuje się nacięcie, służące do szybkiego otwarcia worka (1).
  2. 2. Sposób wytwarzania według zastrz. 1 znamienny tym, że wstęgę papieru prowadzi się równolegle do rękawa foliowego i perforuje się poprzecznie.
  3. 3. Sposób wytwarzania według zastrz. 1 znamienny tym, że klej (1.3) do łączenia warstw worka (1) w sekcji klejenia poprzecznego nanosi się na rękaw foliowy punktowo, a w sekcji klejenia wzdłużnego nakłada się na papier liniowo.
  4. 4. Sposób wytwarzania według zastrz. 3 znamienny tym, że wstęgę papieru formuje się na szerokość rękawa foliowego poprzez zaginanie ku sobie boków papieru na zakładkę, które po sklejeniu z folią zachodzą na siebie i przewija się przez gumowe wałki oraz koła dociskowe, po czym rozrywa się w miejscu perforacji tworząc tutkę.
    PL 236 639 B1
  5. 5. Sposób wytwarzania według zastrz. 1 znamienny tym, że na górną część worka (1) nakłada się termotopliwy klej (2.1).
  6. 6. Sposób wytwarzania według zastrz. 4 znamienny tym, że otwiera się dolną część tutki, kształtuje dno (3) i nakłada klej skrobiowy (2.2) do jego połączenia.
  7. 7. Sposób wytwarzania według zastrz. 6 znamienny tym, że przygotowuje się papierową kartkę denną (3.3) i nanosi na nią klej tworząc wzdłużne warstwy klejące (3.1), a następnie łączy się z taśmą zrywającą (3.2), przy czym złącza klejowe (3.1) ułożone są równolegle względem siebie na całej długości kartki dennej (3.3).
  8. 8. Sposób wytwarzania według zastrz. 7 znamienny tym, że na kartce dennej (3.3) nacina się zrywkę tj. miejsce do rozdarcia dna (3) i otwarcia worka (1).
  9. 9. Sposób wytwarzania według zastrz. 8 znamienny tym, że dno (3) zamyka się naklejając kartkę denną (3.3), a następnie prasuje się worek (1) utrwalając jego kształt.
  10. 10. Wielowarstwowy papierowy worek z wkładką foliową posiadający zamknięcie ze zrywką w postaci dennej kartki wytworzony sposobem określonym w zastrzeżeniach 1-9 znamienny tym, że wkładka foliowa (1.5) ma postać rękawa i jest zamocowana do warstwy papierowej (1.4) za pośrednictwem sekwencji poprzecznych i równoległych złącz klejowych.
  11. 11. Wielowarstwowy worek według zastrz. 10 znamienny tym, że kartka denna (3.3) wyposażona jest w taśmę zrywającą (3.2), przy czym na kartce (3.3) wzdłuż taśmy (3.2) wykonane jest nacięcie, służące do szybkiego otwarcia worka (1).
  12. 12. Wielowarstwowy worek według zastrz. 10 znamienny tym, że końce warstwy papierowej (1.4) zachodzą na siebie tworząc złącze na zakładkę wzdłuż całej długości worka (1).
  13. 13. Wielowarstwowy worek według zastrz. 10 znamienny tym, że na górnej części worka (1) naniesiona jest warstwa kleju termotopliwego (2.1) tworząc górne zamknięcie do jego szybkiego zamykania.
  14. 14. Wielowarstwowy worek według zastrz. 10 znamienny tym, że posiada kilka warstw papieru (1.4).
PL426730A 2018-08-20 2018-08-20 Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową PL236639B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426730A PL236639B1 (pl) 2018-08-20 2018-08-20 Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426730A PL236639B1 (pl) 2018-08-20 2018-08-20 Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL236639B1 true PL236639B1 (pl) 2021-02-08

Family

ID=74493034

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426730A PL236639B1 (pl) 2018-08-20 2018-08-20 Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236639B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8579507B2 (en) Reinforced bag
DE69830159T2 (de) Verpackungen für Beutel mit Innenbeutel
US4088264A (en) Multiwall pouch bags for detached packaging of commodities
US20100266223A1 (en) Pinch bottom open mouth bag
US20070292053A1 (en) Polywoven pinch bottom open mouth bag
US20130330028A1 (en) Pinch Seal Fill And Open Shipping Sack
US7163339B1 (en) Composite breathable produce bag with a reinforced mesh sidewall
US20170095990A1 (en) Method of hot air sealing polymeric bag
ZA200708368B (en) Film packaging bag
US4726169A (en) Process of manufacturing sacks from synthetic thermoplastic material
EP2024244A1 (de) Verpackungsbeutel
WO2009129375A2 (en) Bag structures and methods of assembling the same
EP0239590A1 (de) Packung zum verpacken von stückigem verpackungsgut.
US5149315A (en) Method of making lined square bottom bag
JPH04242546A (ja) 充填状態で矩形である底部と、これに接合された取っ手部分とを備えた大袋すなわちバッグの製造方法
US20160075481A1 (en) Side-gusset bag and method of making same
CN105636873B (zh) 袋和袋生产方法
US20240100800A1 (en) Packaging with multi-ply walls
PL236639B1 (pl) Sposób wytwarzania wielowarstwowego worka papierowego z wkładką foliową i wielowarstwowy worek papierowy z wkładką foliową
HUT67080A (en) Packingbag made of flexible material with holder
DE60300896T2 (de) Doppellagiger Papiersack, Verfahren zur Herstellung und Verwendung eines solchenSackes
US3945562A (en) Cross-bottom bag and method of making same
PL243875B1 (pl) Sposób wykonania materiału na opakowanie, materiał na opakowanie oraz opakowanie
EP1454836B1 (en) Method of obtaining a continuous mesh tube which is used to produce bags for vegetable and fruit products or similar products and the tube thus obtained
JPS5926536B2 (ja) 多重壁バツグ