PL236201B1 - Sortownik do pieczarek - Google Patents

Sortownik do pieczarek Download PDF

Info

Publication number
PL236201B1
PL236201B1 PL423719A PL42371917A PL236201B1 PL 236201 B1 PL236201 B1 PL 236201B1 PL 423719 A PL423719 A PL 423719A PL 42371917 A PL42371917 A PL 42371917A PL 236201 B1 PL236201 B1 PL 236201B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
laser elements
sensors
conveyor belt
mushroom
hand
Prior art date
Application number
PL423719A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423719A1 (pl
Inventor
Krzysztof Jadwisieńczak
Original Assignee
Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie filed Critical Univ Warminsko Mazurski W Olsztynie
Priority to PL423719A priority Critical patent/PL236201B1/pl
Publication of PL423719A1 publication Critical patent/PL423719A1/pl
Publication of PL236201B1 publication Critical patent/PL236201B1/pl

Links

Landscapes

  • Sorting Of Articles (AREA)

Abstract

Sortownik do pieczarek składający się z ramy nośnej, zbiornika na surowiec, taśmociągu charakteryzuje się tym, że bezpośrednio nad taśmą przenośnika (7) zamontowany jest układ skanujący składający się z umieszczonych naprzeciwko siebie czujników optycznych (11, 12, 13) i elementów laserowych (14, 15, 16). Odległość między czujnikami (11 i 12) oraz elementami laserowymi (14 i 15) wynosi s, a między czujnikami (12 i 13) oraz elementami laserowymi (15 i 16) od 1,5 - 2s. Sygnał z elementów laserowych (14, 15, 16) doprowadzony jest poprzez układy dopasowania poziomów do mikrokontrolera, który z jednej strony połączony jest z klawiaturą i wyświetlaczem, z drugiej z pamięcią FRAM i wejściem USB a z trzeciej poprzez układ sterujący odpowiedniego pojemnika końcowego dla wyselekcjonowanego materiału z układem wykonawczym.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sortownik do pieczarek przeznaczony do wydajnego i dokładnego rozdzielania surowców wrażliwych na obicia jako produkt miękki według średnicy i barwy kapelusza oraz masy owocnika grzybni na kilka lub kilkanaście frakcji.
Ceny kupna surowców zależą od ich jakości. W przypadku pieczarki podstawowe wyznaczniki, decydujące o jej cenie to rozmiar i barwa. Im pieczarka jest większa i posiada jaśniejszą barwę, tym cena jest wyższa. Dlatego też istotnym staje się być proces jej sortowania uwzględniający te aspekty. W małych pieczarkarniach z uwagi na ograniczone możliwości produkcyjne, obszarowe i technologiczne grzyb ten zbierany i sortowany pakowany jest najczęściej ręcznie. Sprawia to, że duża ilość kolejnych następujących po sobie jednostkowych operacji wpływa na obniżenie opłacalności danej produkcji i często niesie za sobą problemy związane z zapewnieniem odpowiednich norm jakościowych. Aby zapewnić uzyskanie wyższych cen producenci zmuszeni są do przygotowywania i sprzedaży produktów na świeżym rynku. Z przeprowadzonej analizy, jednoznacznie wynika, że uzyskany w trakcie ręcznego zbioru grzyb jest często słabo przesortowany gdyż w tym przypadku jest to zależne od predyspozycji zatrudnionych osób. Aby zapewnić opłacalność produkcji coraz częściej dąży się do unowocześnienia i usprawnienia tej produkcji począwszy od zbioru a skończywszy na transporcie, sortowaniu i pakowaniu. Do pomiarów kapeluszy producenci wykorzystują suwmiarki, kalibrownice oraz różnego rodzaju miarki. Są to jednak przyrządy nie pozwalające na eliminację pracy ludzkiej oraz uzyskanie wysokich wydajności.
W dużych pieczarkarniach praca ludzka coraz częściej zaczyna być zastępowana pracą urządzeń. Należy jednak pamiętać, że parametrem utrudniającym realizację tego procesu jest ciągle struktura mięsistego kapelusza, który podczas obróbki łatwo ulega uszkodzeniu. Dlatego najlepiej jest, gdy od zbioru do finalnego odbiorcy grzyb ten dotknięty jest tylko jeden raz.
W znanych kalibrownicach bębnowych sortowanie odbywa się w oparciu o rozmiar surowca. Standardowe sortowniki tego typu składają się z koszy zasypowych oraz bębnów kalibrujących. Surowiec, poprzez kosz zasypowy, dostarczany jest do bębna, który obracając się wokół własnej poziomo ustawionej osi wprawia go również w ruch, w wyniku którego przemieszczają się one ruchem spiralnym w kierunku wylotu cylindra ulegając przesortowaniu. Ilość sortów zależna jest od ilości sekcji (zmian wymiarów oczek w cylindrze). W ostateczności rozfrakcjonowany grzyb trafia do koszy zsypowych, usytuowanych z prawej lub lewej strony urządzenia. Wadą tego typu rozwiązania jest to, że mamy do czynienia z dużymi uszkodzeniami grzyba.
W innym znanym rozwiązaniu sortowanie odbywa się na powierzchni przenośnika linkowego, na który pieczarka trafia trzonkiem ustawionym do dołu. Wzrost szczeliny między rozciągniętymi na ramie nośnej linkami sprawia, że wzdłuż jej następuje rozdział grzybów do odpowiednich przegród umieszczonych pod sitem, a następnie pojemników. Tego typu rozwiązanie pozwala na uzyskanie wielu klas surowca, jednak nie zabezpiecza go przed uszkodzeniami i obiciami.
Do grupy urządzeń wykorzystujących kombinację różnych technologii sortowania należy sortownik taśmowy Genius TM. Składa się on z ramy nośnej, zbiornika na surowiec, taśmociągu nad którym zamocowano kamerę o wysokiej rozdzielczości wraz z laserem. Po zeskanowaniu surowca w strefach kontroli sygnał podawany jest do pneumatycznych dysz, które przekierowują uszkodzone elem enty do 2 lub 3 oddzielnych przestrzeni. Dobry produkt przechodzi do dalszej części linii technologicznej. Wadą tego rozwiązania jest to, że jest ono bardzo często wykorzystywane do produktów mało wrażliwych na obicia. Zbyt wysoka cena powoduje również, że drobnych producentów pieczarek nie stać na jego zakup.
Według wynalazku sortownik do pieczarek składający się z ramy nośnej, zbiornika na surowiec, taśmociągu charakteryzuje się tym, że bezpośrednio nad taśmą przenośnika zamontowany jest układ skanujący składający się z umieszczonych naprzeciwko siebie czujników optycznych i elementów laserowych, a odległość między czujnikami pierwszym i drugim oraz elementami laserowymi znajdującymi się naprzeciwko wynosi s, a między czujnikami drugim i trzecim oraz leżącymi naprzeciwko elementami laserowymi od 1,5-2 s. Sygnał z elementów laserowych doprowadzony jest poprzez układy dopasowania poziomów do mikrokontrolera, który z jednej strony połączony jest z klawiaturą i wyświetlaczem, z drugiej z pamięcią FRAM i wejściem USB, a z trzeciej poprzez układ sterujący odpowiedniego pojemnika końcowego dla wyselekcjonowanego materiału z układem wykonawczym.
Elektroniczny sortownik do pieczarek jest małogabarytowym, wydajnym i prostym w obsłudze urządzeniem eliminującym prace człowieka, zapewniającym wysoką jakość uzyskanego produktu.
PL 236 201 B1
Dzięki zaproponowanym i specjalnie wykalibrowanym modułom czas związany z obróbką surowca od zbioru do zapakowania jest bardzo krótki, co znacząco wpływa na jego jakość. Ponadto występujące w czasie obróbki procesy technologiczne związane z pracą człowieka są praktycznie w całości wyeliminowane. Rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia obróbkę surowca, bez uszkodzeń mechanicznych, odpowiednie przesortowanie i zapakowanie w pojemniki, co w tak krótkim czasie jakim pracuje urządzenie, nie jest wykonalne nawet dla wyspecjalizowanych i przeszkolonych pracowników.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sortownik w widoku z boku i z góry w ujęciu schematycznym, a fig. 2 przedstawia układ skanowania średnic kapeluszy grzybów.
Sortownik do pieczarek tworzy stół 1 sortujący ustawiony na kołach 2 napędzanych silnikiem elektrycznym 3 regulowanym z panelu sterowniczego 4. W celu stabilizacji sortownika do stołu 1 sortującego przymocowane są stabilizatory 5. Do jednego boku stołu 1 zamocowany jest kosz zasypowy 6, pod którym umieszczono przenośnik 7 poziomy, którego taśma bez końca, napędzana jest silnikiem 8 i sterowana panele sterowniczym 9. Nad taśmą umieszczono sztywne prowadnice 10 zamocowane do stołu 1 sortującego. Bezpośrednio nad taśmą przenośnika 7 zamontowany jest układ skanujący składający się z umieszczonych naprzeciwko siebie czujników optycznych 11, 12 i 13 i elementów laserowych 14, 15, 16. Odległość między czujnikami 11 i 12 oraz elementami laserowymi 14 i 15 wynosi s, a między czujnikami 12 i 13 oraz elementami laserowymi 15 i 16 2 s. Sygnał z elementów laserowych 14,15, 16 doprowadzony jest poprzez układy dopasowania poziomów 17, 18,1 9 do mikrokontrolera 20, który z jednej strony połączony jest z klawiaturą 21 i wyświetlaczem 22, z drugiej z pamięcią FRAM 23 i wejściem USB 24, a z trzeciej poprzez układ sterujący 25 odpowiedniego pojemnika końcowego dla wyselekcjonowanego materiału z układem wykonawczym 26. Na końcu przenośnika 7 poziomego wbudowano elektroniczny układ naważania 27 z panelem sterowniczym 28. Pod układem naważania 27 zainstalowano kanały zsypowe EFGHI i kosz zbiorczy 29 na rozfrakcjonowany surowiec.
Po uruchomieniu urządzenia materiał w postaci zebranych owocników grzybów z kosza zasypowego 6 opada grawitacyjnie na przenośnik poziomy 7 poprzez odpowiednio wyprofilowany spust. Uzyskanie różnych prędkości przesuwu taśmy przenośnika 7, na którego końcu umieszczono kosz zbiorczy 29 zapewnia panel sterowniczy 9 z przemiennikiem częstotliwości. Grzyby A, B, C, D, E które wypadły na taśmę bez końca, przesuwają się z jej prędkością w kierunku czujników skanowania średnic czujniki optyczne w postaci fotodiody PIN z filtrami 11, 12, 13 i umieszczonych po przeciwnej stronie elementów laserowych - dioda laserowa + optyka - 14, 15, 16, a później w kierunku układu naważania 27 i kosza zbiorczego 29. Długość pozostawania kapeluszy grzybów w obszarze skanowania średnic uzależniona jest od zmiennych nastaw, zadawanych przez operatora na panelu sterowniczym 9 - prędkości przesuwu taśmy, ilości obiektów do skanowania, ilości uruchomionych par czujników 11-14,12-15,13-16. Do ustalania wielkości masy opakowań wykorzystywany jest panel sterowniczy 28 umieszczony nad układem naważania 27. W celu zapewnienia zmniejszenia błędu pomiaru średnic kapeluszy stół sortujący 1 wraz przenośnikiem 7 z taśmą bez końca jest dodatkowo w czasie pracy sortownika unieruchamiany za pomocą stabilizatorów 5.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sortownik do pieczarek składający się z ramy nośnej, zbiornika na surowiec, taśmociągu, znamienny tym, że bezpośrednio nad taśmą przenośnika (7) zamontowany jest układ skanujący składający się z umieszczonych naprzeciwko siebie czujników optycznych (11), (12), (13) i elementów laserowych (14), (15), (16), a odległość między czujnikami (11) i (12) oraz elementami laserowymi (14) i (15) wynosi s, a między czujnikami (12) i (13) oraz elementami laserowymi (15) i (16) od 1,5-2 s, natomiast sygnał z elementów laserowych (14), (15), (16) doprowadzony jest poprzez układy (17), (18), (19) dopasowania poziomów do mikrokontrolera (20), który z jednej strony połączony jest z klawiaturą (21) i wyświetlaczem (22), z drugiej z pamięcią FRAM (23) i wejściem USB (24), a z trzeciej poprzez układ sterujący (25) odpowiedniego pojemnika końcowego dla wyselekcjonowanego materiału z układem wykonawczym (26).
PL423719A 2017-12-04 2017-12-04 Sortownik do pieczarek PL236201B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423719A PL236201B1 (pl) 2017-12-04 2017-12-04 Sortownik do pieczarek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423719A PL236201B1 (pl) 2017-12-04 2017-12-04 Sortownik do pieczarek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423719A1 PL423719A1 (pl) 2019-06-17
PL236201B1 true PL236201B1 (pl) 2020-12-28

Family

ID=66809701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423719A PL236201B1 (pl) 2017-12-04 2017-12-04 Sortownik do pieczarek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236201B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4457434A (en) * 1982-02-01 1984-07-03 Fmc Corporation Apparatus for orienting, singulating and sizing mushrooms and like objects
JPS59199089A (ja) * 1983-04-25 1984-11-12 石原 光義 乾燥椎茸選別機における椎茸供給装置
JPH0957213A (ja) * 1995-06-12 1997-03-04 Dainippon Printing Co Ltd 茸類の品質判定装置及び仕分け装置
JP6418651B2 (ja) * 2016-01-26 2018-11-07 有限会社新潟システム制御 茸選別装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL423719A1 (pl) 2019-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2893329B1 (en) Method and apparatus for handling harvested root crops
CN103521456A (zh) 一种水果自动筛选装箱装置
CN106964559A (zh) 一种全自动海参筛选拣投装置
CN111842220A (zh) 一种果蔬损伤检测装置
CN106475326B (zh) 一种果实筛分分装装置
CN111632861A (zh) 一种采摘后草莓自动分拣工装
CN107187649A (zh) 一种多级筛分螺旋输送式脐橙量控包装系统
KR102181393B1 (ko) 밭작물 선별장치
CN209953283U (zh) 往复式类椭球形果蔬分拣装箱系统
CN205966602U (zh) 一种双重传动的多级食品分拣设备
PL236201B1 (pl) Sortownik do pieczarek
GB2428548A (en) Sorting apparatus
JP2016080583A (ja) 農産物判定装置
McRae A review of developments in potato handling and grading
KR101919986B1 (ko) 연속적인 개체 중량 판별을 이용한 밤 선별장치
CN109807079B (zh) 一种全自动称重式水果分拣装置
CN208712260U (zh) 一种用于螺栓出厂检验的筛选装置
CN206305068U (zh) 果实筛分分装装置
CN106742203B (zh) 果蔬自动称量系统
US1927217A (en) Fruit sizing apparatus
CN205308807U (zh) 一种鱼豆腐自动分拣设备
WO2022182226A1 (en) Apparatus and method for automatically sorting, counting and marking oil palm seeds
Mangaraj et al. Design and development of a high capacity multi fruit grader for commercial applications
CN210080096U (zh) 一种槟榔干果品质视觉检测设备
CN212550586U (zh) 一种果蔬损伤检测装置