PL236081B1 - Bariera drogowa przenośna - Google Patents

Bariera drogowa przenośna Download PDF

Info

Publication number
PL236081B1
PL236081B1 PL429350A PL42935019A PL236081B1 PL 236081 B1 PL236081 B1 PL 236081B1 PL 429350 A PL429350 A PL 429350A PL 42935019 A PL42935019 A PL 42935019A PL 236081 B1 PL236081 B1 PL 236081B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plates
gate
elements
barrier
base
Prior art date
Application number
PL429350A
Other languages
English (en)
Other versions
PL429350A1 (pl
Inventor
Dariusz Purol
Krzysztof Woźniak
Original Assignee
Purol Dariusz Przed Handlowo Uslugowe Godar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Purol Dariusz Przed Handlowo Uslugowe Godar filed Critical Purol Dariusz Przed Handlowo Uslugowe Godar
Priority to PL429350A priority Critical patent/PL236081B1/pl
Publication of PL429350A1 publication Critical patent/PL429350A1/pl
Publication of PL236081B1 publication Critical patent/PL236081B1/pl

Links

Landscapes

  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest bariera drogowa przenośna, wykonana z płyt betonowych, o zarysie podłużnych prostokątów, wyposażonych w otwory montażowe i transportowe, połączonych ze sobą, krótszymi bokami, przy pomocy elementów łącznikowych, przeznaczona do rozdzielenia pasów ruchu na drogach wielopasmowych, w przypadkach gdy jeden pas ruchu jest remontowany a na przylegający do niego drugim pasie trwa ruch pojazdów mechanicznych.
Bariera ustawiana jest w celu uniemożliwienia niekontrolowanego wjazdu pojazdu mechanicznego do strefy remontu drogi, dzięki czemu zabezpiecza się osoby przebywające w tej strefie przed utratą zdrowia lub życia.
Znane bariery przenośne, składające się z prefabrykowane elementów betonowych, w postaci płyt, połączonych ze sobą czołowymi powierzchniami za pomocą złączy, tworzących połączenia łańcuchowe tych elementów, cechuje wysoka wytrzymałość na rozciąganie, wzmocnienie siły tarcia poszczególnych elementów betonowych, w przypadku bocznego najechania przez samochód na barierę, co ma bardzo duży wpływ na skuteczność hamowania tego samochodu ślizgającego się wzdłuż bariery, oraz niezawodne zabezpieczenie przed przedostania się tego samochodu do strefy robót drogowych.
Dzięki połączeniu elementów w ciąg łańcuchowy, osiąga się wysoką nośność barier, skutecznie zapobiega się przed zbyt silnemu wychyleniu się poszczególnych elementów w odniesieniu do stanu spoczynkowego, ponieważ wzajemne połączenie wszystkich elementów wpływa na złagodzenie skutków działania energii kinetycznej związanej z najechaniem samochodu na separator.
Znana bariera drogowa przenośna z patentu europejskiego EP 1927699, zwana tam „Drogowa ścianka kierunkowa”, składa się z uszeregowanych obok siebie, betonowych elementów ściankowych i zworników ściankowych, połączonych ze sobą elementów ściankowych w miejscach ich czołowego styku, przy czym każdy z tych zworników ma co najmniej jeden element złączny, podtrzymujący sąsiadujące ze sobą betonowe elementy ściankowe na ich krańcach, przy czym ten element złączny ma co najmniej jeden element ryglujący, ustalający ze sobą kształtowo elementy ściankowe na ich spodzie, poprzecznie do wzdłużnego kierunku drogowej ścianki kierunkowej, przy czym element ryglujący składa się z co najmniej jednego żeberka ryglowego przebiegającego we wzdłużnym kierunku elementów ściankowych i wystających nieco z elementu złącznego, przy czym żeberko to wchodzi w ryglujące wpusty ukształtowane na spodzie elementów ściankowych. W odmianie tego wynalazku, przynajmniej jeden element ryglujący ma postać otwartej ku górze, ceowej w przekroju poprzecznym, prowadnicy szynowej, w którą są wstawiane z góry elementy ściankowe.
Analizując sposób łączenia ze sobą dwóch ścianek w szeregu drogowej ścianki należy stwierdzić że operacja taka jest trudna, biorąc pod uwagę masę i wymiary ścianek. Aby dokonać połączenia ścianek należy najpierw ustawić w odpowiednim miejscu element złączny, czopami przegubowymi skierowanymi ku górze, po czym, przy pomocy dźwigu, wprowadzić dolne czopy łącznikowe, do pionowych otworów znajdujących się na dolnej krawędzi ścianek, nie widocznych w czasie opuszczania ścianki wzdłuż pionowego dwuteownika elementu złącznego. Po ustawieniu ścianek w elemencie złącznym należy, do otworów znajdujących się na górnych krawędziach łączonych ścianek, nałożyć górną nakładkę z czopami przegubowymi. Te czynności należy powtarzać przy budowie całej ścianki drogowej. Największe utrudnienie występuje przy nakładaniu ścianek na dolne czopy przegubowe.
Bariera drogowa przenośna według wynalazku ma postać długiej ściany wykonanej z głównych płaskich płyt żelbetowych o zarysie wydłużonego prostokąta i dwóch płyt najazdowych o zarysie prostokąta z jednym ściętym wierzchołkiem, obramowanych ceownikiem stalowego z zaokrąglonymi krawędziami i otworami transportowymi oraz łącznikowymi, połączonych ze sobą połączeniem rozłącznym przy pomocy elementów stanowiących jednocześnie łączniki krawędzi płyt, łoża stabilizujące pionowe położenie płyt i podpory ściany w miejscach łączenia płyt, zwanych dalej, elementami łącznikowo-podporowymi.
Element łącznikowo-podporowy ma zwartą konstrukcję składającą się z poziomej metalowej podstawy posiadającej od spodu, przytwierdzoną trwale warstwę twardej gumy a do górnej powierzchni podstawy, przytwierdzone są trwale, dwie równoległe do siebie i prostopadłe do poziomej płaszczyzny ścianki łącznikowe, pomiędzy którymi odległość wymiarowo jest zbliżona do grubości płyty. Ścianki łącznikowe, przy górnej krawędzi posiadają, co najmniej, po dwa otwory łącznikowe, przez które wkręca się śruby do tulejek śrubowych umieszczonych uprzednio wewnątrz otworów łącznikowych, łączonych ze sobą płyt żelbetowych.
PL 236 081 B1
Ponadto, do podstawy, pomiędzy ściankami przytwierdzone są elementy, na których bezpośrednio opierają się krawędzie połączonych płyt.
Do początku i końcu ściany bariery przyłączone są, tak zwane, płyty najazdowe o zarysie prostokąta ze ściętym, na ostro, jednym wierzchołkiem.
Do montażu bariery można przystąpić po wytyczeniu odcinka drogi przewidzianej do remontu i zmierzenia długości tego odcinka. Na przykład zaplanowano, że będzie remontowany 10 km odcinek drogi dwupasmowej. Do dyspozycji jest 200 szt. płyt wymiarach 0,5 x 6 m. To znaczy że możemy zmontować barierę na długości 1,2 km i na takim odcinku prowadzić bezpiecznie prace remontowe drogi. W miarę postępu prac renowacyjnych drogi, płyty żelbetonowe, które pozostają wzdłuż odcinku już wyremontowanej drogi, odczepia się od początku bariery i przenosi na jego koniec. Płytę najazdową przenosi się na nowy początek. Te czynności powtarza się przez cały okres prowadzenia remontu drogi.
Montaż bariery na wyznaczonym odcinku drogi polega rozstawianiu wzdłuż tego odcinka elementów łącznikowo - podporowych w odległości jeden od drugiego równej długości płyty, w naszym przykładzie 6 m i następnie przy użyciu urządzenia dźwigowego przenoszącego płyty wkładaniu ich pomiędzy pionowe ścianki tych elementów łącznikowo - podporowych aż do osadzenia ich na elementach znajdujący się między ściankami, po czym zawiesie dźwigowe odczepia się od płyty i urządzenie dźwigowe jest zawracane po następna płytę. W tym czasie płyta jest już stabilna a pracownik mocuje płytę do ścianek elementu łącznikowo - podporowego za pośrednictwem tulei śrubowych, osadzonych uprzednio na końcu każdej z płyt, oraz śrub.
Bariera według wynalazku charakteryzuje się tym, że połączenia płyt przy pomocy elementu łącznikowo - podporowego są bardzo wytrzymałe na silne boczne uderzenia w barierę, co potwierdzono podczas badań laboratoryjnych prototypu bariery, dopuszczających ją do użytku, bardzo łatwy i szybki montaż bariery, zmiany jego długości lub wymiany np. uszkodzonej płyty w środku ciągu płyt oraz posiada możliwość montażu bramy awaryjnej, którą można łatwo i szybko manewrować.
Bariera drogowa przenośna według wynalazku pokazana jest w przykładzie wykonania, na rysunkach, na których Fig. 1 przedstawia fragment barierę w rzucie aksonometrycznym, Fig. 1.1 przedstawia przekrój poprzeczny płyty z żelbetu, Fig. 1.2 przedstawia przekrój poprzeczny połączenia płyt, Fig. 2 przedstawia, w rzucie aksonometrycznym fragment bariery (1) z zaaplikowanym, wewnątrz, ciągu płyt bariery, zestawem bramowym, Fig. 2.1 przedstawia połączenie przegubowe płyty przedbramowej z płytą bramową (przegub standardowo jest zablokowany, Fig. 2.2, przedstawia przekrój zamka łączącego płyt bramowe ruchomego zestawu bramowego, Fig. 3 przedstawia w rzucie aksonometrycznym element łącznikowo - podporowy.
Bariera według wynalazku składa się z ciągu prostokątnych płyt (1 + nx1) żelbetu (1) i ramą (1.2) wypełnionej żelbetem (1.1) połączonych ze sobą za pomocą elementów łącznikowo - podporowych (3), który to ciąg zaczyna się i kończy płytami najazdowymi (2). Element łącznikowy (3) ma zwartą konstrukcję składającą się z metalowej, korzystnie prostokątnej, podstawy wyposażonej od spodu w warstwę gumy (3.1), która ogranicza możliwość przesuwania się bariery pod wpływem działania sił poprzecznych, na której to podstawie przytwierdzone są trwale dwie równoległe do siebie i prostopadłe dwie ścianki (3.2), między które wkłada się krawędzie dwóch sąsiednich płyt (1) z otworami montażowymi, do których uprzednio wprowadzono tuleje śrubowe (5), które pokrywają się z otworami montażowymi w ściankach (3.3) w które wkręca się śruby montażowe (4) z podkładami (4.1). Pomiędzy ściankami (3.2), do powierzchni podstaw przytwierdzone są trwale elementy na których opierają się krawędzie połączonych płyt (1).
Dla umożliwienia, w czasie „pracy” ciągu barier na drodze, czasowego ich rozłączenia, na przykład w celu incydentalnego przepuszczenia pojazdów w trakcie wypadku drogowego i chwilowego zablokowania jednego pasa ruchu, w ciąg płyt bariery wpina zestaw bramowy składający się dwóch płyty przedbramowe (7) połączone z jednej strony z płytami podstawową (1) za pomocą elementów łącznikowo - podporowych (3) a do drugiej strony płyt przedbramowych (7) przyłączone są płyty bramowe ruchome (8) i (9) za pomocą połączenia przegubowego (12) z ryglem (13) a z drugiej strony płyty bramowe (8) i (9) łączą się ze sobą za pomocą elementów ryglujących (10) i (11). Do początku i końca ściany bariery przyłączone są ściany najazdowe (2) z elementami kotwiącymi (6).

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Bariera drogowa przenośna mająca postać ściany wykonanej z płaskich płyt żelbetowych o zarysie wydłużonego prostokąta i dwóch płyt najazdowych, obramowanych ceownikiem stalowym z zaokrąglonymi krawędziami, z otworami montażowymi i transportowymi, połączonych ze sobą połączeniem rozłącznym przy pomocy elementów łącznikowych, znamienna tym, że element łącznikowy (3) ma konstrukcję składającą się z poziomej metalowej podstawy, na powierzchni której przytwierdzone są trwale dwie ścianki (3.2) równoległe względem siebie i prostopadle do powierzchni podstawy, posiadające poniżej górnej krawędzi otwory montażowe, przez które przechodzą śruby montażowe (4) skojarzone z tuleją śrubową (5) umieszczoną wewnątrz otworu płyty żelbetowej (1) a nadto do płaszczyzn podstawy przytwierdzone są elementy podporowe (3.3) dla dolnych krawędzi płyt (1) oraz do spodniej płaszczyzny podstawy przytwierdzona jest warstwa gumy (3.1).
  2. 2. Bariera drogowa według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada dodatkowo zestaw bramowy składający się z dwóch płyt przedbramowych (7) i dwóch płyt bramowych (8 i 9).
PL429350A 2019-03-21 2019-03-21 Bariera drogowa przenośna PL236081B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429350A PL236081B1 (pl) 2019-03-21 2019-03-21 Bariera drogowa przenośna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429350A PL236081B1 (pl) 2019-03-21 2019-03-21 Bariera drogowa przenośna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL429350A1 PL429350A1 (pl) 2019-10-07
PL236081B1 true PL236081B1 (pl) 2020-11-30

Family

ID=68099316

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL429350A PL236081B1 (pl) 2019-03-21 2019-03-21 Bariera drogowa przenośna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236081B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE513070C2 (sv) * 1998-02-10 2000-07-03 Gunnar Englund Byggare Ab Skyddsbarriär avsedd att placeras mellan skilda körbanor hos en väg
PL107844U1 (en) * 1998-03-23 1999-09-27 Inst Badawczy Drog I Mostow Joint for precast units of a road barrier
PL331396A1 (en) * 1999-02-09 2000-08-14 Przed Przemyslu Terenowego Wut Telephone booth
PL218622B1 (pl) * 2010-06-07 2015-01-30 Wojskowa Akad Tech Połączenie przegubowe segmentów betonowych barier ochronnych

Also Published As

Publication number Publication date
PL429350A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5186438A (en) Modular rock catchment barrier
KR102009134B1 (ko) 장경간 거더교의 시공방법
CN113818556A (zh) 预制混凝土桁架墙体结构物及利用其的施工方法
PL208006B1 (pl) Płyta prefabrykowana z żelazobetonu i sposób wytwarzania zespolonej konstrukcji płytowej z prefabrykowanych płyt żelbetowych
KR20120033673A (ko) 교량의 상부 구조물
US20220162819A1 (en) Apparatus and method for installation of support posts for a vehicle restraint system
US20230349117A1 (en) System, apparatus and method for installation of street furniture
US20030068199A1 (en) System for anchoring concrete safety barriers on bridges and roads
CN112502751B (zh) 一种双向公路隧道隔挡支护结构
JP6567920B2 (ja) 道路橋の伸縮装置及び道路橋の伸縮装置の施工方法
PL236081B1 (pl) Bariera drogowa przenośna
CN215107596U (zh) 一种在既有结构上增设防护用钢梁结构
CN215857204U (zh) 装配式护栏
AT505789A2 (de) Gleiskírper mit geklebten trígen
US20200270831A1 (en) Energy-absorbing vehicle barrier system
KR101881051B1 (ko) 내진 성능이 강화된 조립식 pc구조물 및 그 시공방법
JP6872674B1 (ja) 地覆拡幅ユニット
GB2057034A (en) Underground roadway support
KR200345789Y1 (ko) 강관을 주형으로 사용한 스틸 프리스트레스트 콘크리트거더
JP3101229B2 (ja) 鉄筋スペーサ
GB2512336A (en) Security barrier comprising gabions
KR102386349B1 (ko) 프리캐스트 바닥판 및 이를 구비한 거더
US20050036834A1 (en) Monolithic pour joint
JPH09296407A (ja) 覆工板
CN212316983U (zh) 一种装配式挡墙