PL236049B1 - Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej - Google Patents

Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej Download PDF

Info

Publication number
PL236049B1
PL236049B1 PL416606A PL41660616A PL236049B1 PL 236049 B1 PL236049 B1 PL 236049B1 PL 416606 A PL416606 A PL 416606A PL 41660616 A PL41660616 A PL 41660616A PL 236049 B1 PL236049 B1 PL 236049B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
safety barrier
barrier
light
assembly
Prior art date
Application number
PL416606A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416606A1 (pl
Inventor
Filip Dobrzyński
Filip Dobrzyński
Original Assignee
Dobrzynski Filip Dobplast
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dobrzynski Filip Dobplast filed Critical Dobrzynski Filip Dobplast
Priority to PL416606A priority Critical patent/PL236049B1/pl
Priority to EP17000428.7A priority patent/EP3239402A1/en
Publication of PL416606A1 publication Critical patent/PL416606A1/pl
Publication of PL236049B1 publication Critical patent/PL236049B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01FADDITIONAL WORK, SUCH AS EQUIPPING ROADS OR THE CONSTRUCTION OF PLATFORMS, HELICOPTER LANDING STAGES, SIGNS, SNOW FENCES, OR THE LIKE
    • E01F9/00Arrangement of road signs or traffic signals; Arrangements for enforcing caution
    • E01F9/60Upright bodies, e.g. marker posts or bollards; Supports for road signs
    • E01F9/658Upright bodies, e.g. marker posts or bollards; Supports for road signs characterised by means for fixing
    • E01F9/669Upright bodies, e.g. marker posts or bollards; Supports for road signs characterised by means for fixing for fastening to safety barriers or the like

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy zespołu oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej mającej słupki oraz opartą na nich taśmę profilowaną zaopatrzoną we wzdłużną wnękę, w obszarze której to wnęki znajdują się otwory przelotowe, mający podzespół świetlny mieszczący się we wnęce taśmy profilowanej bariery, zaopatrzony w co najmniej jedną diodę LED oraz mający podzespół zasilający zawierający element fotowoltaiczny i element akumulujący energię elektryczną, zestawione elektrycznie z modułem sterującym.
Bariery ochronne rozmieszczane wzdłuż drogi służą zwiększeniu bezpieczeństwa drogowego i są zaprojektowane tak, aby uniemożliwić przypadkowe, niezamierzone opuszczenie drogi przez poruszający się pojazd, zwłaszcza poruszający się ze znaczną prędkością, oraz aby ograniczyć skutki ewentualnej kolizji. Bariery takie są umieszczane zwykle na drogach o rozdzielonych przeciwbieżnych kierunkach ruchu (np. na autostradach lub drogach ekspresowych, na mostach, wiaduktach, drogach górskich, itp.). Przyjęte regulacje prawne zalecają umieszczanie znaków odblaskowych we wnęce taśmy profilowanej bariery ochronnej, w odpowiednich odległościach, na przykład na odcinkach prostych i łukach o promieniu R > 1500 m nie rzadziej niż co 50 m, a na łukach o R < 150 m w odległości odpowiadającej 0,1 R, oraz dodatkowo na początku i końcu bariery.
Większe bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewnia oznakowanie barier z użyciem znaków wyposażonych w elementy emitujące światło, mających fotoogniwa zasilane energią słoneczną. Znaki emitujące światło ewentualnie są wyposażone także w retroreflektory odbijające światło emitowane przez pojazdy, co zapewnia funkcjonowanie oznakowania drogi nawet w przypadku awarii podzespołów odpowiedzialnych za dostarczanie energii elektrycznej do elementów emitujących światło. W następstwie wydłużonej eksploatacji w warunkach drogowych sprawność optyczna retroreflektorów także ulega pogorszeniu, wskutek erozji powierzchni odblaskowych.
Umieszczenie znaku we wnęce taśmy profilowanej bariery ochronnej nie stanowi w pełni skutecznego zabezpieczenia znaku przed uszkodzeniem przez pług śnieżny czy inny pojazd ocierający się o barierę, przez wystający ładunek czy wskutek działania czynników atmosferycznych.
Zgłoszenie wynalazku FR 2697364 informuje o urządzeniu świetlnym rozmieszczanym wzdłuż drogi, które jest wyposażone w panel solarny dostarczający energię i źródło światła, takie jak LED. Urządzenie jest umieszczone w obudowie i może być przypięte do segmentu wzdłużnego bariery ochronnej, od strony poruszających się pojazdów.
Publikacja zgłoszenia międzynarodowego WO 2015/059587 wskazuje, iż montaż i konserwacja znaków świetlnych montowanych na barierach ochronnych jest czasochłonna, a także niebezpieczna, jeśli prace są prowadzone w sąsiedztwie poruszających się pojazdów, bądź też uciążliwa dla użytkowników pojazdów w przypadku konieczności zamknięcia drogi dla ruchu. Nadto, systemy solarne wymagają częstej konserwacji. Wynalazek według WO 2015/059587 ujawnia system świetlny obejmujący źródło światła zasilane panelem solarnym oraz element mocujący urządzenie do bariery. Według rozwiązania, panele solarne i światła są umieszczone w jednej obudowie, która jest wykonana tak, aby zapewnić możliwość szybkiego mocowania do bariery. Urządzenie jest zaopatrzone w środki mocowania, na przykład zatrzaski czy paski do szybkiego mocowania, i jest dostosowane kształtem do krzywizny i wymiarów bariery. Urządzenie zawiera akumulator i ewentualnie może być zaopatrzone w retroreflektor.
Publikacja zgłoszenia międzynarodowego WO 2011/050511 ujawnia drogowy znak świetlny mający obudowę dostosowaną kształtem do bariery ochronnej, który jest zaopatrzony w panel fotowoltaiczny i co najmniej jedno źródło światła na zewnętrznej powierzchni obudowy. Wewnątrz obudowy znajduje się element akumulujący energię elektryczną i zespół sterujący na płytce drukowanej. Elementem akumulującym energię elektryczną może być akumulator albo kondensator. Źródłem światła może być dioda LED. Znak może być wyposażony w element odblaskowy.
Celem wynalazku jest dostarczenie zespołu oznakowania świetlnego bariery ochronnej.
Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej mającej słupki oraz opartą na nich taśmę profilowaną zaopatrzoną we wzdłużną wnękę, w obszarze której to wnęki znajdują się otwory przelotowe, mający podzespół świetlny mieszczący się we wnęce taśmy profilowanej bariery, zaopatrzony w co najmniej jedną diodę LED oraz mający podzespół zasilający zawierający element fotowoltaiczny i element akumulujący energię elektryczną, zestawione elektrycznie z modułem sterującym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że podzespół świetlny jest umieszczony w pierwszej obudowie a podzespół zasilający jest umieszczony w drugiej obudowie, które to obudowy: pierwsza i druga są
PL 236 049 B1 rozdzielne, i są oddalone od siebie tak, aby podzespół świetlny rozmieścić po stronie taśmy profilowanej bariery ochronnej zwróconej do drogi a podzespół zasilający rozmieścić po przeciwległej stronie taśmy profilowanej bariery ochronnej, przy czym pierwsza obudowa jest zaopatrzona w środki mocowania w otworze przelotowym zlokalizowanym w obszarze wnęki taśmy profilowanej bariery ochronnej, które to środki mocowania pierwszej obudowy w otworze przelotowym obejmują wspornik zaopatrzony w mechaniczny element złączny do przeprowadzenia przez otwór przelotowy, a druga obudowa jest zaopatrzona w środki mocowania do bariery ochronnej po przeciwległej stronie taśmy profilowanej bariery ochronnej, przy czym podzespoły, świetlny i zasilający są rozłączalnie połączone ze sobą elektrycznie elastycznym przewodem do przeprowadzenia przez wymieniony otwór przelotowy zlokalizowany w obszarze wnęki taśmy profilowanej bariery ochronnej.
Korzystnie, w przebiegu elastycznego przewodu znajduje się łącze elektryczne, zasadniczo wodoszczelne, dostosowane do co najmniej kilku cykli rozłączania/łączenia elektrycznego rozłączalnego elastycznego przewodu.
Korzystnie, pierwsza obudowa ma obustronnie rozmieszczone spłaszczone klosze, transparentne dla światła widzialnego, pod którymi znajduje się co najmniej jedna dioda LED, a które to spłaszczone klosze przylegają do zasadniczo nietransparentnego korpusu pierwszej obudowy, z którym to korpusem jest połączony wspornik o długości wystarczającej do sięgnięcia taśmy profilowanej bariery ochronnej. W szczególności, pierwsza obudowa ma obustronnie rozmieszczone elementy retroreflektorowe. Wspornik jest wykonany, zwłaszcza, z materiału elastyczno-sprężystego.
Korzystnie, rozmieszczone obustronnie w pierwszej obudowie spłaszczone klosze leżą w płaszczyznach w przybliżeniu wzajemnie równoległych, albo nachylonych do siebie pod kątem 0,1-45°.
Korzystnie, druga obudowa mieszcząca podzespół zasilający zawierający element fotowoltaiczny i element akumulujący energię elektryczną, zawiera także moduł sterujący.
Korzystnie, druga obudowa ma zasadniczo płaską część górną, w której jest osadzona pokrywa transparentna dla światła widzialnego, do której od spodu przylega element fotowoltaiczny, oraz ma zasadniczo nietransparentny korpus mieszczący element akumulujący energię elektryczną i moduł sterujący zestawiony na płytce drukowanej, przy czym korpus posiada co najmniej jedną zewnętrzną powierzchnię profilowaną do przylegania do taśmy profilowanej lub słupka bariery ochronnej oraz środki złączne do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy do taśmy profilowanej lub słupka bariery ochronnej, oraz ma osadzone zewnętrzne wyprowadzenie elektryczne kompatybilne z rozłączalnym łączem. W szczególności, w obrębie korpusu jest wyznaczona komora ograniczona pionowymi przegrodami, która to komora jest wypełniona masą uszczelniającą przykrywającą element akumulujący energię elektryczną i moduł sterujący zestawiony na płytce drukowanej. Środki złączne do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy do taśmy profilowanej lub słupka bariery ochronnej są wybrane, zwłaszcza, z grupy obejmującej łączniki mechaniczne, magnesy stałe, spoiwa utwardzalne i ich kombinacje.
Korzystnie, spłaszczone klosze pierwszej obudowy i transparentna pokrywa drugiej obudowy są wykonane z materiału wybranego z grupy obejmującej polimetakrylan, poliwęglan, kopolimer poliwęglanu modyfikowany siloksanem, kopolimer poliwęglanu modyfikowany poliestrem, a korpusy pierwszej obudowy i drugiej obudowy są wykonane z termoplastycznych tworzyw organicznych i/lub tworzyw organicznych zbrojonych włóknem szklanym.
Korzystnie, spłaszczony klosz pierwszej obudowy jest integralnie wykonany z elementem retroreflektorowym po stronie wewnętrznej spłaszczonego klosza, przy czym spłaszczony klosz ma środkowo rozmieszczone okno do pomieszczenia co najmniej jednej diody LED tak, że element retroreflektorowy otacza co najmniej jedną diodę LED.
Korzystnie, w podzespole zasilającym elementem akumulującym energię elektryczną i zasilającym diody LED jest superkondensator o pojemności co najmniej 100 F.
Bariery ochronne stalowe są złożoną konstrukcją, tak zaprojektowaną i wykonaną, aby pojazd, który wyjedzie poza pas ruchu i uderzy w stalową taśmę profilowaną bariery, został na nim zatrzymany lub skierowany z powrotem na pas ruchu, przy czym energia uderzenia, w istotnym stopniu, zostaje pochłonięta w następstwie odkształcenia stalowej konstrukcji. Wszystkie elementy konstrukcyjne bariery ochronnej są ogniowo cynkowane w celu zabezpieczenia przed korozją. W praktyce, przy przeciętnym stanie zanieczyszczenia powietrza, konstrukcja barier zachowuje w pełni swoje własności użytkowe przez okres co najmniej 20 lat, pod warunkiem, że w trakcie montażu lub konserwacji nie zostanie uszkodzona powłoka zabezpieczająca przed korozją. Niewielkie, miejscowe uszkodzenia można poddać renowacji poprzez staranną aplikację powłoki cynkowej, zgodnie z normą PN-EN 1461.
PL 236 049 B1
W związku z powyższym, w przypadku osadzania oznakowania świetlnego bariery ochronnej, podobnie jak w trakcie montażu bariery, niedopuszczalne jest wykonywanie prac prowadzących do uszkodzenia powierzchni cynkowanych, a w szczególności wykonywanie jakichkolwiek otworów, nacięć lub przecięć naruszających powłokę cynkową poszczególnych elementów bariery.
Oznakowanie można zatem umieszczać jedynie z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania bariery ochronnej. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż taśmy profilowane barier ochronnych są wykonywane co najmniej w dwóch wersjach kształtowych, takich jak: A-profil (Armco Flex-beam) i B-profil (Bethlehem Safety-Beam).
Stosowanie oznakowania świetlnego umieszczonego w jednej obudowie wymaga zatem przygotowywania różnych wersji oznakowań, pasujących do zastosowanej wersji kształtowej taśmy profilowanej bariery ochronnej. Nadto, panel fotowoltaiczny, jeśli jest umieszczony wraz z oznakowaniem w jednej obudowie, ma powierzchnię czynną skierowaną zawsze ku drodze i pochyloną w jej kierunku, co może utrudniać skuteczną absorpcję promieniowania słonecznego, zwłaszcza w warunkach słabego nasłonecznienia (na przykład w krajach środkowo- i północnoeuropejskich, w warunkach jesienno-zimowych).
Rozwiązanie według wynalazku przewiduje zastosowanie zespołu oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej, w którym podzespół świetlny zaopatrzony w co najmniej jedną diodę LED jest umieszczony w pierwszej obudowie a podzespół zasilający zawierający panel fotowoltaiczny i element akumulujący energię elektryczną jest umieszczony w drugiej obudowie. Zespół oznakowania świetlnego zawiera także moduł sterujący, zestawiony elektrycznie z pozostałym elementami znaku. Korzystnie, moduł sterujący jest rozmieszczony w drugiej obudowie. Obie obudowy są rozdzielne tak, że mogą być rozmieszczane na barierze ochronnej w oddaleniu od siebie, we wzajemnych położeniach dostosowanych do ukształtowania bariery ochronnej w danym miejscu. Podzespoły: świetlny i zasilający, są rozłączalnie połączone ze sobą elektrycznie, elastycznym przewodem.
Nieoczekiwanie, rozwiązanie według wynalazku zapewnia szereg zalet związanych z wykonaniem takiego oznakowania, ale także montażem, eksploatacją i konserwacją, zwłaszcza w przypadku uszkodzenia którejkolwiek z części zespołu. Ponieważ od strony drogi jest zainstalowana tylko pierwsza obudowa z podzespołem świetlnym, to tylko podzespół świetlny jest narażony na uszkodzenia mechaniczne wskutek zaczepienia przez pług śnieżny, wskutek naporu śniegu zgarnianego na bok (do bariery ochronnej) przez pług śnieżny (zwłaszcza śniegu mokrego), w następstwie uderzenia przez wystający ładunek albo w następstwie otarcia się pojazdu o taśmę profilowaną. W przypadku konieczności wymiany samego podzespołu świetlnego, koszt przywrócenia sprawności oznakowania jest wielokrotnie mniejszy niż w przypadku wymiany oznakowania wraz z panelem fotowoltaicznym. Ponadto, niezależne (od położenia znaku świetlnego) rozmieszczenie panelu fotowoltaicznego na barierze pozwala na umieszczanie panelu w optymalnym położeniu dla absorpcji promieniowania słonecznego.
Wynalazek zostanie omówiony z powołaniem załączonego rysunku, na którym fig. 1a i 1b pokazują taśmy profilowane bariery ochronnej, fig. 2 przedstawia schematycznie barierę ochronną zaopatrzoną w zespół oznakowania świetlnego według wynalazku, fig. 3 przedstawia pierwszą obudowę zespołu oznakowania według wynalazku zawierającą podzespół świetlny, fig. 4 przedstawia pierwszą obudowę w praktycznej realizacji, w widoku rozstrzelonym, fig. 5a i 5b przedstawiają kolejną praktyczną realizację pierwszej obudowy, w widoku z boku i z tyłu, fig. 6 przedstawia schematycznie podzespół zasilający zespołu oznakowania według wynalazku, w przekroju, fig. 7a i 7b przedstawiają praktyczną realizację drugiej obudowy podzespołu zasilającego, w widoku z boku oraz w przekroju, fig. 8a, 8b, 8c przedstawiają kolejną praktyczną realizację drugiej obudowy, w widokach z boku, fig. 9 przedstawia następną praktyczną realizację drugiej obudowy, a fig. 10 pokazuje nasadkę na środnik słupka bariery ochronnej, zestawianą z praktyczną realizacją drugiej obudowy według fig. 9.
Fig. 1a i 1b przedstawiają znane taśmy profilowane bariery ochronnej, w dwóch wersjach wykonawczych A i B. W każdej z tych wersji, taśma profilowana 1 ma przebiegającą wzdłużnie wnękę 2, w obszarze której to wnęki 2 znajdują się otwory przelotowe 3, typowo przeznaczone do umieszczenia znaków odblaskowych i/lub łączników słupków podporowych, ewentualnie innych łączników. Otwory przelotowe 3 do umieszczenia znaków odblaskowych zazwyczaj mają kształt owalny odpowiadający figurze utworzonej przez złożenie prostokąta i dwóch połówek koła, z których każda przylega do jednego z przeciwległych boków prostokąta.
Fig. 2 przedstawia schematycznie barierę ochronną 4 mającą taśmę profilowaną 1 opartą na słupku 5 bariery 4, która to bariera 4 jest zaopatrzona w zespół oznakowania świetlnego według wynalazku. Wymieniony zespół oznakowania świetlnego obejmuje podzespół świetlny 6 mieszczący się we
PL 236 049 B1 wnęce 2 taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4, oraz podzespół zasilający 7 rozmieszczony po drugiej stronie taśmy profilowanej 1 bariery 4 (tj. po stronie przeciwnej do przebiegu drogi). Oba podzespoły: świetlny 6 i zasilający 7, są połączone elektrycznie elastycznym przewodem 8 przeprowadzonym przez otwór przelotowy 3.
Fig. 3 przedstawia podzespół świetlny 6 znajdujący się w pierwszej obudowie 9, z której jest wyprowadzony elastyczny przewód 8 do połączenia elektrycznego z podzespołem zasilającym 7. Elastyczny przewód 8 jest zakończony rozłączalnym łączem elektrycznym 10. Pierwsza obudowa 9 jest zaopatrzona w środki mocowania pierwszej obudowy 9 w otworze przelotowym 3. Środki mocowania obejmują korzystnie wspornik 11 tak wykonany, aby sięgał taśmy profilowanej 1 we wnęce 2. Nadto, wspornik 11 jest wyposażony w elementy złączne albo elementy przyczepne, dla ustalenia mocowania wspornika 11 do taśmy profilowanej 1 bariery 4. Elementy złączne są przewidziane do przeprowadzenia przez otwór przelotowy 3 z zablokowaniem osadzenia w otworze przelotowym 3, z jednoczesnym umożliwieniem przeprowadzenia elastycznego przewodu 8 przez otwór przelotowy 3. Przykładowo, elementem złącznym jest trzpień gwintowany z nakrętką do osadzenia wspornika, gdzie średnica trzpienia i nakrętki są tak dobrane, aby nie zamknąć całkowicie prześwitu otworu przelotowego 3, pozostawiając pustkę do przeprowadzenia elastycznego przewodu 8. W innej praktycznej realizacji elementem złącznym jest trzpień gwintowany z nakrętką, wewnętrznie wydrążony z dostarczeniem kanału przelotowego wzdłuż osi trzpienia, do pomieszczenia elastycznego przewodu 8. Rozwiązanie tego rodzaju może być szczególnie użyteczne, jeśli podzespół świetlny 6 ma być osadzony w otworze przeznaczonym do mocowania taśmy profilowanej 1 do słupka 5 bariery 4, albo w otworze przeznaczonym do pomieszczenia łączników bariery 4. W kolejnej praktycznej realizacji, elementem złącznym jest spłaszczony trzpień mający zakończenie z otworem poprzecznym, do przeprowadzenia poprzecznego klina, bolca lub spinki blokującej wycofanie trzpienia. W jeszcze innej realizacji, elementem złącznym jest trzpień mający wzdłużne przecięcie oraz mający boczne występy na zakończeniu trzpienia rozmieszczone po przeciwległych stronach w relacji do przecięcia, aby zatrzaskowo zablokować trzpień po umieszczeniu w otworze przelotowym 3. W obu ostatnich rozwiązaniach średnica i ukształtowanie trzpienia są tak dobrane, aby nie zamknąć prześwitu otworu przelotowego 3, i aby pozostawić miejsce do przeprowadzenia elastycznego przewodu 8, względnie elastyczny przewód 8 jest wyprowadzony z korpusu 13 kanałem wykonanym w trzpieniu. Niezależnie od drogi wyprowadzenia elastycznego przewodu 8 z korpusu 13 pierwszej obudowy 9, elastyczny przewód 8 jest zaopatrzony w rozłączalne łącze elektryczne 10, korzystnie w wykonaniu wodoszczelnym, dostarczone na zakończeniu wymienionego elastycznego przewodu 8.
Elementy przyczepne są przewidziane do osadzenia pierwszej obudowy 9 w bezpośrednim sąsiedztwie otworu przelotowego 3 z przeprowadzeniem elastycznego przewodu 8 przez otwór przelotowy 3. Elementy przyczepne są wybrane z grupy obejmującej elementy magnetyczne, takie jak magnesy stałe, elementy na bazie spoiw, takie jak powierzchnie powlekane kompozycjami klejowymi, taśmy klejące, wczepne elementy mechaniczne, takie jak rzepy, oraz kombinacje wymienionych elementów.
Wspornik 11 spełnia funkcję mechanicznego osadzenia pierwszej obudowy 9 podzespołu świetlnego 6 na taśmie profilowanej 1 i może być zrealizowany w wielu postaciach. Korzystnie, wspornik 11 może być wykonany z materiału elastomerowego, wykazującego właściwości elastyczno-sprężyste tak, aby - w przypadku zaczepienia lub otarcia pojazdu - podzespół świetlny ulegał odchyleniu pod działaniem siły odkształcającej wspornik, natomiast po zaniku działania siły zewnętrznej, aby wspornik 11 sprężyście powracał do uprzedniego kształtu z zachowaniem umocowania pierwszej obudowy 9 podzespołu świetlnego 6 w pierwotnym rozmieszczeniu.
Pierwsza obudowa 9 ma obustronnie rozmieszczone spłaszczone klosze 12, transparentne dla światła widzialnego, pod którymi jest rozmieszczona co najmniej jedna dioda LED. Spłaszczone klosze 12 przylegają do korpusu 13 pierwszej obudowy 9, który to korpus 13 jest wykonany z materiału zasadniczo nietransparentnego. Z korpusu 13 pierwszej obudowy 9 jest wyprowadzony wspornik 11. Powierzchnie czołowe spłaszczonych kloszy 12 mogą mieć kształty figur geometrycznych wybranych z grupy obejmującej kształt kołowy, eliptyczny, wielokątny. Korzystnie, spłaszczone klosze mają kształt kołowy, trójkątny, czworokątny. Kształtem czworokątnym jest zwłaszcza kształt trapezu równoramiennego, którego krótsza podstawa jest skierowana do wnętrza wnęki 2 taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4. Spłaszczone klosze 12 podzespołu świetlnego 6 zazwyczaj są rozmieszczone w płaszczyznach prostopadłych do powierzchni drogi i korzystnie równoległych względem siebie, zwłaszcza wówczas, gdy oznakowanie według wynalazku jest rozmieszczane na taśmie profilowanej 1 biegnącej
PL 236 049 B1 wzdłuż prostoliniowego odcinka drogi, w oddaleniu od rozwidleń drogi. Alternatywnie, na odcinkach łukowych, a zwłaszcza silnie zakrzywionych, i/lub w sąsiedztwie rozwidleń drogi, spłaszczone klosze 12 są rozmieszczone w płaszczyznach prostopadłych do powierzchni drogi, ale korzystnie nierównoległych względem siebie, na przykład nachylonych względem siebie pod kątem od 0,1 do 45°.
Korzystnie, pierwsza obudowa 9 jest zaopatrzona w co najmniej jeden element retroreflektorowy. Bardziej korzystnie, element retroreflektorowy jest rozmieszczony po stronie wewnętrznej co najmniej jednego spłaszczonego klosza 12. Szczególnie korzystnie, spłaszczony klosz 12 jest integralnie wykonany wraz z elementem retroreflektorowym.
Spłaszczony klosz 12 korzystnie jest wykonany z transparentnego tworzywa organicznego, na przykład z materiału wybranego z grupy obejmującej polimetakrylan, poliwęglan, kopolimer poliwęglanu modyfikowany siloksanem, kopolimer poliwęglanu modyfikowany poliestrem.
Korzystnie, zasadniczo nietransparentny korpus 13 pierwszej obudowy 9 jest wykonany z tworzywa organicznego, ewentualnie zbrojonego włóknem szklanym. W szczególności, korpus 13 jest wykonany z termoformowanego tworzywa organicznego.
Fig. 4 przedstawia w widoku rozstrzelonym podzespół świetlny 6 według wynalazku, według jednej z praktycznych realizacji. Pod spłaszczonymi kloszami 12 o kształcie owalnym, integralnie wykonanymi wraz z elementami retroreflektorowymi, znajdują się diody LED 14 połączone elektrycznie do wyprowadzenia elektrycznego z pierwszej obudowy w elastycznym przewodzie 8 (niepokazanym). Korpus 13 pierwszej obudowy 9 jest zestawiany z dwóch bloków 13.1 i 13.2, między którymi mocowane jest ramię wspornika 11. Po zestawieniu ze wspornikiem 11, bloki 13.1 i 13.2 korpusu 13 są zgrzewane ultradźwiękowo, następnie do zestawionego korpusu 13 są dołączane spłaszczone klosze 12 metodą klejenia lub zgrzewania ultradźwiękowego. Przestrzeń wewnętrzna korpusu 13 może być wypełniana masą uszczelniającą, dla zabezpieczenia przed dostępem wilgoci.
Wspornik 11 jest zaopatrzony w stopkę 15 mającą wybranie 16 do przeprowadzenia elementu złącznego oraz do przeprowadzenia elastycznego przewodu 8 na drugą stronę taśmy profilowanej 1 bariery 4 (jak pokazano na fig. 2), poprzez otwór przelotowy 3.
Diodami LED 14 są diody o kącie rozsyłu ±7,5°, jeśli podzespół świetlny 6 jest przewidziany do oznakowania prostoliniowych odcinków dróg, albo o kącie rozsyłu ±30°, jeśli podzespół świetlny 6 jest przewidziany do oznakowania odcinków łukowych. W praktycznej realizacji według fig. 4, spłaszczone klosze 12 są rozmieszczone w płaszczyznach zasadniczo równoległych względem siebie, ale w przypadku oznakowania przewidzianego do odcinków łukowych lub do rozmieszczania w rejonach rozwidleń, spłaszczone klosze 12 są nachylone względem siebie, na przykład pod kątem dostosowanym do krzywizny łuku drogi. Wzajemne pochylenie spłaszczonych kloszy 12 jest uzyskiwane poprzez zestawianie korpusu 13 pierwszej obudowy 9 z bloków 13.1 i 13.2, z których co najmniej jeden w widoku z góry ma kształt klinowy.
Wynalazek przewiduje, iż diodami LED 14 są diody wybrane spośród diod LED emitujących światło białe oraz emitujących światło barwne, na przykład pomarańczowe, czerwone, zielone, niebieskie. Korzystnie, diodami LED 14 są diody wybrane spośród diod LED emitujących światło białe i czerwone, ewentualnie także pomarańczowe.
Fig. 5a i 5b przedstawia w widoku z boku oraz w widoku od tyłu podzespół świetlny 6 według wynalazku, według kolejnej praktycznej realizacji pierwszej obudowy 9. Pod spłaszczonymi kloszami 12 o kształcie trapezu równoramiennego, integralnie wykonanymi wraz z elementami retroreflektorowymi (znajdującymi się po spodniej stronie spłaszczonych kloszy 12), znajdują się diody LED (niepokazane). Z pierwszej obudowy 9 jest wyprowadzony wspornik 11 tak wykonany, aby sięgał taśmy profilowanej 1 we wnęce 2. Wspornik 11 ma postać spłaszczonego trzpienia ze środkowym kanałem 17 i ma kołnierz 18 przylegający do korpusu 13 oraz otwór poprzeczny w pobliżu zakończenia wspornika 11, do poprzecznego przeprowadzenia bolca 19 blokującego wycofanie wspornika 11. Bolec 19 jest zaopatrzony w boczne haczykowe występy 20 blokujące wycofanie bolca 19. Środkowy kanał 17 we wsporniku 11 zapewnia przestrzeń przelotową do wyprowadzenia z pierwszej obudowy 9 elastycznego przewodu 8 zakończonego łączem elektrycznym 10.
W alternatywnym wykonaniu korpusu 13 pierwszej obudowy 9 (względem przedstawionego na fig. 5a) podzespołu świetlnego 6, do powierzchni bocznej (o kształcie trapezu równoramiennego) korpusu 13 pierwszej obudowy 9 przylegają spłaszczone klosze 12 w kształcie prostokątów, których krótkie boki sięgają pionowych krawędzi powierzchni bocznej (odpowiadających podstawom trapezu równobocznego). Sąsiadująco względem spłaszczonego klosza 12 (na przykład powyżej i poniżej spłaszczonego klosza 12), na powierzchni bocznej korpusu 13 pierwszej obudowy 9, jest rozmieszczony element
PL 236 049 B1 retroreflektorowy. Na przykład, wymieniona powierzchnia jest zewnętrznie pokryta folią odblaskową (w postaci wycinków folii o kształcie w przybliżeniu trójkątnym). W tej realizacji, spłaszczony klosz 12 nie jest już zaopatrywany w element retroreflektorowy po stronie spodniej.
W rozwiązaniach podzespołu świetlnego 6 według fig. 5a i 5b stosuje się diody LED diody o kącie rozsyłu ±7,5°, jeśli podzespół świetlny 6 jest przewidziany do oznakowania prostoliniowych odcinków dróg, albo o kącie rozsyłu ±30°, jeśli podzespół świetlny 6 jest przewidziany do oznakowania odcinków łukowych. Spłaszczone klosze 12 są rozmieszczone w płaszczyznach zasadniczo równoległych względem siebie, albo w alternatywnej praktycznej realizacji, spłaszczone klosze 12 są nachylone względem siebie. Wzajemne pochylenie spłaszczonych kloszy 12 jest uzyskiwane poprzez wykonanie korpusu 13 pierwszej obudowy 9 w kształcie klinowym.
Podzespół świetlny 6 jest połączony elektrycznie elastycznym przewodem 8 z podzespołem zasilającym 7 rozmieszczonym po zewnętrznej stronie taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4, tj. po stronie przeciwnej względem tej strony taśmy profilowanej 1, która jest skierowana ku drodze. Aby rozmieścić podzespół zasilający 7 po zewnętrznej stronie taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4, korzystnie podzespół zasilający 7 osadza się na górnej krawędzi taśmy profilowanej 1, albo przylegle do taśmy profilowanej 1 w jej części górnej, albo osadza się na słupku 5 bariery ochronnej 4, bardziej korzystnie w górnej części słupka 5. Podzespół zasilający 7, schematycznie pokazany w przekroju na fig. 6, jest umieszczony w drugiej obudowie 21 i ma zasadniczo płaską część górną 22, w której jest osadzona pokrywa 23 transparentna dla światła widzialnego, do której to pokrywy 23 przylega od spodu element fotowoltaiczny 24. Ponadto, druga obudowa 21 ma zasadniczo nietransparentny korpus 25 drugiej obudowy 21 zaopatrzony w komorę 26, w której mieści się element akumulujący 27 energię elektryczną oraz moduł sterujący 28, korzystnie zestawiony na płytce drukowanej. Korpus 25 drugiej obudowy 21 posiada co najmniej jedną zewnętrzną powierzchnię profilowaną (niepokazaną, ale zilustrowaną na fig. 7 i 8, przedstawiających praktyczne realizacje) do przylegania do taśmy profilowanej 1 albo słupka 5 bariery ochronnej 4 oraz środki mocowania do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy 21 do taśmy profilowanej 1 lub słupka 5 bariery ochronnej 4.
Co najmniej jedna zewnętrzna powierzchnia profilowana drugiej obudowy 21, która to powierzchnia jest przewidziana do przylegania do taśmy profilowanej 1 lub słupka 5 bariery ochronnej 4, jest wykonana stosownie do ukształtowania miejsca przewidywanego do umieszczenia drugiej obudowy 21 podzespołu zasilającego 7. Korzystnie, druga obudowa 21 podzespołu zasilającego 7 jest umieszczana tak, aby pokrywa 23 transparentna dla światła widzialnego, a zatem i element fotowoltaiczny 24 przylegający od spodu do pokrywy 23, znajdowały się w przybliżeniu w płaszczyźnie horyzontalnej, z odchyleniem od tej płaszczyzny nie przekraczającym ±5°. Rozmieszczenie w płaszczyźnie zbliżonej do horyzontalnej, zapewnia optymalny dostęp światła słonecznego, z uwzględnieniem zmian naświetlenia w zależności od pory dnia, a zatem i optymalne absorbowanie energii słonecznej przez element fotowoltaiczny 24.
Stosownie, druga obudowa 21 podzespołu zasilającego 7 jest tak rozmieszczana na taśmie profilowanej 1 albo słupku 5 bariery ochronnej 4, aby zapewnić optymalny dostęp promieniowania słonecznego, na przykład w sąsiedztwie górnej krawędzi taśmy profilowanej 1 (jak pokazano na fig. 2), ewentualnie poniżej tej krawędzi, przylegle do taśmy profilowanej 1, albo w górnej części słupka 5.
Środki mocowania do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy 21 do taśmy profilowanej 1 albo słupka 5 bariery ochronnej 4 są dobrane stosownie do wyboru tego miejsca oraz ukształtowania taśmy profilowanej 1 względnie słupka 5, w obszarze mocowania podzespołu zasilającego 7. Środki mocowania są wybrane z grupy obejmującej elementy zaciskowe, takie jak zaciski śrubowe i sprężynowe, elementy magnetyczne, takie jak magnesy stałe, elementy na bazie spoiw, takie jak powierzchnie powlekane kompozycjami klejowymi, taśmy klejące, wczepne elementy mechaniczne, takie jak rzepy, oraz kombinacje wymienionych elementów.
Transparentna pokrywa 23 jest wykonana z materiału wybranego z grupy obejmującej polimetakrylan, poliwęglan, kopolimer poliwęglanu modyfikowany siloksanem, kopolimer poliwęglanu modyfikowany poliestrem. Jeśli żądane, transparentna pokrywa 23 może być wykonana z tworzywa wybranego z grupy wymienionej powyżej, które wykazuje wysoką odporność mechaniczną w szerokim zakresie temperatur, także w i temperaturach w zakresie ujemnych wartości temperatur wyrażonych w °C, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej przezroczystości, szczególnie korzystnie z poliwęglanu lub kopolimeru poliwęglanu modyfikowanego siloksanem, na przykład kopolimeru poliwęglanu ujawnionego w publikacjach międzynarodowych WO 2011/031846, WO 2014/191973 zgłoszeń wynalazków, i/lub amerykańskim zgłoszeniu wynalazku US 2014/0329920. Korzystnym materiałem jest kopolimer poliwęglanu
PL 236 049 B1 modyfikowany siloksanem, na przykład taki jak Lexan™EXL 1434T, dostarczany przez SABIC Innovative Plastics IP B.V., Bergen op Zoom, Holandia.
Korzystnie, zasadniczo nietransparentny korpus 25 drugiej obudowy 21 jest wykonany z tworzywa organicznego, ewentualnie zbrojonego włóknem szklanym. W szczególności, korpus jest wykonany z termoformowanego tworzywa organicznego.
Korpus 25 drugiej obudowy 21 ma zewnętrzne wyprowadzenie elektryczne (niepokazane, ale zilustrowane na fig. 7 i 8, przedstawiających praktyczne realizacje) do połączenia z łączem 10 elastycznego przewodu 8 biegnącego z korpusu 13 pierwszej obudowy 9. W jednej praktycznej realizacji, korpus 25 drugiej obudowy 21 ma elastyczne zewnętrzne wyprowadzenie elektryczne zakończone gniazdem kompatybilnym do połączenia z łączem 10 elastycznego przewodu 8. Alternatywnie, bardziej korzystnie, korpus 25 drugiej obudowy 21 jest zaopatrzony w zewnętrzne wyprowadzenie elektryczne w postaci gniazda osadzonego w korpusie 25 drugiej obudowy 21, które to gniazdo elektryczne jest kompatybilne z łączem 10 tak, że łączenie elektryczne podzespołu świetlnego 6 z podzespołem zasilającym 7 z wykorzystaniem elastycznego przewodu 8 z łączem 10, polega na wpięciu łącza 10 do gniazda w korpusie 25 drugiej obudowy 21.
Korzystnie, w podzespole zasilającym 7 elementem akumulującym 27 energię elektryczną i zasilającym diody LED jest superkondensator o pojemności co najmniej 100 F.
Korzystnie, w podzespole zasilającym 7 elementem fotowoltaicznym jest YH 193x36, o maksymalnym napięciu 3V i maksymalnym natężeniu pobieranego prądu 300 mA
Fig. 7a przedstawia drugą obudowę 21 w widoku z boku, w praktycznej realizacji podzespołu zasilającego 7 według wynalazku. Korpus 25 drugiej obudowy 21 jest zaopatrzony w co najmniej jedną zewnętrzną powierzchnię profilowaną 29 do przylegania do taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4. Powierzchnia profilowana 29 jest wykonana tak, aby korpus 25 drugiej obudowy 21 osadzić na górnej krawędzi taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4. Środkami mocowania przewidzianymi do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy 21 do taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4 są mechaniczne środki zaciskowe. Konkretnie, korpus 25 ma występ 30, przebiegający bocznie, który to występ 30 ma wzdłużne wybranie 31 dostosowane do nasunięcia na górną krawędź taśmy profilowanej 1 tak, że krawędź taśmy profilowanej 1 mieści się w przestrzeni wewnętrznej wymienionego wybrania 31. Korpus 25 drugiej obudowy 21 jest wyposażony w zaciski śrubowe 32 dociskające powierzchnię profilowaną 29 wybrania 31 do taśmy profilowanej 1. Korzystnie, powierzchnia profilowana 29 wybrania 31 (dostosowana do współpracy z taśmą profilowaną 1) jest wykonana tak, aby skutecznie zapewnić przyczepność pomiędzy powierzchnią profilowaną 29 wybrania 31 a powierzchnią zewnętrzną taśmy profilowanej 1. Na przykład, powierzchnia profilowana 29 jest karbowana, albo jest pokryta warstwą materiału zwiększającego przyczepność, na przykład warstwą tworzywa gumowego.
Korpus 25 drugiej obudowy 21 (podzespołu zasilającego 7) ma zewnętrzne wyprowadzenie elektryczne 33 w postaci gniazda do wpięcia łącza elektrycznego 10 z przewodem elastycznym 8 biegnącym od pierwszej obudowy 9 podzespołu świetlnego 6.
Fig. 7b przedstawia praktyczną realizację drugiej obudowy 21 i podzespołu zasilającego 7, w przekroju płaszczyzną B-B wskazaną na fig. 7a. Druga obudowa 21 ma zasadniczo nietransparentny korpus 25 drugiej obudowy 21 przykryty od góry zasadniczo płaską pokrywą 23 transparentną dla światła widzialnego. Od spodu do pokrywy 23 przylega element fotowoltaiczny 24. Część górna drugiej obudowy 21, w tym i płaska pokrywa 23, jest silnie wydłużona i zasadniczo na całej długości zaopatrzona bocznie w występ 30 (pokazany na fig. 7a). W zwężającej się ku dołowi części korpusu 25 drugiej obudowy 21, poniżej elementu fotowoltaicznego 24, wyznaczona jest komora 26 ograniczona pionowymi przegrodami 34. W komorze 26 umieszczony jest element akumulujący 27 energię elektryczną (kondensator o pojemności co najmniej 100 F, na przykład 200 F albo 350 F) i moduł sterujący 28 zestawiony na płytce drukowanej. Przestrzeń wewnętrzna komory 26 jest zalana masą uszczelniającą 35 wypełniającą komorę 26 tak, aby szczelnie przykrywać element akumulujący 27 energię elektryczną, płytkę drukowaną modułu sterującego 28 oraz styki elektryczne. Z przestrzeni wewnętrznej komory 26 wypełnionej masą uszczelniającą 35 są poprowadzone tylko połączenia elektryczne do elementu fotowoltaicznego 24, oraz połączenia elektryczne (poprzez uszczelnione wybranie przelotowe w przegrodzie 34) do zewnętrznego wyprowadzenia elektrycznego 33, którym jest gniazdo umieszczone w ściance bocznej korpusu 25 drugiej obudowy 21.
Korpus 25 drugiej obudowy 21, a zwłaszcza ta część korpusu 25, która jest wyeksponowana z powierzchni taśmy profilowanej 1 i oddalona od tej powierzchni, korzystnie ma co najmniej jedną za
PL 236 049 B1 okrągloną powierzchnię zewnętrzną, a bardziej korzystnie odpowiada bryle o kształcie obłym, aby ograniczyć działanie czynników atmosferycznych na drugą obudowę, zwłaszcza ograniczyć parcie wiatru i zabezpieczyć drugą obudowę 21 (a zatem i podzespół zasilający 7) przed niepożądanym przemieszczeniem, czy nawet zerwaniem drugiej obudowy 21 podzespołu zasilającego 7 z taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4.
Fig. 8a, 8b, 8c przedstawiają drugą obudowę 21 w widokach z boku, w kolejnej praktycznej realizacji podzespołu zasilającego 7 według wynalazku. Korpus 25 drugiej obudowy 21 jest zaopatrzony co najmniej w jedną zewnętrzną powierzchnię 29 profilowaną (pokazaną na fig. 8c) do przylegania do taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4. Powierzchnia profilowana 29 jest wykonana tak, aby korpus 25 drugiej obudowy 21 osadzić na pionowym segmencie górnej części (powyżej wnęki 2, po stronie przeciwnej do wnęki 2) taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4. Środkami mocowania przewidzianymi do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy 21 do taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4 są środki wybrane z grupy obejmującej magnetyczne środki złączne, środki złączne na bazie spoiw i mechaniczne środki wczepne. Ponadto, korpus 25 drugiej obudowy 21 podzespołu zasilającego 7 jest zaopatrzony w wybranie przelotowe 36, z wykorzystaniem którego korpus 25 drugiej obudowy 21 może być mocowany do taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4, albo do słupka 5 bariery ochronnej 4, za pomocą mechanicznych środków złącznych, na przykład trzpieni gwintowanych, nitów itp.
W rozwiązaniu drugiej obudowy 21 w przypadku tej praktycznej realizacji podzespołu zasilającego 7, zewnętrzne wyprowadzenie elektryczne 33 ma postać krótkiego odcinka elastycznego przewodu zakończonego gniazdem kompatybilnym z łączem 10.
Fig. 9 przedstawia drugą obudowę 21 podzespołu zasilającego 7 w widoku z boku, w kolejnej praktycznej realizacji według wynalazku. Rozwiązanie według fig. 9 dostarcza drugą obudowę 21 typu przedstawionego na fig. 8a, ale mającą powierzchnię profilowaną 29 specyficznie wykonaną tak, aby osadzać drugą obudowę 21 podzespołu zasilającego 7 na słupku 5 bariery ochronnej, poprzez naprowadzenie korpusu 25 drugiej obudowy 21 od góry na środnik słupka 5. Bardziej szczegółowo, korpus 25 po stronie spodniej ma występ 30, z wzdłużnym wybraniem 31 dostosowanym do nasunięcia na środnik słupka 5 tak, że środnik słupka 5 mieści w się w przestrzeni wewnętrznej wymienionego wybrania 31. Korpus 25 drugiej obudowy 21 jest wyposażony w zaciski śrubowe 32 dociskające powierzchnię profilowaną 29 wybrania 31 do słupka 5. Korzystnie, powierzchnia profilowana 29 wybrania 31 (tj. powierzchnia dostosowana do współpracy ze słupkiem 5) jest wykonana tak, aby zapewnić skuteczną przyczepność pomiędzy powierzchnią profilowaną 29 wybrania 31 a powierzchnią zewnętrzną słupka 5, na przykład jest karbowana, albo jest pokryta warstwą materiału zwiększającego przyczepność, na przykład warstwą tworzywa gumowego.
Rozwiązanie według fig. 9 może być dostarczone w postaci drugiej obudowy 21 mającej korpus 25, którego spodnia część jest specyficznie dostosowana do współpracy ze słupkiem 5, albo może być dostarczone w postaci obejmującej drugą obudowę 21 mającą korpus 25 w praktycznej realizacji według fig. 8a, oraz obejmującej nasadkę 37 (pokazaną na fig. 10) mocowaną do korpusu 25, bezpośrednio przed montażem zespołu oznakowania według wynalazku na barierze ochronnej 4.
Montaż zespołu oznakowania świetlnego, według wynalazku, na drogowej barierze ochronnej 4 jest łatwy i pozwala na wykonanie co najmniej części czynności montażowych poza obszarem drogi, a zatem nie wymaga wstrzymywania lub ograniczania ruchu pojazdów na drodze. Jeśli konieczne (tj. jeśli zespół oznakowania świetlnego jest dostarczony w postaci elektrycznie połączonych podzespołów świetlnego 6 i zasilającego 7), przed montażem wycofuje się łącze elektryczne 10 z wyprowadzenia elektrycznego 33 drugiej obudowy 21. Odłączoną elektrycznie pierwszą obudowę 9 (obejmującą podzespół świetlny 6) osadza się po stronie bariery ochronnej 4 zwróconej do drogi, we wnęce 2 taśmy profilowanej 1 bariery 4 z wykorzystaniem otworu przelotowego 3 stanowiącego standardowe wyposażenie taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4. Montaż polega na przeprowadzeniu elastycznego przewodu wraz z łączem elektrycznym 10 przez otwór przelotowy 3 w taśmie profilowanej 1 bariery ochronnej 4 i instalacji środków mocowania w otworze przelotowym 3, takich jak wspornik 11 zaopatrzony w mechaniczny element złączny przeprowadzany przez otwór, albo środków mocowania w bezpośrednim sąsiedztwie otworu przelotowego 3, takich jak wspornik 11 z użyciem środka złącznego wybranego z grupy obejmującej magnetyczne środki złączne, środki złączne na bazie spoiw i mechaniczne środki wczepne. Z kolei drugą obudowę 21 (obejmującą podzespół zasilający 7) umieszcza się w oddaleniu od pierwszej obudowy 9, po przeciwległej stronie (tj. przeciwnej względem strony zwróconej do drogi) taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4. Z zastosowaniem elastycznego przewodu 8 przeprowadzonego uprzednio przez otwór przelotowy 3, zakończonego rozłączalnym łączem elektrycznym 10, łączy
PL 236 049 B1 się elektrycznie drugą obudowę 9 z pierwszą obudową 21 zestawiając łącze elektryczne 10 z wyprowadzeniem elektrycznym 33 z drugiej obudowy 21. Położenie drugiej obudowy 21 (na taśmie profilowanej 1 lub słupku 5 bariery ochronnej 4 po stronie przeciwległej do drogi) ustala się mocując drugą obudowę 21 z użyciem środków mocowania, do taśmy profilowanej 1 lub słupka 5 bariery 4. Niezależne mocowanie drugiej obudowy 21 podzespołu zasilającego 7 w wybranych miejscach mocowania i z użyciem różnych środków mocujących zapewnia takie ustawienie drugiej obudowy 21 podzespołu zasilającego 7, które uwzględnia poziom nasłonecznienia dostępnego w danym miejscu i rejonie geograficznym, przez co zwiększa się efektywność działania elementu fotowoltaicznego 24.
Rozwiązanie zespołu oznakowania świetlnego według wynalazku jest tak skonfigurowane, że zapewnia wydłużenie okresu eksploatacji zespołu oznakowania bariery. Podzespół świetlny 6 zawierający co najmniej jedną diodę LED 14 i ewentualnie element retroreflektorowy, jest najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, ale może być osadzony na elastycznym wsporniku 11, który ogranicza możliwość mechanicznego uszkodzenia podzespołu świetlnego 6. W przypadku uszkodzenia podzespołu świetlnego 6, koszt naprawy zespołu oznakowania świetlnego według wynalazku jest zminimalizowany, gdyż obejmuje tylko wymianę podzespołu świetlnego 6, którego koszt ma niewielki udział w koszcie całego zespołu oznakowania, i zazwyczaj odpowiada 10-20% wartości całego zespołu oznakowania świetlnego. Z kolei podzespół zasilający 7, mający 80-90% udział w wartości całego zespołu oznakowania, jest zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż jest umieszczony na przeciwległej stronie taśmy profilowanej 1 (na przykład na krawędzi taśmy profilowanej 1) albo na słupku 5 bariery ochronnej 4. Zarazem, wykonanie podzespołu zasilającego 7 zgodnie z wynalazkiem zapewnia bezobsługową pracę przez szereg lat, a ewentualna wymiana jest dokonywana po zewnętrznej stronie listy profilowanej 1 bariery ochronnej 4, dzięki czemu pracownik obsługi nie musi znajdować się w obrębie drogi, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa obsługi oznakowania.
Stosownie, wynalazek przewiduje, że w przypadku niesprawności elektrycznej albo mechanicznego uszkodzenia zespołu oznakowania świetlnego według wynalazku, osadzonego na barierze ochronnej 4, wycofuje się rozłączalne łącze elektryczne 10 pierwszej obudowy 9 z wyprowadzenia elektrycznego 33 drugiej obudowy 21, przeprowadza się czynność konserwacyjną przywracającą sprawność działania zespołu, i zestawia się rozłączalne łącze elektryczne 10 pierwszej obudowy 9 z kompatybilnym wyprowadzeniem elektrycznym 33 drugiej obudowy 21. Czynność konserwacyjna (w przypadku niesprawności elektrycznej albo mechanicznego uszkodzenia podzespołu świetlnego 6) obejmuje etapy, w których deinstaluje się środki mocowania pierwszej obudowy 9, wyprowadza się elastyczny przewód 8 z łączem elektrycznym 10 z otworu przelotowego 3 w taśmie profilowanej 1 bariery ochronnej 4 i usuwa się pierwszą obudowę 9, a następnie osadza się pierwszą obudowę 9 zawierającą sprawny podzespół świetlny 6 mającą elastyczny przewód 8 z łączem elektrycznym 10 kompatybilnym z wyprowadzeniem elektrycznym 33 z drugiej obudowy 21, we wnęce 2 taśmy profilowanej 1 bariery ochronnej 4, w miejscu uprzedniego mocowania podzespołu świetlnego, przeprowadza się elastyczny przewód 8 z łączem elektrycznym 10 przez otwór przelotowy 3 w taśmie profilowanej 1 i instaluje się środki mocowania pierwszej obudowy 9 w otworze przelotowym 3 lub w bezpośrednim sąsiedztwie otworu przelotowego 3.
Środki mocowania pierwszej obudowy 9 obejmują korzystnie wspornik 11 tak wykonany, aby sięgał taśmy profilowanej 1 we wnęce 2. Wspornik 11 jest wyposażony w elementy złączne albo elementy przyczepne, dla ustalenia mocowania wspornika 11 do taśmy profilowanej 1 bariery 4. Elementy złączne są przewidziane do przeprowadzenia przez otwór przelotowy 3 z zablokowaniem osadzenia w otworze przelotowym 3, z jednoczesnym umożliwieniem przeprowadzenia elastycznego przewodu 8 przez otwór przelotowy 3. Przykładowo, elementem złącznym jest trzpień gwintowany z nakrętką do osadzenia wspornika, gdzie średnica trzpienia i nakrętki są tak dobrane, aby nie zamknąć całkowicie prześwitu otworu przelotowego 3, pozostawiając pustkę do przeprowadzenia elastycznego przewodu 8. W innej praktycznej realizacji elementem złącznym jest trzpień gwintowany z nakrętką, wewnętrznie wydrążony z dostarczeniem cylindrycznego kanału przelotowego wzdłuż osi trzpienia, do pomieszczenia elastycznego przewodu 8. Rozwiązanie tego rodzaju może być szczególnie użyteczne, jeśli podzespół świetlny 6 ma być osadzony w otworze przeznaczonym do mocowania taśmy profilowanej 1 do słupka 5 bariery 4, albo w otworze przeznaczonym do pomieszczenia łączników bariery 4. W kolejnej praktycznej realizacji, elementem złącznym jest spłaszczony trzpień mający zakończenie z otworem poprzecznym, do przeprowadzenia poprzecznego klina, bolca lub spinki blokującej wycofanie trzpienia. W jeszcze innej realizacji, elementem złącznym jest trzpień mający wzdłużne przecięcie, mający zakończenie boczne występy na zakończeniu trzpienia rozmieszczone po przeciwległych stronach w relacji do przecięcia,
PL 236 049 B1 aby zatrzaskowo zablokować trzpień po umieszczeniu w otworze przelotowym 3. W obu ostatnich rozwiązaniach średnica trzpienia jest dobrana, aby nie zamknąć prześwitu otworu przelotowego 3, i aby pozostawić miejsce do przeprowadzenia elastycznego przewodu 8, względnie elastyczny przewód 8 jest wyprowadzony z korpusu kanałem wykonanym w trzpieniu. Niezależnie od drogi wyprowadzenia elastycznego przewodu 8 z korpusu 13 pierwszej obudowy 9, elastyczny przewód 8 jest zaopatrzony w rozłączalne łącze elektryczne 10, osadzane na zakończeniu wymienionego elastycznego przewodu 8.
Alternatywnie, czynność konserwacyjna (w przypadku niesprawności podzespołu zasilającego 7) obejmuje etapy, w których deinstaluje się środki mocowania mechanicznego lub magnetycznego drugiej obudowy 21 do taśmy profilowanej 1 lub słupka 5 bariery ochronnej 1 i usuwa się drugą obudowę 21, a następnie umieszcza się drugą obudowę 21 zawierającą sprawny podzespół zasilający 7 na taśmie profilowanej 1 lub słupku 5 bariery ochronnej 4, po stronie przeciwległej do drogi, w miejscu wyznaczonym zasięgiem elastycznego przewodu 8 połączenia elektrycznego, i ustala się położenie drugiej obudowy 21 instalując środki mocowania do taśmy profilowanej 1 lub słupka 5 bariery ochronnej 4.
Środki mocowania do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy 21 do taśmy profilowanej 1 albo słupka 5 bariery ochronnej 4 są dobrane stosownie do wyboru tego miejsca oraz ukształtowania taśmy profilowanej 1 względnie słupka 5, w obszarze mocowania podzespołu zasilającego 7. Środki mocowania są wybrane z grupy obejmującej elementy zaciskowe, takie jak zaciski śrubowe i sprężynowe, elementy magnetyczne, takie jak magnesy stałe, elementy na bazie spoiw, takie jak powierzchnie powlekane kompozycjami klejowymi, taśmy klejące, wczepne elementy mechaniczne, takie jak rzepy, oraz kombinacje wymienionych elementów.

Claims (13)

Zastrzeżenia patentowe
1. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej mającej słupki oraz opartą na nich taśmę profilowaną zaopatrzoną we wzdłużną wnękę, w obszarze której to wnęki znajdują się otwory przelotowe, mający podzespół świetlny mieszczący się we wnęce taśmy profilowanej bariery, zaopatrzony w co najmniej jedną diodę LED oraz mający podzespół zasilający zawierający element fotowoltaiczny i element akumulujący energię elektryczną, zestawione elektrycznie z modułem sterującym, znamienny tym, że podzespół świetlny (6) jest umieszczony w pierwszej obudowie (9) a podzespół zasilający (7) jest umieszczony w drugiej obudowie (21), które to obudowy: pierwsza (9) i druga (21) są rozdzielne, i są oddalone od siebie tak, aby podzespół świetlny (6) rozmieścić po stronie taśmy profilowanej (1) bariery ochronnej (4) zwróconej do drogi a podzespół zasilający (7) rozmieścić po przeciwległej stronie taśmy profilowanej (1) bariery ochronnej (4), przy czym pierwsza obudowa (9) jest zaopatrzona w środki mocowania w otworze przelotowym (3) zlokalizowanym w obszarze wnęki (2) taśmy profilowanej (1) bariery ochronnej (4), które to środki mocowania pierwszej obudowy (9) w otworze przelotowym (3) obejmują wspornik (11) zaopatrzony w mechaniczny element złączny do przeprowadzenia przez otwór przelotowy (3), a druga obudowa (21) jest zaopatrzona w środki mocowania do bariery ochronnej (4) po przeciwległej stronie taśmy profilowanej (1) bariery ochronnej (4), przy czym podzespoły, świetlny (6) i zasilający (7) są rozłączalnie połączone ze sobą elektrycznie elastycznym przewodem (8) do przeprowadzenia przez wymieniony otwór przelotowy (3) zlokalizowany w obszarze wnęki (2) taśmy profilowanej (1) bariery ochronnej (4).
2. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 1, znamienny tym, że w przebiegu elastycznego przewodu (8) znajduje się łącze elektryczne (10), zasadniczo wodoszczelne, dostosowane do co najmniej kilku cykli rozłączania/łączenia elektrycznego rozłączalnego elastycznego przewodu (8).
3. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pierwsza obudowa (9) ma obustronnie rozmieszczone spłaszczone klosze (12), transparentne dla światła widzialnego, pod którymi znajduje się co najmniej jedna dioda LED (14), a które to spłaszczone klosze (12) przylegają do zasadniczo nietransparentnego korpusu (13) pierwszej obudowy (9), z którym to korpusem (13) jest połączony wspornik (11) o długości wystarczającej do sięgnięcia taśmy profilowanej (1) bariery ochronnej (4).
4. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 1-3, znamienny tym, że pierwsza obudowa (9) ma obustronnie rozmieszczone elementy retroreflektorowe.
PL 236 049 B1
5. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 1-4, znamienny tym, że wspornik (11) jest wykonany z materiału elastyczno-sprężystego.
6. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 3-5, znamienny tym, że w pierwszej obudowie (9) obustronnie rozmieszczone spłaszczone klosze (12) leżą w płaszczyznach w przybliżeniu wzajemnie równoległych, albo nachylonych do siebie pod kątem 0,1-45°.
7. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 1, znamienny tym, że druga obudowa (21) mieszcząca podzespół zasilający (7) zawierający element fotowoltaiczny (24) i element akumulujący (27) energię elektryczną, zawiera także moduł sterujący (28).
8. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 7, znamienny tym, że druga obudowa (21) ma zasadniczo płaską część górną (22), w której jest osadzona pokrywa (23) transparentna dla światła widzialnego, do której od spodu przylega element fotowoltaiczny (19), oraz ma zasadniczo nietransparentny korpus (25) mieszczący element akumulujący (27) energię elektryczną i moduł sterujący (28) zestawiony na płytce drukowanej, przy czym korpus (25) posiada co najmniej jedną zewnętrzną powierzchnię profilowaną (29) do przylegania do taśmy profilowanej (1) lub słupka (5) bariery ochronnej (4) oraz środki złączne do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy (21) do taśmy profilowanej (1) lub słupka (5) bariery ochronnej (4), oraz ma osadzone zewnętrzne wyprowadzenie elektryczne (33) kompatybilne z rozłączalnym łączem (10).
9. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 7 albo 8, znamienny tym, że w obrębie korpusu (25) jest wyznaczona komora (26) ograniczona pionowymi przegrodami (34), która to komora (26) jest wypełniona masą uszczelniającą (35) przykrywającą element akumulujący (27) energię elektryczną i moduł sterujący (21) zestawiony na płytce drukowanej.
10. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 1 albo 7-9, znamienny tym, że środki złączne do ustalenia miejsca przylegania drugiej obudowy (21) do taśmy profilowanej (1) lub słupka (5) bariery ochronnej (4) są wybrane z grupy obejmującej łączniki mechaniczne, magnesy stałe, spoiwa utwardza lne i ich kombinacje.
11. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 3-10, znamienny tym, że spłaszczone klosze (12) pierwszej obudowy (9) i transparentna pokrywa (23) drugiej obudowy (21) są wykonane z materiału wybranego z grupy obejmującej polimetakrylan, poliwęglan, kopolimer poliwęglanu modyfikowany siloksanem, kopolimer poliwęglanu modyfikowany poliestrem, a korpusy pierwszej obudowy (9) i drugiej obudowy (21) są wykonane z termoplastycznych tworzyw organicznych i/lub tworzyw organicznych zbrojonych włóknem szklanym.
12. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 3, znamienny tym, że spłaszczony klosz (12) pierwszej obudowy (9) jest integralnie wykonany z elementem retroreflektorowym po stronie wewnętrznej spłaszczonego klosza (12), przy mym spłaszczony klosz (12) ma środkowo rozmieszczone okno do pomieszczenia co najmniej jednej diody LED (14) tak, te element retroreflektorowy otacza co najmniej jedną diodę LED (14).
13. Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej według zastrz. 1-12, znamienny tym, że w podzespole zasilającym (7) elementem akumulującym (27) energię elektryczną i zasilającym diody LED (14) jest superkondensator o pojemności co najmniej 100 F.
PL416606A 2016-03-23 2016-03-23 Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej PL236049B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416606A PL236049B1 (pl) 2016-03-23 2016-03-23 Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej
EP17000428.7A EP3239402A1 (en) 2016-03-23 2017-03-16 A light marking assembly for a traffic safety barrier and a road traffic safety barrier with such light marking assembly

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416606A PL236049B1 (pl) 2016-03-23 2016-03-23 Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416606A1 PL416606A1 (pl) 2017-09-25
PL236049B1 true PL236049B1 (pl) 2020-11-30

Family

ID=58701356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416606A PL236049B1 (pl) 2016-03-23 2016-03-23 Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3239402A1 (pl)
PL (1) PL236049B1 (pl)

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2697364B1 (fr) 1992-10-26 1995-01-13 Sofrela Sa Procédé de communication aux usagers d'un message relatif au temps intervéhiculaire entre des véhicules circulant dans le même sens sur une même voie.
NL1036102C2 (nl) * 2008-10-22 2009-09-21 Adriaan Van Der Starre LED knipperlicht gevoed door een zonnepaneeltje en accu welke als compleet module op geleiderails van snelwegen e.d. geplaatst kan worden en dat als zodanig bij duisternis zorgt voor een duidelijke wegmarkering en de standaardverlichting grotendeels kan vervangen.
US8283390B2 (en) 2009-09-10 2012-10-09 Sabic Innovative Plastics Ip B.V. Siloxane block copolymer nanoporous foams, methods of manufacture thereof and articles comprising the same
WO2011050511A1 (zh) 2009-10-29 2011-05-05 Yang Sujuan 障碍物指示装置
US9695996B2 (en) * 2013-03-12 2017-07-04 Inq-Energy, Inc. Solar-powered roadway delineator
US9309407B2 (en) 2013-05-02 2016-04-12 Sabic Global Technologies B.V. Polycarbonate-siloxane copolymer flame retarded with a silicone based core shell modifier
WO2014191973A1 (en) 2013-05-31 2014-12-04 Sabic Innovative Plastics Ip B.V. Polycarbonate-siloxane copolymer compositions with improved appearance properties
GB201318646D0 (en) 2013-10-22 2013-12-04 Pauwels Donat Road safety device

Also Published As

Publication number Publication date
PL416606A1 (pl) 2017-09-25
EP3239402A1 (en) 2017-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101930933B1 (ko) 매립형 태양광 엘이디 도로 표지병
US20100098488A1 (en) Solar Powered Road Marker Light
US20070264116A1 (en) Barrier-Mounted Wind-Power Generation System
KR101119976B1 (ko) 수평조립 및 유지, 보수가 유리한 교체형 조명방음패널
CN105229235B (zh) 太阳能道路轮廓标
JP5450011B2 (ja) 光発電機構及び表示システム
KR100551230B1 (ko) Led를 이용한 안전 유도등
US7300165B2 (en) Guardrail reflector/delineator and mounting device therefor
KR100895722B1 (ko) 솔라 시선유도봉
KR101257662B1 (ko) 발광형 도로표지병
KR200443745Y1 (ko) 휀스용 발광장치
US7234892B2 (en) Road marking system
PL236049B1 (pl) Zespół oznakowania świetlnego drogowej bariery ochronnej
EP2626619B1 (en) Surface mounting lamp
KR100643809B1 (ko) 방호울타리용 발광장치 구조
KR200460777Y1 (ko) 경계석용 표지병
KR102676158B1 (ko) 광섬유 도로 표지병
KR20170115887A (ko) 횡단보도 조명장치
KR102402699B1 (ko) 솔라 도로 표지병
CN216814023U (zh) 结构稳固型太阳能标志灯
KR101125748B1 (ko) 가로등 지주와 지지수단 결합구조
KR200316229Y1 (ko) 쏠라셀을 이용한 표지병
KR101450735B1 (ko) 부품 실장 일체형 도로 표지병
JP2006059603A (ja) ソーラーライト
KR20080073566A (ko) 차량 유도장치