PL235587B1 - Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI - Google Patents

Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI Download PDF

Info

Publication number
PL235587B1
PL235587B1 PL428945A PL42894519A PL235587B1 PL 235587 B1 PL235587 B1 PL 235587B1 PL 428945 A PL428945 A PL 428945A PL 42894519 A PL42894519 A PL 42894519A PL 235587 B1 PL235587 B1 PL 235587B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
voltage
rectifier
resistor
transformer
signal
Prior art date
Application number
PL428945A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428945A1 (pl
Inventor
Jakub Bernatt
Tadeusz Glinka
Michał Mnich
Maciej Wilk
Original Assignee
Ethosenergy Poland Spolka Akcyjna
Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ethosenergy Poland Spolka Akcyjna, Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel filed Critical Ethosenergy Poland Spolka Akcyjna
Priority to PL428945A priority Critical patent/PL235587B1/pl
Publication of PL428945A1 publication Critical patent/PL428945A1/pl
Publication of PL235587B1 publication Critical patent/PL235587B1/pl

Links

Abstract

Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych wysokiego napięcia WN typu OPI bazuje na pomiarze napięcia UP między punktem P pomiarowym izolatora i kołnierzem żeliwnym. Napięcie UP jest przetworzone na napięcie Us w przetworniku dopasowania poziomu sygnału PDS (4) włączonym między punkt pomiarowy P i kołnierz. Sygnał analogowy napięcia Us z przetwornika PDS (4) jest dołączony na zaciski wejściowe komparatora napięcia KN (6). Na wejście progowe (referencyjne) komparatora (6) jest dołączony sygnał analogowy napięcia UR z przetwornika dopasowania napięcia referencyjnego PDNR (5), przy czym przetwornik PDNR (5) ma na wejściu napięcie Uab z przekładnika napięciowego (3) transformatora na którym jest zabudowany izolator WN. Wyjście cyfrowe Ud z komparatora KN (6) jest sygnałem cyfrowym diagnostycznym izolatora WN. W drugim wariancie rozwiązania sygnały napięciowe Us i UR są połączone równolegle a w ich obwód jest włączony rezystor Rd wówczas napięcie (Ud = Us - UR) na rezystorze Rd jest sygnałem diagnostycznym analogowym.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI, które są stosowane w transformatorach energetycznych o napięciu 110 kV, 220 kV i 400 kV.
Izolatory przepustowe typu OPI mają izolację: papier nasycony olejem transformatorowym zabudowany w osłonie porcelanowej. W środkowej części osłony porcelanowej jest umieszczony żeliwny kołnierz do zamocowania izolatora na kadzi transformatora. Między warstwami papieru są umieszczone powierzchnie ekwipotencjalne, które wyrównują rozkład pola elektrycznego w warstwach papieru. Powierzchnie ekwipotencjalne tworzy folia aluminiowa bądź powierzchnia papieru pomalowana lakierem przewodzącym np. z domieszką proszku węgla. Liczba warstw papieru zależy od napięcia izolatora. W izolatorach na napięcie 400 kV liczba warstw wynosi około 60. W izolatorach na napięcie niższe liczba warstw jest odpowiednio mniejsza. Z pierwszej powierzchni ekwipotencjalnej, licząc od kołnierza, jest wyprowadzony punkt pomiarowy P. Punkt ten jest wykorzystywany w diagnostyce izolatora. Standardowo pomiary diagnostyczne są wykonywane off-line i on-line poprzez pomiar współczynnika stratności dielektrycznej tgSo^ = 100 = , gdzie Ir - jest składową czynną prądu upływu 'C ύ>ΰ(ΖΛί|Ζ poprzez izolację, lc - jest składową pojemnościową prądu upływu, R,z jest rezystancją izolacji, a C,z jest pojemnością, przy czym R,z i C,z są połączone równolegle. Jeśli spojrzeć na strukturę elektryczną izolatora, to widać, że izolator składa się z n pojemności połączonych szeregowo. Pojemność pierwszej warstwy, między punktem P i kołnierzem, wynosi C,i. Pojemność wszystkich pozostałych warstw (n - 1) połączonych szeregowo wynosi Ci2 ~ “~Qi· Izolator na napięcie 400 kV ma długość kilka metrów i waży około 1200 kg. Proces degradacji izolacji rozpoczyna się między warstwami papieru zwykle w jednej z warstw środkowych. Jeśli w którejś z warstw znajdzie się pęcherzyk powietrza, to w nim powstają wyładowania niezupełne. Wyładowania te powodują w tym miejscu przegrzewanie i zwęglenie papieru. Z czasem „gniazdo” wypalonego papieru powiększa się. Zwęglona warstwa papieru powoduje zwarcie dwóch sąsiednich powierzchni ekwipotencjalnych i w dalszym ciągu się powiększa o kolejne warstwy. Skutkuje to zwarciem wewnętrznym w izolatorze. Jeśli zwarcie wystąpi w izolatorze na zewnątrz kadzi to wystąpi eksplozja izolatora, zniszczenie osłony porcelanowej, a odłamki porcelany uszkadzają sąsiednie izolatory. Jeżeli zwarcie wystąpi w izolatorze wewnątrz kadzi to eksplozja izolatora powoduje rozszczelnienie kadzi i pożar oleju transformatora.
Współczynnik tgo% = — 1UU — dla dobrego izolatora i izolatora z „gniazdami” zwęglone ωί-ιζκίζ nymi jest taki sam, gdyż zwarcie sąsiednich warstw papieru powoduje zmniejszenie liczby warstw n aktywnych papieru: rezystancja R,z i zmniejsza się i wzrasta składowa czynna prądu Ir T. Zmniejszona liczba warstw izolacyjnych powoduje, w tym samym stopniu, wzrost pojemność C,z T i wzrost składowej pojemnościowej prądu lc T, tg5% ® const. Wykazano, że układy pomiarowe diagnostyki izolatorów przepustowych WN bazujące na pomiarze tg5% nie są w stanie wykryć uszkodzeń wewnętrznych izolacji papierowej. Potrzebny jest bardziej czuły układ do diagnostyki izolatorów przepustowych.
Z patentu 3.710.242 znane jest urządzenie do pomiaru charakterystyki uszkodzenia izolatora przepustowego. Napięcie punktu pomiarowego (32) izolatora (fig. 1) jest przetwarzane we wzmacniaczu (48), a na potencjometrze (54) jest dopasowywane do zakresu pomiarowego miliamperomierza i dołączone jest na wejście pierwsze miliamperomierza (64). Na drugie wejście miliamperomierza (64) jest dołączony sygnał napięcia proporcjonalny do wysokiego napięcia izolatora. Napięcie to jest wzięte z przewodu (20) wyjściowego izolatora (10) i poprzez transformator (70) i potencjometr (62) jest dopasowane do zakresu pomiarowego miliamperomierza (64). W układzie tym są porównywane analogowe sygnały napięcia punku pomiarowego i wysokiego napięcia. Układ jest złożony i podatny na zakłócenia, gdyż w pobliżu transformatora dużej mocy wysokiego napięcia jest pole elektromagnetyczne, sygnały analogowe wymagają dobrego ekranowania.
Znane jest także z patentu GB 1 316 015 A urządzenie do wykrywania uszkodzeń izolatorów przepustowych wysokiego napięcia, w którym napięcie punktu pomiarowego (29) izolatora (38) jest dołączone do wzmacniacza (30), a następnie przyłączone na pierwsze wejście (31) komparatora (32). Na drugie wejście (33) komparatora (30) jest podawane napięcie proporcjonalne do wysokiego napięcia izolatora (38). Napięcie to jest wzięte z pojemnościowego dzielnika napięcia (10, fig. 1) bądź z transformatora prądowego (37, fig. 2). Pojemnościowy dzielnik napięcia (10) wysokiego np. 400 kV jest urządzeniem drogim. Na transformatorze są zabudowane trzy izolatory WN, zatem do transforma
PL 235 587 Β1 tora należałoby dołączyć trzy dzielniki napięcia, natomiast transformator prądowy (37) nie ma potencjału proporcjonalnego do wysokiego napięcia izolatora.
Według wynalazku układ do diagnostyki izolatorów przepustowych wysokiego napięcia WN typu OPI bazuje na pomiarze napięcia Up między punktem P pomiarowym izolatora i kołnierzem żeliwnym. Napięcie Up jest przetworzone na napięcie Us w przetworniku dopasowania poziomu sygnału PDS włączonym między punkt pomiarowy P i kołnierz. Sygnał analogowy napięcia Us z przetwornika PDS jest dołączony na zaciski wejściowe komparatora napięcia KN. Na wejście progowe (referencyjne) komparatora KN jest dołączony sygnał analogowy napięcia Ur z przetwornika dopasowania napięcia referencyjnego PDNR, przy czym przetwornik PDNR ma na wejściu napięcie Uab z przekładnika napięciowego transformatora, na którym jest zabudowany izolator WN. Wyjście cyfrowe Ud z komparatora KN jest sygnałem cyfrowym diagnostycznym izolatora WN. Drugim wariantem rozwiązania jest, że sygnały napięciowe Us i Ur są połączone równolegle a w ich obwód jest włączony rezystor Rd wówczas napięcie (Ud = Us - Ur) na rezystorze Rd jest sygnałem diagnostycznym analogowym.
Przetwornik dopasowania poziomu sygnału PDS składa się z transformatora T z zaczepami na uzwojeniu wtórnym i prostownika V, bądź rezystora (Ri + Ri) i prostownika V przy czym na pro«1 Us stownik V jest dołączone napięcie z rezystora Ri, a stosunek rezystancji spełnia warunek = —,
Γ? 1 T W P lub kondensatora (Ci + Ci) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołączone napięcie z konC2 Us densatora Ci a stosunek pojemności spełnia warunek -—— = —.
C1 + C2 Up
Przetwornik dopasowania poziomu napięcia referencyjnego PDNR składa się z transformatora T z zaczepami na uzwojeniu wtórnym i prostownika V, bądź rezystora (R1 + Ri) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołączone napięcie z rezystora R1, a stosunek rezystancji spełnia wafli ys runek _ Λ n = —, lub kondensatora (Ci + Ci) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołąr? 1 tKj U p c2 us czone napięcie z kondensatora Ci a stosunek pojemności spełnia warunek , .
C1+C2
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunkach, na których przedstawiono: fig. 1 - izolator przepustowy wysokiego napięcia, fig. 2 - fragment sieci elektroenergetycznej z transformatorem i przekładnikami napięciowymi, fig. 3 - schemat blokowy układu diagnostycznego z wyjściem cyfrowym, fig. 4 - schemat blokowy układu diagnostycznego z wyjściem analogowym, fig. 5 - transformatorowy układ dopasowania sygnału, fig. 6 - rezystancyjny układ dopasowania sygnału, fig. 7 - pojemnościowy układ dopasowania sygnału.
Izolator 1 wysokiego napięcia typu OPI, pokazany na rysunku fig. 1, ma złożoną budowę: na górze jest przyłącze 1.1 przewodów z transformatora Tr 2 i sieci elektroenergetycznej, następnie zbiornik 1.2 oleju, w środku jest rurka 1.6 aluminiowa przez którą jest przeprowadzony przewód z uzwojenia transformatora Tr 2 do przyłącza 1.1. Na rurce aluminiowej 1.6 jest nawiniętych n warstw papieru 1.4. Warstwy papieru 1.4 są rozdzielone powierzchniami ekwipotencjalnymi 1.5. Powierzchnie ekwipotencjalne są wykonane z folii aluminiowej bądź na papierze jest powłoka z węgla. Cały blok izolacji papierowej 1.4 jest umieszczony w osłonie porcelanowej 1.3. Osłona porcelanowa 1.3 jest dwuczęściowa: zewnętrzna i wewnętrzna. Te dwie części porcelany 1.3 łączy kołnierz żeliwny 1.8. Kołnierz 1.8 służy do zamocowania izolatora na kadzi. Część zewnętrzna porcelany 1.3 ma kapelusze, a część wewnętrzna jest gładka. Z punku pomiarowego P pierwszej warstwy ekwipotencjalnej 1.5, licząc od kołnierza 1.8, jest wyprowadzony przewód pomiarowy 1.7.
Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych wysokiego napięcia WN typu OPI bazuje na pomiarze napięcia Up między punktem P pomiarowym izolatora 1 i kołnierzem 1.8 żeliwnym. Napięcie Up jest przetworzone na napięcie Us w przetworniku dopasowania poziomu sygnału PDS 4 włączonym między punkt pomiarowy P i kołnierz 1.8. Sygnał analogowy napięcia Us z przetwornika PDS 4 jest dołączony na zaciski wejściowe komparatora napięcia KN 6. Na wejście progowe (referencyjne) komparatora 6 jest dołączony sygnał analogowy napięcia Ur z przetwornika dopasowania napięcia referencyjnego PDNR 5, przy czym przetwornik PDNR 5 ma na wejściu napięcie Uab z przekładnika napięciowego 3 transformatora Tr 2, na którym jest zabudowany izolator WN 1. Komparator 6 porównuje sygnały analogowe napięcia Us z napięciem referencyjnym Ur. Z komparatora KN 6 na wyjściu jest sygnał Ud cyfrowy. Sygnał Ud jest sygnałem diagnostycznym izolatora WN 1, jak to pokazano na rysunku fig. 3.
Drugim wariantem rozwiązania jest bezpośrednie porównanie napięć Us i Ur. Sygnały analogowe napięć Us i Ur połączone są przeciwsobnie poprzez rezystor Rd. Napięcie (Ud = Us - Ur) na rezystorze Rdjest sygnałem diagnostycznym analogowym jak to pokazano na rysunku fig. 4.
PL 235 587 Β1
Przetwornik dopasowania poziomu sygnału PDS 4 składa się z transformatora T z zaczepami na uzwojeniu wtórnym i prostownika V, bądź rezystora (Ri + Ri) i prostownika V przy czym na proRi stownik Vjest dołączone napięcie z rezystora Ri, a stosunek rezystancji spełnia warunek —— = —, Π 1TA2 up lub kondensatora (Ci + Ci) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołączone napięcie z konus densatora Ci a stosunek pojemności spełnia warunek = —.
C1+C2 Up
Przetwornik dopasowania poziomu napięcia referencyjnego PDNR 5 składa się z transformatora T z zaczepami na uzwojeniu wtórnym i prostownika V, bądź rezystora (R1 + Ri) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołączone napięcie z rezystora R1, a stosunek rezystancji spełnia waRi [/$ runek -—— = —, lub kondensatora (Ci + Ci) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołąr? 14R 2, up
Cj us czone napięcie z kondensatora Ci a stosunek pojemności spełnia warunek t-- = C1 + C2 Up
Napięcie punktu pomiarowego P jest równe UP = -U, gdzie U jest napięciem na izolatorze. Γ n
Jeśli jedna warstwa papieru będzie zwęglona, to znaczy dwie sąsiednie powierzchnie ekwipotencjalne będą zwarte, to napięcie punktu P wzrośnie do wartości U'p = Jeśli napięcie U = 400 kV i n = 60, to Up = 6,66 kV, a U'p = 6,78 kV. Wzrost napięcia wynosi 113 V itd. jak w tabeli:
Liczba zwartych warstw 1 2 3 !4 5
(i/p - i/P) w [V] 113 230 351 I 476 606
Proces niszczenia warstw wewnętrznych izolacji trwa kilka, a może kilkanaście lat. Zwarcie w izolatorze występuje po uszkodzeniu wielu warstw papieru. Układ diagnostyczny według wynalazku bieżąco śledzi napięcie Up punktu pomiarowego i napięcie Uab transformatora Tr 2 i porównuje je, w ten sposób uniezależnia sygnał diagnostyczny napięcia Ud od zmiany napięcia U transformatora Tr 2. Zmiana napięcia w punkcie P jest wystarczająco duża aby informować obsługę dyżurną o zagrożeniu wystąpienia zwarcia w izolatorze.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych wysokiego napięcia WN typu OPI bazuje na pomiarze napięcia Up między punkiem P pomiarowym izolatora i kołnierzem żeliwnym, napięcie Up jest przetworzone na napięcie Us w przetworniku dopasowania poziomu sygnału PDS włączonym między punkt pomiarowy P i kołnierz, sygnał analogowy napięcia Us z przetwornika PDS jest dołączony na zaciski wejściowe komparatora napięcia KN, a na wejście progowe (referencyjne) komparatora jest dołączony sygnał analogowy napięcia Ur z przetwornika dopasowania napięcia referencyjnego PDNR, znamienny tym, że przetwornik PDNR (5) ma na wejściu napięcie Uab z przekładnika napięciowego (3) transformatora Tr (2), na którym jest zabudowany izolator WN (1), wyjście cyfrowe Ud z komparatora KN (6) jest sygnałem cyfrowym diagnostycznym izolatora WN (1), bądź wariant drugi w którym sygnały napięciowe Us i Ur są połączone przeciwsobnie a w ich obwód jest włączony rezystor Rd wówczas napięcie (Ud = Us - Ur) na rezystorze Rd jest sygnałem diagnostycznym analogowym.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że przetwornik dopasowania poziomu sygnału PDS (4) składa się z transformatora T z zaczepami na uzwojeniu wtórnym i prostownika V, bądź rezystora (R1 + Ri) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołączone napięcie Ki us z rezystora R1, a stosunek rezystancji spełnia warunek o , p = 7Γ, lub kondensatora rf 1ΤΠ2 u p (Ci + Ci) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołączone napięcie z kondensatora Ci Us
    Ci a stosunek pojemności spełnia warunek _ = —.
    C1TC2 Up
  3. 3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że przetwornik dopasowania poziomu napięcia referencyjnego PDNR (5) składa się z transformatora T z zaczepami na uzwojeniu wtórnym i prostownika V, bądź rezystora (R1 + Ri) i prostownika V przy czym na prostownik V jest
    PL 235 587 Β1 /?! U$ dołączone napięcie z rezystora R-ι, a stosunek rezystancji spełnia warunek —— = —, lub rf i ΐΓ<2 U p kondensatora (Ci + Ci) i prostownika V przy czym na prostownik V jest dołączone napięcie c2 us z kondensatora Ci a stosunek pojemności spełnia warunek .
    Cl + Cz P
PL428945A 2019-02-18 2019-02-18 Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI PL235587B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428945A PL235587B1 (pl) 2019-02-18 2019-02-18 Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428945A PL235587B1 (pl) 2019-02-18 2019-02-18 Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428945A1 PL428945A1 (pl) 2020-01-02
PL235587B1 true PL235587B1 (pl) 2020-09-07

Family

ID=69160893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428945A PL235587B1 (pl) 2019-02-18 2019-02-18 Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235587B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428945A1 (pl) 2020-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9945896B2 (en) Active monitoring systems for high voltage bushings and methods related thereto
US7129693B2 (en) Modular voltage sensor
US5933012A (en) Device for sensing of electric discharges in a test object
KR102533001B1 (ko) 커패시터 부싱의 손실 인자를 모니터링하는 방법 및 장치
EP3200207A1 (en) Combined electrical appliance of multiple set of capacitive screen insulating core
RU2645715C2 (ru) Способ и устройство для контроля проходных изоляторов конденсатора для трехфазной сети переменного тока
US11125802B2 (en) Method and testing device for measuring partial discharge pulses of a shielded cable
CN210742376U (zh) 套管末屏电流及电压监测装置
US11054486B2 (en) Method and device for monitoring capacitor bushings for an alternating-current grid
Morsalin et al. A comparative study of dielectric dissipation factor measurement under very low and power frequencies
PL235587B1 (pl) Układ do diagnostyki izolatorów przepustowych typu OPI
US11131719B2 (en) Method and device for identifying an inter-turn short circuit in parallel windings
WO2018173019A3 (en) Overhead arrester with leakage current detector
US11796583B2 (en) Member for measuring a common mode voltage in an electrical network and device for detecting a fault using such a member
Futami et al. Sensitivity evaluation of partial discharge measurement method for XLPE cable termination
PL243362B1 (pl) Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych
JPS59190672A (ja) 電気機器のコロナ測定方法
CN113241241A (zh) 一种线圈绕组有源电屏蔽装置
JP2568346Y2 (ja) ケーブルの誘電正接測定装置
JP2002214273A (ja) 高圧ケーブル遮蔽銅テープ破断検査回路
JPS5961782A (ja) 電圧測定装置
JPS595970A (ja) 密閉母線の内部診断装置
GB520748A (en) Improvements in or relating to the testing of electrical insulation
JPH02203285A (ja) 電力ケーブル試験装置
JPS5923171B2 (ja) 送電線路の電源装置