PL243362B1 - Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych - Google Patents

Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych Download PDF

Info

Publication number
PL243362B1
PL243362B1 PL439759A PL43975921A PL243362B1 PL 243362 B1 PL243362 B1 PL 243362B1 PL 439759 A PL439759 A PL 439759A PL 43975921 A PL43975921 A PL 43975921A PL 243362 B1 PL243362 B1 PL 243362B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
windings
winding
insulators
measuring
transformers
Prior art date
Application number
PL439759A
Other languages
English (en)
Other versions
PL439759A1 (pl
Inventor
Jakub Bernatt
Stanisław Gawron
Tadeusz Glinka
Artur Polak
Original Assignee
Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel filed Critical Siec Badawcza Lukasiewicz Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel
Priority to PL439759A priority Critical patent/PL243362B1/pl
Publication of PL439759A1 publication Critical patent/PL439759A1/pl
Publication of PL243362B1 publication Critical patent/PL243362B1/pl

Links

Landscapes

  • Measurement Of Current Or Voltage (AREA)
  • Housings And Mounting Of Transformers (AREA)

Abstract

Diagnostyka on-line izolatorów  przepustowych L1, L2, L3 transformatorów wysokiego napięcia TWN bazuje na punktach pomiarowych P na izolatorach i kołnierzach K. Wynalazek dotyczy rozwiązania Układu Pomiarowego UP. Punkty pomiarowe P izolatorów L1, L2, L3 są połączone z początkami uzwojeń pierwotnych (1) transformatorków pomiarowych T1, T2, T3, a końce uzwojeń (1) są zwarte i są połączone z kołnierzem K. Uzwojenia wtórne (2) transformatorków T1, T2. T3 są połączone szeregowo, a wyjście sumaryczne z uzwojeń (2) jest włączone do Systemu Pomiarowego i Zabezpieczającego Transformatora SPiZTWN. W systemie SPiZTWN jest mierzone napięcie sumaryczne uzwojeń (2) bądź wyjście sumaryczne jest zwarte i mierzony jest prąd. Wyjścia każdego z uzwojeń wtórnych (2) transformatorków T1, T2, T3, są włączone do systemu SPiZTWN, gdzie mierzony jest prąd bądź napięcie każdego z uzwojeń (2) i prąd bądź napięcie sumaryczne. Na wejściu uzwojeń (1), między punkty pomiarowe P i K, są włączone rezystory R, przy czym rezystory R mogą mieć trzecie wyprowadzenie P1 i w tym przypadku skrajne zaciski rezystorów R są połączone z punktami P-K na izolatorze, a końce uzwojeń (1) są połączone z punktami P1-K. Transformatorek pomiarowy T z rdzeniem jednooczkowym jest jeden na którym są umieszczone cztery uzwojenia, początki trzech uzwojeń (1) są połączone z punktami pomiarowymi P izolatorów L1, L2, L3 bądź zaciskami P1 na rezystorach R, a końce tych  uzwojeń (1) są zwarte i są połączone z kołnierzem K, przy czym czwarte uzwojenie (2) jest pomiarowe, a wyjście z tego uzwojenia (2) jest włączone do systemu SPiZTWN, gdzie mierzone jest napięcie na uzwojeniu (2) bądź uzwojenie (2) jest zwarte i mierzony jest prąd uzwojenia (2).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych wysokiego napięcia poprzez które są wprowadzone przewody z uzwojeń transformatora.
Izolatory przepustowe wysokiego napięcia WN są zabudowane na transformatorach blokowych i transformatorach rozdzielczych i są elementami transformatorów. Rdzeń izolacyjny jest papierowoolejowy i składa się z n warstw papierowych nawiniętych na rurce metalowej. W standardowym wykonaniu każda warstwa izolacyjna ma kilka milimetrów grubości papieru nasyconego olejem transformatorowym. Między warstwami papieru są powierzchnie ekwipotencjalne, najczęściej folia aluminiowa. Liczba warstw papieru zależy od napięcia izolatora. W izolatorach na napięcie 400 kV liczba warstw wynosi około 60. Rdzeń izolacyjny jest umieszczony w osłonie porcelanowej. Na osłonie porcelanowej jest umieszczony kołnierz żeliwny K do zamocowania izolatora na kadzi transformatora. Z pierwszej powierzchni ekwipotencjalnej, licząc od kołnierza, jest wyprowadzony punkt pomiarowy P.
W stanie pracy transformatora na izolatorze jest napięcie fazowe U transformatora. Napięcie między punktem pomiarowym P i kołnierzem K jest odpowiednio niższe i wynosi Up. Pomiary diagnostyczne on-line izolatorów bazują na napięciu Up, a parametrem diagnostycznym on-line jest współczynnik stratności tgδ. Pomiar tgδ nie wskazuje poprawnie stanu technicznego rdzenia izolatora, gdyż kąt δ nie jest mierzony między napięciem U na rdzeniu izolacyjnym i prądem upływu Ip izolatora. W izolatorach przepustowych o dobrym stanie technicznym współczynnik stratności tgδ « (0,1^0,2) 10-2, co odpowiada kątowi δ kilkanaście minut. Ponadto przy zwarciu kilku warstw izolacyjnych pojemność układu izolacyjnego C wzrasta, a rezystancja R maleje, tgδ = ®CR « constans (dla parametrów C i R połączonych szeregowo).
W publikacjach (np. Kazimierski M., Olech W.: Diagnostyka techniczna i monitoring transformatorów, Energopomiar-Elektryka Sp. z o.o., Gliwice 2013, ISBN 978-83-916040-5-2; Łukaszewski J.: Uszkodzenia izolatorów zagrożeniem dla transformatora i otoczenia, BOT Elektrownia Bełchatów, www.igeos.pl/doc/2007/11/, 2015 r.) wykazano, że układy pomiarowe diagnostyki izolatorów przepustowych WN bazujące na pomiarze tgδ nie są w stanie wykryć uszkodzeń wewnętrznych izolacji papierowej.
Znane są także patenty: US 3.710.242 A, GB 1 316 015 A, PL 235587 układów do diagnostyki i wykrywania uszkodzeń izolatorów przepustowych wysokiego napięcia, bazują one bezpośrednio na pomiarze napięcia Up i są także desygnowane do pomiarów on-line tgδ bądź prądu upływu Ip w czasie pracy transformatora.
W eksploatacji transformatorów blokowych i rozdzielczych istnieje problem kiedy wymienić izolatory WN. Większość transformatorów pracuje 30 i więcej lat. Właściciel transformatora powinien wiedzieć czy izolatory są dobre i nie stanowią zagrożenia pożarowego transformatora. Pomiary współczynnika tgδ nie są wiarygodną informacją. Ponadto pomiar jest robiony na napięciu Up, które jest galwanicznie połączone, poprzez pojemność izolatora C, z wysokim napięciem U transformatora, co samo w sobie nie jest bezpieczne dla pomiarów on-line.
Celem wynalazku jest przedstawienie układu pomiarowego umożliwiającego diagnostykę on-line izolatorów przepustowych WN, aby izolatory z uszkodzoną izolacją papierowo-olejową nie stwarzały zagrożenia pożarowego transformatora, lecz mogły być odpowiednio wcześniej wymienione na nowe.
Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych L1, L2, L3 transformatorów wysokiego napięcia Twn jest włączony do Systemu Pomiarowego i Zabezpieczającego Transformatora SPiZTwN. Układ pomiarowy według wynalazku składa się z trzech transformatorków T1, T2, T3 dwu-uzwojeniowych bądź z jednego transformatorka T cztero-uzwojeniowego. Początki uzwojeń pierwotnych transformatorków pomiarowych T1, T2, T3 są połączone z punktami pomiarowymi P na izolatorach L1, L2, L3, a końce uzwojeń są zwarte i są połączone z kołnierzem K. Uzwojenia wtórne transformatorków T1, T2, T3 są połączone szeregowo, a wyjścia każdego z uzwojeń jest włączone do SPiZTwN i mierzone są napięcia każdego z uzwojeń wtórnych i napięcie sumaryczne bądź wyjście sumaryczne jest zwarte i mierzony jest prąd.
Gdy transformatorek pomiarowy T z rdzeniem jednooczkowym jest jeden na którym są umieszczone cztery uzwojenia, początki trzech uzwojeń są połączone z punktami pomiarowymi P izolatorów L1, L2, L3 a końce tych uzwojeń są zwarte i są połączone z kołnierzem K, przy czym czwarte uzwojenie jest pomiarowe, a wyjście z tego uzwojenia jest włączone do SPiZTwN, gdzie mierzone jest napięcie na uzwojeniu bądź uzwojenie jest zwarte i mierzony jest prąd uzwojenia.
W obydwóch układach na wejściu uzwojeń, między punkty pomiarowe P i K, mogą być włączone rezystory R, przy czym rezystory R mogą mieć trzecie wyprowadzenie P1 i w tym przypadku skrajne zaciski rezystorów R są połączone z punktami P-K na izolatorach L1, L2, L3, a końce uzwojeń są połączone z punktami P1-K.
Wynalazek jest objaśniony na rysunkach na których przedstawiono układy pomiarowe umożliwiające diagnostykę on-line transformatorów Twn: fig. 1 schemat blokowy układu, fig. 2 układ pomiarowy z trzema transformatorkami pomiarowymi T1, T2, T3 dwuuzwojeniowymi, fig. 3 na końcówki uzwojeń pierwotnych transformatorów T1, T2, T3 są włączone rezystory R, fig. 4 uzwojenia wtórne transformatorków T1, T2, T3 są połączone z SPiZTWN, fig. 5 transformatorek pomiarowy T czterouzwojeniowy na rdzeniu jednooczkowym, fig. 6 na końcówki uzwojeń pierwotnych transformatorka pomiarowego T są włączone rezystory R, fig. 7 rezystory R mają trzecią końcówkę potencjometryczną P1 do której są przyłączone początki uzwojenia pierwotnego transformatorka T.
Na rysunku fig. 1 przedstawiono schemat blokowy układu pomiarowego umożliwiającego diagnostykę on-line transformatora olejowego wysokiego napięcia Twn. Schemat ten obejmuje trzy bloki: Transformator Twn z zabudowanymi na kadzi izolatorami L1, L2, L3 przepustowymi WN, Układ Pomiarowy UP i System Pomiaru i Zabezpieczeń Transformatora SPiZTwN. Izolatory przepustowe L1, L2, L3 w transformatorach olejowych są zabudowane na kadzi i są elementami transformatora. W transformatorach trójfazowych są trzy izolatory wysokiego napięcia i trzy izolatory dolnego napięcia. Wynalazek dotyczy Układu Pomiarowego UP on-line izolatorów WN np. 400 kV współpracującego z SPiZTwN. Każdy izolator ma trzy dostępne punkty:
• przyłącze wysokiego napięcia jest to punkt A (oznaczany w energetyce I), • potencjał elektryczny pierwszej warstwy ekwipotencjalnej licząc od kołnierza jest to punkt pomiarowy P (oznaczany w energetyce II) i • kołnierz jest to punkt pomiarowy K (oznaczany w energetyce III).
W czasie pracy transformatora punkt A jest pod wysokim napięciem U i w pomiarach diagnostycznych on-line nie może być wykorzystany. Pomiary diagnostyczne on-line są możliwe tylko między punktami P-K, a diagnozować należy cały izolator, czyli między punktami A-K.
Diagnostyka on-line jest możliwa jeśli między punkty P-K jest włączona niewielka impedancja Z (korzystnie rezystancja R = Z) wielokrotnie mniejsza od impedancji Zp izolatora między punktami P-K. Jeśli Z << Z p to prąd Ip płynący przez impedancję Z jest prądem upływu izolatora. Degradacja izolacji papierowej polega na zwęglaniu wewnętrznych warstw papieru przez wyładowania niezupełne. Warstwy zwęglone powodują zmniejszenie rezystancji i wzrost pojemności rdzenia izolacyjnego, czyli zmniejszenie impedancji między punktami A-P i wzrost prądu upływu lp. Wynalazek przedstawia rozwiązania Układu Pomiarowego UP, który śledzi równocześnie on-line, w czasie pracy transformatora Twn, prąd upływu lp trzech izolatorów przepustowych L1, L2, L3 i na tej podstawie SPiZTwN ocenia stan techniczny izolatorów. Takie samo uszkodzenie równoczesne trzech izolatorów L1, L2, L3 nie zdarza się, stąd uszkodzenie jednego z nich układ diagnostyczny zarejestruje.
Układ Pomiarowy UP przedstawiony na rysunku fig. 2 składa się z trzech transformatorków pomiarowy T1, T2, T3 dwuuzwojeniowych. Uzwojenia pierwotne 1 transformatorków T1, T2, T3 korzystnie są połączone w gwiazdę. Początki uzwojenia 1 są połączone z punktami P izolatorów L1, L2, L3, a punkt wspólny uzwojeń 1 jest połączony z kołnierzem K jednego z izolatorów, gdyż wszystkie kołnierze mają potencjał kadzi na której są umocowane. Uzwojenia wtórne 2 transformatorków T1, T2, T3 są połączone szeregowo, a końcówki są przyłączone do SPiZTwN. W systemie SPiZTwN wykonywany jest pomiar sumarycznego napięcia U'^p, jest to stransformowane sumaryczne napięcie między punktami P-K. W izolatorach dobrych napięcie U^p « 0, a gdy jeden z izolatorów jest uszkodzony to U^p > 0. W systemie SPiZTwN końce uzwojeń 2 mogą być zwierane i wówczas mierzony jest sumaryczny prądu upływu po transformacji Ip, gdy izolatory są dobre to I^p« 0, a gdy jeden z izolatorów jest uszkodzony to I p > 0.
Rozwiązania układu pomiarowego UP przedstawione na rysunkach fig. 3 i fig. 4 są modyfikacją rozwiązania z rysunku fig. 2. Na rysunku fig. 3 po stronie pierwotnej uzwojenia 1 transformatorków pomiarowych T1, T2, T3 są włączone rezystory R. Przez rezystory R płynie prąd lp i spadek napięcia na rezystorach jest połączony z uzwojeniami 1 transformatorków T1, T2, T3. Na rysunku fig. 4 uzwojenia wtórne 2 transformatorków pomiarowych nie są połączone, lecz wszystkie końce uzwojeń 2 transformatorków T1, T2, T3 są wyprowadzone do SPiZTwN i w systemie SPiZTwN jest rozwiązany pomiar napięć U^fiL bądź prądów I'^l każdego z izolatorów L1, L2, L3 i obliczane jest sumaryczne napięcie U'<φ bądź sumaryczny prąd I ^. Sygnały pomiarowe są galwanicznie oddzielone od napięcia izolatora.
Na rysunkach fig. 5, fig. 6 i fig. 7 skomasowano rdzenie transformatorków pomiarowych w jeden rdzeń jednooczkowy T. Na rdzeniu T są cztery uzwojenia, trzy z nich są uzwojeniami pierwotnymi 1, a jedno jest wtórne 2. W tym rozwiązaniu sumowane są siły magnetomotoryczne trzech uzwojeń pierwotnych 1 umieszczonych na rdzeniu T. Uzwojenia pierwotne 1 są połączone w gwiazdę. Początki uzwojeń 1 są połączone z punktami P na izolatorach L1, L2, L3, a punkt wspólny gwiazdy jest połączony. 2 kołnierzem K. Końcówki uzwojenia wtórnego są wprowadzone do systemu SPiZTWN. Na rysunku fig. 6 na zaciskach uzwojeń pierwotnych 1 transformatorka pomiarowego są włączone rezystory R, a na rysunku fig. 7 rezystory R mają trzecie wyprowadzenie P1 i w tym przypadku skrajne zaciski rezystorów R są połączone z punktami P-K na izolatorach L1, L2, L3, a końcówki uzwojeń 1 są połączone z punktami P1-K.
Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych L1, L2, L3 zabudowanych na transformatorach wysokiego napięcia Twn, według wynalazku, rozwiązuje problem równoczesnego pomiaru trzech napięcia między punktami P-K bądź prądu upływu Ip tych izolatorów i ich sumy. Układ pomiarowy, składa się z trzech transformatorków pomiarowych T1, T2, T3, bądź jednego transformatorka pomiarowego T. Sygnały pomiarowe napięcia lub prądu, pozyskiwane on-line z trzech izolatorów L1, L2, L3 równocześnie są transformowane i przesyłane do System SPiZTWN. W systemie SPiZTWN stan techniczny izolatorów jest sygnalizowany lampkami: zielona, żółta, czerwona. Sygnały pomiarowe z uzwojeń wtórnych są galwanicznie separowane od wysokiego napięcie U izolatorów. Układ pomiarowy UP, zainstalowany na trzech izolatorach L1, L2, L3 transformatora Twn blokowego i rozdzielczego, rozwiązuje problem ich diagnostyki on-line. Izolatory z uszkodzoną izolacją papierowoolejową są identyfikowane i przy najbliższym postoju bloku elektroenergetycznego mogą być wymienione na izolatory nowe.

Claims (3)

1. Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych L1, L2, L3 transformatorów wysokiego napięcia Twn, przy współpracy z Systemem Pomiarowym i Zabezpieczającym Transformatora SPiZTwN, jest znamienny tym, że składa się z trzech transformatorków pomiarowych T1, T2, T3 dwuuzwojeniowych w których początki uzwojeń pierwotnych (1), są połączone z punktami pomiarowymi P izolatorów L1, L2, L3 a końce uzwojeń (1) są zwarte i są połączone z kołnierzem K, natomiast uzwojenia wtórne (2) transformatorków T1, T2, T3 są połączone szeregowo, a wyjścia każdego z uzwojeń (2) i wyjście sumaryczne z uzwojeń (2) są włączone do SPiZTwN, przy czym w SPiZTwN mierzone są napięcia każdego z uzwojeń (2) i napięcie sumaryczne uzwojeń (2) bądź wyjście sumaryczne jest zwarte i mierzony jest prąd.
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że jest jeden transformatorek pomiarowy T z rdzeniem jednooczkowym na którym są umieszczone cztery uzwojenia, początki trzech uzwojeń (1) są połączone z punktami pomiarowymi P izolatorów L1, L2, L3 a końce tych uzwojeń (1) są zwarte i są połączone z kołnierzem K, przy czym czwarte uzwojenie (2) jest pomiarowe, a wyjście z tego uzwojenia (2) jest włączone do SPiZTwN, gdzie mierzone jest napięcie na uzwojeniu (2) bądź uzwojenie (2) jest zwarte i mierzony jest prąd uzwojenia (2).
3. Układ według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że między punkty pomiarowe P i K na izolatorach L1, L2, L3 są włączone rezystory R, przy czym rezystory R mają trzecie wyprowadzenie P1 i końcówki uzwojeń (1) są połączone z punktami P1-K.
PL439759A 2021-12-06 2021-12-06 Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych PL243362B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL439759A PL243362B1 (pl) 2021-12-06 2021-12-06 Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL439759A PL243362B1 (pl) 2021-12-06 2021-12-06 Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL439759A1 PL439759A1 (pl) 2022-05-09
PL243362B1 true PL243362B1 (pl) 2023-08-14

Family

ID=81534701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL439759A PL243362B1 (pl) 2021-12-06 2021-12-06 Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243362B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL439759A1 (pl) 2022-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102735959A (zh) 超高压线路电力变压器不拆线试验方法
KR102533001B1 (ko) 커패시터 부싱의 손실 인자를 모니터링하는 방법 및 장치
DE10314592B4 (de) Verfahren zum Identifizieren von Störungen in Leistungstransformatoren
Yasid et al. The Effect of short circuit fault in three-phase core-typed transformer
Firoozi et al. Transformer fault diagnosis using frequency response analysis-practical studies
Bagheri et al. Case study on FRA capability in detection of mechanical defects within a 400MVA transformer
PL243362B1 (pl) Układ pomiarowy umożliwiający diagnostykę on-line izolatorów przepustowych
Aljohani et al. Identification of the minimum detection of transformer bushing failure based on Frequency Response Analysis (FRA)
JP2004251763A (ja) 変圧器内部診断装置
Sano et al. Experimental investigation on FRA diagnosis of transformer faults
Yasid et al. The effect of short circuit fault on one winding to other windings in FRA
RÄDLER et al. Performing reliable and reproducible frequency response measurements on power transformers
Banda et al. Resonant overvoltages in wind turbine transformers
KR101104839B1 (ko) 지중변압기 권선 상태 점검 시스템 및 방법
Kruger et al. Diagnostic testing of cast-resin transformers
Freiburg Testing and diagnostics of medium-and high-voltage instrument transformers
Denissov et al. Integrated test van for maintenance and diagnosis of power transformers
Aravinda et al. Application of SFRA techniques to discriminate short circuit faults of transformer winding
Olivares-Galvan et al. Detection of interturn faults during transformer energization using wavelet transform
Engelen et al. On-Site Dry-type Power Transformer Condition Assessment based on Partial Discharge Activity
Sharma et al. On-site Health Assessment of 765kV Bushing Insulation using VFTD
Ding et al. Ageing mechanisms and diagnostics for high voltage bushings—An overview
Mahendrayana et al. High Voltage Insulation Failure on HV Current Transformer: A Case Study in Diagnosis of HV CT Failure at Bekasi 150 kV Substation
Ziomek et al. Design, manufacture, testing and betterment of insulation systems for high voltage mobile transformers
Contin et al. Dissipation Factor and Partial Discharge Measurements for the Quality Assessment of New Coils and Stator Windings of VPI Rotating Machines