PL234617B1 - Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi - Google Patents

Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi Download PDF

Info

Publication number
PL234617B1
PL234617B1 PL425173A PL42517318A PL234617B1 PL 234617 B1 PL234617 B1 PL 234617B1 PL 425173 A PL425173 A PL 425173A PL 42517318 A PL42517318 A PL 42517318A PL 234617 B1 PL234617 B1 PL 234617B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
working surface
zone
guides
parallel
rolling axis
Prior art date
Application number
PL425173A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425173A1 (pl
Inventor
Tomasz Bulzak
Janusz Tomczak
Jan Usz Tomczak
Zbigniew Pater
Zbign Iew Pater
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL425173A priority Critical patent/PL234617B1/pl
Publication of PL425173A1 publication Critical patent/PL425173A1/pl
Publication of PL234617B1 publication Critical patent/PL234617B1/pl

Links

Landscapes

  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)

Abstract

Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi posiadające dwa walce z dwoma powierzchniami stożkowymi, pomiędzy którymi znajduje się powierzchnia walcowa, ustawionych skośne względem osi walcowania oraz dwóch prowadnic charakteryzuje się tym, że prowadnica dolana (1) posiada pierwszą strefę prowadzącą (Ia) z prostoliniową pierwszą powierzchnią roboczą (1a), równoległą do osi walcowania (3), za którą znajduje się pierwsza strefa przeginająca (Ib) z prostoliniową drugą powierzchnią roboczą (1b) pochyloną pod kątem (α) względem pierwszej powierzchni roboczej (1a) pierwszej strefy prowadzącej (Ia) oraz prowadnica (2) górna posiada drugą strefę prowadzącą (IIa) z prostoliniową trzecią powierzchnią roboczą (2a) równoległą do osi walcowania (3), za którą znajduje się druga strefa przeginająca (IIb), z prostoliniową czwartą powierzchnią roboczą (2b), pochyloną pod kątem (α) względem trzeciej powierzchni roboczej (2a) strefy prowadzącej (IIa), przy czym druga powierzchnia robocza (1b) i czwarta powierzchnia robocza (2b) są względem siebie ułożone równolegle.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi.
Dotychczas znanych i stosowanych jest szereg urządzeń do walcowania z prowadnicami stałymi. Znane jest urządzenie do walcowania skośnego, w którym dwie prowadnice mają kształt płyt. Zadaniem płyt jest utrzymywanie materiału walcowanego w kotlinie walcowniczej. Prowadnice w tych urządzeniach pełnią jedynie funkcję podtrzymującą półfabrykat i nie biorą bezpośredniego udziału w procesie kształtowania. Strefa robocza prowadnic podtrzymująca materiał walcowany jest w przypadku tych prowadnic prostoliniowa, a powierzchnia robocza jest równoległa do osi walcowania. Urządzenie to zostało przedstawione m.in. w książce autorstwa Dobrucki W. Zarys obróbki plastycznej metali, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1975 r.
Można również spotkać prowadnice, w których część robocza ma możliwość obrotu do około własnej osi, która jest równoległa od osi walcowania. Takie rozwiązanie spotykane jest m.in. w walcarkach skośnych pracujących w systemie Mannesmanna. Istnieją również walcarki poprzeczne, w których stosuje się prowadnice obracające się do około własnej osi równoległej do osi walcowania. Taka konstrukcja została opisana w książce autorstwa Tofil A. „Procesy kształtowania półwyrobów w uniwersalnej walcarce kuźniczej”, Politechnika Lubelska, Lublin 2016.
Spotkać można również prowadnice w kształcie tarcz obracających się wokół własnej osi, która jest prostopadła do osi walcowania. Prowadnice tego typu mogą obracać się swobodnie lub mogą być napędzane niezależnym napędem.
Rozwiązanie to opisano w książce autorstwa Kazanecki J. „Wytwarzanie rur bez szwu”, Uczelniane Wydawnictwo Naukowo-Dydaktyczne, Kraków 2003.
Cechą charakterystyczną obecnie znanych i stosowanych urządzeń z prowadnicami stałymi jest to, że ich prowadnice pełnią jedynie funkcję podtrzymującą półfabrykat i nie biorą bezpośredniego udziału w procesie kształtowania.
Celem wynalazku jest rozdrabnianie struktury materiału metalowego lub stopów metali.
Istotą urządzenia do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi posiadającego dwa walce z dwoma powierzchniami stożkowymi, pomiędzy którymi znajduje się powierzchnia walcowa, ustawionych skośne względem osi walcowania oraz dwóch prowadnic, według wynalazku jest to, że prowadnica dolna posiada pierwszą strefę prowadzącą z prostoliniową pierwszą powierzchnią roboczą, równoległą do osi walcowania, za którą znajduje się pierwsza strefa przeginająca z prostoliniową drugą powierzchnią roboczą pochyloną pod kątem względem pierwszej powierzchni roboczej pierwszej strefy prowadzącej. Prowadnica górna posiada drugą strefę prowadzącą z prostoliniową trzecią powierzchnią roboczą równoległą do osi walcowania, za którą znajduje się druga strefa przeginająca, z prostoliniową czwartą powierzchnią roboczą pochyloną pod kątem względem trzeciej powierzchni roboczej drugiej strefy prowadzącej. Druga powierzchnia robocza i czwarta powierzchnia robocza są względem siebie ułożone równolegle.
Korzystnie jest, gdy druga powierzchnia robocza posiada w przekroju poprzecznym zarys łuku oraz czwarta powierzchnia robocza posiada w przekroju poprzecznym zarys łuku.
Dodatkowo wskazane jest, aby po obydwu stronach drugiej powierzchni roboczej z przekrojem poprzecznym o zarysie łuku znajdowały się kołnierze oraz po obydwu stronach czwartej powierzchni roboczej z przekrojem poprzecznym o zarysie łuku znajdowały się kołnierze.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na rozdrabnianie struktury półfabrykatu w kształcie prętów w sposób ciągły. Wynalazek charakteryzuje się dużą wydajnością w stosunku do uzyskiwanej w procesach przeciskania przez kanał kątowy - ECAP i skręcania pod wysokim ciśnieniem - HPT. Urządzenie to jest uniwersalne i może być stosowane do wszystkich metali i stopów. Zastosowanie prowadnic stałych z funkcją przeginania walcowanego materiału pozwala na wywołanie w walcowanym półfabrykacie pożądanych naprężeń stycznych niezbędnych do rozdrobnienia struktury materiału walcowanego.
Wynalazek, został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku izometrycznym, fig. 2 - urządzenie w widok z przodu, fig. 3 - widok w przekroju wzdłuż linii A-A, fig. 4 - widok z boku prowadnic w pierwszym przykładzie wykonania, fig. 5 widok prowadnic w przekroju wzdłuż linii B-B w pierwszym przykładzie wykonania, fig. 6 widok z boku prowadnic w drugim przykładzie wykonania, fig. 7 widok prowadnic w przekroju wzdłuż linii C-C w drugim przykładzie wykonania.
PL 234 617 B1
Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi w przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 1, 2, 3, 4, 5 składa się z dwóch walców 8 i 9 ustawionych skośne względem osi walcowania 3 oraz dwóch prowadnic 1 i 2. Prowadnica 1 dolna posiada pierwszą strefę prowadzącą la, z prostoliniową pierwszą powierzchnią roboczą 1a, równoległą do osi walcowania 3, za którą znajduje się pierwsza strefa przeginająca Ib z prostoliniową drugą powierzchnią roboczą 1b pochyloną pod kątem a równym 135° względem pierwszej powierzchni roboczej 1a pierwszej strefy prowadzącej la. Prowadnica 2 górna posiada drugą strefę prowadzącą IIa z prostoliniową trzecią powierzchnią roboczą 2a równoległą do osi walcowania 3, za którą znajduje się druga strefa przeginająca IIb, z prostoliniową czwartą powierzchnią roboczą 2b, pochyloną pod kątem a równym 135° względem trzeciej powierzchni roboczej 2a drugiej strefy prowadzącej IIa.
Druga powierzchnia robocza 1b i czwarta powierzchnia robocza 2b są względem siebie ułożone równolegle.
Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi działa w ten sposób, że dwa walce 4 i 5 ustawione względem siebie skośne obracają się w tym samym kierunku i przesuwają materiał pomiędzy prowadnicami 1 i 1, które utrzymują materiał w przestrzeni między walcami 4 i 5. Materiał w trakcie przemieszczania między prowadnicami 1 i 2 dochodząc do stref 1b i 2b jest przeginany.
Wykaz oznaczeń
- prowadnica dolna
1a, 1b - powierzchnie robocze prowadnicy dolnej
- prowadnica górna
2a, 2b - powierzchnie robocze prowadnicy górnej
- oś walcowania
4, 5 - zarys łuku
6a, 6b, 7a, 7b - kołnierze
8, 9 - walce la, IIa - strefa prowadząca lb, IIb - strefa przeginająca a - kąt pochylenia powierzchni roboczej

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi posiadające dwa walce z dwoma powierzchniami stożkowymi, pomiędzy którymi znajduje się powierzchnia walcowa, ustawionych skośne względem osi walcowania oraz dwóch prowadnic, znamienne tym, że prowadnica dolna (1) posiada pierwszą strefę prowadzącą (la) z prostoliniową pierwszą powierzchnią roboczą (1a), równoległą do osi walcowania (3), za którą znajduje się pierwsza strefa przeginająca (Ib) z prostoliniową drugą powierzchnią roboczą (1b) pochyloną pod kątem (a) względem pierwszej powierzchni roboczej (1a) pierwszej strefy prowadzącej (la) oraz prowadnica (2) górna posiada drugą strefę prowadzącą (lIa) z prostoliniową trzecią powierzchnią roboczą (2a) równoległą do osi walcowania (3), za którą znajduje się druga strefa przeginająca (IIb), z prostoliniową czwartą powierzchnią roboczą (2b), pochyloną pod kątem (a) względem trzeciej powierzchni roboczej (2a) strefy prowadzącej (lIa), przy czym druga powierzchnia robocza (1b) i czwarta powierzchnia robocza (2b) są względem siebie ułożone równolegle.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że druga powierzchnia robocza (1b) posiada w przekroju poprzecznym zarys łuku (4) oraz czwarta powierzchnia robocza (2b) posiada w przekroju poprzecznym zarys łuku (5).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że po obydwu stronach drugiej powierzchni roboczej (1b) z przekrojem poprzecznym o zarysie łuku (4) znajdują się kołnierze (6a), (6b), oraz po obydwu stronach czwartej powierzchni roboczej (2b) z przekrojem poprzecznym o zarysie łuku (5) znajdują się kołnierze (7a), (7b).
PL425173A 2018-04-09 2018-04-09 Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi PL234617B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425173A PL234617B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425173A PL234617B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425173A1 PL425173A1 (pl) 2019-10-21
PL234617B1 true PL234617B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=68238673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425173A PL234617B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234617B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2156595C3 (de) * 1971-11-11 1980-01-24 Mannesmannroehren-Werke Ag, 4000 Duesseldorf Rohrschrägwalzwerk
DE3644783A1 (de) * 1986-12-23 1988-07-07 Mannesmann Ag Zweiwalzenschraegwalzwerk zum lochen und strecken von massiv- und hohlbloecken
JP2561404B2 (ja) * 1992-04-15 1996-12-11 新日本製鐵株式会社 軸材圧延機
PL188013B1 (pl) * 1999-04-08 2004-11-30 Inst Metallurgii Zeleza Imeni Sposób utwardzania prętów stalowych do betonu sprężonego

Also Published As

Publication number Publication date
PL425173A1 (pl) 2019-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102215989B (zh) T型钢的制造方法和轧制设备组
US3533260A (en) Rolling of metal billets
PL234617B1 (pl) Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami stałymi
RU2003125863A (ru) Прокатная клеть для изготовления плоских катаных полос с нужной разнотолщинностью профиля
US4942753A (en) Process and apparatus for rolling structural shapes
US3641799A (en) Deformed wire for concrete reinforcement
US3269162A (en) Spiral pipe machine
GB2071188A (en) Steel H-sheet pile and producing method thereof
KR100613134B1 (ko) 평행 플랜지형 형강(강 빔)의 x-h 압연 방법
RU2356670C1 (ru) Правильное устройство для правки профилей
PL234616B1 (pl) Urządzenie do rozdrabniania struktury z prowadnicami obrotowymi
US2065166A (en) Apparatus for and method of sizing, truing, straightening, and polishing metal rounds
US790706A (en) Mechanism for straightening channel-bars, &c.
RU53189U1 (ru) Валки клети трио толстолистового стана
PL215635B1 (pl) Narzędzie do równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego
US1544776A (en) Rolling mill and method of forming flanged sections
JP2018069275A (ja) 冷間圧延用ワークロール及び冷間圧延方法
JP6427738B2 (ja) 冷間圧延方法
EP1181990A3 (en) Reversible guideless rolling mill
RU66245U1 (ru) Листоправильная машина
JP6458212B2 (ja) 冷間圧延方法
US3422651A (en) Straightening machine
RU2388564C1 (ru) Профилегибочный стан
RU2056193C1 (ru) Инструмент профилегибочного стана
JP5853561B2 (ja) ユニバーサル圧延機の竪ロール、ユニバーサル圧延機およびt形鋼の製造方法