PL234405B1 - Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia - Google Patents

Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia Download PDF

Info

Publication number
PL234405B1
PL234405B1 PL407816A PL40781614A PL234405B1 PL 234405 B1 PL234405 B1 PL 234405B1 PL 407816 A PL407816 A PL 407816A PL 40781614 A PL40781614 A PL 40781614A PL 234405 B1 PL234405 B1 PL 234405B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
pump
electro
valve
cooling
Prior art date
Application number
PL407816A
Other languages
English (en)
Other versions
PL407816A1 (pl
Inventor
Jacek Kuszka
Norbert Rawicki
Jerzy Jura
Krzysztof Nieśpiałowski
Original Assignee
Inst Techniki Gorniczej Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Techniki Gorniczej Komag filed Critical Inst Techniki Gorniczej Komag
Priority to PL407816A priority Critical patent/PL234405B1/pl
Publication of PL407816A1 publication Critical patent/PL407816A1/pl
Publication of PL234405B1 publication Critical patent/PL234405B1/pl

Links

Landscapes

  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)
  • Details Of Reciprocating Pumps (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół pompowo-sterujący do zamkniętych układów chłodzenia, zwłaszcza układów chłodzenia urządzeń górniczych pracujących pod ziemią.
Znane są i powszechnie stosowane układy i systemy chłodzenia silników z wykorzystaniem wody lub powietrza jako czynników chłodzących. Znane są również, stosowane do chłodzenia silników różne roztwory wodne, jak na przykład roztwory wody i glikolu, zmieszane w różnych proporcjach. W maszynach stosowanych w górnictwie węglowym, zwłaszcza w kombajnach, gdzie zazwyczaj stosowane są otwarte wodne układy chłodzenia, woda po przejściu przez zespoły wymagające chłodzenia często zasila system zraszania pyłu powstającego w wyniku pracy maszyny. W innym przypadku woda po jej wykorzystaniu w systemie chłodzenia poprzez swobodny wypływ wydalana jest poza maszynę.
Znane są także w górnictwie wodne układy zamknięte, stosowane zwłaszcza w górnictwie soli potasowych, gdzie woda po schłodzeniu zespołów maszyn powraca do obiegu wodnego, gdyż jej wydostanie się do wyrobiska jest niedopuszczalne, przede wszystkim z uwagi na wysoce korozyjne właściwości tworzącego się roztworu soli.
Napędowe silniki elektryczne maszyn górniczych chronione są przed nadmiernym wzrostem ich temperatury poprzez zastosowanie czujników temperatury i/lub czujników przepływu, które w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnej temperatury, lub braku przepływu czynnika chłodzącego, powodują ich zadziałanie skutkujące przerwą w dostawie energii elektrycznej i zatrzymaniem pracy silników maszyny.
Znane jest również z polskiego opisu patentowego PL 213 334 rozwiązanie, gdzie w systemie zraszania i chłodzenia górniczego kombajnu ścianowego zastosowano mieszaninę powietrzno-wodną, która przed dostarczeniem jej do dysz zraszających spełnia rolę czynnika chłodzącego, przepływając przez chłodnice kombajnu, na przykład chłodnice silników elektrycznych, oleju lub przekładni zębatych. W tym rozwiązaniu woda i sprężone powietrze mieszane są poza maszyną, czasami nawet poza wyrobiskiem, przed dostarczeniem mieszaniny do systemu chłodzenia i zraszania.
Jeszcze inne rozwiązanie układu chłodzenia znane jest z opisu zgłoszeniu patentowego P 393043 którego istotą jest zastosowanie w układzie chłodzenia urządzeń, czujników temperatury czynnika chłodzącego i/lub temperatury chłodzonych zespołów urządzenia, które to czujniki poprzez przekazywane impulsy do odpowiednich zespołów układu chłodzenia sterują wielkością natężenia przepływu czynnika chłodzącego. Układ według tego rozwiązania może funkcjonować w obiegu otwartym, ale także może działać jako układ zamknięty, gdzie czynnik chłodzący zostaje z powrotem skierowany do przewodu dopływowego układu.
Wszystkie znane rozwiązania posiadają tą wadę, że nie zabezpieczają w pełni układów chłodzenia przed awariami systemów ich zasilania i sterowania.
Wady tej nie posiada rozwiązanie według wynalazku, którego istota polega na zastosowaniu specjalnego zespołu pompowo-sterującego, zapewniającego pełne bezpieczeństwo działania układu chłodzenia w przypadkach wystąpienia stanów awaryjnych. Dotyczy to zarówno wystąpienia awarii w systemie zasilania układu chłodzenia, jak i wystąpienia awarii samego zespołu pompowo-sterującego.
Celem wynalazku jest urządzenie zapewniające bezpieczeństwo układów chłodzenia maszyn pracujących pod ziemią, celem zapobieżenia ich przegrzewaniu się na skutek zaniżenia skuteczności ich chłodzenia podczas pracy. Urządzenie wyposażone jest w automatyczny układ pozwalający na samodzielny powrót obwodu chłodzenia do normalnej pracy po ustaniu awarii.
Urządzenie „Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia” według wynalazku ma umieszczony na wodnym przewodzie dopływu wody z układu chłodzenia do pompowego zespołu czujnik temperatury i ma umieszczony na wypływie z pompowego zespołu czujnik przepływu wody, po czym przewód wodny w dalszym biegu ma rozwidlenie na linię wodną łączącą pompowy zespół z rurociągiem wodnym, na której zabudowany jest zawór elektrohydrauliczny, oraz na linię wodną łączącą pompowy zespół z rurociągiem ściekowym na której również zabudowany jest zawór elektrohydrauliczny przy czym czujnik temperatury, zespół pompowy, czujnik przepływu oraz oba zawory elektrohydrauliczne połączone są przewodami obiegu sterowniczego ze skrzynią sterowniczą.
Od linii wodnej na odcinku pomiędzy czujnikiem temperatury a zespołem pompowym odchodzi odgałęzienie przewodu połączone kolejno poprzez zawór elektrohydrauliczny oraz czujnik przepływu wody z rurociągiem ściekowym a zawór oraz czujnik połączone są przewodami obiegu sterowniczego ze skrzynią sterowniczą.
PL 234 405 B1
Na wypływie wody z elektrohydraulicznego zaworu zabudowanego na odgałęzieniu linii wodnej połączonym z rurociągiem wodnym umieszczony jest zawór jednokierunkowy. Na wypływie wody z elektrohydraulicznego zaworu zabudowanego na odgałęzieniu linii wodnej połączonym z rurociągiem ściekowym umieszczony jest zawór jednokierunkowy.
Elektrohydrauliczny zawór zabudowany na odgałęzieniu linii wodnej, połączonym z rurociągiem ściekowym połączony jest przewodem obiegu sterowniczego z nastawnym przekaźnikiem czasowym korzystnie umieszczonym w skrzyni sterowniczej.
Urządzenie „Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia” według wynalazku przedstawiono w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym Fig. 1 pokazuje zespół pompowo-sterujący w widoku z boku, Fig. 2 ilustruje ten zespół w widoku z góry, a Fig. 3 przedstawia jego schemat połączeń hydraulicznych i elektrycznych.
Urządzenie „Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia” składa się z pompowego zespołu 1 (pompa-elektryczny silnik napędowy) oraz elementów sterowania w postaci elektrycznej sterowniczej skrzyni 2, elektrohydraulicznych suwakowych zaworów 3, 4 i 5, przetwornika 6 temperatury, czujników 7 i 8 przepływu, odcinającego zaworu 9 i jednokierunkowych zaworów 10 i 11. Wszystkie te zespoły i elementy zamocowane są we wspólnej transportowej ramie 14. Fig. 3 przedstawia schematycznie obieg wodny urządzenia oraz obieg sterowania elektrycznego. Za pomocą wodnych przewodów 12 (linie ciągłe) zapewniony jest przepływ wody w urządzeniu, zaś elektryczne przewody 13 obiegu sterowniczego (linie przerywane) zapewniają przepływ sygnału między poszczególnymi sterującymi elementami, a sterowniczą skrzynią 2.
Działanie urządzenia według wynalazku wygląda następująco: Woda dostarczona z rurociągu wodnego do układu chłodzenia dopływa następnie do zespołu pompowo-sterującego, gdzie przepływa przez przetwornik 6 temperatury, który przesyła sygnał do sterowniczej skrzyni 2 o wysokości temperatury przepływającej wody. Dalej woda dopływa do pompowego zespołu 1, który tłoczy ją poprzez czujnik przepływu 7, który przekazuje do sterowniczej skrzyni 2 sygnał o wielkości natężenia przepływu wody. Gdy temperatura i ilość podawanej wody jest prawidłowa, ze skrzyni 2 przekazywany jest sygnał do elektrohydraulicznego zaworu 3 powodując jego przesterowanie w położenie przepływu, po czym woda powodując swoim ciśnieniem otwarcie jednokierunkowego zaworu 10 jest wtłaczana z powrotem do rurociągu wodnego.
W przypadku braku przepływu wody w rurociągu wodnym rośnie temperatura wody w obiegu chłodzącym i osiąga temperaturę przełączenia, co sygnalizuje przetwornik 6, zaś czujnik 7 sygnalizuje przepływ wody. Wówczas zostają przekazane sygnały z sterowniczej skrzyni 2 do elektrohydraulicznego zaworu 3 powodując jego przesterowanie w położenie zamknięte, oraz poprzez przekaźnik czasowy do elektrohydraulicznego zaworu 4 powodując jego przesterowanie w położenie przepływu. Woda swoim ciśnieniem otwierając jednokierunkowy zawór 11 wydostaje się do rurociągu ściekowego, lub w przypadku jego braku bezpośrednio do ścieku. Po upływie czasu nastawy przekaźnika czasowego, umieszczonego w skrzyni 2, następuje przełączenie układu na wypływ do rurociągu wodnego. Przy ponownym wzroście temperatury wody cykl się powtarza, zaś czujnik 7 przepływu cały czas sygnalizuje przepływ wody.
W innych przypadkach, gdy następuje uszkodzenie pompowego zespołu 1 lub elektrohydraulicznego zaworu 3 (w trakcie normalnej pracy) bądź zaworu 4 (w trakcie pracy przy awarii rurociągu wodnego) występuje brak sygnału z czujnika 7 o przepływie wody. Następuje wtedy przesłanie ze skrzyni 2 sygnału do elektrohydraulicznego zaworu 5, co powoduje jego przesterowanie w położenie przepływu. Wówczas zostaje z czujnika 8 przekazany do skrzyni 2 sygnał o przepływie wody, która poprzez jednokierunkowy zawór 11 wypływa poza układ.
Dodatkowo zastosowanie ręcznie sterowanego odcinającego zaworu 9 zapewnia ochronę urządzenia przed uszkodzeniem, w przypadku gdy wszystkie elektrohydrauliczne zawory suwakowe są niesprawne i nie ma przepływu wody w rurociągu wodnym.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia, zwłaszcza zamkniętych układów chłodzenia urządzeń górniczych pracujących pod ziemią, posiadający pompę odprowadzającą wodę z układu chłodzenia do rurociągu zasilającego ten układ, znamienny tym, że ma umieszczony na wodnym przewodzie /12/ dopływu wody z układu chłodzenia do pompowego zespołu /1/
    PL 234 405 B1 czujnik temperatury /6/ i ma umieszczony na wypływie z pompowego zespołu 111 czujnik przepływu wody /7/, po czym przewód wodny /12/ w dalszym biegu ma rozwidlenie na linię wodną łączącą pompowy zespół /1/ z rurociągiem wodnym, na której zabudowany jest zawór elektrohydrauliczny /3/, oraz na linię wodną łączącą pompowy zespół /1/ z rurociągiem ściekowym na której zabudowany jest zawór elektrohydrauliczny /4/ przy czym czujnik temperatury /6/ zespół pompowy /1/, czujnik przepływu /7/ oraz zawory elektrohydrauliczne /3/, /4/, połączone są przewodami obiegu sterowniczego /13/ ze skrzynią sterowniczą /2/.
  2. 2. Zespół pompowo-sterujący do układów chłodzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że od linii wodnej /12/ na odcinku pomiędzy czujnikiem temperatury /6/ a zespołem pompowym /1/ odchodzi odgałęzienie przewodu /12/ połączone kolejno poprzez zawór elektrohydrauliczny /5/ oraz czujnik przepływu wody /8/ z rurociągiem ściekowym a zawór /5/ oraz czujnik /8/ połączone są przewodami obiegu sterowniczego /13/ ze skrzynią sterowniczą /2/.
  3. 3. Zespół pompowo-sterujący do układów chłodzenia według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że ma korzystnie na wypływie wody z elektrohydraulicznego zaworu /3/ umieszczony jednokierunkowy zawór /10/.
  4. 4. Zespół pompowo-sterujący do układów chłodzenia według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że ma korzystnie na wypływie wody z elektrohydraulicznego zaworu /4/ umieszczony jednokierunkowy zawór /11/.
  5. 5. Zespół pompowo-sterujący do układów chłodzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że elektrohydrauliczny zawór /4/ połączony jest przewodem obiegu sterowniczego /13/ z nastawnym przekaźnikiem czasowym, korzystnie umieszczonym w sterowniczej skrzyni /2/.
    PL 234 405 Β1
    Rysunki
    Fig.1
    PL 234 405 Β1
    Fig.2
    PL 234 405 Β1
PL407816A 2014-04-07 2014-04-07 Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia PL234405B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407816A PL234405B1 (pl) 2014-04-07 2014-04-07 Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407816A PL234405B1 (pl) 2014-04-07 2014-04-07 Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL407816A1 PL407816A1 (pl) 2015-10-12
PL234405B1 true PL234405B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=54266798

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL407816A PL234405B1 (pl) 2014-04-07 2014-04-07 Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234405B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL407816A1 (pl) 2015-10-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20200309319A1 (en) Method and Apparatus for Monitoring and On-demand Lubricating of Industrial Valves
HRP20020354A2 (en) Power source for supplying water-based liquid to a system, and fire fighting installation
AU2012358401B2 (en) Pump control including cleaning procedure or stopping depending on motor load
KR101475183B1 (ko) 냉각수 순환 소방용 엔진펌프 시스템
CN117120144A (zh) 用于灭火设备的混合系统和用于维护混合系统的方法
PL234405B1 (pl) Zespół pompowo-sterujący układu chłodzenia
US7954904B2 (en) Shearer loader for underground mining comprising a spray system
EP2596252B1 (en) Method and device for treatment of liquid in a hydraulic system
JP6134977B2 (ja) 消火設備
KR101472424B1 (ko) 물 펌프 미션 냉각수 회수 기능을 갖는 소방차
US4098374A (en) Railroad classification yards
US8955607B2 (en) Cooling arrangements for fire suppression sprinkler system fire pumps
JP5136227B2 (ja) 消火用水送水設備及び方法
CN204458413U (zh) 防频繁启动的水泵
CN203742922U (zh) 泵组和具有该泵组的喷洒系统
CN105121030A (zh) 卸压模块
SI22392A (sl) Hidravlicni agregat za oskrbo in krmiljenje manjsih hidravlicnih porabnikov, se zlasti zavore in sklopke pri gozdarskem vitlu
JP2011174534A (ja) 油圧モータ駆動装置
PL220962B1 (pl) Układ chłodzenia
CN115899528B (zh) 一种用于凿岩设备的水气润滑系统
CN210623064U (zh) 智能砼泵冷却液补充装置
EP3187732A1 (en) Filtration station
CN116816421A (zh) 一种掘进机喷雾系统及控制其的方法
RU167482U1 (ru) Бак - водопитатель
JP2015212467A (ja) 給水装置