PL220962B1 - Układ chłodzenia - Google Patents

Układ chłodzenia

Info

Publication number
PL220962B1
PL220962B1 PL393043A PL39304310A PL220962B1 PL 220962 B1 PL220962 B1 PL 220962B1 PL 393043 A PL393043 A PL 393043A PL 39304310 A PL39304310 A PL 39304310A PL 220962 B1 PL220962 B1 PL 220962B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cooling
cooled
coolers
cooling medium
units
Prior art date
Application number
PL393043A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393043A1 (pl
Inventor
Dariusz Prostański
Janusz Sedlaczek
Dominik Bałaga
Original Assignee
Inst Techniki Górniczej Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Techniki Górniczej Komag filed Critical Inst Techniki Górniczej Komag
Priority to PL393043A priority Critical patent/PL220962B1/pl
Publication of PL393043A1 publication Critical patent/PL393043A1/pl
Publication of PL220962B1 publication Critical patent/PL220962B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ chłodzenia z samoczynną regulacją natężenia przepływu czynnika chłodzącego w zależności od temperatury tego czynnika lub temperatury zespołu chłodzonego przeznaczony do chłodzenia urządzeń, zwłaszcza maszyn górniczych wyposażonych w napędowe silniki elektryczne.
Znane są układy i systemy chłodzenia silników z wykorzystaniem wody lub powietrza jako czynników chłodzących. Do chłodzenia silników stosowane są również różne roztwory wodne, jak na przykład roztwory wody i glikolu zmieszane w różnych proporcjach. W maszynach górniczych, zwłaszcza kombajnach, w których zazwyczaj stosowane są otwarte wodne układy chłodzenia, woda po przejściu przez zespoły wymagające chłodzenia jest wydalana poza maszynę poprzez swobodny wypływ lub jest wykorzystywana do zasilania systemu zraszania pyłu powstającego w wyniku pracy maszyny. Napędowe silniki elektryczne maszyn górniczych chronione są ponadto przed nadmiernym wzrostem temperatury za pośrednictwem czujników temperatury. Czujniki te, w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnej temperatury, powodują przerwę w dostawie energii elektrycznej, a w konsekwencji zatrzymanie pracy silników maszyny.
Znany jest z opisu patentowego nr PL 150 618 układ chłodzenia silnika elektrycznego budowy zamkniętej. Układ według wynalazku ma wbudowany wewnętrzny, wirujący wymiennik ciepła wymuszający obieg powietrza wewnętrznego kanałami w wirniku i w stojanie oraz w przestrzeni wokół czół uzwojeń, a także zasysający poprzez otwory wejściowe powietrze z otoczenia, które następnie prowadzone jest przez poosiowe wewnętrzne kanały wentylacyjne wirnika i przez przestrzeń zamkniętą powierzchnią wymiennika ciepła i powierzchnią obudowy silnika do otworów wyjściowych w obudowie silnika. Szczeliny powietrza uniemożliwiają mieszanie się powietrza z otoczenia i powietrza wewnętrznego.
Inny, znany ze zgłoszenia nr PL 384 727, sposób odprowadzania ciepła z silnika, podczas działania, charakteryzuje się tym, że wymusza się obieg powietrza poprzez układ chłodzący zawierający korpus i co najmniej jeden kanał chłodzący mający otwór, który w przekroju poprzecznym ma kształt litery D. Układ chłodzenia zawiera ogólnie rurowy korpus usytuowany współosiowo z wałem obrotowym i posiadający co najmniej jeden kanał chłodzenia określający otwór o przekroju poprzecznym ogólnie w kształcie litery D. Kanał chłodzący układu chłodzenia ma ścianę ograniczającą otwór, opartą na korpusie, przy czym ściana zawiera część powierzchni łukowej i część powierzchni niełukowej, które razem ograniczają otwór.
Jeszcze inny sposób i urządzenie do chłodzenia wyrobu za pomocą skroplonego gazu jest znane z opisu patentowego nr PL 178 704. W rozwiązaniu tym czynnik chłodzący, korzystnie w postaci ciekłej lub gazowej jest zmuszany do przechodzenia przez przynajmniej jeden wymiennik ciepła. Skroplony gaz jest odparowywany w parownikowym wymienniku ciepła, po czym jest doprowadzany do wymiennika ciepła chłodzenia w celu ochłodzenia produktu. Gaz ogrzany przez produkt w wymienniku ciepła chłodzenia produktu zostaje następnie zawrócony do parownikowego wymiennika ciepła w celu odparowania w nim skroplonego gazu.
Znane jest również z zgłoszenia nr PL 383 692 rozwiązanie, gdzie w systemie zraszania i chłodzenia górniczego kombajnu ścianowego zastosowano mieszaninę powietrzno-wodną, która przed dostarczeniem jej do dysz zraszających spełnia rolę czynnika chłodzącego, przepływając przez chłodnice kombajnu, na przykład chłodnice silników elektrycznych, oleju lub przekładni zębatych. W tym rozwiązaniu woda i sprężone powietrze mieszane są poza maszyną, czasami nawet poza wyrobiskiem, przed dostarczeniem mieszaniny do systemu chłodzenia i zraszania. W razie potrzeby istnieje także możliwość dodatkowego wielokrotnego mieszania mieszaniny powietrzno-wodnej na kombajnie, poprzez rozdział i łączenie strumieni tej mieszaniny przed przepływem przez chłodnice i dostarczeniem jej do dysz zraszających.
Także znane są z polskiego opisu patentowego PL 191 242 sposób i układ chłodzenia stojana i/lub wirnika generatora elektrycznego, w którym czynnik chłodzący prowadzi się przez kanały chłodzące stojana i/lub wirnika i dalej przez obieg chłodzenia z co najmniej jedną chłodnicą z wejściem czynnika chłodzącego. Ochłodzony czynnik chłodzący doprowadzany jest z powrotem do generatora. W obiegu dla ograniczenia wzrostu przewodności elektrycznej czynnika chłodzącego ponad wartość maksymalną, uzupełnia się czynnik chłodzący w obiegu chłodzenia świeżym czynnikiem chłodzącym, o niższej przewodności elektrycznej niż czynnik znajdujący się w obiegu.
PL 220 962 B1
Jeszcze inne rozwiązanie urządzenia do regulacji wydajności chłodzenia urządzenia chłodzącego jest znane z opisu polskiego wynalazku PL 201 179. W rozwiązaniu tym wydajność pompy podającej czynnik chłodzący jest samoczynnie regulowana w zależności od wielkości chłodzonej końcówki urządzenia spawalniczego, a sterowanie jej odbywa się w oparciu o pomiar wielkości geometrycznych charakterystycznych dla tego urządzenia.
Wszystkie przedstawione znane rozwiązania chłodzenia, poza przedstawionymi w wynalazkach PL 191 242 i PL 201 179, nie posiadają w ogóle możliwości samoczynnego dostosowania intensywności chłodzenia (dostosowania wielkości natężenia przepływu czynnika chłodzącego) w zależności od temperatury występującej w układzie chłodzenia. Natomiast regulacja wydajności chłodzenia przedstawiona w wynalazkach PL 191 242 i PL 201 179 nie jest uzależniona od najwłaściwszego wskaźnika skuteczności chłodzenia jakim jest wielkość temperatury czynnika chłodzącego lub chłodzonego obiektu po dokonaniu procesu chłodzenia. Prowadzi to, w przypadku przekroczenia granicznych wielkości temperatur, do niepotrzebnych wyłączeń urządzenia i uciążliwych przerw w jego pracy, wpływających negatywnie na jego efektywność.
Zgodnie z wynalazkiem układ chłodzenia urządzeń, zwłaszcza maszyn górniczych, wyposażonych w napędowe silniki elektryczne posiada czujniki temperatury włączone w obieg sterowania maszyny, w tym co najmniej jeden czujnik temperatury chłodzącego czynnika, korzystnie umieszczony na jego wypływie z chłodnicy i/lub co najmniej jeden czujnik temperatury chłodzonego zespołu.
Istota wynalazku polega na tym, że każdy z czujników temperatury chłodzącego czynnika i/lub czujników temperatury chłodzonego zespołu jest połączony poprzez elektryczny sterowniczy obwód z urządzeniem regulującym dopływ czynnika chłodzącego do układu, umieszczonym na drodze/drogach dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic chłodzonych zespołów.
Korzystnie jest, gdy układ chłodzenia ma na drodze/drogach dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic chłodzonych zespołów usytuowany sterujący regulowany elektrohydrauliczny zawór/zawory.
W innym rozwiązaniu układ chłodzenia ma na drodze/drogach dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic chłodzonych zespołów pompę/pompy o regulowanej wydajności.
W jeszcze innym rozwiązaniu układ chłodzenia ma drogę/drogi dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic chłodzonych zespołów z sterującym regulowanym elektrohydraulicznym zaworem/zaworami oraz drogę/drogi dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic chłodzonych zespołów z pompą/pompami o regulowanej wydajności.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładowych wykonaniach układu chłodzenia dwu silników na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat hydrauliczny układu chłodzenia silników chłodzonych jednym czynnikiem, którego wydajność sterowana jest zaworem elektrohydraulicznym, fig. 2 pokazuje schemat hydrauliczny chłodzenia silników za pomocą mieszaniny dwu czynników, gdzie wydajność mieszaniny sterowana jest zaworem elektrohydraulicznym, fig. 3 przedstawia układ chłodzenia dwuczynnikową mieszaniną, gdzie występuje sterowanie wydajnością każdego ze składników czynnika chłodzącego, a fig. 4 pokazuje jeszcze inny układ dwuczynnikowego chłodzenia, gdzie wydajność jednego ze składników czynnika chłodzącego sterowana jest za pomocą zaworu elektrohydraulicznego, a wydajność drugiego składnika czynnika sterowana jest poprzez zmianę wydajności pompy tłoczącej ten składnik do układu.
W rozwiązaniu przedstawionym na fig. 1 rysunku czynnik chłodzący, na przykład woda, doprowadzany do układu chłodzenia przewodem 1a przepływa przez regulowany elektrohydrauliczny zawór 2, skąd kierowany jest do chłodnic 3 chłodzonych zespołów 5 - silników. Na wypływie czynnika z każdej chłodnicy 3 zabudowany jest czujnik temperatury 4. Również każdy chłodzony silnik wyposażony jest w czujnik temperatury 6. Wszystkie czujniki temperatury 4 i 6 połączone są za pośrednictwem elektrycznego obwodu sterowniczego 7 z regulowanym elektrohydraulicznym zaworem 2. Czynnik chłodzący, po schłodzeniu silników wypływa przewodem 8, skąd kierowany jest do zasilania systemu zraszania maszyny lub następuje jego swobodny wylew poza maszynę.
Działanie przedstawionego na fig. 1 układu chłodzenia przedstawia się następująco. Wraz ze wzrostem temperatury powyżej wartości dopuszczalnej w czynniku chłodzącym na wypływie z którejkolwiek z chłodnic 3, bądź też wzrostem temperatury powyżej wartości dopuszczalnej któregokolwiek z silników następuje przekazanie sygnału z czujnika temperatury 4 lub 6 do regulowanego elektrohydraulicznego zaworu 2, powodując jego przesterowanie w kierunku wzrostu natężenia przepływu czynnika chłodzącego. Z chwilą osiągnięcia we wszystkich punktach kontrolowanych czujnikami właściwej temperatury, regulowany elektrohydrauliczny zawór 2 powraca samoczynnie do położenia nominalnego natężenia przepływu czynnika chłodzącego.
PL 220 962 B1
W rozwiązaniu przedstawionym na fig. 2 składniki czynnika chłodzącego, na przykład sprężone powietrze i woda doprowadzane są do układu dwoma przewodami 1a dla wody i 1b dla sprężonego powietrza, a regulowany elektrohydrauliczny zawór zabudowany jest na zasilającym układ przewodzie 1c, którym płynie już jako czynnik chłodzący mieszanina powietrzno-wodna. Działanie układu jest analogiczne jak układu przedstawionego na fig. 1.
W rozwiązaniu przedstawionym na fig. 3 regulowane elektrohydrauliczne zawory 2 zabudowane są na dopływowych przewodach 1a i 1b obydwu składników, z których powstaje mieszanina chłodząca.
W rozwiązaniu przedstawionym na fig. 4 wszystkie czujniki temperatury 4 i 6 połączone są elektrycznym sterowniczym obwodem 7 z pompą 9 o zmiennej wydajności, tłoczącą wodę do układu chłodzenia, oraz z elektrohydraulicznym zaworem 2, zabudowanym na dopływie sprężonego powietrza. W tym przypadku działanie układu polega na tym, że impulsy czujników temperatury 4 i 6 przekazywane są zarówno do pompy 9 powodując zmianę wydajności tłoczonej wody, jak i do sterowanego elektrohydraulicznego zaworu 2 powodując jego przesterowanie i zmianę natężenia przepływu sprężonego powietrza.
Układ według wynalazku znajduje zastosowanie do chłodzenia nie tylko silników elektrycznych lub spalinowych, ale także chłodzenia innych zespołów maszyn takich jak: zbiorniki oleju i olejowe napędy hydrauliczne oraz przekładnie zębate. Także liczba czujników temperatury układu może być ograniczona tylko do czujnika/czujników temperatury czynnika chłodzącego, bądź też do czujnika/czujników temperatury chłodzonego zespołu. Może także być w układzie zastosowany mieszany zestaw czujników, dla jednego chłodzonego zespołu czujnik/czujniki temperatury czynnika chłodzącego dla innego chłodzonego zespołu czujnik/czujniki temperatury tego zespołu.
Rozwiązanie według wynalazku daje dwie możliwości sterowania natężeniem przepływu czynnika/czynników chłodzących poprzez impulsy przesyłane z czujników temperatury, a mianowicie: sterowanie zaworem elektrohydraulicznym umieszczonym na drodze dopływu czynnika chłodzącego lub składnika/składników czynnika chłodzącego oraz sterowanie poprzez zmianę wydajności pompy/pomp tłoczących składniki czynnika chłodzącego lub podającej czynnik chłodzący do układu chłodzenia.
Układ chłodzenia według wynalazku może funkcjonować nie tylko, jak to pokazano w przykładowym wykonaniu na rysunku, w obiegu otwartym, ale także może działać jako układ zamknięty, gdzie czynnik chłodzący po przejściu przez zespoły chłodzone zostaje z powrotem skierowany do przewodu dopływowego układu.

Claims (4)

1. Układ chłodzenia urządzeń, zwłaszcza maszyn górniczych, wyposażonych w napędowe silniki elektryczne, posiadający czujniki temperatury włączone w obieg sterowania maszyny, w tym co najmniej jeden czujnik temperatury chłodzącego czynnika, korzystnie umieszczony na jego wypływie z chłodnicy i/lub co najmniej jeden czujnik temperatury chłodzonego zespołu, znamienny tym, że każdy z czujników (4) temperatury chłodzącego czynnika i/lub czujników (6) temperatury chłodzonego zespołu (5) jest połączony poprzez elektryczny sterowniczy obwód (7) z urządzeniem regulującym dopływ czynnika chłodzącego do układu, umieszczonym na drodze/drogach dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic (3) chłodzonych zespołów (5).
2. Układ chłodzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma na drodze/drogach dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic (3) chłodzonych zespołów (5) usytuowany sterujący regulowany elektrohydrauliczny zawór/zawory (2).
3. Układ chłodzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma na drodze/drogach dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic (3) chłodzonych zespołów (5) usytuowaną pompę/pompy (9) o regulowanej wydajności.
4. Układ chłodzenia według zastrz. 1, znamienny tym, że ma drogę/drogi dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic (3) chłodzonych zespołów (5) z sterującym regulowanym elektrohydraulicznym zaworem/zaworami (2) oraz drogę/drogi dopływu chłodzącego czynnika do chłodnic (3) chłodzonych zespołów (5) z pompą/pompami (9) o regulowanej wydajności.
PL393043A 2010-11-25 2010-11-25 Układ chłodzenia PL220962B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393043A PL220962B1 (pl) 2010-11-25 2010-11-25 Układ chłodzenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393043A PL220962B1 (pl) 2010-11-25 2010-11-25 Układ chłodzenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393043A1 PL393043A1 (pl) 2012-06-04
PL220962B1 true PL220962B1 (pl) 2016-01-29

Family

ID=46210612

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393043A PL220962B1 (pl) 2010-11-25 2010-11-25 Układ chłodzenia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220962B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108104862A (zh) * 2018-01-30 2018-06-01 运城职业技术学院 一种深部矿井掘进工作面降温系统及其控制方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108104862A (zh) * 2018-01-30 2018-06-01 运城职业技术学院 一种深部矿井掘进工作面降温系统及其控制方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL393043A1 (pl) 2012-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20200206704A1 (en) Optimized drive of fracturing fluids blenders
DE10361686B4 (de) Kühlsystem zum Kühlen von wärmeerzeugenden Einrichtungen in einem Flugzeug
US10690135B2 (en) Vacuum pump with cooling apparatus
CN101405547B (zh) 闪蒸罐、热泵、热泵系统、蒸汽喷射系统以及运行压缩机的方法
CN107250547B (zh) 无供油式压缩机
US9303813B2 (en) Apparatus and method for cooling and lubrication
KR102543593B1 (ko) 차량용 냉각수 통합 열관리 장치
TR201809282T4 (tr) Buz termal depolama tankı ve aynısına sahip su soğutucu.
JP7248378B2 (ja) 船舶の冷却システムを動作させるための方法
DE10361645A1 (de) Kühlsystem zum Kühlen von wärmeerzeugenden Einrichtungen in einem Flugzeug
CN103562561A (zh) 经济化离心压缩机
GB2526094A (en) Air conditioners
US7225626B2 (en) Thermal management of a gas turbine bearing compartment utilizing separate lubrication and cooling circuits
US6155051A (en) Method of heating natural gas in a city gate station
PL220962B1 (pl) Układ chłodzenia
US9022068B2 (en) Compressor arrangement with bypass means for preventing freezing of the cooling unit
AU2003282142B2 (en) Method in conjunction with a spraying apparatus, and spraying apparatus
CA2651408A1 (en) Coolant circulating apparatus, and cooling apparatus including the same coolant circulating apparatus for electric and/or electronic device which generates heat
JP2006138309A (ja) 内部燃焼エンジン用の高圧ポンプ
US20120312563A1 (en) Cooling arrangements for fire suppression sprinkler system fire pumps
KR101591510B1 (ko) 가루 얼음을 분사시키는 제빙기
US20210254911A1 (en) Exchanger system comprising two heat exchangers
EP2131667A1 (en) Plant for the production of ice cream
JP2006343084A (ja) 冷却装置
WO2012080955A1 (en) Compressed air supply unit