PL234017B1 - Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych - Google Patents

Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych Download PDF

Info

Publication number
PL234017B1
PL234017B1 PL424115A PL42411517A PL234017B1 PL 234017 B1 PL234017 B1 PL 234017B1 PL 424115 A PL424115 A PL 424115A PL 42411517 A PL42411517 A PL 42411517A PL 234017 B1 PL234017 B1 PL 234017B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rocker arm
vehicle frame
rods
rotation
upper central
Prior art date
Application number
PL424115A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424115A1 (pl
Inventor
Marek SZYCHTA
Marek Szychta
Roman Rogacki
Jan SZCZEPANIAK
Jan Szczepaniak
Jarosław Mac
Original Assignee
Siec Badawcza Lukasiewicz – Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych
Sieć Badawcza Łukasiewiczprzemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siec Badawcza Lukasiewicz – Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych, Sieć Badawcza Łukasiewiczprzemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych filed Critical Siec Badawcza Lukasiewicz – Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych
Priority to PL424115A priority Critical patent/PL234017B1/pl
Publication of PL424115A1 publication Critical patent/PL424115A1/pl
Publication of PL234017B1 publication Critical patent/PL234017B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture

Landscapes

  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych, mający zastosowanie w szczególności w maszynach roboczych i pojazdach wykorzystywanych w rolnictwie precyzyjnym. Zgłoszenie charakteryzuje się tym, narzędzie robocze (6) połączone jest z ramą pojazdu (1) bezpośrednio za pomocą górnego cięgła centralnego (5) oraz pośrednio poprzez układ dwóch dolnych cięgieł (3, 4) i wahacza (2), przy czym dolne cięgła (3, 4) połączone są z wahaczem (2) obrotowo, gdzie osie obrotu cięgieł (3, 4) są prostopadłe do osi wzdłużnych cięgieł (3, 4), a oś obrotu wahacza (2) względem ramy pojazdu (1) jest prostopadła do obu osi obrotu cięgieł (3, 4) i leży w jednej płaszczyźnie z osiami obrotu cięgieł (3, 4) oraz punktem obrotu górnego cięgła centralnego (5), który znajduje się w środku przegubu kulowego (11) łączącego górne cięgło centralne (5) z ramą pojazdu (1), natomiast wahacz (2) połączony jest z jednej strony z ramą pojazdu (1) poprzez siłownik korekty pionowej (7), z drugiej strony wahacz (2) połączony jest z jednym z dolnych cięgieł (3, 4) poprzez siłownik korekty poziomej (8), przy czym dolne cięgła (3, 4) i górne cięgło centralne (5) połączone są z narzędziem roboczym (6) przegubowo, w taki sposób, że punkty obrotu poszczególnych przegubów (12, 13, 14) leżą w jednej płaszczyźnie, która to płaszczyzna jest równoległa do płaszczyzny jaką tworzą osie obrotu cięgieł dolnych (3, 4) w miejscach połączenia z wahaczem (2), oś obrotu wahacza (2) względem ramy pojazdu (1) i punkt obrotu górnego cięgła centralnego (5) w miejscu połączenia z ramą pojazdu (1), natomiast odległość L punktów obrotu w miejscach przyłączenia dolnych cięgieł (3, 4) do narzędzia roboczego (6) od osi obrotu dolnych cięgieł (3, 4) w punktach ich przyłączenia do wahacza (2), jest równa odległości pomiędzy punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego (5) do narzędzia roboczego (6) a punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego (5) do ramy pojazdu (1).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych, mający zastosowanie w szczególności w maszynach roboczych i pojazdach wykorzystywanych w rolnictwie precyzyjnym, jak również w specjalistycznych pojazdach przeznaczonych do prac drogowych czy też prac budowlanych. Dziedzinę techniki stanowią maszyny i urządzenia stosowane w rolnictwie precyzyjnym, pojazdy specjalistyczne wykorzystywane w pracach drogowych i budowlanych, w tym w szczególności sposoby i układy zawieszenia roboczych narzędzi precyzyjnych, takich jak m.in. siewnik, pielnik czy opryskiwacz.
Ze stanu techniki znanych jest wiele rozwiązań, umożliwiających zawieszenie i sterowanie układem narzędzi specjalistycznych.
W opisach patentowych US 5697454A i US 6588513B1, ujawnione zostały rozwiązania, których istotą jest możliwość bocznej korekty dzięki trójpunktowemu układowi zawieszenia na obrotowej głowicy i bocznym siłownikom nastawiającym.
Z opisu wynalazku zarejestrowanego pod numerem US5246077A znane jest rozwiązanie, którego istota polega na możliwości bocznej korekty dolnych cięgieł poprzez dwa niezależne siłowniki, proste.
W opisie patentowym US5997024A ujawniono wynalazek, którego istota polega na tym, że pozycjonowanie trójpunktowego układu zawieszenia następuje poprzez działanie trzech niezależnych siłowników.
Znane jest również rozwiązanie, które zostało przedstawione w opisie patentowym US6089328A. Istotą tego wynalazku jest możliwość bocznej korekty dolnych cięgieł przez niezależne siłowniki.
W opisie US6321851B1 ujawniono rozwiązanie, którego istotą jest pozycjonowanie trójpunktowego układu zawieszenia przy wykorzystaniu 3 niezależnych par siłowników, natomiast z opisu US7353885B2 znany jest układ pozycjonowania trójpunktowego układu zawieszenia narzędzi poprzez dwa sztywne dolne cięgła i zespół 4 niezależnych siłowników.
Z opisu patentowego EP1579750A1 znane jest rozwiązanie, którego istota polega na tym, że boczna korekta uzyskana jest poprzez obrót łącznika dolnych cięgieł, natomiast w opisie EP2647275A2 ujawniono wynalazek, którego istota polega na możliwości bocznej korekty poprzez umieszczenie trójpunktowego układu zawieszenia na suwnicy.
Istotą rozwiązania opisanego w dokumencie patentowym US 20040213658A1, jest możliwość bocznej korekty przy wykorzystaniu trzech niezależnych siłowników, natomiast istotą rozwiązania przedstawionego w dokumencie patentowym US7623952B2 jest możliwość korygowania pozycji narzędzia poprzez zmianę położenia uchwytów dolnych cięgieł oraz pochylenia narzędzia poprzez regulowane cięgło centralne.
Z opisu patentowego US20130168113A1, znane jest natomiast rozwiązanie, którego istotą jest zmiana położenia dolnych cięgieł poprzez obrót wodzika pośredniego.
Rozwiązania znane ze stanu techniki charakteryzują się dość skomplikowaną konstrukcją. W znanych rozwiązaniach do korekty bocznej potrzebna jest znaczna ilość niezależnie sterowanych siłowników, które zwiększają koszty układu i ponadto komplikują układ sterowania. Zmiana położenia niekiedy powoduje natomiast zmianę położenia kątowego (poziomego i pionowego). Inną z niedogodności rozwiązań znanych ze stanu techniki jest fakt bardzo skomplikowanego sterowania siłownikami i relatywnie duże wytężenie (obciążenie) siłowników podczas pracy. Wadą połączeń suwliwych jest natomiast duże ryzyko wystąpienia luzów, w związku z czym urządzenia te dla zachowania odpowiedniej precyzji wymagają częstego serwisowania, są drogie i skomplikowane oraz zajmują dużo miejsca.
Rozwiązanie według wynalazku eliminuje niedogodności związane z zastosowaniem rozwiązań znanych ze stanu techniki.
Istota wynalazku, którym jest układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych, polega na tym, że narzędzie robocze połączone jest z ramą pojazdu bezpośrednio za pomocą górnego cięgła centralnego oraz pośrednio poprzez układ dwóch dolnych cięgieł i wahacza, przy czym dolne cięgła połączone są z wahaczem obrotowo, gdzie osie obrotu cięgieł są prostopadłe do osi wzdłużnych cięgieł, a oś obrotu wahacza względem ramy pojazdu jest prostopadła do obu osi obrotu cięgieł i leży w jednej płaszczyźnie z osiami obrotu cięgieł oraz punktem obrotu górnego cięgła centralnego, który znajduje się w środku przegubu kulowego łączącego górne cięgło centralne z ramą pojazdu, natomiast wahacz połączony jest z jednej strony z ramą pojazdu poprzez siłownik korekty pionowej, z drugiej strony wahacz połączony jest z jednym z dolnych cięgieł poprzez siłownik korekty poziomej, przy czym dolne cięgła
PL 234 017 B1 i górne cięgło centralne połączone są z narzędziem roboczym przegubowo, w taki sposób, że punkty obrotu poszczególnych przegubów leżą w jednej płaszczyźnie, która to płaszczyzna jest równoległa do płaszczyzny jaką tworzą osie obrotu cięgieł dolnych w miejscach połączenia z wahaczem, oś obrotu wahacza względem ramy pojazdu i punkt obrotu górnego cięgła centralnego w miejscu połączenia z ramą pojazdu, natomiast odległość L punktów obrotu w miejscach przyłączenia dolnych cięgieł do narzędzia roboczego od osi obrotu dolnych cięgieł w punktach ich przyłączenia do wahacza, jest równa odległości pomiędzy punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego do narzędzia roboczego a punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego do ramy pojazdu.
Szczególnie korzystnym jest, gdy pomiędzy wahaczem a ramą pojazdu zamontowany jest czujnik położenia siłownika korekty pionowej, natomiast pomiędzy wahaczem a jednym z dolnych cięgieł zamontowany jest czujnik położenia siłownika korekty poziomej.
Dodatkowo korzystnym jest gdy wahacz mocowany jest do ramy pojazdu w dwóch przegubach za pomocą główek cięgieł, jak również korzystnym jest gdy dolne cięgła mocowane są do wahacza w dwóch parach przegubowych za pomocą główek cięgieł.
Korzystnym także jest, gdy siłowniki są siłownikami hydraulicznymi, jak również korzystnym jest gdy siłowniki są siłownikami elektrycznymi czy też siłowniki są siłownikami pneumatycznymi.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku osiągnięto następujące korzyści techniczno-użytkowe:
• możliwość idealnie równoległego przemieszczania narzędzia względem ciągnika podczas pionowej i poziomej korekty położenia;
• możliwość precyzyjnego pozycjonowania narzędzia roboczego;
• uzyskiwanie precyzyjnej pozycji narzędzia względem ciągnika przy znajomości wychylenia wahacza i cięgła czynnego lub wysunięcia siłowników;
• minimalizacja luzów i możliwość drobnych korekt niedokładności wykonania poszczególnych elementów, dzięki zastosowaniu połączeń przegubowych poprzez główki cięgieł;
• uproszczenie budowy dzięki zastosowaniu małej ilość siłowników (proste sterowanie);
• możliwość łatwej adaptacji do wielu rozwiązań technicznych.
Przedmiot wynalazku w przykładowym lecz nieograniczającym wykonaniu przedstawiono w schemacie na rysunku, gdzie na Fig. 1 zobrazowano układ zawieszenia narzędzi w rzucie perspektywicznym, na Fig. 2 pokazano wynalazek w rzucie prostokątnym w widoku od lewej strony, natomiast na Fig. 3 pokazano wynalazek w widoku od góry. Na Fig. 4 przedstawiono układ w przekroju prostokątnym A-A, zgodnie z płaszczyzną przekroju oznaczoną na Fig. 3. Na Fig. 5 i na Fig. 6 przedstawiono układ zawieszenia narzędzi w skrajnych położeniach pracy, przy czym na Fig. 5 zobrazowano układ podczas przesuwu bocznego (korekcja pozioma), natomiast na Fig. 6 zobrazowano układ podczas unoszenia (korekcja pionowa).
W przykładowym wykonaniu narzędzie robocze 6 połączone jest z ramą pojazdu 1 bezpośrednio za pomocą górnego cięgła centralnego 5 oraz pośrednio, poprzez układ dwóch dolnych cięgieł 3 i 4 oraz wahacza 2.
Wahacz 2 mocowany jest do ramy pojazdu 1 w dwóch przegubach 15 i 16, za pomocą główek cięgieł 21 i 22.
Dolne cięgła 3 i 4 połączone są z wahaczem 2 obrotowo i mocowane są do wahacza 2 w dwóch parach przegubowych 17 i 19 oraz 18 i 20, za pomocą główek cięgieł, odpowiednio 23 i 25 oraz 24 i 26. W przykładowym wykonaniu dolne cięgło 3 jest cięgłem czynnym, natomiast dolne cięgło 4 jest cięgłem biernym. Osie obrotu cięgieł 3 i 4 są prostopadłe do ich osi wzdłużnych.
Oś obrotu wahacza 2 względem ramy pojazdu 1 jest prostopadła do obu osi obrotu cięgieł 3 i 4. Oś obrotu wahacza 2 leży w jednej płaszczyźnie z osiami obrotu dolnych cięgieł 3 i 4 oraz w tej samej płaszczyźnie leży punkt obrotu górnego cięgła centralnego 5, który znajduje się w środku przegubu kulowego 11, łączącego górne cięgło centralne 5 z ramą pojazdu 1.
Wahacz 2 połączony jest z jednej strony poprzez siłownik korekty pionowej 7 z ramą pojazdu 1, z drugiej strony natomiast wahacz 2 poprzez siłownik korekty poziomej 8, połączony jest z dolnym cięgłem czynnym 3.
Dolne cięgło czynne 3, dolne cięgło bierne 4 i górne cięgło centralne 5 połączone są z narzędziem roboczym 6 przegubowo, w taki sposób, że punkty obrotu poszczególnych przegubów 12, 13, 14 leżą w jednej płaszczyźnie. Płaszczyzna ta jest równoległa do płaszczyzny jaką tworzą osie obrotu cięgieł dolnych 3 i 4 w miejscach połączenia z wahaczem 2, oś obrotu wahacza 2 względem ramy pojazdu 1 oraz punkt obrotu górnego cięgła centralnego 5 w miejscu połączenia z ramą pojazdu 1.
PL 234 017 B1
Odległość L punktów obrotu w miejscach przyłączenia dolnych cięgieł 3 i 4 do narzędzia roboczego 6 od osi obrotu dolnych cięgieł 3 i 4 w punktach ich przyłączenia do wahacza 2, jest równa odległości pomiędzy punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego 5 do narzędzia roboczego 6 a punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego 5 do ramy pojazdu 1.
W przykładowym wykonaniu siłowniki 7 i 8 są siłownikami hydraulicznymi, a układ zawieszenia narzędzi według wynalazku wyposażony jest w czujnik położenia 9 siłownika korekty pionowej 7 oraz w czujnik położenia 10 siłownika korekty poziomej 8.
Unoszenie (korekcja pionowa o wymiar H) narzędzia 6 realizowane jest poprzez siłownik hydrauliczny 7 działający między ramą pojazdu 1 i wahaczem 2. Przesuw boczny (korekcja pozioma o wymiar K) narzędzia 6 realizowany jest poprzez siłownik hydrauliczny 8 działający między wahaczem 2 i dolnym cięgłem czynnym 3. Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku, podczas pionowej i poziomej korekty narzędzia 6 względem ramy pojazdu 1, narzędzie 6 porusza się zawsze równolegle względem pojazdu. Dzięki wyposażeniu układu w czujnik położenia 9 siłownika korekcji pionowej 7 oraz w czujnik położenia 10 korekty poziomej 8, możliwe jest uzyskanie precyzyjnej pozycji narzędzia względem pojazdu.
W drugim przykładzie wykonania, nieuwidocznionym na rysunku, wahacz 2 połączony jest za pomocą siłownika 8 z cięgłem dolnym 4. W kolejnych przykładach wykonania siłowniki 7 i 8 mogą być siłownikami elektrycznymi albo siłownikami pneumatycznymi.

Claims (7)

Zastrzeżenia patentowe
1. Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych, zawierający cięgła, siłowniki, sterowniki i elementy łączące poszczególne składowe układu, znamienny tym, że narzędzie robocze (6) połączone jest z ramą pojazdu (1) bezpośrednio za pomocą górnego cięgła centralnego (5) oraz pośrednio poprzez układ dwóch dolnych cięgieł (3, 4) i wahacza (2), przy czym dolne cięgła (3, 4) połączone są z wahaczem (2) obrotowo, gdzie osie obrotu cięgieł (3, 4) są prostopadłe do osi wzdłużnych cięgieł (3, 4), a oś obrotu wahacza (2) względem ramy pojazdu (1) jest prostopadła do obu osi obrotu cięgieł (3, 4) i leży w jednej płaszczyźnie z osiami obrotu cięgieł (3, 4) oraz punktem obrotu górnego cięgła centralnego (5), który znajduje się w środku przegubu kulowego (11) łączącego górne cięgło centralne (5) z ramą pojazdu (1), natomiast wahacz (2) połączony jest z jednej strony z ramą pojazdu (1) poprzez siłownik korekty pionowej (7), z drugiej strony wahacz (2) połączony jest z jednym z dolnych cięgieł (3, 4) poprzez siłownik korekty poziomej (8), przy czym dolne cięgła (3, 4) i górne cięgło centralne (5) połączone są z narzędziem roboczym (6) przegubowo, w taki sposób, że punkty obrotu poszczególnych przegubów (12, 13, 14) leżą w jednej płaszczyźnie, która to płaszczyzna jest równoległa do płaszczyzny jaką tworzą osie obrotu cięgieł dolnych (3, 4) w miejscach połączenia z wahaczem (2), oś obrotu wahacza (2) względem ramy pojazdu (1) i punkt obrotu górnego cięgła centralnego (5) w miejscu połączenia z ramą pojazdu (1), natomiast odległość L punktów obrotu w miejscach przyłączenia dolnych cięgieł (3, 4) do narzędzia roboczego (6) od osi obrotu dolnych cięgieł (3, 4) w punktach ich przyłączenia do wahacza (2), jest równa odległości pomiędzy punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego (5) do narzędzia roboczego (6) a punktem przyłączenia górnego cięgła centralnego (5) do ramy pojazdu (1).
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy wahaczem (2) a ramą pojazdu (1) zamontowany jest czujnik położenia (9) siłownika korekty pionowej (7), natomiast pomiędzy wahaczem (2) a jednym z dolnych cięgieł (3) lub (4) zamontowany jest czujnik położenia (10) siłownika korekty poziomej (8).
3. Układ według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienny tym, że wahacz (2) mocowany jest do ramy pojazdu (1) w dwóch przegubach (15, 16) za pomocą główek cięgieł (21, 22).
4. Układ według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienny tym, że dolne cięgła (3, 4) mocowane są do wahacza (2) w dwóch parach przegubowych (17, 19 i 18, 20) za pomocą główek cięgieł (23, 25 i 24, 26).
5. Układ według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienny tym, że siłowniki (7, 8) są siłownikami hydraulicznymi.
PL 234 017 Β1
6. Układ według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienny tym, że siłowniki (7, 8) są siłownikami elektrycznymi.
7. Układ według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienny tym, że siłowniki (7 ,8) są siłownikami pneumatycznymi.
PL424115A 2017-12-28 2017-12-28 Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych PL234017B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424115A PL234017B1 (pl) 2017-12-28 2017-12-28 Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424115A PL234017B1 (pl) 2017-12-28 2017-12-28 Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424115A1 PL424115A1 (pl) 2019-07-01
PL234017B1 true PL234017B1 (pl) 2019-12-31

Family

ID=67105516

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424115A PL234017B1 (pl) 2017-12-28 2017-12-28 Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234017B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3601619A1 (de) * 1986-01-21 1987-07-30 Franz Einsiedler Front- bzw. heckhydraulik fuer schlepper in der land- und forstwirtschaft und entsprechend arbeitende maschinen
FR2792161B1 (fr) * 1999-04-16 2001-05-25 Kuhn Sa Machine de coupe comportant un dispositif de coupe lie a un chassis au moyen d'un dispositif de liaison ameliore
US6749035B2 (en) * 2002-08-09 2004-06-15 Case Corporation Pitch alleviation system

Also Published As

Publication number Publication date
PL424115A1 (pl) 2019-07-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6089328A (en) Hitch assembly for a work machine
US6684962B1 (en) Folding agricultural implement
CA1249162A (en) Row following guidance device for a tractor-drawn row crop implement
US7828071B2 (en) Agricultural implement comprising an improved hitch structure
US9763376B2 (en) Forward rotating transport axle
WO2007043965A1 (en) Agricultural machine
US10561053B1 (en) Frame assembly and actuator arrangement for agricultural imglements
US8813863B2 (en) Semi-mounted monowheel plough with adjustable working width between plough bodies
PL234017B1 (pl) Układ zawieszenia narzędzi w pojazdach roboczych
NO165821B (no) Anordning til innstilling av avstanden mellom jordsmonn-bearbeidelsesverktoey.
SE524621C2 (sv) Anordning vid jordbruksredskap
EP4096383B1 (en) Agricultural tool-holder
EP3166381B1 (en) Articulated headstock on a three-point linked implement for connection to a tool carrier
WO2006031182A1 (en) Device at a seed drill
US2327937A (en) Agricultural implement
RU187396U1 (ru) Прицепной агрегат для поверхностной обработки почвы
US20120031065A1 (en) Agricultural Machine to Rake Agricultural Products
PL242821B1 (pl) Mechanizm sekcji roboczej pielnika rzędowego
PL189826B1 (pl) Wieloczynnościowa maszyna rolnicza do uprawy gleby i do siewu
US20230076839A1 (en) Agricultural device with two work units
JPH052021Y2 (pl)
US20060278413A1 (en) Three point hitch for a tractor used for viticulture and/or fruit culture
RU2056082C1 (ru) Универсальная технологическая навеска на шасси для обработки гряд
PL244767B1 (pl) Zespół aktywnego pielnika do usuwania chwastów w rzędzie roślin uprawy szerokorzędowej, w szczególności kukurydzy
SU1657085A1 (ru) Полунавесна рама-сцепка