PL233984B1 - Układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe - Google Patents

Układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe Download PDF

Info

Publication number
PL233984B1
PL233984B1 PL424123A PL42412318A PL233984B1 PL 233984 B1 PL233984 B1 PL 233984B1 PL 424123 A PL424123 A PL 424123A PL 42412318 A PL42412318 A PL 42412318A PL 233984 B1 PL233984 B1 PL 233984B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
storage
cross
dispensing
product
storage chamber
Prior art date
Application number
PL424123A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424123A1 (pl
Inventor
Wojciech Jopek
Michał Turów
Krzysztof Krysztoforski
Mateusz Stachowiak
Original Assignee
Food Robotics Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Food Robotics Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Food Robotics Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Food Robotics Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Food Robotics Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424123A priority Critical patent/PL233984B1/pl
Publication of PL424123A1 publication Critical patent/PL424123A1/pl
Publication of PL233984B1 publication Critical patent/PL233984B1/pl

Links

Landscapes

  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Przedmiotem wynalazku jest układ magazynowy automatu przechowującego i wydającego towary konsumpcyjne, zwłaszcza produkty żywnościowe. Bardziej szczegółowo, wynalazek dotyczy maszyn do sprzedaży produktów żywnościowych, które w zautomatyzowany sposób przechowują produkty spożywcze we właściwych warunkach, przetwarzają produkty żywnościowe (np. przez ich podgrzanie) oraz wydają lub sprzedają te produkty konsumentowi.
Stan techniki
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr US3534676A znana jest maszyna opisująca automatyczny system wydawania żywności, w której produkty żywnościowe przechowywane są w chłodzonej, izolowanej komorze znajdującej się w tylnej części automatu. Porcje żywnościowe przechowywane są na platformach zawieszonych na stelażach, które prowadzone są przez układ łańcuchowy a ten napędzany jest za pomocą silnika przenoszącego moment obrotowy za pomocą układu zębatkowego. Każdy ze stelaży posiada osobne zawieszenie, dzięki czemu powierzchnia, na której spoczywa porcja jest zawsze pozioma. Zastosowany układ łańcuchowy służy do przemieszczania wózków w obiegu pionowo rozciągniętej pętli. Kolejne porcje za pomocą hydraulicznych siłowników przepychane są do zsypu, którym porcja zjeżdża do komory grzewczej. Porcja przemieszczana jest częściowo za pomocą siły grawitacji, co w niekorzystnym układzie jako niezależny czynnik nie podlega kontroli i może zaburzyć działanie automatu. Także umieszczenie porcji w komorze grzewczej nie podlega kontroli, w efekcie czego proces grzania może być losowo zmienny. Użycie grzania mikrofalowego pozwala na znalezienie się porcji w niekorzystnym położeniu w komorze i nierównomierne jej ogrzanie. Również opuszczenie porcji po podgrzaniu do okna wydawczego odbywa się przy udziale siły grawitacji - w ten sposób zawartość opakowania podlega wstrząsom, co może niekorzystnie odbić się na parametrach organoleptycznych pożywienia.
Z innego amerykańskiego zgłoszenia nr US5168795A znany jest system automatycznego wydawania żywności, w którym komora magazynowa zrealizowana jest w oparciu o przenośnik karuzelowy z przenośnikiem łańcuchowym. W rozwiązaniu tym każda porcja żywnościowa spoczywa na osobnej tacce transportowej. Rozwiązanie takie powoduje nieoptymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, co skutkuje mniejszą liczbą porcji jakie można przechowywać lub też zwiększeniem gabarytów urządzenia. Duża liczba użytych podzespołów mechanicznych dodatkowo komplikuje budowę, utrudnia konserwację i podnosi koszt urządzenia. Pojemnik na porcję żywnościową przyjmuje kształt prostokątny i posiada rant wokół otworu.
Z jeszcze innego amerykańskiego zgłoszenia nr US5210387A znany jest układ do zautomatyzowanego wydawania żywności, w którym komora przechowywania zawiera w sobie kolumny z żywnością, w których porcje rozłożone są w postaci stosu jedna na drugiej bez dodatkowych elementów separujących. Każda kolumna tworzona jest przez tackę osadzoną na prowadnicy i gwintowanym pręcie o wertykalnym przebiegu. Na tacce tej spoczywają porcje żywnościowe. Obrót gwintowanego pręta powoduje przemieszczanie się tacki z porcjami w górę do wysokości blatu roboczego leżącego na jednym poziomie z dnem komory grzewczej, gdzie kolejne porcje spychane są w kierunku komory grzewczej. Taki sposób realizacji stosu - jak kolejka LIFO (last in first out) powoduje w niekorzystnym układzie, że przy napełnianiu maszyny, wyprzedzając moment całkowitego opróżnienia może dojść do sytuacji, w której porcje leżące na tacce w czasie napełniania pozostaną przykryte nowymi porcjami żywnościowymi, co grozi przekroczeniem terminu przydatności tych porcji leżących na samym dole. Celem uniknięcia tej niedogodności, należy najniżej leżące porcje wyjąć, załadować nowe, a uprzednio leżące na spodzie porcje z poprzedniej dostawy położyć na wierzchu stosu, co komplikuje i wydłuża w czasie mechanizm załadunku maszyny.
We francuskim zgłoszeniu patentowym nr FR2718624A1 przedstawiony jest system do automatycznego wydawania żywności, w którym chłodzona i izolowana termicznie komora magazynowa zrealizowana jest w postaci ułożonych kolejno nad sobą pochylonych półek, na których spoczywają porcje żywnościowe. Ich odbiór z półki w procesie zamówienia realizowany jest poprzez ruchomy wózek przemieszczający się w płaszczyźnie czołowej przed półkami z żywnością. Ruch wózka pobierającego porcje odbywa się dzięki zastosowaniu dwóch silników, dzięki czemu wózek odbiorczy, zaopatrzony w elementy chwytające porcję i przenoszące ją do komory grzewczej, przemieszcza się w obszarze komory magazynowej. Taka konstrukcja powoduje, że komory magazynowe podzielone są ze względu na możliwość konwekcji i krążenia ciepła ze strony układu grzewczego. Najchłodniejsza komora
PL 233 984 B1 zlokalizowana jest najdalej od części grzewczej. Aby zapobiegać przepływowi ciepła stosowane są żaluzje uchylane na czas przejazdu wózka odbiorczego. Dodatkową przeszkodą uniemożliwiającą efektywne chłodzenie jest umieszczenie układu chłodniczego w dolnej części komory magazynowej, co powoduje, że chłodne powietrze najpierw schładza dolne partie komory, a następnie unosząc się wędruje ku górze. W efekcie chłodzenie w objętości komory może nie być równomierne, co powoduje, że w celu właściwego schłodzenia porcji leżących u góry może być potrzebna większa wydajność chłodnicza układu.
Streszczenie wynalazku
Celem wynalazku jest opracowanie układu magazynowego dla maszyny do sprzedaży produktów żywnościowych, która eliminuje przynajmniej częściowo wady znanych rozwiązań.
Cel ten spełnia układ magazynowy automatu wydającego towary konsumpcyjne według treści dołączonych zastrzeżeń patentowych.
Układ magazynowy automatu wydającego towary konsumpcyjne, zwłaszcza produkty żywnościowe, według wynalazku, posiada:
korpus, korzystnie w postaci prostopadłościennej konstrukcji składającej się z czterech ścian bocznych, ściany dolnej i ściany górnej, przy czym przynajmniej jedna ściana jest otwarta, zapewniając dostęp do wnętrza urządzenia;
co najmniej jedną komorę zasobnikową zorientowaną pionowo w korpusie i przystosowaną do przechowywania produktów w stosie jeden na drugim, korzystnie układ magazynowy posiada wiele komór zasobnikowych zorientowanych pionowo na planie prostokątnej siatki składającej się z m kolumn i n rzędów, przy czym m, n > 1;
środki zwalniające do uwalniania z komory zasobnikowej przechowywanego produktu jeden po drugim;
środki transportujące do przetransportowania zwolnionego produktu do okna wydawczego.
Zgodnie z istotą wynalazku środki zwalniające obejmują dwa profile krzyżowe umieszczone poniżej komory zasobnikowej przynajmniej częściowo w świetle jej otworu, a wspomniany profil krzyżowy utworzony jest w wyniku przecięcia dwóch płaszczyzn pod kątem zasadniczo prostym tak, że w przekroju poprzecznym ma kształt zasadniczo równoramiennego krzyża o czterech ramionach, a jedno z ramion profilu krzyżowego przytrzymuje najniższej położony produkt w komorze zasobnikowej zapobiegając jego zwolnieniu z komory zasobnikowej. Wspomniane dwa profile krzyżowe usytuowane są równolegle obok siebie w poziomej osi obrotu oraz napędzane napędem, który obraca oba profile krzyżowe synchronicznie w przeciwnych kierunkach o kąt 90°, przy czym w wyniku obrotu profili krzyżowych ramię przytrzymujące zwalnia produkt, a kolejne ramię blokuje przed zwolnieniem w komorze zasobnikowej następny produkt, który pod wpływem siły grawitacji przesuwa się w miejsce zwolnionego produktu.
Korzystnie, napęd profili krzyżowych stanowi silnik elektryczny sprzężony z przekładnią ślimakową, która przenosi moment obrotowy na profile krzyżowe za pomocą układu kół zębatych sprzęgniętych z kołami zębatymi zamocowanymi na osiach profili krzyżowych. Korzystnie, pomiędzy układem kół zębatych a osią profilu krzyżowego zamocowano przełącznik krańcowy z krzywką sterującą, które umożliwiają sekwencyjne ruchy obrotowe profilu krzyżowego o kąt 90°.
Korzystnie, środki transportujące obejmują wózek transportowy umieszczony w dnie korpusu poniżej profili krzyżowych, przy czym wózek transportowy porusza się po prowadnicach rozmieszczonych wzdłuż prostopadłych boków dna korpusu, a przesuw wózka w płaszczyźnie poziomej wzdłuż współrzędnych x i y, tj. wzdłuż boków dna korpusu, realizowany jest za pomocą dwóch silników kr okowych, które napędzają synchronicznie po dwa paski zębate sprzęgnięte z prowadnicami.
Korzystnie, produkty składowane są w komorze zasobnikowej w pojemnikach o wywiniętych na zewnątrz krawędziach, które stanowią oparcie, na którym spoczywa wyżej położony pojemnik.
Korzystnie, w dnie korpusu znajduje się okno wydawcze, nad które zwolniony z komory zasobnikowej produkt przemieszczany jest wózkiem transportowym.
Korzystnie, okno wydawcze posiada przesuwną półkę, która wykonuje ruch zasadniczo w płaszczyźnie otworu okna wydawczego, przy czym w pozycji wsuniętej w kierunku światła okna wydawczego, przesuwna półka utrzymuje wahliwie zamocowane elementy podtrzymujące, które ograniczają prześwit okna wydawczego, zabiegając przemieszczeniu produktu przez okno wydawcze, natomiast w momencie ruchu przesuwnej półki poza światło okna wydawczego, po przekroczeniu punktu krytycznego, wahliwe elementy podtrzymujące zostają zwolnione, a prześwit okna wydawczego zostaje zwiększony w wyniku czego produkt przemieszcza się swobodnie przez okno wydawcze.
PL 233 984 B1
Korzystnie, komora zasobnikowa zamocowana jest w korpusie suwliwie za pomocą umieszczonych w górnej części prowadnic liniowych.
Korzystnie, w przestrzeni korpusu powyżej komór zasobnikowych znajduje się układ chłodzenia. Natomiast w przestrzeni korpusu, w jego dnie, albo poniżej korpusu, umieszczony jest element grzewczy do ogrzewania produktów spożywczych, korzystnie w postaci promiennika mikrofalowego.
Krótki opis figur
Wynalazek zostanie poniżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania, z odniesieniem do załączonych rysunków, na których:
Fig. 1 - przedstawia układ magazynowy w widoku aksonometrycznym.
Fig. 2 - przedstawia układ magazynowy w przekroju poprzecznym.
Fig. 3 - przedstawia konstrukcję systemu wydawania produktów.
Fig. 4 - przedstawia sposób mocowania komór zasobnikowych oraz mechanizm napędowy z układem kół zębatych i przekładnią ślimakową.
Fig. 5 - przedstawia mechanizm napędowy z układem kół zębatych i przekładnią ślimakową w widoku z boku komory zasobnikowej.
Fig. 6 - przedstawia okno wydawcze.
Fig. 7 - przedstawia okno wydawcze w przekroju poprzecznym.
Szczegółowy opis korzystnego przykładu realizacji wynalazku
Zgodnie z korzystnym przykładem wykonania wynalazku, układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe stanowi podzespół będący częścią kompletnej maszyny lub automatu do sprzedaży samoobsługowej. Główne funkcje jakie spełnia prezentowany podzespół to przechowywanie produktów spożywczych we właściwych warunkach, przetwarzanie produktów żywnościowych (np. przez ich podgrzanie) oraz przekazywanie tych produktów w celu ich dalszej obróbki termicznej i wydania konsumentom. Niemniej jednak układ magazynowy będący przedmiotem niniejszego wynalazku może również stanowić samoistną maszynę do sprzedaży produktów, przy czym dla przejrzystości i zrozumienia istoty rozwiązania niektóre podzespoły kompletnego systemu sprzedaży samoobsługowej nie zostały pokazane. Ponadto, układ magazynowy może być przystosowany do wydawania różnego rodzaju towarów konsumenckich, które są zwykle sprzedawane w takich maszynach, przy czym w prezentowanym przykładzie wykonania pokazano układ magazynowy przystosowany do wydawania produktów spożywczych, w szczególności porcji żywnościowych w formie posiłku, które zostały uprzednio odpowiednio przetworzone i zapakowane. Urządzenie przechowuje zatem porcje żywnościowe w odpowiednich warunkach (najczęściej w temperaturze ujemnej) oraz poddaje obróbce końcowej przed wydaniem konsumentowi, tj. podgrzewa posiłek do odpowiedniej temperatury, aby wydobyć z niego walory smakowe oraz zapewnić konsumentowi przyjemne doznania smakowe.
Układ magazynowy automatu wydającego przedstawiony na fig. 1 obejmuje korpus 1, 2, który ma postać prostopadłościanu o czterech ścianach bocznych, które są prostokątami oraz ścianie dolnej i ścianie górnej, które są kwadratowe. Pięć spośród ścian 1 jest trwale połączonych, natomiast jedna ze ścian bocznych 1, nazwana ścianą frontową, jest ścianą otwartą 2. Ściana frontowa 2 umożliwia dostęp do wnętrza w celu uzupełnienia brakujących produktów lub podjęcie innych czynności serwisowych. Wszystkie ściany 1, 2 tworzące korpus posiadają izolację cieplną celem ograniczenia wnikania ciepła do wnętrza układu magazynowego.
W korpusie 1, 2 układu magazynowego umieszczone są pionowe komory zasobnikowe 4, w których składowane są produkty żywnościowe. Komory zasobnikowe 4 ustawione są na planie prostokątnej siatki w układzie m kolumn oraz n rzędów 5, korzystnie w przedstawionym przykładzie jest układ 3x3, tj. trzy kolumny oraz trzy rzędy 5. Liczba komór zasobnikowych 4 warunkuje podział ściany frontowej 2, co umożliwia niezależne wysuwanie komór zasobnikowych 4 w rzędach 5 i prowadzenie czynności serwisowych, załadunek, etc. Wysuwanie komór zasobnikowych 4 lub całego rzędu 5 jest możliwe poprzez zastosowanie prowadnic liniowych 6 umieszczonych poziomo w górnej części komory zasobnikowej 4 lub w górnej części całego rzędu 5.
Porcje żywnościowe składowane są w układzie pionowym w komorze zasobnikowej 4 w stosie liczącym zazwyczaj od 5 do 50 porcji, korzystnie pomiędzy 20 a 30 porcji. Porcje spoczywają na sobie bezpośrednio bez żadnych dodatkowych elementów rozdzielających ani podtrzymujących. Posiłki przechowywane są w pojemnikach, które są przykryte oraz posiadają wywiniętą na zewnątrz krawędź, który pozwala na przytrzymywanie stosu pojemników jeden na drugim.
Ściany boczne 7 komór zasobnikowych 4 posiadają otwory 8 o odpowiednio dobranym kształcie i orientacji, co umożliwia cyrkulację powietrza i równomierne chłodzenie posiłków. Układ chłodzenia 3
PL 233 984 B1 znajduje się ponad komorami zasobnikowymi 4 i składa się z wymienników ciepła 9 wraz z wentylatorem nawiewowym 10 oraz elementu grzewczego 11 przeplecionego przez wymiennik ciepła 9, który odszrania automat. Układ chłodzenia 3 pozostaje wyprowadzony poza korpus 1,2, a czynnik chłodniczy doprowadzany jest do wymienników ciepła 9 poprzez miedziane przewody. Układ chłodzenia 3 pozwala na długoterminowe przechowywanie żywności w warunkach niskiej temperatury do -28°C, korzystnie w temperaturze z zakresu -18°C do -20°C ze względu na okres przechowywania posiłków, lecz może ona być również wyższa jeśli proces tego wymaga, lecz skróci to okres przechowywania posiłków w komorze.
Istotnym elementem rozwiązania jest system wydawania produktów przech owywanych w komorze zasobnikowej 4, obejmujący środki zwalniające do uwalniania z komory zasobnikowej 4 przechowywanego produktu jeden po drugim oraz środki transportujące do przetransportowania zwolnionego produktu do okna wydawczego 23. Podstawą funkcjon owania systemu wydawania jest para profili krzyżowych 12, korzystnie wykonanych ze stali kwasoodpornej, umieszczonych poniżej komory zasobnikowej 4, częściowo lub całkowicie w świetle jej otworu. Profil krzyżowy 12 powstaje przez złożenie dwóch odpowiednio ukształtowanych płaskowników (płaszczyzn). W przekroju poprzecznym profilu krzyżowego 12 uwidacznia się równoramienny krzyż o czterech ramionach 13 połączonych ze sobą pod kątem prostym. Profile krzyżowe 12 obracają się o kąt 90° w taki sposób, że jedno z ramion 13 zwalnia porcję znajdującą się najniżej w stosie, a drugie ramię 13 podczas ruchu obrotowego blokuje wypadnięcie następnej porcji. W taki sposób wydawana jest za każdym razem tylko jedna porcja znajdująca się najniżej w stosie, a cały stos obniża się o wysokość jednej porcji pod wpływem siły grawitacji.
Porcja znajdująca się najniżej w stosie opiera się wywiniętą krawędzią pojemnika o jedno z ramion 13 profilu krzyżowego 12. Profile krzyżowe 12 umieszczone są pod komorą zasobnikową równolegle względem siebie oraz równolegle do jednego z boków dna 19 korpusu 1,2. Profile krzyżowe 12 obracane są sekwencyjnie o kąt 90° wokół swojej osi wzdłużnej (poziomej) w wyniku działania napędu (14, 15, 16) obejmującego przekładnię ślimakową 14 i zespół kół zębat ych 15 o specjalnie dobrym przełożeniu, które sprzężone są z kołami zębatymi zamocowanymi do osi profilów krzyżowych 12. Ruch obrotowy odbywa się w sekwencjach po 90° za pomocą przełącznika krańcowego 16 oraz krzywki sterującej 17, które umieszczone są pomiędzy układem kół zębatych 15 a osią profilu krzyżowego 12. Tak zrealizowany napęd powoduje, że profile krzyżowe 12 w obrębie jednego zespołu obracają się synchronicznie w przeciwnych kierunkach. Obrót profili krzyżowych 12 następuje w taki sposób, że oparta o nie porcja traci podparcie i zostaje zwolniona, a jej miejsce zajmuje następna porcja leżąca powyżej.
Po zwolnieniu porcja żywnościowa spada na wózek transportowy 18 poruszający się w płaszczyźnie dna 19 korpusu 1,2. Ruch wózka 18 odbywa się po rozmieszczonych po bokach dna 19 korpusu 1, 2 czterech prowadnicach 20 przy udziale dwóch silników krokowych 21 i pasków zębatych 22. Każdy z silników krokowych 21 napędza synchronicznie po dwa paski zębate 22 sprzęgnięte z dwoma prowadnicami umieszczonymi wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie boków, powodując ruch wózka transportowego 18 po współrzędnej x oraz y względem płaszczyzny poziomej dna 19, czyli wzdłuż prostopadłych boków dna 19. Wózek transportowy 18 po przejęciu porcji zostaje umieszczony w centralnym położeniu ponad znajdującym się tam oknem wydawczym 23. Okno wydawcze 23 pozwala na przeprowadzenie porcji dalej w kierunku komory grzewczej (nie pokazano). Z powodu bezpośredniej bliskości komory grzewczej i dolnej przestrzeni układu magazynowego, w któ rej znajduje się system wydawania, pomiędzy tymi obszarami technologicznymi zastosowano barierę uniemożliwiająca przechodzenie wysokiej temperatury z komory grzewczej w kierunku wnętrza korpusu. W świetle okna wydawczego 23 znajduje się przesuwna półka 24 wykonana ze spienionego polimeru, korzystnie z POM-C, który zapewnia właściwą wytrzymałość mechaniczną oraz izolację termiczną. Półka 24 przesuwając się poza światło okna wydawczego 23 uwalnia dwa elementy przytrzymujące 25, które stanowią podparcie dla porcji znajdującej się w oknie podawczym 23. Po minięciu punktu krytycznego 26, przesuwna półka 24 przestaje być podparciem dla wspomnianych elementów przytrzymujących 25, które jednocześnie zostają zwolnione i umożliwiają spadek porcji żywnościowej na znajdującą się poniżej windę (nie pokazano), korzystnie kiedy wysokość ta wynosi 8-12 cm, co umożliwia swobodny i niezakłócony spadek porcji bez zmiany orientacji. Jednocześnie wysokość taka zapewnia właściwe miejsce dla izolacji termicznej i mechanicznej komory zasobnikowej i grzewczej. Wspomniane elementy przytrzymujące 25 posiadają odpowiednie wyprofilowanie, co w przypadku ruchu powrotnego przesuwnej półki 24, powoduje ich powrót do pozycji wyjściowej, która ogranicza prześwit oraz
PL 233 984 B1 stanowi oparcie dla porcji, zapobiegając przed jej niekontrolowanym przemieszczeniem przez okno wydawcze 23. Umieszczenie porcji w pojemnikach z wywiniętą na zewnątrz krawędzią umożliwia właściwe działanie systemu wydawania porcji z komory zasobnikowej 4 oraz jednocześnie transport porcji przez okno wydawcze 23.
Układ magazynowy automatu może posiadać również optyczny system 27 do pomiaru liczby pozostałych porcji pokarmowych. W efekcie można uzyskać informację o zbliżającej się potrzebie załadunku nowych porcji żywnościowych.
Wykaz oznaczeń na rysunkach:
1. Ściana stała korpusu
2. Ściana otwierana korpusu
3. Układ chłodzenia
4. Komora zasobnikowa
5. Rząd komór zasobnikowych
6. Prowadnica liniowa komory zasobnikowej
7. Ściana boczna komory zasobnikowej
8. Otwór umożliwiający cyrkulację powietrza
9. Wymiennik ciepła
10. Wentylator nawiewowy
11. Element grzewczy
12. Profil krzyżowy
13. Ramiona profilu krzyżowego
14. Przekładnia ślimakowa
15. Układ kół zębatych
16. Przełącznik krańcowy
17. Krzywka sterująca
18. Wózek transportowy
19. Dno
20. Prowadnice wózka transportowego
21. Silnik krokowy
22. Pasek zębaty
23. Okno wydawcze
24. Przesuwna półka
25. Elementy przytrzymujące
26. Punkt krytyczny
27. Optyczny czujnik odległości do pomiaru ilości porcji w kolumnie

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ magazynowy automatu wydającego towary konsumpcyjne, zwłaszcza produkty żywnościowe, posiadający:
    korpus, korzystnie w postaci prostopadłościennej konstrukcji składającej się z czterech ścian bocznych, ściany dolnej i ściany górnej, przy czym przynajmniej jedna ściana jest otwarta, zapewniając dostęp do wnętrza urządzenia;
    co najmniej jedną komorę zasobnikową zorientowaną pionowo w korpusie i przystosowaną do przechowywania produktów w stosie jeden na drugim, korzystnie układ magazynowy posiada wiele komór zasobnikowych zorientowanych pionowo na planie prostokątnej siatki składającej się z m kolumn i n rzędów, przy czym m, n > 1;
    środki zwalniające do uwalniania z komory zasobnikowej przechowywanego produktu jeden po drugim;
    środki transportujące do przetransportowania zwolnionego produktu do okna wydawczego, znamienny tym, że środki zwalniające obejmują dwa profile krzyżowe (12) umieszczone poniżej komory zasobnikowej (4) przynajmniej częściowo w świetle jej otworu, wspomniany profil krzyżowy (12) utworzony jest w wyniku przecięcia dwóch płaszczyzn pod kątem zasadniczo prostym tak, że w przekroju poprzecznym ma kształt zasadniczo równoramiennego
    PL 233 984 B1 krzyża o czterech ramionach (13), a jedno z ramion (13) profilu krzyżowego (12) przytrzymuje najniższej położony produkt w komorze zasobnikowej (4) zapobiegając jego zwolnieniu z komory zasobnikowej (4), przy czym wspomniane dwa profile krzyżowe (12) usytuowane są równolegle obok siebie w poziomej osi obrotu oraz napędzane napędem (14, 15, 16), który obraca oba profile krzyżowe (12) synchronicznie w przeciwnych kierunkach o kąt 90°, przy czym w wyniku obrotu profili krzyżowych (12) ramię (13) przytrzymujące zwalnia produkt, a kolejne ramię (13) blokuje przed zwolnieniem w komorze zasobnikowej (4) następny produkt, który pod wpływem siły grawitacji przesuwa się w miejsce zwolnionego produktu.
  2. 2. Układ magazynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że napęd (14, 15, 16) profili krzyżowych (12) stanowi silnik elektryczny sprzężony z przekładnią ślimakową (14), która przenosi moment obrotowy na profile krzyżowe (12) za pomocą układu kół zębatych (15) sprzęgniętych z kołami zębatymi zamocowanymi na osiach profili krzyżowych (12).
  3. 3. Układ magazynowy według zastrz. 2, znamienny tym, że pomiędzy układem kół zębatych (15) a osią profilu krzyżowego (12) zamontowany jest przełącznik krańcowy (16) z krzywką sterującą (17), które umożliwiają sekwencyjne ruchy obrotowe profilu krzyżowego (12) o kąt 90°.
  4. 4. Układ magazynowy automatu według zastrz. 1, znamienny tym, że środki transportujące obejmują wózek transportowy (18) umieszczony w dnie (19) korpusu (1, 2) poniżej profili krzyżowych (12), przy czym wózek transportowy (18) porusza się po prowadnicach (20) rozmieszczonych wzdłuż prostopadłych boków dna (19) korpusu (1, 2), a przesuw wózka (18) w płaszczyźnie poziomej wzdłuż współrzędnych x i y, tj. wzdłuż boków dna (19) korpusu (1, 2), realizowany jest za pomocą dwóch silników krokowych (21), które napędzają synchronicznie po dwa paski zębate (22) sprzęgnięte z prowadnicami (20).
  5. 5. Układ magazynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że produkty składowane są w komorze zasobnikowej (4) w pojemnikach o wywiniętych na zewnątrz krawędziach, które stanowią oparcie, na którym spoczywa wyżej położony pojemnik.
  6. 6. Układ magazynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że w dnie (19) korpusu (1,2) znajduje się okno wydawcze (23), nad które zwolniony z komory zasobnikowej (4) produkt przemieszczany jest wózkiem transportowym (18).
  7. 7. Układ magazynowy według zastrz. 1 albo 6, znamienny tym, że okno wydawcze (23) posiada przesuwną półkę (24), która wykonuje ruch zasadniczo w płaszczyźnie otworu okna wydawczego (23), przy czym w pozycji wsuniętej w kierunku światła okna wydawczego (23), przesuwna półka (24) utrzymuje wahliwie zamocowane elementy podtrzymujące (25), które ograniczają prześwit okna wydawczego (23) zabiegając przemieszczeniu produktu przez okno wydawcze (23), natomiast w momencie ruchu przesuwnej półki (24) poza światło okna wydawczego (23), po przekroczeniu punktu krytycznego (26), wahliwe elementy podtrzymujące (25) zostają zwolnione, a prześwit okna wydawczego (23) zostaje zwiększony w wyniku czego produkt przemieszcza się swobodnie przez okno wydawcze (23).
  8. 8. Układ magazynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że komora zasobnikowa (4) zamocowana jest w korpusie (1, 2) suwliwie za pomocą umieszczonych w górnej części prowadnic liniowych (6).
  9. 9. Układ magazynowy według zastrz. 1, znamienny tym, że w przestrzeni korpusu (1, 2) powyżej komór zasobnikowych (4) znajduje się układ chłodzenia (3).
  10. 10. Układ magazynowy automatu według zastrz. 1, znamienny tym, że w przestrzeni korpusu (1, 2), w jego dnie (19), albo poniżej korpusu (1, 2), umieszczony jest element grzewczy do ogrzewania produktów spożywczych, korzystnie zawierający promiennik mikrofalowy.
PL424123A 2018-01-04 2018-01-04 Układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe PL233984B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424123A PL233984B1 (pl) 2018-01-04 2018-01-04 Układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424123A PL233984B1 (pl) 2018-01-04 2018-01-04 Układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424123A1 PL424123A1 (pl) 2019-07-15
PL233984B1 true PL233984B1 (pl) 2019-12-31

Family

ID=67209611

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424123A PL233984B1 (pl) 2018-01-04 2018-01-04 Układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233984B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3928045A (en) * 1975-02-07 1975-12-23 Kawatetsu Metrolog Equip Automatic cooking and vending machine for boiled noodles
JPS5626182A (en) * 1979-08-11 1981-03-13 Tokuo Tamano Device for thawing and cooking food capable of feeding continuously
US5147994A (en) * 1990-01-10 1992-09-15 Patentsmith Corporation Microwave vending machine
DE50002339D1 (de) * 2000-01-20 2003-07-03 Meica Ammerlaendische Fleischw Verkaufsautomat

Also Published As

Publication number Publication date
PL424123A1 (pl) 2019-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN213567893U (zh) 一种用于运输杂货箱的竖直移动装载设备及杂货箱组件
JP6491764B2 (ja) 縦型物品保管・配分装置及び医薬品配分用機器
US9361746B2 (en) Automatic catering machine and method for operating it
EP3904791A1 (en) Automated storage and pickup device for food products purchased by mail order via the internet
PL243957B1 (pl) Zespół stanowiska odbierającego/doprowadzającego, układ do przechowywania oraz sposób przenoszenia przedmiotu
EP0581761B1 (en) Automatic dispenser for ice-cream cakes and the like
EP0437894B1 (en) Automatic adjustable warehouse
ES2953564T3 (es) Dispositivo de preparación de pedidos
US5009329A (en) Dispensing apparatus
US6321934B1 (en) Container dispensing apparatus
ES2346798T3 (es) Almacen automatico.
CA2812911C (en) Recirculating continuous storage apparatus
US6152323A (en) Liquid container dispensing apparatus
US3533536A (en) Serpentine column dispensing machine having associated pre-cool rack
PL233984B1 (pl) Układ magazynowy automatu wydającego produkty żywnościowe
US3837511A (en) Method of loading and unloading articles in a storage apparatus
EP3129961B1 (en) Vending machines
RU2717879C1 (ru) Автоматическое устройство для хранения и выдачи штучных товаров
CN110796795A (zh) 自动售货机
US4247245A (en) Method for storing and transporting mixed cargo
ES2237432T3 (es) Maquinas de venta de comida caliente.
RU2717874C1 (ru) Устройство для хранения и выдачи штучных товаров
ES2251142T3 (es) Expendedora automatica.
AT507575A4 (de) Verkaufsautomat mit im kühlbereich angeordneter entnahmebaugruppe und vorratslager
EP3861891B1 (en) Storage and picking system