PL233928B1 - Mechanizm do blokowania szuflad - Google Patents

Mechanizm do blokowania szuflad Download PDF

Info

Publication number
PL233928B1
PL233928B1 PL423654A PL42365417A PL233928B1 PL 233928 B1 PL233928 B1 PL 233928B1 PL 423654 A PL423654 A PL 423654A PL 42365417 A PL42365417 A PL 42365417A PL 233928 B1 PL233928 B1 PL 233928B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bar
catch
drawers
blocking
locking
Prior art date
Application number
PL423654A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423654A1 (pl
Inventor
Kamil Kukiel
Original Assignee
Kels Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Kels Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kels Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Kels Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Kels Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL423654A priority Critical patent/PL233928B1/pl
Publication of PL423654A1 publication Critical patent/PL423654A1/pl
Publication of PL233928B1 publication Critical patent/PL233928B1/pl

Links

Landscapes

  • Drawers Of Furniture (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm do blokowania szuflad mający zastosowanie do zespołowego lub pojedynczego blokowania szuflad w meblach i stołach warsztatowych.
W przypadku mebli i stołów warsztatowych istnieje konieczność blokowania i otwierania szuflad za pomocą zamka. W przypadku zestawu szuflad w ilości minimum dwie, konieczne byłoby montowanie zamka do każdej szuflady, co jest kosztowne i utrudnia eksploatację. Podobnie ma się w przypadku wózków warsztatowych z szufladami, w których dodatkowo konieczne jest uniemożliwienie jednoczesnego wysunięcia więcej niż jednej szuflady.
Znane jest rozwiązanie 194277, w którym zespół sterujący jest usytuowany bezpośrednio na pręcie, przy czym pręt z co najmniej jednej strony elementu przesuwnego ma ramię, do którego przegubem połączona jest dźwignia, zakończona zaczepem, natomiast zespołem blokującym jest wzdłużny element suwliwie osadzony w ramkach poziomach mających ramię do współpracy z przesuwką zamka i usytuowany w okolicy dźwigni, w strefie zaczepu ustalacz, a na prowadnicy usytuowany jest zaczepiacz.
Rozwiązanie przedstawione w opisie patentowym P.407385 charakteryzuje się tym, że usytuowany w czołowej obudowie mebla zamek, ma cięgno zakończone prostopadłą do jego osi dźwignią, na której w jej strefie skrajnej zamocowane jest cięgno, połączone z ramieniem osadzonej na osi kształtowej listwy zaczepowej, zaś każda z blokowanych szuflad ma w strefie listwy zaczepowej kształtowy zaczep.
Z opisu DE1942499U znany jest mechanizm blokowania szuflad zapobiegający zbyt dalekiemu wysunięciu szuflad, który zawiera sprężysty hak współpracujący zapadkowo z wybraniem prowadnicy szuflady.
Znane jest rozwiązanie US4804876, w którym w tylnej części szuflad zamocowany jest obrotowy pręt zatrzaskowy, którego obrót powoduje zamknięcie i odblokowanie. Płaskownik ma kołnierz, który pasuje do konstrukcji oprawki na klamrze wystającej z każdej szuflady. Powierzchnia krzywkowa ma przesuwne zasuwki, które po wyjęciu jednej szuflady blokują wysuw innych szuflad.
Znane jest rozwiązanie US2003127953, w którym dwie pionowe listwy sprzęgnięte ze sobą za pomocą specjalnych blach oraz płaskich sprężyn są umieszczone w obudowie. Blachy są przemieszczane przez odpowiednio ukształtowany element regulujący połączony z szufladami. Po wysuwie jednej szuflady następuje przestawienie się listew pionowych, które blokują pozostałe szuflady. Po zamknięciu szuflady następuje powrotne przemieszczenie listew pionowych w położenie wyjściowe siłami grawitacji lub poprzez siłę elementu sprężystego.
Celem wynalazku jest opracowanie mechanizmu do blokowania i otwierania szuflad, który będzie uniemożliwiał jednoczesne wysunięcie więcej niż jednej szuflady oraz będzie blokował wysuw wszystkich szuflad przy czym będzie umożliwiał zamknięcie szuflady w momencie, kiedy blokowanie nastąpiło w trakcie wysuniętej szuflady.
Istota rozwiązania, którym jest mechanizm do blokowania szuflad, mający usytuowany w czołowej obudowie mebla zamek blokujący, z cięgnem, oraz elementy zaczepowe, zaś każda z szuflad ma kształtowy zaczepiacz z zaczepami, polega na tym, że stanowi go, usytuowany w strefie tylnej ściany mebla zespół, blokujący, przy czym mechanizm blokujący ma cięgno, na którym, w skrajnej strefie usytuowany jest mimośrodowy wycinek tarczy. Końcówka cięgna jest podparta w belce górnej, zaś na jednej z osi pionowej, która ustalona jest w mocowaniu górnym i dolnym, osadzona jest kształtowa listwa zaczepowa. Na drugiej pionowej osi obrotowej, która ustalona jest w mocowaniu górnym i dolnym, osadzony jest pręt blokujący, ponadto w górnej części pręta blokującego umieszczony jest ustalacz pozycji pręta blokującego do utrzymania jego dwóch skrajnych pozycji. Ustalacz jest osadzony w mocowaniu górnym i jest dociskany do pręta blokującego za pomocą sprężyny. Każda z blokowanych szuflad w strefie działania listwy zaczepowej i pręta blokującego ma zaczepiacz z kształtowym wpustem dla pręta blokującego oraz zaczep dla listwy zaczepowej, natomiast w górnej części listwy zaczepowej umieszczona jest sprężyna, która blokowana jest śrubą i nakrętką i osadzona jest pomiędzy listwą zaczepową i mocowaniem górnym.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty techniczno-użytkowe:
- zamknięcie wszystkich szuflad za pomocą jednego zamka,
- blokowanie wysuwu kolejnych szuflad, gdy wysunięta jest jedna dowolna szuflada,
- możliwość zamknięcia szuflady, gdy zamek jest w pozycji zamkniętej,
- zapobiegnięcie wywróceniu się wózka warsztatowego,
PL 233 928 B1
- trwałość konstrukcji, równa trwałości szuflad,
- niskie koszty wykonania mechanizmu.
Przedmiot wynalazku w przykładowym, lecz nie ograniczającym rozwiązaniu uwidoczniono na rysunku, na którym, na fig. 1 pokazano widok izometryczny mechanizmu, na fig. 2 - widok wzajemnego usytuowania zespołu zamykającego i szuflad, na fig. 3 pokazano widok z góry strefy działania mechanizmu, na fig. 4 - widok od przodu strefy działania mechanizmu na fig. 5 - widok położenia w płetwie pręta blokującego i listwy zaczepowej, fig. 6 - położenie pręta blokującego i listwy zaczepowej w trakcie wysunięcia szuflad w pozycji zamka odblokowane, fig. 7 - widok położenia pręta blokującego i listwy zaczepowej po wysunięciu szuflady i pozycji zamka zablokowane.
Mechanizm do blokowania szuflad składa się z usytuowanego w czołowej obudowie mebla zamka blokującego (nie uwidocznionego na rysunku), który ma cięgno 4, na końcu cięgna 4 znajduje się odpowiednio ukształtowany mimośrodowy wycinek tarczy 7. Końcówka cięgna 4 jest podparta w belce górnej 1. Na jednej z osi pionowej 15, która ustalona jest w mocowaniu górnym 5 i dolnym 6, osadzona jest kształtowa listwa zaczepowa 2, natomiast na drugiej pionowej osi obrotowej 16, która ustalona jest w mocowaniu górnym 5 i dolnym 6, osadzony jest pręt blokujący 3. W górnej części pręta blokującego 3 umieszczony jest ustalacz 9 pozwalający na utrzymanie dwóch skrajnych pozycji pręta blokującego 3. Ustalacz 9 jest osadzony w mocowaniu górnym 5. W przykładowym rozwiązaniu ustalacz 9 jest dociskany do pręta blokującego 3 za pomocą sprężyny 13. Każda z blokowanych szuflad 14 w strefie działania listwy zaczepowej 2 i pręta blokującego 3 ma płetwę 8 z odpowiednio ukształtowanym prowadzeniem 18 dla pręta blokującego 3 oraz zaczep 17 dla listwy zaczepowej 2. W górnej części listwy zaczepowej 2 umieszczona jest sprężyna 10, która przy pomocy przykładowo śruby 11 i nakrętki 12 osadzona jest pomiędzy listwą zaczepową 2 i mocowaniem górnym 5.
Mechanizm działa następująco. W położeniu zamka blokującego „zamknięte” położenie mimośrodowego wycinka tarczy 7 umożliwia pod wpływem działania sprężyny 10 dociśnięcie listwy zaczepowej 2 do zaczepu 17, zaś pręt blokujący 3 poprzez ustalacz 9 jest utrzymywany w skrajnej pozycji umożliwiającej wysuw szuflady 14. W tym położeniu szuflada 14 jest zablokowana.
W celu odblokowania szuflady, przekręca się zamek blokujący (nie uwidoczniony na rysunku) do pozycji otwarte. Następuje wówczas obrót cięgna 4 wraz z mimośrodowym wycinkiem tarczy 7 co powoduje przemieszczenie się listwy zaczepowej 2 wokół osi 15. Listwa zaczepowa 4 swą wygiętą część wysunie z gniazda zaczepu 17 płetwy 8 mocowanej do szuflady 14. Szuflada 14 może być wysunięta.
W trakcie wysuwania szuflady 14 następuje obrót wokół osi 16 pręta blokującego 3, który jest wywołany odpowiednio ukształtowanym prowadzeniem 18 płetwy 8. Po obrocie pręta 3 jest on utrzymany w jednej ze skrajnych pozycji przez ustalacz 9. Gdy szuflada 14 jest wysunięta, to takie położenie pręta blokującego 3 uniemożliwia wysuw kolejnych szuflad 14 - inne szuflady 14 są zablokowane.
W przypadku wysunięcia szuflady i przestawienia położenia zamka blokującego w pozycji zamknięte, następuje obrót cięgna 4 z mimośrodowym wycinkiem tarczy 7 i pod wpływem działania sprężyny 10 następuje obrót wokół osi 15 listwy zaczepowej 2 i jej powrót do pozycji wyjściowej. Następnie podczas zamykania (wsuwania) szuflady 14 powierzchnia 19 płetwy 8 odchyla listwę zaczepową 2 przez obrót wokół osi 15. Po wsunięciu szuflady 14 pod wpływem działania sprężyny 10 następuje powrót listwy zaczepowej 2 i wsunięcie jej części wygiętej w gniazdo zaczepu 17 płetwy 8 mocowanej do szuflady 14. W tym samym czasie następuje obrót wokół osi 16 pręta blokującego 3, który jest wywołany odpowiednio ukształtowanym prowadzeniem 18 płetwy 8. Po obrocie pręta 3 jest on utrzymany w skrajnej pozycji przez ustalacz 9, co pozwoli przy odblokowaniu szuflad 14 na ich wysuw.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Mechanizm do blokowania szuflad, mający usytuowany w czołowej obudowie mebla zamek blokujący, z cięgnem, oraz elementy zaczepowe, zaś każda z szuflad ma kształtowy zaczepiacz z zaczepami, znamienny tym, że stanowi go, usytuowany w strefie tylnej ściany mebla zespół, blokujący, przy czym mechanizm blokujący ma cięgno (4), na którym, w skrajnej strefie usytuowany jest mimośrodowy wycinek tarczy (7), natomiast końcówka cięgna (4) jest podparta w belce górnej (1), zaś na jednej z osi pionowej (15), która ustalona jest w mocowaniu górnym (5) i dolnym (6), osadzona jest kształtowa listwa zaczepowa (2), natomiast na drugiej pionowej osi obrotowej (16), która ustalona jest w mocowaniu górnym (5) i dolnym (6), osadzony jest pręt blokujący (3), ponadto w górnej części pręta blokującego (3)
    PL 233 928 Β1 umieszczony jest ustalacz (9) pozycji pręta blokującego (3) do utrzymania jego dwóch skrajnych pozycji, przy czym ustalacz (9) jest osadzony w mocowaniu górnym (5) i jest dociskany do pręta blokującego (3) za pomocą sprężyny (13), poza tym, każda z blokowanych szuflad (14) w strefie działania listwy zaczepowej (2) i pręta blokującego (3) ma zaczepiacz (8) z kształtowym wpustem (18) dla pręta blokującego (3) oraz zaczep (17) dla listwy zaczepowej (2), natomiast w górnej części listwy zaczepowej (2) umieszczona jest sprężyna (10), która blokowana jest śrubą (11) i nakrętką (12) i osadzona jest pomiędzy listwą zaczepową (2) i mocowaniem górnym (5).
PL423654A 2017-11-30 2017-11-30 Mechanizm do blokowania szuflad PL233928B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423654A PL233928B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Mechanizm do blokowania szuflad

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423654A PL233928B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Mechanizm do blokowania szuflad

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423654A1 PL423654A1 (pl) 2019-06-03
PL233928B1 true PL233928B1 (pl) 2019-12-31

Family

ID=66649334

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423654A PL233928B1 (pl) 2017-11-30 2017-11-30 Mechanizm do blokowania szuflad

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233928B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2057301A5 (pl) * 1969-08-11 1971-05-21 Roneo Cie
FR2532533A1 (fr) * 1982-09-07 1984-03-09 Strafor Sa Systeme de blocage de tiroirs a tringlerie pour meuble de bureau
US4804876A (en) * 1987-04-16 1989-02-14 Lyon Metal Products, Incorporated Cabinet with latch mechanism
IT1225516B (it) * 1988-05-27 1990-11-22 Dental Art Spa Sistema di bloccaggio dell'apertura contemporanea di piu' cassetti in una cassettiera.
PL228102B1 (pl) * 2014-03-03 2018-02-28 Promag Ms Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Zespół do blokowania szuflad, zwłaszcza meblowych i warsztatowych

Also Published As

Publication number Publication date
PL423654A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7946663B2 (en) Drawer lock mechanism
KR20150070885A (ko) 레일 록킹장치
PL233928B1 (pl) Mechanizm do blokowania szuflad
US7694461B2 (en) Shutter assembly with latch mechanism and catch plate
EP3421696B1 (en) Electric strike
DE102016113577A1 (de) Ausstoßvorrichtung für ein bewegbares Möbelteil und Möbel
US1613731A (en) Wardrobe trunk
US1213651A (en) Car-door lock.
EP2592210B1 (en) Locking assembly for windows or doors
KR100407480B1 (ko) 금고문 개폐장치
JP6978924B2 (ja) アウトセット引戸用鎌錠
PL228102B1 (pl) Zespół do blokowania szuflad, zwłaszcza meblowych i warsztatowych
DE19911793B4 (de) Verschluß für eine Klappe, Türe o. dgl.
US3374018A (en) Snap-action catch
CA2635494C (en) Catch plate
DE102019119706A1 (de) Vorrichtung zum Bewegen eines bewegbaren Möbelteils in eine Öffnungsrichtung in Bezug zu einem Möbelkorpus eines Möbels
JP4302542B2 (ja) ドアガード装置
KR101674552B1 (ko) 역래치식 평면핸들장치
US976403A (en) Door-fastener.
US2688526A (en) Desk drawer stop
US1480647A (en) Lock hinge for doors and other movable elements
RU194432U1 (ru) Механизм фиксации
KR20110008912U (ko) 안전창의 잠금장치
JP5609733B2 (ja) 誤ロック防止装置及びそれを備えた窓用ロック装置
CN104005626A (zh) 用于配备有防恐慌开启装置的门的辅助安全模块