PL233928B1 - Mechanizm do blokowania szuflad - Google Patents
Mechanizm do blokowania szuflad Download PDFInfo
- Publication number
- PL233928B1 PL233928B1 PL423654A PL42365417A PL233928B1 PL 233928 B1 PL233928 B1 PL 233928B1 PL 423654 A PL423654 A PL 423654A PL 42365417 A PL42365417 A PL 42365417A PL 233928 B1 PL233928 B1 PL 233928B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- bar
- catch
- drawers
- blocking
- locking
- Prior art date
Links
Landscapes
- Drawers Of Furniture (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm do blokowania szuflad mający zastosowanie do zespołowego lub pojedynczego blokowania szuflad w meblach i stołach warsztatowych.
W przypadku mebli i stołów warsztatowych istnieje konieczność blokowania i otwierania szuflad za pomocą zamka. W przypadku zestawu szuflad w ilości minimum dwie, konieczne byłoby montowanie zamka do każdej szuflady, co jest kosztowne i utrudnia eksploatację. Podobnie ma się w przypadku wózków warsztatowych z szufladami, w których dodatkowo konieczne jest uniemożliwienie jednoczesnego wysunięcia więcej niż jednej szuflady.
Znane jest rozwiązanie 194277, w którym zespół sterujący jest usytuowany bezpośrednio na pręcie, przy czym pręt z co najmniej jednej strony elementu przesuwnego ma ramię, do którego przegubem połączona jest dźwignia, zakończona zaczepem, natomiast zespołem blokującym jest wzdłużny element suwliwie osadzony w ramkach poziomach mających ramię do współpracy z przesuwką zamka i usytuowany w okolicy dźwigni, w strefie zaczepu ustalacz, a na prowadnicy usytuowany jest zaczepiacz.
Rozwiązanie przedstawione w opisie patentowym P.407385 charakteryzuje się tym, że usytuowany w czołowej obudowie mebla zamek, ma cięgno zakończone prostopadłą do jego osi dźwignią, na której w jej strefie skrajnej zamocowane jest cięgno, połączone z ramieniem osadzonej na osi kształtowej listwy zaczepowej, zaś każda z blokowanych szuflad ma w strefie listwy zaczepowej kształtowy zaczep.
Z opisu DE1942499U znany jest mechanizm blokowania szuflad zapobiegający zbyt dalekiemu wysunięciu szuflad, który zawiera sprężysty hak współpracujący zapadkowo z wybraniem prowadnicy szuflady.
Znane jest rozwiązanie US4804876, w którym w tylnej części szuflad zamocowany jest obrotowy pręt zatrzaskowy, którego obrót powoduje zamknięcie i odblokowanie. Płaskownik ma kołnierz, który pasuje do konstrukcji oprawki na klamrze wystającej z każdej szuflady. Powierzchnia krzywkowa ma przesuwne zasuwki, które po wyjęciu jednej szuflady blokują wysuw innych szuflad.
Znane jest rozwiązanie US2003127953, w którym dwie pionowe listwy sprzęgnięte ze sobą za pomocą specjalnych blach oraz płaskich sprężyn są umieszczone w obudowie. Blachy są przemieszczane przez odpowiednio ukształtowany element regulujący połączony z szufladami. Po wysuwie jednej szuflady następuje przestawienie się listew pionowych, które blokują pozostałe szuflady. Po zamknięciu szuflady następuje powrotne przemieszczenie listew pionowych w położenie wyjściowe siłami grawitacji lub poprzez siłę elementu sprężystego.
Celem wynalazku jest opracowanie mechanizmu do blokowania i otwierania szuflad, który będzie uniemożliwiał jednoczesne wysunięcie więcej niż jednej szuflady oraz będzie blokował wysuw wszystkich szuflad przy czym będzie umożliwiał zamknięcie szuflady w momencie, kiedy blokowanie nastąpiło w trakcie wysuniętej szuflady.
Istota rozwiązania, którym jest mechanizm do blokowania szuflad, mający usytuowany w czołowej obudowie mebla zamek blokujący, z cięgnem, oraz elementy zaczepowe, zaś każda z szuflad ma kształtowy zaczepiacz z zaczepami, polega na tym, że stanowi go, usytuowany w strefie tylnej ściany mebla zespół, blokujący, przy czym mechanizm blokujący ma cięgno, na którym, w skrajnej strefie usytuowany jest mimośrodowy wycinek tarczy. Końcówka cięgna jest podparta w belce górnej, zaś na jednej z osi pionowej, która ustalona jest w mocowaniu górnym i dolnym, osadzona jest kształtowa listwa zaczepowa. Na drugiej pionowej osi obrotowej, która ustalona jest w mocowaniu górnym i dolnym, osadzony jest pręt blokujący, ponadto w górnej części pręta blokującego umieszczony jest ustalacz pozycji pręta blokującego do utrzymania jego dwóch skrajnych pozycji. Ustalacz jest osadzony w mocowaniu górnym i jest dociskany do pręta blokującego za pomocą sprężyny. Każda z blokowanych szuflad w strefie działania listwy zaczepowej i pręta blokującego ma zaczepiacz z kształtowym wpustem dla pręta blokującego oraz zaczep dla listwy zaczepowej, natomiast w górnej części listwy zaczepowej umieszczona jest sprężyna, która blokowana jest śrubą i nakrętką i osadzona jest pomiędzy listwą zaczepową i mocowaniem górnym.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty techniczno-użytkowe:
- zamknięcie wszystkich szuflad za pomocą jednego zamka,
- blokowanie wysuwu kolejnych szuflad, gdy wysunięta jest jedna dowolna szuflada,
- możliwość zamknięcia szuflady, gdy zamek jest w pozycji zamkniętej,
- zapobiegnięcie wywróceniu się wózka warsztatowego,
PL 233 928 B1
- trwałość konstrukcji, równa trwałości szuflad,
- niskie koszty wykonania mechanizmu.
Przedmiot wynalazku w przykładowym, lecz nie ograniczającym rozwiązaniu uwidoczniono na rysunku, na którym, na fig. 1 pokazano widok izometryczny mechanizmu, na fig. 2 - widok wzajemnego usytuowania zespołu zamykającego i szuflad, na fig. 3 pokazano widok z góry strefy działania mechanizmu, na fig. 4 - widok od przodu strefy działania mechanizmu na fig. 5 - widok położenia w płetwie pręta blokującego i listwy zaczepowej, fig. 6 - położenie pręta blokującego i listwy zaczepowej w trakcie wysunięcia szuflad w pozycji zamka odblokowane, fig. 7 - widok położenia pręta blokującego i listwy zaczepowej po wysunięciu szuflady i pozycji zamka zablokowane.
Mechanizm do blokowania szuflad składa się z usytuowanego w czołowej obudowie mebla zamka blokującego (nie uwidocznionego na rysunku), który ma cięgno 4, na końcu cięgna 4 znajduje się odpowiednio ukształtowany mimośrodowy wycinek tarczy 7. Końcówka cięgna 4 jest podparta w belce górnej 1. Na jednej z osi pionowej 15, która ustalona jest w mocowaniu górnym 5 i dolnym 6, osadzona jest kształtowa listwa zaczepowa 2, natomiast na drugiej pionowej osi obrotowej 16, która ustalona jest w mocowaniu górnym 5 i dolnym 6, osadzony jest pręt blokujący 3. W górnej części pręta blokującego 3 umieszczony jest ustalacz 9 pozwalający na utrzymanie dwóch skrajnych pozycji pręta blokującego 3. Ustalacz 9 jest osadzony w mocowaniu górnym 5. W przykładowym rozwiązaniu ustalacz 9 jest dociskany do pręta blokującego 3 za pomocą sprężyny 13. Każda z blokowanych szuflad 14 w strefie działania listwy zaczepowej 2 i pręta blokującego 3 ma płetwę 8 z odpowiednio ukształtowanym prowadzeniem 18 dla pręta blokującego 3 oraz zaczep 17 dla listwy zaczepowej 2. W górnej części listwy zaczepowej 2 umieszczona jest sprężyna 10, która przy pomocy przykładowo śruby 11 i nakrętki 12 osadzona jest pomiędzy listwą zaczepową 2 i mocowaniem górnym 5.
Mechanizm działa następująco. W położeniu zamka blokującego „zamknięte” położenie mimośrodowego wycinka tarczy 7 umożliwia pod wpływem działania sprężyny 10 dociśnięcie listwy zaczepowej 2 do zaczepu 17, zaś pręt blokujący 3 poprzez ustalacz 9 jest utrzymywany w skrajnej pozycji umożliwiającej wysuw szuflady 14. W tym położeniu szuflada 14 jest zablokowana.
W celu odblokowania szuflady, przekręca się zamek blokujący (nie uwidoczniony na rysunku) do pozycji otwarte. Następuje wówczas obrót cięgna 4 wraz z mimośrodowym wycinkiem tarczy 7 co powoduje przemieszczenie się listwy zaczepowej 2 wokół osi 15. Listwa zaczepowa 4 swą wygiętą część wysunie z gniazda zaczepu 17 płetwy 8 mocowanej do szuflady 14. Szuflada 14 może być wysunięta.
W trakcie wysuwania szuflady 14 następuje obrót wokół osi 16 pręta blokującego 3, który jest wywołany odpowiednio ukształtowanym prowadzeniem 18 płetwy 8. Po obrocie pręta 3 jest on utrzymany w jednej ze skrajnych pozycji przez ustalacz 9. Gdy szuflada 14 jest wysunięta, to takie położenie pręta blokującego 3 uniemożliwia wysuw kolejnych szuflad 14 - inne szuflady 14 są zablokowane.
W przypadku wysunięcia szuflady i przestawienia położenia zamka blokującego w pozycji zamknięte, następuje obrót cięgna 4 z mimośrodowym wycinkiem tarczy 7 i pod wpływem działania sprężyny 10 następuje obrót wokół osi 15 listwy zaczepowej 2 i jej powrót do pozycji wyjściowej. Następnie podczas zamykania (wsuwania) szuflady 14 powierzchnia 19 płetwy 8 odchyla listwę zaczepową 2 przez obrót wokół osi 15. Po wsunięciu szuflady 14 pod wpływem działania sprężyny 10 następuje powrót listwy zaczepowej 2 i wsunięcie jej części wygiętej w gniazdo zaczepu 17 płetwy 8 mocowanej do szuflady 14. W tym samym czasie następuje obrót wokół osi 16 pręta blokującego 3, który jest wywołany odpowiednio ukształtowanym prowadzeniem 18 płetwy 8. Po obrocie pręta 3 jest on utrzymany w skrajnej pozycji przez ustalacz 9, co pozwoli przy odblokowaniu szuflad 14 na ich wysuw.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentowe1. Mechanizm do blokowania szuflad, mający usytuowany w czołowej obudowie mebla zamek blokujący, z cięgnem, oraz elementy zaczepowe, zaś każda z szuflad ma kształtowy zaczepiacz z zaczepami, znamienny tym, że stanowi go, usytuowany w strefie tylnej ściany mebla zespół, blokujący, przy czym mechanizm blokujący ma cięgno (4), na którym, w skrajnej strefie usytuowany jest mimośrodowy wycinek tarczy (7), natomiast końcówka cięgna (4) jest podparta w belce górnej (1), zaś na jednej z osi pionowej (15), która ustalona jest w mocowaniu górnym (5) i dolnym (6), osadzona jest kształtowa listwa zaczepowa (2), natomiast na drugiej pionowej osi obrotowej (16), która ustalona jest w mocowaniu górnym (5) i dolnym (6), osadzony jest pręt blokujący (3), ponadto w górnej części pręta blokującego (3)PL 233 928 Β1 umieszczony jest ustalacz (9) pozycji pręta blokującego (3) do utrzymania jego dwóch skrajnych pozycji, przy czym ustalacz (9) jest osadzony w mocowaniu górnym (5) i jest dociskany do pręta blokującego (3) za pomocą sprężyny (13), poza tym, każda z blokowanych szuflad (14) w strefie działania listwy zaczepowej (2) i pręta blokującego (3) ma zaczepiacz (8) z kształtowym wpustem (18) dla pręta blokującego (3) oraz zaczep (17) dla listwy zaczepowej (2), natomiast w górnej części listwy zaczepowej (2) umieszczona jest sprężyna (10), która blokowana jest śrubą (11) i nakrętką (12) i osadzona jest pomiędzy listwą zaczepową (2) i mocowaniem górnym (5).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL423654A PL233928B1 (pl) | 2017-11-30 | 2017-11-30 | Mechanizm do blokowania szuflad |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL423654A PL233928B1 (pl) | 2017-11-30 | 2017-11-30 | Mechanizm do blokowania szuflad |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL423654A1 PL423654A1 (pl) | 2019-06-03 |
PL233928B1 true PL233928B1 (pl) | 2019-12-31 |
Family
ID=66649334
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL423654A PL233928B1 (pl) | 2017-11-30 | 2017-11-30 | Mechanizm do blokowania szuflad |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL233928B1 (pl) |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2057301A5 (pl) * | 1969-08-11 | 1971-05-21 | Roneo Cie | |
FR2532533A1 (fr) * | 1982-09-07 | 1984-03-09 | Strafor Sa | Systeme de blocage de tiroirs a tringlerie pour meuble de bureau |
US4804876A (en) * | 1987-04-16 | 1989-02-14 | Lyon Metal Products, Incorporated | Cabinet with latch mechanism |
IT1225516B (it) * | 1988-05-27 | 1990-11-22 | Dental Art Spa | Sistema di bloccaggio dell'apertura contemporanea di piu' cassetti in una cassettiera. |
PL228102B1 (pl) * | 2014-03-03 | 2018-02-28 | Promag Ms Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością | Zespół do blokowania szuflad, zwłaszcza meblowych i warsztatowych |
-
2017
- 2017-11-30 PL PL423654A patent/PL233928B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL423654A1 (pl) | 2019-06-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7946663B2 (en) | Drawer lock mechanism | |
RU2016145413A (ru) | Блокирующее устройство для прислонно-сдвижных дверей транспортных средств общественного пассажирского транспорта и прислонно-сдвижная дверь с блокирующим устройством | |
KR20150070885A (ko) | 레일 록킹장치 | |
PL233928B1 (pl) | Mechanizm do blokowania szuflad | |
US7694461B2 (en) | Shutter assembly with latch mechanism and catch plate | |
EP3421696B1 (en) | Electric strike | |
DE102016113577A1 (de) | Ausstoßvorrichtung für ein bewegbares Möbelteil und Möbel | |
US1613731A (en) | Wardrobe trunk | |
US1213651A (en) | Car-door lock. | |
EP2592210B1 (en) | Locking assembly for windows or doors | |
KR100407480B1 (ko) | 금고문 개폐장치 | |
JP6978924B2 (ja) | アウトセット引戸用鎌錠 | |
DE19911793B4 (de) | Verschluß für eine Klappe, Türe o. dgl. | |
RU2596945C2 (ru) | Отпирающее устройство эвакуационного выхода со скользящей защелкой | |
US3374018A (en) | Snap-action catch | |
PL228102B1 (pl) | Zespół do blokowania szuflad, zwłaszcza meblowych i warsztatowych | |
KR200456204Y1 (ko) | 안전창의 잠금장치 | |
CA2635494C (en) | Catch plate | |
DE102019119706A1 (de) | Vorrichtung zum Bewegen eines bewegbaren Möbelteils in eine Öffnungsrichtung in Bezug zu einem Möbelkorpus eines Möbels | |
JP6441246B2 (ja) | ゲーム機の施錠装置 | |
JP4302542B2 (ja) | ドアガード装置 | |
KR101674552B1 (ko) | 역래치식 평면핸들장치 | |
US976403A (en) | Door-fastener. | |
US308055A (en) | Sash-fastener | |
US1480647A (en) | Lock hinge for doors and other movable elements |