PL233648B1 - Sposob wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu - Google Patents

Sposob wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu Download PDF

Info

Publication number
PL233648B1
PL233648B1 PL417688A PL41768816A PL233648B1 PL 233648 B1 PL233648 B1 PL 233648B1 PL 417688 A PL417688 A PL 417688A PL 41768816 A PL41768816 A PL 41768816A PL 233648 B1 PL233648 B1 PL 233648B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
composition
granulated
fertilizer
sulfur
granules
Prior art date
Application number
PL417688A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417688A1 (pl
Inventor
Andrzej Kutrzuba
Piotr Pander
Miroslaw Serwata
Original Assignee
Edf Ekoserwis Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Edf Ekoserwis Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Edf Ekoserwis Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL417688A priority Critical patent/PL233648B1/pl
Publication of PL417688A1 publication Critical patent/PL417688A1/pl
Publication of PL233648B1 publication Critical patent/PL233648B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu, to jest syntetycznego gipsu pochodzącego z procesów przemysłowych, a zwłaszcza procesu mokrego odsiarczania spalin.
Powszechnie wiadomo, że gips (dwuwodny siarczan wapnia) jest jednym z najlepszych źródeł łatwo dostępnego dla roślin wapnia oraz siarki. Zawartość tych składników nawozowych wynosi w gipsie 29,3% wag. dla wapnia (w przeliczeniu na CaO) oraz 42,5% wag. dla siarki (w przeliczeniu na SO3). Jednocześnie stosowanie gipsu w nawożeniu poprawia strukturę i inne ważne dla uprawy roślin właściwości fizykochemiczne gleby.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stale rosnąca troska o stan środowiska naturalnego, a także coraz ostrzejsze normy dotyczące zanieczyszczeń gazowych pochodzących ze spalania paliw kopalnych, wymuszają stosowanie przez przemysł, a zwłaszcza przez energetykę zawodową, metod i instalacji pozwalających na ograniczenie emisji dwutlenku siarki do atmosfery.
Jedną z najbardziej powszechnych i najdłużej stosowanych w tym zakresie metod jest mokra metoda odsiarczania spalin. Oparta ona jest na zjawisku wiązania chemicznego dwutlenku siarki w wodnej zawiesinie zawierającej kamień wapienny, wskutek czego powstaje syntetyczny gips - reagips.
Proces odsiarczania spalin tą metodą prowadzi się w znanych instalacjach zawsze po wstępnym ochłodzeniu i odpyleniu spalin wychodzących z kotła oraz wychwyceniu popiołu lotnego. Odpylone spaliny są płukane w reaktorach (płuczkach) zawierających złoże sorbentu - węglanu wapnia, w wyniku czego zachodzi reakcja wiązania dwutlenku siarki w dwuwodny siarczan wapnia, tzw. reagips. Zawiesina wytworzonego reagipsu pompowana jest z płuczek do stacji hydrocyklonów, gdzie następuje separacja kryształów gipsu od nieprzereagowanego sorbentu oraz wstępne odwodnienie. Następnie reagips jest transportowany do stacji odwadniania, po wyjściu z której ma on wilgotność rzędu 9%.
Reagips z instalacji mokrego odsiarczania spalin wykorzystywany jest dla potrzeb przemysłu gipsowych materiałów budowlanych, dla przemysłu cementowego jako regulator czasu wiązania oraz jako aktywator procesu twardnienia w produkcji betonów komórkowych. Znane są również zastosowania reagipsu w rolnictwie jako pylistego lub granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego oraz środka do kondycjonowania gleby.
Z uwagi na to, że stosowanie w rolnictwie nawozów mineralnych w formie pylistej jest znacznie bardziej uciążliwe w porównaniu do stosowania formy granulowanej, głównie z powodu konieczności dokonywania wysiewu nawozów pylistych przy pogodzie bezwietrznej, dlatego od szeregu lat trwają prace nad uzyskaniem takich nawozów siarkowo-wapniowych na bazie gipsu naturalnego lub reagipsu, których granule miałyby z jednej strony wystarczającą wytrzymałość mechaniczną, aby nie ulegać destrukcji podczas transportu i magazynowania oraz wysiewu przy pomocy typowych maszyn rolniczych, a z drugiej zaś strony by granule te pod wpływem zawartej w glebie wilgoci ulegały szybkiemu rozsypywaniu (rozpadowi) dla ograniczenia zjawiska punktowej koncentracji substancji nawozowych po ich wprowadzeniu do gleby.
Spośród trzech znanych typowych metod granulacji (tj. granulacji suchej, granulacji na mokro i granulacji przez przecieranie), w praktyce wytwarzania granulowanych nawozów mineralnych zawierających gips stosowane są dwie z nich.
Pierwsza z tych metod granulacji polega na kompaktowaniu mieszaniny suchych składników nawozu za pomocą pras lub walców - przy ciśnieniach przekraczających zwykle 100 MPa i temperaturach do 120°C.
Druga polega na granulowaniu nawozowych substancji stałych na mokro, to jest z użyciem substancji płynnej powodującej aglomerację cząstek stałych. Substancją tą może być woda, albo roztwór lub zawiesina zawierająca lepiszcze jako środek pomocniczy przy granulowaniu. Granulowanie na mokro prowadzi się zazwyczaj w granulatorach bębnowych, talerzowych lub misowych, pełniących zarazem funkcje mieszalników (homogenizatorów) stałych substancji nawozowych, a otrzymane granule suszy i utwardza się w suszarniach, po czym schładza, frakcjonuje i konfekcjonuje.
Literatura patentowa zawiera szereg informacji na temat granulowania nawozów gipsowych tą drugą wspomnianą wyżej metodą.
Wiadomo jest przy tym, że gips (dwuwodny siarczan wapnia) jako sól trudno rozpuszczalna w wodzie wymaga granulacji przy stosunkowo dużej ilości wody, przez co uformowane w tych warunkach granule są bardzo porowate i mają niską wytrzymałość mechaniczną. Dlatego aby otrzymać granule
PL 233 648 B1 gipsowe o odpowiedniej wytrzymałości, w procesie granulowania nawozów gipsowych stosuje się przeważnie lepiszcza organiczne rozpuszczalne w wodzie, co potwierdza struktura rozwiązań znalezionych na ten temat w literaturze patentowej.
Z brytyjskiego opisu patentowego GB 800208 znany jest proces otrzymywania granulowanego produktu nawozowego zawierającego siarczan wapnia (gips). Mieszaninę rozdrobnionych cząstek siarczanu wapnia i związków amonowych i/lub metali alkalicznych granuluje się w obecności wody. Zwartość siarczanu wapnia w granulowanej mieszaninie wynosi 10-50% wag., a pozostałą część korzystnie stanowi azotan amonu, siarczan amonu, siarczan potasu, siarczan sodu. Uformowane granule suszy się, aby zapobiec zlepianiu.
Z koreańskiego zgłoszenia patentowego KR 2015/0124500 znana jest metoda wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego o podwyższonej szybkości rozpadu (destrukcji) granul w glebie. Metoda obejmuje użycie dwuwodzianu (gipsu dwuwodnego), będącego wilgotnym produktem ubocznym z procesu wytwarzania kwasu fosforowego, procesu odsiarczania, gipsem odpadowym lub innym rodzajem gipsu dwuwodnego. W procesie wytwarzania granulowanego nawozu gips jest używany sam lub alternatywnie miesza się z nim silnie alkaliczny materiał sproszkowany, granuluje i suszy. Produkt ma pH od 6 do 12. Metoda pozwala produkować granulowany nawóz siarkowo-wapniowy oraz granulowany mieszany nawóz wykorzystujący gips jako wypełniacz.
Japońskie zgłoszenie patentowe JP 2005/246618 ujawnia sposób otrzymywania granulowanego nawozu lub modyfikatora gleby na bazie gipsu, o granulach mających dużą twardość i rozpadalnych pod wpływem wody. Gips miesza się z pęczniejącymi materiałami gliniastymi takimi jak bentonit i jeżeli potrzeba to z ciekłymi substancjami pomocniczymi dla granulacji, zawierającymi związki organiczne, po czym całość jest granulowana. Sposób pozwala otrzymywać granulowany gips o średnicy granul 1-4 mm, mający dużą zawartość przyswajalnego przez rośliny wapnia i doskonałą dezintegrację granul. Organicznymi substancjami dodawanymi w celu zgranulowania gipsu są rozpuszczalne w wodzie sacharydy, skondensowany płyn odpadowy z winifikacji, ługi posulfitowe zawierające związki lign osulfonowe, melasa.
W koreańskim zgłoszeniu patentowym KR 2005/0105357 przedstawiono sposób wytwarzania granulowanego nawozu gipsowego z wykorzystaniem skondensowanej rozpuszczalnej melasy jako lepiszcza. Sposób pozwala na wytwarzanie nawozu gipsowego o granulkach mających dużą twardość i wysoką rozpadalność w glebie, co ułatwia manipulowanie nawozem i stosowanie go w praktyce rolniczej. Sposób obejmuje następujące etapy:
- rozdrabnianie gipsu na proszek w rozdrabniaczu, tak aby 98% proszku przechodziło przez sito nr 10 (oczka 2,00 mm) i co najmniej 50% przez sito nr 50 (oczka 0,297 mm);
- suszenie proszku w temp. 100-350°C, aż osiągnie wilgotność 5% lub mniej;
- sortowanie proszku na sortowniku, w którym nadziarno jest zawracane do rozdrabniacza, a ziarno właściwej frakcji jest składowane w silosie;
- mieszanie w zbiorniku skondensowanej rozpuszczalnej melasy z wodą, kwasem siarkowym, amoniakiem itp., oraz kontrolowanie uwodnienia, lepkości, pH itp. parametrów.
- wprowadzenie proszku gipsowego z silosu do granulatora, spryskiwanie go 5-50% wag. roztworu melasy z innymi składnikami i granulowanie;
- suszenie granul w temp. 100-350°C aż do osiągnięcia wilgotności 3% lub mniej;
- oddzielenie granul o wielkości 1-5 mm, chłodzenie oddzielonych granul, sortowanie ich według wielkości, w jakiej mają być pakowane i pakowanie nawozu granulowanego.
Z brazylijskiego zgłoszenia patentowego BR 201107333 znany jest sposób otrzymywania granulowanego nawozu na bazie gipsu, obejmujący operacje granulowania kompozycji: 10-90% wag. proszku siarczanu wapnia o wilgotności 5-45% i wielkości cząstek 0,01-0,5 mm, zmieszanego z 10-90% wag. resztek procesowych i okruszyn nawozowych z mieszalników przemysłowych i innych źródeł, w postaci proszku o wilgotności 5% i wielkości cząstek 0,01-0,5 mm. Jako środki klejące (lepiszcza) mogą być wykorzystywane przy granulowaniu skrobie manioku i/lub kukurydzy, które zmieszane na sucho z gipsem i innymi składnikami tworzą lepiszcze po dodaniu wody do granulatora.
Zagadnieniem technicznym postawionym przed wynalazkiem jest dostarczenie prostego, niewymagającego użycia lepiszczy, sposobu wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu, którego granule miałyby dużą odporność mechaniczną i zarazem dużą szybkość rozpadu (destrukcji) w glebie pod wpływem wilgoci.
PL 233 648 Β1
Okazało się nieoczekiwanie, że wprowadzenie do proszku gipsowego dodatku siarki koloidalnej i mikronizowanego siarczanu amonu pozwala w pełni rozwiązać problem granulacji nawozu gipsowego przy użyciu wody i w całości zrealizować postawione przed wynalazkiem zagadnienie techniczne.
Zgodnie z wynalazkiem, sposób wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu, w którym kompozycję rozdrobnionych na proszek stałych składników nawozu wprowadza się do granulatora, homogenizuje, zwilża się wodą podczas mieszania i formuje z niej granule, które następnie frakcjonuje się, suszy, chłodzi oraz konfekcjonuje frakcje granul o żądanej wielkości, charakteryzuje się tym, że granulowaniu poddaje się kompozycję zawierającą:
- co najmniej 60% wag. reagipsu w postaci proszku o średniej wielkości cząstek poniżej 100 μΠΊ, a korzystnie 20-70 μπι, oraz o wilgotności do 9% w temperaturze 50°C,
- co najmniej 10% wag. mikronizowanego siarczanu amonu o średniej wielkości cząstek poniżej 60 μπι, przy czym co najmniej 80% tych cząstek ma wielkość 10-50 μπι,
- do 10% wag. siarki koloidalnej o średniej wielkości cząstek poniżej 65 μπι, a korzystnie 10-60 μπι,
- oraz ewentualnie 0,05 do 0,15% wag. nietoksycznego barwnika dopuszczalnego do stosowania w barwieniu nawozów, a po uformowaniu z kompozycji granul i podzieleniu ich na frakcje, suszy się frakcję właściwą o wielkości ziaren korzystnie 1-6 mm, a najlepiej 2-5 mm w temp, do 100°C, korzystnie 80-90°C, po czym chłodzi się ją i konfekcjonuje.
W procesie według wynalazku, otrzymane w wyniku granulacji wilgotne nadziarno i podziarno zawraca się do granulatora.
Korzystnie, kompozycja poddawana granulowaniu zawiera 80-85% reagipsu.
Korzystnie, kompozycja poddawana granulowaniu zawiera 12-20% wag. siarczanu amonu.
Korzystnie, kompozycja poddawana granulowaniu zawiera 2-5% siarki koloidalnej.
Jak potwierdziły przeprowadzone próby, uzyskany sposobem według wynalazku granulat posiada po wysuszeniu wytrzymałość na ściskanie rzędu 40-45 N, a wrzucone do wody granule ulegają rozpadowi na proszek w czasie poniżej 3 minut.
Nawóz otrzymany przedmiotowym sposobem powinien być magazynowany w warunkach powietrzno-suchych i zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych.
W sposobie według wynalazku proces granulowania najlepiej prowadzić jest w granulatorach talerzowych lub w granulatorach misowych. W skali wielkoprzemysłowej najkorzystniej jest jednak w procesie granulacji stosować mieszalniki misowe z szybkoobrotowym rotorem (mieszadłem) mimośrodowo usytuowanym względem pochylonej, obracającej się misy. Mieszalnik tego typu spełnia rolę mieszalnika w procesie homogenizacji wsadu oraz granulatora po zwilżeniu wsadu wodą.
Wytworzony sposobem według wynalazku granulowany nawóz siarkowo-wapniowy zalecany jest do nawożenia wszystkich roślin uprawy polowej, szczególnie na gleby o kwaśnym odczynie i niskiej zawartości siarki. Można go stosować pod zboża, rośliny oleiste, okopowe, a w szczególności pod rośliny posiadające zwiększone zapotrzebowanie na siarkę.
Wielkość dawek nawozu należy ustalać w oparciu o analizę gleby i wymagania pokarmowe roślin. Orientacyjne dawki nawozu dla niektórych roślin wrażliwych na brak siarki i wapnia w glebie przedstawiono w tabeli poniżej.
Roślina Dawka nawozu kg/ha
Rzepak ozimy 450-500
Rzepak jary 400-450
Gorczyca 400-450
Kukurydza 300-400
Burak cukrowy 350-400
Zboża 200-225
Rośliny strączkowe (pastewne) 200-225
PL 233 648 B1
Nawóz można stosować w tradycyjnych okresach agrotechnicznych, najlepiej na ściernisko w okresie jesiennym, jak również wiosną przed siewem lub sadzeniem roślin. Nawóz powinien być równomiernie wymieszany z glebą przeznaczonymi do tego maszynami, na głębokość co najmniej 20 cm.
Rozwiązanie według wynalazku przedstawiono poniżej w przykładach objaśniających realizację sposobu wytwarzania granulowanego nawozu na bazie reagipsu. Przykładów tych nie należy jednak uważać za ograniczające istotę lub zawężające zakres ochrony, gdyż stanowią one jedynie ilustrację wynalazku.
P r z y k ł a d 1
Sporządzono suchą kompozycję zawierającą:
79,9% wag. reagipsu o wielkości cząstek nie przekraczającej 70 pm i wilgotności 8% w temp. 50°C, 18% wag. siarczanu amonu o wielkości cząstek nie przekraczającej 60 pm, 2% wag. siarki koloidalnej o wielkości cząstek nie przekraczającej 60 pm i 0,1% wag. błękitu, pigmentowego (barwnika).
Do misowego granulatora laboratoryjnego wsypano wsad 2,5 kg wspominanej kompozycji po jej dokładnym wymieszaniu. Granulator miał misę o średnicy 23 cm, pochyloną pod kątem 30° z umieszczonym w nim mimośrodowym mieszadłem, którego łopatki mogły obracać się z szybkością obwodową od 1,4 do 28 m/s.
Po wsypaniu kompozycji do misy, przez 1 min mieszano ją przy szybkości obwodowej misy 0,5 m/s oraz szybkości mieszadła 14 m/s, a następnie podczas mieszania zroszono wsad wodą w ilości 75 g, dozując ją przez min. 3 min. Następnie przez 2 min mieszano zawartość misy mieszadłem przy szybkości obwodowej 8 m/s, po czym ponownie zraszano wsad wodą w ilości 105 g przez 2,5 min, utrzymując obroty mieszadła oraz zwiększając obroty misy do 1 m/s i prowadzono w tych warunkach przez 1,5 min granulację zwilżonego wsadu. Otrzymano wilgotne granule, których 60,1 % miało wielkość 1-6 mm. Granule frakcji 1-6 mm wysuszono w suszarce laboratoryjnej w temp. 90°C, ostudzono i poddano badaniu wytrzymałości na ściskanie. Uzyskano wyniki w zakresie 40-45 N.
P r z y k ł a d 2
Niniejszy przykład jest przykładem porównawczym, który wskazuje na konieczność ostrożnego dozowania wody do granulowanej kompozycji, tak aby nie przekroczyć ilości, powyżej której mieszanina staje się plastyczna i nie da się zgranulować z uwagi na zbyt dużą wilgotność.
Ze składników o parametrach jak w przykładzie 1 sporządzono kompozycję zawierająca 84,9% wag. reagipsu, 12% wag. siarczanu amonu, 3% wag. siarki koloidalnej i 0,1% wag. barwnika.
Do talerzowego granulatora laboratoryjnego wsypano wsad 2,5 kg wspomnianej kompozycji, po jej dokładnym wymieszaniu. Granulator miał talerz o średnicy 25 cm i był pochylony pod kątem 30°.
Po wsypaniu kompozycji przez 30 sek. mieszano wsad przy szybkości obwodowej 0,5 m/s, a następnie podczas mieszania zraszano wsad 190 g wody przez 1 min, po czym dalej mieszano przez 2 min. Mieszanie przerwano wskutek tego, że wsad był zbyt plastyczny, aby przeprowadzić jego granulację.
P r z y k ł a d 3
Ze składników o parametrach jak w przykładzie 1 sporządzono kompozycję zawierającą 79,9% wag. reagipsu, 17% wag. siarczanu amonu, 3% wag. siarki koloidalnej i 0,1% wag. barwnika.
Do misowego granulatora laboratoryjnego jak w przykładzie 1 wsypano wsad 2,5 kg wspomnianej kompozycji, po jej dokładnym wymieszaniu.
Po wsypaniu kompozycji wsad przez 30 sek. mieszano przy szybkości obwodowej misy 0,5 m/s i szybkości obwodowej mieszadła 14 m/s. Następnie podczas mieszania zraszano wsad wodą w ilości 100 g przez czas 1 min, po czym rozpoczęto granulację, zwiększając prędkość obwodową misy do 1 m/s. Po 1,5 min stwierdzono, że wsad jest zbyt suchy i zroszono go ponownie podczas mieszania, dodając 40 g wody w ciągu 2 min. Po zakończeniu dodawania dodatkowej porcji wody mieszano wsad aż do zgranulowania go. Otrzymano wilgotne granule, których 68,9% miało wielkość 1-6 mm. Granule frakcji 1-6 mm wysuszono w suszarce laboratoryjnej w temp. 90°C, ostudzono i poddano badaniu wytrzymałości na ściskanie. Uzyskano wyniki w zakresie 41-45 N.
P r z y k ł a d 4
Do przemysłowego mieszalnika misowego o średnicy obrotowej misy 120 cm, zawierającej umieszczone wewnątrz mimośrodowo mieszadło, którego łopatki mogą obracać się z prędkością obwodową 1,4 do 27 m/s, wprowadzono wsad w postaci 200 kg kompozycji jak w przykładzie 1. Misa była pochylona pod kątem 20°. Po wsypaniu kompozycji przez 30 sek. mieszano ją przy szybkości obwodowej misy 1,5 m/s i szybkości obwodowej łopatek mieszadła 20 m/s. Następnie przy szybkości obwodowej łopatek mieszadła 10 m/s wsad zraszano 11,7 kg wody przez 1 min, po czym przez następne 3,5 min mieszano zwilżony wsad przy szybkości obwodowej łopatek mieszadła 27 m/s, a następnie
PL 233 648 B1 stopniowo w ciągu 7,5 min obniżano tę szybkość do 15 m/s, przy której przez 1 min prowadzono granulację wsadu. Uzyskano wilgotne granule, których 49,2% miało wielkość 2-5 mm, 22,8% wielkość poniżej 2 mm i 27,9% wielkość powyżej 5 mm.
Po wysuszeniu frakcji granul 2-5 mm w suszarce fluidyzacyjnej w temp. 80°C, granule ostudzono i poddano badaniu wytrzymałości na ściskanie. Uzyskano wyniki powyżej 40 N.
P r z y k ł a d 5
Postępując jak w przykładzie 4, wprowadzono do przemysłowego mieszalnika 200 kg wsadu w postaci kompozycji z przykładu 1.
Po wsypaniu wsadu przez 30 sek. mieszano go przy szybkości obwodowej misy 1,5 m/s i szybkości obwodowej łopatek mieszadła 27 m/s. Następnie przy szybkości obwodowej łopatek mieszadła 10 m/s wsad zraszano 14,7 kg wody przez 1 min, po czym przez 3,5 min mieszano wilgotny wsad przy szybkości obwodowej łopatek mieszadła 27 m/s, a następnie stopniowo w ciągu kolejnych 7,5 min obniżono tę szybkość do 15 m/s, zaś szybkość obwodową misy do 1 m/s, przy których to szybkościach przez 1 min prowadzono granulację wsadu. Uzyskano wilgotne granule, których 51,5% miało wielkość 2-5 mm, 6,8% poniżej 2 mm, a 41,7% powyżej 5 mm. Po wysuszeniu frakcji granul 2-5 mm w suszarce fluidyzacyjnej w temp. 80°C, granule ostudzono i poddano badaniu wytrzymałości na ściskanie. Uzyskano wyniki powyżej 40 N.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu, w którym kompozycję rozdrobnionych na proszek stałych składników nawozu wprowadza się do granulatora, homogenizuje, zwilża się wodą podczas mieszania i formuje z niej granule, które następnie frakcjonuje się, suszy, chłodzi oraz konfekcjonuje frakcje granul o żądanej wielkości, znamienny tym, że granulowaniu poddaje się kompozycję zawierającą:
    - co najmniej 60% wag. reagipsu w postaci proszku o średniej wielkości cząstek poniżej 100 gm, a korzystnie 20-70 gm, oraz o wilgotności do 9% w temperaturze 50°C;
    - co najmniej 10% wag. mikronizowanego siarczanu amonu o średniej wielkości cząstek poniżej 60 gm, przy czym co najmniej 80% tych cząstek ma wielkość 10-50 gm,
    - do 10% wag. siarki koloidalnej o średniej wielkości cząstek poniżej 65 gm, a korzystnie 10-60 gm,
    - oraz ewentualnie 0,05 do 0,15% wag. nietoksycznego barwnika dopuszczalnego do stosowania w barwieniu nawozów, a po uformowaniu z kompozycji granul i podzieleniu ich na frakcje, suszy się frakcję właściwą w temp. do 100°C, korzystnie 80-90°C.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że otrzymaną w wyniku granulowania frakcję właściwą o wielkości ziaren 1-6 mm, a korzystnie 2-5 mm chłodzi się po wysuszeniu i konfekcjonuje.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że otrzymaną w wyniku granulowania wilgotną frakcję nadziarna zawraca się razem z podziarnem do granulatora.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kompozycja poddawana granulowaniu zawiera 80-85% reagipsu.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kompozycja poddawana granulowaniu zawiera 12-20% wag. siarczanu amonu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kompozycja poddawana granulowaniu zawiera 2-5% siarki koloidalnej.
PL417688A 2016-06-22 2016-06-22 Sposob wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu PL233648B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417688A PL233648B1 (pl) 2016-06-22 2016-06-22 Sposob wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417688A PL233648B1 (pl) 2016-06-22 2016-06-22 Sposob wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417688A1 PL417688A1 (pl) 2018-01-03
PL233648B1 true PL233648B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=60787940

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417688A PL233648B1 (pl) 2016-06-22 2016-06-22 Sposob wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233648B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417688A1 (pl) 2018-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6206947B1 (en) Process for making an animal litter comprising gypsum, aluminum sulfate and urea
US6936087B2 (en) Soil conditioning agglomerates containing calcium
US20200157014A1 (en) Compacted polyhalite and potash mixture and a process for the production thereof
US20220162133A1 (en) Polyhalite and potash granules
EP3655149B1 (en) Granulated polyhalite and potash mixture and a process for the production thereof
US6325836B1 (en) Soil conditioning agglomerates containing calcium
JP4141678B2 (ja) 肥料、肥料の製造方法、および尿素−脂肪族アルデヒド縮合物の無機化速度制御方法
CA1124040A (en) Granulating
US20210395158A1 (en) Compacted polyhalite and a process for the production thereof
BR112019017664B1 (pt) Grânulo de fertilizante com magnésio, enxofre e argila, e método de preparação do dito grânulo
EP3758836A1 (en) Potash dust granulation process
PL233648B1 (pl) Sposob wytwarzania granulowanego nawozu siarkowo-wapniowego na bazie reagipsu
EP4301509A1 (en) Binders for hydroscopic substrates
JP2004182549A (ja) 粒状肥料及びその製造方法
JPH0134959B2 (pl)
RU2804199C1 (ru) Способ гранулирования высокоэффективного органоминерального удобрения биогумус
US11905212B1 (en) Method of forming a non-dispersible granular substrate and the granular substrates formed thereby
JPH0244791B2 (pl)
PL236498B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu gipsowego
RU2084276C1 (ru) Способ производства гранулированных удобрений из тонкодисперсных порошкообразных материалов
JPH0375287A (ja) 多孔性けい酸質粒状物
PL236496B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu gipsowego
PL209547B1 (pl) Nawóz organiczno-mineralny i sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego
JPS599513B2 (ja) 石灰質肥料の製造法
BR122024007310A2 (pt) Fertilizantes granulares que compreendem macronutrientes e micronutrientes, e processos para a fabricação dos mesmos