PL233234B1 - Sposób izomeryzacji limonenu - Google Patents

Sposób izomeryzacji limonenu

Info

Publication number
PL233234B1
PL233234B1 PL421984A PL42198417A PL233234B1 PL 233234 B1 PL233234 B1 PL 233234B1 PL 421984 A PL421984 A PL 421984A PL 42198417 A PL42198417 A PL 42198417A PL 233234 B1 PL233234 B1 PL 233234B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
limonene
alpha
terpinene
mol
selectivity
Prior art date
Application number
PL421984A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421984A1 (pl
Inventor
Agnieszka Wróblewska
Edyta Makuch
Monika Retajczyk
Original Assignee
Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny W Szczecinie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny W Szczecinie filed Critical Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie
Priority to PL421984A priority Critical patent/PL233234B1/pl
Publication of PL421984A1 publication Critical patent/PL421984A1/pl
Publication of PL233234B1 publication Critical patent/PL233234B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób izomeryzacji limonenu, w wyniku której otrzymuje się jako główne produkty: alfa-terpinen, gamma-terpinen, alfa-terpinolen, izoterpinolen, alfa-felandren, beta-felandren i p-cymen.
Alfa-terpinen jest naturalnym związkiem zapachowym, występującym między innymi w pomarańczach, kolendrze i w oregano. Dzięki orzeźwiającemu zapachowi jest on szeroko stosowany w produktach spożywczych oraz jako środek zapachowy w kosmetykach i w produktach gospodarstwa domowego. Alfa-terpinen jest składnikiem wielu olejków eterycznych, między innymi olejku z drzewa herbacianego, w którym odpowiada za wysokie właściwości antyoksydacyjne tego olejku, co pozwala na zastosowanie olejku z drzewa herbacianego miejscowo, w roli środka przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego. Olejek ten jest stosowany głównie w leczeniu takich dolegliwości skórnych, jak: trądzik, czy grzybica. Ponadto alfa-terpinen jest stosowany jako dodatek do żywności, leków i kosmetyków, gdyż zapewnia im stabilność oksydacyjną. Wykazano również skuteczność tego związku w leczeniu pasożytniczego zakażenia świdrowcem u kon i. Cienka warstwa alfa-terpinenu spolimeryzowanego pod wpływem plazmy, jest wykorzystywana do zabezpieczania ogniw słonecznych przed działaniem czynników atmosferycznych oraz wilgoci. Poddanie alfa -terpinenu światłoczułej reakcji utleniania katalizowanej fotokatalizatorami osadzonymi na krzemionce, prowadzi do uzyskania wielu wartościowych produktów, takich jak: askarydol, izoaskarydol, kwasu 4-izopropylobenzoesowy, czy aldehyd kuminowy.
Gamma-terpinen wykazuje właściwości antybakteryjne. Związek ten jest syntetyzowany przez niektóre gatunki roślin, między innymi ryż. Jego obecność w ryżu powoduje niszczenie błony komórkowej bakterii, będącej przyczyną choroby tej rośliny. Ponadto gamma-terpinen może być stosowany w leczeniu miażdżycy, gdyż dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, zapobiega utlenianiu LDL - w badaniach na zwierzętach zaobserwowano znaczący spadek całkowitego stężenia cholesterolu o 18,3% oraz stężenia trójglicerydów o 30,3% w surowicy. Gamma-terpinen jest jednym z dwóch składników olejku sosnowego, wykazujących właściwości roztoczobójcze. Dzięki temu znalazł on zastosowanie do walki z roztoczami podczas przechowywania żywności.
Alfa-terpinolen jest stosowany jako dodatek do żywności (pieczone produkty, lody, bezalkoholowe napoje i cukierki). Ponadto jest on składnikiem środków czyszczących, a w kosmetyce jest stosowany w dezodorantach. Alfa-terpinolen znalazł również zastosowanie do syntez organicznych, gdyż jest wykorzystywany do syntezy terpineolu, 1-methyl-4-izopropylidenu, czy cykloheksan-1-olu. Alfa-terpinolen może być również wykorzystywany w medycynie, gdyż wykazano, że związek działa uspokajająco na człowieka. Inhalacje alfa-terpinolenem wpływały na działanie nerwowego układu autonomicznego i na psychikę człowieka - w konsekwencji alfa-terpinolen zmniejszał napięcie oraz wzmagał uczucie relaksu. Dlatego związek ten mógłby być wykorzystywany w leczeniu zaburzeń psychicznych, np. depresji. Badania pokazały, że alfa-terpinolen jest związkiem pośredniczącym w biosyntezie Hinokitolu (4-izopropylotropolonu) przez komórki cyprysu. Hinokitol ma właściwości antynowotworowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Alfa-terpinolen może również być stosowany w leczeniu miażdżycy, gdyż związek ten w połączeniu z β-karotenem oraz α-tokoferolem efektywnie zapobiega utlenianiu LDL, które odgrywa kluczową rolę w powstawaniu arteliosklerozy.
P-cymen jest jedyną, naturalnie występującą formą cymenu. P-cymen stosuje się jako dodatek maskujący zapach w mydłach oraz w różnych produktach przemysłowych. Związek ten jest stosowany jako rozpuszczalnik do barwników i lakierów, jako środek przenoszący ciepło, a także jako dodatek do kompozycji zapachowych i perfum piżmowych. P-cymen jest substratem do syntezy krezoli. Innym zastosowaniem tego monoterpenu jest przekształcanie go w aromatyczne monomery, takie jak: kwas tereftalowy lub dimetylostyren. Ponadto p-cymen stanowi ligand w katalizatorze metatezy olefin. Z p-cymenu można otrzymać kwas p-cymenosulfonowy, który ma zbliżone właściwości do szeroko stosowanego w chemii organicznej kwasu p-toluenosulfonowego, m.in. wykorzystywanego w reakcji estryfikacji Fishera. Substratem w reakcji otrzymywania kwasu p-toluenosulfonowego jest toksyczny toluen, dlatego ważne jest poszukiwanie alternatywy, którą może stanowić kwas p-cymenosulfonowy, którego synteza nie wymaga stosowania rozpuszczalników organicznych.
G.L.K. Hunter i W.B. Brogden (J. Org. Chem. 28(6) (1963) 1679-1682) opisali izomeryzację limonenu na żelu krzemionkowym (Fisher S157, 28-200 mesh), którą prowadzono w temperaturach: 100°C i 150°C. W temperaturze 100°C limonen izomeryzował do terpinolenu, alfa-terpinenu, gamma
PL 233 234 B1 terpinenu i izoterpinolenu. W temperaturze 150°C reakcja zachodziła bardzo szybko, a jako produkty otrzymywano: 1-p-menthen, t-2-p-menthen, 3-p-menthen, t-8-(9)-p-menthen i p-cymen.
N.A. Comelli, E.N. Ponzi i M.I. Ponzi (Journal of the American Oil Chemists' Society 82(7) (2005) 531-535) opisali izomeryzację limonenu na siarczanie cyrkonu. Izomeryzację prowadzono w fazie ciekłej, a głównymi produktami po 20 minutach reakcji były: terpinolen, alfa-terpinen i gamma-terpinen. Wydłużanie czasu reakcji zmniejszało stężenia tych produktów. Terpinolen przekształcał się do m-cymenenu, a alfa-terpinen do p-cymenu. Reakcja izomeryzacji była prowadzona w temperaturach: 90°C, 120°C i 140°C.
M.A. Martin-Luengo, M. Yates, E. Saez Rojo, D. Huerta Arribas, D. Aguilar i E. Ruiz Hitzky (Appl. Catal. A: General 387 (2010) 141-146) opisali otrzymywanie p-cymenu i wodoru z limonenu na minerale z rodziny krzemianów - sepiolicie, który został zmodyfikowany tlenkami sodu, niklu, żelaza i manganu. Badania prowadzono w reaktorze mikrofalowym, gdzie umieszczano 200 mg ciała stałego zmieszanego wcześniej z 0,057 cm3 limonenu. Maksymalna temperatura reakcji wynosiła 165°C. Ta temperatura został wybrana po badanych wstępnych, podczas których 5 cm3 limonenu i maksymalnie 500 mg ciała stałego (sepiolitu) umieszczano pod chłodnicą zwrotną w piecu mikrofalowym. W pierwszym etapie otrzymywano terpineny i terpinolen, które później ulegały odwodornieniu do p-cymenu. Na czystym sepiolicie, po czasie 20 minut, osiągnięto konwersję limonenu 31%, a selektywności produktów były następujące: alfa-terpinen - 20%, gamma terpinen 10%, alfa terpinolen 38% mol i p-cymen 32% mol. Na sepiolicie modyfikowanym tlenkiem sodu reakcja nie zachodziła, natomiast na sepiolitach modyfikowanych tlenkami niklu, żelaza i manganu jako jedyny produkt otrzymywano p-cymen, a konwersja limonenu po czasie 20 minut osiągała 100% mol.
Z literatury znany jest sposób izomeryzacji limonenu na dwóch dostępnych komercyjnie rodzajach ferrytowych zeolitów K, Na-FER i NH4-FER, opisany przez R. Rachwalika, M. Hungera i B. Sulikowskiego (Applied Catalysis A: General 427-428 (2012) 98-105). Wymienione wyżej zeolity przekształcono w ich formy wodorowe, a następnie stosowano w procesie izomeryzacji. Izomeryzację prowadzono pod ciśnieniem atmosferycznym, w szklanym reaktorze zaopatrzonym w chłodnicę zwrotną, efektywne mieszadło (800 rpm) i kontroler temperatury. W typowej syntezie 5 ml limonenu ogrzewano do odpowiedniej temperatury i dodawano do niego w tej temperaturze odpowiednio przygotowany katalizator. Test katalityczny prowadzono w zakresie temperatur 40-75°C. Po odpowiednich czasach reakcji pobierano próbkę mieszaniny reakcyjnej do badań metodą GC (chromatografia gazowa). Jako główne produkty reakcji otrzymywano alfa-terpinen, gamma-terpinen, terpinolen i p-cymen, przy konwersji limonenu dla pierwszego z badanych katalizatorów od 1 do 6% mol w zależności od temperatury, i od 2% mol do 39% mol dla drugiego z badanych katalizatorów.
C.A. Sanchez-Vazquez, T.D. Sheppard, J.R.G. Evans, H.C. Hailes (RSC Advances 4 (2014) 61652-616555 opisali reakcję odwodornienia limonenu do p,alfa-dimetylostyrenu (DMS). W tej reakcji jako produkty uboczne tworzyły się p-cymen, terpinolen, gamma-terpinen i alfa-terpinen. Reakcje prowadzono na katalizatorach palladowych, w bezwodnym DMF-ie, w obecności różnych związków o charakterze zasadowym, jako katalizator zastosowano CuCl2, a reakcje prowadzono w temperaturze 70-120°C. W zależności od użytego związku o charakterze zasadowym otrzymywano różne konwersje limonenu (od 2 do 98%). Najwyższą selektywność DMS (65,4%) otrzymano przy konwersji limonenu 75% mol. Selektywności innych związków wynosiły: 14,3% - p-cymen, a terpinolen - 14,3%. Przetestowano również zastosowanie innych rozpuszczalników w tej reakcji: eteru cyklopentylo-metylowego, 2-metylotetrahydrofuranu i acetonitrylu. W tych rozpuszczalnikach tworzyły się niewielkie ilości DMS, natomiast tworzyły się p-cymen (w eterze cyklopentylometylowym), terpinolene i alfa-terpinen (w 2-metylotetrahydrofuranie), a w acetonitrylu tylko DMS (przy konwersji limonenu 7%). Konwersje limonenu dla eteru cyklopentylometylowego i 2-metylotetrahydrofuranu zmieniały się od 3 do 55%.
H. Cui, J. Zhang, Z. Luo, Ch. Zhao (RSC Advances 6 (2016) 66695-66704) opisali otrzymywanie p-cymenu na katalizatorze Pd/HZSM-5 w obecności i pod nieobecność wodoru. Do syntezy stosowano 10 ml limonenu, 0,2 g katalizatora (Pd/HZSM-5) i 80 ml n-dodekanu, które umieszczano w autoklawie. Autoklaw najpierw przedmuchiwano azotem, a później napełniono go odpowiednią ilością azotu lub wodoru, w zależności od warunków prowadzenia reakcji. Reakcje prowadzono w temperaturze 260°C, przy szybkości mieszania 650 r.p.m. W reakcjach prowadzonych bez wodoru tworzyły się najpierw izomery limonenu: alfa-terpinen, gamma-terpinen, terpinolen i alfa-felandren, które później ulegały odwodornieniu do p-cymenu. Zwiększenie ilości dodawanego do autoklawu wodoru powodowało wzrost ilości tworzącego się p-cymenu, ale jednocześnie wzrastała ilość tworzących się w procesie produktów uwodornienia, co zmniejszało selektywność tworzenia p-cymenu.
PL 233 234 B1
Nieoczekiwanie okazało się, że katalizator Ti-SBA-15 otrzymany metodą bezpośrednią według przepisu F. Berube i współpracowników (F. Berube, A. Khadhraoui, M.T. Janicke, F. Kleitz, S. Kaliaguine, Optimizing Silica Synthesis for the Preparation of Mesoporous Ti-SBA-15 Epoxidation Catalysts, Ind. Eng. Chem. Res. 49 (2010) 6977-6985) i zawierający 2,53% wag. Ti, jest bardzo aktywnym katalizatorem izomeryzacji limonenu.
Sposób izomeryzacji limonenu, według wynalazku, w obecności katalizatora, pod ciśnieniem atmosferycznym, charakteryzuje się tym, że jako katalizator stosuje się katalizator tytanowo-silikalitowy Ti-SBA-15 w ilości 5-15% wagowy w mieszaninie reakcyjnej. Proces izomeryzacji prowadzi się w temperaturze 140-160°C, w czasie od 0,5 do 23 godzin, stosując intensywność mieszania 500 obr/min. Do reaktora wprowadza się w pierwszej kolejności limonen, a później katalizator.
Zaletą zaproponowanego sposobu izomeryzacji jest otrzymywanie w nim stosunkowo wysokich konwersji limonenu (do 99% mol). Podobnie użycie reaktora szklanego, mimo prowadzenia izomeryzacji nawet w temperaturze 160°C, obniża koszty prowadzenia procesu, gdyż reaktory szklane są tańsze niż wykonane np. ze stali nierdzewnej. Ponadto izomeryzacja ta jest prowadzona pod ciśnieniem atmosferycznym i nie wymaga użycia aparatury ciśnieniowej, np. autoklawów. Inną, istotną korzyścią zastosowanej metody izomeryzacji limonenu, jest otrzymywanie w niej dużych ilości (w zależności od czasu prowadzenia izomeryzacji) alfa-terpinenu, gamma-terpinenu, alfa-terpinolenu, izoterpinolenu, alfa-felandrenu, beta-felandren i p-cymenu. Związki te są cennymi związkami zapachowymi w kosmetyce i w chemii gospodarczej, mogą być stasowane jako dodatki do żywności i półprodukty do syntez cennych związków organicznych. Znalazły też zastosowania w medycynie w leczeniu miażdżycy, nowotworów i zaburzeń psychicznych oraz mogą być stosowane w preparatach o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Substrat stosowany do izomeryzacji - limonen, może być pozyskiwany z odpadów jakimi są skórki pomarańczy, dlatego jest on tanim i łatwo dostępnym surowcem.
Sposób według wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 5,000 g limonenu oraz 0,250 g katalizatora Ti-SBA15. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie (500 obr/min). Proces izomeryzacji limonenu badano w temperaturze 160°C, przy zawartości katalizatora 5% wag. oraz dla następujących czasów reakcji: 30 minut, 60 minut, 90 minut, 120 minut, 180 minut, 240 minut i 1380 minut. Analizy ilościowe wykonywano metodą GC, aparatem FOCUS firmy Thermo, wyposażonym w detektor płomieniowo-jonizacyjny i kolumnę kapilarną Rtx-WAX. W badanym zakresie czasów reakcji selektywności produktów głównych zmieniały się następująco: selektywność beta-felandrenu rosła od 2 do 3% mol, selektywność alfa-felandrenu malała od 17 do 2% mol, selektywność alfa-terpinenu rosła od 0 do 37% mol, selektywność gamma-terpinenu malała od 19 do 16% mol, selektywność p-cymenu rosła od 6 do 12% mol, selektywność alfa-terpinolenu malała od 56 do 18%, a selektywność izoterpinolenu rosła od 1 do 7% mol. Konwersja limonenu w miarę wydłużania czasu reakcji rosła od 3 do 86% mol.
P r z y k ł a d 2
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 5,000 g limonenu oraz 0,750 g katalizatora Ti-SBA-15. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie (500 obr/min). Proces izomeryzacji limonenu badano w temperaturze 140°C, przy zawartości katalizatora 15% wag. oraz dla następujących czasów reakcji: 30 minut, 60 minut, 90 minut, 120 minut, 180 minut, 240 minut i 1380 minut. Analizy ilościowe wykonywano metodą GC, aparatem FOCUS firmy Thermo, wyposażonym w detektor płomieniowo-jonizacyjny i kolumnę kapilarną Rtx-WAX. W badanym zakresie czasów reakcji selektywności produktów głównych zmieniały się następująco: selektywność beta-felandrenu rosła od 0 do 2% mol, selektywność alfa-felandrenu malała od 7 do 2% mol, selektywność alfa-terpinenu rosła od 19 do 27% mol, selektywność gamma-terpinenu malała od 13 do 14% mol, selektywność p-cymenu rosła od 6 do 23% mol, selektywność alfa-terpinolenu malała od 39 do 25%, a selektywność izoterpinolenu rosła od 0 do 4% mol. W mieszaninie poreakcyjnej wykrywano jeszcze 2 dodatkowe produkty: izolimonen i menton, ich selektywność zmieniała się następująco: izolimonenu malała od 9 do 2% mol, a mentonu od 5 do 2% mol. Konwersja limonenu w miarę wydłużania czasu reakcji rosła od 2 do 74% mol.
PL 233 234 B1
P r z y k ł a d 3
Do reaktora szklanego o pojemości 25 cm3, który był zaopatrzony w chłodnicę zwrotną i mieszadło magnetyczne z funkcją grzania wprowadzano 5,000 g limonenu oraz 0,500 g katalizatora Ti-SBA-15. Reaktor umieszczano w łapie, a następnie zanurzano w łaźni olejowej i włączano mieszanie (500 obr/min). Proces izomeryzacji limonenu badano w temperaturze 150°C, przy zawartości katalizatora 10% wag. oraz dla następujących czasów reakcji: 30 minut, 60 minut, 90 minut, 120 minut, 180 minut, 240 minut i 1380 minut. Analizy ilościowe wykonywano metodą GC, aparatem FOCUS firmy Thermo, wyposażonym w detektor płomieniowo-jonizacyjny i kolumnę kapilarną Rtx-WAX. W badanym zakresie czasów reakcji selektywności produktów głównych zmieniały się następująco: selektywność beta-felandrenu wynosiła 0% mol, selektywność alfa-felandrenu wynosiła 0% mol, selektywność alfa-terpinenu malała od 25 do 11% mol, selektywność gamma-terpinenu malała od 15 do 7% mol, selektywność p-cymenu rosła od 6 do 35% mol, selektywność alfa-terpinolenu malała od 48 do 26%, a selektywność izoterpinolenu wynosiła 0% mol. W mieszaninie poreakcyjnej oznaczono jeszcze menton, którego selektywność rosła od 5 do 9% mol. Konwersja limonenu w miarę wydłużania czasu reakcji rosła od 3 do 41% mol.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób izomeryzacji limonenu w obecności katalizatora, pod ciśnieniem atmosferycznym, znamienny tym, że jako katalizator stosuje się katalizator tytanowo-silikalitowy Ti-SBA-15 w ilości 5-15% wagowy w mieszaninie reakcyjnej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces prowadzi się w temperaturze 140-160°C, w czasie od 0,5 do 23 godzin.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces prowadzi się stosując intensywność mieszania 500 obr/min.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do reaktora wprowadza się w pierwszej kolejności limonen, a później katalizator.
PL421984A 2017-06-22 2017-06-22 Sposób izomeryzacji limonenu PL233234B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421984A PL233234B1 (pl) 2017-06-22 2017-06-22 Sposób izomeryzacji limonenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421984A PL233234B1 (pl) 2017-06-22 2017-06-22 Sposób izomeryzacji limonenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421984A1 PL421984A1 (pl) 2019-01-02
PL233234B1 true PL233234B1 (pl) 2019-09-30

Family

ID=64899003

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421984A PL233234B1 (pl) 2017-06-22 2017-06-22 Sposób izomeryzacji limonenu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233234B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4551570A (en) * 1985-01-14 1985-11-05 Scm Corporation Process for the isomerization of limonene to terpinolene
DE3607448A1 (de) * 1986-03-07 1987-09-10 Basf Ag Verbessertes verfahren zur herstellung von p-cymol und homologen alkylbenzolen
JP2631865B2 (ja) * 1988-06-22 1997-07-16 ヤスハラケミカル株式会社 テルピノレンの製造方法
JPH02115133A (ja) * 1988-10-26 1990-04-27 Yasuhara Yushi Kogyo Kk テルピノレンの製造方法
JPH02292230A (ja) * 1989-05-08 1990-12-03 Yasuhara Chem Kk テルピノレンの製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL421984A1 (pl) 2019-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kotha et al. Diversity‐Oriented Approach to Biologically Relevant Molecular Frameworks Starting with β‐Naphthol and Using the Claisen Rearrangement and Olefin Metathesis as Key Steps
CN107223120B (zh) 作为新型芳香化学品的1-(7,10,10-三甲基-4-双环[6.2.0]癸基)乙酮
Cataldo Chemical and thermochemical aspects of the ozonolysis of ethyl oleate: Decomposition enthalpy of ethyl oleate ozonide
Wiedemann et al. Skeletal isomerisation of oleic acid over ferrierite in the presence and absence of triphenylphosphine: Pore mouth catalysis and related deactivation mechanisms
Löser et al. Sustainable catalytic rearrangement of terpene-derived epoxides: towards bio-based biscarbonyl monomers
Larsen et al. A facile, convenient, and green route to (E)-propenylbenzene flavors and fragrances by alkene isomerization
Zhang et al. An advanced process for producing structurally selective dimer acids to meet new industrial uses
Delolo et al. One-pot hydroformylation/O-acylation of propenylbenzenes for the synthesis of polyfunctionalized fragrances
RU2564416C2 (ru) Новый алициклический спирт
Runeberg et al. Transformations and antioxidative activities of lignans and stilbenes at high temperatures
PL233234B1 (pl) Sposób izomeryzacji limonenu
Delolo et al. Working together to avoid unwanted reactions: hydroformylation/O-acylation of terpene-based hydroxyolefins
Ishibashi et al. Novel synthesis of 1, 3-dienes from 1-alkenes via/ldene/rd reaction with pummerer rearrangement product: a short synthesis of the sex pheromone of the red bollworm moth
JP5853956B2 (ja) 新規カルボン酸エステル化合物及びその製造方法、並びにその香料組成物
PL233954B1 (pl) Sposób izomeryzacji limonenu
Lataliza-Carvalho et al. Heteropoly acid catalysis in the valorization of bio-renewables: Acetylation of 1, 4-cineole and 1, 8-cineole (eucalyptol) in green solvents
Kumar et al. A review on catalytic terpene transformation over heterogeneous catalyst
PL241882B1 (pl) Sposób izomeryzacji limonenu
Utami et al. Synthesis of α-Terpineol from Turpentine by Hydration in a Batch Reactor
Liu et al. The preparation of cyclopentadecanone and cyclopentadecanolide from Malania oleifera Chum oil
PL235724B1 (pl) Sposób izomeryzacji limonenu
Chan et al. In vitro study and structure-activity relationship analysis of stilbenoid derivatives as powerful vasorelaxants: Discovery of new lead compound
Kashiwazaki et al. Brønsted acid-induced transannulation of the phytochemical zerumbone
Vyshnavi et al. Metathesis of tobacco fatty acid methyl esters: Generation of industrially important platform chemicals
PL244073B1 (pl) Sposób utleniana alfa-pinenu w obecności katalizatora tytanowo- silikatowego