PL233091B1 - Lekki wspornik konstrukcyjny - Google Patents

Lekki wspornik konstrukcyjny

Info

Publication number
PL233091B1
PL233091B1 PL408942A PL40894214A PL233091B1 PL 233091 B1 PL233091 B1 PL 233091B1 PL 408942 A PL408942 A PL 408942A PL 40894214 A PL40894214 A PL 40894214A PL 233091 B1 PL233091 B1 PL 233091B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
semi
structural support
layer
lightweight structural
layers
Prior art date
Application number
PL408942A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408942A1 (pl
Inventor
Paweł Węgrzyn
Jerzy Gil
Original Assignee
Gil Jerzy Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spolka Cywilna
Gil Jerzy Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spólka Cywilna
Wegrzyn Pawel Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spolka Cywilna
Wegrzyn Pawel Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spólka Cywilna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gil Jerzy Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spolka Cywilna, Gil Jerzy Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spólka Cywilna, Wegrzyn Pawel Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spolka Cywilna, Wegrzyn Pawel Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spólka Cywilna filed Critical Gil Jerzy Firma Produkcyjno Handlowa Seppa Spolka Cywilna
Priority to PL408942A priority Critical patent/PL233091B1/pl
Publication of PL408942A1 publication Critical patent/PL408942A1/pl
Publication of PL233091B1 publication Critical patent/PL233091B1/pl

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Wrappers (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest lekki wspornik konstrukcyjny, w szczególności wytwarzany z tektury czy też z papieru. Wynalazek ma między innymi zastosowanie przy produkcji wypełniacza pustych przestrzeni, np. w opakowaniach, w transporcie, a także ma zastosowanie przy produkcji lekkich podpór lub podestów lub pojemników. Lekki wspornik konstrukcyjny (1), wytworzony jest z papieru lub kartonu, który uformowany jest w tekturę falistą (2), która stanowi półprodukt (2'). Tektura falista (2) stanowiąca półprodukt (2'), ułożona jest w stos (3) o zadanym przestrzennie kształcie i co najmniej jednej warstwie (4). Stos (3) ewentualnie otoczony jest obwolutą (5), przy czym tektura falista (2), jako półprodukt (2') ma wysokości (6) fali zgodną co najmniej z wysokością profilu fali rodzaju B i jednocześnie ma ona podziałkę (7), odpowiadającą fali innego rodzaju, korzystnie nie większą od wartości podziałki profilu fali rodzaju D. Półproduktem (2') jest tektura falista (2) przynajmniej trójwarstwowa, zawierająca warstwę pofalowaną (8) umieszczoną pomiędzy przynajmniej jedną pierwszą zewnętrzną warstwą płaską (9) i przynajmniej jedną drugą zewnętrzną warstwą płaską (10), natomiast ilość półproduktów (2') jednego m3 stosu (3) jest mniejsza niż 250.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest lekki wspornik konstrukcyjny, w szczególności wytwarzany z tektury, czy też z papieru. Wynalazek ma między innymi zastosowanie przy produkcji wypełniacza pustych przestrzeni, np. w opakowaniach, w transporcie, a także ma zastosowanie przy produkcji lekkich podpór lub podestów. W szczególnym zastosowaniu przy odpowiednim systemie łączenia go i formowania, sam może stanowić opakowanie.
Wiadome jest powszechnie, że dla zastosowań wymienionych powyżej, w szczególności dla wypełnień pustych przestrzeni stosowane są zamiennie pianki poliuretanowe, styropian, folie bąbelk owe, kartony tekturowe, a zwłaszcza tektura falista. Częściej wykorzystuje się dla spełnienia obu tych funkcji kartony tekturowe. Zestawione z kartonu pudełka są sztywne w przeciwieństwie do folii bąbelkowych i pianki poliuretanowej, jednak łatwo ulegają zgnieceniu, chyba że wykonane są z tektury wielowarstwowej, zwłaszcza falistej. Dla ułożenia prostopadłego względem kierunku fal tektury wielowarstwowej falistej zapewniona jest znaczna wytrzymałość na zgniatanie, tym większa im więcej w lekkim wsporniku konstrukcyjnym jest warstw tektury wielowarstwowej falistej.
Ze zgłoszenia PL394042 poprzez sposób wytwarzania znana jest konstrukcja opakowań z tektury falistej. Arkusze tektury opakowania wykonane są z tektury falistej zawierającej warstwę pofalowaną umieszczoną pomiędzy pierwszą zewnętrzną warstwą płaską a drugą zewnętrzną warstwą płaską.
Powszechne jest także dla wzmocnienia konstrukcji łączenie ze sobą kilku arkuszy z tektury falistej trójwarstwowej o wskazanej konstrukcji. Ma to zastosowanie także w konstrukcji wypełniaczy tekturowych o wielu warstwach tektury trójwarstwowej łączonej ze sobą w stos. Poprzez analogię możliwe jest uzyskanie wzmocnionej konstrukcji dzięki tekturze więcej niż trójwarstwowej, która także może być łączona w stos dla szczególnych zastosowań.
Z kolei ze zgłoszenia wynalazku o numerze PL405892 znany jest lekki wspornik konstrukcyjny, w szczególności wytworzony z tektury falistej, w której kolejne dwie warstwy następujące sekwencyjnie po sobie są rodzajowo odmienne przestrzennie. Stos półproduktów, które go tworzą ma zadany przestrzennie kształt i ewentualnie jest otoczony obwolutą. Tektura falista dwuwarstwowa, z której jest on wytworzony, ma wysokości fali zgodną co najmniej z wysokością profilu fali rodzaju B i jednocześnie ma ona podziałkę odpowiadającą fali innego rodzaju, nie większą od wartości podziałki fali rodzaju D. Najlepiej, gdy podziałka ujawnionej tym zgłoszeniem i wytwarzanej pod względem doboru wysokości fali odpowiada podziałce fali rodzajowo niższego rzędu, przy czym jeden m3 wspornika konstrukcyjnego korzystnie zawiera maksymalnie 1000 m2 papieru, a najlepiej mniej niż 750 m2 papieru.
Wskazane rozwiązanie pozwala na uzyskanie bloczka o mniejszej masie i mniejszym zużyciu materiału. Możliwe jest także, że na potrzeby wykonania takiego bloczka z tektury falistej użyte są, zamiennie lub łącznie, różne kształty wykonania fali, np. sinusoidalna, trójkątna, trapezowa, prostokątna. W zgłoszeniu tym zawarta jest także skrótowa charakterystyka innych opcji wykonań znanych w przemyśle papierniczym.
Niedogodnością jest, że przy optymalizacji wagowej tak wykonanego lekkiego wspornika konstrukcyjnego poprzez zmniejszenie ilości warstw papieru oraz jednoczesne zwiększenie wysokości fali i zmniejszenie podziałki do wartości uprzednio nie stosowanych w konstrukcjach, wytrzymałość choć dobra, nie jest jednak najlepszą.
Celem rozwiązania według wynalazku jest wzmocnienie budowy lekkich wsporników konstrukcyjnych w kierunkach prostopadłych do kierunku ułożenia warstw tektury falistej, z której wspornik taki jest wytworzony, przy jednoczesnym zachowaniu ich niskiej wagi i jak najmniejszej ilości materiału bazowego, z którego wspornik jest wytworzony. Celem jest jednocześnie uzyskanie wytrzymałości wystarczającej, aby wspornik mógł spełniać rolę samoistnej znaczącej w przemyśle papierniczym konstrukcji, przy jak najmniejszej ilości materiału bazowego, ewentualnie układanego na sobie, z którego wspornik o ostatecznym kształcie jest wytworzony.
Lekki wspornik konstrukcyjny według wynalazku, wytworzony jest z papieru lub kartonu, który uformowany jest w tekturę falistą, która stanowi półprodukt. Tektura falista stanowiąca półprodukt ułożona jest w stos o zadanym przestrzennie kształcie i co najmniej jednej warstwie. Stos ewentualnie otoczony jest obwolutą, przy czym tektura falista jako półprodukt ma wysokości fali zgodną co najmniej z wysokością profilu fali rodzaju B i jednocześnie ma ona podziałkę odpowiadającą fali innego rodzaju, korzystnie nie większą od wartości podziałki fali rodzaju D, charakteryzuje się tym, że półproduktem jest tektura falista przynajmniej trójwarstwowa, zawierająca warstwę pofalowaną umieszczoną pomiędzy
PL 233 091 B1 przynajmniej jedną pierwszą zewnętrzną warstwą płaską i przynajmniej jedną drugą zewnętrzną warstwą płaską, natomiast ilość półproduktów jednego m3 stosu jest mniejsza niż 250.
Korzystnie jeden m3 wspornika konstrukcyjnego zawiera maksymalnie 1000 m2 papieru, a najlepiej mniej niż 750 m2 papieru.
Lekki wspornik konstrukcyjny korzystnie wytworzony jest z tektury falistej zawierającej w sobie warstwę pofalowaną o wysokości fali wynoszącej do 50 mm.
Korzystnie wytworzony jest on z półproduktów zawierających w sobie warstwy pofalowane jednorodne albo zamiennie wytworzony jest z półproduktów, które względem siebie różnią się kształtem fali warstwy pofalowanej.
Możliwe jest także takie wykonanie lekkiego wspornika konstrukcyjnego, że przynajmniej jedna warstwa półproduktu wytworzona jest z papieru o odmiennej gramaturze względem przynajmniej jednej z pozostałych warstw półproduktu.
Warstwa pofalowana może mieć kształt fali trójkątnej lub trapezowej lub prostokątnej lub sinusoidalnej, przy czym całość wynikowo powstałego lekkiego wspornika konstrukcyjnego może zawierać różne kształty fali w różnych warstwach stosu, który go tworzy.
Warstwy pofalowane w sąsiadujących ze sobą półproduktach mogą być względem siebie w płaszczyznach równoległych przesunięte i jednocześnie lub zamiennie obrócone o kąt nie większy niż kąt prosty.
Przynajmniej jeden przekrój poprzeczny lekkiego wspornika konstrukcyjnego, szczególnie równoległy do ułożenia półproduktów, korzystnie ma kształt regularny, taki jak: koło, elipsa, owal, prostokąt, trójkąt, trapez, wielokąt, gwiazda, albo zamiennie może mieć kształt nieregularny.
Pierwsza zewnętrzna warstwa płaska i jednocześnie lub zamiennie druga zewnętrzna warstwa płaska może być zwielokrotniona w obrębie jednego półproduktu.
Grubość lekkiego wspornika konstrukcyjnego liczona wzdłuż warstw stosu korzystnie zawiera się pomiędzy 0,005 m a 2,0 m, a korzystniej pomiędzy 0,05 metra a 0,50 metra.
Powierzchnia którejkolwiek z zewnętrznych warstw płaskich korzystnie zawiera się pomiędzy 0,001 m2 a 5,0 m2, a korzystniej pomiędzy 0,1 m2 a 1 m2.
Lekki wspornik konstrukcyjny wytworzony jest korzystnie tak, że ilość warstw półproduktów użytych do tego jest mniejsza niż pięćdziesiąt, korzystnie mniejsza niż dziesięć, a ilość warstw papieru następujących po sobie liczonych sekwencyjnie i tworzących półprodukt korzystnie wynosi co najmniej trzy i jednocześnie co najwyżej dziewięć.
Przynajmniej jeden półprodukt w stosie półproduktów może posiadać linię bigowania i jednocześnie lub zamiennie linię cięcia względem których przynajmniej fragment stosu lub półprodukt jest odpowiednio łamany i jednocześnie lub zamiennie rozwarstwiany albo składany.
Lekki wspornik konstrukcyjny może być uformowany w bryłę przestrzenną, przy czym bryła może zawierać wewnątrz przynajmniej jeden obszar pustki. Korzystnie lekki wspornik konstrukcyjny stanowi wtedy opakowanie lub pojemnik. Najlepiej, gdy dla tego celu wytworzony jest przynajmniej z jednego półproduktu.
Lekki wspornik konstrukcyjny według wynalazku, wytwarza się w procesie technologicznym, w którym bądź z nawiniętego na co najmniej jeden walec papieru lub kartonu, bądź z ich pojedynczych arkuszy formuje się tekturę falistą poprzez sklejanie ze sobą poszczególnych warstw. Niektóre z warstw pozostają płaskie i w takiej postaci są sklejane z kolejną warstwą, niektóre formuje się w zagniatarce tak, że uzyskują postać fali o zadanym zagniatarką profilu i jako warstwa pofalowana umieszczane są pomiędzy warstwami płaskimi. W procesie wytwórczym tektury wielowarstwowej, przynajmniej trójwarstwowej, sklejanych jest N warstw ze sobą, aby uzyskać tekturę N-warstwową, która stanowi półprodukt. Tekturę falistą stanowiącą półprodukt ewentualnie skleja się lub układa w stos o zadanym przestrzennie kształcie, przy czym stos zawiera co najmniej jedną warstwę tektury N-warstwowej. Dla uzyskania zadanego przestrzennego kształtu półprodukty oddzielnie wykrawa się lub docina się, a stos tworzy się układając je jeden na drugim, korzystnie osiowo. Można także dokrawać wynikowy stos. Stos ewentualnie otacza się obwolutą wykonaną z papieru/tektury lub innego rodzaju materiału, np. plastyku. Całość wynikowo powstałego lekkiego wspornika konstrukcyjnego może zawierać różne kształty fali w różnych warstwach stosu w zależności od użytych form zagniatarki i wybranej w procesie układania półproduktów w stos sekwencji doboru półproduktu. Dla wzmocnienia całości w kierunku zgodnym z układaniem półproduktów w stos warstwy pofalowane w sąsiadujących ze sobą półproduktach mogą być względem siebie w płaszczyznach równoległych przesuwane i jednocześnie lub zamiennie obracane o kąt nie większy niż kąt prosty, przy czym wykonuje się to na etapie układania stosu. Dla wzmocnienia całości
PL 233 091 B1 w płaszczyźnie układanego produktu pierwsza zewnętrzna warstwa płaska i jednocześnie lub zamiennie druga zewnętrzna warstwa płaska może być zwielokrotniana w obrębie jednego półproduktu, a to z kolei na etapie wytwarzania tektury wielowarstwowej. Dla umożliwienia wykonania wspornika konstrukcyjnego o mniejszej ilości warstw półproduktów, w stosunku do gabarytów uzyskanego wspornika, możliwe jest ustawianie części warstw pod kątem do pozostałych warstw stosu, a w skrajnym przypadku nawet tej samej, pojedynczej warstwy względem siebie, wykonanej z jednego półproduktu dokrojonego według prasy wykrojnikowej. Po wykrojeniu linii bigowania i cięcia możliwe jest wtedy profilowanie stosu do postaci przestrzennej zamkniętej lub otwartej, przy czym poszczególne fragmenty stosu z warstw półproduktów, a w skrajnym przypadku z jednego półproduktu, mogą się ze sobą łączyć lub na sobie wspierać pod kątem z zakresu od 0° do 90°. Formowanie w bryłę przestrzenną możliwe jest także wtedy, gdy półprodukty, z których stos jest wytwarzany są niepełne, tzn. zawierają obszary pustki na skutek wykrawania ich części. W skrajnym przypadku wewnętrzne warstwy stosu półproduktów posiadają jedynie obwiednię. Obszary pustki mogą być układane względem siebie osiowo, a także z przesunięciem. Taka budowa lekkiego wspornika konstrukcyjnego nadal zachowuje dobre parametry wytrzymałościowe i dodatkowo obniża jego wagę. Ponad wymienione zalety zachowuje niezmiennie funkcję wypełniacza pustych przestrzeni w innych opakowaniach. W szczególnym przypadku wykonania lekki wspornik konstrukcyjny sam może stanowić opakowanie lub pojemnik, szczególnie gdy na skutek zaginania i wycinania pojedynczy półprodukt o wysokim profilu fali warstwy pofalowanej tworzy odpowiednio dno i ścianki oraz ewentualnie jego zamykane wieko. Najlepiej wykonać to dla wspornika konstrukcyjnego wytworzonego z najmniejszej możliwej ilości warstw półproduktów, najkorzystniej z jednej warstwy.
Rozwiązanie według wynalazku przedstawione jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia fragment lekkiego wspornika konstrukcyjnego w pionowym płaszczyznowym przekroju poprzecznym odpowiednio A-A oraz B-B przez wszystkie warstwy użyte do jego wytworzenia z przykładu pierwszego, Fig. 2 przedstawia lekki wspornik konstrukcyjny w perspektywie z przykładu pierwszego, a Fig. 3 przedstawia prostopadłościenny otwarty pojemnik wykonany z lekkiego wspornika konstrukcyjnego w przykładzie drugim, natomiast Fig. 4 wykrojnik pojemnika wytworzonego z lekkiego wspornika konstrukcyjnego z przykładu drugiego, a Fig. 5 przedstawia przekrój przez lekki wspornik konstrukcyjny z przykładu drugiego.
P r z y k ł a d I
Przykładowy lekki wspornik konstrukcyjny 1 według wynalazku, wytworzony jest z papieru, który uformowany jest w tekturę falistą 2, która stanowi półprodukt 2'. Tektura falista 2 ułożona jest w stos 3 o zadanym przestrzennie kształcie, gdzie stos 3 ma trzydzieści warstw 4 i otoczony jest obwolutą 5. Tektura falista 2 jako półprodukt 2' ma wysokości 6 fali zgodną z wysokością profilu fali rodzaju K wynoszącą 6 mm i jednocześnie ma ona podziałkę 7 odpowiadającą profilowi fali rodzaju C. Półproduktem 2' jest tektura falista 2 trójwarstwowa, zawierająca warstwę pofalowaną 8 umieszczoną pomiędzy jedną pierwszą zewnętrzną warstwą płaską 9 i jedną drugą zewnętrzną warstwą płaską 10, natomiast ilość półproduktów, ułożonych jeden na drugim, jednego m3 stosu wynosi 165, gdyby stos o takiej objętości został ustawiony z wskazanych półproduktów o powierzchni jednego m2 każdy. Odpowiednio jeden m3 wspornika konstrukcyjnego wykonanego według założeń dotyczących półproduktu z przykładu, zawiera 540 m2 papieru. W przykładzie lekki wspornik konstrukcyjny 1 wytworzony jest z tektury falistej 2 zawierającej w sobie warstwę pofalowaną 8 o wysokości 6 fali wynoszącej 6 mm, przy czym jego objętość faktyczna wynika z wartości wskazanych poniżej. Wytworzony jest on z półproduktów 2' zawierających w sobie warstwy pofalowane 8, które względem siebie różnią się kształtem fali warstwy pofalowanej 8. Co drugi półprodukt 2' zawiera falę prostokątną 8', a pozostałe półprodukty falę sinusoidalną 8”. Każda warstwa płaska 9, 10 półproduktu 2', czyli w sumie dwie jego warstwy 4 wytworzone są z papieru o odmiennej, większej gramaturze, względem warstwy pofalowanej 8', 8” półproduktu 2'. Warstwy pofalowane 8', 8” w sąsiadujących ze sobą półproduktach są względem siebie obrócone o kąt prosty patrząc na kierunek biegu fal, natomiast warstwy pofalowane 8' są względem siebie w płaszczyznach równoległych przesunięte, podobnie jak warstwy pofalowane 8”, które także są względem siebie przesunięte w płaszczyznach równoległych. Wszystkie równoległe do ułożenia półproduktów 2' przekroje poprzeczne lekkiego wspornika konstrukcyjnego 1 w miejscu warstw płaskich 9, 10 półproduktów, mają kształt regularny elipsy. Dla niniejszego przykładu wykonania grubość lekkiego wspornika konstrukcyjnego 1 liczona wzdłuż warstw 4 ułożonego stosu 3 wynosi 0,06 m. Odpowiednio powierzchnia którejkolwiek z warstw płaskich 9, 10 stosu 3 wynosi 0,3 m2.
PL 233 091 B1
P r z y k ł a d II
Przykładowy lekki wspornik konstrukcyjny 1 według wynalazku, wytworzony jest z kartonu, który uformowany jest w tekturę falistą 2, która stanowi półprodukt 2'. Tektura falista 2 ułożona jest w stos 3 o zadanym przestrzennie kształcie, gdzie stos ma pięć warstw 4. Tektura falista 2 jako półprodukt 2' ma wysokość 6 fali zgodną z wysokością profilu fali rodzaju D wynoszącą 8 mm i jednocześnie ma ona podziałkę 7 odpowiadającą fali rodzaju A. Półproduktem 2' jest tektura falista 2 pięciowarstwowa, zawierająca warstwę pofalowaną 8 umieszczoną pomiędzy dwiema pierwszymi zewnętrznymi warstwami płaskimi 9 i dwiema drugimi zewnętrznymi warstwami płaskimi 10, natomiast ilość półproduktów 2', ułożonych jeden na drugim, jednego m3 stosu wynosi 123, gdyby stos o takiej objętości został ustawiony z wskazanych półproduktów o powierzchni jednego m2 każdy. Odpowiednio jeden m3 wspornika konstrukcyjnego wykonanego według założeń dotyczących półproduktu z przykładu zawiera 540 m2 papieru. Lekki wspornik konstrukcyjny 1 wytworzony jest z tektury falistej 2 zawierającej w sobie warstwę pofalowaną 8 o wysokości fali wynoszącej 8 mm. Wytworzony jest on z półproduktu 2' zawierającego w sobie warstwę pofalowaną 8 jednorodną o kształcie fali trójkątnej. Każda warstwa półproduktu 2', czyli w sumie pięć jego warstw 4 wytworzona jest z papieru o identycznej gramaturze. Grubość lekkiego wspornika konstrukcyjnego 1 liczona wzdłuż warstw 4 stosu 3 wynosi 0,008 m. Powierzchnia którejkolwiek z warstw płaskich 9, 10 półproduktu 2' wynosi 2 m2. Każdy półprodukt 2' w stosie 3 półproduktów 2' posiada linie bigowania 11 i jednocześnie linie cięcia 12 względem których stos 3 jest odpowiednio łamany i jednocześnie składany. Lekki wspornik konstrukcyjny 1 po zagięciu i złożeniu jest uformowany w bryłę przestrzenną 1' w postaci prostopadłościanu, przy czym bryła ta zawiera wewnątrz obszar pustki
13. Lekki wspornik konstrukcyjny 1 stanowi tym samym kartonowy pojemnik. Wytworzony jest on z pojedynczego półproduktu 2'.

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Lekki wspornik konstrukcyjny, wytworzony z papieru lub kartonu, który uformowany jest w tekturę falistą, która stanowi półprodukt ułożony w stos o zadanym przestrzennie kształcie i co najmniej jednej warstwie, gdzie stos ewentualnie otoczony jest obwolutą, przy czym tektura falista jako półprodukt ma wysokości fali zgodną co najmniej z wysokością profilu fali rodzaju B i jednocześnie ma ona podziałkę odpowiadającą fali innego rodzaju, korzystnie nie większą od wartości podziałki fali rodzaju D, znamienny tym, że półproduktem (2') jest tektura falista (2) przynajmniej trójwarstwowa, zawierająca warstwę pofalowaną (8) umieszczoną pomiędzy przynajmniej jedną pierwszą zewnętrzną warstwą płaską (9) i przynajmniej jedną drugą zewnętrzną warstwą płaską (10), natomiast ilość półproduktów (2') jednego m3 stosu (3) jest mniejsza niż 250.
  2. 2. Lekki wspornik konstrukcyjny według zastrz. 1, znamienny tym, że jego jeden m3 zawiera maksymalnie 1000 m2 papieru, korzystnie mniej niż 750 m2 papieru
  3. 3. Lekki wspornik konstrukcyjny według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienny tym, że wytworzony jest z tektury falistej (2) zawierającej w sobie warstwę pofalowaną (8) o wysokości (6) fali wynoszącej do 50 mm.
  4. 4. Lekki wspornik konstrukcyjny według zastrz. 1 albo zastrz. 2 albo zastrz. 3, znamienny tym, że wytworzony jest z półproduktów (2') zawierających w sobie warstwy pofalowane (8) jednorodne.
  5. 5. Lekki wspornik konstrukcyjny według zastrz. 1 albo zastrz. 2 albo zastrz. 3, znamienny tym, że wytworzony jest z półproduktów (2'), które względem siebie różnią się kształtem fali warstwy pofalowanej (8).
  6. 6. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 5, znamienny tym, że przynajmniej jedna warstwa (4) półproduktu (2') wytworzona jest z papieru o odmiennej gramaturze względem przynajmniej jednej z pozostałych warstw (4) półproduktu (2').
  7. 7. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 6, znamienny tym, że warstwa pofalowana (8) ma kształt fali trójkątnej lub trapezowej lub prostokątnej lub sinusoidalnej.
  8. 8. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 7, znamienny tym, że warstwy pofalowane (8) w sąsiadujących ze sobą półproduktach (2') są
    PL 233 091 B1 względem siebie w płaszczyznach równoległych przesunięte i/lub obrócone o kąt nie większy niż kąt prosty.
  9. 9. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 8, znamienny tym, że przynajmniej jeden jego przekrój poprzeczny, szczególnie równoległy do ułożenia półproduktów (2'), ma kształt regularny, taki jak: koło, elipsa, owal, prostokąt, trójkąt, trapez, wielokąt, gwiazda, albo zamiennie ma kształt nieregularny.
  10. 10. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 9, znamienny tym, że pierwsza zewnętrzna warstwa płaska (9) i/lub druga zewnętrzna warstwa płaska (10) jest zwielokrotniona w obrębie jednego półproduktu (2').
  11. 11. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 10, znamienny tym, że jego grubość liczona wzdłuż stosu (3) zawiera się pomiędzy 0,005 m a 2,0 m, korzystnie pomiędzy 0,05 metra a 0,50 metra.
  12. 12. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 11, znamienny tym, że powierzchnia którejkolwiek z zewnętrznych warstw płaskich (9, 10) zawiera się pomiędzy 0,001 m2 a 5,0 m2, korzystnie pomiędzy 0,1 m2 a 1 m2.
  13. 13. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 12, znamienny tym, że ilość warstw półproduktów użytych do jego wytworzenia jest mniejsza niż pięćdziesiąt, korzystnie mniejsza niż dziesięć.
  14. 14. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 13, znamienny tym, że ilość warstw (4) papieru następujących po sobie liczonych sekwencyjnie i tworzących półprodukt (2') wynosi co najmniej trzy i jednocześnie co najwyżej dziewięć.
  15. 15. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 14, znamienny tym, że przynajmniej jeden półprodukt (2') w stosie (3) półproduktów (2') posiada linie bigowania (11) i/lub linie cięcia (12) względem których przynajmniej fragment stosu (3) lub półprodukt (2') jest odpowiednio złamany i/lub rozwarstwiony albo złożony.
  16. 16. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 1 do zastrz. 15, znamienny tym, że jest uformowany w bryłę przestrzenną (1'), przy czym bryła (1') korzystnie zawiera wewnątrz przynajmniej jeden obszar pustki (13).
  17. 17. Lekki wspornik konstrukcyjny według zastrz. 16, znamienny tym, że stanowi opakowanie lub pojemnik.
  18. 18. Lekki wspornik konstrukcyjny według któregokolwiek z zastrz. od zastrz. 15 do zastrz. 17, znamienny tym, że wytworzony jest przynajmniej z jednego półproduktu (2').
PL408942A 2014-07-21 2014-07-21 Lekki wspornik konstrukcyjny PL233091B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408942A PL233091B1 (pl) 2014-07-21 2014-07-21 Lekki wspornik konstrukcyjny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408942A PL233091B1 (pl) 2014-07-21 2014-07-21 Lekki wspornik konstrukcyjny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408942A1 PL408942A1 (pl) 2016-02-01
PL233091B1 true PL233091B1 (pl) 2019-09-30

Family

ID=55178397

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408942A PL233091B1 (pl) 2014-07-21 2014-07-21 Lekki wspornik konstrukcyjny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233091B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL408942A1 (pl) 2016-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6321620B2 (ja) 包装構造体および当該包装構造体を製造する方法
RU2517504C2 (ru) Многослойный бумажный материал, способ его формирования и способ формирования трехмерных контейнеров
US20140263351A1 (en) Divider Boxes and Their Assembly
US9561637B2 (en) Panel structure with scored and folded facing
US10414539B2 (en) Reinforced container
CN105073582B (zh) 制造包装的方法、包装材料的幅材、包装和填充机
US8418912B1 (en) Bulk bin shipping containers
US20190241342A1 (en) Multi-laminate folded materials for construction of boxes and other objects
US10589893B2 (en) Multi-sided reinforced container
CN108340650A (zh) 波状瓦棱与蜂窝结构的功能性复合纸板和包装容器
KR20140099175A (ko) 미세골을 갖는 2층 구조의 골판지 및 이를 이용한 포장재
PL227144B1 (pl) Sposób wytwarzania lekkiego wspornika konstrukcyjnego i lekki wspornik konstrukcyjny
PL233091B1 (pl) Lekki wspornik konstrukcyjny
US20100260444A1 (en) Reinforced bag
JP3173742U (ja) 段ボール箱
JP6358729B2 (ja) 輸送用梱包容器
EP3067203A1 (en) Light construction support
KR100971310B1 (ko) 포장상자
JP4541270B2 (ja) 梱包用緩衝材
US20110002561A1 (en) Reinforced bag
US20220289428A1 (en) Corrugated Alternating Displacement Cushion
CN109720691B (zh) 一种具有间隔锁底的纸盒盒坯
CN215947741U (zh) 一种纸板以及由其制成的纸箱
CN213383422U (zh) 一种可翻折包装的蜂窝纸板
AU2021201544A1 (en) Containers