PL233007B1 - Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy - Google Patents

Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy

Info

Publication number
PL233007B1
PL233007B1 PL418957A PL41895716A PL233007B1 PL 233007 B1 PL233007 B1 PL 233007B1 PL 418957 A PL418957 A PL 418957A PL 41895716 A PL41895716 A PL 41895716A PL 233007 B1 PL233007 B1 PL 233007B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tube
compensator
inner tube
outer tube
pipe
Prior art date
Application number
PL418957A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418957A1 (pl
Inventor
Bogdar Tymkiewicz
Original Assignee
Bogdar Tymkiewicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bogdar Tymkiewicz filed Critical Bogdar Tymkiewicz
Priority to PL418957A priority Critical patent/PL233007B1/pl
Publication of PL418957A1 publication Critical patent/PL418957A1/pl
Publication of PL233007B1 publication Critical patent/PL233007B1/pl

Links

Landscapes

  • Protection Of Pipes Against Damage, Friction, And Corrosion (AREA)
  • Joints Allowing Movement (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nowa powłoka uszczelniająca w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy, przydatny zwłaszcza w podziemnych rurociągach do transportu mediów ciekłych i gazowych.
W rurociągach przeznaczonych do transportu płynów dla zabezpieczenia ich przed rozerwaniem spowodowanym odkształceniami liniowymi powszechnie wykorzystywane są kompensatory liniowe. Kompensator liniowy jest elementem w rurociągu, posiadającym odcinek rury wewnętrznej o średnicy równej średnicy rurociągu, która wchodzi współosiowo teleskopowo do poszerzonego wnętrza rury zewnętrznej. Nachodzące na siebie elementy są ruchome co pozwala na kompensowanie naprężeń i przemieszczeń podłużnych w rurociągu. Przedmiotem rozwiązań technicznych są konstrukcje uszczelnień przestrzeni pomiędzy rurą wewnętrzną a rurą zewnętrzną kompensatora zapobiegające dostawaniu się transportowanego medium z rurociągu.
Ze zgłoszenia wzoru użytkowego nr W.123639 znane jest rozwiązanie gdzie przestrzeń pomiędzy uszczelnieniem wyposażona została w zachodzące na siebie teleskopowo „tuleje” osadzone w membranie, dzięki czemu w przestrzeni między uszczelnieniami zachowane jest stałe nadciśnienie zabezpieczające wnętrze kompensatora przed migracją powietrza i wody z zewnątrz rurociągu. Kompensator liniowy według tego rozwiązania posiada rurę wewnętrzną wchodzącą teleskopowo do rury zewnętrznej, przy czym na płaszczu rury wewnętrznej zamocowany jest na sztywno pierścień zamykający, a na końcu rury zewnętrznej osadzony jest pierścień korpusu. Do pierścienia korpusu zamocowana jest tuleja wewnętrzna, na którą zachodzi teleskopowo tuleja zewnętrzna zamocowana do pierścienia zamykającego. Tuleja zewnętrzna ma co najmniej jeden przelotowy otwór zamknięty od zewnątrz elastyczną pierścieniową membraną, zamocowaną przy brzegach obwodowo na tulei zewnętrznej. Kompensator zakryty jest płaszczem zewnętrznym z jednej strony połączonym szczelnie z pierścieniem korpusu, a z drugiej strony połączonym ślizgowo z pierścieniem zamykającym, wyposażonym w pierścień zamykająco-zgarniający.
Znane jest rozwiązanie w którym kompensator rurowy liniowy ma metalową rurę wewnętrzną osadzoną współosiowo z możliwością przesuwu we wnętrzu metalowej rury zewnętrznej za pomocą szczelnych łożysk ślizgowych oraz uszczelnioną pierścieniem uszczelniająco-zgarniającym na części wgłębnej rura wewnętrzna ma warstwę o właściwościach przewodnika elektrycznego a na części wysuwnej z kompensatora ma warstwę o właściwościach izolatora elektrycznego. Rura wewnętrzna warstwą o właściwościach przewodnika elektrycznego połączona jest z rurą zewnętrzną poprzez co najmniej jeden element przewodzący zamocowany do pierścienia oporowego łożyska ślizgowego. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie na całej długości rurociągu ochrony katodowej rurociągu.
Jednocześnie z uwagi na konieczność utrzymania szczelności połączenia powierzchnia zewnętrzna rury wewnętrznej w części w jakiej nachodzą na siebie rura wewnętrzna i zewnętrzna jest chromowana natomiast w pozostałej części stosuje się izolację poliuretanową. Zastosowanie chromowania lub innego pokrycia metalowego było wymagane z uwagi na to że ewentualne odkształcenia na powierzchni rury prowadziły do nieszczelności kompensatora.
Nieoczekiwanie okazało się że wprowadzenie nowych mieszanek poliuretanowych o podwyższonej twardości pozwala na zastosowanie ich do izolowania rury wewnętrznej w kompensatorach na całej długości i zmianę konstrukcji kompensatora.
Celem wynalazku jest zastosowanie powłoki uszczelniającej na rury w kompensatorze rurowym charakteryzujące się tym że rurę w kompensatorze pokrywa się powłoką poliuretanową o twardości co najmniej 75 stopni Shore D.
Korzystnie gdy powłoka poliuretanowa zawiera w sobie co najmniej 36% składnika utwardzającego.
Celem przedmiotowego rozwiązania jest również konstrukcja kompensatora rurowego liniowego która będzie zapewniała ciągłość przewodzenia elektrycznego niezbędną dla zachowania ochrony katodowej rurociągu przy jednoczesnym uproszczeniu konstrukcji rur.
Kompensator rurowy liniowy według wynalazku zawiera rurę zewnętrzną i osadzoną współosiowo rurę wewnętrzną z zamocowanym na zewnętrznej stronie na końcu rury występem o wysokości równej różnicy między średnicą zewnętrzną rury wewnętrznej i wewnętrzną rury zewnętrznej gdzie pomiędzy rurą wewnętrzną i rurą zewnętrzną umieszone są dwa nieruchome uszczelnienia i charakteryzuje się tym że rura wewnętrzna pokryta jest od strony zewnętrznej warstwą elektroizolacyjną na długości prze
PL 233 007 B1 mieszczającej się w rurze zewnętrznej przy czym rura zewnętrzna i rura wewnętrzna od strony wewnętrznej pokryte są warstwą elektroprzewodzącą i na końcu rury wewnętrznej zamocowane jest elektroprzewodzące elastyczne pióro którego przeciwległy koniec opiera się o wewnętrzną część rury wewnętrznej przy czym odległość pomiędzy uszczelnieniami pomiędzy rurami jest równa odległości występu od bliższego uszczelnienia.
Korzystnie gdy uszczelnienie od strony zakończenia rury wewnętrznej posiada zamocowany do rury zewnętrznej występ.
Korzystnie gdy do rury wewnętrznej zamocowane są dwa elastyczne pióra.
Przedmiot wynalazku przedstawiono na rysunku gdzie Fig. 1 przedstawia przekrój wzdłuż kompensatora.
Kompensator rurowy liniowy zawiera rurę zewnętrzną 1 i osadzoną współosiowo rurę wewnętrzną 2 z zamocowanym na zewnętrznej stronie na końcu rury 2 występem 5 o wysokości równej różnicy między średnicą zewnętrzną rury wewnętrznej i wewnętrzną rury zewnętrznej gdzie pomiędzy rurą wewnętrzną i rurą zewnętrzną umieszone są dwa nieruchome uszczelnienia 4 i 4' przy czym uszcze lnienie 4 od strony zakończenia rury wewnętrznej 2 posiada zamocowany do rury zewnętrznej występ 6. W momencie pracy kompensatora i przemieszczania się rury wewnętrznej występ 6 stanowi oparcie dla występu 5 i zapobiega przy rozsuwaniu się rurociągu wypadnięciu rury wewnętrznej z zewnętrznej. Odległość pomiędzy tymi występami determinuje długość skoku kompensatora. Rura wewnętrzna 2 pokryta jest od strony zewnętrznej na całej długości warstwą elektroizolacyjną w postaci utwardzonej powłoki poliuretanowej o twardości 75 stopni Shore D.
Na długości przemieszczającej się w rurze zewnętrznej przy czym rura zewnętrzna 1 i rura wewnętrzna 2 od strony wewnętrznej pokryte są warstwą elektroprzewodzącą lub mogą być w całości wykonane z metalu i na końcu rury wewnętrznej 2 zamocowane są elektroprzewodzące elastyczne pióra 3 i 3' których przeciwległy koniec opiera się o wewnętrzną część rury zewnętrznej 1 i zapewnia przewodzenia pomiędzy wewnętrznymi warstwami rur w przypadku stosowania ochrony katodowej. Odległość pomiędzy uszczelnieniami 4 i 4‘ pomiędzy rurami jest równa odległości występu 5 od bliższego uszczelnienia 4 wspartego o występ 6. Zachowanie takich odległości chroni uszczelnienia przed uszkodzeniem w przypadku pracy kompensatora gdy przy przesuwaniu się rur ruch jest blokowany o występy 5 i 6. Zastosowanie dwóch uszczelnień zapewnia prawidłowe trzymanie rury wewnętrznej w osi rury zewnętrznej oraz umożliwia wypełnienie przestrzeni między uszczelnieniami czynnikiem uszczelniającym generującym nadciśnienie w uszczelnieniu.
Zastosowane pokrycie poliuretanowe o podwyższonej twardości pozwala na pokrycie rury wewnętrznej na zewnętrznej powierzchni izolacją poliuretanową na całej długości rury przy zachowaniu odpowiedniej twardości wymaganej dla trwałości uszczelnienia kompensatora. Jednocześnie zastosowane pokrycie posiada wymaganą odporność na przebicia która jest niezbędna dla utrzymania ochrony katodowej rurociągu.
Podany przykład realizacji nie wyczerpuje możliwości zastosowania wynalazku.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym, znamienna tym że rurę wewnętrzną w kompensatorze pokrywa się powłoką poliuretanową o twardości co najmniej 75 stopni Shore D na całej długości.
  2. 2. Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym według zastrz. 1, znamienna tym, że powłoka poliuretanowa zawiera w sobie co najmniej 36% składnika utwardzającego.
  3. 3. Kompensator rurowy liniowy zawiera mrę zewnętrzną (1) i osadzoną współosiowo rurę wewnętrzną (2) z zamocowanym na zewnętrznej stronie na końcu rury (2) występem (5) o wysokości równej różnicy między średnicą zewnętrzną rury wewnętrznej i wewnętrzną rury zewnętrznej gdzie pomiędzy rurą wewnętrzną i rurą zewnętrzną umieszczone są dwa nieruchome uszczelnienia (4 i 4'), znamienny tym, że rura wewnętrzna (2) pokryta jest od strony zewnętrznej na całej długości warstwą elektroizolacyjną w postaci powłoki poliuretanowej w tym na długości przemieszczającej się w rurze zewnętrznej przy czym rura zewnętrzna (1) i rura wewnętrzna (2) od strony wewnętrznej pokryte są warstwą elektroprzewodzącą i na końcu rury wewnętrznej (2) zamocowane jest elektroprzewodzące elastyczne pióro (3) któ
    PL 233 007 Β1 rego przeciwległy koniec opiera się o wewnętrzną część rury zewnętrznej (1) przy czym odległość pomiędzy uszczelnieniami (4 i 4’) pomiędzy rurami jest równa odległości występu (5) od bliższego uszczelnienia (4).
  4. 4. Kompensator rury liniowy według zastrz. 3, znamienny tym, że uszczelnienie (4) od strony zakończenia rury wewnętrznej (2) posiada zamocowany do rury zewnętrznej występ (6).
  5. 5. Kompensator rury liniowy według zastrz. 3 lub 4, znamienny tym, że do rury wewnętrznej zamocowane są dwa elastyczne pióra (3 i 3’).
PL418957A 2016-09-30 2016-09-30 Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy PL233007B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418957A PL233007B1 (pl) 2016-09-30 2016-09-30 Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418957A PL233007B1 (pl) 2016-09-30 2016-09-30 Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418957A1 PL418957A1 (pl) 2018-04-09
PL233007B1 true PL233007B1 (pl) 2019-08-30

Family

ID=61809942

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418957A PL233007B1 (pl) 2016-09-30 2016-09-30 Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233007B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418957A1 (pl) 2018-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2245513T3 (es) Accesorio de mordaza para manguera.
US9765912B2 (en) Telescoping pipe coupling
US3567176A (en) Ball valve assembly with stem actuator seal
US20120228865A1 (en) Independently expandable double containment joint
CN111512081B (zh) 流体装卸接头和流体装卸装置
JP2006038223A (ja) パイプ装置のためのシール
KR100917144B1 (ko) 단열이중관의 신축 조인트장치
US3246917A (en) Flexible diaphragm type conduit seal
RU2015136334A (ru) Установка для соединения труб, способ защиты соединений труб и уплотнение для установки
KR101342209B1 (ko) 이중 열차단 신축조인트
PL233007B1 (pl) Powłoka uszczelniająca na rury w kompensatorze rurowym i kompensator rurowy liniowy
RU2536654C1 (ru) Сильфонный осевой компенсатор для бесканальной прокладки трубопровода с тепловой изоляцией
PL234500B1 (pl) Kompensator rurowy liniowy z pojedynczym uszczelnieniem
PL234531B1 (pl) Kompensator rurowy liniowy z osłoną
RU168328U1 (ru) Устройство для компенсации температурного расширения трубопровода тепловой сети
RU131125U1 (ru) Устройство для защиты внутренней части сварного шва
RU176459U1 (ru) Сильфонное компенсационное устройство
RU174955U1 (ru) Сильфонное компенсационное устройство
PL71302Y1 (pl) Kompensator rurowy liniowy
KR200477221Y1 (ko) 신축특성이 향상된 신축조인트
RU2380605C1 (ru) Способ герметизации межтрубного пространства трубопроводов типа "труба в трубе"
PL68923Y1 (pl) Kompensator liniowy rurociągu
PL238903B1 (pl) Kompensator dławicowy i sposób regeneracji kompensatora
RU181358U1 (ru) Эластичное термостойкое устройство для компенсации осевых перемещений и герметизации элементов трубопроводов
RU151352U1 (ru) Устройство защиты сварного шва трубопровода, соединенного из труб разной толщины стенок