PL232729B1 - Sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna - Google Patents

Sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna

Info

Publication number
PL232729B1
PL232729B1 PL420868A PL42086817A PL232729B1 PL 232729 B1 PL232729 B1 PL 232729B1 PL 420868 A PL420868 A PL 420868A PL 42086817 A PL42086817 A PL 42086817A PL 232729 B1 PL232729 B1 PL 232729B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pur
granules
volume
pir foam
foam
Prior art date
Application number
PL420868A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420868A1 (pl
Inventor
Michał Olaf Kuzia
Original Assignee
Kuzia Michal Olaf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kuzia Michal Olaf filed Critical Kuzia Michal Olaf
Priority to PL420868A priority Critical patent/PL232729B1/pl
Publication of PL420868A1 publication Critical patent/PL420868A1/pl
Publication of PL232729B1 publication Critical patent/PL232729B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/141Feedstock
    • Y02P20/143Feedstock the feedstock being recycled material, e.g. plastics
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Building Environments (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania płyt konstrukcyjno-termoizolacyjnych z pianki PUR i/lub PIR, charakteryzuje się tym, że: odpadowe elementy ze sztywnej pianki PUR i/lub PIR rozdrabnia się (110) na granulat o objętości cząstek od 1 do 10 cm3; a następnie w formie do kształtowania płyt kolejno: układa się (120) pierwszą warstwę zewnętrzną z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm; układa się (130) co najmniej dwie warstwy wewnętrzne granulatu o objętości cząstek w zakresie od 1 do 10 cm3 i na każdą z układanych warstw natryskuje się (140) piankę PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 30 do 60 kg/m3, przy czym w każdej z warstw stosuje się od 65% do 75% objętościowo granulatu i od 25% do 35% objętościowo pianki PUR i/lub PIR; układa się (150) drugą warstwę zewnętrzną z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm; po czym zamyka się pokrywę formy i dociska się pokrywę (160) w prasie hydraulicznej formując płytę konstrukcyjno-termoizolacyjną.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna uzyskana tym sposobem, która może stanowić samonośny element konstrukcyjny pełniący funkcję elewacyjną, termoizolacyjną i nośną w przegrodach budowlanych.
Płyty termoizolacyjne są powszechnie stosowane w budownictwie, zwykle jako okładziny dachów lub ścian konstrukcji budowlanych. Znane są powszechnie płyty z pianki poliuretanowej (PUR), z pianki poliizocyjanurowej (PIR), lub z mieszanek tych pianek, przy czym powszechnie określa się je określeniem jako płyty z pianek PUR/PIR.
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego US5185380A znany jest sposób przetwarzania termoutwardzalnych poliuretanowych miękkich tworzyw piankowych. Materiał rozdrabnia się przy użyciu urządzenia mielącego do postaci granulatu, a następnie wprowadza się go do formy oraz prasuje, jednocześnie poddając działaniu podwyższonej temperatury tworząc arkusz o grubości kilku milimetrów.
Z amerykańskiego patentu US7291234B2 znany jest sposób wytwarzania strukturalnych paneli izolacyjnych, w którym na spodnią płytę przy użyciu wytłaczarki nanosi się mieszankę materiału piankowego, a następnie nakrywa się ją wierzchnią płytą. Dalej panel trafia do urządzenia utwardzającego, które posiada sekcję ogrzewającą.
Z amerykańskiego patentu US7754130B2 znany jest sposób wytwarzania trzywarstwowych paneli, w którym wykorzystuje się materiały poliuretanowe z odzysku wraz z innymi materiałami, takimi jak włókno szklane czy żywica kompozytowa. Materiały na panele tnie się, mieli, a następnie przesiewa w celu wyselekcjonowania cząsteczek o średnicy nie większej niż 3 milimetry. Dalej materiał miesza się z izocyjanianem i wodą oraz oczyszcza w przesiewaczu. Na końcu każdą z warstw formuje się, prasuje na gorąco oraz waży i przycina w celu uzyskania panelu o pożądanej wadze oraz wymiarze.
Z międzynarodowego zgłoszenia patentowego WO2013139891A1 znany jest sposób wytwarzania panelu oraz panel zawierający warstwę izolującą umieszczoną pomiędzy przeciwległymi warstwami powierzchniowymi, które przykładowo wykonane są z aluminium. Na dolną warstwę nanosi się warstwę izolującą, którą jednocześnie pokrywa się górną warstwą powierzchniową. Następnie warstwy trafiają do stanowiska z pasami formującymi, których temperatury reguluje się w zakresie od 35°C do 55°C, po czym uzyskany produkt obrabia się na stanowisku z automatyczną obcinarką.
Z publikacji międzynarodowego zgłoszenia patentowego WO2016184433 znany jest panel kompozytowy PUR i/lub PIR, w którym zastosowano środek rozpulchniający o odpowiednio dobranych parametrach.
Z polskiego opisu patentowego PL206725 znany jest sposób wytwarzania płyt dźwiękochłonnych, w którym granulat odpadów gumowych lub odpady włókien, lub ich dowolną mieszaninę, miesza się z lepiszczem, który stanowi produkt degradacji pianek poliuretanowych lub aglomerat z odpadów folii poliolefinowej do uzyskania homogenicznej mieszaniny, ewentualnie wprowadza się środek sieciujący, po czym uzyskaną mieszankę poddaje się prasowaniu w formie. Stosuje się przy tym granulat rozdrobniony na ziarno o wielkości poniżej 5 mm, a jako produkt degradacji pianek poliuretanowych stosuje się wytłaczany granulat z procesu degradacji prowadzonej w zagęszczarce obrotowej (a więc produkt o niewielkim rozmiarze cząstek). Gotowa płyta ma więc warstwę wykonaną z homogenicznej mieszaniny o niewielkim rozmiarze ziaren. Taki proces wymaga etapów dokładnego rozdrabniania i mieszania surowców przed prasowaniem.
Z polskiego opisu patentowego PL212679 znany jest sposób wytwarzania płyt termoizolacyjnych z dodatkiem odpadów pianki poliuretanowej i termoplastów, które rozdrabnia się do uzyskania ziaren o wielkości średnicy od 2 do 8 mm, a następnie łączy się je ze środkami zwiększającymi spoistość i dopiero tak powstałą masę formuje się poprzez zaprasowanie w formach.
Z publikacji amerykańskiego zgłoszenia patentowego US2009236765 znany jest proces wytwarzania trzywarstwowego panelu kompozytowego, w którym warstwa rdzeniowa jest wytworzona poprzez pocięcie i zmielenie recyklingowanych tworzyw poliuretanowych i innych materiałów, i przesianie produktu przez sito o wielkości nie przekraczającej 3 mm, a następnie zmieszanie produktu ze spoiwem. Warstwy zewnętrzne są natomiast wytwarzane ze zrecyklingowanych tworzyw przesianych przez sito o wielkości nie przekraczającej 1,5 mm. Warstwy są następnie układane w formie i prasowane ze sobą.
Znane dotychczas płyty są stosowane przede wszystkim jako materiały okładzinowe do izolacji termicznej lub dźwiękowej, natomiast nie nadają się do stosowania jako płyty konstrukcyjne o dużej nośności.
PL 232 729 B1
Z powyższego stanu techniki wynika więc, że stosowane dotychczas technologie wytwarzania płyt z pianki PUR i/lub PIR, nawet jeśli wykorzystywały materiały odpadowe, to wymagały ich dokładnego rozdrobnienia w celu uzyskania homogenicznych mieszanin, a następnie wymieszania ze spoiwem, przed aplikacją do formy. Wymaga to określonych nakładów na proces rozdrabniania i homogenizacji mieszaniny. Nie były natomiast dotychczas znane technologie, które umożliwiłyby wytworzenie płyt z pianki PUB i/lub PIR, w których jako budulec można zastosować granulat o dużej wielkości cząstek, tj. w zakresie od 1 do 10 cm3.
Wskazanym byłoby opracowanie alternatywnego sposobu wytwarzania płyt termoizolacyjnych, który umożliwi wykorzystanie materiału z recyklingu o dużej wielkości cząstek i wyprodukowanie płyt o skutecznych właściwościach termoizolacyjnych oraz niewielkiej nasiąkliwości wodą, a jednocześnie o odpowiedniej wytrzymałości, umożliwiającej stosowanie płyty jako płyty konstrukcyjnej.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania płyt konstrukcyjno-termoizolacyjnych z pianki PUR i/lub PIR, charakteryzujący się tym, że: odpadowe elementy ze sztywnej pianki PUR i/lub PIR rozdrabnia się na granulat o objętości cząstek od 1 do 10 cm3; a następnie w formie do kształtowania płyt kolejno: układa się pierwszą warstwę zewnętrzną z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm; układa się co najmniej dwie warstwy wewnętrzne granulatu o objętości cząstek w zakresie od 1 do 10 cm3 i na każdą z układanych warstw natryskuje się piankę PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 30 do 60 kg/m3, przy czym w każdej z warstw stosuje się od 65% do 75% objętościowo granulatu i od 25% do 35% objętościowo pianki PUR i/lub PIR; układa się drugą warstwę zewnętrzną z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm; po czym zamyka się pokrywę formy i dociska się pokrywę w prasie hydraulicznej formując płytę konstrukcyjno-termoizolacyjną.
Korzystnie, w każdej z warstw wewnętrznych stosuje się 70% objętościowo granulatu i 30% objętościowo pianki PUR i/lub PIR.
Korzystnie, układa się co najmniej trzy warstwy wewnętrzne granulatu, przy czym pierwsza i ostatnia warstwa wewnętrzna mają grubość mniejszą o co najmniej 50% od każdej z pozostałych warstw.
Przedmiotem wynalazku jest ponadto płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna z pianki PUR i/lub PIR charakteryzująca się tym, że jest uformowana przez sprasowanie w formie dwóch warstw zewnętrznych z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm, pomiędzy którymi znajdują się co najmniej dwie warstwy wewnętrzne, z których każda przed sprasowaniem zawiera od 65% do 75% objętościowo granulatu o objętości cząstek w zakresie od 1 do 10 cm3 i od 25% do 35% objętościowo pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 30 do 60 kg/m3.
Korzystnie, każda z warstw wewnętrznych przed sprasowaniem składa się z 70% objętościowo granulatu i 30% objętościowo pianki PUR i/lub PIR.
Korzystnie, gdy płyta zawiera co najmniej trzy warstwy wewnętrzne, to pierwsza i ostatnia warstwa wewnętrzna mają grubość mniejszą o co najmniej 50% od każdej z pozostałych warstw wewnętrznych.
Przedmiot rozwiązania został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia schemat linii technologicznej do wytwarzania płyt konstrukcyjno-termoizolacyjnych według wynalazku;
Fig. 2A, 2B, 2C, 2D, 2E, 2F, 2G przedstawiają kolejne kroki wypełniania formy do wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej według wynalazku;
Fig. 3 przedstawia schematyczną wizualizację w przekroju poprzecznym przykładu wykonania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej wytworzonej zgodnie ze sposobem według wynalazku.
Fig. 1 przedstawia schemat linii technologicznej do wytwarzania płyt konstrukcyjno-termoizolacyjnych według wynalazku.
Na stanowisku rozdrabniania rozdrabnia się w kroku 110 odpady poprodukcyjne z pianki PUR i/lub PIR (tj. PUR, PIR lub mieszanki PUR i PIR), otrzymując granulat. Przykładowo, stosować można odpady produkcyjne z zakładów produkujących płyty warstwowe z rdzeniem PUR/PIR, rury preizolowane pianką PUR, nadlewki PUR z produkcji izolacji PUR na zbiornikach ciepłej wody, drzwi zewnętrzne z rdzeniem pianki PUR, czy izolacje techniczne armatury na bazie pianek PUR/PIR. Korzystnie, rozdrabnianie prowadzi się tak, aby otrzymać granulat o objętości cząstek w zakresie od 1 do 10 cm3. Relatywnie duża wielkość cząsteczek granulatu (w porównaniu z rozwiązaniami znanymi ze stanu techniki) zapewnia dobrą izolacyjność płyty oraz niewielką nasiąkliwość wodą.
PL 232 729 B1
Następnie w krokach 120-160 na stanowisku układania granulatu i natryskiwania pianki formuje się kolejne warstwy płyty w formie 10 z ruchomą pokrywą, jak przedstawiono na Fig. 2A-2G.
W kroku 120 na dno formy natryskuje się warstwę pianki PUR i/lub PIR (tj. piankę PUR, PIR lub mieszankę pianek PUR i PIR) o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3, korzystniej od 400 do 1000 kg/m3 (ciężar zależny jest m.in. od stopnia spienienia). Z pianki formuje się pierwszą warstwę zewnętrzną o grubości od 0,5 cm do 3 cm, korzystnie od 1 do 2 cm. Ciężar właściwy pianki i grubość pierwszej warstwy zewnętrznej dobiera się w zależności od pożądanych parametrów wytrzymałościowych gotowego produktu.
Następnie, na warstwę zewnętrzną rozściela się w kroku 130 warstwę granulatu, spoinując w kroku 140 granulat natryskiwaną pianką PUR i/lub PIR (tj. pianką PUR, PIR lub mieszanką pianek PUR i PIR) o ciężarze właściwym od 30 do 60 kg/m3, w zależności od pożądanego stopnia palności dla wyrobu gotowego. Podczas układania i spoinowania granulatu zachowuje się proporcje: od 65% do 75% (korzystnie 70%) objętościowo granulatu oraz od 25% do 35% (korzystnie, 30%) objętościowo pianki poliuretanowej. Możliwe jest ponadto stosowanie innego rodzaju wypełniaczy w ilości do 10% objętościowo. Zapewnia to wysoką stabilność wymiarową płyty w szerokim zakresie temperatur (od -50°C do +110°C). Krok 130 powtarza się co najmniej dwukrotnie, to znaczy układa się i spoinuje co najmniej dwie warstwy granulatu, przy czym liczbę warstw dobiera się eksperymentalnie, przykładowo w zależności od grubości płyty.
Przykładowo, dla płyty o grubości 5 cm stosuje się 2 warstwy wewnętrzne, dla płyty o grubości 10 cm stosuje się 3 warstwy wewnętrzne, a dla płyty o grubości 15 cm stosuje się 4 warstwy wewnętrzne.
Ponadto, poszczególne układane warstwy wewnętrzne mogą mieć różną grubość. Korzystnie, pierwsza i ostatnia warstwa wewnętrzna mogą mieć mniejszą grubość niż warstwy pośrednie. Przykładowo, dla płyty trzywarstwowej pierwsza i ostatnia warstwa wewnętrzna mogą być o co najmniej 50% cieńsze od warstwy środkowej.
W kroku 150 na ostatnio ułożoną warstwę wewnętrzną natryskuje się warstwę pianki PUR i/lub PIR (tj. pianką PUR, PIR lub mieszanką pianek PUR i PIR) o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3, korzystniej od 400 do 1000 kg/m3 (ciężar zależny jest m.in. od stopnia spienienia), przeznaczoną do uformowania drugiej warstwy zewnętrznej o grubości od 0,5 cm do 3 cm, korzystnie od 1 do 2 cm. Ciężar właściwy pianki i grubość pierwszej warstwy zewnętrznej dobiera się w zależności od pożądanych parametrów wytrzymałościowych gotowego produktu. Korzystnie, na drugą warstwę zewnętrzną stosuje się piankę o takich samych właściwościach jak na pierwszą warstwę zewnętrzną.
Ruchoma pokrywa i dno formy 10 umożliwiają dowolne ukształtowanie powierzchni płyty, przykładowo w kształt blachy trapezowej czy blachodachówki, umożliwiając dopasowanie kształtu uformowanej płyty do izolowanej termicznie powierzchni. W formie 10 można ponadto integrować płytę z dowolnymi okładzinami, takimi jak papier, blacha, wełna mineralna czy płyta OSB, które można układać na zewnątrz warstw zewnętrznych z pianki lub pomiędzy warstwami zewnętrznymi a wewnętrznymi z pianki.
Po zakończeniu nanoszenia warstw do formy 10, formę 10 zamyka się i dociska w prasie hydraulicznej w kroku 160 formując płytę konstrukcyjno-termoizolacyjną, a ukształtowaną płytę usuwa się z formy 10 w kroku 170.
Na Fig. 2A-2G przedstawiono schematycznie przykładowy proces formowania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej sposobem według wynalazku.
Fig. 2A przedstawia schematycznie ułożoną w formie 10 pierwszą warstwę zewnętrzną 111 z pianki. Fig. 2B przedstawia schematycznie ułożoną w formie 10 pierwszą warstwę granulatu 121. Fig. 2C przedstawia kolejny etap, w którym na pierwszą warstwę granulatu 121 została naniesiona warstwa pianki poliuretanowej 131, wypełniająca przestrzenie pomiędzy granulatem. Fig. 2D przedstawia kolejny etap, w którym na pierwszej warstwie pianki i granulatu została ułożona druga warstwa granulatu 122. Czynności te powtarza się nanosząc kolejne warstwy pianki i granulatu, aż wypełni się formę 10 do pożądanej wysokości 132, jak pokazano na Fig. 2E. Na ostatnią warstwę pianki i granulatu nanosi się warstwę pianki stanowiącą drugą warstwę zewnętrzną 141, jak pokazano na fig. 2F. Formę 10 następnie zamyka się i dociska się w kroku 160 w prasie hydraulicznej redukując grubość płyty do pożądanej i nadając pożądany kształt wytwarzanej płycie konstrukcyjno-termoizolacyjnej, jak pokazano na Fig. 2G.
Przedstawiony sposób według wynalazku umożliwia równomierne rozłożenie pianki poliuretanowej oraz granulatu w formie 10, zapewniając pożądaną gęstość i twardość formowanej płyty.
PL 232 729 B1
Na Fig. 3 przedstawiono schematyczną wizualizację przykładu wykonania płyty konstrukcyjno termoizolacyjnej w przekroju poprzecznym z widocznymi warstwami zewnętrznymi 111, 141, granulatem 121 oraz pianką poliuretanową 131 spoinującą cząsteczki granulatu w przykładzie wykonania.
Poprzez warstwowe układanie granulatu w formie i natryskiwanie na granulat pianki uzyskano możliwość stosowania w przedstawionej technologii granulatu o dużym rozmiarze cząstek, w zakresie od 1 do 10 cm3 i wyeliminowano konieczność wcześniejszego mieszania granulatu z pianką, co znacznie upraszcza proces produkcyjny, redukuje jego energochłonność oraz redukuje liczbę urządzeń potrzebnych do skutecznego działania linii technologicznej.
Zastosowanie na warstwy zewnętrzne pianki o dużym ciężarze właściwym zapewnia dobre właściwości wytrzymałościowe płyty, a z kolei zastosowanie na warstwy wewnętrzne pianki o niskim ciężarze właściwym pozwala obniżyć ogólny ciężar płyty i zapewnić dobre właściwości termoizolacyjne.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (6)

1. Sposób wytwarzania płyt konstrukcyjno-termoizolacyjnych z pianki PUR i/lub PIR, znamienny tym, że:
- odpadowe elementy ze sztywnej pianki PUR i/lub PIR rozdrabnia się (110) na granulat o objętości cząstek od 1 do 10 cm3;
a następnie w formie (10) do kształtowania płyt kolejno:
- układa się (120) pierwszą warstwę zewnętrzną (111) z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm;
- układa się (130) co najmniej dwie warstwy wewnętrzne granulatu (121, 122) o objętości cząstek w zakresie od 1 do 10 cm3 i na każdą z układanych warstw natryskuje się (140) piankę PUR i/lub PIR (131, 132) o ciężarze właściwym od 30 do 60 kg/m3, przy czym w każdej z warstw stosuje się od 65% do 75% objętościowo granulatu (121, 122) i od 25% do 35% objętościowo pianki PUR i/lub PIR (131, 132);
- układa się (150) drugą warstwę zewnętrzną (141) z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm;
- po czym zamyka się pokrywę formy (10) i dociska się pokrywę (160) w prasie hydraulicznej formując płytę konstrukcyjno-termoizolacyjną.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w każdej z warstw wewnętrznych stosuje się 70% objętościowo granulatu i 30% objętościowo pianki PUR i/lub PIR.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że układa się co najmniej trzy warstwy wewnętrzne granulatu, przy czym pierwsza i ostatnia warstwa wewnętrzna mają grubość mniejszą o co najmniej 50% od każdej z pozostałych warstw.
4. Płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna z pianki PUR i/lub PIR, znamienna tym, że jest uformowana przez sprasowanie w formie (10) dwóch warstw zewnętrznych (111, 141) z pianki PUR i/lub PIR o ciężarze właściwym od 200 do 1000 kg/m3 i grubości od 0,5 cm do 3 cm, pomiędzy którymi znajdują się co najmniej dwie warstwy wewnętrzne, z których każda przed sprasowaniem zawiera od 65% do 75% objętościowo granulatu (121, 122) o objętości cząstek w zakresie od 1 do 10 cm3 i od 25% do 35% objętościowo pianki PUR i/lub PIR (131, 132) o ciężarze właściwym od 30 do 60 kg/m3.
5. Płyta według zastrz. 4, znamienna tym, że każda z warstw wewnętrznych przed sprasowaniem składa się z 70% objętościowo granulatu (121,122) i 30% objętościowo pianki PUR i/lub PIR (131, 132).
6. Płyta według zastrz. 4, znamienna tym, że zawiera co najmniej trzy warstwy wewnętrzne, przy czym pierwsza i ostatnia warstwa wewnętrzna mają grubość mniejszą o co najmniej 50% od każdej z pozostałych warstw wewnętrznych.
PL420868A 2017-03-16 2017-03-16 Sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna PL232729B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420868A PL232729B1 (pl) 2017-03-16 2017-03-16 Sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420868A PL232729B1 (pl) 2017-03-16 2017-03-16 Sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420868A1 PL420868A1 (pl) 2018-09-24
PL232729B1 true PL232729B1 (pl) 2019-07-31

Family

ID=63578757

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420868A PL232729B1 (pl) 2017-03-16 2017-03-16 Sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232729B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL420868A1 (pl) 2018-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8555598B2 (en) Insulation containing heat expandable spherical additives, calcium acetate, cupric carbonate, or a combination thereof
US20170101343A1 (en) Fire-proof magnesium oxysulfate plate and methods of making same
CN102431263A (zh) 一种轻质高强夹层结构木塑复合板材及其一次成型的制造方法
CN102444216A (zh) 一种无机防火保温板及其制备方法
CN105263684A (zh) 干粉砂浆板及其制造方法和制造设备
WO2015170960A1 (en) Lightweight concrete composite from renewable resources
HU213905B (en) Process for producing light concrete aggregates, light concrete, carrige way surfacing, masonry units, heat-insulating and/or levelling layer
US10914070B2 (en) Construction material composition and method of forming construction materials utilizing rice hulls
PL232729B1 (pl) Sposób wytwarzania płyty konstrukcyjno-termoizolacyjnej oraz płyta konstrukcyjno-termoizolacyjna
US20130154157A1 (en) Novel material and process of manufacture
CN103011752A (zh) 利用废弃物磷石膏生产的环保轻质隔墙板
KR100773106B1 (ko) 건물의 층간소음방지를 위한 바닥용 완충재, 이의 제조방법및 이를 이용한 바닥층 형성방법
DE102005009270B4 (de) Verfahren zur Herstellung eines Baustoffes und Baustoff
JP2009270380A (ja) 60分耐熱建材およびその製造方法
KR101237993B1 (ko) 이중 복합 합성수지 패널 조성물
EP1633555B1 (en) Multilayer high density mineral fiber panel and apparatus and process for manufacturing same
KR20170047699A (ko) 왕겨를 접착. 성형한 판넬.
GB2298424A (en) Composite foam building material
RU162624U1 (ru) Ограждающая конструкция из полимерцементно-стружечной плиты (промекс)
KR100551855B1 (ko) 공동주택의 층간 차음 및 단열용 건자재와 그 제조방법
KR101810775B1 (ko) 층간소음 저감용 에틸렌비닐아세테이트 발포 패드용 조성물 및 발포 패드
CN104831863A (zh) 一种集装箱活动房墙体一体板
BE1024599B1 (nl) Isolerend granulaat en vloerconstructie die dergelijk granulaat bevat
KR200376033Y1 (ko) 소음 방지재
KR102226689B1 (ko) 초경량 단열 마그네슘 중공형 판넬의 제조 방법 및 이를 이용한 초경량 단열 마그네슘 중공형 판넬