PL232588B1 - Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka - Google Patents

Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka

Info

Publication number
PL232588B1
PL232588B1 PL421766A PL42176617A PL232588B1 PL 232588 B1 PL232588 B1 PL 232588B1 PL 421766 A PL421766 A PL 421766A PL 42176617 A PL42176617 A PL 42176617A PL 232588 B1 PL232588 B1 PL 232588B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drive device
drive
housing
drive motor
lock
Prior art date
Application number
PL421766A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421766A1 (pl
Inventor
Artur Litwiński
Original Assignee
Litwinski Artur
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Litwinski Artur filed Critical Litwinski Artur
Priority to PL421766A priority Critical patent/PL232588B1/pl
Priority to RU2019141650A priority patent/RU2735205C1/ru
Priority to PCT/IB2018/053802 priority patent/WO2018220522A1/en
Priority to EP18739925.8A priority patent/EP3631128A1/en
Priority to CN201880048107.XA priority patent/CN110945200B/zh
Priority to US16/617,225 priority patent/US11578505B2/en
Priority to CA3064347A priority patent/CA3064347C/en
Priority to JP2020516968A priority patent/JP7138703B2/ja
Publication of PL421766A1 publication Critical patent/PL421766A1/pl
Publication of PL232588B1 publication Critical patent/PL232588B1/pl

Links

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka umożliwiającego dostęp do chronionych obszarów. W szczególności dotyczy ono tak zwanych „inteligentnych zamków”, których otwarcie lub zamknięcie może odbywać się bez bezpośredniego kontaktu z zamkiem osoby upoważnionej.
Znane urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka umożliwiającego dostęp do chronionych obszarów posiada zespół napędowy do napędu zamka, umieszczony w obudowie, mającej postać tulei. Tuleja zabezpieczona jest od zewnątrz z jednej strony pokrywą, a z drugiej strony podstawą, do której mocowane są lub osadzone są w niej elementy zespołu napędowego. Zespół napędowy zawiera źródło prądu, silnik elektryczny i zespół przekładni.
Źródło prądu stanowią cztery walcowe ogniwa pierwotne (baterie), usytuowane obok silnika równolegle do jego osi.
Silnik ma mniejszą wysokość, niż baterie, a górna cześć silnika i baterii znajdują się w zasadzie na jednej wysokości. Silnik elektryczny jest zasilany przez baterie.
Napęd z sinika elektrycznego jest przekazywany poprzez zespół przekładni złożony z kół zębatych na element, służący do sterowania zamkiem.
Podstawa posiada otwór, przez który przechodzi element sterujący zamka, a drugi koniec tego elementu połączony jest z mechanizmem zamka.
Tuleja, stanowiąca obudowę urządzenia napędowego, posiada od strony wewnętrznej uzębienie współpracujące z jednym z kół zębatych zespołu przekładni zespołu napędowego. Urządzenie napędowe jest wyposażone w elektroniczną jednostkę sterującą, zarządzającą zespołem napędowym. Jest ona usytuowana między pokrywą a silnikiem. Elektroniczna jednostka sterująca zasilana jest z baterii, znajdujących się w obudowie. Elektroniczna jednostka sterująca może być sterowana bezprzewodowo za pomocą programu komputerowego, korzystnie aplikacji na urządzenia mobilne, za pośrednictwem łącza bezprzewodowego. Urządzenie nie wymaga zewnętrznego zasilania i można zarządzać nim za pomocą aplikacji na smartfonie.
Urządzenie napędowe montuje się od wewnątrz mieszkania, we wszystkich typach drzwi z wkładką profilową lub innym typem zamka. Tak skonstruowane urządzenie napędowe do otwierania zamka jest dość dużych wymiarów ze względu na wielkość baterii zasilających i wielkość pozostałych elementów mechanizmu napędowego, które muszą zmieścić się w obudowie urządzenia. Gabaryty takiego urządzenia w istotny sposób wpływają na jego walory estetyczne i użytkowe, ponieważ jest ono montowane na zewnątrz skrzydła drzwiowego.
Z polskiego zgłoszenia P.336314 znane jest urządzenie napędowe dla zamka. Urządzenie napędowe, zamocowane na drzwiach w postaci tabliczki okucia, służące do silnikowego i ręcznego uruchamiania bębenka zamykającego, ma wałek napędowy do przenoszenia ruchu obrotowego na bębenek zamykający, pokrętło do ręcznego obracania wałka napędowego i umieszczony w pokrętle silnik przekładniowy do silnikowego obracania wałka napędowego. Na wałku napędowym osadzone jest bezobrotowo napędowe koło zębate, pozostające z pokrętłem w połączeniu, przenoszącym moment obrotowy. Silnik przekładniowy jest połączony bezobrotowo z tabliczką okucia i w stanie zasilania prądem jest łączony za pomocą sprzęgła z napędowym kołem zębatym.
Ze zgłoszenia niemieckiego wynalazku DE102014009826A1 znane jest urządzenie do otwierania i zamykania dostępu do chronionych obszarów dostępowych. Urządzenie posiada cylindryczną obudowę. W obudowie znajduje się płyta bazowa, miniaturowy silnik, korzystnie silnik prądu stałego, bateria elektryczna, zespół blokujący i jednostka sterująca. Elementem blokującym zespołu blokującego jest pręt z pierścieniem, poruszany silnikiem elektrycznym za pośrednictwem sprężyny skrętnej, przystosowanej do przekazywania ruchu z silnika do pręta. Bateria elektryczna ma zapewnić zasilanie układu sterowania niezależnie od zasilania urządzenia zewnętrzną linią zasilającą. Jednostka sterująca jest zarządzana za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego urządzenia napędowego do otwierania i zamykania zamka o prostej konstrukcji i małych gabarytach oraz dostarczenie nowego typu rozwiązania, w którym możliwe jest zminimalizowanie pustych przestrzeni wewnątrz urządzenia i osiągnięcie mniejszych wymiarów bez zmniejszenia pojemności źródła energii i momentu napędowego silnika w stosunku do istniejących rozwiązań.
Według wynalazku, urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka umożliwiającego dostęp do chronionych obszarów zawiera umieszczone w obudowie: zespół przekładni, co najmniej
PL 232 588 B1 jedno źródło energii elektrycznej w obudowie ochronnej oraz silnik napędowy, przekazujący napęd na obrotowy element sterujący mechanizmem zamka przy pomocy zespołu przekładni. Zamek posiada korpus, w którym element sterujący jest osadzony obrotowo. Urządzenie charakteryzuje się tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej jest tak ukształtowane, że swoim kształtem w przekroju poprzecznym przez silnik napędowy i źródło energii elektrycznej co najmniej częściowo otacza silnik napędowy, co oznacza, że w polu przekroju poprzecznego przez pojedyncze źródło energii elektrycznej istnieją co najmniej dwa punkty takie, że odcinek łączący te punkty przechodzi przez pole przekroju poprzecznego silnika napędowego.
Korzystnie jest, gdy obudowa ułożyskowana jest obrotowo względem korpusu zamka i połączona jest nieruchomo z elementem sterującym zamka, a urządzenie napędowe wyposażone jest w pierścień z uzębieniem, współpracujący z kołem zębatym, będącym jednym z kół zespołu przekładni, ułożyskowanym w obudowie, przy czym pierścień usytuowany jest współosiowo z obrotową obudową oraz nieruchomo względem korpusu zamka.
Korzystnie jest też, gdy uzębienie pierścienia jest uzębieniem wewnętrznym.
Korzystnie jest także, kiedy uzębienie pierścienia jest uzębieniem zewnętrznym.
Korzystnie jest również, gdy obudowa jest połączona z elementem sterującym za pomocą kształtowego połączenia rozłącznego.
Też korzystnie jest, gdy obudowa wyposażona jest w gniazdo elektryczne.
Także korzystnie jest, gdy gniazdo elektryczne jest gniazdem typu micro USB przeznaczonym do ładowania źródła energii elektrycznej.
Również korzystnie jest, kiedy pierścień umieszczony jest pomiędzy zespołem przekładni a zamkiem.
Jest korzystnie, gdy pojedyncze źródło energii elektrycznej w obudowie ochronnej posiada przelotowy otwór, w którym umieszczony jest silnik napędowy.
Jest też korzystnie, gdy pojedyncze źródło energii elektrycznej w obudowie ochronnej ma w przekroju poprzecznym kształt koła z otworem usytuowanym współosiowo.
Jest także korzystnie, kiedy pojedyncze źródło energii elektrycznej w obudowie ochronnej ma w przekroju poprzecznym kształt koła z otworem usytuowanym mimośrodowo.
Jest również korzystnie, gdy pojedyncze źródło energii elektrycznej w obudowie ochronnej posiada wnękę, w której umieszczony jest silnik napędowy.
Korzystnie jest, gdy kształt wnęki w przekroju poprzecznym stanowi fragment koła.
Korzystnie jest też, gdy pojedyncze źródło energii elektrycznej w obudowie ochronnej stanowi fragment pierścienia, którego oś jest równoległa do osi silnika napędowego.
Korzystnie jest też, kiedy pojedyncze źródło energii elektrycznej jest ogniwem elektrycznym pierwotnym.
Korzystnie jest także, gdy pojedyncze źródło energii elektrycznej jest ogniwem elektrycznym wtórnym.
Korzystnie jest również, kiedy pojedyncze źródło energii elektrycznej jest wyposażone w anodę, katodę i separator zwinięte spiralnie w postaci wstęgi wokół przelotowego otworu.
Też korzystnie jest, gdy pojedyncze źródło energii elektrycznej jest wyposażone w anodę, katodę i separator ułożone warstwami, których płaszczyzna jest prostopadła do osi silnika napędowego.
Także korzystnie jest, gdy pojedyncze źródło energii elektrycznej jest wyposażone w anodę, katodę i separator ułożone warstwami stanowiącymi wycinki powierzchni walcowych o osi równoległej do osi silnika napędowego.
Również korzystnie jest, kiedy silnik napędowy jest silnikiem elektrycznym.
Jest korzystnie, gdy urządzenie napędowe wyposażone jest w elektroniczną jednostkę sterującą, zarządzającą silnikiem napędowym.
Jest też korzystnie, gdy elektroniczna jednostka sterująca jest wyposażona w czujnik pierwszy współpracujący z przyciskiem ręcznego sterowania, umieszczonym na części czołowej urządzenia napędowego.
Jest także korzystnie, gdy elektroniczna jednostka sterująca jest wyposażona w czujnik drugi, określający położenie kątowe obrotowej obudowy.
Jest również korzystnie, kiedy czujnik drugi jest akcelerometrem (czujnikiem pola grawitacyjnego).
Korzystnie jest, gdy elektroniczna jednostka sterująca jest sterowana bezprzewodowo.
PL 232 588 B1
Korzystnie jest też, gdy elektroniczna jednostka sterująca jest sterowana bezprzewodowo za pomocą programu komputerowego, korzystnie aplikacji na urządzenia mobilne, za pośrednictwem łącza bezprzewodowego.
Korzystnie jest także, kiedy elektroniczna jednostka sterująca jest sterowana bezprzewodowo za pośrednictwem łącza bezprzewodowego połączenia Bluetooth.
Korzystnie jest również, gdy urządzenie napędowe umieszczone jest na wewnętrznej stronie wejścia chronionych obszarów dostępowych i po przeciwnej stronie do sterowanej kluczem części zamka.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładach realizacji na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka, w pierwszym przykładzie realizacji wynalazku, w przekroju podłużnym, fig. 2 przedstawia urządzenie napędowe z fig. 1 w rozłożeniu, w widoku perspektywicznym, fig. 3 przedstawia przekrój A-A z fig. 1, fig. 4 przedstawia urządzenie napędowe w drugim przykładzie realizacji wynalazku, w przekroju podłużnym, fig. 5 przedstawia urządzenie napędowe z fig. 4 w rozłożeniu, w widoku perspektywicznym, fig. 6 przedstawia przekrój B-B z fig. 4, fig. 7 przedstawia urządzenie napędowe w trzecim przykładzie realizacji wynalazku, w przekroju podłużnym, fig. 8 przedstawia urządzenie napędowe z fig. 7 w rozłożeniu, w widoku perspektywicznym, fig. 9 przedstawia przekrój C-C z fig. 7, fig. 10 przedstawia urządzenie napędowe w czwartym przykładzie realizacji wynalazku, w przekroju podłużnym, fig. 11a przedstawia urządzenie napędowe, gdy źródło energii elektrycznej ma kształt walca z otworem usytuowanym centralnie, w widoku od przodu po zdjęciu części czołowej z obudowy, fig. 11b przestawia źródło energii elektrycznej warstwowe w postaci pierścienia, którego warstwy nawinięte są spiralnie w postaci wstęgi wokół centralnego otworu, w którym usytuowany jest silnik napędowy, w przekroju podłużnym, fig. 12a przedstawia dwa źródła energii elektrycznej warstwowe o kształcie przerwanego pierścienia, otaczające silnik, których warstwy mają postać wycinków powierzchni walcowych, w widoku od przodu, fig. 12b przedstawia dwa źródła energii elektrycznej warstwowe o kształcie przerwanego pierścienia, otaczające silnik, o warstwach w postaci wycinków powierzchni walcowych, w przekroju podłużnym, fig. 13a przedstawia cztery źródła energii elektrycznej warstwowe o kształcie fragmentu pierścienia, otaczające silnik napędowy, o warstwach w postaci wycinków powierzchni walcowych, w widoku od przodu, fig. 13b przedstawia cztery źródła energii elektrycznej warstwowe o kształcie fragmentu pierścienia, otaczające silnik napędowy, o warstwach w postaci wycinków powierzchni walcowych, w przekroju podłużnym, fig. 14a przedstawia dwa źródła energii elektrycznej warstwowe, o kształcie zbliżonym do półpierścienia otaczające silnik napędowy, o warstwach w postaci wycinków powierzchni walcowych, w widoku z przodu, fig. 14b przedstawia dwa źródła energii elektrycznej warstwowe, o kształcie zbliżonym do półpierścienia, otaczające silnik napędowy, o warstwach w postaci wycinków powierzchni walcowych, w przekroju podłużnym, fig. 15a przedstawia źródło energii elektrycznej warstwowe zwijane o kształcie przerwanego pierścienia, otaczające silnik napędowy, w widoku od przodu, fig. 15b przedstawia źródło energii elektrycznej warstwowe zwijane o kształcie przerwanego pierścienia, otaczające silnik napędowy, w przekroju podłużnym, fig. 15c przedstawia źródło energii elektrycznej warstwowe zwijane o kształcie przerwanego pierścienia, w przekroju poprzecznym z pokazaniem sposobu zwinięcia warstw, fig. 16a przedstawia dwa źródła energii elektrycznej warstwowe zwijane, o kształcie zbliżonym do półpierścienia otaczające silnik napędowy, w widoku z przodu, fig. 16b przedstawia dwa źródła energii elektrycznej warstwowe zwijane, o kształcie zbliżonym do półpierścienia otaczające silnik napędowy, w przekroju podłużnym, fig. 16c przedstawia dwa źródła energii elektrycznej warstwowe zwijane, o kształcie zbliżonym do półpierścienia, w przekroju poprzecznym z pokazaniem sposobu zwinięcia warstw.
Jak pokazano w przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 1, fig. 2, fig. 3, fig. 4, fig. 5, fig. 6, fig. 7, fig. 8, fig. 9 i fig. 10, urządzenie napędowe 1 do otwierania i zamykania zamka 1' umożliwiającego dostęp do chronionych obszarów posiada obudowę 5, mającą postać puszki osłoniętej od przodu częścią czołową 2. Wewnątrz obudowy 5 znajdują się dwa źródła energii elektrycznej 9, silnik napędowy 10 i zespół przekładni 6. Urządzenie napędowe 1 wyposażone jest w płytę podporową 7, która dzieli przestrzeń wnętrza obudowy 5 na komorę pierwszą 19, w której znajduje się silnik napędowy 10 i dwa źródła energii elektrycznej 9 i na komorę drugą 20, w której znajduje się zespół przekładni 6. Silnik napędowy 10 jest silnikiem elektrycznym. W denku obudowy 5 znajduje się otwór, w którym za pomocą łożyska 13 ułożyskowane jest jedno z kół zębatych 16 zespołu przekładni 6. Zamek 1' posiada korpus 4, w którym osadzony jest obrotowo element sterujący 3, poruszający zabierakiem 21 zamka 1'. Silnik napędowy 10 przekazuje napęd na element sterujący 3 mechanizmem zamka 1' przy pomocy zespołu przekładni 6. Każde ze źródeł energii elektrycznej 9 jest tak ukształtowane, że co najmniej częściowo otacza silnik napędowy 10. Zewnętrzną powierzchnię pojedynczego źródła energii elektrycznej 9 stanowi
PL 232 588 B1 obudowa ochronna 12. W polu przekroju poprzecznego przez pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 istnieją co najmniej dwa punkty takie, że odcinek łączący te punkty przechodzi przez pole przekroju poprzecznego silnika napędowego 10, co jest widoczne, miedzy innymi, na fig. 3.
W przykładach realizacji wynalazku pokazanych na fig. 1, fig. 2, fig. 3, fig. 4, fig. 5, fig. 6, fig. 7, fig. 8, fig. 9 i fig. 10, zastosowano źródła energii elektrycznej 9 o budowie warstwowej, w których anoda, katoda i separator ułożone są warstwami, których płaszczyzna jest prostopadła do osi silnika napędowego 10. W przykładzie realizacji wynalazku pokazanym na fig. 1, fig. 2, fig. 3 i fig. 10, obudowa ochronna 12 każdego źródła energii elektrycznej 9 posiada przelotowy otwór 11, w którym umieszczony jest silnik napędowy 10. W przekroju poprzecznym obudowa ochronna 12 pojedynczego źródła energii elektrycznej 9 ma kształt koła, a otwór 11 usytuowany jest współosiowo. W przykładzie realizacji wynalazku, pokazanym na fig. 4, fig. 5 i fig. 6, otwór 11 jest usytuowany mimośrodowo. W przykładzie realizacji wynalazku pokazanym na fig. 7, fig. 8, fig. 9, obudowa ochronna 12 każdego źródła energii elektrycznej 9 posiada wnękę 14, w której umieszczony jest silnik napędowy 10. Kształt wnęki 14 w przekroju poprzecznym stanowi fragment koła.
Jak pokazano w przykładach realizacji wynalazku na fig. 1, fig. 4, fig. 7 i fig. 10, obudowa 5 ułożyskowana jest obrotowo względem korpusu 4 zamka 1' i połączona jest nieruchomo z elementem sterującym 3 zamka 1'. Urządzenie napędowe 1 wyposażone jest w pierścień 17 z uzębieniem 18, współpracujący z kołem zębatym 16, będącym jednym z kół zespołu przekładni 6, ułożyskowanym w obudowie 5. Pierścień 17 usytuowany jest współosiowo z obrotową obudową 5 oraz nieruchomo względem korpusu 4 zamka 1'. Pierścień 17 umieszczony jest pomiędzy zespołem przekładni 6 a zamkiem 1'. W przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 1, fig. 4, fig. 7 i fig. 10 pierścień 17 jest przytwierdzony do zamka 1' za pomocą wkrętu 15, ale oczywiste jest, że w innych przykładach realizacji wynalazku nieruchome połączenie pierścienia 17 z zamkiem 1' może być zrealizowane z pomocą innych znanych sposobów, na przykład za pomocą klejenia, nitowania lub kształtowo.
Jak pokazano w przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 1, fig. 4 i fig. 7, uzębienie 18 pierścienia 17 jest uzębieniem wewnętrznym, natomiast w przykładzie realizacji wynalazku, pokazanym na fig. 10, uzębienie 18 pierścienia 17 jest uzębieniem zewnętrznym.
Jak pokazano w przykładach realizacji wynalazku na fig. 1, fig. 4, fig. 7 i fig. 10, urządzenie napędowe 1 wyposażone jest w elektroniczną jednostkę sterującą 8, zarządzającą silnikiem napędowym 10. Elektroniczna jednostka sterująca 8 znajduje się pomiędzy silnikiem napędowym 10 a częścią czołową 2 obudowy 5. Elektroniczna jednostka sterująca 8 jest wyposażona w czujnik pierwszy 26 współpracujący z przyciskiem ręcznego sterowania 25, umieszczonym na części czołowej 2 urządzenia napędowego 1. Elektroniczna jednostka sterująca 8 jest wyposażona w czujnik drugi 27, określający położenie kątowe obrotowej obudowy 5. Czujnik drugi 27 jest akcelerometrem (czujnikiem określającym kątowe położenie obrotowej obudowy 5 względem pola grawitacyjnego Ziemi). Elektroniczna jednostka sterująca 8 jest sterowana bezprzewodowo za pomocą programu komputerowego, korzystnie aplikacji na urządzenia mobilne, za pośrednictwem łącza bezprzewodowego.
Elektroniczna jednostka sterująca 8 może być także sterowana bezprzewodowo za pośrednictwem łącza bezprzewodowego połączenia Bluetooth.
Jak pokazano w przykładach realizacji wynalazku, na fig. 1, fig. 4, fig. 7 i fig. 10, obudowa 5 jest połączona z elementem sterującym 3 za pomocą kształtowego połączenia rozłącznego 22. Obudowa 5 wyposażona jest w gniazdo elektryczne 23 dostępne po rozłączeniu kształtowego połączenia rozłącznego 22 i niewidoczne w pozycji połączonej. Gniazdo elektryczne 23 jest gniazdem typu m icro USB przeznaczonym do dostarczenia napięcia zasilającego, ładowania źródła energii elektrycznej 9 i do przesyłu danych. Kształtowe połączenie rozłączne obudowy 5 i elementu sterującego 3 może być oczywiście rozwiązane w inny znany sposób.
We wszystkich przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 1, fig. 2, fig. 3, fig. 4, fig. 5, fig. 6, fig. 7, fig. 8, fig. 9, fig. 10, fig. 11a, fig. 11b, fig. 12a, fig. 12b, fig. 13a, fig. 13b, fig. 14a, fig. 14b, fig. 15a, fig. 15b, fig. 15c, fig. 16a, fig. 1 6b i fig. 16c, pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 jest tak ukształtowane, że co najmniej częściowo otacza silnik napędowy 10, co oznacza, że w polu przekroju poprzecznego przez pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 istnieją co najmniej dwa punkty takie, że odcinek łączący te punkty przechodzi przez pole przekroju poprzecznego silnika napędowego 10, co jest widoczne, miedzy innymi, na fig. 3.
W przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 1, fig. 2, i fig. 3, fig. 11a i fig. 11b, pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 ma kształt walca z otworem 11 o kształcie koła, usytuowanym
PL 232 588 B1 współosiowo, a w przykładzie realizacji wynalazku, pokazanym na fig. 4, fig. 5 i fig. 6, otwór 11 usytuowany jest mimośrodowo. Wewnątrz otworu 11 znajduje się silnik napędowy 10.
W przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 7, fig. 8, fig. 9, fig. 12a, fig. 12b, fig. 13a, fig. 13b, fig. 14a, fig. 14b, fig. 15a, fig. 15b, fig. 16a, fig. 16b, pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 posiada wnękę 14, w której umieszczony jest silnik napędowy 10. Kształt wnęki 14 w przekroju poprzecznym stanowi fragment koła. W przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 12a, fig. 12b, fig. 13a, fig. 13b, fig. 14a, fig. 14b, fig. 15a, fig. 15b, fig. 16a, fig. 16b, obudowa ochronna 12 pojedynczego źródła energii elektrycznej 9 stanowi fragment pierścienia, którego oś jest równoległa do osi silnika napędowego 10.
W przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 12a, fig. 12b i fig 14a, fig. 14b, fig. 16a, fig. 16b i fig. 16c występują dwa źródła energii elektrycznej 9 o kształcie, stanowiącym fragment pierścienia, a w przykładzie pokazanym na fig. 13a i fig. 13b są cztery takie źródła energii elektrycznej 9.
Jak pokazano na fig. 1, fig. 4, fig. 7 i fig. 10, pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 jest wyposażone w anodę, katodę i separator ułożone warstwami, których płaszczyzna jest prostopadła do osi silnika napędowego 10.
W przykładzie realizacji wynalazku, pokazanym na fig. 11 a, fig. 11 b źródło energii elektrycznej 9 jest wyposażone w anodę, katodę i separator zwinięte spiralnie w postaci wstęgi wokół przelotowego otworu 11.
W przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 12a, fig. 12b, fig. 13a, fig. 13b, fig. 14a, fig. 14b, każde źródło energii elektrycznej 9 jest wyposażone w anodę, katodę i separator ułożone warstwami stanowiącymi wycinki powierzchni walcowych o osi równoległej do osi silnika napędowego 10. A w przykładach realizacji wynalazku, pokazanych na fig. 15a, fig. 15b, fig. 15c, fig. 16a, fig. 16b, fig. 16c, źródło energii elektrycznej 9 jest wyposażone w anodę, katodę i separator zwinięte spiralnie i ukształtowane w postaci przerwanego pierścienia, jak na fig. 15a, fig. 15b, fig. 15c lub fragmentów pierścienia, jak na fig. 16a, fig. 16b, fig. 16c,
Oczywiste jest, że pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 może mieć jeszcze inne, niepokazane na rysunku postaci, spełniające warunek, że pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 jest tak ukształtowane, że co najmniej częściowo otacza silnik napędowy 10, a więc w polu przekroju poprzecznego przez pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 istnieją co najmniej dwa punkty takie, że odcinek łączący te punkty przechodzi przez pole przekroju poprzecznego silnika napędowego 10, co jest widoczne, miedzy innymi, na fig. 3.
Takie ukształtowanie pojedynczego źródła energii 9 i umieszczenie względem silnika napędowego 10 pozwala na znaczne zmniejszenie gabarytów urządzenia napędowego 1.
Pojedyncze źródło energii elektrycznej 9 jest ogniwem elektrycznym pierwotnym lub wtórnym.
Urządzenie napędowe 1 umieszczone jest na wewnętrznej stronie (niepokazanej) wejścia chronionych obszarów dostępowych i po przeciwnej stronie do sterowanej kluczem części zamka 1'.

Claims (28)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie napędowe (1) do otwierania i zamykania zamka (1') umożliwiającego dostęp do chronionych obszarów, zawierające umieszczone w obudowie (5): zespół przekładni (6), co najmniej jedno źródło energii elektrycznej (9) w obudowie ochronnej (12) oraz silnik napędowy (10), przekazujący napęd na obrotowy element sterujący (3) mechanizmem zamka (1') przy pomocy zespołu przekładni (6), przy czym zamek (1') posiada korpus (4), w którym element sterujący (3) jest osadzony obrotowo, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) jest tak ukształtowane, że swoim kształtem w przekroju poprzecznym przez silnik napędowy (10) i źródło energii elektrycznej (9) co najmniej częściowo otacza silnik napędowy (10), co oznacza, że w polu przekroju poprzecznego przez pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) istnieją co najmniej dwa punkty takie, że odcinek łączący te punkty przechodzi przez pole przekroju poprzecznego silnika napędowego (10).
  2. 2. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa (5) ułożyskowana jest obrotowo względem korpusu (4) zamka (1') i połączona jest nieruchomo z elementem sterującym (3) zamka (1'), a urządzenie napędowe (1) wyposażone jest w pierścień (17) z uzębiePL 232 588 B1 niem (18), współpracujący z kołem zębatym (16), będącym jednym z kół zespołu przekładni (6), ułożyskowanym w obudowie (5), przy czym pierścień (17) usytuowany jest współosiowo z obrotową obudową (5) oraz nieruchomo względem korpusu (4) zamka (1').
  3. 3. Urządzenie napędowe, według zastrz. 2, znamienne tym, że uzębienie (18) pierścienia (17) jest uzębieniem wewnętrznym.
  4. 4. Urządzenie napędowe, według zastrz. 2, znamienne tym, że uzębienie (18) pierścienia (17) jest uzębieniem zewnętrznym.
  5. 5. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa (5) jest połączona z elementem sterującym (3) za pomocą kształtowego połączenia rozłącznego (22).
  6. 6. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa (5) wyposażona jest w gniazdo elektryczne (23).
  7. 7. Urządzenie napędowe, według zastrz. 6, znamienne tym, że gniazdo elektryczne (23) jest gniazdem typu micro USB przeznaczonym do ładowania źródła energii elektrycznej (9).
  8. 8. Urządzenie napędowe, według zastrz. 2, znamienne tym, że pierścień (17) umieszczony jest pomiędzy zespołem przekładni (6) a zamkiem (1').
  9. 9. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) w obudowie ochronnej (12) posiada przelotowy otwór (11), w którym umieszczony jest silnik napędowy (10).
  10. 10. Urządzenie napędowe, według zastrz. 9, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) w obudowie ochronnej (12) ma w przekroju poprzecznym kształt koła z otworem (11) usytuowanym współosiowo.
  11. 11. Urządzenie napędowe, według zastrz. 9, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) w obudowie ochronnej (12) ma w przekroju poprzecznym kształt koła z otworem (11) usytuowanym mimośrodowo.
  12. 12. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) w obudowie ochronnej (12) posiada wnękę (14), w której umieszczony jest silnik napędowy (10).
  13. 13. Urządzenie napędowe, według zastrz. 12, znamienne tym, że kształt wnęki (14) w przekroju poprzecznym stanowi fragment koła.
  14. 14. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) w obudowie ochronnej (12) stanowi fragment pierścienia, którego oś jest równoległa do osi silnika napędowego (10).
  15. 15. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) jest ogniwem elektrycznym pierwotnym.
  16. 16. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) jest ogniwem elektrycznym wtórnym.
  17. 17. Urządzenie napędowe, według zastrz. 10, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) jest wyposażone w anodę, katodę i separator zwinięte spiralnie w postaci wstęgi wokół przelotowego otworu (11).
  18. 18. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) jest wyposażone w anodę, katodę i separator ułożone warstwami, których płaszczyzna jest prostopadła do osi silnika napędowego (10).
  19. 19. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że pojedyncze źródło energii elektrycznej (9) jest wyposażone w anodę, katodę i separator ułożone warstwami stanowiącymi wycinki powierzchni walcowych o osi równoległej do osi silnika napędowego (10).
  20. 20. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że silnik napędowy (10) jest silnikiem elektrycznym.
  21. 21. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że wyposażone jest w elektroniczną jednostkę sterującą (8), zarządzającą silnikiem napędowym (10).
  22. 22. Urządzenie napędowe, według zastrz. 21, znamienne tym, że elektroniczna jednostka sterująca (8) jest wyposażona w czujnik pierwszy (26) współpracujący z przyciskiem ręcznego sterowania (25), umieszczonym na części czołowej (2) urządzenia napędowego (1).
  23. 23. Urządzenie napędowe, według zastrz. 21, znamienne tym, że elektroniczna jednostka sterująca (8) jest wyposażona w czujnik drugi (27), określający położenie kątowe obrotowej obudowy (5).
    PL 232 588 Β1
  24. 24. Urządzenie napędowe, według zastrz. 23, znamienne tym, że czujnik drugi (27) jest akcelerometrem (czujnikiem pola grawitacyjnego).
  25. 25. Urządzenie napędowe, według zastrz. 21, znamienne tym, że jednostka sterująca (8) jest sterowana bezprzewodowo.
  26. 26. Urządzenie napędowe, według zastrz. 25, znamienne tym, że jednostka sterująca (8) jest sterowana bezprzewodowo za pomocą programu komputerowego, korzystnie aplikacji na urządzenia mobilne, za pośrednictwem łącza bezprzewodowego.
  27. 27. Urządzenie napędowe, według zastrz. 25, znamienne tym, że jednostka sterująca (8) jest sterowana bezprzewodowo za pośrednictwem łącza bezprzewodowego połączenia Bluetooth.
  28. 28. Urządzenie napędowe, według zastrz. 1, znamienne tym, że umieszczone jest na wewnętrznej stronie wejścia chronionych obszarów dostępowych i po przeciwnej stronie do sterowanej kluczem części zamka (1’).
PL421766A 2017-05-31 2017-05-31 Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka PL232588B1 (pl)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421766A PL232588B1 (pl) 2017-05-31 2017-05-31 Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka
RU2019141650A RU2735205C1 (ru) 2017-05-31 2018-05-29 Приводное устройство для отпирания и запирания замка
PCT/IB2018/053802 WO2018220522A1 (en) 2017-05-31 2018-05-29 Driving device for unlocking and locking a lock
EP18739925.8A EP3631128A1 (en) 2017-05-31 2018-05-29 Driving device for unlocking and locking a lock
CN201880048107.XA CN110945200B (zh) 2017-05-31 2018-05-29 用于将锁具开锁和上锁的驱动装置
US16/617,225 US11578505B2 (en) 2017-05-31 2018-05-29 Driving device for unlocking and locking a lock
CA3064347A CA3064347C (en) 2017-05-31 2018-05-29 Driving device for unlocking and locking a lock
JP2020516968A JP7138703B2 (ja) 2017-05-31 2018-05-29 ロックの開錠および施錠のための駆動装置

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421766A PL232588B1 (pl) 2017-05-31 2017-05-31 Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421766A1 PL421766A1 (pl) 2018-12-03
PL232588B1 true PL232588B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=64460950

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421766A PL232588B1 (pl) 2017-05-31 2017-05-31 Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232588B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL73403Y1 (pl) 2022-03-17 2024-03-25 Litwinski Artur Urządzenie napędowe, zwłaszcza do sterowania zamka, zaopatrzonego we wkładkę bębenkową

Also Published As

Publication number Publication date
PL421766A1 (pl) 2018-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7138703B2 (ja) ロックの開錠および施錠のための駆動装置
US10746261B2 (en) Gear assembly and a door mount mechanism including the same
EP3631129B1 (en) Driving device for unlocking and locking a lock
WO2018212979A1 (en) Keyless locking system
ES2625379T3 (es) Sistema y método de apertura de cilindro de cerradura
PL232587B1 (pl) Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka
EP2815046B1 (en) Gear assembly and use in cylinder lock
PL232588B1 (pl) Urządzenie napędowe do otwierania i zamykania zamka
CN111226017B (zh) 具有电动锁致动器的插芯锁组件
CN214035140U (zh) 用于门锁的驱动机构、门锁
CN112112490A (zh) 用于门锁的驱动机构、门锁
CN116324104A (zh) 特别是用于打开和关闭例如锁具的驱动装置
PL242944B1 (pl) Urządzenie napędowe, zwłaszcza do otwierania i zamykania na przykład zamka
CN218438769U (zh) 用于门锁的驱动机构、门锁
PL242786B1 (pl) Urządzenie napędowe, zwłaszcza do sterowania na przykład zamka
CN216588129U (zh) 用于门锁的驱动机构、门锁
CN218438770U (zh) 用于门锁的驱动机构、门锁
ES2927180T3 (es) Disposición para la manipulación de un dispositivo de control remoto de cerradura de puerta de vehículo
CN219322288U (zh) 一种充电装置
EP4159960B1 (en) Driving mechanism and small-sized universal electronic lock adopting the same
CN111305664B (zh) 车锁和车辆
WO2021112783A1 (en) A mechanism opening and closing the sliding panel systems