PL231953B1 - Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz napoje owocowe z dodatkiem tego wyciągu - Google Patents

Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz napoje owocowe z dodatkiem tego wyciągu

Info

Publication number
PL231953B1
PL231953B1 PL418510A PL41851016A PL231953B1 PL 231953 B1 PL231953 B1 PL 231953B1 PL 418510 A PL418510 A PL 418510A PL 41851016 A PL41851016 A PL 41851016A PL 231953 B1 PL231953 B1 PL 231953B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
extract
arthrospira
biomass
cyanobacteria
drink
Prior art date
Application number
PL418510A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418510A1 (pl
Inventor
Łukasz Wajda
Aleksandra Duda-Chodak
Katarzyna Pańczyszyn
Tomasz Tarko
Original Assignee
Wosana Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wosana Spolka Akcyjna filed Critical Wosana Spolka Akcyjna
Priority to PL418510A priority Critical patent/PL231953B1/pl
Publication of PL418510A1 publication Critical patent/PL418510A1/pl
Publication of PL231953B1 publication Critical patent/PL231953B1/pl

Links

Landscapes

  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz technologia wytwarzania napojów owocowych z dodatkiem tego wyciągu.
We wcześniejszym stanie techniki znane są soki wytwarzane poprzez bezpośrednie ich wyciśnięcie z owoców lub soki przygotowane z użyciem przecierów i/lub koncentratów z dodatkiem wody. Ponadto, znane są również napoje, do których produkcji można wykorzystać koncentraty soków, środki słodzące i inne dodatki do żywności, które często mogą zwiększyć ich wartości odżywcze.
Z polskiego opisu wynalazku numer PL 216695 znany jest sposób otrzymywania półproduktów spożywczych, zwłaszcza półproduktów do produkcji napoi, z owoców i/lub warzyw, w szczególności owoców jagodowych, pestkowych lub ziarnkowych, takich jak na przykład aronia, jagoda, porzeczka czy truskawka, z zastosowaniem rozparzania ciśnieniowo-próżniowego. Sposób ten może znaleźć zastosowanie do otrzymywania półproduktów o konsystencji przecierowej, mętnej jak i klarownej, służących do produkcji napojów o wysokiej zawartości związków biologicznie czynnych. Otrzymywane półprodukty nadają się w szczególności do produkcji napojów funkcjonalnych, to znaczy napojów służących do wspomagania konkretnych potrzeb żywieniowych, takich jak na przykład napoje wysokowitaminowe i napoje w profilaktyce zdrowotnej.
Z polskiego opisu wynalazku numer PL 220791 znana jest kompozycja soku, nektaru lub napoju z owoców lub warzyw. Kompozycja soku, nektaru lub napoju według tego wynalazku zawiera naturalny β-karoten, dodatki funkcjonalne oraz charakteryzuje się tym, że zawiera prebiotyk - korzystnie inulinę, β-karoten występuje w ilości od 1 do 4 mg/100 ml napoju, a inulina w ilości od 0,1 g do 1,0 g/100 ml napoju. Korzystnie, kompozycja napoju zawiera β-karoten w ilości 2 mg/100 ml napoju, a inulinę w ilości 0,4 g/100 ml napoju. W kompozycji soku lub nektaru lub napoju β-karoten korzystnie pochodzi z przecieru i/lub soku marchwiowego. Korzystnie, inulina zawarta w kompozycji jest także pochodzenia naturalnego i pochodzi korzystnie z korzenia cykorii. Kompozycja soku, nektaru lub napoju może być słodzona syropem glukozowo-fruktozowym lub innymi substancjami słodzącymi nadającymi się do zastosowania, tj. sacharozą, fruktozą, innymi cukrami prostymi i złożonymi, sokami owocowymi oraz miodem. Przygotowany według receptury zawartej w zgłoszeniu produkt jest utrwalany termicznie w opakowaniach hermetycznie zamkniętych.
Z polskiego zgłoszenia wynalazku numer P.407044 znany jest napój dietetyczny, wzmacniający odporność i wydolność organizmu człowieka, oparty na naturalnych składnikach, przyspieszający metabolizm człowieka, uzupełniający codzienną dietę i dostarczający niezbędne składniki odżywcze, który zawiera 0,4 do 0,8% wagowych zaprawy cytrynowej, 2,0 do 4,0% wagowych koncentratu soku jabłkowego, 0,1 do 0,2% wagowych preparatu imbirowego, 0,02 do 0,06% wagowych aromatu cytrynowego, 6,0 do 9,0% wagowych miodu, 0,02 do 0,04% wagowych kwasu cytrynowego, 0,01 do 0,03% wagowych kwasu askorbinowego oraz wodę w uzupełnieniu do 100% wagowych.
Z europejskiego opisu wynalazku numer EP 2563478 znany jest sposób wytwarzania farmaceutycznie czynnego wyciągu z cyjanobakterii Arthrospira spec., który jest prowadzony w następujących etapach:
- wytłaczanie proszku zawierającego Arthrospira spec. z dodatkiem wody;
- ekstrahowanie produktu wytłaczania za pomocą rozpuszczalnika organicznego;
- przygotowanie wyciągu jako farmaceutycznie czynnej kompozycji.
Wytłaczanie jest prowadzone w temperaturze pomiędzy 130°C a 160°C i pod ciśnieniem pomiędzy 8 MPa a 13 MPa, natomiast rozpuszczalnikiem organicznym jest octan etylu, a sam proces ekstrahowania prowadzi się w temperaturze 28°C w ciągu 24 godzin. Po zakończonym procesie ekstrakcji następuje usuwanie rozpuszczalnika i po roztworzeniu pozostałości w etanolu sączenie wyciągu przez sterylny filtr dla odbarwienia i/lub usunięcia zapachu wyciągu. Wykorzystaną w ten sposób cyjanobakterią jest Arthrospira maxima, Arthrospira fusiformis albo Arthrospira platensis.
Generalnie spirulina ma dość nieprzyjemny, intensywny zapach, przez co jej dodatek do wielu produktów jak dotąd pozostaje w sferze planów. Dotychczas znane są produkty warzywne, do których dodawano biomasę tych sinic w formie proszku, gdyż intensywny smak i zapach niektórych warzyw oraz zbliżona nuta przejawiająca się zapachem i posmakiem trawiastym mogą zamaskować nieprzyjemne odczucia organoleptyczne pochodzące od spiruliny. Natomiast owoce cechują się delikatnym smakiem i aromatem oraz całkowicie odmiennym charakterem od warzyw, przez co nie są w stanie zamaskować
PL 231 953 B1 nieprzyjemnych aromatów powstałych na skutek takiego wzbogacania. Dlatego też postanowiono opracować recepturę napojów owocowych z dodatkiem wyciągu składników aktywnych ze spiruliny, zamiast sproszkowanej biomasy spiruliny.
Celem niniejszego wynalazku jest uzyskanie napoju owocowego z dodatkiem spiruliny, dostarczającego do organizmu składników biologicznie czynnych, szczególnie białek o korzystnym składzie aminokwasowym, który będzie cechował się akceptowalnym dla konsumenta smakiem, zapachem i wyglądem.
Spirulina jest znana jako bogate źródło cennych składników odżywczych, głównie pełnowartościowego białka, o bardzo korzystnym składzie aminokwasowym, gdyż zawiera ona także aminokwasy egzogenne, których organizm ludzki nie jest w stanie sam syntetyzować i które muszą być dostarczane do organizmu na bieżąco wraz z dietą. Spirulina jest także bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, β-karotenu, witamin, w tym witaminy E i witamin z grupy B, barwników takich jak chlorofil, fikobiliproteiny oraz minerałów, szczególnie żelaza, wapnia, chromu, selenu, cynku. Sproszkowana biomasa sinic z rodzaju Arthrospira dostępna jest jako preparat handlowy pod nazwą spirulina. Dodatek takiej spiruliny wiąże się jednak z niekorzystnymi zmianami organoleptycznymi tak skomponowanego napoju, głównie ze względu na jego nieprzyjemny zapach. Dodatek sinic z rodzaju Arthrospira w postaci wyciągu aktywnych składników z biomasy do soków i napojów pozwala na znaczne ograniczenie niekorzystnych zmian sensorycznych w tych produktach.
Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira polega na poddaniu sproszkowanej biomasy sinic z rodzaju Arthrospira dostępnej jako preparat handlowy pod nazwą Spirulina, homogenizacji za pomocą homogenizatora, korzystnie za pomocą homogenizatora nożowego, przy zakresie prędkości 5000 do 24000 obr./min przez co najmniej 10 minut. Proces homogenizacji prowadzi się w taki sposób, aby uzyskać maksymalny odzysk składników aktywnych z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira. Jako rozpuszczalnik dodaje się przefiltrowaną wodę wodociągową lub korzystnie wodę źródlaną. Ilość użytej sproszkowanej biomasy sinic Arthrospira do przygotowywania wyciągu wynosi od 5 g do 10 g na 100 ml. Powstałe w trakcie homogenizacji cząstki stałe są oddzielane poprzez wirowanie w czasie nie krótszym niż 10 min, z prędkością powyżej 2000 x g.
Tak przygotowany wyciąg z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira stanowi bogate źródło białka, którego ilość wynosi około 40 g/l, przy czym pomiar jest wykonany metodą Lowry'ego. W badaniach stwierdzono, że warunki prowadzenia procesu zgodnie z wynalazkiem są najbardziej korzystne dla odzysku białek z biomasy, który wyniósł powyżej 85%. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że soki i napoje owocowe odznaczają się niską naturalną zawartością białka. W związku z tym wzbogacenie ich takim wyciągiem zapewni konsumentowi suplementację diety w białka, dodatkowo w takie, które odznaczają się korzystnym składem aminokwasowym, to znaczy zawierają one znaczne ilości niezbędnych aminokwasów egzogennych, których organizm ludzki nie jest w stanie sam syntetyzować, i aminokwasów endogennych.
Napoje owocowe z dodatkiem wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira według wynalazku uzyskuje się poprzez dodanie wytworzonego zgodnie z niniejszym wynalazkiem wyciągu z biomasy sinic Arthrospira do soków lub napojów owocowych.
Technologia wytwarzania napoju jednoowocowego lub napoju wieloowocowego polega na zestawieniu zagęszczonych soków owocowych i przefiltrowanej wody wodociągowej lub wody źródlanej oraz regulacji ich ekstraktu przy użyciu cukru krystalicznego, natomiast naturalnie mętny sok jabłkowy oznaczany jako NFC (Not From Concentrate) jest bezpośrednio wytłaczany z owoców. Powstałe napoje zawierające wyciąg aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira są poddawane procesowi pasteryzacji, korzystnie w temperaturze nieprzekraczającej 90°C przez okres 30 sekund.
(a) Technologia wytwarzania napoju jednoowocowego według wynalazku zawierającego zagęszczony sok owocowy w ilości 5,0% do 10,0% wagowo-objętościowych w/v, cukier krystaliczny w ilości 3,0% do 7,5% w/v oraz przefiltrowaną wodę wodociągową, korzystnie wodę źródlaną, polega na dodaniu wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira w ilości od 1,0% do 10,0%, korzystnie w ilości 5,0% do 7,5%, w stosunku do całkowitej objętości gotowego napoju. Następnie tak powstały napój zawierający wyciąg aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira jest poddawany procesowi pasteryzacji.
(b) Technologia wytwarzania napoju wieloowocowego według wynalazku zawierającego:
- zagęszczony sok jabłkowy w ilości 2,0% do 6,0% w/v,
- zagęszczony sok winogronowy w ilości 2,0% do 6,0% w/v,
- zagęszczony sok ananasowy w ilości 2,0% do 6,0% w/v,
PL 231 953 B1
- zagęszczony sok z kiwi w ilości 2,0% do 6,0% w/v,
- zagęszczony sok bananowy w ilości 2,0% do 6,0% w/v,
- cukier krystaliczny w ilości 2,0% do 6,0% w/v oraz przefiltrowaną wodę wodociągową, korzystnie wodę źródlaną stanowiącą uzupełnienie do żądanej objętości, polega na dodaniu wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira w ilości od 1,0% do 10,0%, korzystnie 5,0% do 7,5%, w stosunku do całkowitej objętości gotowego napoju. Następnie, tak powstały napój zawierający wyciąg aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira jest poddawany procesowi pasteryzacji.
(c) Technologia wytwarzania naturalnie mętnego napoju jabłkowego polega na dodaniu do soku jabłkowego bezpośrednio wytłoczonego z owoców wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira w ilości od 1,0% do 10,0%, korzystnie 5,0% do 7,5%, w stosunku do całkowitej objętości gotowego napoju. Następnie, tak powstały napój zawierający wyciąg aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira jest poddawany procesowi pasteryzacji.
Zaletą innowacyjnych napojów z dodatkiem wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira powstałych sposobem według wynalazku jest to, że charakteryzują się znacznie bardziej korzystną barwą niż bez tego dodatku. W napojach zestawionych sposobem według wynalazku nie wyczuwa się niekorzystnych zmian sensorycznych, to znaczy dodatek wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira nie wpływa negatywnie na ich zapach i smak. Ponadto, dodatek wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira nie wpływa w sposób istotny na pH napoju. Poprzez dodatek wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira łatwiej można dokonać standaryzacji danego produktu i zapewnić powtarzalność jego cech jakościowych w kolejnych seriach jego wytwarzania. Dodatek klarownego wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic Arthrospira do soków i napojów nie zwiększa powstawania osadów w napojach w opakowaniach jednostkowych, co ma miejsce w przypadku soków z dodatkiem sproszkowanej biomasy sinic.
Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz sposób wytwarzania różnych napojów z dodatkiem tego wyciągu został ujawniony w poniższych przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
Wyciąg aktywnych składników przygotowano z komercyjnie dostępnego produktu o nazwie Spirulina w formie sproszkowanej biomasy sinic z gatunku Arthrospira platensis. Ilość biomasy wykorzystanej do przygotowania wyciągu aktywnych składników wynosiła 7,5% wagowych, a zastosowanym rozpuszczalnikiem była przefiltrowana woda wodociągowa. Tak przygotowany roztwór poddano homogenizacji przy użyciu homogenizatora nożowego typu Ultra Turrax T-25-basic homogeniser, IKA®-Werke GmbH & Co. KG, Staufen, Niemcy. Prędkość homogenizatora nożowego wynosiła 19000 obr./min. Proces homogenizacji był prowadzony w czasie 10 minut. Po zakończonej homogenizacji powstały roztwór wirowano przez 15 minut przy prędkości obrotowej 2154 x g. Następnie klarowny supernatant analizowano pod kątem zawartości białka z użyciem metody Lowry'ego. Zawartość białka w uzyskanym płynie wynosiła 33,68 g/l.
P r z y k ł a d 2
Wyciąg aktywnych składników przygotowano z komercyjnie dostępnego produktu o nazwie Spirulina w formie sproszkowanej biomasy sinic z gatunku Arthrospira platensis. Ilość biomasy wykorzystanej do przygotowania wyciągu aktywnych składników wynosiła 7,5% wagowych, a zastosowanym rozpuszczalnikiem była woda źródlana. Tak przygotowany roztwór poddano homogenizacji przy użyciu homogenizatora nożowego Ultra Turrax T-25-basic homogeniser, IKA®-Werke GmbH & Co. KG, Staufen, Niemcy. Prędkość tego homogenizatora nożowego wynosiła 19000 obr./min. Proces homogenizacji był prowadzony w czasie 20 minut. Po zakończonej homogenizacji powstały roztwór wirowano przez 15 min przy prędkości obrotowej 2154 x g. Następnie klarowny supernatant analizowano pod kątem zawartości białka z użyciem metody Lowry'ego. Zawartość białka w uzyskanym płynie wynosiła 39,21 g/l.
P r z y k ł a d 3
Napój wieloowocowy z dodatkiem wyciągu składników aktywnych z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira zestawiono z:
- zagęszczonego soku jabłkowego w ilości 40 g,
- zagęszczonego soku winogronowy w ilości 40 g,
- zagęszczonego soku ananasowy w ilości 20 g,
- zagęszczonego soku z kiwi w ilości 45 g,
- zagęszczonego soku bananowy w ilości 20 g,
PL 231 953 Β1
- wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira sporządzonego jak w przykładzie 2, w ilości 75 ml,
- cukru krystalicznego w ilości 25 g, uzupełniając wodą źródlaną do objętości 1 litra. Napój pasteryzowano w przepływie w temperaturze 90°C przez 30 sekund. Parametry napoju przed i po pasteryzacji zestawiono w tabeli 1.
Tabela 1
Charakterystyka napoju wieloowocowego z dodatkiem i bez dodatku wyciągu z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira
Wariant Parametr Napój wieloowocowy Napój wieloowocowy z dodatkiem wyciągu z biomasy sinic
Przed pasteryzacją Barwa pomarańczowa intensywnie zielona z odcieniem niebieskiego
pH 3,77 3,86
Ekstrakt ogólny f°Bxl 12,5 12,5
Kwasowość ogólna fg kwasu jabłkowego/! | 6.37 6,42
Zawartość białka fg/l] 11,03 17,04
Po pasteryzacji Barwa pomarańczowa intensywnie zielona
pH 3,78 3.80
Ekstrakt ogólny [°Bx] 12,5 12.5
Kwasowość ogólna fg kwasu jabłkowego/il 6,27 6,48
Zawartość białka fg/Il 10,34 13.89
Przykład 4
Przy użyciu prasy uzyskano naturalnie mętny sok jabłkowy. Sok ten został wyciśnięty z jabłek odmiany Ligol. Następnie 75 ml wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic przygotowanego jak w Przykładzie 2 uzupełniono sokiem uzyskując objętość 1 litra. Tak przygotowany napój poddano pasteryzacji w przepływie przy temperaturze 90°C przez okres 30 sekund. Parametry tak otrzymanego napoju zestawiono w tabeli 2.
Tabela 2
Charakterystyka soku jabłkowego bez dodatku i z dodatkiem wyciągu z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira
Wariant Parametr Sok j abłkowy naturalnie mętny Sok jabłkowy naturalnie mętny z dodatkiem wyciągu z biomasy sinic
Przed pasteryzacją Barwa brunatno-pomarańczowa intensywnie zielona, z odcieniem niebieskiego
pil 3.92 4,15
Ekstrakt ogólny [°Bx] 11.7 1L7
Kwasowość ogólna fg kwasu iabłkowego/11 3,78 3,78
Zawartość białka [g/!j 12,44 18,47
Barwa pomarańczowa intensywnie zielona
pH 3,99 4,15
Po pasteryzacji Ekstrakt ogólny fBxl 11,7 11,7
Kwasowość ogólna fg kwasu jablkowego/1] 3,60 3,74
Zawartość białka |g/l| 6,40 15.39
Przykład 5
Przy użyciu prasy uzyskano naturalnie mętny sok jabłkowy z kilku odmian jabłek. Następnie 50 ml wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic przygotowanego jak w Przykładzie 2 uzupełniono sokiem do objętości 1 litra. Tak przygotowany napój poddano pasteryzacji w przepływie przy temperaturze 90°C przez okres 30 sekund. Parametry tak otrzymanego napoju zestawiono w tabeli 3.
PL 231 953 Β1
Tabela 3
Charakterystyka soku jabłkowego bez dodatku i z dodatkiem wyciągu z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira
Wariant Parametr Sok jabłkowy naturalnie mętny Sok jabłkowy naturalnie mętny z dodatkiem wyciągu z biomasy sinic
Przed pasteryzacją Barwa żółto-pomarańczowa intensywnie zielona, z odcieniem niebieskiego
pH 3,43 3,48
Ekstrakt ogólny [°Bxl 10,5 10,0
Kwasowość ogólna fg kwasu jabłkowego/1] 4,73 4,50
Zawartość białka fg/11 12,17 14,91
Po pasteryzacji Barwa pomarańczowa intensywnie zielona
pH 3,99 4,15
Ekstrakt ogólny f°Bx] 10,5 10,0
Kwasowość ogólna fg kwasu jabłkowego/1] 4,74 4,38
Zawartość białka [g/11 11.50 13.78
Przykład 6
Napój jabłkowy przygotowano z wykorzystaniem zagęszczonego soku jabłkowego w ilości 9,0% wagowych, cukru krystalicznego w ilości 5,0% wagowych, wyciągu składników aktywnych z biomas sinic przygotowanego jak w Przykładzie 2 w ilości 7,5% objętościowych oraz wody źródlanej w ilości do uzupełnienia do żądanej objętości. Napój pasteryzowano w przepływie w temperaturze 90°C przez 30 sekund. Parametry napoju przed i po pasteryzacji zestawiono w tabeli 4.
Tabela 4
Charakterystyka napoju jabłkowego uzyskanego z zagęszczonego soku bez dodatku i z dodatkiem wyciągu z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira
Wariant Parametr Napój jabłkowy Napój jabłkowy z dodatkiem wyciągu z biomasy sinic
Przed pasteryzacją Barwa złoto-słomkcwa intensywnie zielona, z odcieniem niebieskiego
pil 3,77 4,01
Ekstrakt ogólny [°Bx] 12,4 12,4
Kwasowość ogólna |g kwasu jabłkowego/l| 2,01 2,08
Zawartość białka fg/1] Nd* 2.1
Po pasteryzacji Barwa złoto-słomkowa intensywnie zielona
3,66 3,94
_ Ekstrakt ogólny [°Bx] 12,2 12,1
Kwasowość ogólna fg kwasu jabłkowego/1] 2,01 2,08
Zawartość białka fg/11 Nd* 2,0
^Zawartość białka poniżej progu wykrywalności metody

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira, znamienny tym, że polega na poddaniu sproszkowanej biomasy sinic z rodzaju Arthrospira procesowi homogenizacji prowadzonej w homogenizatorze, korzystnie w homogenizatorze nożowym, przy zakresie prędkości obrotów wynoszącym od 5000 do 24000 obr./min, a czas prowadzenia procesu homogenizacji wynosi nie mniej niż 10 minut, przy czym rozpuszczalnikiem jest przefiltrowana woda wodociągowa lub korzystnie woda źródlana, a ilość sproszkowanej biomasy sinic z rodzaju Arthrospira w przygotowywanym wyciągu mieści się w przedziale 5,0 g do 10,0 g na 100 ml wyciągu, po czym powstałe w trakcie homogenizacji cząstki
    PL 231 953 B1 stałe są oddzielane poprzez wirowanie w czasie nie krótszym niż 10 minut, przy prędkości obrotowej wirówki większej niż 2000 x g.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że sinicami są Arthrospira platensis lub Arthrospira maxima.
  3. 3. Napój owocowy z dodatkiem wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic Arthrospira otrzymanego zgodnie ze sposobem określonym w zastrz. 1-2, przygotowany na bazie zagęszczonych soków owocowych i wody źródlanej i poddawany procesowi pasteryzacji, znamienny tym, że napój owocowy zawiera wyciąg aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira w ilości od 1,0% do 10% objętościowych i jest napojem jednoowocowym lub napojem wieloowocowym zawierającym zagęszczone soki owocowe, przefiltrowaną wodę wodociągową lub korzystnie wodę źródlaną i cukier krystaliczny, po czym napój jest poddawany procesowi pasteryzacji w temperaturze nie większej niż 90°C przez okres do 30 sekund.
  4. 4. Napój według zastrz. 3, znamienny tym, że zawartość wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira wynosi od 5,0% do 7,5% objętościowych.
  5. 5. Napój według zastrz. 3, znamienny tym, że zawiera zagęszczony sok jednoowocowy, przefiltrowaną wodę wodociągową lub wodę źródlaną oraz wyciąg aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira.
  6. 6. Napój według zastrz. 3, znamienny tym, że jest napojem wieloowocowym składającym się z zagęszczonego soku jabłkowego w ilości 2,0% do 6,0% w/v, zagęszczonego soku winogronowego w ilości 2,0% do 6,0% w/v, zagęszczonego soku ananasowego w ilości 2,0% do 6,0% w/v, zagęszczonego soku z kiwi w ilości 2,0% do 6,0% w/v, zagęszczonego soku bananowego w ilości 2,0% do 6,0% w/v, cukru krystalicznego w ilości 2,0% do 6,0% w/v, i przefiltrowanej wody wodociągowej lub wody źródlanej oraz wyciągu z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira.
  7. 7. Naturalnie mętny napój jabłkowy, znamienny tym, że zawiera bezpośrednio wytłaczany z owoców sok jabłkowy oraz 1,0% do 10,0% objętościowych wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira, otrzymanego zgodnie ze sposobem określonym w zastrz. 1-2, korzystnie 5% do 7,5% objętościowych, a tak powstały napój jabłkowy jest poddawany procesowi pasteryzacji.
PL418510A 2016-08-30 2016-08-30 Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz napoje owocowe z dodatkiem tego wyciągu PL231953B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418510A PL231953B1 (pl) 2016-08-30 2016-08-30 Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz napoje owocowe z dodatkiem tego wyciągu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418510A PL231953B1 (pl) 2016-08-30 2016-08-30 Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz napoje owocowe z dodatkiem tego wyciągu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418510A1 PL418510A1 (pl) 2018-03-12
PL231953B1 true PL231953B1 (pl) 2019-04-30

Family

ID=61534535

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418510A PL231953B1 (pl) 2016-08-30 2016-08-30 Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz napoje owocowe z dodatkiem tego wyciągu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231953B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418510A1 (pl) 2018-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20210045415A1 (en) Composition comprising fish oil and juice
RU2491837C2 (ru) Композиция напитка, содержащего cla
CN103960367A (zh) 一种含有果蔬汁包的杯装奶茶
CN103820297B (zh) 一种猕猴桃保健果醋及其制备方法
JP6359287B2 (ja) アサイー入り飲料
KR20170090618A (ko) 떫은맛이 저감된 아로니아원액과 l-아르기닌을 주원료로하는 젤리 또는 음료조성물의 제조방법
KR20100016613A (ko) 음료 조성물
KR102339451B1 (ko) 과채주스 및 그 제조방법
CN104705744A (zh) 一种黑枸杞黑枣葡萄复合饮料的制备方法
CN110419654A (zh) 一种复合果汁饮料及其生产工艺
Shakeel et al. Effect of various hydrocolloids on cloud stability and nutrition of carrot juice
CN104351880A (zh) 一种无糖刺梨口服液
KR102177465B1 (ko) 감귤레드비트식초 및 이의 제조방법
KR100685110B1 (ko) 무화과 활성물질을 이용한 켄음료의 제조방법
RU2330577C2 (ru) Безалкогольный профилактический напиток
RU2685184C1 (ru) Поливитаминный напиток
RU2538119C1 (ru) Состав для приготовления безалкогольного напитка
PL231953B1 (pl) Sposób pozyskiwania wyciągu aktywnych składników z biomasy sinic z rodzaju Arthrospira oraz napoje owocowe z dodatkiem tego wyciągu
JP7248486B2 (ja) 長期間緑色を保持可能な容器詰青汁含有ゼリー飲料
RU2656893C1 (ru) Безалкогольный напиток "Цветущий сад"
Utebaeva et al. Functional jam based on the grapes-seedless raisins
CN110742277A (zh) 一种复合果浆及其制备方法
CN105211307A (zh) 果蔬汁型发酵酸豆奶及制备方法
RU2553643C2 (ru) Состав для приготовления безалкогольного напитка
RU2513162C2 (ru) Способ производства консервированного сока из мелкоплодного яблока восточной сибири и ягод брусники