PL231628B1 - Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego - Google Patents

Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego

Info

Publication number
PL231628B1
PL231628B1 PL417654A PL41765416A PL231628B1 PL 231628 B1 PL231628 B1 PL 231628B1 PL 417654 A PL417654 A PL 417654A PL 41765416 A PL41765416 A PL 41765416A PL 231628 B1 PL231628 B1 PL 231628B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
distillate
distillation
pepper
fraction
strawberry
Prior art date
Application number
PL417654A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417654A1 (pl
Inventor
Piotr Patelski
Katarzyna Pielech-Przybylska
Maria Balcerek
Urszula Dziekońska-Kubczak
Urszula Dziekońskakubczak
Original Assignee
Politechnika Lodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Lodzka filed Critical Politechnika Lodzka
Priority to PL417654A priority Critical patent/PL231628B1/pl
Publication of PL417654A1 publication Critical patent/PL417654A1/pl
Publication of PL231628B1 publication Critical patent/PL231628B1/pl

Links

Landscapes

  • Seasonings (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego, polegający na destylacji roztworu alkoholu etylowego o pożądanej czystości i zawartości etanolu w kolbie destylacyjnej aparatu odpędowego do destylacji prostej okresowej, w obecności części roślin niosących aromat lub smak. Sposób ten charakteryzuje się tym, że stosuje się destylat zbożowy żytni uszlachetniony przez periodyczną destylację korekcyjną, rozcieńczony wodą zdemineralizowaną, którego jedną porcję poddaje się destylacji w obecności świeżych owoców truskawki odrzucając pierwszą frakcję destylatu i zbierając frakcję drugą. Następnie w kolbie destylacyjnej opróżnionego i umytego aparatu odpędowego prowadzi się destylację drugiej porcji uszlachetnionego i rozcieńczonego wodą zdemineralizowaną destylatu zbożowego żytniego w obecności suszonych owoców pieprzu czarnego, przy czym destylat o aromacie pieprzu odbiera się w dziewięciu kolejnych frakcjach. W końcu miesza się destylat o aromacie truskawki z frakcjami drugą, trzecią, czwartą, siódmą, ósmą i dziewiątą destylatu o aromacie pieprzu użytymi w równych objętościach i obniża się zawartość alkoholu w mieszaninie do 40% (v/v).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego.
Historyczne opisy produkcji wysokoprocentowych napojów spirytusowych wskazują, że dla poprawy ich właściwości organoleptycznych często wzbogacano je w dodatki smakowe i zapachowe pochodzenia roślinnego.
W ostatnich latach, w celu zwiększenia sprzedaży wyrobów alkoholowych, wzbogaca się je ziołowymi lub owocowymi dodatkami smakowo-zapachowymi. Duża grupa takich wyrobów odznacza się nutą cytrusową, pochodną pomarańczy, grapefruita lub owocową - poziomkową, oddzielną grupę wyrobów stanowią napoje spirytusowe aromatyzowane papryką czy pieprzem.
Znane sposoby otrzymywania napojów spirytusowych aromatyzowanych polegają na aromatyzowaniu roztworu alkoholu etylowego o pożądanej czystości i zawartości etanolu z wykorzystaniem części różnych roślin niosących aromat lub smak, jak na przykład owoców anyżu gwieździstego (Illicium verum), jagód jałowca (Juniperus communis), liści mięty pieprzowej (Mentha piperita) czy owoców poziomki pospolitej (Fragaria vesca), przy zastosowaniu fermentacji, maceracji, destylacji, bądź w drodze dodania do roztworu etanolu olejków eterycznych lub wyciągów otrzymanych z roślin na drodze ekstrakcji czy destylacji z parą wodną.
Znany sposób otrzymywania napojów spirytusowych aromatyzowanych przy zastosowaniu destylacji polega na tym, że roztwór alkoholu etylowego o pożądanej czystości i zawartości etanolu umieszcza się w kolbie destylacyjnej aparatu odpędowego do destylacji prostej okresowej, do której dodaje się także części roślin niosące aromat lub smak i prowadzi destylację zbierając właściwą frakcję destylatu.
Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego, polegający na destylacji roztworu alkoholu etylowego o pożądanej czystości i zawartości etanolu w kolbie destylacyjnej aparatu odpędowego do destylacji prostej okresowej, w obecności części roślin niosących aromat lub smak, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stosuje się destylat zbożowy żytni uszlachetniony przez periodyczną destylację korekcyjną, polegającą na usunięciu frakcji przedgonowej w ilości 13% i pogonowej w ilości 17% etanolu (spirytusu 100% v/v), rozcieńczony wodą zdemineralizowaną do zawartości 40% alkoholu (v/v), którego jedną porcję poddaje się destylacji w obecności świeżych owoców truskawki (Fragaria ananassa) odrzucając pierwszą frakcję destylatu o objętości 50 cm3 i zbierając frakcję drugą aż do odebrania destylatu o aromacie owoców truskawki zawierającego 60-65% alkoholu (v/v). Następnie w kolbie destylacyjnej opróżnionego i umytego aparatu odpędowego prowadzi destylację drugiej porcji uszlachetnionego jak opisano powyżej i rozcieńczonego wodą zdemineralizowaną do mocy 40% (v/v) destylatu zbożowego żytniego w obecności suszonych owoców pieprzu czarnego (Piper nigrum) do uzyskania łącznie 2,25 dm3 destylatu o aromacie pieprzu, przy czym destylat ten odbiera się w dziewięciu kolejnych frakcjach po 250 cm3 każda. Następnie miesza się destylat o aromacie truskawki z frakcjami drugą, trzecią, czwartą, siódmą, ósmą i dziewiątą destylatu o aromacie pieprzu użytymi w równych objętościach i obniża się zawartość alkoholu w mieszaninie do 40% (v/v) przez dodanie wody demineralizowanej. Stosuje się 0,3 kg owoców truskawki oraz 5 g suszonych owoców pieprzu na 1 dm3 uszlachetnionego destylatu zbożowego oraz 1 dm3 destylatu o aromacie truskawki na 0,45 dm3 frakcji destylatu o aromacie pieprzu.
Sposobem według wynalazku uzyskuje się napój spirytusowy o wyraźnym aromacie truskawki i pieprzu, zawierający pożądane ze względów sensorycznych, charakterystyczne dla użytych surowców substancje lotne, jak pinen, limonen, kariofilen, octan benzylu oraz 3-metylo-3-fenyloglicydan etylu, tworzące razem z etanolem zawartym w napoju spirytusowym unikalny bukiet smakowo-zapachowy.
Sposób według wynalazku ilustruje poniższy przykład.
P r z y k ł a d.
W celu przygotowania uszlachetnionego destylatu zbożowego żytniego 10 l destylatu zbożowego żytniego uzyskanego na drodze destylacji zacieru żytniego sporządzonego metodą ciśnieniowo-termiczną, o zawartości alkoholu 91±2% (v/v), rozcieńczonego wodą zdemineralizowaną do zawartości alkoholu 50% (v/v), wlano do kolby aparatu destylacyjnego ogrzewanego płaszczem grzejnym, z pionowo ustawioną kolumną szklaną o długości 1,5 m i średnicy wewnętrznej 7 cm, wypełnionej szklanymi pierścieniami, z deflegmatorem umieszczonym nad kolumną oraz umieszczoną za deflegmatorem chłodnicą destylatu. Włączono ogrzewanie doprowadzając jednocześnie wodę chłodzącą do chłodnicy i deflegmatora. Po doprowadzeniu destylatu umieszczonego w kolbie do wrzenia, przez
PL 231 628 B1 godzinę przepuszczano jego pary przez wypełnienie kolumny, przy intensywnym chłodzeniu deflegmatora uniemożliwiającym przejście lotnych składników destylatu do chłodnicy i odbieralnika, w celu wypełnienia poszczególnych części kolumny przez frakcje o odpowiedniej lotności. Po upływie tego czasu zmniejszono przepływ wody przez deflegmator, aby umożliwić przepływ strumienia par destylatu do chłodnicy i rozpoczęto proces destylacji korekcyjnej, usuwając 700-750 cm3 pierwszej frakcji przedgonów o zawartości alkoholu 93±0,5% (v/v), po czym odbierano frakcję uszlachetnionego destylatu zbożowego żytniego w ilości 3,3±0,1 dm3, zawierającą 87±2% alkoholu (v/v).
W kolbie destylacyjnej aparatu do destylacji prostej periodycznej umieszczono 1,2 kg dojrzałych owoców truskawki, zalano je następnie 4 dm3 uszlachetnionego destylatu zbożowego żytniego rozcieńczonego do mocy 40% (v/v), po czym przy otwartym przepływie wody chłodzącej przez chłodnicę doprowadzono do wrzenia zawartość kolby przy pomocy płaszcza grzejnego i prowadzono destylację odrzucając pierwszą frakcję 50 cm3 destylatu i odbierając następną frakcję o aromacie owoców truskawki aż do uzyskania w niej zawartości alkoholu 62,5±2,5% (v/v).
W kolbie destylacyjnej aparatu do destylacji prostej periodycznej, po jego opróżnieniu i umyciu, umieszczono 20 g suszonych owoców pieprzu czarnego i zalano je następnie 4 dm3 uszlachetnionego destylatu zbożowego żytniego rozcieńczonego do mocy 40% (v/v), po czym przy otwartym przepływie wody chłodzącej przez chłodnicę doprowadzono do wrzenia zawartość kolby przy pomocy płaszcza grzejnego i prowadzono destylację odbierając dziewięć kolejnych frakcji po 250 cm3 każda. Po połączeniu frakcji drugiej, trzeciej, zwartej, siódmej, ósmej i dziewiątej uzyskano destylat o aromacie pieprzu czarnego.
Następnie zmieszano 1 dm3 destylatu o aromacie truskawek z 0,45 dm3 destylatu o aromacie pieprzu, po czym dodano wodę demineralizowaną w celu uzyskania zawartości alkoholu 40% (v/v) w zestawie.
Wyrób spirytusowy uzyskany według powyższej procedury odznaczał się skomponowanym i zauważalnym aromatem truskawki oraz pieprzu.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego, polegający na destylacji roztworu alkoholu etylowego o pożądanej czystości i zawartości etanolu w kolbie destylacyjnej aparatu odpędowego do destylacji prostej okresowej, w obecności części roślin niosących aromat lub smak, znamienny tym, że stosuje się destylat zbożowy żytni uszlachetniony przez periodyczną destylację korekcyjną polegającą na usunięciu frakcji przedgonowej w ilości 13% i pogonowej w ilości 17% etanolu (v/v), rozcieńczony wodą zdemineralizowaną do zawartości 40% alkoholu (v/v), którego jedną porcję poddaje się destylacji w obecności świeżych owoców truskawki odrzucając pierwszą frakcję destylatu o objętości 50 cm3 i zbierając frakcję drugą aż do odebrania destylatu o aromacie owoców truskawki zawierającego 60-65% alkoholu (v/v), następnie w kolbie destylacyjnej opróżnionego i umytego aparatu odpędowego prowadzi się destylację drugiej porcji uszlachetnionego jak opisano powyżej i rozcieńczonego wodą zdemineralizowaną do mocy 40% (v/v) destylatu zbożowego żytniego w obecności suszonych owoców pieprzu czarnego do uzyskania łącznie 2,25 dm3 destylatu o aromacie pieprzu, przy czym destylat ten odbiera się w dziewięciu kolejnych frakcjach po 250 cm3 każda i w końcu miesza się destylat o aromacie truskawki z frakcjami drugą, trzecią, czwartą, siódmą, ósmą i dziewiątą destylatu o aromacie pieprzu użytymi w równych objętościach i obniża się zawartość alkoholu w mieszaninie do 40% (v/v) przez dodanie wody demineralizowanej.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się 0,3 kg owoców truskawki oraz 5 g suszonych owoców pieprzu na 1 dm3 uszlachetnionego destylatu zbożowego oraz 1 dm3 destylatu o aromacie truskawki na 0,45 dm3 frakcji destylatu o aromacie pieprzu.
PL417654A 2016-06-21 2016-06-21 Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego PL231628B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417654A PL231628B1 (pl) 2016-06-21 2016-06-21 Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417654A PL231628B1 (pl) 2016-06-21 2016-06-21 Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417654A1 PL417654A1 (pl) 2018-01-03
PL231628B1 true PL231628B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=60787888

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417654A PL231628B1 (pl) 2016-06-21 2016-06-21 Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231628B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417654A1 (pl) 2018-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Christoph et al. Flavour of spirit drinks: Raw materials, fermentation, distillation, and ageing
RU2528761C1 (ru) Способ приготовления настойки горькой
US9447370B2 (en) Distilled liquors and spirits having the fresh and natural fragrance of shiso and processes for producing the same
JP2002125653A (ja) 新規な蒸留酒とその製造法
BR112018069157B1 (pt) Processo para obtenção de bebida alcoólica espumante
JP6641237B2 (ja) 梅酒又は梅酒含有飲料
US10745657B2 (en) Manufacturing method for ethanol aqueous solution
PL231628B1 (pl) Sposób otrzymywania aromatyzowanego napoju spirytusowego
EP3321349B1 (en) Method for producing an alcoholic beverage based on tequila and vodka
RU2339685C1 (ru) Настойка горькая "путинка перцовая"
RU2270241C1 (ru) Способ производства настойки горькой "охотничий клуб с чесноком"
JPS5925659A (ja) 香味料
JP2007060962A (ja) 焼酎の製造方法
RU2270242C1 (ru) Способ производства настойки горькой "охотничий клуб с хреном"
RU2145346C1 (ru) Способ производства горькой настойки "тимерхан"
KR101888962B1 (ko) 풍미가 우수한 과실 증류주의 제조방법
RU2622247C1 (ru) Безалкогольный напиток "вавирдош"
JP6742294B2 (ja) 果汁含有飲料の果汁感の強化方法
JP6685971B2 (ja) 容器詰果汁含有飲料、その製造方法、及びその光劣化抑制方法
RU2270853C1 (ru) Способ производства настойки горькой "охотничий клуб с перцем"
CN104194997A (zh) 金樱子果酒及制备方法
RU2545395C1 (ru) Способ приготовления настойки горькой
RU2532140C1 (ru) Способ приготовления настойки горькой
RU2597970C1 (ru) Винный напиток
UA125714U (uk) Спосіб виробництва алкогольного напою "хрін"