PL231579B1 - Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów - Google Patents

Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów

Info

Publication number
PL231579B1
PL231579B1 PL404698A PL40469813A PL231579B1 PL 231579 B1 PL231579 B1 PL 231579B1 PL 404698 A PL404698 A PL 404698A PL 40469813 A PL40469813 A PL 40469813A PL 231579 B1 PL231579 B1 PL 231579B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
waste
drying
zone
combustion
incineration
Prior art date
Application number
PL404698A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404698A1 (pl
Inventor
Stanisław Bednarski
Tadeusz Komorowicz
Aleksander Pabiś
Original Assignee
Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki filed Critical Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority to PL404698A priority Critical patent/PL231579B1/pl
Publication of PL404698A1 publication Critical patent/PL404698A1/pl
Publication of PL231579B1 publication Critical patent/PL231579B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest obrotowe urządzenie do suszenia i spalania rozdrobnionych odpadów stałych, mające we wspólnym korpusie przynajmniej jedną strefę suszenia odpadów oraz strefę spalania odpadów, połączoną ze strefą suszenia.
Spalanie odpadów stałych jest technologią coraz częściej stosowaną, ponieważ wykazuje liczne zalety w porównaniu z innymi technologiami utylizacji odpadów, takimi jak składowanie na hałdach, czy prasowanie odpadów. Jednakże, obróbka termiczna odpadów posiada pewne niedogodności, a zwłaszcza wymaga dużej ilości energii ponieważ odpady stałe powinny być dostarczane do komory spalania w stanie suchym i przetrzymane w wysokiej temperaturze, mogącej przekroczyć nawet 1000°C, aż do spopielenia.
Z opisu patentowego PL 176676 znany jest piec, przeznaczony do termicznej obróbki odpadów, który zawiera zasadniczo cylindryczną wnękę dla przetwarzanych odpadów, obracającą się wokół swej osi wzdłużnej, komorę spalania umieszczoną wokół wspomnianej wnęki, oraz zespoły przeznaczone do wprowadzania paliwa i utleniacza do wspomnianej komory. Zespoły do wprowadzania paliwa i utleniacza są skierowane stycznie do ściany wspomnianej komory spalania w taki sposób, że płomień lub płomienie tworzą się w sposób śrubowy wokół wspomnianej wnęki zawierającej odpady. Korzystne jest, gdy zespoły do wprowadzania paliwa i/lub utleniacza są różne i są wzdłużnie rozstawione we wnęce w celu realizacji spalania we wspomnianej komorze spalania.
W opisie patentowym GB 1372965 ujawniono urządzenie do spalania odpadów, które zawiera obrotowy cylindryczny piec podparty na rolkach. Piec ma żebra śrubowe na wewnętrznej ścianie do wspomagania przesuwu odpadów z wlotu do kanału usuwania popiołu. Urządzenie ma cylindryczną komorę grzewczą otaczającą piec, tak, że palniki zarówno grzeją piec zewnętrznie, jak i kończą spalanie gazów odlotowych, przechodzących do komory przez otwory w ścianie pieca. Spaliny przechodzą przez komorę grzewczą w kierunku przeciwnym do ruchu odpadów w piecu, do kanału wydechowego, zakończonego dyszą umieszczoną w kominie. Powietrze do spalania może dostać się do komory przez przewód doprowadzający świeże powietrze. Ścianka komory grzewczej jest otoczona przez płaszcz wewnętrzny i zewnętrzny. Powietrze chłodzące jest zasysane wentylatorem do pierścieniowej przestrzeni pomiędzy płaszcze. Powietrze przepływa do pierścieniowej przestrzeni pomiędzy płaszcze, zanim w końcu dojdzie do wylotu gazów spalinowych do komina. Powietrze to przepływając wzdłuż komina spalinowego wywołuje za dyszą wypływ gazu z kanału wydechowego na zewnątrz, aby utrzymać przepływ powietrza przez komorę spalania i przez przewód doprowadzający świeże powietrze. Gazy opuszczające komin można stosować do wstępnego podgrzania wejściowych odpadów w celu zmniejszenia zużycia energii przez urządzenie.
Urządzenie do spalania granulowanego materiału, np. pelet, odłamków drewnianych, jak i podobnych, znane z opisu US 6164220, zawiera obrotowy palnik na paliwo stałe, wlot powietrza do palnika, co najmniej jeden przewód na dostawę paliwa i wylot dla spalin do tej części urządzenia, w której znajduje się powierzchnia wymiany ciepła chłodzona np. wodą. Obrotowy palnik na paliwo stałe jest usytuowany na tylnej ścianie cylindrycznego zbiornika, przy czym wspomniany wylot gazów spalinowych i część płaszcza zbiornika jest pomiędzy tylną ścianą i wylotem urządzenia. Rura zasilania paliwem, która stanowi część przewodu zasilającego paliwa, przechodzi przez tylną ścianę zbiornika do palnika i jest usytuowana wewnątrz rury dopływu powietrza, która otacza centralnie przewód doprowadzający paliwo w pewnej odległości od tego przewodu, tak że przestrzeń utworzona pomiędzy centralnym przewodem dopływu paliwa i rurą dopływu powietrza jest w kształcie pierścienia. Kanały doprowadzenia powietrza do palnika łączą się ze wspomnianą przestrzenią w kształcie pierścienia i biegną w kierunku promieniowym ku części płaszcza urządzenia i dalej w kierunku ujścia dla gazów spalinowych.
Opis patentowy JP 2001227718 dotyczy urządzenia do usuwania śmieci, w którym śmieci z różnych mieszanych źródeł są suszone i mielone; mielone śmieci są palone i gaszone, a ciepło wytwarzane ze spalania jest wykorzystywane do zmniejszenia ilości paliwa do palnika. Zgodnie z tym rozwiązaniem, cylindryczna komora spalania jest umieszczona poprzecznie (poziomo) i jest wyposażona w rury w prawej i lewej ścianie bocznej. Jedna rura jest podłączona do palnika jako rury wdmuchiwania płomienia spalania, a druga rura jest podłączona do powietrza na wylocie dmuchawy w rurze wydechowej. Szlifowane ostrza są zamontowane na wewnętrznym obwodzie obrotowego bębna, otaczającego koncentrycznie komorę spalania, w celu utworzenia komory mielenia i suszenia odpadów. Bęben jest obrotowo podparty w taki sposób, aby zamknąć komorę spalania i rury nawiewu do naPL 231 579 B1 dmuchiwania powietrza do bębna. Masa zmielonych suchych śmieci produkowana w bębnie jest wsypywana do komory spalania przez otwory dozujące.
Zagadnieniem technicznym postawionym do rozwiązania jest przyspieszenie suszenia rozdrobnionych odpadów przemieszczanych przez strefę suszenia, zanim osiągną one strefę spalania, a ponadto zapewnienie efektywniejszego niż w znanych urządzeniach transportu odpadów przez wszystkie strefy urządzenia oraz przebiegu procesu spalania.
Osiągnięto powyższe cele dzięki zastosowaniu transportu pneumatycznego odpadów, wspomagającego przemieszczanie masy odpadów poprzez poszczególne strefy urządzenia przez znane nieruchome elementy transportowe (żebra) usytuowane wewnątrz korpusu urządzenia, a przy tym zapobiegającego zlepianiu się odpadów w strefie suszenia oraz powodującego rozwinięcie powierzchni suszenia oraz powierzchni spalania, przez co procesy suszenia i spalania są podobne do efektywnego procesu fluidalnego.
Zgodnie z wynalazkiem, obrotowe urządzenie do suszenia i spalania stałych odpadów, które ma we wspólnym korpusie przynajmniej jedną strefę suszenia odpadów i centralnie usytuowaną względem osi obrotu strefę spalania odpadów, połączoną ze strefą suszenia i wyposażoną w przynajmniej jeden palnik gazowy, przy czym strefa suszenia otacza koncentrycznie strefę spalania odpadów, mające ponadto kanał doprowadzania powietrza do komory suszenia odpadów, w postaci rury elementy do przenoszenia odpadów przytwierdzone wewnątrz do ścian, otwór do doprowadzania odpadów oraz wylot odprowadzania produktów spalania, charakteryzuje się tym, że ma kulisty korpus, z otworem doprowadzania odpadów i wylotem odprowadzania produktów spalania na przeciwległych końcach w osi obrotu, przy czym wewnątrz strefy spalania od strony wylotu odprowadzającego produkty spalania, jest usytuowany zespół palników gazowych, natomiast do otworu doprowadzania odpadów jest przyłączony ślimakowy podajnik, doprowadzający odpady do pierwszej, zewnętrznej strefy suszenia, którego ślimak ma usytuowaną w osi rurę, stanowiącą kanał doprowadzania powietrza do pierwszej, zewnętrznej strefy suszenia.
Usytuowany w obszarze pierwszej, zewnętrznej strefy suszenia koniec podajnika jest zakończony lejem rozprowadzającym odpady, a rura jest zakończona lejem, rozprowadzającym powietrze współprądowo z odpadami.
Korzystnie, wnętrze urządzenia jest zabudowane elementami przenoszącymi odpady, tzn. przenoszącymi odpady do kolejnych stref.
Ponadto, dla ułatwienia samoczynnego usuwania produktów spalania z urządzenia, wylot strefy spalania jest zakończony lejem, osadzonym w komorze separatora popiołu i spalin.
Wynalazek w pełni rozwiązuje postawione zagadnienie techniczne. Skojarzenie ruchu obrotowego urządzenia, pozwalającego na wymieszanie odpadów podczas ich przemieszczania przez poszczególne strefy urządzenia za pomocą znanych elementów transportowych usytuowanych wewnątrz korpusu urządzenia, z transportem pneumatycznym wspomagającym mieszanie odpadów i ich ruch przez poszczególne strefy, powoduje szczególnie dobre wymieszanie i rozpulchnienie odpadów, co zapobiega ich zlepianiu się w strefach suszenia, a także umożliwia rozwinięcie powierzchni suszenia oraz powierzchni spalania, przez co proces suszenia i spalania jest podobny do efektywnego spalania fluidalnego.
Poniżej podsumowano pozostałe zalety przedstawionego rozwiązania:
- prowadzenie w jednym urządzeniu dwóch procesów, tj. suszenia i spalania odpadów w odpowiednich strefach, co przyczynia się do efektywnego wykorzystania ciepła powstającego przy ich spalaniu;
- możliwość dodatkowego odzysku ciepła z urządzenia poprzez wymienniki ciepła zamontowane na odlocie gazów spalinowych;
- możliwość działania urządzenia pod ciśnieniem atmosferycznym lub wyższym, które skraca czas spalania i ułatwia osiąganie wyższych temperatur.
Przedmiot wynalazku w jednym z praktycznych przykładów przemysłowej realizacji pokazano na załączonym rysunku, który przedstawia urządzenie w schematycznym przekroju osiowym.
Na rysunku zaznaczono:
• strzałką z grotem pokratkowanym - miejsce podawania odpadów, • strzałką z grotem zaczernionym - kierunek ruchu odpadów wewnątrz urządzenia i wylot popiołu, • strzałką z grotem zakreskowanym kreskami równoległymi do kierunku strzałki - doprowadzenie gazu palnego do palników, • strzałką z pustym grotem - doprowadzenie powietrza do urządzenia i do palników, • strzałką z grotem zakropkowanym - odprowadzenie odpylonych spalin z urządzenia.
PL 231 579 B1
W prezentowanym przykładzie realizacji wynalazku obrotowe urządzenie do suszenia i spalania stałych odpadów ma korpus 1 o kształcie kulistym.
Urządzenie jest wprawiane w ruch wokół własnej osi za pomocą silnika 2 i przekładni 3. Obraca się ono na rolkach 4 i łożyskach 5.
Urządzenie jest podzielone za pomocą wewnętrznych przegród na trzy strefy temperaturowe I, II, III - dwie suszenia i jedną spalania, w których następuje kolejno suszenie i na koniec spalanie odpadów.
Najwyższa temperatura panuje w strefie spalania III, znajdującej się najbliżej osi urządzenia, a najniższa w pierwszej, zewnętrznej, strefie suszenia I, usytuowanej przy ścianie korpusu 1 urządzenia. Kierunek przepływu mieszaniny powietrza z odpadami w każdej strefie jest przeciwny do k ierunku przepływu w strefie sąsiedniej.
Czynnikiem inicjującym spalanie jest gaz, podawany wraz z powietrzem do palników 6 zespołu gazowych zainstalowanych wewnątrz strefy spalania III przy wylocie 7 odprowadzającym produkty spalania.
Wnętrze urządzenia jest zabudowane stałymi elementami przenoszącymi 8, wspomagającymi transport odpadów, tzn. przenoszącymi odpady do kolejnych stref temperaturowych I, II, III. Zrozumiałym jest przy tym dla fachowców, że wspomniane wyżej elementy 8 mogą mieć przykładowo postać nieruchomych ukośnych żeber lub wycinków linii śrubowej, rozmieszczonych na obwodzie przegród wewnątrz urządzenia.
Zasilanie urządzenia odpadami i powietrzem jest w prezentowanym przykładzie przewidziane na jednym końcu, w osi urządzenia, i po zmieszaniu odpadów i powietrza jest współprądowe wewnątrz urządzenia. Natomiast produkty spalania są odprowadzane wylotem 7 usytuowanym na przeciwległym końcu, w osi obrotu urządzenia.
Odpady są podawane z zasobnika 9 przez ślimakowy podajnik 10, w osi którego znajduje się rura 11 doprowadzająca powietrze. Koniec podajnika jest zakończony lejem 12 rozprowadzającym odpady, a rura 11 jest zakończona drugim lejem 13, rozprowadzającym powietrze współprądowo z odpadami. Powietrze porywa odpady do pierwszej, zewnętrznej strefy suszenia I, gdzie panuje najniższa temperatura.
Podczas ruchu w tej strefie I następuje pierwszy etap suszenia odpadów kosztem ciepła zyskanego od sąsiedniej, wewnętrznej strefy suszenia II. Na końcu pierwszej strefy I znajdują się elementy przenoszące 8 odpady do kolejnej drugiej, wewnętrznej strefy suszenia II o wyższej temperaturze, w której odpady wraz z powietrzem płyną w przeciwnym kierunku w stosunku do pierwszej strefy suszenia I. Następuje tu dalsze suszenie odpadów. Po przejściu do ostatniej, centralnej strefy III, tj. strefy spalania, przez drugi system elementów przenoszących 8 odpady następuje spalenie odpadów. Zapłon w strefie spalania III jest inicjowany przez zespół gazowych palników, które ulegają wyłączeniu po osiągnięciu temperatury wymaganej w tej strefie III. W przypadku obniżenia temperatury mogą one zostać ponownie włączone. W tym celu urządzenie jest wyposażone w odpowiednie urządzenia kontrolno-pomiarowe i automatykę (nie pokazane na rysunku). Po przejściu przez strefę spalania III, zakończoną u wylotu 7 trzecim lejem 14, spaliny i popiół przechodzą do separatora 15, z którego popiół jest usuwany dołem (strzałka z grotem zaczernionym), natomiast spaliny, dodatkowo po przejściu przez urządzenie odpylające 16 znajdujące się w górnej części separatora 15, są usuwane górą (strzałka z grotem zakropkowanym).
Odzysk ciepła z urządzenia jest możliwy poprzez wymienniki ciepła zamontowane za odpylaczem 16 na odlocie gazów spalinowych, jednak zrozumiałym jest, iż techniczne rozwiązanie tego zagadnienia wykracza poza przedmiotowy zakres prezentowanego wynalazku.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania stałych odpadów, które ma we wspólnym korpusie przynajmniej jedną strefę suszenia odpadów i centralnie usytuowaną względem osi obrotu strefę spalania odpadów, połączoną ze strefą suszenia i wyposażoną w przynajmniej jeden palnik gazowy, przy czym strefa suszenia otacza koncentrycznie strefę spalania odpadów, mające ponadto kanał doprowadzania powietrza do komory suszenia odpadów, w postaci rury, elementy do przenoszenia odpadów przytwierdzone wewnątrz do ścian, otwór do doprowadzania odpadów oraz wylot odprowadzania produktów spalania,
    PL 231 579 B1 znamienne tym, że ma kulisty korpus (1), z otworem doprowadzania odpadów i wylotem (7) odprowadzania produktów spalania na przeciwległych końcach w osi obrotu, przy czym wewnątrz strefy spalania (III) przy wylocie (7) odprowadzającym produkty spalania, jest usytuowany zespół gazowych palników (6), natomiast do otworu doprowadzania odpadów jest przyłączony ślimakowy podajnik (10), doprowadzający odpady do pierwszej, zewnętrznej strefy suszenia (I), którego ślimak ma usytuowaną w osi rurę (11), stanowiącą kanał doprowadzania powietrza do pierwszej, zewnętrznej strefy suszenia (I).
  2. 2. Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania stałych odpadów według zastrz. 1, znamienne tym, że usytuowany w obszarze pierwszej, zewnętrznej strefy suszenia (I) koniec podajnika (10) jest zakończony lejem (12) rozprowadzającym odpady, a rura (11) jest zakończona drugim lejem (13), rozprowadzającym powietrze współprądowo z odpadami.
  3. 3. Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania stałych odpadów według zastrz. 1, znamienne tym, że wylot (7) strefy spalania (III) jest zakończony trzecim lejem (14), osadzonym w komorze separatora (15) popiołu i spalin.
  4. 4. Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania stałych odpadów według zastrz. 1, znamienne tym, że wnętrze urządzenia jest zabudowane elementami przenoszącymi 8 odpady, które przenoszą odpady do kolejnych stref temperaturowych (I), (II), (III).
PL404698A 2013-07-15 2013-07-15 Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów PL231579B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404698A PL231579B1 (pl) 2013-07-15 2013-07-15 Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404698A PL231579B1 (pl) 2013-07-15 2013-07-15 Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404698A1 PL404698A1 (pl) 2015-01-19
PL231579B1 true PL231579B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=52305578

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404698A PL231579B1 (pl) 2013-07-15 2013-07-15 Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231579B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404698A1 (pl) 2015-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0290488B1 (en) Treatment of waste and a rotary kiln therefor
US6216610B1 (en) Process and device for incineration of particulate solids
KR101916958B1 (ko) 슬러지용 열분해 탄화장치 및 방법
JP4899220B2 (ja) 木屑と有機廃棄物を燃料とする熱風発生装置
FI123120B (fi) Kattilarakenne kiinteän polttoaineen polttamiseksi
JP6083864B2 (ja) 有機廃棄物の乾燥システム
CZ2002380A3 (cs) Způsob a zařízení pro spalování hořlavého odpadu během výroby cementářského slínku
KR20180054939A (ko) 슬러지용 열분해 탄화장치 및 방법
CZ379896A3 (en) Process of treating waste with fuel properties and apparatus for making the same
KR101223910B1 (ko) 폐활성탄 재생장치
RU2508503C2 (ru) Способ эксплуатации установки для производства биоэтанола
JP4478441B2 (ja) 畜糞の乾燥物及び炭化物の製造設備
JP2005054059A (ja) 炭化装置及び炭化システム及び炭化方法
KR20210078902A (ko) 해양투기폐기물 육상건조장치
PL231579B1 (pl) Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów
JP3145857U (ja) 高速乾燥システム
PL231580B1 (pl) Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów
PL231578B1 (pl) Obrotowe urządzenie do suszenia i spalania odpadów
RU2292515C2 (ru) Способ утилизации городских отходов и устройство, его обеспечивающее
PL227263B1 (pl) Obrotowe urzadzenie do suszenia i spalania odpadów
JP2007322098A (ja) 燃焼廃熱利用設備
US5906483A (en) Rotary film calciner
PL213825B1 (pl) Sposób termicznej utylizacji odpadów organicznych lub nieorganicznych oraz urządzenie do termicznej utylizacji odpadów organicznych lub nieorganicznych
JP6039006B1 (ja) バイオマス燃料乾燥化装置
RU15218U1 (ru) Барабанная сушилка для сыпучих материалов (варианты)