PL230978B1 - Urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego - Google Patents

Urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego

Info

Publication number
PL230978B1
PL230978B1 PL416578A PL41657816A PL230978B1 PL 230978 B1 PL230978 B1 PL 230978B1 PL 416578 A PL416578 A PL 416578A PL 41657816 A PL41657816 A PL 41657816A PL 230978 B1 PL230978 B1 PL 230978B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cleaning
conveyor
transport
cleaning device
storage unit
Prior art date
Application number
PL416578A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416578A1 (pl
Inventor
Radosław OWCZAREK
Radosław Owczarek
Adam Gielniewski
Jakub Poter
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
International Tobacco Machinery Poland Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, International Tobacco Machinery Poland Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL416578A priority Critical patent/PL230978B1/pl
Publication of PL416578A1 publication Critical patent/PL416578A1/pl
Publication of PL230978B1 publication Critical patent/PL230978B1/pl

Links

Landscapes

  • Cleaning In General (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno -pojemnościowy zespół transportowo-magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego.
W przemyśle tytoniowym stosowane są magazyny buforujące umieszczane w liniach produkcyjnych między maszynami, których wydajności mogą zmieniać się w czasie lub mogą być czasowo wyłączane, przykładowo maszyny papierosowe, maszyny produkujące sztabki filtrowe, pakowaczki. Takie magazyny można określić jako wielopoziomowe zespoły transportowo-magazynujące o zmiennej pojemności, które służą do przenoszenia między maszynami i czasowego magazynowania artykułów prętopodobnych, takich jak acetatowe sztabki filtrowe, wielosegmentowe sztabki filtrowe zawierające materiał sypki lub inne wypełnienie, bądź też gotowe papierosy. Magazyny takie usytuowane są zazwyczaj pomiędzy maszynami wytwarzającymi artykuły prętopodobne a maszynami pakującymi je w paczki bądź też w pojemniki. Tego typu maszyna buforująca opisana jest w europejskim patencie EP2219480. Maszyna ta zawiera kołowe elementy nośne o jednakowej średnicy, usytuowane współosiowo w stos jeden nad drugim, na których usytuowane są kołowe przenośniki do przenoszenia artykułów prętopodobnych w wielu warstwach poprzecznie do ich kierunku transportu. Przenośnik znajdujący się w takim magazynie może mieć postać bezkońcowego łańcucha, pasa lub taśmy i może posiadać własny zespół napędowy.
Wytwarzane artykuły prętopodobne często zawierają sypki materiał filtrujący, taki jak granulat węglowy, który może się usypywać z produktów na transporter podczas przemieszczania. W przypadku transportowania papierosów tytoń z końcówek papierosów może się usypywać na transportujący je przenośnik. Tak usypany materiał znajdujący się na przenośniku może znacząco wpływać na czystość i jakość transportowanych artykułów prętopodobnych.
Ponadto, napełnianie i opróżnianie magazynu artykułami pochodzącymi z różnych partii produkcyjnych może zwiększyć ryzyko pozostawienia pojedynczego artykułu na przenośniku i wymieszania go z innymi artykułami w kolejnej wytwarzanej partii artykułów wchodzącej do magazynu.
Często stosowaną praktyką czyszczenia przenośników na maszynach w przemyśle tytoniowym jest używanie pistoletu ze sprężonym powietrzem przez operatora. Taki sposób można stosować tylko wtedy, gdy operator ma wystarczający dostęp do przenośnika maszyny.
W stanie techniki znane są urządzenia do czyszczenia transporterów przenoszących artykuły prętopodobne w przemyśle tytoniowym. Z publikacji EP1661634 znane jest urządzenie do czyszczenia przenośnika przystosowanego do odbioru sztabkowych wyrobów przemysłu tytoniowego. Wadą tego urządzenia są duże gabaryty komory czyszczącej, przez którą przechodzi czyszczony przenośnik.
Celem stojącym przed niniejszym wynalazkiem jest opracowanie alternatywnego urządzenia czyszczącego do zapewnienia czystości przenośnika i artykułów na nim transportowanych oraz wyeliminowania ryzyka mieszania artykułów pochodzących z rożnych partii produkcyjnych.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zawierającego co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na stacjonarnym elemencie nośnym zespołu transportowo-magazynującego i co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na obrotowym elemencie nośnym zespołu transportowo-magazynującego, przy czym przenośniki usytuowane są jeden nad drugim, przy czym urządzenie czyszczące zawiera zespoły czyszczące przymocowane do elementów nośnych zespołu transportowo-magazynującego, skierowane na powierzchnię transportową przenośnika znajdującego się pod danym zespołem czyszczącym i przystosowane do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni transportowej tego przenośnika, charakteryzujące się tym, że co najmniej jeden zespół czyszczący jest przymocowany do stacjonarnego elementu nośnego zespołu transportowo-magazynującego i co najmniej jeden zespół czyszczący jest przymocowany do obrotowego elementu nośnego zespołu transportowo-magazynującego.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół czyszczący zawiera co najmniej jedną dyszę sprężonego powietrza.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jedna dysza sprężonego powietrza jest skierowana pod kątem od 0 stopni do 45 stopni do pionu w kierunku powierzchni nośnej przenośnika.
PL 230 978 B1
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że nad co najmniej jednym przenośnikiem rozmieszczone są promieniowo co najmniej dwa zespoły czyszczące.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden zespół czyszczący jest usytuowany na stacjonarnym elemencie nośnym.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden zespół czyszczący jest usytuowany na obrotowym elemencie nośnym.
Istotą wynalazku jest ponadto zmienno-pojemnościowy zespół transportowo-magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego znamienny tym, że zawiera urządzenie czyszczące scharakteryzowane powyżej.
Istotą wynalazku jest ponadto sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zawierającego co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na stacjonarnym elemencie nośnym i co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na obrotowym elemencie nośnym, przy czym przenośniki usytuowane są jeden nad drugim, przy czym do elementów nośnych przymocowane są zespoły czyszczące, skierowane na powierzchnię transportową przenośnika znajdującą się pod danym zespołem czyszczącym i przystosowane do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni transportowej tego przenośnika, charakteryzujący się tym, że uruchamia się zespoły czyszczące w celu usunięcia zanieczyszczeń kolejno począwszy od zespołu czyszczącego usytuowanego najwyżej do zespołu czyszczącego usytuowanego najniżej, przy czym zanieczyszczenia z przenośnika usytuowanego na obrotowym elemencie nośnym usuwa się za pomocą co najmniej jednego zespołu czyszczącego przymocowanego do stacjonarnego elementu nośnego, a zanieczyszczenia z przenośnika usytuowanego na stacjonarnym elemencie nośnym usuwa się za pomocą co najmniej jednego zespołu czyszczącego przymocowanego do obrotowego elementu nośnego.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że po usunięciu zanieczyszczeń z powierzchni transportowej przenośnika usuwa się zanieczyszczenia z powierzchni transportowej przenośnika usytuowanego poniżej.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że usuwa się zanieczyszczenia z przenośnika za pomocą strumienia powietrza kierowanego z co najmniej jednej dyszy sprężonego powietrza znajdującej się w zespole czyszczącym.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że strumień sprężonego powietrza, z co najmniej jednej dyszy kieruje się pod kątem od 0 stopni do 45 stopni do pionu w kierunku powierzchni nośnej przenośnika.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że zanieczyszczenia, z co najmniej jednego przenośnika usuwa się za pomocą co najmniej dwóch zespołów czyszczących rozmieszczonych nad nim promieniowo w równych odstępach, przy czym za pomocą każdego z zespołów czyszczących usuwa się zanieczyszczenia jedynie z części całkowitej długości przenośnika.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 - przedstawia zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego w widoku izometrycznym w pierwszym przykładzie wykonania.
Fig. 1a - przedstawia zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego w widoku izometrycznym w drugim przykładzie wykonania.
Fig. 2 - przedstawia zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego w widoku z przodu.
Fig. 3 - przedstawia fragment zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego podczas procesu czyszczenia przenośnika.
Fig. 4 - przedstawia kolejny fragment zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego podczas procesu czyszczenia przenośnika.
Fig. 5 - przedstawia rozmieszczenie zespołów czyszczących nad jednym z przenośników w widoku z góry.
Fig. 6 - przedstawia kątowe usytuowanie zespołów czyszczących względem powierzchni przenośnika w widoku z przodu.
Fig. 6a - przedstawia kątowe usytuowanie jednej dyszy sprężonego powietrza względem powierzchni przenośnika w widoku z przodu.
PL 230 978 B1
Fig. 7 - przedstawia możliwy przykład rozmieszczenia czyszczących dysz sprężonego powietrza względem siebie nad przenośnikiem.
Na Fig. 1 przedstawiono wielopoziomowy zmienno-pojemnościowy zespół transportowo-magazynujący 1 do artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego w widoku izometrycznym. W dalszej części opisu dla uproszczenia zespół ten jest nazywany magazynem. Magazyn 1 ma wiele poziomów zdefiniowanych przez kołowe elementy nośne 2-7, na których usytuowane są bezkońcowe kołowo ukształtowane przenośniki 8-13. Urządzenie 1 posiada wlot 27, przez który wprowadzane są artykuły prętopodobne R oraz wylot 28, przez który artykuły prętopodobne R są wyprowadzane z magazynu. Artykuły prętopodobne po wprowadzeniu ich do magazynu przez wlot 27 zostają umieszczone na najwyżej usytuowanym przenośniku, wzdłuż którego przemieszczają się w postaci wielowarstwowego przepływu (pokazano jedynie fragment przepływu masowego F), a następnie przechodzą przez kanał 29 i zostają umieszczone na kolejnym niżej usytuowanym przenośniku. W efekcie kolejnych przemieszczeń oznaczonych strzałkami przez kolejne poziomy zespołu transportowomagazynującego artykuły prętopodobne zostają umieszczone na najniżej usytuowanym przenośniku i zostają wyprowadzone z magazynu przez wylot 28. Efekt buforowania magazynu 1 zostaje osiągnięty przez zmianę położenia kątowego przenośników magazynu na sąsiadujących poziomach, zmienia się wtedy ilość zgromadzonych artykułów między wlotem a wylotem.
Poziomy magazynu wykonane są naprzemiennie jako stacjonarne i obrotowe. W pokazanym przykładzie wykonania kołowe elementy nośne 2-7 są wykonane jako pierścienie, jednak możliwe jest również wykonanie kołowych elementów nośnych 2-7 w postaci pełnych kół 30, na których obwodowych częściach usytuowane są przenośniki, co zostało przedstawione na Fig. 1a. Przenośnik może mieć postać transportera łańcuchowego, którego ogniwa wykonane są przykładowo z tworzywa sztucznego, lub też postać pasa wykonanego z tkaniny lub innego materiału. Przy tym każdy przenośnik jest wyposażony w zespół napędowy (niepokazany na rysunku) do napędzania odpowiednio łańcucha lub pasa. Konstrukcja nośna magazynu 1 obejmuje kołowe elementy nośne 2-7, 14, 14', które usytuowane są współosiowo, pionowo jeden nad drugim. Odstępy w pionie pomiędzy sąsiadującymi ze sobą kołowymi elementami nośnymi 2-7, 14, 14' są tak dobrane, aby swobodnie mógł się odbywać wielowarstwowy przepływ masowy F artykułów prętopodobnych R. Kołowe elementy nośne 2-7, 14, 14' obejmują stacjonarne elementy nośne 3, 5, 7, 14, 14' oraz obrotowe elementy nośne 2, 4, 6. W pokazanym przykładzie wykonania obrotowe elementy nośne 2, 4, 6 magazynu 1 są umieszczone naprzemiennie ze stacjonarnymi elementami nośnymi 3, 5, 7, 14, które są połączone stacjonarnym szkieletem 25 magazynu 1 przy pomocy środków mocujących 15. Możliwe jest wykonanie magazynu w taki sposób, że wszystkie obrotowe elementy nośne 2, 4, 6 są połączone i mają jeden wspólny zespół napędowy (niepokazany na rysunku). Możliwe jest również wykonanie, w którym każdy obrotowy element nośny 2, 4, 6, a zatem i każdy przenośnik 8, 10, 12 ma niezależny zespół napędowy (niepokazany na rysunku) do obracania wokół osi X. Nad każdym przenośnikiem 8, 9, 10, 11, 12, 13 usytuowany jest zespół czyszczący, odpowiednio 16, 17, 18, 19, 20, 21. Proces czyszczenia przenośnika rozpoczyna się korzystnie po całkowitym opróżnieniu magazynu 1 z artykułów prętopodobnych. W pierwszej kolejności uruchamiany jest zespół czyszczący znajdujący się nad najwyższej usytuowanym przenośnikiem magazynu, po oczyszczeniu najwyższej usytuowanego przenośnika czyszczone są kolejno przenośniki poniżej aż do przenośnika usytuowanego najniżej. Przedstawiony na Fig. 2 zespół czyszczący 16 znajduje się nad obrotowym elementem nośnym 2, i jest przymocowany do stacjonarnego elementu nośnego 14 magazynu 1. Następuje nadmuch sprężonego powietrza 22 z dyszy (pokazana na Fig. 6) zespołu czyszczącego 16 na powierzchnię transportową 8A przenośnika 8 znajdującego się na obrotowym elemencie nośnym 2. Sprężone powietrze 22 użyte do czyszczenia przenośników 8-13 może być zjonizowane w celu usuwania ładunków elektrostatycznych znajdujących się na jego powierzchni. Obrotowy element nośny 2, wykonując ruch obrotowy wokół osi X w kierunku T powoduje jednoczesne przemieszczanie się wraz z nim przenośnika 8 pod strumieniem sprężonego powietrza 22 i tym samym oczyszczenie powierzchni transportowej 8A przenośnika 8 ze znajdujących się na nim zanieczyszczeń 23 i artykułów prętopodobnych 23'. Zanieczyszczenia 23 i artykuły prętopodobne 23' mogą spadać na niżej usytuowane przenośniki lub do pojemnika usytuowanego na najniższym elemencie stacjonarnym 14'. Na Fig. 5 przedstawiono przykładowe promieniowe rozmieszczenie zespołów czyszczących 16, 16', 16” nad przenośnikiem 8. Obrotowy element nośny 2 wykonuje obrót o taki kąt a, który zapewni oczyszczenie powierzchni transportowej przenośnika 8 na całej jego długości L. Przykładowo, w przypadku, gdy na jednym z przenośników 8, 9, 10, 11, 12, 13 magazynu 1 występuje odpowiednio jeden zespół czyszczący 16, 17, 18, 19, 20, 21, wówczas obroPL 230 978 B1 towy element nośny 2, 4, 6 wykonuje obrót bliski 360°, przy czym w czasie czyszczenia przenośnik ma włączony napęd łańcucha lub pasa, aby cała powierzchnia transportowa została oczyszczona. Po wykonaniu pełnego cyklu czyszczenia, czyli po oczyszczeniu odcinka L przenośnika 8, 9, 10, 11, 12 na całej jego długości L następuje wyłączenie aktualnie aktywnego zespołu czyszczącego 16, 17, 18, 19, 20, 21 i uruchomienie odpowiednio kolejnego zespołu czyszczącego, znajdującego się poziom poniżej. Jak pokazano na Fig. 3, po oczyszczeniu powierzchni transportowej 8A przenośnika 8, czyszczona jest powierzchnia transportowa 9A przenośnika 9, kiedy to został uruchomiony kolejny zespół czyszczący 17 przymocowany do obrotowego elementu nośnego 2.
Podczas obrotu obrotowego elementu nośnego 2 w kierunku T, przemieszcza się razem z nim zespół czyszczący 17, który czyści strumieniem sprężonego powietrza 22 powierzchnię transportową 9A przenośnika 9 znajdującego się na stacjonarnym elemencie nośnym 3 umieszczonym poniżej. Podobnie jak w przypadku czyszczenia przenośnika poprzedniego poziomu, w zależności od ilości rozmieszczonych promieniowo zespołów czyszczących 17, obrotowy element nośny 2 wykonuje obrót wokół osi X o taki kąt a, żeby oczyścić przenośnik 9 na całej jego długości L. Po wykonaniu pełnego cyklu czyszczenia następuje wyłączenie zespołu czyszczącego 17 i uruchomienie zespołu czyszczącego 18 znajdującego się poniżej nad kolejnym przenośnikiem 10, co zostało przedstawione na Fig. 4. Zespół czyszczący 18 przymocowany jest do stacjonarnego elementu nośnego 3 magazynu 1. Po uruchomieniu zespołu czyszczącego 18 następuje obrót obrotowego elementu nośnego 4 wokół osi X w kierunku T i jednoczesne przemieszczanie się przenośnika 10 pod strumieniem sprężonego powietrza 22, a tym samym oczyszczenie przenośnika 10 ze znajdujących się na nim zanieczyszczeń
23. Analogicznie dzieje się z kolejnymi elementami nośnymi umieszczonymi poniżej, aż do momentu oczyszczenia ostatniego przenośnika znajdującego się najniżej. Po oczyszczeniu wszystkich przenośników, zanieczyszczenia znajdujące się u podstawy magazynu mogą zostać usunięte przez operatora.
Umieszczone nad przenośnikiem 8 usytuowanym na obrotowym elemencie nośnym 2 zespoły czyszczące 16, 16', 16” rozmieszczone są promieniowo w równych odstępach tak, aby podczas obrotu elementu nośnego 2 wokół osi X została oczyszczona cała długość L przenośnika. W tym przypadku nad przenośnikiem 8 umieszczone są trzy zespoły czyszczące 16, 16', 16” usytuowane promieniowo i rozstawione o kąt a, który wynosi 120°. Dla takiego rozstawienia kątowego każdy zespół czyszczący 16, 16', 16” odpowiada za oczyszczenie 1/3 długości L przenośnika 8. Fig. 5 ma zastosowanie również dla pozostałych przenośników 3, 4, 5, 6, 7. W przypadku gdyby nad przenośnikiem 8 rozmieszczone były dwa zespoły czyszczące 16, 16', co 180° wówczas każdy z zespołów czyszczących 16, 16' odpowiadałby za oczyszczenie % długości L przenośnika 8. Każdy zespół czyszczący 16, 17, 18, 19, 20, 21 zawiera co najmniej jedną dyszę sprężonego powietrza 24. Na Fig. 6 przedstawione zostało usytuowanie zespołu czyszczącego 16 względem powierzchni transportowej (8a) przenośnika 8 w widoku w kierunku transportowania. W tym przykładzie wykonania zespół czyszczący 16 składa się z trzech dysz sprężonego powietrza 24, 24', 24”. Zespół czyszczący 16 przymocowany do stacjonarnego elementu nośnego 14 magazynu 1 odpowiada za czyszczenie powierzchni transportowej 8A przenośnika 8 znajdującego się na obrotowym elemencie nośnym 2 usytuowanym poniżej oraz bocznych stref przenośnika 8. W celu dokładnego czyszczenia przenośnika 8 poprzez wydmuchiwanie zanieczyszczeń 23 znajdujących się w zagłębieniach pomiędzy elementami łańcucha, dysze
24, 24', 24” są skierowane w stronę powierzchni transportowej przenośnika B i usytuowane pod katami β, β, β” do pionu Y. Dysze skrajne 24, 24” umieszczone z obu stron przenośnika 8 usytuowane są pod katem β , β” od 0 do 90° do pionu Y korzystnie o 0 do 45 stopni od pionu Y, korzystnie pod katem 15 stopni. Zespół czyszczący 16 może również zawierać jedną dysze 24 usytuowaną pod kątem β od 0 do 90 stopni do pionu Y Korzystnie od 0 do 45 stopni do pionu Y w kierunku powierzchni nośnej przenośnika 8 (Fig 6a) lub kilka dysz usytuowanych pod kątem β od 0 do 90° do pionu Y, korzystnie od 0 do 45 stopni od pionu Y umieszczonych z obu stron przenośnika 8 liniowo lub z przesunięciem i względom siebie i (Fig. 7). Przy czym kat β pod jakim mogą być ustawiono dysze 24, 24' 24” do pionu Y może mieć wartość dodatnia i/lub ujemną. Właściwe ukierunkowanie strumienia sprężonego powietrza 22 pozwala na zdmuchiwanie zanieczyszczań 23 i artykułów prętopodobnych 23' w sposob pozwalający na ich gromadzenie w ustalonym obszarze podstawy magazynu 1. skąd mogą być następnie usuwane przez obsługę przykładowo za pomocą odkurzacza.

Claims (12)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie czyszczące do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zawierającego co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na stacjonarnym elemencie nośnym zespołu transportowo-magazynującego i co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na obrotowym elemencie nośnym zespołu transportowo-magazynującego, przy czym przenośniki usytuowane są jeden nad drugim, przy czym urządzenie czyszczące zawiera zespoły czyszczące przymocowane do elementów nośnych , skierowane na powierzchnię transportową przenośnika znajdującego się pod danym zespołem czyszczącym i przystosowane do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni transportowej tego przenośnika, znamienne tym, że co najmniej jeden zespół czyszczący (16, 18, 20) jest przymocowany do stacjonarnego elementu nośnego (14, 3, 5) i co najmniej jeden zespół czyszczący (17, 19, 21) jest przymocowany do obrotowego elementu nośnego (2, 4, 6).
2. Urządzenie czyszczące według zastrzeżenia 1, znamienne tym, że zespół czyszczący (16, 17, 18, 19, 20, 21) zawiera co najmniej jedną dyszę sprężonego powietrza (24, 24', 24”).
3. Urządzenie czyszczące według zastrzeżenia 2, znamienne tym, że co najmniej jedna dysza sprężonego powietrza (24, 24', 24”) jest skierowana pod kątem (β, β’, β”) od 0 stopni do 45 stopni do pionu (Y) w kierunku powierzchni nośnej (8a, 9a, 10a, 11a, 12a, 13a) przenośnika (8, 9, 10, 11, 12, 13).
4. Urządzenie czyszczące według któregokolwiek z poprzedzających zastrzeżeń, znamienne tym, że nad co najmniej jednym przenośnikiem (8, 9, 10, 11, 12, 13) usytuowane są promieniowo co najmniej dwa zespoły czyszczące (16, 16', 16”).
5. Urządzenie czyszczące według któregokolwiek z poprzedzających zastrzeżeń, znamienne tym, że co najmniej jeden zespół czyszczący (16, 18, 20) jest przymocowany do stacjonarnego elementu nośnego (14, 3, 5).
6. Urządzenie czyszczące według któregokolwiek z poprzedzających zastrzeżeń, znamienne tym, że co najmniej jeden zespół czyszczący (17, 19, 21) jest przymocowany do obrotowego elementu nośnego (2, 4, 6).
7. Zmienno-pojemnościowy zespół transportowo-magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego znamienny tym, że zawiera urządzenie czyszczące według dowolnego z zastrz. 1-6.
8. Sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zawierającego co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na stacjonarnym elemencie nośnym zespołu transportowo-magazynującego i co najmniej jeden kołowo ukształtowany przenośnik usytuowany na obrotowym elemencie nośnym zespołu transportowo-magazynującego, przy czym przenośniki usytuowane są jeden nad drugim, przy czym do elementów nośnych przymocowane są zespoły czyszczące, skierowane na powierzchnię transportową przenośnika znajdującą się pod danym zespołem czyszczącym i przystosowane do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni transportowej tego przenośnika, znamienny tym, że uruchamia się zespoły czyszczące (16, 17, 18, 19, 20, 21) w celu usunięcia zanieczyszczeń kolejno począwszy od zespołu czyszczącego (16) usytuowanego najwyżej do zespołu czyszczącego (21) usytuowanego najniżej, przy czym zanieczyszczenia (23) z przenośnika (8, 10, 12) usytuowanego na obrotowym elemencie nośnym (2, 4, 6), usuwa się za pomocą co najmniej jednego zespołu czyszczącego (16, 18, 20) przymocowanego do stacjonarnego elementu nośnego (14, 3, 5), a zanieczyszczenia (23) z przenośnika usytuowanego na stacjonarnym elemencie nośnym (3, 5, 7) usuwa się za pomocą co najmniej jednego zespołu czyszczącego (17, 19, 21) przymocowanego do obrotowego elementu nośnego (2, 4, 6).
9. Sposób czyszczenia według zastrzeżenia 8, znamienny tym, że po usunięciu zanieczyszczeń z powierzchni transportowej przenośnika usuwa się zanieczyszczenia z powierzchni transportowej przenośnika usytuowanego poniżej.
10. Sposób czyszczenia według któregokolwiek z zastrzeżeń od 8 do 9, znamienny tym, że usuwa się zanieczyszczenia z przenośnika (8, 9, 10, 11, 12, 13) za pomocą strumienia poPL 230 978 B1 wietrzą (22) kierowanego z co najmniej jednej dyszy (24, 24', 24”) sprężonego powietrza znajdującej się w zespole czyszczącym (16, 17, 18, 19, 20, 21).
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że strumień sprężonego powietrza z co najmniej jednej dyszy (24, 24', 24”) kieruje się pod kątem β, β’, β”) od 0 stopni do 45 stopni do pionu (Y) w kierunku powierzchni nośnej (8a, 9a, 10a, 11a, 12a, 13a) przenośnika (8, 9, 10, 11, 12, 13).
12. Sposób czyszczenia według któregokolwiek z zastrzeżeń od 8 do 11, znamienny tym, że zanieczyszczenia z co najmniej jednego przenośnika (8, 9, 10, 11, 12,13) usuwa się za pomocą co najmniej dwóch zespołów czyszczących (16, 16', 16”) rozmieszczonych nad nim promieniowo w równych odstępach, przy czym za pomocą każdego z zespołów czyszczących usuwa się zanieczyszczenia jedynie z części całkowitej długości (L) przenośnika (8, 9, 10, 11, 12, 13).
PL416578A 2016-03-22 2016-03-22 Urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego PL230978B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416578A PL230978B1 (pl) 2016-03-22 2016-03-22 Urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416578A PL230978B1 (pl) 2016-03-22 2016-03-22 Urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416578A1 PL416578A1 (pl) 2017-09-25
PL230978B1 true PL230978B1 (pl) 2019-01-31

Family

ID=59897572

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416578A PL230978B1 (pl) 2016-03-22 2016-03-22 Urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230978B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL416578A1 (pl) 2017-09-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102470989B (zh) 具有控制网格的辊带分类机
WO2001072616A1 (es) Maquina lineal automatica orientadora y alineadora de articulos
JPH0323451B2 (pl)
US11299303B2 (en) Food article loading system and method
EP3362385B1 (en) Apparatus for receiving and transporting a stream of eggs
US10035662B2 (en) Cleaning system for a transporting and storing device having adjustable capacity for tobacco industry rod-like elements
US20100314216A1 (en) Apparatus for unscrambling and orienting preforms or objects in general
US4890718A (en) High-capacity physical and/or chemical treatment apparatus in an automatic product production plant
PL230978B1 (pl) Urządzenie do czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zmienno-pojemnościowy zespół transportowo- magazynujący na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób czyszczenia zmienno-pojemnościowego zespołu transportowo-magazynującego na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego
JP6419239B2 (ja) 物品分配装置
EP3408181B1 (en) Apparatus and method for feeding rod-shaped articles
JPH11179295A (ja) 鶏卵等の物品の選別装置
JP6173051B2 (ja) 物品仕分装置
EP3509971B1 (en) System for handling items and process for handling items combined with separators
EP3391759B1 (en) Method of emptying a container filled with rod-like articles manufactured in the tobacco industry
JP2009190856A (ja) 整列搬送装置
JPH04243721A (ja) 作物の選別用搬送装置
JPH04242520A (ja) 製品集積装置
JP2004196466A (ja) 長物物品の供給装置
JP2022161717A (ja) バケットコンベヤ
JPH0730578Y2 (ja) 払出し装置
ITPN20090012U1 (it) "disposizione di trasporto per merci raggruppate sensibili agli urti"
JPH04235820A (ja) 作物の選別用搬送装置
JP2003104542A (ja) 農産物の分配供給装置