PL230695B1 - Opakowanie transportowo-ekspozycyjne - Google Patents

Opakowanie transportowo-ekspozycyjne

Info

Publication number
PL230695B1
PL230695B1 PL413806A PL41380615A PL230695B1 PL 230695 B1 PL230695 B1 PL 230695B1 PL 413806 A PL413806 A PL 413806A PL 41380615 A PL41380615 A PL 41380615A PL 230695 B1 PL230695 B1 PL 230695B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
burnishing
lines
line
side walls
Prior art date
Application number
PL413806A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413806A1 (pl
Inventor
Jakub Ambroży
Jakub Ambrozy
Original Assignee
Werner Kenkel Bochnia Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Werner Kenkel Bochnia Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Werner Kenkel Bochnia Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Werner Kenkel Bochnia Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Werner Kenkel Bochnia Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL413806A priority Critical patent/PL230695B1/pl
Publication of PL413806A1 publication Critical patent/PL413806A1/pl
Publication of PL230695B1 publication Critical patent/PL230695B1/pl

Links

Landscapes

  • Cartons (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest opakowanie transportowo-ekspozycyjne, którego wykrój jest wykonany z jednego arkusza tektury falistej, papieru lub tworzywa sztucznego, formowane i klejone automatycznie przy pomocy kartoniarki, przeznaczone do składowania, transportu oraz eksponowania różnego rodzaju produktów, z możliwością układania w stos jedno na drugim. Kartoniarka stanowi zazwyczaj element linii konfekcjonującej, pakującej produkty w opakowaniach jednostkowych do opakowań transportowo-ekspozycyjnych, bezpośrednio po ich uformowaniu i zespoleniu elementów opakowania.
Obecne na rynku opakowania transportowo-ekspozycyjne, formowane i klejone automatycznie, trudno spłaszczyć po uformowaniu bez użycia dodatkowych narzędzi. Możliwość łatwego i szybkiego spłaszczenia wykorzystanego opakowania pozwala zaoszczędzić czas i przestrzeń składowania opakowań przeznaczonych do utylizacji. Jest to bardzo istotne dla każdego końcowego odbiorcy produktów w takim opakowaniu, np. sieci handlowej.
Opakowanie transportowo-ekspozycyjne, formowane i klejone automatycznie, jest znane z europejskiego opisu patentowego PL/EP 1704094. Opakowanie jest wykonane z jednego arkusza materiału, posiada kształt otwartego prostopadłościanu o podstawie prostokątnej, w bocznych ścianach posiada wycięcia ułatwiające operatorowi chwytanie opakowania oraz wycięcia w kształcie kątownika w narożnikach podstawy i odpowiadające im wielkością występy na górnej krawędzi ścian bocznych. Podczas układania opakowań w stos występy dolnego opakowania wsuwają się w wycięcia górnego opakowania, zapobiegając przesuwaniu się opakowań względem siebie i zapewniając stabilność układanego stosu.
Celem wynalazku było skonstruowanie opakowania transportowo-ekspozycyjnego, formowanego i klejonego automatycznie, które łatwo zdeformować, po wykorzystaniu, do postaci zajmującej możliwie najmniejszą przestrzeń.
Cel ten osiągnięto dzięki zastosowaniu dodatkowych, odpowiednio usytuowanych linii nagniatających na elementach wykroju opakowania.
Opakowanie transportowo-ekspozycyjne, według wynalazku, ma po uformowaniu kształt otwartego prostopadłościanu o podstawie prostokątnej. Opakowanie jest uformowane z pojedynczego wykroju wykonanego z jednego arkusza materiału, składającego się z centralnego, prostokątnego pola stanowiącego podstawę opakowania, oddzielonego liniami gięcia od pól stanowiących ściany boczne, zawierającego pierwszą parę symetrycznych ścian bocznych posiadających na górnej krawędzi występy, zaś na liniach gięcia pomiędzy ścianami a podstawą otwory odpowiadające wielkością występom na górnej krawędzi ściany i otwory stanowiące uchwyty, oraz drugą parę ścian bocznych, mogących różnić się wysokością, przy czym do pierwszej pary przeciwległych ścian bocznych przylegają panele oddzielone od ścian liniami gięcia, przy czym linie gięcia na pierwszej parze ścian bocznych, oddzielające je od paneli, są przesunięte w stosunku do linii gięcia pomiędzy drugą parą ścian bocznych a podstawą w taki sposób, że długość pierwszej pary ścian bocznych jest mniejsza od szerokości przyległego do niej boku podstawy, i charakteryzuje się tym, że posiada co najmniej jedną linię nagniatającą na podstawie i co najmniej po jednej linii nagniatającej na ścianach bocznych, a także linie nagniatające przynajmniej na dwóch panelach przylegających do ścian bocznych, usytuowane w taki sposób, że linia nagniatająca na podstawie biegnie wzdłuż przekątnej podstawy, linie nagniatające na pierwszej parze ścian bocznych leżą przy bocznych krawędziach ścian, do których dochodzi linia nagniatająca na podstawie, na linii prostej przechodzącej przez wierzchołek podstawy, i tworzą z boczną krawędzią ściany kąt równy różnicy 45° i wartości kąta nachylenia linii nagniatającej na podstawie do linii gięcia, oddzielającej ścianę od podstawy, natomiast na drugiej parze ścian bocznych linie nagniatające leżą na prostych przechodzących przez drugą parę wierzchołków podstawy opakowania i tworzą kąt 45° z linią gięcia, łączącą odpowiednią ścianę z podstawą, a przebiegi linii nagniatających na panelach pokrywają się po uformowaniu opakowania z liniami nagniatającymi na ścianach.
Korzystnym jest, że opakowanie transportowo-ekspozycyjne posiada drugą linię nagniatającą na podstawie biegnącą wzdłuż drugiej przekątnej podstawy, dodatkowe linie nagniatające na ścianach bocznych oraz dodatkowe linie nagniatające na panelach, usytuowane na wykroju opakowania w taki sposób, że są obrazem pierwszych linii nagniatających w symetrii osiowej względem osi symetrii wykroju opakowania.
W odmianie rozwiązania według wynalazku opakowanie posiada skrzydełka usztywniające, przylegające do górnych krawędzi pierwszej pary ścian bocznych i oddzielone od nich liniami gięcia, mające kształt trapezu prostokątnego, którego ramię prostopadłe do podstawy jest połączone linią gięcia z panelem. Panele umożliwiają zespolenie skrzydełka z panelem sąsiadującej ściany bocznej drugiej pary przez nałożenie spoiny klejowej. W skrzydełkach wykonane są wycięcia o kształcie litery C, których końce leżą
PL 230 695 B1 na linii gięcia, tworzące występy w górnej części ściany bocznej po uformowaniu opakowania, zaś na samym skrzydełku, od strony prostokątnego ramienia trapezu, znajduje się linia nagniatająca na wykroju biegnąca wzdłuż prostej, na której leży linia nagniatająca na przyległej do skrzydełka ścianie bocznej.
Zaletą opakowania transportowo-ekspozycyjnego według wynalazku jest możliwość błyskawicznego zdeformowania wykorzystanego opakowanie, poprzez chwycenie uchwytów i złamanie podstawy opakowania wzdłuż linii nagniatającej, bez konieczności użycia jakiegokolwiek narzędzia.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 do 3 przedstawiają widok perspektywiczny uformowanego opakowania transportowo-ekspozycyjnego, przy czym na fig. 1 i fig. 2 pokazano widok opakowania z linią nagniatającą biegnącą wzdłuż jednej przekątnej podstawy, a na figurze 3 pokazano widok opakowania, które posiada dwie linie nagniatające na podstawie. Na fig. 4 do 6 pokazano odpowiednio widoki perspektywiczne odmiany uformowanego opakowania zaopatrzonego w skrzydełka usztywniające, natomiast fig. 7 do 12 przedstawiają kolejno wykroje opakowań pokazanych na fig. 1 do 6, od strony wewnętrznej opakowania.
Opakowanie transportowo-ekspozycyjne, przedstawione na fig. 1, formuje się z wykroju wykonanego z jednego arkusza materiału, przedstawionego na fig. 7. Wykrój składa się z centralnego, prostokątnego pola 1 stanowiącego podstawę opakowania, oddzielonego liniami gięcia 12, 13 i 14 od pól stanowiących ściany boczne 2, 3 i 4, przy czym do pierwszej pary przeciwległych ścian bocznych 2 przylegają panele 23 i 24 oddzielone od ścian liniami gięcia 13' i 14'. Panele umożliwiają zespolenie sąsiadujących ścian bocznych przez nałożenie na panele spoiny klejowej lub zszycie. Linie gięcia 131 i 14' na pierwszej parze ścian bocznych 2, oddzielające je od paneli 23 i 24, są przesunięte w stosunku do linii gięcia 13 i 14 pomiędzy drugą parą ścian bocznych 3 i 4 a podstawą 1 w taki sposób, że długość pierwszej pary ścian bocznych 2 jest mniejsza od szerokości przyległego do niej boku podstawy 1. W pierwszej parze ścian bocznych 2 znajdują się otwory 5, stanowiące uchwyty, oraz otwory 22 na liniach gięcia 12, odpowiadające wielkością występom 21 na górnych krawędziach ścian 2. Odmianę opakowania przedstawiają fig. 4 do 6, a odpowiadające im wykroje fig. 10 do 12. Odmiana opakowania posiada dodatkowo skrzydełka usztywniające 25, przylegające do górnych krawędzi pierwszej pary ścian bocznych 2 i oddzielone od nich liniami gięcia 15. Skrzydełka usztywniające 25 mają kształt trapezu prostokątnego. Do ramion skrzydełek usztywniających 25. prostopadłych do podstawy, przylegają panele 26 oddzielone od skrzydełek 25 liniami gięcia 16, pokazanymi na fig. 10 oraz fig. 11. W uformowanym opakowaniu panele 26 są zespolone z sąsiadującymi panelami 23, a poprzez panel 23 ze ścianą 103 drugiej pary ścian bocznych na przykład przez klejenie. W skrzydełkach wykonane są wycięcia 6 o kształcie litery C, uwidocznione na wykrojach przedstawionych na fig. 10, 11 i 12, których końce leżą na linii gięcia 15. Wycięcia 6 po uformowaniu opakowania tworzą występy 21 w górnych krawędziach pierwszej pary ścian bocznych 2, widoczne na fig. 4, a także na fig. 5 i 6. Na powierzchni podstawy 1 i ścian bocznych 2, 3 lub 103, w odmianie opakowania, i 4 wykonane jest co najmniej jedno nagniecenie w postaci linii. Jak pokazano na fig. 7, linia nagniatająca 31 wykonana na podstawie 1 biegnie wzdłuż przekątnej podstawy. Linie nagniatające 32 na pierwszej parze ścian bocznych 2 leżą przy bocznych krawędziach ścian 2, do których dochodzi linia nagniatająca na podstawie 31, na prostej przechodzącej przez wierzchołek podstawy, i tworzą z boczną krawędzią ściany kąt równy różnicy 45° i wartości kąta a nachylenia linii nagniatającej 31 na podstawie 1 do linii gięcia 12, oddzielającej ścianę 2 od podstawy. Linie nagniatające 33 i 34 na drugiej parze ścian bocznych 3 i 4 leżą na prostych przechodzących przez drugą parę wierzchołków podstawy 1 opakowania i tworzą kąt 45° odpowiednio z liniami gięcia 13 i 14, łączącymi ściany 3 i 4 z podstawą 1. Przebiegi linii nagniatających 33' i 34' na panelach 23 i 24 pokrywają się po uformowaniu opakowania z liniami nagniatającymi 33 i 34 na ścianach 3 i 4. Przykład opakowania, w którym linia gięcia biegnie wzdłuż drugiej przekątnej pokazano na fig. 2, a jego wykrój ilustruje fig. 8.
W innym przykładzie wykonania opakowania, pokazanego na fig. 3, uformowanego z wykroju przedstawionego na fig. 9, na podstawie opakowania znajdują się dwie linie nagniatające 31 biegnące wzdłuż przekątnych podstawy, dwie linie nagniatająca 32 na pierwszej parze ścian bocznych 2, dwie linie nagniatające 33 i 34 na drugiej parze ścian bocznych 3 i 4 oraz linie nagniatające 33' i 34', po jednej na każdym panelu 23 i 24, pokrywające się po uformowaniu opakowania z liniami nagniatającymi 33 i 34 na ścianach 3 i 4.
W odmianie opakowania zaopatrzonego w skrzydełka usztywniające 25, na jednym ze skrzydełek, jak pokazano na fig. 10 i fig. 11, lub na obydwu skrzydełkach, jak pokazano na fig. 12, znajduje się nagniecenie 32' leżące na prostej, wzdłuż której biegnie linia nagniatająca 32 na przyległej do skrzydełka ścianie bocznej 2.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Opakowanie transportowo-ekspozycyjne, posiadające kształt otwartego prostopadłościanu o podstawie prostokątnej, uformowane z pojedynczego wykroju wykonanego z jednego arkusza materiału, składającego się z centralnego, prostokątnego pola stanowiącego podstawę opakowania, oddzielonego liniami gięcia od pól stanowiących ściany boczne, zawierającego pierwszą parę symetrycznych ścian bocznych posiadających na górnej krawędzi występy, zaś na liniach gięcia pomiędzy ścianą a podstawą otwory odpowiadające wielkością występom na górnej krawędzi ściany i otwory stanowiące uchwyty, oraz drugą parę ścian bocznych, różniących się wysokością, przy czym do pierwszej pary przeciwległych ścian bocznych przylegają panele oddzielone od ścian liniami gięcia, przy czym linie gięcia na pierwszej parze ścian bocznych, oddzielające je od paneli, są przesunięte w stosunku do linii gięcia pomiędzy drugą parą ścian bocznych a podstawą w taki sposób, że długość drugiej pary ścian bocznych jest mniejsza od szerokości przyległego do niej boku podstawy, znamienne tym, że posiada co najmniej jedną linię nagniatającą (31) na podstawie (1) i co najmniej po jednej linii nagniatającej (32, 33 i 34) na ścianach bocznych (2, 3 i 4), a także linie nagniatające (33' i 34') przynajmniej na dwóch panelach (23 i 24) przylegających do ścian bocznych (3 i 4), usytuowane w taki sposób, że linia nagniatająca (31) na podstawie (1) biegnie wzdłuż przekątnej podstawy, linie nagniatające (32) na pierwszej parze ścian bocznych (2) leżą przy bocznych krawędziach ścian (2), do których dochodzi linia nagniatająca na podstawie (31), na prostej przechodzącej przez wierzchołek podstawy, i tworzą z boczną krawędzią ściany kąt równy różnicy 45° i wartości kąta nachylenia (a) linii nagniatającej (31) na podstawie (1) do linii gięcia (12), oddzielającej ścianę (2) od podstawy, natomiast na drugiej parze ścian bocznych (3 i 4) linie nagniatające (33 i 34) leżą na prostych przechodzących przez drugą parę wierzchołków podstawy (1) opakowania i tworzą kąt 45° odpowiednio z liniami gięcia (13 i 14), łączącymi ściany (3 i 4) z podstawą (1), a przebiegi linii nagniatających (33' i 34') na panelach (23 i 24) pokrywają się po uformowaniu opakowania z liniami nagniatającymi (33 i 34) na ścianach (3 i 4).
  2. 2. Opakowanie transportowo-ekspozycyjne, według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada drugą linię nagniatającą (31) na podstawie (1) biegnącą wzdłuż drugiej przekątnej podstawy, dodatkowe linie nagniatające (32, 33 i 34) na ścianach bocznych (2, 3 i 4) oraz dodatkowe linie nagniatające (33' i 34') na panelach (23 i 24), usytuowane na wykroju opakowania w taki sposób, że są obrazem pierwszych linii nagniatających w symetrii osiowej względem osi symetrii wykroju opakowania.
  3. 3. Opakowanie transportowo-ekspozycyjne, według zastrz. 1 albo zastrz. 2, znamienne tym, że opakowanie posiada skrzydełka usztywniające (25), przylegające do górnych krawędzi pierwszej pary ścian bocznych (2) i oddzielone od nich liniami gięcia (15), mające kształt trapezu prostokątnego, którego ramię prostopadłe do podstawy jest połączone linią gięcia (16) z panelem (26), przy czym w skrzydełkach usztywniających (25) wykonane są wycięcia (6), o kształcie litery C, których końce leżą na linii gięcia (15), tworzące występy (21) w górnej części ściany bocznej (2) po uformowaniu opakowania, zaś na samym skrzydełku (25), od strony prostokątnego ramienia trapezu, znajduje się linia nagniatająca (32') na wykroju biegnąca wzdłuż prostej, na której leży linia nagniatająca (32) na przyległej do skrzydełka (25) ścianie bocznej (2).
PL413806A 2015-09-03 2015-09-03 Opakowanie transportowo-ekspozycyjne PL230695B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413806A PL230695B1 (pl) 2015-09-03 2015-09-03 Opakowanie transportowo-ekspozycyjne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413806A PL230695B1 (pl) 2015-09-03 2015-09-03 Opakowanie transportowo-ekspozycyjne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413806A1 PL413806A1 (pl) 2017-03-13
PL230695B1 true PL230695B1 (pl) 2018-11-30

Family

ID=58231092

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413806A PL230695B1 (pl) 2015-09-03 2015-09-03 Opakowanie transportowo-ekspozycyjne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230695B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL413806A1 (pl) 2017-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7703864B2 (en) Folded and glued display container having integral shelf elements erected by displacement of support panel
US10414538B2 (en) Carton and blank therefor
US9611072B2 (en) Modular interconnecting knockdown container system
US20080265010A1 (en) Multifunctional container with reinforcing structural columns
US20120228370A1 (en) Folded box blank
EP3063074B1 (en) Preassembled display with automatic stackable supports
US9108780B2 (en) Cardboard container for bottles and a blank for obtaining the container
CA2949815A1 (en) Polygonal containers having a locking bottom and blanks and methods for forming the same
US10696450B2 (en) One piece container
JP6044091B2 (ja) 包装箱の特殊ブランク板
US20070251985A1 (en) Blank and an open-top carton constructed therefrom
PL230695B1 (pl) Opakowanie transportowo-ekspozycyjne
US20200270014A1 (en) Box container and display
JP5601032B2 (ja) 包装用容器
US4192445A (en) Packaging container including integral corner locks
RU159340U1 (ru) Складной лоток
CN209972997U (zh) 包装
JP5601031B2 (ja) 包装用容器
WO2015159164A1 (en) Box and respective self-assembling method
JP6919532B2 (ja) 花卉用包装箱
WO2008093150A1 (en) Carton tray and lid
JP6041582B2 (ja) 段ボール箱
EP3757029B1 (en) Assembly of a box and a lid, blanks for folding these, and method of handling at least one product
IT201900002601U1 (it) Scatola di rapido e facile montaggio per contenere e separare oggetti.
JP6897246B2 (ja) カートン