PL230427B1 - Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych - Google Patents

Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych

Info

Publication number
PL230427B1
PL230427B1 PL409527A PL40952714A PL230427B1 PL 230427 B1 PL230427 B1 PL 230427B1 PL 409527 A PL409527 A PL 409527A PL 40952714 A PL40952714 A PL 40952714A PL 230427 B1 PL230427 B1 PL 230427B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wheels
track
drive
vehicle
drive wheel
Prior art date
Application number
PL409527A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409527A1 (pl
Inventor
Krzysztof Zembrowski
Aleksander Rakowicz
Sylwester Weymann
Adam Dubowski
Marian Janusz Łopatka
Original Assignee
Przemyslowy Instytut Masz Rolniczych
Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemyslowy Instytut Masz Rolniczych, Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych filed Critical Przemyslowy Instytut Masz Rolniczych
Priority to PL409527A priority Critical patent/PL230427B1/pl
Publication of PL409527A1 publication Critical patent/PL409527A1/pl
Publication of PL230427B1 publication Critical patent/PL230427B1/pl

Links

Landscapes

  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Tires In General (AREA)

Abstract

Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po wodno-błotnych terenach parków narodowych zawierający zamkniętą gumową taśmę gąsienicy, która otacza koła nośne, koła kierunkowe, koła napinające osadzonych w podwoziowej ramie stanowiącej dwie zespolone ze sobą podłużnice oraz otacza koło napędowe napędzane silnikiem zamontowanych w płycie przykręcanej do zwrotnicy, które są połączone uchwytami jarzmowymi i uchwytem z przegubem kulowym z ramą pojazdu, charakteryzuje się tym, że posiada o zwartej budowie silnik, korzystnie hydrauliczny, przytwierdzony do płyty połączone ze zwrotnicą z uchwytami jarzmowymi oraz z uchwytem dla przegubu kulowego, płyta w dolnej części zakończona jest wspornikiem z żebrami i tuleją do połączenia osią (9) z podwoziową ramą do tarczy napędowej (11) silnika jest mocowane koło napędowe (13) zaopatrzone na obwodzie w zęby o charakterystycznym profilu i kształcie, w których zazębiają się tuleje (15) ostróg (16) przytwierdzonych do taśm (17) gąsienicy natomiast podwoziowa rama powstała z połączenia ze sobą dwóch podłużnie: lewej podłużnicy i prawej podłużnicy (20), w podwoziowej ramie są zamocowane koła nośne (21), koła kierunkowe (22) i koła napinające (23), przy czym boczne ściany (24) podłużnic (20) są ponadto połączone łącznikami (25).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych.
W parkach narodowych, a także parkach krajobrazowych oraz obszarach chronionych Natura 2000 prowadzi się prace związane z zahamowaniem niepożądanej sukcesji roślinności na terenach wodno-błotnych i przywróceniem terenów lęgowych ginącym gatunkom ptaków. W tym celu w sierpniu i wrześniu prowadzi się mechaniczne koszenie traw, trzcinowisk, zakrzaczeń, a skoszoną biomasę transportuje się do buforowych magazynów przy użyciu specjalnych przyczep lub skoszoną biomasę formuje się w bele przy użyciu pras zwijających zamontowanych na podwoziach gąsienicowych adaptowanych z pojazdów (ratraków) stosowanych w górach do utrzymania narciarskich tras zjazdowych. Specyfika sterowania napędem i pracy gąsienicowego układu bieżnego tych pojazdów, zwłaszcza podczas wykonywania zakrętów lub zawracania powoduje zagrożenia dla środowiska naturalnego. Z obserwacji specjalistów i pracowników naukowych zatrudnionych w parkach narodowych wynika, że w trakcie tych manewrów znacznej dewastacji ulega roślinność jak i górna warstwa korzeniowa torfowisk. Dodatkowo w trakcie manewrowania w terenie, gąsienice ratraków powodują zgniatanie cennych przyrodniczo kęp turzyc i niekorzystne wyrównywanie terenu. Ratraki podczas manewru skręcania - niwelują teren i tym samym niszczą strukturę kępkowo-dolinkową łąk. Prowadzone zabiegi ochronne roślin przy użyciu pojazdów i maszyn zabudowanych na podwoziach ratraków zamiast przywracać ptakom tereny lęgowe, niszczą je w niedopuszczalny sposób. Gąsienice ratraków wyposażone są zazwyczaj w metalowe ostrogi, najczęściej w formie dość wysokich kątowników, które co prawda poprawiają właściwości trakcyjne pojazdu w trudnym podmokłym terenie, ale ostre krawędzie ostróg nacinają wierzchnią, korzeniową warstwę torfu i przyspieszają jej proces uszkadzania. Nowszej generacji gumowo-metalowe ostrogi tych gąsienic nie niszczą dróg dojazdowych wykonanych z mas bitumicznych, ale z uwagi na wysoki profil części gumowej ostróg również mogą uszkadzać i nacinać górne warstwy korzeni roślin na podłożach torfiastych.
W innych pojazdach wyposażonych w gąsienice typu Delta, według opisu patentowego nr US 2001/0025732, koła napędowe zazębiają się z występami zębatymi, które stanowią integralną część pasa gąsienicy. Występy te zazębiają się z kołem napędowym oraz stanowią także element ustalająco-prowadzący pas gąsienicowy po pozostałych kołach. Wózek podwoziowy stanowi dzieloną konstrukcję, przy czym w części centralnej po obu stronach wózka zamocowane są koła nośne, natomiast koła napinające i kierunkowe są do wózka przymocowane wahliwie, a osie obu kół mocowane są suwliwie w tłoczyskach siłowników. Koło napędowe mocowane jest wahliwie do występu korpusu wspornika wózka podwoziowego.
Podobne rozwiązanie wózka podwoziowego zastosowano w wynalazku według opisu patentowego nr US 6199646, z tym że koło kierunkowe zamontowano od czołowej strony wózka, natomiast koło napinające do tłoczyska siłownika mocowanego do górnej powierzchni korpusu wózka podwoziowego. Napędowe koło zębate osadzone wahliwie na wsporniku mocowanym do górnej powierzchni korpusu wózka podwoziowego współpracuje z wewnętrznymi występami pasa gąsienicy, natomiast od zewnętrznej strony znajdują się występy pełniące rolę ostróg. W samym korpusie wózka podwoziowego z obu jego stron są zamocowane kółka nośne.
Inne rozwiązanie sposobu zazębienia koła napędowego i pasa gąsienicy ujawniono w opisie patentowym nr US 2004/0099451. W rozwiązaniu tym w zasadniczym korpusie wózka podwoziowego zamontowano większe koła kierunkowe i napinające, natomiast dużo mniejsze kółka nośne zamontowano w wahaczu (tandem) na wspólnej osi mocowanej w dolnym występie korpusu wózka podwoziowego.
W innym opisie patentowym US 2012/0099903, pas gumowy od wewnątrz posiada trzy rzędy zębatego kształtu występów - środkowe służą do zazębienia z szerokimi zębami koła napędowego. Wszystkie występy pełnią funkcję elementów wiodąco-oporowych, które zapewniają prawidłowe prowadzenie pasa gąsienicy po bieżniach wszystkich kół gąsienicy.
W opisie patentowym nr US 2005/0077094, pas gąsienicy wyposażony jest od wewnątrz w rząd występów prowadząco-oporowych, natomiast po stronie zewnętrznej usytuowane są występy gumowe pełniące rolę ostróg.
W opisie patentowym nr US 2013/0098696, pas bieżny gąsienicy ma w środkowej części wycięcia, natomiast łączniki między wycięciami tworzą zabieraki współpracujące z zębami koła napędowego. Zabieraki chronione są dodatkowo metalowymi obejmami, które bezpośrednio pracują z zębami koła napędowego.
PL 230 427 Β1
Celem wynalazku jest poprawienie funkcjonalności i wytrzymałości konstrukcyjnej jego elementów składowych i podzespołów oraz to, by znacznie ograniczyć niekorzystne oddziaływanie elementów gąsienic na podłoże, zwłaszcza na nasiąknięte wodą tereny torfiaste.
Istota wynalazku, którym jest zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych, zawierający zamkniętą gumową taśmę gąsienicy, która otacza koła nośne, koła kierunkowe, koła napinające osadzonych w podwoziowej ramie stanowiącej dwie zespolone ze sobą podłużnice oraz otacza koło napędowe napędzane silnikiem zamontowanych w płycie przykręcanej do zwrotnicy, które są połączone uchwytami jarzmowymi i uchwytem z przegubem kulowym z ramą pojazdu, polega na tym, że wykorzystano o zwartej budowie silnik, korzystnie hydrauliczny, przytwierdzony do płyty połączonej ze zwrotnicą z uchwytami jarzmowymi oraz z uchwytem dla przegubu kulowego, płyta w dolnej części zakończona jest wspornikiem z żebrami i tuleją do połączenia osią z podwoziową ramą. Do tarczy napędowej silnika jest mocowane koło napędowe zaopatrzone na obwodzie w zęby o charakterystycznym profilu i kształcie, w których zazębiają się tuleje ostróg przytwierdzonych do taśm gąsienicy. Podwoziowa rama powstała z połączenia ze sobą dwóch podłużnie: lewej podłużnicy i prawej podłużnicy, w podwoziowej ramie są zamocowane koła nośne, koła kierunkowe i koła napinające, przy czym boczne ściany podłużnie są ponadto połączone łącznikami.
Korzystnym jest, gdy na tylnym ramieniu podłużnie podwoziowej ramy zamontowane są koła kierunkowe, natomiast na przednich ramionach podłużnie znajdują się koła napinające, które są osadzone na jednej nośnej osi zamontowanej w czterech płytach napinacza przymocowanych do podłużnych wycięć wykonanych w bocznych ścianach przednich ramion podłużnie, przy czym każda zewnętrznie usytuowana płyta napinacza swym zderzakiem styka się z mechanizmem napinającym przytwierdzonym śrubami do zewnętrznej bocznej ściany przednich ramion podłużnie podwoziowej ramy.
Również korzystnym jest, gdy gąsienica posiada ostrogi zawierające tuleje połączone na stałe z różnej długości odcinkami roboczymi - krótszym i dłuższym, które są przymocowane do zewnętrznej powierzchni, korzystnie do czterech taśm gąsienicy, natomiast od strony wewnętrznej taśm są połączone z jedną symetrycznej budowy strzemiono-prowadnicą umieszczoną w osi symetrii podłużnej podwoziowej ramy oraz z dwoma prowadnicami, lewą prowadnicą i prawą prowadnicą, usytuowanymi po zewnętrznej stronie kół nośnych, kół kierunkowych i kół napinających.
Dodatkowo korzystnym jest, gdy lewe wewnętrzne prowadnice i prawe wewnętrzne prowadnice oraz strzemiono-prowadnice znajdują się w płaszczyznach ich styku od strony wewnętrznej z kołami nośnymi, kołami kierunkowymi i kołami napinającymi, tym samym stanowią dodatkowe elementy prowadzące taśm gąsienic w przypadku, gdy zewnętrznie usytuowane prowadnice nie stykają się z kołami nośnymi, kołami kierunkowymi, kołami napinającymi, pełnią zatem funkcję kontroli utrzymania taśm gąsienic w osi symetrii podwoziowej ramy.
Korzystnym także jest, gdy zęby o charakterystycznym profilu i kształcie, zdecydowanie wystają ponad zazębiane tuleje ostróg gąsienicy, przy czym wysokość zęba H w stosunku do średnicy d tulei ostrogi zawarta jest w przedziale H = 1,5 do 2,5 x d, jednocześnie obwiednię zębów tworzy o zmiennej szerokości symetrycznie ukształtowane względem płaszczyzny tarczy koła napędowego odsądzenie o przekroju prostokąta ukształtowane w ten sposób, że w szczytowej partii zęba jest najmniejszej szerokości, natomiast w strefie bezpośredniego zazębienia z tuleją ostrogi stanowi zabierak, którego szerokość B jest nieco mniejsza od długości L tulei ostrogi.
Szczególnie korzystnym jest, gdy zęby, jakie tworzą ścianę boczną tarczy koła napędowego oraz odsądzenie, są od zewnętrznej strony wzmocnione żebrami, których podstawy łączą się z tuleją koła napędowego, natomiast od wewnętrznej strony są wzmocnione żeberkami podpierającymi odsądzenie w strefie zazębienia zabieraka z tuleją ostrogi.
Zasadniczą zaletą zespołu napędu gąsienicowego według wynalazku jest to, że stanowi niewielkiej masy i zwartej konstrukcji gąsienicę typu delta, której wózek podwoziowy złożony z dwóch korpusów zapewnia solidne podparcie dla lekkiej konstrukcji i stosunkowo niewielkich wymiarów par kół napinających, nośnych i kierunkowych.
Wieloczęściowe asymetrycznej budowy ostrogi, są złożone z odcinków roboczych przytwierdzonych do pasów, które przed wyrwaniem są zabezpieczone od spodu kształtowymi elementami mocującymi strzemiono-prowadnicami oraz prowadnicami. Elementy te pełnią równocześnie funkcję elementów prowadzących, co zapewnia prawidłowe naprowadzanie i zazębianie tulei ostróg z zabierakami tarczy koła napędowego, a tym samym prawidłowe przemieszczanie taśm gąsienic względem osi symetrii podłużnej podwoziowej ramy.
PL 230 427 Β1
Wielopunktowy system styku prowadnic z płaszczyznami bocznymi każdego z kół sprawia, że naciski tych elementów nie przekraczają dopuszczalnych obciążeń dla lekkiej konstrukcji kół napinających, nośnych i kierunkowych.
Przestrzenna dwupodłużnicowa konstrukcja podwoziowej ramy zwiększa korzystnie wytrzymałość zespołu napędu gąsienicowego, tym samym zapewnia jego niezawodną pracę w trudnym terenie np. umożliwia pokonywanie dość wysokich przeszkód, np. powalonych butwiejących pni drzew w porośniętym wysokimi trawami (turzyce), trzcinami podmokłym terenie. Zwiększona wytrzymałość zespołu napędu gąsienicowego jest o tyle istotną, bowiem takie przeszkody terenowe trudno dostrzec z kabiny pojazdu gąsienicowego i kierowca dowiaduje się o tym fakcie w momencie najechania na przeszkodę gąsienicami pojazdu.
Zmieniona konstrukcja wózka podwoziowego poprawia jego funkcjonalność i wytrzymałość, zwłaszcza jego konstrukcja jest zdolna przenieść większe siły poprzecznie działające do kierunku przesuwu gąsienic oraz siły działające w momencie najazdu na większe kępy zwartych traw czy też leżące w podmokłym terenie i butwiejące pnie drzew.
Zmiennej szerokości odsądzenie znajdujące się na obwiedni zębów koła napędowego spełnia funkcję kształtowej obręczy wzmacniającej czy też rolę żebra symetrycznie usytuowanego względem osi symetrii poprzecznej tarczy. Odsądzenie zębów koła napędowego pełni również rolę elementu naprowadzającego, który swą krawędzią ślizga się po skośnych powierzchniach strzemion strzemiono-prowadnic przykręconych od spodu pasów gąsienicy do ostróg gąsienicy, tym samym zapewnia prawidłowe naprowadzenie i zazębienie jego najniżej usytuowanych zagłębień - zabieraków z tulejami kolejnych ostróg. Prowadnice strzemiono-prowadnic znajdują się w płaszczyznach ich styku od strony wewnętrznej kół nośnych, kierunkowych i napinających i wspomagają działanie zewnętrznie usytuowanych prowadnic w utrzymaniu pasów gąsienic w osi symetrii podwoziowego wózka.
Dodatkowo, nowa konstrukcja koła napędowego z obręczą z kształtowego odsądzenia oprócz poprawy niezawodności przenoszenia napędu od silnika poprzez koło napędowe na pasy gąsienic, dzięki zwiększonej wysokości H zębów wystającym wyraźnie ponad płaszczyznę roboczą gąsienicy zapobiega owijaniu się ściętych roślin wokół napędu, zapobiega wciąganiu łodyg roślin pomiędzy ostrogi i pasy gąsienic. Nowa konstrukcja tarczy koła napędowego powinna zwiększyć efekt samooczyszczania gąsienic podczas pracy w trudnodostępnym terenie wodno-błotnym. Ma to istotne znaczenie, bo w tak trudnym, o małej nośności terenie, nie jest możliwe wyjście kierowcy na zewnątrz pojazdu. Kierowca wywiera nogami znacznie większy nacisk na podłoże niż gąsienice pojazdu, stąd też nie ma możliwości swobodnego przemieszczania po terenie obok stojącego pojazdu i nie ma możliwości oczyszczania roślin nawiniętych na elementy napędu gąsienicowego.
Nowa konstrukcja koła napędowego zapewnia lepszą wytrzymałość zwłaszcza na wyboczenia zębów jego tarczy, lepszą współpracę ze strzemiono-prowadnicami oraz bezproblemowy montaż w wózku podwoziowym oraz zdecydowanie przyspiesza czynność przykręcania mocującej tarczy do napędowej tarczy silnika.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania schematycznie na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia moduł gąsienicowy w widoku z prawego boku, fig. 2 przedstawia koło napędowe w widoku z lewego boku, fig. 3 przedstawia zespół napędu gąsienicowego w częściowym widoku i częściowym przekroju w miejscu A - A według fig. 2, fig. 4 - schemat izometryczny zespołu napędowego w widoku przedniobocznym.
Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych jest napędzany, korzystnie hydraulicznym, zwartej budowy silnikiem 1, który jest przytwierdzony do płyty 2 z uchwytami jarzmowymi 3 oraz dwoma uchwytami 4, dla przegubów kulowych siłowników zwrotnicy, która to płyta 2 w dolnej swej części posiada wspornik 5, który zaopatrzony jest w zderzaki 6, żebra 7 i tuleję mocującą 8 do nośnej osi 9 podwoziowej ramy 10. Do napędowej tarczy 11 silnika 1 jest przykręcona tarcza 12 koła napędowego 13, której zabieraki 14 zazębiają się z tulejami 15 ostróg 16 przytwierdzonych do pasów 17 gąsienicy 18. Podwoziową ramę 10 stanowią lewa podłużnica 19 i prawa podłużnica 20, w których są zamocowane parami lekkiej konstrukcji koła nośne 21, koła kierunkowe 22 i koła napinające 23.
Podwoziową ramę 10 korzystnie stanowią połączone ze sobą podłużnice 19 i 20, przy czym ich boczne ściany 24 są dodatkowo wzmocnione od dołu płytowymi łącznikami 25.
Na tylnym ramieniu 26 podłużnie 19 i 20 podwoziowej ramy 10 jest osadzone koło kierunkowe 22, natomiast na obu przednich ramionach 27 podłużnie 19, 20 znajdują się koła napinające 23, które są osadzone na jednej nośnej osi 28 zamontowanej w czterech płytach 29 napinacza 30 przymocowanych
PL 230 427 Β1 śrubami 31 do podłużnych wycięć 32 wykonanych w bocznych ścianach 24 przedniego ramienia 27 każdej z podłużnie 19, 20; przy czym każda zewnętrznie usytuowana płyta 29 napinacza 30 swym zderzakiem 33 styka się z mechanizmem napinającym 34 przytwierdzonym do zewnętrznej bocznej ściany 24 przedniego ramienia 27 każdej podłużnicy 19, 20 ramy 10.
Ostroga 16 gąsienicy 18 składa się z tulei 15 połączonej na stałe z różnej długości roboczymi odcinkami ostróg; krótszym 35 i dłuższym 36, które są przymocowane do zewnętrznej powierzchni korzystnie czterech taśm 17 gąsienicy 18. Każda z ostróg 16 od strony wewnętrznej pasów 17 gąsienicy 18 jest połączona z jedną symetrycznej budowy strzemiono-prowadnicą 37 oraz z dwoma prowadnicami - lewą 38 i prawą 39 odpowiednio usytuowanymi względem zewnętrznych płaszczyzn styku z kołami nośnymi 21, kierunkowymi 22 i napinającymi 23 podłużnie 19, 20 podwoziowej ramy 10.
Tarczę 12 koła napędowego 13 tworzą specjalnego kształtu i profilu zęby 40, które zdecydowanie wystają ponad zazębiane tuleje 15 ostróg 16 gąsienicy 18, obwiednię tych zębów 40 tworzy zmiennej szerokości symetrycznie ukształtowany względem płaszczyzny tarczy 12 odsądzenie 41 ukształtowane w ten sposób, że w szczytowej partii zęba 40 jest najmniejszej szerokości, natomiast w strefie bezpośredniego z niewielkim poosiowym luzem x zazębienia z tuleją 15 ostrogi 16 stanowi zabierak 14, którego szerokość B jest nieco mniejsza o wymiar x od długości tulei 15 ostrogi 16 (B = L + x), tym samym w zdecydowany sposób rozwiązanie to ułatwia kontrolę naprowadzania i centralnego zazębiania zębów 40 z tulejami 15 ostróg 16 gąsienic 18.
Odbiegająca od typowej wielkości wysokość H (gdzie H = 1,5 do 2,5 x d) zębów 40 koła napędowego 13 ułatwia unoszenie i odsuwanie na boki łodyg traw, trzcin i tym samym zapobiega nawijaniu się łodyg na kole napędowym 13 jak i ich wkręcania pomiędzy strzemiono-prowadnice 37 przytwierdzone od wewnętrznej powierzchni taśm 17 gąsienicy 18.
Ściany boczne zębów 40 tarczy 12 koła napędowego 13 oraz zmiennej szerokości odsądzenie 41 są od swej zewnętrznej strony wzmocnione żebrami 42, których podstawy łączą się z tuleją 43 koła napędowego 13, natomiast od swej wewnętrznej strony są wzmocnione żeberkami 44 podpierającymi odsądzenie 41 w strefie zazębienia jego zabieraków 14 z tulejami 15 ostróg 16 gąsienicy 18.
Zewnętrzne kształtowe żebra 42 wzmacniające tarczę 12 koła napędowego 13 są tak wyprofilowane, by możliwy był łatwy montaż koła napędowego 13, to jest by tarczę 12 napędowego koła 13 można było wsunąć od góry pomiędzy pasy 17 gąsienic 18, natomiast dolną część tarczy 12 dało się wsunąć pomiędzy podłużnice podwoziowej ramy 10, a tym samym tarczę 12 koła napędowego 13 połączoną na stałe z tuleją 43 oraz z mocującą tarczą 45 koła napędowego 13 móc nasunąć na korpus silnika 1 i mocującą tarczę 45 koła napędowego 13 móc przytwierdzić do napędowej tarczy 11 silnika 1.
Zazwyczaj dwie lub trzy pary zespołów napędu gąsienicowego według wynalazku wchodzą w skład zestawu napędu gąsienicowego, którym napędza się nowej generacji pojazdy gąsienicowe. Pojazdy te są przeznaczone do prowadzenia zabiegów ochronnych związanych z koszeniem i wywozem roślin, w trudnym wodno-błotnym terenie, jaki stanowią podmokłe tereny torfowisk. Zabiegi ochronne, które prowadzone są zazwyczaj w okresie letnim, w miesiącu sierpniu i wrześniu, polegają na usuwaniu niepożądanej roślinności, której nadmiar powoduje ograniczanie obszarów siedlisk ginących gatunków ptaków. Usuwanie traw, trzcinowisk, krzaków czy też podrostów drzew musi być prowadzone w sposób przyjazny ochronie środowiska naturalnego. Stąd też lekkiej konstrukcji, typu delta, zespoły napędu gąsienicowego zapewniają stosunkowo dużą powierzchnię styku z gruntem, tym samym zmniejszają naciski masy pojazdu na podłoże.
Nowa konstrukcja koła napędowego, dwupodłużnicowa budowa podwoziowej ramy zapewnia dużą wytrzymałość zwłaszcza podczas przejazdu po nierównościach terenowych, po niewidocznych, leżących w wysokich trawach, zbutwiałych kłodach pni drzew czy też ich konarów. Możliwość wychylenia par gąsienic na boki, zwłaszcza podczas ostrego skrętu czy też ciasnego nawracania pozwala ograniczyć do minimum negatywne oddziaływanie gąsienic napędowych pojazdu na roślinność, zwłaszcza na górną warstwę korzeniową torfowiska. Ograniczenie uszkodzeń mechanicznych tej warstwy stanowi atut i technologiczną przewagę nad gąsienicami stosowanymi w ratrakach, w których gąsienice są znacznej długości i podczas zakrętów dewastują podłoże torfiaste, ale także w sposób istotny poprawiają bezpieczeństwo pracy pojazdów tym samym bezpieczeństwo osób kierujących tymi pojazdami.
Nowy profil koła napędowego zapobiega nawijaniu łodyg roślin na elementy robocze zespołów gąsienicowych tym samym sprzyja procesowi samooczyszczania gąsienic. Budowa zespołów gąsienic umożliwia ich wychylenie na bok w stosunku do osi symetrii podłużnej pojazdów, zwłaszcza pojazdu pełniącego rolę pojazdu holującego przyczepy gąsienicowe.
PL 230 427 Β1
Zespoły napędu gąsienicowego według wynalazku nie powodują niszczenia roślin, w czasie przejazdów po torfowiskach. Pozostawiane w terenie ślady gąsienicy stanowią niewielkie zagłębienia od ostróg, zatem nie tworzą się widoczne koleiny. Pokonywanie zakrętów czy też zawracanie pojazdem w terenie torfowiskowym z nowym zespołem gąsienicowym według wynalazku nie niszczy roślin i nie powoduje niekorzystnej, zagrażającej środowisku przyrodniczemu - niwelacji terenu. Nowej konstrukcji zespoły napędu gąsienicowego nie niszczą naturalnej kępkowo-dolinkowej struktury torfowisk. W takim terenie rzadkie, ginące gatunki ptaków chętnie gniazdują, a systematycznie koszona, zbierana, transportowana i usuwana roślinność poza tereny chronione parków narodowych, parków krajobrazowych czy obszarów natura 2000 pozwala przywrócić wygląd tych terenów do stanu sprzed kilkudziesięciu lat, tj. do stanu łąk torfowiskowych systematycznie ręcznie kosami wykaszanych przez indywidualnych rolników.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po wodno-błotnych terenach parków narodowych zawierający zamkniętą gumową taśmę gąsienicy, która otacza koła nośne, koła kierunkowe, koła napinające osadzone w podwoziowej ramie stanowiącej dwie zespolone ze sobą podłużnice oraz otacza koło napędowe napędzane silnikiem zamontowanych w płycie przykręcanej do zwrotnicy, które są połączone uchwytami jarzmowymi i uchwytem z przegubem kulowym z ramą pojazdu, znamienny tym, że posiada o zwartej budowie silnik, korzystnie hydrauliczny, przytwierdzony do płyty (2) połączonej ze zwrotnicą z uchwytami jarzmowymi (3) oraz z uchwytem (4) dla przegubu kulowego, płyta (2) w dolnej części zakończona jest wspornikiem (5) z żebrami (7) i tuleją (8) do połączenia osią (9) z podwoziową ramą (10); do tarczy napędowej (11) silnika (1) jest mocowane koło napędowe (13) zaopatrzone na obwodzie w zęby o charakterystycznym profilu i kształcie, w których zazębiają się tuleje (15) ostróg (16) przytwierdzonych do taśm (17) gąsienicy (18); natomiast podwoziowa rama (10) powstała z połączenia ze sobą dwóch podłużnie: lewej podłużnicy (19) i prawej podłużnicy (20), w podwoziowej ramie (10) są zamocowane koła nośne (21), koła kierunkowe (22) i koła napinające (23), przy czym boczne ściany (24) podłużnie (19) i (20) są ponadto połączone łącznikami (25).
  2. 2. Zespół napędu według zastrz. 1, znamienny tym, że na tylnym ramieniu (26) podłużnie (19) i (20) podwoziowej ramy (10) zamontowane są koła kierunkowe (22), natomiast na przednich ramionach (27) podłużnie (19) i (20) znajdują się koła napinające (23), które są osadzone na jednej nośnej osi (28) zamontowanej w czterech płytach (29) napinacza (30) przymocowanych do podłużnych wycięć (32) wykonanych w bocznych ścianach (24) przednich ramion (27) podłużnie (19) i (20), przy czym każda zewnętrznie usytuowana płyta (29) napinacza (30) swym zderzakiem (33) styka się z mechanizmem napinającym (34) przytwierdzonym śrubami (31) do zewnętrznej bocznej ściany (24) przednich ramion (27) podłużnie (19) i (20) podwoziowej ramy (10).
  3. 3. Zespół napędu według zastrz. 1, znamienny tym, że gąsienica (18) posiada ostrogi (16) zawierające tuleje (15) połączone na stałe z różnej długości odcinkami roboczymi - krótszym (35) i dłuższym (36), które są przymocowane do zewnętrznej powierzchni, korzystnie do czterech taśm (17) gąsienicy (18), natomiast od strony wewnętrznej taśm (17) są połączone z jedną symetrycznej budowy strzemiono-prowadnicą (37) umieszczoną w osi symetrii podłużnej podwoziowej ramy (10) oraz z dwoma prowadnicami, lewą prowadnicą (38) i prawą prowadnicą (39), usytuowanymi po zewnętrznej stronie kół nośnych (21), kół kierunkowych (22) i kół napinających (23).
  4. 4. Zespół napędu według zastrz. 1, znamienny tym, że lewe wewnętrzne prowadnice (46) i prawe wewnętrzne prowadnice (47) i strzemiono-prowadnice (37) znajdują się w płaszczyznach ich styku od strony wewnętrznej z kołami nośnymi (21), kołami kierunkowymi (22) i kołami napinającymi 23, tym samym stanowią dodatkowe elementy prowadzące taśm (17) gąsienic (18) w przypadku, gdy zewnętrznie usytuowane prowadnice (38) lub (39) nie stykają się z kołami nośnymi (21), kołami kierunkowymi (22), kołami napinającymi (23), pełnią zatem funkcję kontroli utrzymania taśm (17) gąsienic (18) w osi symetrii podwoziowej ramy (10).
  5. 5. Zespół napędu według zastrz. 1, znamienny tym, że zęby (40) o charakterystycznym profilu i kształcie, zdecydowanie wystają ponad zazębiane tuleje (15) ostróg (16) gąsienicy (18),
    PL 230 427 Β1 przy czym wysokość zęba (40) H w stosunku do średnicy d tulei (15) ostrogi (16) zawarta jest w przedziale H = 1,5 do 2,5 x d, jednocześnie obwiednię zębów (40) tworzy o zmiennej szerokości symetrycznie ukształtowane względem płaszczyzny tarczy koła napędowego (13) odsądzenie (41) o przekroju prostokąta ukształtowane w ten sposób, że w szczytowej partii zęba (40) jest najmniejszej szerokości, natomiast w strefie bezpośredniego zazębienia z tuleją (15) ostrogi (16) stanowi zabierak (14), którego szerokość (B) jest nieco mniejsza od długości L tulei (15) ostrogi (16).
  6. 6. Zespół napędu gąsienicowego według zastrz. 5, znamienny tym, że zęby (40), jakie tworzą ścianę boczną tarczy (12) koła napędowego (13) oraz odsądzenie (41), są od zewnętrznej strony wzmocnione żebrami (42), których podstawy łączą się z tuleją (43) koła napędowego (13), natomiast od wewnętrznej strony są wzmocnione żeberkami (44) podpierającymi płaskownik (41) w strefie zazębienia zabieraka (14) z tuleją (15) ostrogi (16).
PL409527A 2014-09-17 2014-09-17 Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych PL230427B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409527A PL230427B1 (pl) 2014-09-17 2014-09-17 Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409527A PL230427B1 (pl) 2014-09-17 2014-09-17 Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409527A1 PL409527A1 (pl) 2016-03-29
PL230427B1 true PL230427B1 (pl) 2018-10-31

Family

ID=55579856

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409527A PL230427B1 (pl) 2014-09-17 2014-09-17 Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230427B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL409527A1 (pl) 2016-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2701662C (en) Track assembly for an all-terrain vehicle (atv) or other tracked vehicle
NL2003100C2 (en) Track system with adjustable width.
RU2497707C1 (ru) Шасси полугусеничное сменное
KR930000709B1 (ko) 추력 유닛
CA2742731A1 (en) All terrain vehicle
CN112208660A (zh) 一种用于山地作业的轮履组合式底盘
PL230427B1 (pl) Zespół napędu gąsienicowego pojazdu, zwłaszcza dla pojazdu poruszającego się po terenach wodno-błotnych parków narodowych
CN202089134U (zh) 一种带有履带式行走机构的半喂入水稻收割机
CN204641927U (zh) 收割机履带式行走装置
CN105172591A (zh) 一种车辆行走控制结构、方法及采用该结构的玉米收获机
RU2392792C1 (ru) Машина для сбора урожая высокотравных гелофитов и способ ее применения
RU2160517C1 (ru) Агромост
RU94020940A (ru) Пневматические гусеницы для танков, самоходных орудий, тракторов, вездеходов, автомобилей для езды по тундре, снегу, льду, топкому грунту, пустыне и для передвижения по воде
CN215097898U (zh) 一种履带式田间管理一体机
CN204775560U (zh) 一种微型双履带行走装置
CN103481957A (zh) 履带移动平台用w形履带悬架
RU196912U1 (ru) Мотобуксировщик двухгусеничный
NL2031415B1 (en) A method to cultivate a piece of farmland with an autonomous agricultural vehicle and a vehicle to apply the said method
CN205336867U (zh) 一种联合收割机及其行走装置
LU502497A1 (en) A sugarcane harvester with half-track assembly
KR101541224B1 (ko) 트랙터용 세미크롤러 어셈블리
CN213262658U (zh) 一种用于山地作业的轮履组合式底盘
KR101027783B1 (ko) 갯벌 주행장치
RU187082U1 (ru) Мотобуксировщик 500у
CN201235862Y (zh) 一种甘蔗联合收割机底盘装置