PL229721B1 - Urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody - Google Patents
Urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wodyInfo
- Publication number
- PL229721B1 PL229721B1 PL406871A PL40687114A PL229721B1 PL 229721 B1 PL229721 B1 PL 229721B1 PL 406871 A PL406871 A PL 406871A PL 40687114 A PL40687114 A PL 40687114A PL 229721 B1 PL229721 B1 PL 229721B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- ballast
- attached
- support rail
- passenger compartment
- cart
- Prior art date
Links
Landscapes
- Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
- Catching Or Destruction (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody oraz do bezpiecznego przebywania osób w środowisku wodnym, a także do obserwacji środowiska wodnego na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego. Urządzenie charakteryzuje się tym, że pomieszczenie pasażerskie o pływalności dodatniej zamocowane jest rozłącznie do wózka balastowego (2) o znacznej pływalności ujemnej, umieszczonego ruchomo za pomocą kół jezdnych (52) i kół prowadzących na szynie nośnej (3), przy czym pomieszczenie pasażerskie, wyposażone w okna (9, 10, 11), połączone jest z wózkiem balastowym (2) za pomocą bolca sprzęgającego, sprzężonego bagnetami z gniazdem, zaś bolec sprzęgający przymocowany jest do konstrukcji pomieszczenia pasażerskiego w zespole uszczelniającym i wyposażony jest w dźwignię wewnętrzną, natomiast w szynie nośnej (3) zamocowane są rolki prowadzące, a w otworze wzdłużnym szyny nośnej (3) usytuowany jest ruchomo wspornik (58), połączony z konstrukcją wózka balastowego (2) i ze znajdującym się we wnętrzu konstrukcji przestrzennej szyny nośnej (3) orczykiem (59), do którego zamocowana jest lina pociągowa (56), usytuowana na drugim końcu szyny nośnej (3), na kole napędzającym, wchodzącym w skład napędu liny, przy czym napęd liny wyposażony jest w układ zasilający, umieszczony we wnętrzu pomieszczenia pasażerskiego z zadajnikami rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym pokładowym lub z zadajnikami rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym brzegowym, umieszczonym w pobliżu napędu liny.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody oraz do bezpiecznego przebywania osób w środowisku wodnym, a także do obserwacji środowiska wodnego na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego.
Znane urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody zawiera strukturę prowadzącą i co najmniej jeden transporter kabiny, który może być zamknięty w sposób wodoszczelny i który prowadzony jest przesuwnie w konstrukcji prowadnicy wzdłuż ścieżki prowadzącej. Każdy transporter kabiny połączony jest ze strukturą prowadzącą za pomocą mechanizmu podnoszącego, w taki sposób że przenoszona kabina jest odwracalnie ruchoma pomiędzy stanem pływalności, a stanem zanurzenia.
Niedogodnością znanego rozwiązania jest utrudniony system zanurzania i wynurzania transportera kabiny oraz występowanie znacznych wibracji pochodzących od mechanizmu podnosząco-opuszczającego transporter kabiny.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia przeznaczonego do bezpiecznego przebywania i transportu osób w środowisku wodnym oraz zapewnienie tym osobom możliwości obserwacji środowiska wodnego na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego, a także opracowanie ulepszonego systemu zanurzania i wynurzania urządzenia oraz wyeliminowanie wibracji pochodzących od mechanizmów przesuwających to pomieszczenie.
Istota urządzenia według wynalazku zawierającego pomieszczenie pasażerskie, polega na tym, że pomieszczenie pasażerskie o pływalności dodatniej, zamocowane jest rozłącznie do wózka balastowego o znacznej pływalności ujemnej, umieszczonego ruchomo za pomocą kół jezdnych i kół prowadzących na szynie nośnej, przy czym pomieszczenie pasażerskie wyposażone w okna połączone jest z wózkiem balastowym za pomocą bolca sprzęgającego sprzężonego bagnetami z gniazdem, zaś bolec sprzęgający przymocowany jest do konstrukcji pomieszczenia pasażerskiego w zespole uszczelniającym i wyposażony jest w dźwignię wewnętrzną, natomiast w szynie nośnej zamocowane są rolki prowadzące, a w otworze wzdłużnym szyny nośnej usytuowany jest ruchomo wspornik połączony z konstrukcją wózka balastowego i ze znajdującym się we wnętrzu konstrukcji przestrzennej szyny nośnej orczykiem, do którego zamocowana jest lina pociągowa, usytuowana na drugim końcu szyny nośnej na kole napędzającym wchodzącym w skład napędu liny, przy czym napęd liny wyposażony jest w układ zasilający umieszczony we wnętrzu pomieszczenia pasażerskiego z zadajnikami rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym pokładowym lub z zadajnikami rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym brzegowym umieszczonym w pobliżu napędu liny. Wózek balastowy wyposażony jest w co najmniej jeden napęd elektryczny zawierający układ zasilający zawarty w pojemniku zamocowanym trwale do wózka balastowego, przy czym układ zasilający sterowany jest z wnętrza pomieszczenia pasażerskiego zadajnikami rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym pokładowym lub zadajnikami rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym brzegowym umieszczonym w pobliżu odcinka brzegowego szyny nośnej, zaś koło zębate zazębione jest z listwą zębatą zamocowaną trwale do konstrukcji przestrzennej szyny nośnej. Obok szyny nośnej na całej jej długości zamocowany jest za pomocą wsporników, co najmniej jeden tor kablowy w postaci rynny otwartej od góry, w którym usytuowana jest segmentowa osłona kabli zawierająca zasilające, sterownicze i komunikacyjne kable. Na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego do powłoki ciśnieniowej zamocowane są co najmniej dwa elektryczne zespoły napędowe ze śrubami okrętowymi wyposażone w baterię akumulatorów i przyciski umieszczone na awaryjnym pulpicie sterowniczym zamocowanym do konstrukcji powłokowej. Napęd wózka balastowego stanowi wciągarka wyciągowa z bębnem i liną wyciągową zamocowaną rozłącznie do wózka balastowego z zamocowanym pomieszczeniem pasażerskim.
Urządzenie według wynalazku pokazane jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat rozmieszczenia elementów urządzenia na dnie i na brzegach zbiornika wodnego, a na fig. 2 pokazany jest widok z boku pomieszczenia pasażerskiego połączonego z wózkiem balastowym ustawionym na szynie nośnej, natomiast na fig. 3 i na fig. 4 pokazany jest przekrój podłużny pomieszczenia pasażerskiego i wózka balastowego spoczywającego na szynie nośnej i przedstawiającego fragment pomieszczenia pasażerskiego połączonego z wózkiem za pomocą zespołu sprzęgającego przedstawionego na fig. 5, natomiast fig. 6 pokazuje przekrój poprzeczny przez pomieszczenie pasażerskie połączone z wózkiem balastowym spoczywającym na szynie nośnej w wersji z napędem linowym, a fig. 7 przedstawia schemat połączenia elementów napędu linowego, zaś fig. 8 pokazuje
PL 229 721 B1 przekrój poprzeczny w wersji z napędami elektrycznymi zamocowanymi do wózka balastowego, natomiast fig. 9 pokazuje elementy stosowane do przemieszczania wózka balastowego z pomieszczeniem pasażerskim nad powierzchnię wody.
Urządzenie według wynalazku złożone jest z pomieszczenia pasażerskiego 1 o znacznej pływalności dodatniej oraz wózka balastowego 2 o znacznej pływalności ujemnej poruszającego się po szynie nośnej 3 zamocowanej do dna i brzegów zbiornika wodnego za pomocą wielu pali 4, przy czym pomieszczenie 1 jest całkowicie zanurzone, jeżeli znajduje się na odcinku dennym 5 szyny nośnej 3 lub częściowo wynurzone, jeżeli znajduje się na odcinku przystani 6 lub całkowicie wynurzone, jeżeli znajduje się na odcinku brzegowym 7 szyny nośnej 3. Szyna nośna 3 ukształtowana jest w ten sposób, że co najmniej jeden odcinek przystani 6 szyny 3 jest odsadzony do góry w taki sposób, że pomieszczenie pasażerskie 1 połączone z wózkiem 2 po najechaniu na odcinek przystani 6 szyny 3 wynurza się częściowo ponad powierzchnię wody w taki sposób, że pokład 30 znajduje się nad powierzchnią wody co zapewnia przewożonym osobom wchodzenie i wychodzenie z pomieszczenia pasażerskiego 1, natomiast co najmniej jeden odcinek brzegowy 7 szyny 3 jest odsadzony w górę w taki sposób, że po najechaniu na ten odcinek brzegowy 7 wózek balastowy 2 wynurzony jest całkowicie ponad powierzchnię wody. Pomieszczenie pasażerskie 1 zbudowane jest z powłoki ciśnieniowej 8, w której na bocznych ścianach zamontowane są okna 9 oraz z przodu i z tyłu powłoki ciśnieniowej 8 zamontowane są również okna 10 i 11, przy czym okna 9, 10 i 11 wykonane są z materiału wysokiej przezroczystości, natomiast w górnej części powłoki 8 zamontowany jest co najmniej jeden właz wejściowy 12 z pokrywą 13 i uszczelką 14, do którego we wnętrzu pomieszczenia pasażerskiego 1 doprowadzone są schody 15 zamocowane obrotowo do konstrukcji powłoki ciśnieniowej 8 w jej górnej części na osi 16 i obracane są wokół tej osi 16 za pomocą siłownika 17, zaś poniżej włazu wejściowego 12 zamontowana jest platforma 18 podnoszona siłownikiem sekcyjnym 19 do wysokości górnej krawędzi włazu wejściowego 12, co umożliwia podnoszenie osób niepełnosprawnych, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W pobliżu włazu wejściowego 12 zamontowany jest wentylator 20 do wentylacji wnętrza pomieszczenia pasażerskiego 1 i zespół regeneracji powietrza oddechowego 21 złożony z pochłaniacza dwutlenku węgla 22, osuszacza powietrza 23 i dozownika tlenu 24 oraz zespół mierników parametrów atmosfery 25 we wnętrzu pomieszczenia pasażerskiego 1, natomiast w dolnej części powłoki ciśnieniowej 8, pod podłogą 26 zamocowany jest balast 27 równoważący znaczną część wyporu pomieszczenia pasażerskiego 1, a do górnej powierzchni podłogi 26, obok okien 9, 10 i 11 zamocowane są siedzenia 28. Na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego 1 na powłoce ciśnieniowej 8 w górnej jej części zamontowana jest konstrukcja powłokowa 29 tworząca pokład 30 i poręcz 31, a na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego 1 do dolnej części powłoki ciśnieniowej 8 zamocowany jest co najmniej jeden pojemnik 32 zawierający baterie akumulatorów elektrycznych 33 oraz jeden zbiornik ze sprężonym tlenem 34, z którego zasilany jest dozownik tlenu 24. Pomieszczenie pasażerskie 1 usytuowane jest na łożu 35 z podkładkami 36 o wysokiej elastyczności, przy czym łoże 35 stanowi element wózka balastowego 2, zaś pomieszczenie pasażerskie 1 połączone jest rozłącznie z wózkiem balastowym 2 za pomocą zespołu sprzęgającego 37 złożonego z bolca sprzęgającego 38 usytuowanego w otworze podłużnym 41 połączonego rozłącznie bagnetami 39 z gniazdem 40 połączonym trwale z konstrukcją wózka balastowego 2, a bolec sprzęgający 38 zamocowany jest obrotowo i uszczelniony jest uszczelką 42 w zespole uszczelniającym 43 połączonym trwale z powłoką ciśnieniową 8. Bolec sprzęgający 38 posiada kołnierz oporowy 44, na którym usytuowana jest pierwsza podkładka ślizgowa 45 i zabezpieczony jest przed przesuwaniem w zespole uszczelniającym 43 nakrętką oporową 46 umieszczoną na drugiej podkładce ślizgowej 47, przy czym do bolca sprzęgającego 38 wewnątrz pomieszczenia pasażerskiego 1 zamocowana jest dźwignia wewnętrzna 48 napędzana siłownikiem 49 lub ręcznie, przy czym dźwignia wewnętrzna 48 umożliwia obracanie bolca sprzęgającego 38 oraz sprzęganie bolca sprzęgającego 38 z gniazdem 40. Do bolca sprzęgającego 38 na zewnątrz powłoki ciśnieniowej 8 zamocowana jest dźwignia zewnętrzna 50, umożliwiająca ręczne obracanie bolca sprzęgającego 38 oraz sprzęganie bolca sprzęgającego 38 z gniazdem 40 przez osobę znajdującą się na zewnątrz powłoki ciśnieniowej 8. Do wózka balastowego 2 zamocowany jest pojemnik urządzeń elektrycznych 51 i zamocowane są korzystnie dwa zestawy kół jezdnych 52 oraz kół prowadzących 53. Wózek balastowy 2 zamocowany jest na szynie nośnej 3 w ten sposób, że koła jezdne 52 i koła prowadzące 53 utrzymują w pozycji pionowej wózek balastowy 2 i pomieszczenie pasażerskie 1 zamocowane do wózka balastowego 2. Wózek balastowy 2 z pomieszczeniem pasażerskim 1 porusza się po szynie nośnej 3 o konstrukcji przestrzennej 54, w której zamocowane są skośnie rolki prowadzące 55 podpierające linę pociągową 56, przy czym konstrukcja przestrzenna 54 jest otwarta w górnej części w taki sposób,
PL 229 721 B1 że tworzy wzdłużny otwór 57, w którym porusza się wspornik 58 połączony trwale z konstrukcją wózka balastowego 2 i ze znajdującym się we wnętrzu konstrukcji przestrzennej 54 orczykiem 59, do którego zamocowana jest w punkcie 60 lina pociągowa 56, przeznaczona do napędu wózka balastowego 2 z zamocowanym pomieszczeniem pasażerskim 1 i przesuwania go po szynie nośnej 3 w taki sposób, że na jednym końcu szyny nośnej 3 lina pociągowa 56 opasuje koło linowe kierunkowe 61, zaś na drugim końcu szyny nośnej 3 lina pociągowa 56 opasuje koło napędzające 62 wchodzące w skład napędu liny 63, przy czym napęd liny 63 zasilany jest z układu zasilającego 64 sterowanego z wnętrza pomieszczenia pasażerskiego 1 z zadajnikami 65 rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym pokładowym 66 lub z zadajnikami 67 rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym brzegowym 68 umieszczonym w pobliżu napędu liny 63 lub alternatywnie, napęd wózka balastowego 2 przesuwający go po szynie nośnej 3 z zamocowanym pomieszczeniem pasażerskim 1 stanowi co najmniej jeden napęd elektryczny 69 zasilany poprzez układ zasilający 70 zawarty w pojemniku 71 zamocowanym trwale do wózka balastowego 2, przy czym układ zasilający 70 sterowany jest z wnętrza pomieszczenia pasażerskiego 1 zadajnikami 65 rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym pokładowym 66 lub zadajnikami 67 rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym brzegowym 68 umieszczonym w pobliżu odcinka brzegowego 7 szyny nośnej 3, zaś napęd elektryczny 69 napędza koło zębate 72 zazębione z listwą zębatą 73 zamocowaną trwale do konstrukcji przestrzennej 54 szyny nośnej 3. Obok szyny nośnej 3 na całej jej długości zamocowany jest za pomocą wsporników 74 co najmniej jeden tor kablowy 75 w postaci rynny otwartej od góry, w którym układana jest segmentowa osłona kabli 76 o znanej konstrukcji chroniąca przed uszkodzeniem ułożone w niej zasilające, sterownicze i komunikacyjne kable 77. Do powłoki ciśnieniowej 8 na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego 1 zamocowane są co najmniej dwa elektryczne zespoły napędowe 78 ze śrubami okrętowymi 79 zasilane z baterii akumulatorów 33 i uruchamiane przyciskami 80 umieszczonymi na awaryjnym pulpicie sterowniczym 81 zamocowanym do konstrukcji powłokowej 29, przy czym zespoły napędowe 78 uruchamia się po awaryjnym odłączeniu pomieszczenia pasażerskiego 1 od wózka balastowego 2 przez obrót bolca sprzęgającego 38 za pomocą dźwigni wewnętrznej 48 i wypłynięciu pomieszczenia pasażerskiego 1 na powierzchnię wody. Napęd wózka balastowego 2 na odcinku, na którym wózek balastowy 2 wynurza się ponad powierzchnię wody stanowi wciągarka wyciągowa 82 z bębnem, na którym nawinięta jest lina wyciągowa 83 zamocowana rozłącznie do wózka balastowego 2 z zamocowanym pomieszczeniem pasażerskim 1.
Claims (5)
1. Urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody zawierające pomieszczenie pasażerskie, znamienne tym, że pomieszczenie pasażerskie (1) o pływalności dodatniej zamocowane jest rozłącznie do wózka balastowego (2) o znacznej pływalności ujemnej, umieszczonego ruchomo za pomocą kół jezdnych (52) i kół prowadzących (53) na szynie nośnej (3), przy czym pomieszczenie pasażerskie (1) wyposażone w okna (9), (10), (11), połączone jest z wózkiem balastowym (2) za pomocą bolca sprzęgającego (38) sprzężonego bagnetami (39) z gniazdem (40), zaś bolec sprzęgający (38) przymocowany jest do konstrukcji pomieszczenia pasażerskiego (1) w zespole uszczelniającym (43) i wyposażony jest w dźwignię wewnętrzną (48), natomiast w szynie nośnej (3) zamocowane są rolki prowadzące (55), a w otworze wzdłużnym (57) szyny nośnej (3) usytuowany jest ruchomo wspornik (58) połączony z konstrukcją wózka balastowego (2) i ze znajdującym się we wnętrzu konstrukcji przestrzennej (54) szyny nośnej (3) orczykiem (59), do którego zamocowana jest lina pociągowa (56), usytuowana na drugim końcu szyny nośnej (3) na kole napędzającym (62) wchodzącym w skład napędu liny (63), przy czym napęd liny (63) wyposażony jest w układ zasilający (64) umieszczony we wnętrzu pomieszczenia pasażerskiego (1) z zadajnikami (65) rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym pokładowym (66) lub z zadajnikami (67) rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym brzegowym (68) umieszczonym w pobliżu napędu liny (63).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wózek balastowy (2) wyposażony jest w co najmniej jeden napęd elektryczny (69) zawierający układ zasilający (70) zawarty w pojemniku (71) zamocowanym trwale do wózka balastowego (2), przy czym układ zasilający (70) sterowany jest z wnętrza pomieszczenia pasażerskiego (1) zadajnikami (65) rozmieszczonymi na pulpicie sterowniczym pokładowym (66) lub zadajnikami (67) rozmieszczonymi na pulpicie
PL 229 721 Β1 sterowniczym brzegowym (68) umieszczonym w pobliżu odcinka brzegowego (7) szyny nośnej (3), zaś koło zębate (72) zazębione jest z listwą zębatą (73) zamocowaną trwale do konstrukcji przestrzennej (54) szyny nośnej (3).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obok szyny nośnej (3) na całej jej długości zamocowany jest za pomocą wsporników (74), co najmniej jeden tor kablowy (75) w postaci rynny otwartej od góry, w którym usytuowana jest segmentowa osłona kabli (76) zawierająca zasilające, sterownicze i komunikacyjne kable (77).
4. Urządzenie według zastrz. 1 lub zastrz. 2, znamienne tym, że na zewnątrz pomieszczenia pasażerskiego (1) do powłoki ciśnieniowej (8) zamocowane są co najmniej dwa elektryczne zespoły napędowe (78) ze śrubami okrętowymi (79) wyposażone w baterię akumulatorów (33) i przyciski (80) umieszczone na awaryjnym pulpicie sterowniczym (81) zamocowanym do konstrukcji powłokowej (29).
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że napęd wózka balastowego (2) stanowi wciągarka wyciągowa (82) z bębnem i liną wyciągową (83) zamocowaną rozłącznie do wózka balastowego (2) z zamocowanym pomieszczeniem pasażerskim (1).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL406871A PL229721B1 (pl) | 2014-01-17 | 2014-01-17 | Urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL406871A PL229721B1 (pl) | 2014-01-17 | 2014-01-17 | Urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL406871A1 PL406871A1 (pl) | 2015-07-20 |
PL229721B1 true PL229721B1 (pl) | 2018-08-31 |
Family
ID=53541419
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL406871A PL229721B1 (pl) | 2014-01-17 | 2014-01-17 | Urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL229721B1 (pl) |
-
2014
- 2014-01-17 PL PL406871A patent/PL229721B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL406871A1 (pl) | 2015-07-20 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR100363020B1 (ko) | 수중 및 육지주행체 | |
EP3044087B1 (en) | Underwater watercraft | |
TWI649237B (zh) | 具有可潛的船尾艙門的船艇 | |
KR101606180B1 (ko) | 레일형 운하 가이드 시스템 | |
KR20040085180A (ko) | 해상 풍력 발전소 | |
FI111528B (fi) | Säilytysrakenne yhtä tai useampaa alusta varten merirakenteessa | |
US5839851A (en) | Personal watercraft lift | |
JP5695374B2 (ja) | 揚艇装置 | |
PL229721B1 (pl) | Urządzenie do transportu osób pod powierzchnią wody | |
KR101086386B1 (ko) | 승선용 사다리장치 및 이를 구비한 선박 | |
US1084630A (en) | System and apparatus for carrying life and other boats on ships and for launching same therefrom. | |
JP2014136469A (ja) | 乗下船兼用船内エレベータ装置 | |
KR20110041350A (ko) | 해저 수중용 케이블카 | |
KR20180101653A (ko) | 차량의 적재공간이 설치된 바지선 | |
KR101245773B1 (ko) | 구명정 커버장치 | |
US1913830A (en) | Device for handling boats and other loads | |
US3453834A (en) | Device for supply replenishment of an underwater habitat | |
RU2340490C1 (ru) | Фуникулер | |
JP6799844B2 (ja) | 船舶揚降装置 | |
RU2262465C1 (ru) | Судовой комплекс и опускаемый подводный аппарат | |
EP3463977B1 (en) | Boat trailer with installation for launching a boat into the water | |
KR200470901Y1 (ko) | 선박 승하선용 엘리베이터 | |
US1037474A (en) | Amusement apparatus. | |
KR101349992B1 (ko) | 수중 관람 및 체험용 잠수정의 추진장치 | |
KR20150004610U (ko) | 선박 탈출 안전사다리장치 및 이를 가지는 여객선 |