PL228500B1 - Wiatrownica do blachodachówek - Google Patents

Wiatrownica do blachodachówek

Info

Publication number
PL228500B1
PL228500B1 PL408692A PL40869214A PL228500B1 PL 228500 B1 PL228500 B1 PL 228500B1 PL 408692 A PL408692 A PL 408692A PL 40869214 A PL40869214 A PL 40869214A PL 228500 B1 PL228500 B1 PL 228500B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wind
side wall
wind girder
roof
edge
Prior art date
Application number
PL408692A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408692A1 (pl
Inventor
Grzegorz Engelbrecht
Kazimierz Odwald
Original Assignee
Balex Metal Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=54978717&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL228500(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Balex Metal Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Balex Metal Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL408692A priority Critical patent/PL228500B1/pl
Publication of PL408692A1 publication Critical patent/PL408692A1/pl
Publication of PL228500B1 publication Critical patent/PL228500B1/pl

Links

Landscapes

  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)

Description

(12)OPIS PATENTOWY (i9)PL (n)228500 (13) B1 (51) Int.CI.
(21) Numer zgłoszenia: 408692 £04D 13/15 (2006.01)
E04D 3/00 (2006.01) E04D 3/40 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 27.06.2014 (54) Wiatrownica do blachodachówek
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: BALEX METAL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Bolszewo, PL
04.01.2016 BUP 01/16 (72) Twórca(y) wynalazku:
GRZEGORZ ENGELBRECHT, Rumia, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: KAZIMIERZ ODWALD, Luzino, PL
30.04.2018 WUP 04/18 (74) Pełnomocnik:
rzecz, pat. Sławomir Budziński
m co
CM
CM
Q_
PL 228 500 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wiatrownica do blachodachówek, służąca do wykończenia dachu nad ścianą szczytową budynku.
Pokryciem dachu może być blacha, na przykład falista lub trapezowa, dachówka ceramiczna lub blachodachówka. Miejscami szczególnie narażonymi na podrywanie dachu przez wiatr i podwiewanie opadów pod pokrycie dachowe jest brzeg dachu nad ścianą szczytową. Wiatrownica jest elementem chroniącym dach przed działaniem wiatru i opadów. Powinna być wykonana solidnie, by przy pierwszym porywistym wietrze pokrycie na skraju dachu nie zostało poderwane.
Najczęściej wiatrownicę wykonuje się z blachy płaskiej, którą odpowiednio kształtuje się na placu budowy. Zwykle prostokątny arkusz blachy zagina się równolegle do któregoś z boków pod kątem prostym, a ramiona odpowiednio profiluje. Szerokości ramion powinny być dobrane do wysokości profili pokryć dachowych. Brzegi ramion zwykle zagina się.
W przypadku dachów krytych blachą a także często przy kryciu blachodachówką, wiatrownicę montuje się na końcu, po ułożeniu pokrycia. Odpowiednio wyprofilowany pas blachy lub kilka elementów ułożonych jeden za drugim na zakładkę, mocuje się mechanicznie przy użyciu wkrętów lub gwoździ do deski szczytowej lub krokwi. Ze względów bezpieczeństwa przymocowuje się je również do połaci dachu. Wiatrownicę znajdują się w pasach skrajnych połaci dachowej, gdzie działają znaczne siły parcia i ssania wiatru, więc mocowanie powinno je uwzględniać.
Znana jest wiatrownica profilowana produkowana przez polskie przedsiębiorstwo. Wiatrownica ta wykonana jest maszynowo. Jest wytworzona z prostokątnego arkusza blachy, zagiętego równolegle do dłuższego boku pod kątem prostym. Ramię krótsze tworzy półkę górną a ramię dłuższe ścianę boczną wiatrownicy. Na ścianie bocznej wykonane jest przetłoczenie, równoległe do dłuższego boku arkusza blachy, zwiększające sztywność elementu. Wolny koniec półki górnej, odpowiadającemu dłuższemu bokowi, jest zagięty tworząc z wewnętrzną powierzchnią półki górnej, kąt rozwarty a jego brzeg jest zagięty do wewnątrz i zagnieciony. Wolny koniec ściany bocznej, odpowiadającemu dłuższemu bokowi, jest odgięty na zewnątrz a jego brzeg jest zagięty do wewnątrz i zagnieciony.
Wiatrownicę montuje się na dachu po ułożeniu na nim pokrycia dachowego. Górna półka zasłania od góry brzeg pokrycia dachowego a ściana boczna opiera się o zewnętrzną boczną powierzchnię krokwi szczytowej. Wiatrownicę mocuje się do podłoża gwoździami lub wkrętami, które są widoczne po montażu.
Gdy odległość od dolnego brzegu dachu do jego szczytu jest dłuższa niż typowa długość elementu wiatrownicy, wiatrownicę montuje się z kilku takich samych elementów, które układa się jeden za drugim na zakładkę i mocuje gwoździami lub wkrętami do dachu.
Kształt wiatrownicy pozwala na wykorzystanie jej do wielu rodzajów profilu blachodachówki i blachy trapezowej, ale montaż pokrycia dachowego wymaga wstępnej analizy, dotyczącej ustalenia właściwego punktu rozpoczęcia i zakończenia ułożenia pokrycia dachowego. Chodzi o to, żeby zagięcie wolnego końca półki górnej nie wypadło przypadkiem na szczycie fali blachy falistej lub blachodachówki, która stanowi pokrycie dachowe.
Powierzchnia zewnętrzna tej wiatrownicy jest lakierowana. Znana wiatrownica może występować w różnych barwach, co pozwala jej spełniać funkcję estetyczną.
Wiatrownica nie uwzględnia kształtu pokrycia dachowego, co może powodować wwiewanie wiatru, śniegu i deszczu w wolne przestrzenie, jakie mogą powstać pomiędzy półką górną wiatrownicy a wyprofilowaniem pokrycia dachowego.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej wiatrownicy, która będzie produkowana masowo, której montaż będzie łatwy, a jednocześnie wiatrownica będzie zapewniała właściwą ochronę dachu przed działaniem wiatru i opadów i będzie miała estetyczny wygląd.
Wiatrownica do blachodachówek, według wynalazku, którą stanowi ukształtowany przestrzennie arkusz blachy, mający powierzchnię zewnętrzną i powierzchnię wewnętrzną, zaopatrzona w ścianę boczną i górna półkę odgiętą od ściany bocznej zasadniczo pod kątem prostym charakteryzuje się tym, że ściana boczna posiada na jednym końcu wywinięty na zewnątrz kołnierz przedni a na drugim końcu wywinięty do wewnątrz kołnierz tylny.
Korzystnie jest także, gdy wywinięty na zewnątrz kołnierz przedni w swoim obszarze ma wyodrębniony języczek, przebiegający na całej wysokości kołnierza przedniego, przy czym języczek posiada otwór.
Korzystnie jest również, gdy ściana boczna jest dłuższa od górnej półki.
PL 228 500 B1
Korzystnie jest też, kiedy krawędź zewnętrzna ściany bocznej przeciwległa do krawędzi łączącej ścianę boczną z górną półką jest wywinięta do wewnątrz arkusza blachy, z którego wykonana jest wiatrownica.
Jest również korzystnie, gdy krawędź zewnętrzna górnej półki przeciwległa do krawędzi łączącej górną półkę ze ścianą boczną jest zakończona występem zagiętym do wewnątrz pod kątem rozwartym.
Jest także korzystnie, gdy arkusz blachy, z którego wykonana jest wiatrownica zabezpieczony jest antykorozyjnie.
Jest też korzystnie, kiedy zabezpieczenie antykorozyjnie stanowi pokrycie galwaniczne.
Korzystnie jest też, gdy zabezpieczenie antykorozyjnie stanowi pokrycie lakiernicze.
Korzystnie jest również, kiedy jej powierzchnia zewnętrzna wiatrownicy ma pokrycie ozdobne.
Wiatrownica do blachodachówek służy do zabezpieczenia przed wiatrem i opadami prawego i lewego brzegu dachu, pokrytego blachodachówką, nad ścianą szczytową budynku.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wiatrownicę przeznaczoną do montażu na prawym brzegu dachu w widoku od zewnętrznej powierzchni ściany bocznej, fig. 2 przedstawia przekrój poprzeczny wiatrownicy według linii A-A z fig. 1, fig. 3 przedstawia rozkrój wiatrownicy przeznaczonej do montażu na prawym brzegu dachu, fig. 4 przedstawia wiatrownicę przeznaczoną do montażu na lewym brzegu dachu w widoku od zewnętrznej powierzchni ściany bocznej, fig. 5 przedstawia przekrój poprzeczny wiatrownicy według linii A-A z fig. 4, fig. 6 przedstawia rozkrój wiatrownicy przeznaczonej do montażu na lewym brzegu dachu, fig. 7 przedstawia wiatrownicę ułożoną na blachodachówce na prawym brzegu dachu a fig. 8 przedstawia wiatrownicę przeznaczoną do montażu na lewym brzegu dachu i wiatrownicę przeznaczoną do montażu na prawym brzegu dachu w widoku od wewnętrznej powierzchni ściany bocznej wiatrownicy.
Wiatrownicę 1, jak pokazano na fig. 2, fig. 5, fig. 7 i fig. 8, stanowi ukształtowany przestrzennie arkusz blachy mający powierzchnię zewnętrzną 2 i powierzchnię wewnętrzną 3. Wiatrownica 1 posiada ścianę boczną 4 i górną półkę 5 odgiętą od ściany bocznej 4 pod kątem prostym.
Na fig. 3 pokazano, w przykładzie wykonania, wiatrownicę 1 przeznaczoną do montażu na lewym brzegu dachu a na fig. 2 wiatrownicę 1 przeznaczoną do montażu na prawym brzegu dachu wycięte z płaskiego arkusza blachy. Po wycięciu odpowiedniego kształtu, blachę zagina wzdłuż linii, które na fig. 3 i fig. 6 zaznaczono liniami przerywanymi.
Jak pokazano na fig. 1 i fig. 4 ściana boczna 4 ma na jednym końcu wywinięty na zewnątrz kołnierz przedni 6 a na drugim końcu wywinięty do wewnątrz kołnierz tylny 7. Ponieważ kołnierz tylny 7 nie jest widoczny od strony zewnętrznej powierzchni 2 ściany bocznej 4, na fig. 1 i fig. 4, zaznaczono jego obecność linią przerywaną.
Wywinięty na zewnątrz wiatrownicy 1 kołnierz przedni 6 w swoim środkowym obszarze ma wyodrębniony języczek 8, przebiegający na całej szerokości kołnierza przedniego 6. Jak przedstawiono na fig. 3 i fig. 6 języczek 8 został wycięty z kołnierza przedniego 6. Języczek 8 posiada centralny otwór 9. Na czas transportu i składowania wiatrownicy 1 języczek 8 jest zagięty identycznie, jak kołnierz przedni 6. Przy montażu wiatrownicy 1, języczek 8 zostaje odgięty do płaszczyzny ściany bocznej 4 tak, jak przedstawiono na fig. 1, fig. 4, a także na fig. 7 i fig. 8. Centralny otwór 9 w języczku 8 służy do umieszczenia w nim wkrętu lub gwoździa mocującego wiatrownicę 1 do krokwi szczytowej dachu. Języczek 8 (albo języczki 8) nie musi przebiegać w środkowym obszarze kołnierza a może być um ieszczony po jego stronie leżącej przy półce górnej 5 jak i po stronie przeciwnej.
W tym przykładzie wykonania ściana boczna 4 wiatrownicy 1 jest dłuższa od górnej półki 5 o szerokość kołnierza tylnego 7. Szerokość kołnierza przedniego 6 jest zbliżona do szerokości kołnierza tylnego 7 tak, że kołnierz przedni 6 kolejnej wiatrownicy 1 mieści się w przestrzeni za kołnierzem tylnym 7 poprzedniej wiatrownicy 1 przy montażu wiatrownic 1 na dachu.
Jak pokazano na fig. 8, krawędź zewnętrzna ściany bocznej 4 przeciwległa do krawędzi łączącej ścianę boczną 4 z górną półką 5 jest wywinięta do wewnątrz arkusza blachy, z którego wykonana jest wiatrownica 1 i zagnieciona. Krawędź zewnętrzna górnej półki 5, przeciwległa do krawędzi łączącej górną półkę 5 ze ścianą boczną 4, jest zakończona występem 10 zagiętym do wewnątrz wiatrownicy 1 i tworzy z powierzchnią wewnętrzną 3 górnej półki 5 kąt rozwarty, co lepiej pokazano na przekrojach poprzecznych wiatrownicy 1 na fig. 2 i fig. 5. Oczywiście w innych przykładach realizacji krawędź ściany bocznej 4 nie musi być wywinięta a krawędź półki 5 nie musi być zagięta.
W tym przykładzie wykonania górna półka 5 wiatrownicy 1 przeznaczonej do montażu na lewym brzegu dachu jest szersza od górnej półki 5 wiatrownicy 1 przeznaczonej do montażu na prawym brzegu
PL 228 500 B1 dachu pokrytego blachodachówką 11. Wynika to z różnego wyprofilowania blachodachówki 11 na lewym i prawym jej brzegu. Oczywiście w sytuacji, gdy wyprofilowanie płyt blachodachówki 11 będzie jednakowe na obydwu jej krawędziach bocznych, górna półka 5 wiatrownicy 1 przeznaczonej do montażu na lewym brzegu dachu będzie takiej samej szerokości, co górna półka 5 wiatrownicy 1 przeznaczonej do montażu na prawym brzegu dachu i wiatrownica 1 przeznaczona do montażu na prawym brzegu dachu będzie lustrzanym odbiciem wiatrownicy 1 przeznaczonej do montażu na lewym brzegu dachu.
Montaż wiatrownicy 1 jest bardzo prosty i ułatwiony w stosunku do znanych wiatrownic. Wiatrownicę 1 montuje się rozpoczynając od dołu dachu, po ułożeniu na nim pokrycia w postaci blachodachówki 11. Blachodachówka 11 wytworzona jest z materiału płytowego o kształcie zbliżonym do prostokąta z pierwszą krawędzią boczną i drugą krawędzią boczną oraz krawędzią dolną i krawędzią górną. Płyty blachodachówki 11 posiadają serię modułów, ułożonych od pierwszej krawędzi bocznej do drugiej krawędzi bocznej, powstałych z wyprofilowania o kształcie zbliżonym do fali oraz zawierają przetłoczenie dolne i przetłoczenie górne ciągnące się równolegle do krawędzi dolnej i krawędzi górnej. Jak pokazano na fig. 7, wiatrownicę 1 układa się na blachodachówce 11 tak, żeby występ 10 górnej półki 5 wiatrownicy 1 zachodził za górną powierzchnię modułu, stanowiącą grzbiet fali blachodachówki 11 a ściana boczna 4 wiatrownicy 1 przylegała do bocznej zewnętrznej ściany krokwi szczytowej dachu. Po ułożeniu wiatrownicy 1, odgina się języczek 8 wiatrownicy 1 do położenia w tej samej płaszczyźnie, co ściana boczna 4 wiatrownicy 1 i przytwierdza się wiatrownicę 1 do dachu wkręcając wkręt lub wbijając gwóźdź przez centralny otwór 9 w języczku 8. Kolejną wiatrownicę 1 zaczepia się jej kołnierzem tylnym 7 o kołnierz przedni 6 znajdujący się na przytwierdzonej już wiatrownicy 1 i po odgięciu języczka 8 w kolejnej wiatrownicy 1 przytwierdza się tę kolejną wiatrownicę 1 za pomocą wkrętu lub gwoździa do krokwi szczytowej. Element mocujący (gwoźdź lub wkręt) przechodzący przez otwór centralny 9 języczka 8 nie jest widoczny po zamontowaniu kolejnej wiatrownicy 1.
W wiatrownicy 1 służącej do montażu na prawym brzegu da chu, jak pokazano na fig. 1, fig. 2, fig. 7 i fig. 8, półka górna 5 znajduje się z lewej strony ściany bocznej 4 wiatrownicy 1 po zamontowaniu na dachu a w wiatrownicy 1 służącej do montażu na lewym brzegu dachu, jak pokazano na fig. 4, fig. 5, fig. 7 i fig. 8, półka górna 5 znajduje się z prawej strony ściany bocznej 4 wiatrownicy 1 po zamontowaniu wiatrownicy 1 na dachu.
Jak pokazano na fig. 3 i fig. 6, elementy wiatrownicy 1 przeznaczonej do montażu na lewym brzegu dachu jak i na prawym brzegu dachu wycina się z płaskiego arkusza blachy. Po wycięciu odpowiedniego kształtu, blachę zagina wzdłuż linii, które na fig. 3 i fig. 6 zaznaczono liniami przerywanymi. Wszystkie operacje można wykonywać maszynowo i w związku z tym wiatrownicę 1 można produkować masowo.
Wiatrownicę 1, w tym przykładzie wykonania, wykonuje się z arkusza blachy zabezpieczonej antykorozyjnie poprzez pokrycie galwaniczne powierzchni zewnętrznej 2 i powierzchni wewnętrznej 3. Powierzchnia zewnętrzna 2 dodatkowo pokryta jest lakierniczą powłoka ozdobną, co zwiększa walory estetyczne wiatrownicy 1.
Przedmiot wynalazku nie ogranicza się oczywiście do przedstawionych przykładów wykonania i możliwe są różne jego modyfikacje w ramach zastrzeżeń patentowych bez odejścia od istoty wynalazku.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wiatrownica do blachodachówek, którą stanowi ukształtowany przestrzennie arkusz blachy, mający powierzchnię zewnętrzną i powierzchnię wewnętrzną, zaopatrzona w ścianę boczną i górna półkę odgiętą od ściany bocznej zasadniczo pod kątem prostym, znamienna tym, że ściana boczna (4) posiada na jednym końcu wywinięty na zewnątrz kołnierz przedni (6) a na drugim końcu wywinięty do wewnątrz kołnierz tylny (7).
  2. 2. Wiatrownica według zastrz. 1, znamienna tym, że wywinięty na zewnątrz kołnierz przedni (6) w swoim obszarze ma wyodrębniony języczek (8) przebiegający na całej wysokości kołnierza przedniego (6), przy czym języczek (8) posiada otwór (9).
  3. 3. Wiatrownica według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana boczna (4) jest dłuższa od górnej półki (5).
    PL 228 500 Β1
  4. 4. Wiatrownica według zastrz. 1, znamienna tym, że krawędź zewnętrzna ściany bocznej (4) przeciwległa do krawędzi łączącej ścianę boczną (4) z górną półką (5) jest wywinięta do wewnątrz arkusza blachy, z którego wykonana jest wiatrownica (1).
  5. 5. Wiatrownica według zastrz. 1, znamienna tym, że krawędź zewnętrzna górnej półki (5) przeciwległa do krawędzi łączącej górną półkę (5) ze ścianą boczną (4) jest zakończona występem (10) zagiętym do wewnątrz pod kątem rozwartym.
  6. 6. Wiatrownica według zastrz. 1, znamienna tym, że arkusz blachy, z którego wykonana jest wiatrownica zabezpieczony jest antykorozyjnie.
  7. 7. Wiatrownica według zastrz. 6, znamienna tym, że zabezpieczenie antykorozyjnie stanowi pokrycie galwaniczne.
  8. 8. Wiatrownica według zastrz. 6, znamienna tym, że zabezpieczenie antykorozyjnie stanowi pokrycie lakiernicze.
  9. 9. Wiatrownica według zastrz. 1, znamienna tym, że jej powierzchnia zewnętrzna (2) ma pokrycie ozdobne.
PL408692A 2014-06-27 2014-06-27 Wiatrownica do blachodachówek PL228500B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408692A PL228500B1 (pl) 2014-06-27 2014-06-27 Wiatrownica do blachodachówek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408692A PL228500B1 (pl) 2014-06-27 2014-06-27 Wiatrownica do blachodachówek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408692A1 PL408692A1 (pl) 2016-01-04
PL228500B1 true PL228500B1 (pl) 2018-04-30

Family

ID=54978717

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408692A PL228500B1 (pl) 2014-06-27 2014-06-27 Wiatrownica do blachodachówek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228500B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442748A1 (pl) * 2022-11-07 2024-05-13 Bp2 Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Zespół modułowej wiatrownicy i sposób jego montażu

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442748A1 (pl) * 2022-11-07 2024-05-13 Bp2 Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Zespół modułowej wiatrownicy i sposób jego montażu

Also Published As

Publication number Publication date
PL408692A1 (pl) 2016-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8205400B2 (en) Solar panel roof kit
US20080190047A1 (en) Solar Panel Roof Kit
US10077558B2 (en) Roof edge structure for securing roofing materials
JP6980880B2 (ja) 端部構造
US11692353B2 (en) Double coverage roof wall flashing with cavity
US3432976A (en) Arrangements for installing fascias,gravel stops and gutters along the edges of roofs
US20190331259A9 (en) Methods and Arrangements for Securing Cable to a Roof
PL228500B1 (pl) Wiatrownica do blachodachówek
EA025433B1 (ru) Способ покрытия кровли черепицеподобными элементами кровельного покрытия
WO2000023673A1 (en) Roof and wall sheeting system
GB2533422A (en) A drainage piece for use in a roofing system
US20130055652A1 (en) Joinable sheet metal profile for roof gable end
US3501873A (en) Arrangement for installing fascias,gravel stops and gutters along the edges of roofs
JP3219333U (ja) 屋根材固定用棟部取付部材
JP7356132B2 (ja) 換気部材ユニット及び棟換気装置の施工方法
WO2020195803A1 (ja) 屋根構造及びケラバ水切役物
JP7144984B2 (ja) 建築板
JP7144983B2 (ja) 屋根構造
JP5950293B2 (ja) 横葺き用屋根材及び横葺き用屋根材の接続構造
JP7173774B2 (ja) 縦葺き材の接続構造及び縦葺き材
JP7144985B2 (ja) 屋根構造及び屋根板
JP6871033B2 (ja) 雪止部材、屋根構造および建物
JP6599714B2 (ja) 建物のけらば構造及び建物のけらば処理方法
JP6457608B1 (ja) 屋根の谷部の構造
GB2401615A (en) Roof edging strip