PL228383B1 - Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza - Google Patents

Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza

Info

Publication number
PL228383B1
PL228383B1 PL407128A PL40712814A PL228383B1 PL 228383 B1 PL228383 B1 PL 228383B1 PL 407128 A PL407128 A PL 407128A PL 40712814 A PL40712814 A PL 40712814A PL 228383 B1 PL228383 B1 PL 228383B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sheet
edible film
carrier
edible
transfer layer
Prior art date
Application number
PL407128A
Other languages
English (en)
Other versions
PL407128A1 (pl
Inventor
Marek Janus
Marcin Sindera
Original Assignee
Bionoco Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bionoco Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Bionoco Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL407128A priority Critical patent/PL228383B1/pl
Publication of PL407128A1 publication Critical patent/PL407128A1/pl
Publication of PL228383B1 publication Critical patent/PL228383B1/pl

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Wrappers (AREA)

Description

(21) Numer zgłoszenia: 407128 (®1) Int.CI.
A22C 13/00 (2006.01) B65D 81/34 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 10.02.2014
Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: BIONOCO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Piekary Śląskie, PL
17.08.2015 BUP 17/15 (72) Twórca(y) wynalazku:
MAREK JANUS, Piekary Śląskie, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: MARCIN SINDERA, Siemonia, PL
30.03.2018 WUP 03/18 (74) Pełnomocnik:
rzecz, pat. Aleksandra Łubnicka
co co co co
CM
CM
Ω.
PL 228 383 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania arkusza tekstylnego z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich. Wynalazek dotyczy również arkusza wytworzonego tym sposobem oraz osłonki wytworzonej z takiego arkusza.
W przemyśle wędliniarskim wykorzystuje się folie jadalne zawierające m.in. kolagen, celulozę, polisacharydy lub ich pochodne. Przykładowy sposób wytwarzania folii kolagenowej ujawniony jest np. w opisach PL 212675 B1 i PL 177326 B1. Opis PL 177326 B1 ujawnia dodatkowo folię zawierającą przyprawy.
Cienkościenne osłonki wyrobów wędliniarskich wykonane z kolagenu stosowane są do wyrobów wędliniarskich o małej średnicy (frankfurterki, parówki itd.) ze względu na małą wytrzymałość mechaniczną.
Jednym ze sposobów poprawienia wytrzymałości mechanicznej osłonek wędliniarskich lub mleczarskich jest zastosowanie tekstylnego wzmocnienia.
Znane są cienkościenne osłonki kolagenowe w kształcie rękawa z nierozciągliwą siatką, nakładaną na rękaw podczas wypełniania masą mięsną. Do zastosowania osłonek tego typu konieczne są specjalne urządzenia umożliwiające nałożenie siatki.
Znane są także dwuwarstwowe osłonki zawierające warstwę tekstylną i warstwę jadalną, zawierającą substancję wiążącą np. kolagen, tworzącą nierozpuszczalną w wodzie powłokę, oraz substancje smakowe, zapachowe, przyprawy, transferujące na produkt mięsny. Sposób wytwarzania takiej osłonki ujawniono na przykład w opisie patentowym US 2007/0154601. Polega on na rozprowadzeniu na arkuszu materiału tekstylnego mieszaniny tworzącej po wysuszeniu powłokę jadalną, zawierającej co najmniej jedną substancję wiążącą, np. kolagen, oraz co najmniej jedną substancję smakową lub zapachową transferującą do produktu.
Podobne rozwiązanie ujawnione jest w zgłoszeniu EP 0 068 349, które dotyczy osłonki wytwarzanej poprzez nanoszenie wodnej dyspersji kolagenowej na warstwę tkaniny. W obu powyższych rozwiązaniach istotne jest bardzo dokładne rozprowadzenie warstwy tworzącej powłokę jadalną, aby po usunięciu warstwy tekstylnej powłoka jadalna miała odpowiednią szczelność.
Niestety znane sposoby wytwarzania osłonek nie zapewniają wystarczających parametrów mechanicznych w przypadku niektórych zastosowań, np. do produkcji wyrobów wysokowydajnych, a konieczność przeprowadzania części etapów wytwarzania osłonki tuż przed lub w trakcie wytwarzania produktu mięsnego bądź mleczarskiego jest uciążliwa dla producentów tych produktów.
Celem wynalazku jest dostarczenie alternatywnego sposobu wytwarzania arkusza tekstylnego z filmem jadalnym, który pozwoliłby na dostarczanie do zakładów mięsnych lub mleczarskich gotowego arkusza z filmem jadalnym oraz zapewniłby lepszą wytrzymałość mechaniczną.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania arkusza tekstylnego z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich lub mleczarskich, charakteryzujący się tym, że arkusz nierozpuszczalnego w wodzie nośnika łączy się z arkuszem filmu jadalnego, przy czym film jadalny podawany jest na nośnik w postaci gotowej folii.
Nośnikiem może być korzystnie tkanina, włóknina, dzianina, plecionka, siatka, folia lub papier.
Nośnik może też korzystnie zawierać polietylen, polipropylen, poliamid, poliester, polichlorek winylidenu, polistyren i/lub ich kopolimery, celulozę, celulozę bakteryjną, jedwab, kolagen, karagen, skrobię, alginiany i/lub ich pochodne i/lub ich mieszaniny.
Folia filmu jadalnego zawiera korzystnie kolagen, celulozę bakteryjną, polisacharydy i/lub ich pochodne takie jak skrobia, celuloza, karagen, alginiany, pullulan i/lub chityna.
Korzystnie stosuje się film jadalny, który posiada większą siłę adhezji do wyrobu mięsnego lub mleczarskiego niż do nośnika w trakcie obróbki gotowego wyrobu spożywczego.
Arkusz nośnika jest korzystnie łączony z arkuszem filmu jadalnego poprzez docisk warstw za pomocą systemu wałków.
Korzystnie arkusz nośnika łączy się korzystnie z arkuszem filmu jadalnego za pomocą warstwy wiążącej. Warstwa wiążąca jest korzystnie podawana w temperaturze pokojowej bądź wyższej, korzystnie poprzez rozpylanie, natrysk lub powlekanie.
Korzystnie na film jadalny nakładana jest warstwa transferująca, zawierająca korzystnie przyprawy, zioła, suszone grzyby, orzechy, suszone warzywa, tarty ser, barwniki płynne, barwniki w postaci proszku i/lub dodatki aromatyczne.
Warstwa transferująca nakładana jest poprzez zasyp, rozpylanie lub natrysk.
PL 228 383 B1
Korzystnie warstwę transferującą łączy się z filmem jadalnym za pomocą warstwy wiążącej.
Na warstwę transferującą nakładana jest korzystnie dodatkowa warstwa wiążąca, ograniczająca obsypywanie się warstwy transferującej.
Warstwa wiążąca, łącząca arkusz nośnika z filmem jadalnym, film jadalny z warstwą transferującą lub ograniczającą obsypywanie się warstwy transferującej, może być korzystnie klejem jadalnym na bazie cukrów prostych, polisacharydów, tłuszczów, białek i ich pochodnych lub ich mieszanin. Do wiązania poszczególnych warstw arkusza można stosować ten sam lub różne rodzaje klejów.
Z tak wytworzonego arkusza tekstylnego z filmem jadalnym, korzystnie poprzez szycie, zgrzewanie lub klejenie, może być uformowana osłonka o zamkniętym profilu, np. w kształcie rękawa.
Przedmiotem wynalazku jest także arkusz tekstylny z filmem jadalnym, wytworzony którymkolwiek ze sposobów według wynalazku oraz osłonka, zwłaszcza do wyrobów wędliniarskich lub mleczarskich, wytworzona z takiego arkusza.
Nieoczekiwanie okazało się, że osłonki wytworzone z arkusza, w którym warstwa jadalna powstała poprzez połączenie gotowej folii filmu jadalnego z nośnikiem, cechują się lepszą wytrzymałością mechaniczną w stosunku do osłonek, w których warstwa jadalna wytwarzana jest na nośniku z dyspersji czy mieszaniny. Istotne jest także łączenie nośnika i filmu jadalnego w postaci płaskich arkuszy, co pozwala na osiągnięcie lepszych parametrów mechanicznych niż w przypadku znanych osłonek wytwarzanych poprzez nałożenie siatki na osłonkę w kształcie rękawa, a przy tym jest procesem łatwiejszym do przeprowadzenia i kontrolowania.
Zaletą wynalazku jest również wyeliminowanie konieczności przeprowadzania niektórych etapów wytwarzania osłonki tuż przed lub w trakcie wytwarzania produktu mięsnego czy mlecznego. Osłonka uformowana z arkusza według wynalazku, np. na kształt rękawa, może być dodatkowo zmarszczona i w postaci tak zmarszczonej tuby dostarczana do zakładów mięsnych, co ułatwia transport tego typu osłonek, jak również ich aplikację (bez konieczności inwestowania w urządzenia do marszczenia).
Osłonki wytworzone z arkusza według wynalazku zapewniają wytrzymałość mechaniczną podczas nadziewania, obróbki i przechowywania produktu, odpowiednią także dla produktów wysoko wydajnych. Pozwalają one na otrzymywanie jednorodnego, odtwarzalnego kształtu wyrobu. Film jadalny zmniejsza utratę masy w trakcie obróbki cieplnej gotowego wyrobu spożywczego, a także poprawia walory estetyczne gotowego produktu. Dodatkowo, w zależności od zastosowanej kombinacji filmu jadalnego oraz nośnika, można modyfikować przepuszczalność osłonki dla tlenu, dymu wędzarniczego i pary wodnej.
Wynalazek przedstawiono szczegółowo w poniższych przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
Z rolki odwijana jest włóknina polipropylenowa o gramaturze 40-65 g/m2, która następnie na płasko powlekana jest klejem spożywczym na bazie skrobi. Na tak przygotowany nośnik ze środkiem wiążącym podawana jest z rolki wstęga jadalnej folii kolagenowej. Całość przepuszczana jest przez system wałków dociskowych, a następnie suszona w tunelu suszarniczym. Po wyjściu z tunelu suszarniczego materiał jest chłodzony i zawijany na rolę bądź wykorzystywany bezpośrednio do kontynuacji procesu zgodnie z Przykładem 2.
P r z y k ł a d 2
Arkusz przygotowany według Przykładu 1 powlekany jest na płasko warstwą kleju jadalnego po stronie jadalnej folii kolagenowej. Z zasypu podawany jest pieprz mielony. Materiał przechodzi pod wałkiem dociskowym, zapewniającym dobre wiązanie przypraw, a następnie jest suszony w tunelu suszarniczym. Po wyjściu z tunelu suszarniczego materiał jest chłodzony i zawijany na rolę bądź wykorzystywany bezpośrednio do kontynuacji procesu zgodnie z Przykładem 3.
P r z y k ł a d 3
Arkusz przygotowany według Przykładu 3 dodatkowo spryskiwany jest środkiem błonotwórczym (wiążącym) dla ograniczenia obsypywania się przypraw. Po wysuszeniu w tunelu suszarniczym materiał jest zawijany na rolę.
P r z y k ł a d 4
Z roli podawany jest film jadalny (kolagen), który na płasko powlekany jest warstwą środka wiążącego (np. r-r pullulanu). Na tak przygotowany podkład podawana jest z osobnej roli nieelastyczna siatka z tworzywa sztucznego. Całość suszona jest w tunelu suszarniczym. Materiał zwijany jest na roli, a następnie zawracany na powlekarkę i powlekany klejem jadalnym, na który zasypywane są zioła. Całość przechodzi pod wałkiem dociskowym o regulowanej sile docisku, a następnie suszona jest w tunelu suszarniczym.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania arkusza tekstylnego z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich lub mleczarskich, znamienny tym, że arkusz nierozpuszczalnego w wodzie nośnika łączy się z arkuszem filmu jadalnego, przy czym film jadalny podawany jest na nośnik w postaci gotowej folii.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nośnikiem jest tkanina, włóknina, dzianina, plecionka, siatka, folia lub papier.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że nośnik zawiera polietylen, polipropylen, poliamid, poliester, polichlorek winylidenu, polistyren i/lub ich kopolimery, celulozę, celulozę bakteryjną, jedwab, kolagen, karagen, skrobię i/lub alginiany i/lub ich pochodne i/lub ich mieszaniny.
  4. 4. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że folia filmu jadalnego zawiera kolagen, celulozę bakteryjną, polisacharydy i/lub ich pochodne takie jak skrobia, celuloza, karagen, alginiany, pullulan i/lub chityna.
  5. 5. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że stosuje się film jadalny, który posiada większą siłę adhezji do wyrobu mięsnego lub mleczarskiego niż do nośnika w trakcie obróbki gotowego wyrobu spożywczego.
  6. 6. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 5, znamienny tym, że arkusz nośnika łączy się z arkuszem filmu jadalnego poprzez docisk warstw za pomocą systemu wałków.
  7. 7. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że arkusz nośnika łączy się z arkuszem filmu jadalnego za pomocą warstwy wiążącej podawanej korzystnie w temperaturze pokojowej lub wyższej.
  8. 8. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 7, znamienny tym, że na film jadalny nakładana jest warstwa transferująca
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że warstwa transferująca zawiera przyprawy, zioła, suszone grzyby, orzechy, suszone warzywa, tarty ser, barwniki płynne, barwniki w postaci proszku i/lub dodatki aromatyczne.
  10. 10. Sposób według zastrz. 8 lub 9, znamienny tym, że warstwa transferująca nakładana jest poprzez zasyp, rozpylanie lub natrysk.
  11. 11. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 8 do 10, znamienny tym, że warstwę transferującą łączy się z filmem jadalnym za pomocą warstwy wiążącej.
  12. 12. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 8 do 11, znamienny tym, że na warstwę transferującą dodatkowo nakładana jest warstwa wiążąca ograniczająca obsypywanie się warstwy transferującej.
  13. 13. Sposób według zastrz. 7 lub 11 lub 12, znamienny tym, że warstwą wiążącą jest klej jadalny na bazie cukrów, tłuszczów, białek i/lub ich pochodnych i/lub ich mieszanin.
  14. 14. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 13, znamienny tym, że z arkusza tekstylnego z filmem jadalnym formowana jest osłonka o zamkniętym profilu.
  15. 15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że profil zamknięty formowany jest poprzez szycie, zgrzewanie lub klejenie.
  16. 16. Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, znamienny tym, że wytworzony jest sposobem zdefiniowanym w którymkolwiek z zastrz. od 1 do 13.
  17. 17. Osłonka, zwłaszcza do wyrobów wędliniarskich lub mleczarskich, znamienna tym, że wytworzona jest z arkusza zdefiniowanego w zastrz. 16.
PL407128A 2014-02-10 2014-02-10 Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza PL228383B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407128A PL228383B1 (pl) 2014-02-10 2014-02-10 Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407128A PL228383B1 (pl) 2014-02-10 2014-02-10 Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL407128A1 PL407128A1 (pl) 2015-08-17
PL228383B1 true PL228383B1 (pl) 2018-03-30

Family

ID=53786660

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL407128A PL228383B1 (pl) 2014-02-10 2014-02-10 Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228383B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL407128A1 (pl) 2015-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2007522C (en) Food transfer sheet
EP1820404B1 (de) Nahrungsmittelhülle mit einer Bindemittelschicht, die übertragbare Additive enthält
EP1715749B1 (de) Nahrungsmittelhülle mit übertragbarer, essbarer innenbeschichtung
EP1977650B1 (de) Nahrungsmittelhülle mit einer übertragbaren Additivschicht
US20100055280A1 (en) Consumable spice-containing film and also processes for production thereof
WO2003086087A1 (de) Schlauchförmige nahrungsmittel-doppelhülle mit übertragbaren bestandteilen
RU2351139C2 (ru) Пропитанная пищевой добавкой текстильная колбасная оболочка
US20080003336A1 (en) Process for packing and aging meat products
DK2260726T3 (en) METHOD AND DEVICE FOR POSTPONEMENT OF CO-extruded food AN AIR FLOW IN TWO PHASES
KR20120034571A (ko) 식료품용 케이싱
US20100227164A1 (en) Fibre-Reinforced Film, Process for Producing the Same, and Use for Food Packaging
US10952444B2 (en) Systems and methods for providing a food product with additives
PL228383B1 (pl) Arkusz tekstylny z filmem jadalnym, zwłaszcza do wytwarzania osłonek wyrobów wędliniarskich i mleczarskich, oraz sposób wytwarzania takiego arkusza
EP2301364A1 (de) Schrumpfhülle für Nahrungsmittel mit Klebesystem und übertragbarer Funktionssubstanz
JP2629638B2 (ja) 加工食肉製品の製造法
US20120093984A1 (en) Smoke ink and method of manufacture
US11470873B2 (en) Method and device for subjecting co-extruded food products to an airflow in two phases
EP3721721A1 (en) An edible multilayered material, a relative production method and a packaging method of food products using the material
US20150140188A1 (en) Process for the continuous production of pasteurized dried minced meat, reconstituted in the form of thin slabs, and unit for carrying out said process
JPH086479Y2 (ja) 寿 司
UA82084C2 (uk) Плівка із абсорбованою в ній рідиною, спосіб її виготовлення, спосіб обробки харчового продукту та харчовий продукт, оброблений у цей спосіб
WO2013117227A1 (en) Smoke ink, method for its manufacture and food casing comprising a smoke ink
MXPA05009677A (en) Flavor release casing