PL227124B1 - Płyta rozpierajaca, zespół płyt rozpierajacych izestaw płyt rozpierajacych dodeskowania - Google Patents

Płyta rozpierajaca, zespół płyt rozpierajacych izestaw płyt rozpierajacych dodeskowania

Info

Publication number
PL227124B1
PL227124B1 PL392494A PL39249410A PL227124B1 PL 227124 B1 PL227124 B1 PL 227124B1 PL 392494 A PL392494 A PL 392494A PL 39249410 A PL39249410 A PL 39249410A PL 227124 B1 PL227124 B1 PL 227124B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
side wall
plate
length
plates
spreading
Prior art date
Application number
PL392494A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392494A1 (pl
Inventor
Manfred Passler
Original Assignee
Manfred Passler
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Manfred Passler filed Critical Manfred Passler
Publication of PL392494A1 publication Critical patent/PL392494A1/pl
Publication of PL227124B1 publication Critical patent/PL227124B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D17/00Excavations; Bordering of excavations; Making embankments
    • E02D17/06Foundation trenches ditches or narrow shafts
    • E02D17/08Bordering or stiffening the sides of ditches trenches or narrow shafts for foundations
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D17/00Excavations; Bordering of excavations; Making embankments
    • E02D17/06Foundation trenches ditches or narrow shafts
    • E02D17/08Bordering or stiffening the sides of ditches trenches or narrow shafts for foundations
    • E02D17/083Shoring struts
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D17/00Excavations; Bordering of excavations; Making embankments
    • E02D17/06Foundation trenches ditches or narrow shafts
    • E02D17/08Bordering or stiffening the sides of ditches trenches or narrow shafts for foundations
    • E02D17/086Travelling trench shores

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Road Paving Structures (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest płyta rozpierająca, zespół płyt rozpierających oraz zestaw płyt rozpierających do deskowania do budowy wykopów i kanałów.
W przypadku dostatecznej ilości przestrzeni budowlanej, wykopy dla przewodów zasilających, jak przykładowo wodociągów, przewodów gazowych, przewodów kanałowych lub linii kablowych są wykonywane z wystarczającym pochyleniem (to znaczy z nachylonymi, bocznymi ścianami). Natomiast w przypadku braku miejsca (przykładowo w obszarze miejskim) istnieje konieczność wykonywania wykopów o ścianach w zasadzie prostopadłych. W celu wyeliminowania obsuwania się ścian wykopu, stosuje się znane sposoby rozpierania i deskowania, w celu stabilizowania ścian wykopu. W tym celu, na ścianach wykopu ustawiane są płyty stabilizujące, względnie płyty rozpierające do deskowania, przy czym ich położenie jest stabilizowane za pomocą umieszczonych pomiędzy nimi rozpierakami poprzecznymi. Płyty stabilizujące są osadzane w wykopie zawsze parami, z umieszczonymi już między nimi rozpierakami poprzecznymi, jako zespół płyt rozpierających do deskowania. Rozpieraki poprzeczne mogą być ewentualnie jeszcze rozciągane, dzięki czemu płyty stabilizujące są dociskane do ścian wykopu.
Przy tym zdarza się, że w wykopie znajduje się przeszkoda, przykładowo rura lub kabel, dlatego też należy to miejsce pozostawić wolnym, to znaczy nie może być ono zabudowane bez przerwy za pomocą płyt rozpierających. Poza tym, płyty rozpierające mają określone długości i przeważnie nie pasują do wnęki, znajdującej się pomiędzy osadzoną już płytą rozpierającą a przeszkodą. Dlatego też, przy takich ścianach wykopu stosowano środki zaradcze. W tym celu osadzane są przykładowo kantówki, deski podłogowe lub inne płyty pomocnicze, za pomocą których obszar przeszkody był do pewnego stopnia obudowany i stabilizowany. Jednak z powodu nacisku od zewnątrz, tego rodzaju środki zaradcze nie dają żadnego dużego zabezpieczenia przed usuwaniem się, a ich montaż jest związany ze znaczną praco- i czasochłonnością.
Z opisu DE 10 2008 028 087 B3 jest znany element kątowy do budowy wykopów i kanałów, stosowany do zewnętrznego obszaru kątowego wykopu lub kanału, przy czym element kątowy posiada ściany boczne, umieszczone wzajemnie wychylnie. Ściany boczne są łączone z każdorazowo graniczącymi z nimi płytami rozpierającymi. Co najmniej jedna ściana boczna na swoim skierowanym na zewnątrz obszarze kątowym posiada element zakładkowy, do co najmniej częściowego przykrycia graniczącej płyty rozpierającej, przy czym element zakładkowy jest ustalony na stronie zewnętrznej graniczącej płyty rozpierającej. Element zakładkowy rozciąga się zasadniczo na całej wysokości ściany bocznej. Długość ściany bocznej i elementu zakładkowego jest dopasowane do szerokości wykopu lub obszaru wykopu.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie płyty rozpierającej do deskowania do budowy wykopów lub kanałów, którą można stosować elastycznie w celu wyrównywania długości i za pomocą której może być zwiększone bezpieczeństwo, a jednocześnie może być ułatwiony montaż.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że ściana boczna posiada z boku element zakładkowy do co najmniej częściowego zachodzenia na sąsiednią płytę rozpierającą, który jest pozycjonowany na powierzchni zewnętrznej sąsiedniej płyty rozpierającej i rozciąga się w zasadzie na całkowitej wysokości ściany bocznej, przy czym suma długości ściany bocznej i długości elementu zakładkowego odpowiada długości podpieranego obszaru wykopu, pomniejszonej o określony obszar zakładkowy elementu zakładkowego i sąsiedniej płyty rozpierającej. Element zakładkowy może być zamocowany, zwłaszcza przyspawany, także na powierzchni zewnętrznej ściany bocznej, względnie na profilu prostokątnym. W ten sposób zostaje utworzony stopień, względnie odsadzenie, w którym osadzana jest sąsiadująca płyta rozpierająca. Umieszczenie elementu zakładkowego od strony zewnętrznej jest korzystne także ze względu na nacisk ścian wykopu. Dzięki temu, za pomocą płyty rozpierającej według wynalazku udostępniono stabilne rozparcie i deskowanie wykopu, wyrównujące długość, aby także w obszarze przeszkód zapewnić niezawodne zabezpieczenie ścian wykopu. W przypadku sąsiadującej płyty rozpierającej może chodzić o osadzoną już w wykopie płytę rozpierającą, bez elementu zakładkowego. Płyta rozpierająca według wynalazku służy do zmiennego i niezawodnego wyrównywania długości. Tym samym istotnie zwiększone jest bezpieczeństwo pracy. Przy tym obszar zakładkowy może być ustawiony, względnie wybrany, do każdorazowo wymaganej długości. Płyta rozpierająca według wynalazku, podobnie jak również zwykłe płyty rozpierające, może być osadzona w odpowiednim obszarze wykopu, w krótkim czasie, przykładowo za pomocą dźwigu. Nie są już potrzebne zawodne środki zaradcze. Celowo, wysokość zgodnej z wynalazkiem płyty rozpierającej może
PL 227 124 B1 być dostosowana do wysokości graniczących z nią płyt rozpierających, dzięki czemu można ustawić jednolity przebieg rozparcia i deskowania ścian wykopu.
Dzięki temu można zapewnić jednolity przebieg rozparcia i deskowania ścian wykopu także za pomocą sąsiednich płyt rozpierających do deskowania.
Wysokość płyty rozpierającej jest dostosowana do każdorazowej statyki. Odpowiednio do tego mogą być udostępnione bardzo wysokie płyty rozpierające, dzięki czemu wykopy mogą być bezpiecznie budowane na odpowiedniej wysokości i mogą być zabezpieczone przed zapadaniem się.
Ściana boczna może posiadać szereg profili prostokątnych, umieszczonych poziomo jeden nad drugim, które są przykładowo zespawane ze sobą. Dzięki temu zapewniona jest duża stabilność ściany bocznej.
Co najmniej na jednym bocznym obszarze ściany bocznej mogą być umieszczone urządzenia mocujące, w celu umieszczenia rozpieraków poprzecznych.
Profile prostokątne są częścią składową ściany bocznej, co należy uwzględnić przykładowo podczas późniejszych danych dotyczących długości. Ogółem, ściana boczna, zestawiona z prostokątnych profili, umieszczonych w poziomie jeden nad drugim, oraz z bocznych profili prostokątnych, stanowi szczególnie stabilny zespół.
Obszar zakładkowy jest zróżnicowany i dzięki temu możliwe jest także korzystne dopasowanie do całej płyty rozpierającej do długości podpieranego obszaru wykopu.
Ściana boczna płyty rozpierającej może posiadać długość wynoszącą 30 cm - 300 cm, zwłaszcza 50 cm - 250 cm. Dzięki temu, za pomocą tylko jednej płyty rozpierającej o zróżnicowanej długości, względnie zespołu płyt rozpierających do deskowania mogą być zabezpieczone zarówno bardzo małe długości wykopów, jak również odpowiednio duże długości wykopów.
Element zakładkowy może posiadać długość, przeznaczoną do zachodzenia na zakładkę, wynoszącą 20 cm - 80 cm, korzystnie 40 cm - 80 cm, szczególnie korzystnie 50 cm. Określony obszar zakładkowy między elementem zakładkowym a sąsiednią płytą rozpierającą musi być zapewniony, aby bezpiecznie stabilizować także ten obszar graniczny względem ściany wykopu. Przy tym obszar zakładkowy jest dociskany także do ściany wykopu poprzez rozpieraki poprzeczne, umieszczone od strony krawędzi na sąsiedniej płycie rozpierającej.
Szczególnie korzystnie, na ścianie bocznej może być umieszczony co najmniej jeden wysuwany dodatkowy element ściany bocznej. Zwłaszcza na ścianie bocznej może być umieszczonych szereg umieszczonych jeden nad drugim dodatkowych elementów ściany bocznej. Dzięki temu ściana boczna może być w razie potrzeby przedłużana i przykładowo może być doprowadzana aż do sąsiedniej płyty rozpierającej, i ewentualnie może być z nią połączona. Jeśli przykładowo w przypadku przeszkody, przykładowo poprzecznego przebiegu kabla, zostanie pozostawiony odpowiedni fragment, to pomimo tego obszar ściany wykopu powyżej przeszkody jest wówczas zabezpieczony za pomocą dodatkowego elementu ściany bocznej, lub dodatkowych elementów ściany bocznej. Dodatkowe elementy ściany bocznej mogą być przedłużane teleskopowo. Można je rozciągać na konieczną długość, a następnie ponownie je wsuwać do ściany bocznej lub przesuwać wzdłuż ściany bocznej.
Zadaniem według wynalazku jest także opracowanie zespołu płyt rozpierających, który umożliwiałby zróżnicowane rozpieranie i deskowanie obu bocznych ścian wykopu. Według wynalazku, zespół posiada co najmniej dwie naprzeciwległe płyty rozpierające oraz umieszczone między nimi rozpieraki poprzeczne.
Korzystnie, naprzeciwległe płyty rozpierające są jednakowej długości, dzięki czemu można realizować to samo wyrównanie po obu stronach wykopu. Stosownie do tego, naprzeciwległe płyty rozpierające zespołu płyt rozpierających posiadają odpowiednio element zakładkowy, dzięki czemu można przeprowadzać w jednakowy sposób zróżnicowane rozpieranie i deskowanie po obu stronach wykopu. Także przylegające do nich zespoły płyt rozpierających mogą być wówczas stosowane dalej w sposób ciągły, w zwykły sposób.
Zadaniem wynalazku jest ponadto opracowanie zestawu płyt rozpierających, który nadawałby się do jednoczesnego podpierania ścian wykopu na różnych odległościach. Według wynalazku, posiada on co najmniej dwie płyty rozpierające, których ściany boczne i/lub elementy zakładkowe mają różne długości.
Dzięki temu umożliwione jest elastyczne rozparcie i deskowanie na różnych długościach. Dzięki temu, w przypadku przeszkody w wykopie, robotnicy mogą wybierać zespół płyt rozpierających o wymaganej długości, i zastosować go jako całkowitą obudowę wykopu. Odpowiednio do tego, zestaw
PL 227 124 B1 płyt rozpierających do deskowania może posiadać co najmniej dwie płyty rozpierające o tej samej długości, które są zestawiane do postaci zespołu płyt rozpierających.
Korzystnie, długość ścian bocznych może różnić się od siebie o odpowiednio określoną wielkość, zwłaszcza o 50 cm. Stopniowana różnica ścian bocznych o określoną wielkość ułatwia robotnikom szybkie wykorzystanie, w razie potrzeby, właściwego zespołu płyt rozpierających do deskowania.
Dalszą zaletę stanowi to, że długość elementu zakładkowego odpowiada wielkości, pomniejszonej o minimalną długość obszaru zakładkowego.
Dzięki temu za pomocą zestawu płyt rozpierających możliwe jest ciągłe rozpieranie i deskowanie wykopu z wyrównaniem długości. Odpowiednio do tego, maksymalna długość płyty rozpierającej odpowiada maksymalnej długości elementu zakładkowego płyty rozpierającej, zwłaszcza 250 cm, wraz z długością elementu zakładkowego, zwłaszcza 60 cm, a więc razem 310 cm.
Szczególnie korzystnie, zestaw płyt rozpierających może posiadać co najmniej jedną płytę rozpierającą, która w zasadzie składa się z tylko jednego elementu zakładkowego. Tak więc, zestaw płyt rozpierających składa się tylko z naprzeciwległych elementów zakładkowych, z rozpierakami poprzecznymi, umieszczonymi między nimi od strony krawędziowej. Dzięki temu mogą być stabilizowane stosunkowo wąskie obszary, dla których płyty rozpierające o zwykłej długości byłyby zbyt szerokie.
Korzystnie, zestaw zawiera co najmniej cztery płyty rozpierające, przy czym każdorazowo dwie płyty rozpierające mają taką samą długość.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w korzystnych przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1-3 przedstawiają zespoły płyt rozpierających, z elementami zakładkowymi na ścianach bocznych i odpowiednio różnymi długościami ścian bocznych, w widoku perspektywicznym, fig. 4 zespół płyt rozpierających, z elementami zakładkowymi bez ścian bocznych, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - zespół płyt rozpierających według fig. 2, w widoku z boku, fig. 6 - zespół płyt rozpierających według fig. 2, w widoku czołowym, fig. 7 - zespół płyt rozpierających według fig. 2, w widoku z góry, fig. 8-11 - widoki perspektywiczne zestawów płyt rozpierających z elementami zakładkowymi i obszarami zakładkowymi, zastosowanych do rozparcia i deskowania wykopu, z przeszkodą, fig. 12 widok z góry na rozparcie i deskowanie wykopu z przeszkodą i użytym zestawem płyt rozpierających, z elementami zakładkowymi, oraz fig. 13 - widok szczegółu A według fig. 12.
Oznacznik 1 oznacza płytę rozpierającą do rozpierania i deskowania wykopów i kanałów. Na wszystkich figurach rysunku, odpowiednio dwie naprzeciwległe płyty rozpierające 1 są przedstawione jako zespół 2 płyt rozpierających, pomiędzy którymi umieszczone są rozpieraki poprzeczne 3. Za pomocą rozpieraków poprzecznych 3, naprzeciwległe płyty rozpierające 1 są dociskane do naprzeciwległych (nie przedstawionych) ścian wykopu i dzięki temu uniemożliwiają obsuwanie się ścian wykopu. Płyta rozpierająca 1 posiada ścianę boczną 4 - z wyjątkiem odmiany wykonania według fig. 4 - która pod względem konstrukcji jest zgodna w zasadzie ze zwykłymi płytami rozpierającymi 14. Ściana boczna 4 posiada z boku element zakładkowy 5, służący do przynajmniej częściowego zachodzenia na sąsiednią płytę rozpierającą 6 (pokazana na fig. 7-13). W przypadku wystąpienia przeszkody, jak przykładowo rury 7, wchodzącej do wykopu (patrz fig. 8-11), nie jest możliwe kontynuowanie zabudowy za pomocą zwykłych zespołów płyt rozpierających, ponieważ ich długość nie może być zmieniona. W celu pokonania tego obszaru od już osadzonego zespołu płyt rozpierających do przeszkody, stosuje się zgodną z wynalazkiem płytę rozpierającą 1 z elementem zakładowym 5. Dzięki co najmniej częściowemu zachodzeniu na sąsiednią płytę rozpierającą 6, także w tym obszarze przeszkody istnieje możliwość elastycznego dostosowania długości, tak że jest uzyskana niezawodna stabilizacja ściany wykopu.
Element zakładkowy 5 (fig. 8-12) jest ustawiony na powierzchni zewnętrznej 8 sąsiedniej płyty rozpierającej 6. Ponadto, element zakładkowy 5 jest zamocowany, zwłaszcza przyspawany, do powierzchni zewnętrznej własnej ściany bocznej 4, tak że powstaje odsadzenie wobec grubszej ściany bocznej 4, w którym osadzana jest sąsiednia płyta rozpierająca 6. Jest to korzystne dla stabilizacji wobec nacisku z zewnątrz. Poza tym, rozpieraki poprzeczne 3, umieszczone na sąsiedniej płycie rozpierającej 6, w obszarze zakładkowym dociskają elementy zakładkowe 5 do ściany wykopu. Nie jest konieczna techniczna zmiana sąsiedniej płyty rozpierającej 6.
Element zakładkowy 5 rozciąga się w zasadzie na całej wysokości h ściany bocznej (patrz fig. 5). Dzięki temu możliwy jest ciągły przebieg całkowitego deskowania wykopu.
Ściana boczna 4 posiada szereg umieszczonych poziomo, jeden nad drugim profili prostokątnych 9, które są ze sobą zwłaszcza zespawane. Dzięki temu ściana boczna 4 jest szczególnie stabilna i posiada sztywność na skręcanie. W obszarach bocznych ściany bocznej 4 umieszczone są urząPL 227 124 B1 dzenia mocujące 10 do umieszczenia rozpieraków poprzecznych 3. Urządzenie mocujące 9 (fig. 1) posiada profil 11 w postaci litery U, w którym osadzony jest odpowiedni rozpierak poprzeczny 3 i zabezpieczony za pomocą trzpienia poprzecznego 12. Dzięki temu rozpieraki poprzeczne 3 są stabilizowane w swoim położeniu.
Na bocznych obszarach krawędziowych ściany bocznej 4 jest umieszczony odpowiednio profil prostokątny 13, który rozciąga się na całej wysokości ściany bocznej 4 i na którym zamocowane są urządzenia mocujące 10 dla rozpieraków poprzecznych 3, przykładowo połączone śrubami i/lub przyspawane. Profile prostokątne 13 są częścią składową ściany bocznej 4, co należy uwzględnić w przypadku poniższych danych dotyczących długości. Suma długości l1 ściany bocznej 4 i długości I2 elementu zakładkowego 5 odpowiada długości podpieranego obszaru wykopu (patrz fig. 7 i 8). Przy tym obszar zakładkowy jest zmienny i w ten sposób jest możliwe doprowadzenie płyty rozpierającej do deskowania aż do przeszkody, przykładowo rury 7.
Ściana boczna 4 płyty rozpierającej 1 do deskowania posiada długość l1 wynoszącą 30 cm 300 cm, zwłaszcza 50 cm - 250 cm. Element zakładkowy 5 posiada długość I2 wynoszącą 80 cm 100 cm, korzystnie 40 cm - 80 cm, zwłaszcza 60 cm. Tym samym, w zależności od potrzeb może zostać wybrana odpowiednia płyta rozpierająca 1 i w sposób niezawodny może być zabudowany szeroki lub wąski odcinek wykopu.
Dodatkowo jest możliwe umieszczenie na ścianie bocznej 4 co najmniej jednego wysuwanego dodatkowego elementu bocznego, co jednak nie zostało przedstawione na rysunku. Dodatkowy element boczny ściany bocznej może być wsuwany przykładowo powyżej i/lub poniżej przeszkody, wchodzącej do wykopu, aby także w tych wąskich obszarach wyeliminować zawalenie się ściany wykopu.
Jak wynika z rysunku, leżące naprzeciwko płyty rozpierające 1 zespołu płyt rozpierających 2, w celu realizacji równomiernej obudowy po obu stronach wykopu, mają taką samą długość. Przede wszystkim, naprzeciwległe ściany boczne 4 mają taką samą długość, aby można było umieścić rozpieraki poprzeczne 3.
Zestaw płyt rozpierających (fig. 8-12) posiada co najmniej dwie płyty rozpierające 1, przy czym jego ściany boczne 4 mają różną długość. Celowo zestaw płyt rozpierających zawiera co najmniej cztery płyty rozpierające 1, przy czym każdorazowo dwie płyty rozpierające 1 mają taką samą długość i są zestawiane, lub zostały już zestawione, do postaci zespołu 2 płyt rozpierających. Tak więc, stosownie do tego, zestaw płyt rozpierających może składać się z co najmniej dwóch zespołów 2 płyt rozpierających, o różnych długościach płyt rozpierających 1. Dzięki temu robotnicy mogą wybierać, w zależności od potrzeb, pomiędzy co najmniej dwiema różnymi długościami płyt rozpierających 1, które należy osadzić w odpowiedniej wnęce wykopu, przy czym zakres długości wykopu jest wyrównywany przez element zakładkowy 5.
Długości l1 ścian bocznych 4 płyty rozpierającej 1 (fig. 7) lub zespołu 2 płyt rozpierających różnią się od siebie o odpowiednio określoną wielkość a, zwłaszcza o 50 cm. I tak, w przypadku płyty rozpierającej 1 według fig. 1, długość l1 ściany bocznej 4 wynosi 0,5 m, w przypadku odmiany postaci wykonania według fig. 1 wynosi 1,0 m, a w przypadku odmiany postaci wykonania według fig. 3 - 1,5 m. Jednocześnie długość I2 elementu zakładkowego 5 jest powiększona o minimalną długość m obszaru zakładkowego, utworzonego przez płytę zakładkową 5. Dzięki temu możliwe jest bardziej elastyczne, ciągłe wyrównywanie długości, na odpowiednio dużej długości wykopu.
W przypadku bardzo wąskiego odcinka wykopu, zestaw płyt rozpierających posiada co najmniej jedną płytę rozpierającą 1, względnie zespół 2 płyt rozpierających, który nie posiada dodatkowej ściany bocznej 4, jak to przedstawiono na fig. 4. Zgodnie z tym, płyta rozpierająca 1 posiada w zasadzie tylko dwa elementy zakładkowe 5, umieszczone na nich z boku profile prostokątne 13 i umieszczone pomiędzy nimi rozpieraki poprzeczne 3. Przedstawione linią przerywaną rozpieraki poprzeczne 3 są przeznaczone tylko do osadzenia zespołu 2 płyt rozpierających w wykopie, jednakże są usuwane, aby umożliwić zachodzenie elementów zakładowych na sąsiadującą płytę rozpierającą 6.

Claims (14)

1. Płyta rozpierająca do deskowania do budowy wykopów lub kanałów, ze ścianą boczną, umieszczoną wzdłużnie w obszarze wykopu, przy czym po obu stronach ściany bocznej są przewidziane urządzenia mocujące, do rozmieszczenia rozpieraczy śrubowych, znamienna
PL 227 124 B1 tym, że ściana boczna (4) posiada z boku element zakładkowy (5) do co najmniej częściowego zachodzenia na sąsiednią płytę rozpierającą (6), który jest pozycjonowany na powierzchni zewnętrznej (8) sąsiedniej płyty rozpierającej (6) i rozciąga się w zasadzie na całkowitej wysokości (h) ściany bocznej (4), przy czym suma długości (l1) ściany bocznej (4) i długości (I2) elementu zakładkowego (5) odpowiada długości podpieranego obszaru wykopu, pomniejszonej o określony obszar zakładkowy (m) na sąsiedniej płycie rozpierającej (6).
2. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana boczna (4) posiada szereg profili prostokątnych (9), umieszczonych poziomo jeden nad drugim.
3. Płyta według zastrz. 2, znamienna tym, że co najmniej jeden boczny obszar ściany bocznej (4) jest wyposażony w urządzenia mocujące (10) rozpieraków poprzecznych (3).
4. Płyta według zastrz. 3, znamienna tym, że co najmniej na jednym bocznym obszarze krawędziowym ściany bocznej (4) umieszczony jest profil prostokątny (13), na którym umieszczone są urządzenia mocujące (10) dla rozpieraków poprzecznych (3).
5. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana boczna (4) płyty rozpierającej (1) posiada długość (l1) wynoszącą 30 cm - 300 cm, zwłaszcza 50 cm - 250 cm.
6. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że element zakładkowy (5) posiada długość (I2) wynoszącą 20 cm - 100 cm, korzystnie 40 cm - 80 cm, zwłaszcza 60 cm.
7. Płyta według zastrz. 1, znamienna tym, że na ścianie bocznej (4) umieszczony jest co najmniej jeden wysuwany dodatkowy element boczny.
8. Zespół płyt rozpierających, znamienny tym, że posiada co najmniej dwie naprzeciwległe płyty rozpierające (1) z umieszczonymi pomiędzy nimi rozpierakami poprzecznymi (3).
9. Zespół według zastrz. 8, znamienny tym, że naprzeciwległe płyty rozpierające (1) są jednakowej długości.
10. Zestaw płyt rozpierających do deskowania, znamienny tym, że posiada co najmniej dwie płyty rozpierające (1), których ściany boczne (4) i/lub elementy zakładkowe (5) mają różne długości.
11. Zestaw według zastrz. 10, znamienny tym, że długości (I1) ścian bocznych (4) różnią się od siebie o odpowiednio określoną wielkość, zwłaszcza o 50 cm.
12. Zestaw według zastrz. 10, znamienny tym, że długość (I2) elementu zakładkowego (5) odpowiada wielkości, pomniejszonej o minimalną długość (m) obszaru zakładkowego na sąsiedniej płycie rozpierającej (6).
13. Zestaw według zastrz. 10, znamienny tym, że co najmniej jedna płyta rozpierająca (1) składa się z tylko jednego elementu zakładkowego.
14. Zestaw według zastrz. 10, znamienny tym, że zawiera co najmniej cztery płyty rozpierające (1), przy czym każdorazowo dwie płyty rozpierające (1) mają taką samą długość.
PL392494A 2009-09-23 2010-09-23 Płyta rozpierajaca, zespół płyt rozpierajacych izestaw płyt rozpierajacych dodeskowania PL227124B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102009042356.7 2009-09-23
DE102009042356A DE102009042356B4 (de) 2009-09-23 2009-09-23 Verbauplatte, Verbauplatteneinheit und Verbauplattensatz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392494A1 PL392494A1 (pl) 2011-03-28
PL227124B1 true PL227124B1 (pl) 2017-10-31

Family

ID=43796575

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392494A PL227124B1 (pl) 2009-09-23 2010-09-23 Płyta rozpierajaca, zespół płyt rozpierajacych izestaw płyt rozpierajacych dodeskowania

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE102009042356B4 (pl)
PL (1) PL227124B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020032811A1 (en) * 2018-08-07 2020-02-13 Isps Sp. Z O.O. Method for strutting and relieving struts in an earth-retaining structure of an excavation support system, and a system of intercoupled elements used for purposes of this method
WO2020167148A1 (en) * 2019-02-17 2020-08-20 Isps Sp. Z O.O. Method for strutting brace legs in an earth-retaining structure of an excavation support system and system of elements used for purposes of this method

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2898002A1 (en) 2015-07-22 2017-01-22 James Foley Trench box and method of assembly

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH514038A (de) * 1970-08-13 1971-10-15 Christen Paul Grabenspriessung
DE9407247U1 (de) * 1994-04-30 1995-08-31 Altwert AG & Co. KG, 76694 Forst Graben-Aussteifungselement
DE102008028087B3 (de) * 2008-06-13 2010-02-25 Manfred Passler Eckelement für den Graben- oder Kanalverbau

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020032811A1 (en) * 2018-08-07 2020-02-13 Isps Sp. Z O.O. Method for strutting and relieving struts in an earth-retaining structure of an excavation support system, and a system of intercoupled elements used for purposes of this method
WO2020167148A1 (en) * 2019-02-17 2020-08-20 Isps Sp. Z O.O. Method for strutting brace legs in an earth-retaining structure of an excavation support system and system of elements used for purposes of this method

Also Published As

Publication number Publication date
PL392494A1 (pl) 2011-03-28
DE102009042356B4 (de) 2012-04-26
DE102009042356A1 (de) 2011-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100668486B1 (ko) 이동식 가시설시스템
US8613573B2 (en) Telescopic shoring system
KR200471055Y1 (ko) 띠장 지지용 서포팅 유닛
KR101751496B1 (ko) 경량의 복공판과 받침대를 매개로 한 개착식 흙막이 가시설 및 이 시공 공법
US6332303B1 (en) Method of building underground structure
KR100998253B1 (ko) 흙막이용 가시설구조물
PL227124B1 (pl) Płyta rozpierajaca, zespół płyt rozpierajacych izestaw płyt rozpierajacych dodeskowania
KR101149895B1 (ko) 터널 필라부 보강블록
KR20120076806A (ko) 띠장의 각도조절이 가능한 흙막이벽의 설치구조 및 이에 사용되는 인장재고정용 띠장
KR101328907B1 (ko) 띠장의 각도조절이 가능한 흙막이벽의 설치구조
KR101688048B1 (ko) 지중 관로 시공을 위한 조립식 흙막이 안전시설 및 이를 이용한 지중 관로 시공 공법
US4154062A (en) Multiple stage telescopic trench lining
KR101758081B1 (ko) 신축이음장치 및 그 시공방법
KR20130030796A (ko) 띠장의 각도조절이 가능한 흙막이벽의 설치구조 및 이에 사용되는 인장재고정용 띠장
KR20090006315A (ko) L형 우수저류조
AU2012244376B2 (en) One piece box culvert with headwall
US7021868B1 (en) Lightweight shoring system for accommodating crossing utilities
EP3173547B1 (en) Formwork for the execution of horizontal castings for providing floor slabs
KR20140042051A (ko) 패널의 심도조절이 가능한 토류 가시설
JP5432766B2 (ja) 建造物の基礎構造
CN210712860U (zh) 一种隧道基坑支撑结构
KR200302339Y1 (ko) 흙막이용 철제토류판
CZ20032544A3 (en) Building board for trench shuttering
KR101055415B1 (ko) 건축공사용 흙막이 시설
DK2617907T3 (en) Columns end