PL226241B1 - Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych - Google Patents

Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych

Info

Publication number
PL226241B1
PL226241B1 PL411155A PL41115515A PL226241B1 PL 226241 B1 PL226241 B1 PL 226241B1 PL 411155 A PL411155 A PL 411155A PL 41115515 A PL41115515 A PL 41115515A PL 226241 B1 PL226241 B1 PL 226241B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
combine
beams
road wheels
wheels
Prior art date
Application number
PL411155A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411155A1 (pl
Inventor
Janusz Lisicki
Original Assignee
Lisicki Janusz Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Exp Imp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lisicki Janusz Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Exp Imp filed Critical Lisicki Janusz Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Exp Imp
Priority to PL411155A priority Critical patent/PL226241B1/pl
Publication of PL411155A1 publication Critical patent/PL411155A1/pl
Publication of PL226241B1 publication Critical patent/PL226241B1/pl

Links

Landscapes

  • Guiding Agricultural Machines (AREA)
  • Combines (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy kombajnu całorzędowego do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza porzeczek, zaczepianego do ciągnika rolniczego, zawierającego ramę (1) z układem jezdnym (2) złożonym z dwóch kół jezdnych (3) z układem kierowniczym, posiadającą w przedniej części dyszel, przy czym koła jezdne są skrętne i zapewniają zmienny prześwit pod ramą, na której zabudowane są zespoły robocze. Kombajn charakteryzuje się tym, że koła jezdne (3) osadzone są na wahaczach umocowanych z jednej strony do pionowych belek (5) obrotowo osadzonych we wspornikach (6) mocowanych do ramy (1), przy czym wahacze połączone są od strony kół jezdnych (3) z belkami (5) powyżej osi osadzenia wahaczy w belkach (5) za pomocą łączników (7) o regulowanej długości.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kombajn całorzędowy do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza porzeczek, zaczepiany do ciągnika rolniczego.
Znane są w stanie techniki rozwiązania konstrukcyjne całorzędowych kombajnów zaczepianych do ciągnika lub samojezdnych, z pionowymi otrząsaczami, zbierających maliny uprawiane szpalerowe, prowadzone na rozpiętych wzdłuż szpalerów drutach, wspartych na słupkach. Kombajny te nie nadają się do zbioru nowych odmian malin owocujących na tegorocznych pędach, uprawianych w rzędach lub zagonach.
Z polskiego opisu wynalazku znany jest całorzędowy kombajn do zbioru owoców jagodowych, który posiada ramę wspartą na dwóch kołach jezdnych w swojej środkowej części a z przodu zaczepianą do ciągnika za pomocą dyszla wychylanego w kierunku poprzecznym, siłownikiem hydraulicznym.
Koła jezdne osadzone są na kolumnach umieszczonych w prowadnicach przymocowanych do ramy, przy czym kolumny razem z osadzonymi na nich kołami posiadają ruch skrętny, uruchamiany za pomocą dźwigni i drążków siłownikiem hydraulicznym. Ponadto kolumny te posiadają ruch wysuwny pionowy uruchamiany również siłownikami hydraulicznymi, służący do podnoszenia lub opuszczania ramy. System sterowania pozwala na indywidualne podnoszenie lewej lub prawej strony kombajnu w celu dostosowania do pochyłości terenu.
Do przedniej części dyszla zamocowany jest trzypunktowy układ zawieszenia z zamontowaną na nim pompą hydrauliczną.
W przedniej części ramy zamocowane są po obu stronach podbieraki służące do podnoszenia pochylonych pędów, korzystnie wyposażone w napędzane silnikami hydraulicznymi taśmy z zabierakami. Na środku przedniej części ramy umieszczony jest rozdzielacz rzędu. W środkowej części kombajnu zabudowane są otrząsacze, korzystnie po dwa z lewej i prawej strony, wyposażone w pręty otrząsające, wykonujące ruch oscylacyjno-obrotowy wokół osi otrząsaczy, napędzane korzystnie głowicami bezwładnościowymi.
Pod otrząsaczami są umieszczone również ukośnie przenośniki taśmowe poprzeczne, wyposażone w progi oraz w przesłony do wychwytywania owoców. W górnej części przenośników poprzecznych, zabudowane są po obu stronach kombajnu, przenośniki wzdłużne korzystnie z perforowaną taśmą. W tylnej części tych przenośników tuż nad taśmą ustawione są przewody ssące wentylatorów czyszczących. Kombajn wyposażony jest ponadto w pomosty obsługowe z miejscami na składowanie pojemników na owoce jak również posiada instalację hydrauliczną zbudowaną ze znanych elementów.
Z opisu polskiego wzoru użytkowego PL 65 605 znany jest kombajn półrzędowy do zbioru owoców jagodowych zwłaszcza malin jesiennych według wzoru użytkowego charakteryzuje się tym, że posiada ramę stałą, wspartą w tylnej części na dwóch kołach jezdnych osadzonych na stałe a w przedniej części na dyszlu wychylanym poprzecznie, najkorzystniej za pomocą siłownika hydraulicznego. Na ramie stałej zabudowana jest rama ruchoma, usytuowana poprzecznie do kierunku jazdy zamocowana w górnej części uchylnie na dwóch czopach a w dolnej części podparta siłownikiem hydraulicznym, umożliwiającym zajmowanie pozycji roboczej w dolnym położeniu lub podniesienie w górne położenie do pozycji transportowej. Kombajn według tego rozwiązania ma koła jezdne położone na stałej wysokości przy czym koła te nie są kołami skrętnymi.
Z opisu polskiego wynalazku PL 193726 znany jest kombajn do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza agrestu i porzeczek, zaczepiany do ciągnika rolniczego, zbierający podczas roboczego przejazdu owoce z połowy rzędu krzewów, posiadający ramę główną, wspartą na osi dwukołowego podwozia i belce zaczepowej, z zawieszonym w niej członem o kształcie otwartego trapezoidu z osadzonymi w nim otrząsaczach, których dolne grzebienie palców otrząsających zamontowane są w najniższym z możliwych położeń, a także posiadający rynnę, będącą częścią obudowy przenośnika poprzecznego; rozdzielacz krzewów mocowany przesuwnie w pionie i zakończony dziobem o regulowanym wychyleniu; rurowe elementy odpychające pędy nie otrząsanej części rzędu krzewów, mocowane do członu o kształcie otwartego trapezoidu; niezależną od instalacji hydraulicznej ciągnika instalację napędu hydraulicznego mechanizmów kombajnu, w której rama główna kombajnu stanowi dodatkowy zbiornik oleju i jednocześnie jego chłodnicę. Kombajn według tego wynalazku jest zawieszony na nieskrętnej osi o stałej wielkości prześwitu.
Wadą znanych rozwiązań jest brak skrętnej osi o regulowanym prześwicie i to niezależnie lewej i prawej strony. Znane rozwiązanie posiadające oś skrętną i regulowany prześwit jest skomplikowane
PL 226 241 B1 technicznie i nieprecyzyjne użytkowo. Co wynika z faktu, że cała kolumna zawieszenia koła jezdnego jest przemieszczana pionowo przy zmianie prześwitu, co bardzo komplikuje układ skrętu kół.
Celem wynalazku jest uniknięcie wad rozwiązań znanych ze stanu techniki, uproszczenie budowy układu jezdnego, poprawienie funkcjonalności kombajnu a także dostarczenie nowego narzędzia do zbioru owoców jagodowych.
Według wynalazku, kombajn całorzędowy do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza porzeczek, zaczepiany do ciągnika rolniczego, zawiera ramę z układem jezdnym złożonym z dwóch kół jezdnych z układem kierowniczym, posiadającą w przedniej części dyszel, przy czym koła jezdne są skrętne i zapewniają zmienny prześwit pod ramą, na której zabudowane są zespoły robocze. Koła jezdne osadzone są na wahaczach umocowanych z jednej strony do pionowych belek obrotowo osadzonych we wspornikach mocowanych do ramy, przy czym wahacze połączone są od strony kół jezdnych z belkami powyżej osi osadzenia wahaczy w belkach za pomocą łączników o regulowanej długości.
Korzystnie jest, kiedy belki połączone są z dolnymi końcami drążków pionowych, których górne końce osadzone we wspornikach górnych mocowanych do ramy, połączone są za pośrednictwem drążków kierowniczych i dźwigni kątowych osadzonych na drążkach kierowniczych z siłownikiem dwustronnym.
Korzystnie jest też, kiedy kombajn wyposażony jest w instalację hydrauliczną zasilaną z ciągnika rolniczego.
Korzystnie jest również, kiedy łączniki stanowią siłowniki hydrauliczne jednostronne.
Korzystnie jest także, kiedy koła jezdne umieszczone są w jednej osi, prostopadłej do osi podłużnej całorzędowego kombajnu.
Przedmiot wynalazku pokazano w przykładzie realizacji na rysunku, na którym fig. 1 ukazuje kombajn w widoku z boku, fig. 2 - kombajn w widoku z przodu, fig. 3 - kombajn w widoku z góry a fig. 4 - układ jezdny kombajnu w widoku perspektywicznym.
Jak pokazano na fig. 1, fig. 2 i fig. 3 kombajn całorzędowy do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza porzeczek, zaczepiany do ciągnika rolniczego, zawiera ramę 1 z układem jezdnym 2 złożonym z dwóch kół jezdnych 3 z układem kierowniczym. W przedniej części rama 1 posiada dyszel umieszczony wzdłuż jednej z bocznych podłużnic ramy 1. Na ramie 1 kombajnu osadzone są urządzenia i agregaty kombajnu, między innymi takie jak: otrząsacze, przenośniki taśmowe, podbieraki, instalacja hydrauliczna, podesty robocze i magazynowe.
Koła jezdne 3 są skrętne i ustawione są w osi prostopadłej do osi podłużnej kombajnu. Zapewniają one zmienny prześwit pod ramą 1, na której zabudowane są zespoły robocze.
Jak pokazano na fig. 2 i fig. 4, koła jezdne osadzone są w swojej osi obrotu na wahaczach 4. Wahacze 4 są zamocowane swoją jedną stroną do pionowych belek 5, które są zamocowane do ramy 1 kombajnu za pośrednictwem, umieszczonych po obu stronach pionowych belek 5, wsporników 6. Druga strona wahacza 4 połączona jest z osią koła jezdnego 3. W ten sposób oś koła jezdnego 3 może być przemieszczana obrotowo w płaszczyźnie poziomej.
Wahacz 4 w miejscu, w którym dołączona jest do niego oś koła jezdnego 3, połączony jest również z pionową belką 5 za pośrednictwem łącznika 7. W tym przykładzie realizacji wynalazku łącznik 7 stanowi siłownik hydrauliczny, który jest zasilany z instalacji hydraulicznej ciągnika rolniczego, z którym współpracuje kombajn. Łącznik 7, w postaci siłownika hydraulicznego, zapewnia możliwość regulacji prześwitu pomiędzy ramą 1 a podłożem po którym porusza się kombajn. W zależności od potrzeby ciśnienie w siłowniku hydraulicznym stanowiącym siłownik 7 ustawia się w żądanej wartości co przekłada się na ustalenie położenia tłoczyska w siłowniku 7, a co za tym idzie na ustaleniu jego długości. Długość siłownika 7 limituje ustawienie wahacza pod odpowiednim kątem do ramy 1 i ustalen ie żądanego prześwitu. Ustalenie prześwitu może być niezależne dla każdego koła jezdnego 3 kombajnu, co ułatwia pracę kombajnu w pochyłym terenie.
Oczywiście siłownik hydrauliczny może być zastąpiony innym rodzajem łącznika o zmiennej długości takim jak na przykład łącznik mechaniczny, w którym jego długość jest regulowana na przykład przy pomocy śrubowego wydłużania i skracania elementów, jednak zawsze element ten musi mieć możliwość zmiany swojej długości w sposób sztywny aby możliwa była regulacja przesytu kombajnu pomiędzy ramą 1 a podłożem. W tym rozwiązaniu wahacz 4 nie jest elementem, którego zadaniem miałoby być tłumienie drgań w zawieszeniu wynikających z nierówności podłoża a ustalenie prześwitu.
PL 226 241 B1
Wsporniki 6, za pomocą których pionowe belki 5 są zamocowane do ramy 1, zapewniają możliwość obrotu belek 5 w osi pionowej względem ramy 1 wraz z obrotem drążków pionowych 8, do których są zamocowane na sztywno. Zapewnia to możliwość ich skręcania wraz ze skrętem drążków pionowych 8 i, co za tym idzie, obrót wahaczy 4 wraz z kołem jezdnym 3. Umożliwia to sterowanie kombajnu do zbioru owoców jagodowych.
Drążki pionowe 8, zamocowane z jednej strony do belek 5 połączonych obrotowo z ramą 1 za pośrednictwem wsporników 6, są ze swojej drugiej strony a więc z góry zamocowane do ramy 1 kombajny we wspornikach górnych 9, w których osadzone są obrotowo. Powyżej wsporników górnych 9 do drążków pionowych 8 zamocowane są dźwignie kątowe 11 połączone za pośrednictwem drążków kierowniczych 10 z siłownikiem dwustronnym 12. Siłownik dwustronny jest siłownikiem dwustronnym hydraulicznym i jest zasilany z instalacji hydraulicznej kombajnu. Instalacja hydrauliczna może być zasilana z instalacji hydraulicznej ciągnika rolniczego albo z własnej instalacji napędzanej mechanicznie z ciągnika rolniczego. Działanie hydraulicznego siłownika dwustronnego umożliwia skręcanie kół kombajnu i w ten sposób ułatwia manewrowanie zarówno podczas pracy jak również w trakcie transportu. Hydrauliczny słowik dwustronny może być sterowany układem elektronicznym, otrzymującym sygnały z jednego lub więcej czujników monitorujących ruch kombajnu.
Oczywiste jest że hydrauliczny siłownik dwustronny może być zastąpiony innym siłownikiem dwustronnym takim jak na przykład elektryczny siłownik dwustronny.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kombajn całorzędowy do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza porzeczek, zaczepiany do ciągnika rolniczego, zawierający ramę z układem jezdnym złożonym z dwóch kół jezdnych z układem kierowniczym, posiadającą w przedniej części dyszel, przy czym koła jezdne są skrętne i zapewniają zmienny prześwit pod ramą, na której zabudowane są zespoły robocze, znamienny tym, że koła jezdne (3) osadzone są na wahaczach (4) umocowanych z jednej strony do pionowych belek (5) obrotowo osadzonych we wspornikach (6) mocowanych do ramy (1), przy czym wahacze (4) połączone są od strony kół jezdnych (3) z belkami (5) powyżej osi osadzenia wahaczy (4) w belkach (5) za pomocą łączników (7) o regulowanej długości.
  2. 2. Kombajn według zastrz. 1, znamienny tym, że belki (5) połączone są z dolnymi końcami drążków pionowych (8), których górne końce osadzone we wspornikach górnych (9) mocowanych do ramy (1), połączone są za pośrednictwem drążków kierowniczych (10) i dźwigni kątowych (11) osadzonych na drążkach kierowniczych (10) z siłownikiem dwustronnym (12).
  3. 3. Kombajn według zastrz. 1, znamienny tym, że wyposażony jest w instalację hydrauliczną zasilaną z ciągnika rolniczego.
  4. 4. Kombajn według zastrz. 1, znamienny tym, że łączniki (7) stanowią siłowniki hydrauliczne jednostronne.
  5. 5. Kombajn według zastrz. 1, znamienny tym, że koła jezdne (3) umieszczone są w jednej osi, prostopadłej do osi podłużnej całorzędowego kombajnu.
PL411155A 2015-02-03 2015-02-03 Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych PL226241B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411155A PL226241B1 (pl) 2015-02-03 2015-02-03 Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411155A PL226241B1 (pl) 2015-02-03 2015-02-03 Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411155A1 PL411155A1 (pl) 2016-08-16
PL226241B1 true PL226241B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=56617316

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411155A PL226241B1 (pl) 2015-02-03 2015-02-03 Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226241B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109041781B (zh) * 2018-07-02 2023-06-09 农业部南京农业机械化研究所 一种适于枸杞标准化种植收获的辊刷式收获机及收获方法
CN108684318B (zh) * 2018-07-02 2023-06-02 农业部南京农业机械化研究所 一种适于枸杞标准化种植的剪切式收获机及收获方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL411155A1 (pl) 2016-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10076071B2 (en) Machine for harvesting fodder
DK3086632T3 (en) AGRICULTURAL MACHINERY
ES2302315T3 (es) Cabezal cosechador zancudo autocentrador para maquina recogedora de pequeños frutos, y maquina equipada con tal cabezal cosechador.
BE1022328B1 (de) Gefederte hinterachsanordnung einer erntemaschine
BR112016016558B1 (pt) Colheitadeira combinada e seu método de operação
US8146337B2 (en) Harvesting head and self-propelled straddling vehicle for harvesting fruit-bearing hedges
EP3982710A1 (en) Hopper hay rake for the harvesting of straw, in particular from legumes
PL226241B1 (pl) Kombajn calorzedowy do zbioru owocow jagodowych
AU761687B2 (en) Machine for harvesting fruit and berries and the like from fruit trees and bushes planted in a row, and shaker rod for machine of this kind
EP1151656B1 (de) Selbstfahrende Erntemaschine, inbesondere Feldhäcksler
CA2890534A1 (en) Device for harvesting long agricultural products and agricultural self-propelled unit for harvesting agricultural products comprising the device
PL226240B1 (pl) Calorzedowy kombajn do zbioru owocow jagodowych
DK3058804T3 (en) hay-making machine
US4959950A (en) Harvester for grapes
PL233464B1 (pl) Kombajn do zbioru malin
PL210095B1 (pl) Całorzędowy, zaczepiany do ciągnika kombajn do zbioru owoców jagodowych, zwłaszcza malin
PL242169B1 (pl) Kombajn do zbioru borówek, malin i innych owoców jagodowych zaczepiany do ciągnika rolniczego
SI3061337T1 (en) Machine for turning hay in the form of a collector
PL238064B1 (pl) Kombajn do zbioru owoców pestkowych, jabłek, orzechów i innych owoców w ruchu ciągłym, zaczepiany do ciągnika rolniczego
ES2324094T3 (es) Maquina para la recogida de productos agricolas esparcidos en el suelo, en particular de pequeños frutos.
US4476669A (en) Tobacco combine with selective conveyor raising
PL228862B1 (pl) Kombajn do zbioru owoców jagodowych
SU1155184A1 (ru) Механизм навески рабочих органов годоуборочной машины
US3245212A (en) Flexible rake basket mounting for side delivery rake
GB2534121A (en) Swath conditioning machine